Opknappen wijk kost 16 miljoen Weer kort geding over ontruiming kerkgebouw Justitie geeft Amok archiefdozen terug CDA twijfelt over ingreep uitkeringen Verzoek tot opening van graf King Kong Demmenie Data Systemen Demmenie Officier eist 15 maanden gevangenisstraf Valse strippenkaarten hadden rijk IV2 miljoen strop bezorgd Een doos met staatsgeheimen achtergehouden Steeds meer volkstuinen besmet met industriegif Ongeval Croes geen opzet Kamerlid Weijers: te veel bezirniigiiig, te weinig doordacht ZATERDAG 11 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) - Het herstel van de Mo- lukse wijk in Capelle aan den IJssel zal bijna 16 miljoen gulden vergen. De kosten per woning zullen zo'n 70.000 gulden bedra gen. Dat blijkt uit een rapport van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) dat B en W van Capelle gisteren hebben bekendgemaakt. De woningen zijn veertien jaar oud. De wijk Oostgaarde kwam twee jaar geleden in het nieuws toen de bewoners weigerden huur te beta: len vanwege het grote aantal ge breken aan de woningen. Er bra ken rellen uit," omdat een aantal ge zinnen uit hun huizen gezet dreig de te worden. Destijds werd ont kend dat de situatie in de wijk echt zo slecht was. Uit het rapport blijkt echter, dat Rolschaatsen taboe in tram, metro en bus ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse openbaar ver voerbedrijf RET mag passa giers op rolschaatsen weren uit tram, bus en metro, ook al zijn zij in het bezit van een geldig plaatsbewijs. Dit heeft de presi dent van de rechtbank in Rot terdam mr. F. Nivard gisteren bepaald in een kort geding dat de studente Ilse Boekhout en zes mede-rolschaatsfanaten te gen de RET hadden aangespan- Volgens Nivard heeft de RET het volste recht om reizigers op rolschaatsen niet meer toe te la ten, omdat het bedrijf aanspra kelijk is voor schade die aan passagiers wordt toegebracht. Het dienstreglement belet de RET volgens Nivard niet om maatregelen te nemen die de veiligheid van de reizigers moe ten waarborgen. De RET gaf begin november haar personeel instructies geen rolschaatsers meer mee te ne men, omdat er een aantal onge lukken en bijna-ongelukken was gebeurd. Kruisvereniging staakt uitlenen van kroepketels UTRECHT (ANP) - De Nationale Kruisvereniging heeft alle kruis verenigingen in een brief ge vraagd, het uitlenen van zogeheten kroepketels te staken. Ook alle huisartsen zijn gewaarschuwd. Dat is gebeurd nadat een kind eind vo rig jaar brandwonden opliep door dat er geen stoom maar heet water uit zo'n ketel kwam. De stoomketels worden gebruikt om benauwdheid te verlichten bij pseudo-kroep, een aandoening, die gepaard gaat met droge hoest en ademhalingsproblemen. De kruisverenigingen beschik ken in totaal over ongeveer 2.000 kroepketels van verschillende ty pen die vaak werden uitgeleend. Volgens een woordvoerster van de Nationale Kruisvereniging is nog niet bekend, met welk type ketel het ongeluk zich heeft voorgedaan. Evenmin staat vast of het ongeluk te wijten is aan onoordeelkundig gebruik of aan een defect. Onder zoek zal dat moeten uitwijzen. de toestand van de huizen zeer slecht is. Een groot deel van de problemen is te wijten aan fouten die al tijdens de bouw zijn ge maakt. Zo is destijds bij het bouw rijp maken van de grond een opho gingsmethode gebruikt die opge schikt was voor het betreffende terrein. Verder blijkt dat er te zwaar geheid is, waardoor de kop pen van de betonnen heipalen in middels zijn aangetast en de hui zen zijn verzakt. Een groot deel van de buitens huis gebouwde overdekte parkeer plaatsen (carport) en de bergingen zijn ernstig verzakt en zouden vol gens het rapport het beste afgebro ken en vervangen kunnen worden. Dat zal bijna 2,8 miljoen gulden gaan kosten. Verder is bij de bouw een verkeerde cementsoort ge bruikt, waardoor het metselwerk van de woningen sterk is aange tast. Ook binnenshuis is van alles mis. Dat is echter voor een groot deel te wijten aan achterstallig onder houd. Onder meer moeten de ge velkozijnen voor bijna 800.000 gul den worden vervangen. Het is nog niet duidelijk of de huizen uiteindelijk blijven staan of misschien beter kunnen worden afgebroken. Daarvoor zal een kos- tenvergelijking nodig zijn. Het ge meentebestuur zal binnenkort met staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) overleggen wat de beste oplossing is en hoe de financiering van het herstel voor de nieuwbouw zal verlopen. De gemeente Capelle noch de woningbouwvereniging is in staat om 16 miljoen op tafel te leggen. Er zal binnenkort ook overlegd worden met de Molukse wijkraad en de huurdersvereniging. Voor overleg met de woningbouwver eniging wacht de gemeente tot 1 fe bruari. Dan treedt namelijk het nieuwe bestuur in functie. Het ou de bestuur trad onlangs af in ver band met de problemen in de wijk. HAARLEM (GPD) - Het Haar lemse WD-gemeenteraadslid mevrouw B. Thone-Siemens zal nog dit weekeinde een offi cieel schriftelijk verzoek indie nen bij de Amsterdamse procu reur-generaal mr. H. Lager waard om het graf van King Kopg in Rotterdam te openen. Zij wil op die manier vastge steld zien, of de „verrader van de slag om Arnhem" daar in derdaad begraven ligt, of dat het graf andermans stoffelijke resten bevat, zoals door sommi gen wordt beweerd. ADVERTENTIE Schrijf nu in voor één van de mondelinge Aanvang laatste week januari!_ ""lil Computercursussen incl. workshop oefeningen op personal computers (P-C.) Inleiding tot de computer 6 lessen van 3 uur Tekstverwerking 6 lessen van 3 uur De computer en de manager (Lotus 123) 8 lessen van 3 uur Computer boekhouden 8 lessen van 3 uur 495,- 495,- 690,- 690,- Voor informatie kunt u bellen 071 - 411141tst. 23 Riet! V^Tele Data Systemen Postbus 109 2300 AC Leiden Rietschans 68 2352 BB Leiderdorp Telefoon 071-41.11.41 BREDA (ANP) - Het kerkbestuur van de inmiddels opgeheven paro chie van het Heilig Hart van Jezus te Breda heeft een tweede kort ge ding aangespannen om de bezet ters van het kerkgebouw aan de Baronielaan te kunnen laten ver wijderen. In tegenstelling tot eer dere toezeggingen heeft een deel van de bezetters gisteren geen ge volg gegeven aan het bevel van de Bredase rechtbankpresident B. Pronk het gebouw voor ochtend tien uur te verlaten. Pronk ging ervan uit dat de sterke arm niet nodig zou zijn om het ge bouw ontruimd te krijgen en heeft daartoe in zijn vonnis dan ook geen specifieke mogelijkheid gescha pen. Volgens woordvoerder Paolo de Jong van de bezetters is besloten de bezetting voort te zetten om te voorkomen dat nu al goederen uit de kerk verwijderd worden. Men vreest dat een leeg kerkgebouw he lemaal moeilijk een andere be stemming kan krijgen. Bovendien hopen de bezetters dat de kerkelij ke instanties in Rome snel bekend maken of zij het besluit van bis schop Ernst van Breda de parochie per 1 januari op te heffen en het gebouw af te stoten, zullen schor- Enkele bezetters zijn de hele dag bezig geweest om te proberen in Rome meer duidelijkheid daarover te krijgen. Anderen hebben een ge sprek met bisschop Ernst gehad om hem te bewegen een status quo te handhaven tot de uitspraak van Rome bekend is. De bisschop heeft daar geen gevolg aan willen geven. De verhuizing van inventarisgoe deren naar naburige kerken is, al dus de reactie van de bisschop, een zaak van het kerkbestuur. Hij heeft de delegatie er nog eens op gewe zen dat tot 1 maart alternatieven in gediend kunnen worden voor een bestemming van het gebouw. Vicaris-generaal A. Theeuwes van het bisdom ontkende gister avond dat er al een concreet plan is voor de bouw van appartementen op het terrein van de heilig hart- kerk. Hij vreest dat als de bezetters niet goedschiks weggaan er weinig anders opzit dan voor het eerst in de katholieke kerk-geschiedenis in Nederland tot ontruiming met be hulp van de sterke arm over te gaan. Mr. M. Kramer deelde namens het kerkbestuur mee dat het kort geding komende dinsdag om 13.45 uur zal dienen. Koningin Beatrix heeft gisteren in Den Haag de dertigste tentoonstel ling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Avicultura in de Haag se Houtrusthallen geopend. Zij verrichtte de openingshandeling door een koppel Toulouseganzen los te laten. Op de foto vrnl burgemeester Havemans van Den Haag, Avicultura-voor- zitter B. Donk, de koningin en twee bestuursleden van de vereniging. DEN HAAG (ANP) - „Als die valse strippenkaarten in omloop waren gebracht, had dat de Staat 1,6 mil joen gulden kunnen kosten." Dat zei officier van justitie M. Renc- kens gisteren voor de Haagse rechtbank tijdens de behandeling van de zaak tegen twee mannen (42 en 43 jaar) die afgelopen najaar met 500 vervalste strippenkaarten wer den gesnapt op de snelweg van Den Haag naar Amsterdam. De 500 vervalsingen bleken maar een deel te zijn van een veel grotere partij. De affaire begon in het voorjaar van 1985 met het geven van een op dracht tot het maken van minstens 200.000 valse strippenkaarten aan een drukkerij in Lissabon. Dat is wel toevallig het land waar de oudstr van het tweetal ook een huis heeft, aldus de officier. De 42- jarige man gaf toe dat hij zich in Lissabon had voorgedaan als di recteur/manager van de nationale strippenkaarten. Hij gaf bij de drukkerij als reden op dat het laten vervaardigen van strippenkaarten in Portugal goedkoper was. Vervolgens werden de kaarten OVERVAL - Bij een gewapende overval op een bank aan de Eerste Middellandstraat in Rotterdam is vrijdagmiddag ongeveer driehon derdduizend gulden buit gemaakt. Volgens de politie kwamen aan het begin van de middag drie gemas kerde mannen de bank binnen. Zij bedreigden de aanwezige klanten en het personeel met pen. naar Den Haag vervoerd. De man heeft ze daar - in het andere huis van de oudste verdachte van prijs en registratienummers voorzien. Later werden partijen kaarten ver stopt in Apeldoorn, Stroe en Voor schoten, totdat er een afzetmarkt zou zijn gevonden. Voordat dit ge beurde liep het tweetal tegen de lamp. De officier van justitie eiste tegen beide verdachten een gevan genisstraf van vijftien maanden. Op aanwijzing van de 42-jarige verdachte zijn er inmiddels 185.000 valse kaarten teruggevonden. Uitspraak op 24 januari. DEN HAAG (GPD) - De bezitters van volkstuintjes die zijn aange legd op voormalige fabrieksterrei nen doen er goed aan niet elke dag de eigen oogst te eten. Steeds meer volkstuintjes blijken besmet met giftige stoffen die door de vroegere UTRECHT (ANP) - Het anti-mili taristisch onderzoekscollectief Amok heeft gisteren het grootste deel van zijn archief teruggekre gen. Justitie heeft alleen een doos gehouden met daarin stukken die als staatsgeheim worden be schouwd. De rest van het bijna twee maanden geleden in beslag genomen documentatiemateriaal, 32 dozen, is door de politie met een bestelwagen terugbezorgd bij het kantoor van Amok in Utrecht. Het kort geding dat Amok tegen de Staat heeft aangespannen gaat volgende week gewoon door, aldus een woordvoerder van het collec tief. Amok wil alle materiaal terug, en daarbij via de rechter de garan tie dat niets uit de stukken zal wor den gebruikt ten behoeve van de inlichtingendiensten van de over heid. Bij de stukken bevond zich bij voorbeeld een ledenlijst van het Amok-blad. De stukken die Justitie heeft be houden zijn het materiaal dat bijna drie jaar geleden door de actie groep Onkruit via inbraak werd verkregen uit bunkers van Defen sie en de BB in Katwijk en Noord- wijk. Verder betreft het onder meer een interne telefoonlijst van Defensie en de nota civiele verde diging. Volgens Amok zijn het alle maal stukken met gegevens die openbaar zijn, en geen staatsgehei- fabrieken daar in de grond zijn ge loosd. Deze waarschuwing staat in het Verslag Levensmiddelen en Keuring van Waren over 1983-'84 van het ministerie van WVC. Volgens regionaal inspecteur voor de volksgezondheid P. Ane- ma worden in tuintjes steeds vaker stoffen als cadmium aangetroffen, die snel door planten worden opge nomen. Hij spreekt van een ernsti ge situatie. Op veel volkstuincom plexen in de buurt van (voormali ge) industrieën zijn onderzoeken aan de gang. Ernstige verontreini gingen zoals in Twente of de Kem pen worden op dit moment nog uitzonderingen genoemd. Volgens een woordvoerder van WVC verschilt de opname van gif tige stoffen uit de grond van plant tot plant. Tuinkruiden nemen vrij wel niets op. Andere gewassen daarentegen nemen meer gif op. On die reden is het daarom ver standig variatie aan te brengen in de eigen teelt. ORANJESTAD (ANP) - Het ver keersongeval waarbij de Arubaan se politicus Betico Croes levensge vaarlijk werd gewond, is niet het gevolg van opzet. Het vermoeden bestaat dat Croes is geschrokken van het een of ander, waardoor hij uit de bocht moet zijn geslipt. Dat heeft een woordvoerder van de po litie in Oranjestad bekend ge maakt. Hij weersprak ten stelligste geruchten op Aruba, als zou Croes door een andere auto zijn aangere den. De gezondheidstoestand van Be tico Croes blijft overigens kritiek. Hij ligt nog steeds in coma in het Jackson Memorial Hospital in Mia mi (Florida). Wel opent hij overdag spontaan" de ogen, zo zei dr En- gelbrecht, de lijfarts van Croes. Lubbers vindt aantijgingen VARA gemeen DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers is van mening dat de reportage die de VARA-televi- sie woensavond uitzond over koppelbaaspraktijken en zwartwerkers bij het bedrijf Mercon Steel Structures in Go- rinchem vooral bestond uit „gemene aantijgingen". De uit zending had volgens Lubbers - kandidaat-lijsttrekker voor het CDA - meer te maken met de aanstaande verkiezingen dan met de zaak zelf. Lubbers zei dit gisteren in een televisie-uit zending. In het VARA-programma werd het bedrijf Hollandia Kloos van de familie Lubbers als mede-eigenaar van Mercon medeverantwoordelijkheid aan de koppelbaaspraktijken ver weten. De affaire zou zich aan het eind van de jaren zeventig hebben voorgedaan. Als er in die tijd gebruik was gemaakt van zwartwerkers zouden „de ondernemingsraad, de vakbon den en het ministerie van socia- fë zaken op de ketting zijn ge sprongen", aldus premier Lub bers. Indien Mercon gebruik gemaakt heeft van zwartwer kers ging dat in tegen een af spraak met het ministerie van sociale zaken dat het bedrijf voormalige werknemers van het ontmantelde Nederhorst- concern in dienst zou nemen. DEN HAAG - Eén keer citeert Steef Weijers uit de cathechismus van het kabinetsbeleid: "De mini ma zijn het meest gebaat bij een behoorlijke economie en bij het te lijf gaan van de werkloosheid. Werk gaat boven inkomen". Maar vervolgens blijkt het CDA-Twee- de-Kamerlid alleen nog maar twij fel te hebben over de vraag of het kabinet wel de juiste weg bewan delt met de voorgestelde ingrepen in de sociale zekerheid. "Er wordt te veel gedacht aan bezuinigingen door Peter de Vries en te weinig aan fundamentele ver anderingen". De christen-democraten „binden zich niet aan de 545 miljoen speel ruimte" die premier Lubbers de Kamer heeft geboden om aan de kabinetsplannen met de sociale ze kerheid te vertimmeren. Zij willen de halfjaarlijkse beëindiging van de werkloosheidsuitkering 'in deze vorm sowieso niet'. Bovendien vindt Weijers, een van de fractie woordvoerders voor sociale zaken, dat het kabinet de vakbonden en werkgevers 'als een kindeijuf- frouw' behandelt, en dat de becijfe ringen van de beoogde bezuinigin gen 'op zand' zijn gebaseerd. Het is een opvallende manier om afstand te nemen van de plannen die door de staatssecretarissen De Graaf (CDA) en Kappeyne van de Coppello (WD) zijn uitgedacht. Weijers bestrijdt, dat het een po ging is om het gehavende sociale gezicht van het CDA voor de ver kiezingen een facelift te geven. "De Weijers: 'Het sociale gezicht van het CDA valt niet te repareren met centen'. ,f0to gpd) vraag waar ik mee zit is of we met dit stelsel de komende jaren uit de voeten kunnen. Het sociale gezicht van het CDA houdt me niet bezig. Dat valt niet te repareren met wat centen". Het kabinet wil met een forse herziening van de uitkeringen bij werkloosheid en arbeidsonge schiktheid vier miljard bezuinigen. Daartoe moet de duur van de ww- uitkering afhankelijk worden van de leeftijd en in halfjaarlijkse etap pes worden beëindigd tot het ni veau van het sociale minimum. Ge deeltelijk arbeidsongeschikten vormen de grootste bezuinigings post: zij raken in de toekomst voor een deel aangewezen op de (lagere) ww-uitkering, en daarmee ook op de bijstand. Vuurvast Weijers begint bij het begin: twij fel over de becijferde financiële op brengst van de stelselherziening. "Die cijfertjes worden als vuurvast en waterdicht gepresenteerd, maar de Sociale Verzekeringsraad komt tot heel andere uitkomsten van de rekensommen. Dat kan dus niet zomaar. De onbetaalbaarheid van het huidige stelsel is een van de be langrijkste redenen voor de stelsel herziening, maar het kabinet becij fert opbrengsten voor een groot deel op basis van zand". Hij vindt ook dat er 'te veel naar de bezuinigingen en te weinig naar fundamentele keuzes wordt geke ken'. Zijn fractie vindt bijvoor beeld, dat het kabinet vaag doet over de vraag of werkgevers en vakbonden straks aanvullende ver zekeringen mogen afsluiten boven op de door de overheid gegaran deerde basisuitkering. "De sociale partners worden als een kinderjuf frouw behandeld", zegt Weijers, die meent dat het bedrijfsleven uit drukkelijk de ruimte moet krijgen om extra voorzieningen af te spre ken. Een ander gebrek aan doortas tendheid ziet hij bij het beoogde voortbestaan van de 26 bedrijfsver enigingen, die nu een deel van de sociale zekerheid uitvoeren. "Wij willen een geïntegreerde uitvoe ring van de sociale zekerheid per regio. Dan is het ook mogelijk ar beidsmarktbeleid te voeren: werk lozen scholingsmogelijkheden bie den, eventueel door daar de voort zetting van de uitkering aan te ver binden. Ik daag de regering uit nu eindelijk eens klare wijn te schen ken op dat punt". De christen-democraat Weijers mist niet alleen veel in de rege ringsplannen, hij is het ook met een aantal voorstellen niet eens. Dat geldt bijvoorbeeld voor het in halfjaarlijkse etappes beëindigen van de werkloosheidsuitkering. Premier Lubbers heeft al gesug gereerd dat dat plannetje niet hoeft door te gaan. Het geld voor die ver soepeling zou voor een deel kun nen worden gehaald uit het verkor ten van de uitkeringsduur voor ie dereen met een half jaar. Weijers: "Dat is me te makkelijk. Van die keus wil ik me uitdrukkelijk los maken". Oudere werkloze De regering zegt: 't is het één of het ander. Die versoepeling kost al 545 miijoen, en veel méér wil het kabinet er niet in stoppen. "Dat is een bedrag dat het kabinet noemt en dat suggereert een exactheid die er niet is. Wfj binden ons niet aan dat bedrag", zegt Weijers. Hij wfjst erop, dat een verkorting van de uitkeringsduur vooral- de oude re werkloze treft. "Het kabinet heeft nu al te veel de oude ww en wwv in elkaar geregen, zonder ver nieuwingen aan te brengen. Er is een kans blijven liggen om de uit kering meer te koppelen aan het aantal gewerkte jaren, zoals bij ambtenaren het geval is. Wij vin den het logisch dat iemand die lan ger gewerkt heeft, langer een uit kering krijgt. Per slot van rekening worden de oudere werklozen dub bel getroffen: door de crisis, en door de ontoereikendheid van het huidige stelsel, dat ze in de bij stand doet belanden. Verbetering van hun positie is een van de pun ten waaraan wij voorrang geven". Volgens Weijers moet bij de her ziening van de sociale zekerheid ook een uitgangspunt zijn, dat uit keringsgerechtigden zo lang moge lijk uit de bijstand blijven. Daar worden ze immers geconfronteerd met kortingen op hun uitkering wegens het bezit van een eigen huis (vermogen), of als gevolg van een tweede inkomen in het huis houden. Dat lot wil het CDA zoveel mogelijk mensen besparen, en ook in dat streven past geen verdere verkorting van de uitkeringsduur^ Waar de bijstand het onvermijde lijke eindstation van de sociale ze kerheid is, moet het toetsen op ver mogen en inkomen ook beter wor den geregeld, meent Weijers. "Wij hebben er principieel geen moeite mee dat er gekeken wordt of er een tweede inkomen is in een huishou den. Als mensen er voor kiezen hufje bij mutje te leggen, moet je daarin consequent zijn. De vraag is alleen wel: hoe doe je dat?" "Nu ook gedeeltelijk arbeidson geschikten in de bijstand terecht kunnen komen, moet er een defini tieve oplossing worden gevonden voor het 'opeten' van het eigen huis. Bovendien moet je mensen niet dusdanig afschrikken, dat geen enkele partner van een uitke ringsgerechtigde meer een inko men durft te verwerven. Mensen gaan dan óf niet meer werken óf zwart werken. In de aow is dat vrp goed geregeld, daar is een behoor lijk deel van het partnerinkomen vrpgelaten. Ik vraag me af waarom we dat bij de bijstand niet ook zou den doen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5