actief in vrije tijd Ouderenorganisaties leggen hun wensen op tafel bij partijen Weer conflict bij Omroep Rijnland Directie Aramco: nieuw werk moeilijk te vinden Met oog op raadsverkiezingen Voorzitter emancipatiecoimnissie stapt op ZATERDAG 11 JANUARI 1986 LEIDEN Vrijwilligers radioredactie leggen functie neer LEIDEN - Binnen de Omroep Rijnland is opnieuw een conflict uitgebroken met een aantal mede werkers. Deze keer zijn vijf van de dertien vrijwilligers van de radio redactie nieuws en actualiteiten opgestapt. Doordat nu juist de meest actieve medewerkers zyn weggegaan, heeft de omroep de uitzendingen van de rubriek nieuws en actualiteiten voorlopig stilgezet. Onlangs werd bekend dat een aantal televisiemedewerkers bij de omroep hun werk hebben neerge legd. Zij waren het, net als hun in middels vertrokken hoofdredac- telir Kees van den Burg, niet eens waren met de volgens hen te lage kwaliteitsnormen die bij de televi sie werden gehanteerd. Het opstappen van de vijf radio medewerkers heeft in feite weinig te maken met de inhoud of de kwa liteit van de radio-programma's die 'Rijnland' uitzendt. Achtergrond van hun vertrek is een principe kwestie over de ledenbijdrage die vrijwilligers moeten betalen aan de Omroep Rijnland. De vijf nieuws- en actualiteitenmedewerkers vin den dat vrijwilligers een dergelijke bijdrage (tien gulden per jaar) niet hoeven te betalen. Immers, als on betaald medewerker verrichten ze al het nodige werk voor de omroep. Bandrecorders Ondanks de nodige gesprekken is het bestuur van 'Rijnland' bij het standpunt gebleven dat ook vrij willigers contributie moet betalen. Corine Hendriks, coördinatrice pers en publiciteit van de streek- omroep: "We hebben zo'n 80 vrij willigers en 80 keer een tientje is toch nog altijd 800 gulden. Dat lijkt op het eerste gezicht niet veel, maar de financiële situatie bij de omroep is niet geweldig. En met 800 gulden kunnen we bijvoor beeld twee bandrecorders kopen". Na een laatste gesprek met de hoofdredacteur radio en een verte genwoordiger van het dagelijks be stuur over deze kwestie, hebben de vijf medewerkers hun werk op staande voet neergelegd. 'Rijnland' gaat nu bekijken hoe het tekort aan medewerkers bij deze radiorubriek snel kan worden opgelost. Corine Hendriks: "Nieuws en actualitei ten vinden wij een belangrijke ru briek. Per slot van rekening is het snel brengen van nieuws een van de dingen waarvoor radio zich bij uitstek leent". De omroep wil nu kijken of de bekwaamheden van de overgeble ven vrijwilligers bij deze redactie eventueel kunnen worden opgevij zeld. Ook zouden medewerkers van andere radio-rubrieken kun nen worden 'geleend'. Daarnaast wil 'Rijnland' proberen om nieuwe vrijwilligers aan te trekken. Overigens speelt de kwestie over de ledenbijdrage ook bij andere redacties. Volgens Corine Hen driks overwegen medewerkers daar echter niet om op te stappen. Nieuw pand De Omroep Rijnland wil op kor te termijn een nieuw onderkomen vinden. De streekomroep huurt op dit moment de zolder van de Stich ting Welzijn aan de Breestraat. De ze stichting heeft deze ruimte ech ter op korte termijn zelf nodig. Bo vendien wil de omroep hoe dan ook verhuizen, omdat hij meer 'zelfstandig' wil worden. Het probleem is dat de streekom roep vooralsnog niet over voldoen de geld beschikt om een eigen pand te kunnen huren. De Stich ting Welzijn 'leent' op dit moment het geld voor onder meer de huur, een lening die te zijner tijd zal moe ten worden terugbetaald. Het bestuur van 'Rijnland' hoopt echter dat de omroep in de naaste toekomst reclame mag maken. De meerderheid van de Tweede Ka mer lijkt daar niet veel bezwaar meer tegen te hebben, aldus Cori ne Hendriks. Met inkomsten uit re clame zou de financiële situatie van 'Rijnland' aanmerkelijk kun nen worden verbeterd. De omroep is op zoek naar een pand in Leiden. Geschikte ruimte heeft hij nog niet op het oog. In het pand moeten zowel de studio, als de administratie en het secretariaat worden ondergebracht. Overigens beraadt het bestuur zich later deze maand nog over de plannen. LEIDEN - Met het oog op de komende verkiezingen hebben de Leidse ouderenorganisa ties gisteren een programma van wensen aan de politieke partijen aangeboden onder het motto 'Leidse ouderen doen mee'. Het doel van dit wensen-programma is dat het wordt opgenomen in de - overigens voor het merendeel al vastgestelde - partijprogramma's voor de komende verkiezingen. Mocht dit niet meer mogelijk zijn, dan wordt de partijen bij monde van de voorzitter van de Wijk Ouderen Raad Morschwijck, J. Minke, verzocht terdege met dit wensenpakket rekening te houden en grote druk op het gemeentebestuur uit te oefenen om deze wensen, gefaseerd over vier jaar, te vervullen. In 'Leidse ouderen doen mee' wordt onder meer de nadruk ge legd op een goede huisvesting voor ouderen, gezondheidszorg en thuishulp. Vooral met het oog op de steeds verder om zich heen grij pende vergrijzing, stellen de orga nisaties dat er geen beleid voor ou deren zonder inspraak van diezelf de ouderen kan zijn. Onder meer wordt gepleit voor een doorzichtig indicatie- en toe- wijzingssysteem voor alle vormen van ouderenhuisvesting. Gedacht wordt aan een speciale ambtenaar hiervoor op het bureau huisves ting, die de nodige aandacht aan de specifieke eisen van ouderen kan besteden. Voorts dienen er, aldus het wensenpakket, meer 'aange paste' ouderenwoningen als tus senvorm tussen zelfstandig wonen en het wonen in een verzorgingste huis te komen. Ook dient de ge meente zelf initiatieven te ontwik- kèlen om te komen tot zogenoem de tussenvoorzieningen, zoals op vang van psycho-geriatrische (de mente) patiënten en de wijkfunctie van verzorgings- en verpleegtehui zen. Zolang het verzorgingstehuis 'Zijloever' in Leiden-noord nog niet van de grond komt, dient de gemeente te zorgen voor tijdelijke opvang voor oyidere bewoners van deze wijk. Opmerkelijk punt in het wensen pakket is de leegstand van de ser vice-flat Schouwenhove. De ge meente zou die leegstand moeten tegengaan en zonodig benutten om het tekort aan huisvesting voor ou dere minder-draagkrachtigen aan te vullen. De gemeente staat garant voor de rente voor deze flat. Zodra er een exploitatietekort ontstaat, zal de gemeente dit dienen aan te vullen. Door nu minder draag- krachtigen hierin te huisvesten kan een tekort op de exploitatie worden bestreden, zo is de gedach te achter dit programmapunt. Inkomen De gemeente zou verder moeten nagaan hoe minder-draagkrachti gen kunnen worden ontzien bij het betalen van eigen bijdragen en ge meentelijke belastingen. Indien die eigen bijdragen toch de pan uit rijzen zou de gemeente compense rende maatregelen moeten treffen in de sfeer van verlaging daarvan, kwijtschelding of individuele bij stand. De winsten van het Energie Bedrijf Rijnland zouden moeten worden gebruikt om de steeds ho gere energiekosten in de vorm van een plaatselijke stookkostentoe slag voor de minima te compense ren. "Uitbreiding van kabel-tv is voor ouderen onbelangrijk. De hieruit voortvloeiende kostenstijgingen mogen derhalve niet op hen wor den verhaald", aldus het program ma van de ouderenorganisaties. Arbeid en ouderen Het gemeentelijk personeelsbe leid dient, aldus het wensenpak ket, te worden gericht op handha ving en bevordering van arbeids- Wethouder Kuijers (maatschappelijke aangelegenheden) kreeg gisteren onder grote belangstelling van vooral ouderen uit handen van J. Minke, namens de ouderenorganisaties het wensenprogramma 'Leidse ouderen doen mee' overhandigd. Kuijers zei van mening te zijn dat dit programma past in het gemeentelijk streven om binnenkort een ouderennota op te zetten. Links het Links Leiden-raadslid Middendorp. plaatsen voor (gehandicapte) oude ren die willen blijven werken. Ge meenteambtenaren worden niet verplicht tot overwerk als ze 55 jaar of ouder zijn. Naast mogelijkheden van vervroegde uittreding moeten de mogelijkheden om na het vijf enzestigste levensjaar te blyven doorwerken worden onderzocht. De gemeente moet inspraak, me dezeggenschap en zeggenschap van ouderen op alle voor hen van belang zijnde beleidsterreinen en op voorzieningen voor ouderen be vorderen. In verband met een achterstand situatie moeten er voor ouderen meer betaalbare opleidingsmoge lijkheden komen; het gebrek aan kader binnen ouderen- en politieke organisaties in Leiden moet wor den aangepakt; ouderen moeten meer worden gestimuleerd om plaats te nemen in besturen van voor hen belangrijke organisaties. Bovendien dient zowel stedelijk als wijksgewijs een platform voor zieningen voor ouderen te worden opgezet, waarin ouderenorganisa ties zijn vertegenwoordigd en dat als taak heeft de planning en bij stelling van een samenhangend aanbod van voorzieningen. Gezondheidszorg Vanuit de GG en GD zal steeds nadrukkelijker aandacht aan pre ventieve gezondheidszorg moeten worden gegeven, aldus het pro gramma. Op wijkniveau moet wor den geijverd voor alle Vormen van hulpverlening en gezondheids zorg. Volgens het programma on- staan er problemen zodra mannen alleen komen te staan. Daarom is het noodzakelijk een cursus 'huis houding' met praktische oefenin gen te organiseren die vóór het pensioen tijdens werktijd moet kunnen worden gevolgd. Verkeer en vervoer De gemeente dient ervoor te zor gen dat (gehandicapte) ouderen zich zo goed mogelijk kunnen ver plaatsen. De 'groentijd' van stop lichten zou moeten worden aange past aan de loopsnelheid van oude ren. Door bezuinigingen bij het openbaar vervoer worden lijndien sten opgeheven. Dit zou door het inzetten van buurtbussen moeten worden gecompenseerd. Verder dient de gemeente te zorgen voor een rechtstreekse busverbinding tussen de Meren wijk en het Elisa beth Ziekenhuis en Leythenrode. In verband met de veiligheid van vooral oudere fietsers en voetgan gers zal in de Breestraat éénrich tingsverkeer voor vrachtvervoer mbeten worden ingevoerd. Voor de ouderen in verzor- gingshjuizen, van wie de partner is komen te overlijden en die weer zelfstandig willen wonen, moet er binnen het woningtoewijzingsbe leid een goede 'terugkeerregeling' komen. Ten slotte willen de oude ren dat er een onafhankelijk om- budsinstituut voor ouderenvoor zieningen komt. Informatie over bouwplan voor Driessenplein LEIDEN - Dc gemeente houdt op dinsdag 14 januari een informatie avond voor bewoners en bedrijven, ove de ontwikkeling van het Ir. Driessenplein. Onlangs werd door de ontwikke lingsmaatschappij Erica Beheer BV een bouwplan voor het plein gepresenteerd. Dit plan omvat de bouw van een parkeergarage, wo ningen langs de Oude Rijn en Mid delstegracht, kantoorruimte en de bouw van een filiaal voor het kle dingbedrijf Marca. B en W hebben laten blijken veel voor het plan van Erica te voelen, maar zullen alvorens ze de knoop doorhakken de mening van omwo nenden peilen. Voor de realisering van het Marca-filiaal is een name lijk een wijziging nodig van het be stemmingsplan voor de wijk Pan- cras-Oost. Voor zo'n wijziging dient met de wijk en andere be langhebbenden overlegd te wor den. Vervolgens zal de kwestie aan de orde komen ih de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening waar na de gemeenteraad een besluit zal Voor de informatie-avond is de architect, H. van Egmond, uitgeno digd. Hij zal een toelichting geven op het schetsplan dat hij voor Erica Beheer heeft ontworpen. De bij eenkomst vindt plaats in het voor malig schoolgebouw aan de Mid delstegracht 5-7 en begint om 20.00 'Verlaging van energieprijs in voorschotnota doorberekenen' LEIDEN - PvdA-raadslid en lid van de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) Jaap van Meijgaarden wil dat het EBR bij het vaststellen van de voorschotrekeningen uitgaat van de verlaagde energieprijzen voor 1986. Dit om te voorkomen dat de afnemers maandelijks meer beta len dan volgens hem nodig is nu de brandstoftoeslag op het electrici- teitstarief fors omlaag gaat. Die brandstoftoeslag kan omlaag als gevolg *nn een daling van de dollarkoers, de olieprijs en daar mee samenhangend de aardgas- prijs. Ook voor het EBR valt een verlaging te verwachten daar de Zuidhollandse centrales op olie of gas stoken. De afnemers moeten van deze ontwikkeling meeprofite ren, vindt Van Meijgaarden. Hij heeft het college van beheer van het EBR daarom gevraagd of dat bereid is de voorschotrekeningen tussentijds aan te passen en bij nieuwe rekeningen van de verlaag de energieprijzen uit te gaan. Rijksweg 11 De afdeling Leiden van de Niria, de Nederlandse Inge nieursvereniging, organiseert een lezing over de aanleg van Rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven. De lezing wordt woensdagavond gehouden in Alphen aan den Rijn, in hotel Toor aan het Stationsplein; aanvang kwart over acht. Ir. J. Maas, stafmedewerker van Rijkswaterstaat gaat in op de betekenis van deze weg, waar van de aanleg ter hoogte van Alphen al is begonnen. Jazz Brasserie Le Bambou, dat volgende week in het kader van de jazzweek vrijwel elke dag muzikale activiteiten organi seert, heeft een gewijzigd pro gramma vastgesteld. Dat ziet er nu als volgt uit. Maandag wor den er overdag zeldzame pla- tenopnamen gedraaid van o.a. Billy Holiday, Sarah Vaughan, Big Bill Broonzy, enz. 's Avonds treedt de big band The Meioma- niacs van de TH in Delft op. Dinsdagavond is er een optre den van de bekende pianist (stylist) Paul Ruys, bijgestaan door Dolf del Prado op bas en Henk Rijnberg op drums en a Is zangeres Be a van Cippert. Woensdagavond doet Le Bam bou mee aan de kroegentcoht. Donderdagavond is Radio Rijnland te gast met het pro gramma 'Ingeburgerd' dat als thema jazz zal hebben en ook is er een muzikaal optreden. Vrij dag is er de vaste folkavond met de groep Windkracht acht en zaterdag tot slot staat de Af- ro-Cuban Jazznight op het pro gamma, een swingavond die tot drie uur 's nachts zal duren. Le Bambou is gevestigd aan de Herenstraat 1. We zullen toch inArabië moeten aankloppen "Als we nieuwe activiteiten moe ten zoeken, zullen we toch moeten aankloppen bij Aramco in Arabië", aldus Caindec. Een ander belangrijk punt in de onderhandelingen tussen Aramco en de bonden, is het zogenoemde sociaal plan. Daarin moeten allerlei voorzieningen - zoals afvloeiings regelingen - worden vastgelegd voor de werknemers die op straat komen te staan. De bonden vinden dat vooral de werknemers tussen de 40 en 55 jaar er karig vanaf ko men in het sociaal plan dat de lei ding van het bedrijf heeft voorge steld. De directie hééft de bonden be loofd dat zij opnieuw zal kijken naar de zwakke kanten van het plan. Toch tekent Caindec hierbij aan dat enkele van de wensen van de bonden 'te kostbaar' zijn voor het bedrijf. Hij doelt hierbij vooral op het voortzetten van de pen sioenvoorzieningen. De bonden en de directie liggen met elkaar 'stevig in de clinch' over de manier waarop het sociaal fonds moet worden beheerd. In dit fonds stort Aramco het geld voor aanvul lende uitkeringen van de ontslagen werknemers. De bonden willen dat het bij een onafhankelijke instan tie wordt ondergebracht, bijvoor beeld een verzekeringsmaatschap pij. Pp die manier is het geld veilig gesteld als Aramco in de toekomst, onverhoopt, over de kop zou gaan of uit Nederland zou vertrekken. De AOC-directie wil het geld echter binnen het bedrijf zelf hou den. Caindec kan zich de zorgen van de vakbonden voorstellen, maar volgens hem hebben zij daar geen reden toe. "Over het fonds worden sluitende overeenkomsten getekend. Waarom zouden we het dan nog bij een verzekeringsmaat schappij onderbrengen? Dat is een oplossing waarvan niemand voor deel heeft". Donderdag hebben directie en bonden ook gesproken over de op richting van een ondernemings raad, een instituut dat op dit mo ment nog niet aanwezig is bij deze maatschappij. Caindec wil op dit moment nog niet al te veel zeggen over het al dan niet in het leven roepen van een ondernemings raad. "Deze zaak ligt heel gevoelig by de Arabische hoofddirectie. Daar kennen ze dergelijke instituten niet. Wij moeten hen duidelijk ma ken dat, wat ons betreft, met een dergelijke raad is te leven en te werken en dat het een normaal on derdeel is van een in Nederland ge vestigd bedryf. Maar dan moeten we het wel voorzichtig aanpakken. Als we te hard van stapel lopen, kan dat averechtse gevolgen heb ben", aldus Caindec, die er aan toe voegt dat kranteknipsels over de collectieve ontslagen bij dit bedrijf ook door de hoofddirectie in Ara bië worden gelezen. Leden laten kandidatenlijst PvdA intact LEIDEN - De ledenvergadering van de Party van de Arbeid is gis teravond unaniem akkoord gegaan met de ontwerp-kandidatenlijSt van het bestuur, voor wat betreft de verkiesbare- en eerste opvol gersplaatsen voor de raadsverkie zingen in maart. Wethouder Dick Tesselaar is door dc ledenvergadering gekozen als lijsttrekker van de socialisten. Tesselaar noemde het vrijwel una niem overnemen van de ontwer- plijst, "zonder gedonder", een goeie start van de verkiezingscam pagne. De PvdA-lijsttrekker zei te streven naar 15 zetels in de raad voor zyn party. In de huidige raad bezet de PvdA 13 van de 39 zetels. Volgens Tesselaar zijn de bejaar denzorg, de werkloosheid en het opknappen van de stad zaken waaraan de PvdA de komende vier jaar het hardst moet werken. Koninklijke onderscheiding voor J.A. Huigsloot LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan J.A. Huigsloot die veertig jaar in dienst is bij het Leidse bouwbedrijf IBB-Kondor. Huigsloot trad bij dit bedrijf op 2 januari 1946 in dienst als administratief medewerker. Tegenwoordig is hij hoofd van de afdeling inkoop bij het Ingenieurs Bureau Bouwnijverheid - Kondorgroep nv, zoals de volledige naam luidt. Hij ontving de onderscheiding, de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, tijdens een receptie in de Engelbertha Hoeve aan de Hoge Morsweg. Mevrouw Huigsloot was bij de feestelijke gebeurtenis aanwezig (zie foto), terwijl op de achtergrond IBB-Kondordirecteur Maas eveneens toekijkt. (foto Holvast: LEIDEN - De directie van de olie maatschappij Aramco Overseas Company (AOC) is er nog niet zo van overtuigd dat er inderdaad nieuw werk voor dit bedrijf is te vinden. De vakbonden hebben donderdag hiervoor gepleit tijdens een onderhoud dat zij met de direc tie hebben gehad. Op die manier hoeven volgens hen dit en volgend jaar minder werknemers te worden ontslagen. De bonden vinden de directie wat betreft het zoeken naar nieuw werk 'te passief. D. Caindec, director industrial relations van Aramco, stelt hier te genover dat de bonden misschien niet helemaal door hebben hoe de situatie bij Aramco is. "AOC is op gezet als ondersteunend en servi ceverlenend bedrijf voor de moe dermaatschappij in Saoedi-Arabië. En dan kan het natuurlijk niet zo zijn dat, wanneer Arabië minder werk voor ons heeft, wij werk gaan uitvoeren voor BP of een oliemaat schappij in China, om maar wat te Volgens Caindec is het nauwe lijks mogelijk om nieuw werk te zoeken buiten de oliewereld. Daar voor zijn-de meeste werknemers bij dit bedrijf te gespecialiseerd. Conflict over functioneren in universiteitsraad LEIDEN - Universiteitsraadslid Y.P.H. Lignac heeft zich teruggetrokken als voorzitter van de Emancipatiecommissie, een vaste commissie van de universiteitsraad. In de commissie is een conflict gerezen over het feit dat Lignac zich niet als vertegenwoordiger van de commissie gedraagt. Volgens Lignac kan zij de standpunten van de zes niet-universiteitsraadsleden die ook in deze commissie zitting hebben, niet altijd uit dragen. Zij zegt zelf daarover: "De structuur van de universiteitsraad is zo dat dat niet kan. Ik zit ook namens een partij in de raad. Ik kan niet alle belangen behartigen. Soms moet ik het een en ander strikt scheiden". Over de aan leiding van het conflict wil zij overigens niets kwijt. Lignac zit voor de Progressieve Partij (PP) in de raad. Discipline Een aantal weken geleden bij de verkiezin gen voor nieuwe leden van het college van be stuur haalde de vrouwelijke kandidaat drs. Marian Demenint-de Jong het niet, doordat de vrouwen van de PP haar niet steunden. Zij ga ven de voorkeur aan het mannelijke PP-lid Van Esch. Een aantal leden van de emancipa tiecommissie toonde zich toen zeer verbolgen over dit stemgedrag. "Partijdiscipline" werd er gefluisterd. In september van het vorig jaar bij de verkie zing voor het voorzitterschap van de universi teitsraad lieten de vrouwelijke PP-leden wel hun eigen kandidaat, drs. K.J. Buikstra, vallen voor de door de emancipatiecommissie naar voren geschoven vrouwelijke kandidaat drs. F. van Soest. Lignac wenst hierover geen commentaar te geven. In de universiteitsraad is vertrouwelijk over de emancipatiecommissie gesproken. Haar brief waarin zij alleen maar schrijft dat zij niet meer kan en wenst te functioneren als voorzitter en lid van de emancipatiecommis sie, wordt maandag in de universiteitsraad be handeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3