Het kleine leed in de oude pestzooi Gezocht: Leiderdorpse gezinnen, aangeboden: 'moeilijke kinderen' Slooppanden Voorschotense Schoolstraat meer dan karakteristiek PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 11 JANUARI 1986 LEIDERDORP - Gezocht: 11 Leiderdorpse gezinnen die 22 Noordierse kinderen deze zo mer drie weken willen opvan gen. Denk niet dat het hier om een 'vakantie-ouderschap' gaat waarbij door de tijdelijkheid alleen de aangename kanten van het hebben van kinderen wordt onderstreept. Want, waarschuwt de onderwijzer Jack Beyer, die de kinderen van 28 juli tot 18 augustus naar Leiderdorp haalt: "Het zijn al lesbehalve lieverdjes. Wat wil je ook. Ze staan dagelijks aan de frontlijn van de strijd in Ier land. Degenen die hier komen zijn degenen die zo'n vakantie het hardst nodig hebben. Echt hoor, het zijn vaak moeilijke kinderen". Waarmee Beijer maar wil aange ven dat Leiderdorpers die zich als gastouder willen opgeven voor dit project van Pax Christi Kinder hulp niet denken de klus wel even makkelijk te klaren. Omgekeerd geldt dat de organisatie de nodige eisen, nou ja, eisen, stelt aan de Leiderdorpers die zeggen te wil len: een gastouder moet om te be ginnen twéé kinderen onder zijn hoede nemen. Een protestante en een katholieke. Want juist om die vermenging gaat het Beijer, c.q. Pax Christi: "Ze komen hier met het idee: een kind uit een ander 'kamp' is een rotkind. Het is een stukje van onze taak om ze van dat idee af te brengen. En dat werkt. Na een paar dagen vergeten ze dat". Tweede voorwaarde: de kinde ren moeten in een gezin terechtko men. Alleenstaanden, BOM-moe- ders en gescheiden ouders komen dus niet voor de opvang van een Noordiers kind in aanmerking. Een hard en discriminerend stand punt? Beijer: "Kan zijn ja, maar we denken vanuit dat kind. Vergeet niet dat het hier vaak om kinderen gaat die het hele jaar thuis al een vader missen. Hier moeten ze in een gewone gezinssituatie terecht komen". Om het rijtje maar verder af te sommen: gasthouders moeten ui teraard tijd voor hun Noordierse logeetjes hebben. Tweeverdieners kunnen dus alleen maar meedoen als ze er vakantie voor opnemen. Verder is het niet de bedoeling dat de kinderen schromelijk worden verwend, want dat geeft alleen maar een terugslag als ze weer thuis zijn. Uiteraard moet er ruim te zijn om de kinderen onder te brengen en dienen de gastouders wat Engels te spreken. En: de gas ten, in leeftijd variërend van 6 tot 12 jaar, worden bij voorkeur onder gebracht bij gezinnen die (wat ou dere) kinderen hebben. Een en an der wordt nog eens verduidelijkt op een informatie-avond, op 20 ja nuari in school 'De Schakel' én tij dens een huisbezoek bij mensen die zich in principe hebben opge geven. Vrij voelen Voor degenen die nu nog niet zijn afgeschrikt en verder lezen de nuances. De kinderen zijn dus moeilijk, maar anderzijds best ge disciplineerd. Pa is in hun vader land duidelijk nog de baas. Verder zijn het kinderen die in hun eigen omgeving gewend zijn aan onveiligheid om zich heen. Beijer: "Ze hebben, eenmaal in Ne- derland aangekomen, duidelijk moeite om zich hier vrij te voelen. Die vrijheid ervaren ze als iets heel aparts. Ze worden er wel heel druk van. De kinderen zijn sowieso heel ondernemend, als echte straatkin deren zijn ze voor de duvel niet bang. Zijn ook snel afgeleid, doen alles wat ze doen maar heel kort. Daarom slaat bijvoorbeeld een uit je naar Avifauna heel erg in: daar was van alles te doen. Je hoeft ze bijvoorbeeld geen creatieve mid dag voor te schotelen, want crea tief zijn ze niet. Maar een speeltuin of een tocht langs het strand: prachtig vinden ze dat". Nog een tip voor de aanstaande gasthouders: "Pas je levensritme aan die van de kinderen aan. Ze zijn gewend om veel later naar bed te gaan dan een Nederlands kind van die leeftijd. En ze komen er al weer vroeg uit ook". Bedelpartijen Het is de tweede keer dat er Noordierse kinderen naar Leider dorp komen. Pax Christi haalt er elk jaar zo'n 120, maar Beijers en de zijnen willen om de twee, drie jaar aan het landelijk project mee doen. Elk jaar is geen doen: er moet telkens voldoende geld wor den ingezameld om de tickets en het zakgeld voor de kinderen te be talen. Via "diverse bedelpartijen bij bedrijven en particulieren en een huis-aan-huis collecte in Lei derdorp" hoopt Beijer de benodig de 8000 gulden bijeen te kunnen sprokkelen. Het is en blijft allemaal de moei te waard, vindt de Leiderdorper. "Noord-Ierland mag dan uit het da gelijkse nieuws zijn verdrongen, de omstandigheden waarin de kin deren er leven zijn nog steeds el lendig. Ze worden, om een voor beeld te noemen, gebruikt als uit kijkpost. Kijken of de vijand er al aankomt. Of ze worden met een tas, waarin een bom zit, over straat gestuurd. Kinderen vallen immers niet zo op". Tweeëntwintig kinderen een vakantie in Leiderdorp bezorgen terwijl er tienduizenden in die el lendige omstandigheden voor in aanmerking zouden komen. Van een druppel op de gloeiende plaat mag, ook wat Beijer betreft, gerust worden gesproken. "Maar ik zeg al tijd: als je helemaal niets doet, doe je nog minder. En je houdt toch het idee dat het iets kan bijdragen, hoe dan ook". Informatie over de actie om Noordierse kinderen naar Leider dorp te halen is verkrijgbaar bij Jack Beijer, Steenbakkerslaan 34 in Leiderdorp, telefoon 890129 of tijdens de informatie-avond in 'De Schakel' aan het Van Alphen- plein op maandag 20 januari. Aan vang acht uur. Jack Beijer met zijn eigen 'lieverdje': 'De Noordierse kinderen die r zo'n vakantie het hardst nodig hebben'. ZATERDAG Leiden LAK-theater, Cleveringaplaats - Lak- produktie 'Katzelmacher'. 20.30 uur. Schouwburg, Oude Vest - Optreden Joop Visser met nieuw repertoire, 20.15 Stadsgehoorzaal, Breestraat - Residen tie-orkest met Edith Wiens, 20.15 uur. Lak, Cleveringaplaats - Concert Hot House door Gijs van Dijk Trio, 21 uur. Langegracht 58/60 - Bingo-avond mu ziekvereniging Concordia, 19 uur. LVC-filmhuis, Breestraat 66 - Film 'Stop making Sense* over de Talking Heads, 21.15 uur. Zoeterwoude De Westender, bij Klaverhal - Optreden groep 'Weenie and the Jugs', zaal open 20.30 uur. Muziekcentrum, Schenkelweg - Boe renkielbal carnavalsvereniging 'De Hangkonten', 20.30 uur. Wassenaar Aula St. Adelbert College, Deylerweg 163 - Gratis concert 85-jarige muziekver eniging 'Excelsior', 20 uur. ZONDAG Leiden De Dijk, Apothekersdijk 33 - Nieuw jaarsreceptie CPN, 14 uur. Atletiekbaan Leidse Hout - Bosloop AV Holland over afstanden van 2.1 tot 14,4 km., 11 uur, inschrijven om 10 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1 - Film 'Ontmoeting met het verleden' over Bonaire, 15 uur. Jazzcafé The Duke, Oude Singel 2 Jamsession, 21.30 uur. Clublokaal pv 'De Vriendenclub'. A. Paulownastraat to nr. 1 - Postduiven- show met 300 duiven, 11-17 uur. Rijksmuseum van oudheden, Rapen burg 28 - Archeologisch spreekuur voor mensen met Romeinse, Middeleeuwse of andere archeologische voorwerpen, 14-16 uur, informatie tel. 146246. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Koffie concert Vera Beths en Stanley Hoog land. 11.30 uur. Waaggebouw, Aalmarkt - Start jazz-ma- rathon door Leids Studenten Jazz Ge zelschap, 21 uur. Bowlingrestaurant Hans Menken, Bos- huizerlaan - Jazz on Sunday 15 uur. LVC-filmhuis, Breestraat 66 - Film 'Stop making Sense, 21.15 uur. Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66 - Volksdansinstuif, 19 uur. Leiderdorp Oegstgeest Taberna, Julianalaan 1 - Optreden kin dertheater Ploef, 13 uur. Voorschoten Ambachtshuis, Voorstraat 12 - Lezing over Jugendstil-keramiek, 12.30 uur. Greenway-theater, Schoolstraat 69 - Film 'De Droom', 21 uur. Warmond Boerderij Meerrust, Dorpsstraat - Optre den South Jazz Band, 15-18.45 uur. MAANDAG Leiden Waaggebouw, Aalmarkt - Jazzmarathon Leids Studenten Jazzgezelschap, door lopend. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door: Doeza-apotheek, 5 Meiplein 3-5, tel.315048 en apotheek Be ker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van ^OB.OO- 18.00 uur. VOORSCHOTEN - "Het is een oude pestzooi. Van mij mag het in elkaar storten", oordeelt de Voorschotense ondernemer D. Groenewe- gen (30) over zijn eigen pandjes aan de School straat. Nu, een half jaar voordat hij met zijn ouders wegtrekt en buurman Te Mey (textiel) de zaak tegen de vlakte zal gooien, heb ben de nostalgische verha len van klanten en kijkers hem nog steeds niet aange stoken. door Paul van der Kooij foto's Wim Dijkman "Als ik in een andere gemeente kom, zeg ik vaak: wat een mooi ge veltje. In Monschau bijvoorbeeld", merkt hij op. "Maar hier, waar ik van kindsaf aan ben geweest, zie ik vooral de nadelen. Het is zo ar beidsintensief. In de zomer moetje dagelijks soms twee, drie keer te gels halen en je bent drie keer zo blinde muur is lang bezig om alles op te ruimen. Een vrachtje zand scheppen kostje twee, drie uur. En als je wat wilt opzoeken, moet je alles langs". De produkten liggen in winkel, werkplaats, schuren, zolders en aan weerszijden van de poort/bin nenplaats. Ook het monumentale woonhuis aan de Voorstraat is geannexeerd. Het hout ligt hoog in de achterkamer, waar het vroeger "zo heel gezellig was", aldus me vrouw H.A.T. Groenewegen (59). Uit haar bedrijvigheid straalt vriendelijkheid. Blozend geeft ze de kleindochter kusjes. Het praten laat ze over aan zoon Daan. Hij spreekt als een gezonde onderne mer en terloops tempert hij be zorgdheden van vader J.A. (62). De vader, die in 1937 als 14-jarige in de zaak kwam, peinst langdurig. Zijn korte bijdragen zitten vol klein leed. Zo ontlokt het opberg- probleem hem de volgende ont boezeming: "En dan heb je het plankje gevonden, zegt die klant: nee, geef me toch maar een maatje dunner. Kun je weer naar een an- Het gezin Groenewegen voor de oude Schoolstraat-pandjes. Links het winkeltje, rechts de werkplaats. De koper Te Mey. dere zolder". Over de parkeergelegenheid in de Schoolstraat klaagt hij als volgt: "Hoeveel aannemers hier al niet voorbij zijn gereden, omdat ze geen plekje konden vinden..". De zoon zegt: "Je moet altijd vragen of ze voor tienen willen komen". Toch, wanneer de gemeente in tot een ingrijpende renovatie. Verkrotting De gemeente, die ook de viswin kel en het hoekpand bij de bio scoop tegen de vlakte wilde gooi en, zette Groenewegen op een an der spoor. De situatie was inder daad zeer ongelukkig. En de ge- 1977 niet had gezegd dat "deze rot- meente had gelijk: "De hoek i te plek uit Voorschoten moet v (en is) een aanfluiting. Pure den verwijderd", was van sloop krotting", aldus Daan. Dan grijpt misschien nooit sprake geweest vader in. De gemeente heeft dat op ("Je wist niet anders"). De doe-het- haar geweten, zegt hij. "Voor de zeivers hadden muren gestuct en oorlog al wilde men hier een weg de werkplaats, waar de planken doorheen trekken, van de Wijn- vloer zo op het zand lag, opge- gaardenlaan, zo naar Stomp wijk. knapt. Het was de serieuze aanzet Nou, dan doe je niet meer dan het Het hypermoderne nieuwe bedrijfspand van Groenewegen langs de Koninklijke Marinelaan, vóór de gemeen- tewerf links twee bedrijfswoningen. noodzakelijke". Het betekende: moeilijkheden. De slecht gefundeerde gebouwen zijn eigenlijk niet geschikt voor de vele kilo's goederen. En als de aan passingen dan ook nog eens uitblij ven, gaan draagconstructies zak ken en muren scheuren. Dit proces werd nog versneld door het instor ten van de garage achter de vis- zaak, zo'n acht jaar geleden. De ga rage deelde namelijk de draagcon- tructie met de schuur van Groene wegen. Tien jaar na de opkomst van de nieuwbouwplannen, die Groene wegen niet ver genoeg gingen (hij wilde alles volbouwen) en te duur waren (heien is moeilijk)- blijkt dat Greenway op de garage-resten een nieuwe foyer wil bouwen. De vis boer wenst het leegstaande hoek pand bij zijn winkel te trekken en beide huisjes in oude staat op te knappen. Het bouwplan is al inge diend, maar Groenewegen is scep tisch. "Ik moet het eerst zien", zegt hij. "Vier jaar geleden al zei m'n buurman dat de zaak na de vakan tie zou worden opgeknapt. Nooit wat van gemerkt". Al met al denkt hij dat zijn Schoolstraat-bouwsels het geen vijf jaar meer uithouden. Ze zijn ook al heel oud. De ouderlijke wo ning aan de Voorstraat 22, eens verbonden met de naastgelegen panden 20 en 18, dateert uit 1600, 1700, meent hij. En de leeftijd van het achtergebeuren, de stallen is volgens hem moeilijk te onderzoe ken. Wel is duidelijk hoe een en an der is gebruikt. Paarden stonden in de zagerij, de houtopslag bood plaats aan hooi en stro en de poort diende als oprit. Opwinden Rond 1904 begon opa Groenewe gen er zyn timmersbedrijf. Hij Vader Groenewegen op de binnenplaats, tussen de wa ren. Achter hem de panden aan de Voorstraat. Links r 20, rechts nummer 22. Zijn huis. werkte vaak in Rijnsburg, Leiden en Zoeterwoude en repareerde, sa men met knechten, de negen Voor schotense molens, ramen, stoelen, rioleringen en schuttingen, maar bevestigde ook schilderijtjes en waslijnen. Zelfs wond hij klokken op. "De mensen deden niets zelf, ze lieten echt alles doen. Misschien omdat het uurloon zo laag was", blikt de Groenewegen jr. terug. Eind jaren zestig werd dat min der. Daan, die net in de zaak was gekomen, hoefde steeds minder te klussen en begin jaren zeventig stopte de firma met repareren. Groenewegen werd een echte win kelier en profiteerde van de doe- het-zelf-manie, die tot 1983 alleen maar groeide. In het begin was hij bang voor de Kwantum-hallen, nu zegt hij dat hij alleen maar beter is geworden van de gigant. "De prijs maakt niets uit, ze hebben wel aan biedingen, maar soms denk ik: hoe durven ze het te vragen". Ook de service daar is minder. "Ze zeggen: daar staat het ergens. Wij geven echt advies". Toch is het nooit echt vetpot ge weest. Personeel is te duur. Het ve le werk moet de familie zelf ver richten. Ook op de vrije woensdag middag lopen de drie in een oude werkkloffie rond. Ze hopen dat in het nieuwe gebouw, naast de ge- meentewerf aan de Koninklijke Marinelaan, alles beter wordt. De aanvoer is in ieder geval handiger geregeld, de uitstalling van pro ducten eveneens. Nu zegt Daan: "Zelfs mensen die hier al jaren ko men, weten niet dat wij ook klom pen verkopen en ijzerwaren. Dat ligt afgesloten". Anderen daarente gen ondernemen nauwkeurige speurtochten, wetend dat dat straks te laat is. Te Mey heeft het gebeuren in principe gekocht en vroeg onlangs zijn architect dat te ontwerpen wat mogelijk is: drie hoog dus. Omdat het monumentaal is, moet in ieder geval de gevel aan de Voorstraat blijven staan, verdere details kun nen op het gemeentehuis echter niet gegeven worden. Groenewegen blijft laconiek: "Nogmaals, ik zie die 'mooiigheid niet zo. Sommige mensen hebben er goud geld voor. over om in de Voorstraat te wonen. Ik vind het wel leuk die bomen, maar sta er to taal niet bij stil. Het is zo gewoon".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2