Pop als pleister op de wonde De balans van het Aid-jaar 1985 ZATERDAG 11 JANUARI 1986 EXTRA PAGINA 27 Het befaamde concert voor Bangladesj in 1970 was het enige eerdere voorbeeld van een grootscheeps initiatief van popmuzikanten om geld in te zamelen voor het goede doel. Hoe dan ook,het jaar 1985 stond er bol van. Max Palfenier zette de talloze Aid-projecten op een rijtje en plaatste er enige kanttekeningen. door Max Palfenier Drie miljoen Afrikaanse levens zijn in 1984 en 1985 gered met het geld dat allerlei hulpacties in de wereld hebben opgeleverd. Dat maakte on langs de directeur van het VN-bu- reau voor Noodoperaties in Afrika bekend. Een nieuw fenomeen in de ze hulpverlening was zeker dat een niet onaanzienlijk deel van dat be nodigde geld afkomstig was van popmuzikanten. De prijs van een mensenleven is een plastic plaatje. Hoe cru het ook klinkt, de Ierse popmusicus Bob Geldof, initia tiefnemer achter projecten als Band Aid en Live Aid, maakte die woorden in 1985 tot trieste werkelijkheid. Geldof ontwik kelde zich tot een weinig diplomatieke topdiplomaat, die regeringen recht voor z'n raap tot de orde riep. Hij werd offi cieel kandidaat gesteld voor de Nobel prijs voor de vrede voor 1986. Geen Aid- project werd in het afgelopen jaar se rieus genomen als Geldofs naam er niet op de een of andere wijze aan verbonden was. Goedaardig virus Getroffen door een tv-uitzending over de hongersnood in Ethiopië namen op zijn initiatief enkele Britse popsterren van naam in november 1984 de single 'Do They Know It's Christmas' op. Als een goedaardig virus breidde de strijd tegen de honger zich vervolgens onder de popsterren uit. Rock and roll voor het goede doel; pop als pleister op de won de. In Amerika kwam USA For Africa. De plaatprojecten werden gevolgd door Live Aid, er kwamen boeken, kalenders, posters en dat allemaal om de honger in Afrika te bestrijden. Niet alleen die honger in Afrika, ook het werk van Amnesty International, de apartheid, de vulkaanuitbarstingen Co lombia, Greenpeace, Radio Freedom en de voetbalramp in België bleken in 1985 het gemeenschappelijke muziekgewe- ten te kietelen. Liefdadigheid was plot seling en vogue geworden. Het Concert for Bangladesj (1970) was het enige eerdere voorbeeld van een grootscheeps initiatief van popmuzikan ten om geld in te zamelen voor het goede doel. Popsterren van naam die slechts voor heel veel geld bewogen kunnen worden hun schitterende landhuizen even in de steek te laten bleken, hun ego's voor een keer van zich af te kun nen werpen. Live Aid, Band Aid en USA For Africa lieten een eensgezindheid zien die nauwelijks voor mogelijk was gehouden. Dit was de grote dag van de popmu ziek, riep Bob Geldof op 13 juli na afloop van Live Aid. En, of men het wil of niet, hij had gelijk. Op één dag bleek de pop muziek meer daadwerkelijke steun aan hongerend Afrika te hebben gegeven dan politieke of humanitaire instanties over een veel langere tijd hadden kun nen doen. Bob Geldof, de allesehalve diplomatieke topdiplomaat die regeringen recht voor z'n raap tot de orde riep. Live Aid De totale opbrengst van USA For Afri ca, Band Aid en Live Aid loopt in de honderden miljoenen guldens. Het me rendeel van dat geld is bestemd voor di recte voedselhulp, maar ook projecten op lange termijn worden begunstigd. Van het geld dat in Amerika is binnen gekomen is trouwens 10 procent gere serveerd voor de lening van enkele bin nenlandse problemen. Acties zijn nog steeds gaande of wor den voorbereid. De naam Band Aid zal dan echter niet meer gebruikt mogen worden. De Amerikaanse fabrikant van plakbandrolletjes met dezelfde naam heeft een jaar lang over zijn hart gestre ken, maar hij vindt het nu welletjes. Nieuwe projecten van Geldof c.s. zullen nu worden opgezet onder de algehele noemer Live Aid. Of toekomstige projecten net zo'n suc ces zullen hebben? Het nieuwtje is er na tuurlijk af en het is daarnaast ook de vraag of de popmuzikant voor een twee de of derde keer weer net zo van onbaat zuchtige gevoelens zal overlopen. "Live Aid heeft de mensen diep ge raakt", aldus Bob Geldof, „maar dat wil nog niet zeggen dat iedereen nu plotse ling een andere levensfilosofie heeft". Dat geldt voor het publiek, dat, laten we eerlijk zijn, eigenlijk alleen nog kan warmlopen voor videoclips en popspek takels van mega-grootte, maar het gaat nog meer op voor de popsterren. Voor velen van hen was het gewoon een kwes tie van berekening, opportunisme, een investering van eenmalige goodwill, die haar vruchten ruimschoots zou afwer pen. Eigenlijk markeert het Aid-jaar 1985 een dieptepunt in de ontwikkeling van de popmuziek. Tweede jeugd Niet voor niets komen op de lijst met uitverkorenen veel artiesten voor die zo genaamd aan hun tweede jeugd bezig zijn, een veel gebezigd eufemisme voor het op hun retour zijn. En, zonder cy nisch of sarcastisch te willen zijn, wie kende vóór Band Aid de popster Bob Geldof nu helemaal? Hij heeft de carriè re van zijn groep The Boomtown Rats er in elk geval niet mee geschaad: geen hits, wel uitverkochte zalen. En ook zijn vriendin Paula Yates pikt met haar op vallende verschijing in het mannenblad Penthouse wat graantjes mee van het succes van Sint Bob. In de tekst bij haar naaktfoto's wordt het gironummer van Live Aid overigens wèl vermeld. Sowieso heeft het iedereen die deed aan Live Aid geen windeieren ge legd. Het is bekend dat de platen ver koop van sommige artiesten na de groot ste popgebeurtenis aller tijden met sprongen is vooruitgegaan. Doet hij mee, dan moet ik er ook bij zijn, zal me nig popmuzikant dan ook ongetwijfeld gevonden hebben. Wie anders dacht, zal nooit meer hoog in de hiërarchie van de popmuziek worden opgenomen of kreeg, wanneer een superstatus het mee doen onverbiddelijk maakte, de kous le lijk op de kop. Prince bijvoorbeeld werd publiekelijk door Geldof tot de orde geroepen omdat hij niet van zins was zich in te spannen voor het USA For Africa-project. Op voorstel van zijn manager, die een hoop negatieve publiciteit in het vooruitzicht zag, krabbelde Prince snel terug: de royalties van een B-kant van een single gingen naar het goede doel, bovendien werd een apart nummer voor de onder havige elpee geschreven. Opgewarmd Er is meer kritiek denkbaar. De Live- Aid presentatie van Hanneke Kappen en Boudewijn Büch in de Nederlandse stu dio werd niet door iedereen hoog ge waardeerd. En waarom was B B. King de 'Nederlandse' inbreng op Live Aid? Alleen omdat men op die dag toevallig niet genoeg camera-faciliteiten had? Ook de muzikale prestaties werden in de euforie van het moment niet altijd op haar waarde geschat. Ze variëerden tus sen ophemelende recensies en grove kri tiek. In die laatste categorie kunnen de op merkingen van Jan Cremer wel ge plaatst worden, die zei aan een groot ge deelte van Live Aid 'een treurig gevoel' te hebben overgehouden. Over Mick Jagger en Tina Turner sprak hy verder in termen van 'opgewarmde lijken' en het optreden van Dylan met de twee Sto- nes-gitaristen omschreef hij niet hele maal ten onrechte als 'beschamend, drie junkies zo van de straat gehaald'. Andere kritiek was afkomstig van veel zwarte muzikanten uit Engeland, die zich gepasseerd voelden bij dit evene ment. Vandaar dat zij in Sheffield hun eigen Black Live Aid organiseerden. Het doel heiligt de middelen, zou Geldof, ge confronteerd met deze aantijging, later verklaren. Ook al hadden de deelnemers aan die middelen veelal hun eigen - niet zozeer op liefdadigheid gerichte doel. 25 november 1984: De Ierse popmuzi kanten Bob Geldof en Midge Ure (van Ultravox) nemen met een aantal 'vrienden' onder de naam Band Aid 'Do They Know It's Christmas?' op. Een maand later neemt deze plaat 37 proeent van de totale single verkoop in Engeland voor haar rekening. 27 november 1984: Landelijke inza melingsactie Een Voor Afrika levert onder leiding van Mies Bouwman meer dan 50 miljoen gulden op. 29 januari 1985: 46 Amerikaanse muzikanten nemen het nummer *We Are The World' op, dat de best ver kochte single aller tijden zou worden. Januari 1985: Een groep Afrikaanse muzikanten die in Parijs woont zet het door Manu Dibango geschreven nummer Tam Tam Pour L' Ethiopië op de plaat. 25 februari 1985: 'Starvation' is de titel van een door leden van de Engel se groepen UB 40, Special AKA, Gene ral Public en Madness opgenomen plaat, waarvan de opbrengst voor Afrika is. 12 mei 1985: In het Amsterdamse Carré besluit een artiestengala twaalf dagen actie voor Radio Freedom, de 'vrije' ondergrondse radiozender voor Zuid-Afrika. 9 juni 1985: Cliff Richard wint een proces wegens smaad tegen het En gelse muziektijdschrift NME en stort Cliff Richard: proces gewonnen van Brits muziekblad. tfotoAFi de van NME ontvangen som op reke ning van een liefdadig doel. Juni 1985: 'You'll Never Walk Alone' van Gerry (Marsden) and the Pacema kers staat na twintig jaar wederom nummer 1 in de Engelse hitlijsten. De opbrengst van de single gaat naar de slachtoffers van de tribunebrand in het Engelse Bradford. 12/13 juni 1985: Bruce Springsteen treedt tweemaal op in het Rotterdam se Feyenoordstadion. Voorafgaande aan de concerten schenkt hij de Rot terdamse Van Speijkstichting f 20.000. Deze stichting zet zich in voor dak- en thuislozen. Ook op andere concertlocaties schenkt Springsteen een soortgelijk bedrag voor een plaat selijk liefdadig doel. Juni 1985: Julien Clerc en Michel Delpèche zijn twee van de vele Franse artiesten die onder de naam Chan teurs Sans Frontières een single ten bate van de hongersnood in Ethiopië maken. Juni 1985: Pete Townshend treedt met de groep Deep End (waarin ook Pink Floyd-gitarist David Gilmour) op om aan geld te komen voor klinie ken waar heroineverslaafden kunnen afkicken. 7 juni 1985: In de Stadsdoelen in Delft presenteert spreekstalmeester Felix Meurders een popfestival met onder andere The Mo en Noodweer. De opbrengst gaat naar Amnesty In ternational. 15 juni 1985: In de Agnietenhof in Tiel treedt onder meer Blue Murder op tijdens een festival dat onder de noemer BeTuWe voor Afrika de ge schiedenis zal ingaan. 13 juli 1985: In het Londense Wem- bleystadion treden voor een gehoor van meer dan 70.000 mensen vele ar tiesten belangeloos op om geld in het laatje te brengen voor Afrika. Live Aid brengt meer dan 250 miljoen gul den op. Anderhalf miljard mensen in 169 landen volgen het spektakel op de televisie. In Nederland zijn dat onge veer een miljoen kijkers die het pro- Bruce Springsteen: daklozenhulp. gramma bovendien buitengewoon hoog waarderen (7,9). Tegelijkertijd vindt in het Amerikaanse Philadel phia de USA-uitvoering plaats van Li ve Aid. De VAR A-televisie zendt op eerste kerstdag een samenvatting van anderhalf uur uit van deze grootste popgebeurtenis aller tijden. Juli 1985: Nederlandse artiesten on der wie Ria Valk, Willem Duin, Carry Tefsen en Arie Ribbens nemen het nummer 'Samen' op. De single werd enkele maanden later op de markt ge bracht en werd een flop. 22 september 1985: Farm Aid. Willie Nelson, Billy Joel, Ry Cooder, Neil Young, Bonnie Rait, Lou Reed en BB King zijn enkele van de vele artiesten die in het Amerikaanse Illinois 12 uur muziek maken ter verbetering van het lot van de Amerikaanse boeren. September 1985: Mike Love van The Beach Boys schenkt 5000 dollar aan Parent Musical Resource Center, een organisatie van Amerikaanse dames 24 oktober 1985: Aid For Aids. Dion- ne Warwick, Elton John, Stevie Won der en Gladys Knight leveren het plaatje 'That's What Friends Are For' af. 26 oktober 1985: Veronica zendt een 7 uur durend programma uit onder de titel 'Help Mee, Houd Greenpeace op zee'. Medewerkende groepen zijn on der andere Inxs, Propaganda en OMD. 30 oktober 1985: Artists United Against Apartheid presenteren onder aanvoering van geestelijke vader Little Steven (Van Zandt) in het ge bouw van de Verenigde Naties de single 'Sun City'. De revenuen van single, elpee en recent uitgekomen boek gaan naar het Afrika Fonds, dat het op zijn beurt weer ten goede laat komen aan de families van politieke gevangenen, opleidingen van politie ke vluchtelingen en aan anti-apart- heidsgroepen. 5 november 1985: Fashion Aid. Yves Laurent en vele andere ontwerpers tonen in de Londense Royal Albert Hall hun onder anderen door Grace Jones en leden van Madness getoonde collecties. UB40 en Vangelis tekenden voor de muziek, Godley and Creme maakten de documentaire waarvoor de muziek geproduceerd werd door Trevor Horn. In Amerika wordt vol gend jaar een US Fashion Aid georga niseerd. 23 november 1985: In Gorkum orga niseert de speeltuinvereniging een popfestival waarvan de opbrengst ten goede komt van het regionale Rode Kruis. 24 november 1985: Eén Voor Colom bia. Na de verschrikkelijke vulkaan uitbarstingten) in het Colombiaanse Arraero wordt in Bogota, Los Ange les, Miami en New York een vele uren durend muziekfestival gehouden ten bate van de vele slachtoffers van deze natuurramp. Belangrijke persoon in de organisatie is Julio Iglesias. November 1985: Ook de klassieke musici zetten zich in voor het goede doel. Na Opera Aid, dat in augustus in Italië plaatsvond, verschijnt van pia nist Alfred Brendel een plaat waar van de opbrengst naar Amnesty Inter national gaat. Daniël Wayenberg en Ronald Brautigam zijn twee van de pianisten die op een elpee voorko men, waarvan de helft van de op brengst het Rode Kruis-project Child Alive in Kenia moet helpen. 1 december 1985: Festival ten bate van Greenpeace in Hedon te Zwolle met onder meer de Groninger groep Fox The Fox. 7 december 1985: Liefdadigheids concerten in de Londense Royal Al- bert Hall van onder anderen Alvin Stardust en Nick Heyward. 22 december 1985: Black Live Aid. Op een door de Engelse reggaester Judge Dread georganiseerd festival treden bands als Aswad en Clint East wood and General Saint op voor het goede doel. Eind 1985: Peter Blake, bekend ge worden door zijn ontwerp voor de Sgt. Pepper- en Band Aid-platenhoe- zen, stimuleert ongeveer 100 kunste naars om aan een grafisch ontwerp te werken dat nu ongeveer gereed zou moeten zijn. Ook voor het goede doel. 'The European Team' is de naam waaronder een aantal hardrockgigan- ten (zoals Lemmy van Motor-head, en leden van Slade - de Slade-single Merry X-Mas Everybody wordt voor de zoveelste maal op de markt ge bracht -. Heavy Pettin' en Girlschool) de 12" single Sport Alive hebben uit gebracht. De opbrengst van deze single is bestemd voor de slachtoffers van het voetbaldrama in het Belgi sche Heizelstadion. Op stapel staan nog: Jazz Aid, 13 fe bruari, Los Angeles met medewer king van o.a. Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie en Spyro Gyra. Binnenkort komt een single van een honderdtal Amerikaanse gospelzangers op de markt, onder de titel 'Fight The Fight' (momenteel reeds gesponsord door de EO). Met de opbrengst wordt gepoogd zwangere vrouwen in behoeftige om standigheden van een abortus af te houden. De Britse omroep BBC maakt het nog bonten men roept koks op hun favoriete recepten in te zen den. Aan de hand daarvan wil men rond Pasen het kookboek Food Aid uitbrengen, waarvan de opbrengst naar hongerend Afrika gaat. Townshend. Geldof en McCart ney in Wembley: ruim 250 miljoen gulden. irotoAFi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27