Een woonwijkje voor transcendente meditatie Ongelukje op leeftijd kan triest uitpakken ZATERDAG 11 JANUARI 1986 EXTRA PAGINA 23 Mediteren is al lang niet meer iets exclusiefs. Het kan alleen, maar meestal gebeurt het in groepjes. Groepsgewijs mediteren geeft echter nogal eens problemen, omdat die gelijkdenkenden te ver uit elkaar wonen. De aanhangers van de transcendente meditatie, verzameld in de Stichting Harmonisch Leven, hebben daar wat op gevonden. Ze bouwen in Lelystad een eigen woonwijk, Sidhadorp genaamd. Een unieke wijk waar zich in de komende jaren rond de zevenhonderd TM-aanhangers zullen vestigen. De eerste pioniers wonen er inmiddels. Jan Westerlaken nam er een kijkje. De nok van de rode daken komt net boven de dorre struiken uit. Straten zijn mondjesmaat aangelegd, lan taarns ontbreken. Toch heerst er op timisme. Alles gaat volgens plan. Van bouwachterstand is geen spra ke. Met de auto naar Sidhadorp. Zo heb ben de TM-ers hun wijk gedoopt. Hob belig en kronkelig is het smalle paadje. Twee auto's kunnen er elkaar ternau wernood passeren. Links en rechts al leen maar polder. Gras en onkruid tieren er welig. Sidhadorp als het voltooid zal zijn: er staan dan driehonderd huizen waarin zo'n zevenhonderd TM-aanhangers zul len wonen. Bij wonen alleen blijft het niet. De gemeente Lelystad heeft toe stemming gegeven voor het oprichten van een basisschool waar de kinderen naast de normale lesstof ook onderricht krijgen in hoe zij zich moeten ontspan nen. Mediteren dus. De opzet van Sidhadorp is erop ge richt dat zoveel mogelijk TM-ers vlakbij huis hun boterham kunnen verdienen. In de wijk komen bedrijfsgebouwen en kantoren voor de wat kleinere onderne mer. Zelfs het uitgaansleven is niet ver geten. Het dorp krijgt een restaurant waar gasten tevens kunnen overnach ten. De meditatiehal voor de gezamenlij ke bijeenkomsten staat op het stilste plekje in de woonwijk. Hier zullen de be woners zich - in groepsverband - twee keer per dag ontspannen. Wat is transcendente meditatie pre cies?. TM is een techniek die alles met ontspanning te maken heeft. Die leer is afkomstig van Maharishi Yogi, een na tuurkundige uit India. Tijdens het medi- door Jan Westerlaken teren bereikt de geest diepere lagen van het bewustzijn. Ten slotte komt men uit bij de bron van het denken, het veld waar het denken begint en ophoudt. Ge volg: ordelijkheid in geest en lichaam. Spanningen verdwijnen, men ervaart meer harmonie en geluk. Ook na de me ditatie - die binnen een uur te leren is - beweren de TM-ers. Een eigen dorpje. Die gedachte is niet zomaar komen aanwaaien. De aanhan gers van de Transcendente Meditatie zochten al zes jaar naar een geschikte plaats om zoiets op te richten. Voorkeur had de Veluwe. Maar dat mooie deel van Nederland hield de deur potdicht. Lely stad deed dat niet. Dus kozen ze uitein delijk voor de nieuwe stad middenin de polder. Zelfs een Duits echtpaar heeft een huis in Sidhadorp gekocht. Uniek Buitenlandse belangstelling. Niet zo verwonderlijk. Want wat in Lelystad tot stand komt is werkelijk uniek. Engeland heeft ooit een poging gedaan om iets dergelijks van de grond te krijgen. Er is inderdaad een wijkje verrezen, maar niet in die vorm die men eraan had willen geven. En verder is er niets. Daarom is Sidhadorp uniek. Een wijk waar zeven honderd gelijkdenkenden alles vinden wat voor de dagelijkse levensbehoefte noodzakelijk is. Niet alleen werk hoort daarbij, maar ook een arts, een homeo- paat en een tandarts zetten er een prak tijk op. Over belangstelling om een huis in de wijk te kopen of te huren heeft de Stich ting Harmonisch Leven geen klagen. De woningen die in de eerste fase worden gebouwd, zijn allemaal al van de hand. Het bestuur van de stichting verwacht weinig moeilijkheden als straks de twee de en derde fase in de 'aanbieding' ko men. Problemen doemen wel op als de financiering van de meditatiehal aan de orde komt. Dat geld (anderhalf tot twee miljoen gulden) moet de stichting zelf op tafel leggen. Wonen in Sidhadorp. Aan welke eisen moeten de bewoners voldoen? Max ten Dam, penningmeester van de stichting en TM-leraar zegt het zo: "Niemand hoeft aan wat voor eisen ook maar te vol doen. Eigenlijk kan iedereen hier komen wonen. Je hoeft geen bepaalde oplei ding te hebben of over bepaalde licha melijke kwaliteiten te beschikken. Laat ik mezelf maar als voorbeeld nemen. Ik ben er uit nieuwsgierigheid mee begon nen. Een vriend van me vertelde dat hij zich, sinds hij aan TM deed, beter kon concentreren. Dat kwam vooral tot uit drukking in zijn studie, vertelde hij. Die zelfde ervaring heb ik eveneens". Geen enkele eis dus? "Nou ja", geeft Ten Dam toe, "het enige dat je voor transcendente meditatie moet kunnen is in gedachte denken. De beoefenaars moeten hun aandacht naar binnen kun nen keren. Dat geeft een rust die dieper is dan slaap. Daar blijft het bij". Priester De wijk staat zelfs open voor gelovige mensen, benadrukt Max ten Dam. "TM zal aan dat geloof geen enkele afbreuk doen. Integendeel. Een voorbeeld? Ooit heb ik een priester in de cursus gehad. De man kwam bij ons omdat hij niet meer kon bidden. Erna kon hij dat weer wel. De enige opmerking die de priester na de cursus maakte was, dat hij niet al leen weer katholiek was geworden, maar dat er nu achter katholiek eigenlijk een plusje moest worden gezet. Zo zijn er nog wel meer voorbeelden te noemen". De doorsnee bevolking van Sidha dorp. Martin van der Jagt, secretaris van de Stichting Harmonisch Leven: "Dan praat je over de doorsnee bevolking van Nederland. De oudste bewoner is rond de zeventig, de jongste een paar dagen oud. Relatief zijn het de wat jongere mensen die zich hier vestigen. Wanneer je eenmaal ergens woont en je hebt er een baan in de buurt, dan verander je niet zo gauw. Zodra de wijk is voltooid, zul je hier niet alleen een huisarts vin den, maar ook een timmerman en een metaalbewerker. Het enige bjzondere aan deze mensen is, dat zij twee keer per dag mediteren. Voor de rest doen ze pre cies hetzelfde als alle andere landgeno ten". Hoe je het ook wendt of keert, het sa menscholen van gelijkdenkenden in een wijk doet denken aan een sekte. "Bela chelijk", verweert Ten Dam zich. "We zijn gewone mensen net als iedereen. Om sport te bedrijven gaan we naar de stad. De gedachte dat we zonderlingen zijn klopt van geen kant. Onze inkopen moeten we in Lelystad doen. We krijgen geen winkelcentrum. Dan kun je je toch niet terugtrekken in je eigen dorpje? Wij willen van alle geneugten van het leven proeven, maar daarnaast willen we ook innerlijke verrijking beleven. Ontspan nen, om het maar zo te zeggen". Achtergrond TM-ers en hun meditatie. Beoefenen zij die techniek alleen om te ontspannen of is er een diepere achtergrond? Max ten Dam doet daar niet geheimzinnig over. Vertelt eerst dat meditatie al heeft geleid tot minder ongelukken en tot het teruglopen van de misdaad. Maar ook het overmatig gebruik van alcohol en drugs zou ermee kunnen worden bestre den. Proeven die aan tien universiteiten in de Amerikaanse staat Ohio zijn geno men, zouden opmerkelijke resultaten te zien hebben gegeven. Ten Dam: "Als we dat in Nederland zouden kunnen bereiken, ja, dan heb je wat tastbaars. Een sprookje? Alles is be ter dan gevangenissen bouwen waarin je de mensen opbergt Wat je moet doen dat leert transcendente meditatie - is in jezelf een ordelijke invloed creëren en die uitstralen naar je omgeving. Dat moet een sneeuwbaleffect krijgen. Kijk nu eens naar dat drama in het Heizelsta- dion. Een groep aanhangers die een slechte invloed had. Maar het kan ook precies andersom. Mensen van wie een rustgevende uitstraling op de omgeving uitgaat. Zo moet je TTM zien. Wie deze techniek beheerst, slaat zich een stuk ge makkelijker door tegenslagen heen dan anderen". De bevolking van Lelystad heeft in elk geval positief gereageerd op hun komst, zegt Martin van der Jagt. Net als de ge meente trouwens. "Zonder haar hulp hadden we het nooit gered. Lelystad heeft louter en alleen gekeken naar de groei van het aantal inwoners en niet naar wat wij doen. Zo nu en dan komen er wel eens vragen op ons af. Mensen die willen weten wat wij doen en of we met z'n allen een commune vormen. We ver tellen open en eerlijk waarmee we bezig zijn. Zieltjes winnen? Natuurlijk niet. Zendelingen en zedenpredikers zijn we evenmin" Veilig op leeftijd. Onder dat motto wordt volgende week een landelijk symposium gehouden om de aandacht te vestigen op de vele privé-ongevallen die meer dan honderdduizend ouderen in Nederland jaarlijks overkomen. Volgens de Stichting Consument en Veiligheid, organisator van het symposium, moet er hoognodig iets worden gedaan aan dit onderschatte probleem dat niet zelden is terug te voeren op onveilige woonomstandigheden. "Men moet de ongevallen niet afdoen als iets dat vanzelfsprekend bij de ouderdom behoort". door Bert Paauw 'De ouderdom komt met gebreken' is een bekende kreet die, zonder de waarheid al te veel geweld aan te doen, gemakkelijk kan worden om gebogen in 'De ouderdom komt met ongevallen'. Dat blijkt althans uit cijfers die de Stichting Consument en Veiligheid onlangs presenteerde. Uit onderzoeken van deze stichting komt naar voren dat er jaarlijks in Ne derland in de leeftijdscategorie boven 65 jaar ongeveer 125.000 ongevallen in de privésfeer gebeuren. Voor zo'n 1800 ou deren is de afloop dodelijk. Bij de stich ting vindt men die cijfers zo alarmerend dat voor 1986 als jaarthema is gekozen voor de veiligheid van ouderen. Binnenkort (op 16 en 17 januari) wordt er in Oosterbeek een symposium geor ganiseerd - onder het motto 'Veilig op leeftijd' - waarop tal van deskundigen zullen uiteenzetten hoe dit onderschatte probleem kan worden aangepakt. "In het verleden is er veel gedaan aan de veiligheid voor kinderen. Nu moet de aandacht eens vallen op ouderen", zegt directeur W.H.J.Rogmans van de in Am sterdam gevestigde Stichting Consu ment en Veiligheid. Hij zegt dat er tot voor kort eigenlijk weinig bekend was over de omvang van privé-ongevallen. "Ongelukken in het verkeer en op het werk worden geregistreerd, maar in de privésfeer is dat nooit gebeurd. Wij zijn een tijdje geleden begonnen met steek proeven in een aantal ziekenhuizen om na te gaan waarom mensen daar belan den. Uit de tot nu toe verzamelde gege vens hebben we kunnen afleiden dat er in Nederland jaarlijks waarschijnlijk zo'n 700.000 mensen na een privé-onge- val voor een behandeling in een zieken huis terechtkomen". Val Ouderen scoren hoog in de ongeval lentabel. Om daaraan iets te veranderen is de stichting van plan uitgebreide voorlichtingscampagnes te beginnen waarin veiligheidsadviezen over pro- dukten een voorname rol zullen spelen. Eén oorzaak voor privé-ongevallen bij ouderen springt er duidelijk uit. Rog mans: "Bij acht van de tien ongelukken is er sprake van een val. Men valt van een stoel of een krukje, men struikelt over een trapleertje of een drempel of men glijdt uit over een tapijt of een kleedje. Duizeligheid heeft ook nog wel eens verlies van evenwicht tot gevolg". "Ach, iedereen kent in zijn familie- of kennissenkring wel een oudere die is ge vallen, een heup heeft gebroken, een in tensieve behandeling heeft ondergaan in een ziekenhuis en bij een fysiothera peut. Meestal is er sprake geweest van een lange revalidatie. Vooral oudere vrouwen krijgen snel te maken met bot breuken. Door hormonale invloeden worden zij sterker geconfronteerd met botverkalking dan mannen". "Twintig procent van de in het zieken huis opgenomen ouderen keert niet te rug naar huis. Zij komen terecht in ver pleegtehuizen. Dat is een dramatische zaak, het geeft een drastische wending aan hun toekomstperspectieven. Het tast iemands hele verdere leven aan. Als we praten over die twintig procent, dan moeten we vooral denken aan 70- en 75- plussers. Een privé-ongeval bij die men sen brengt vaak een proces van verschil lende ziekten op gang, er treden compli caties op omdat die ouderen niet meer over de reserves beschikken om het eer ste trauma goed op te vangen". Veranderd Op ruime afstand van het vallen ko men koolmonoxide-vergiftiging (het reukvermogen van de oudere wordt minder) en brand (apparatuur die niet goed werkt, het vlam vatten van kleding, het per ongeluk laten liggen van een brandende sigaar of sigaret) als oorza ken van privé-ongevallen naar voren. De kwetsbaarheid van ouderen moet in de eerste plaats worden gezocht bij de veranderde lichamelijke vermogens. Spierkracht en uithoudingsvermogen nemen in de loop der jaren af, de reactie snelheid wordt minder, de zintuigen gaan minder goed functioneren (slechter gehoor, zicht en reuk) terwijl de geeste lijke vermogens ook teruglopen (slech ter geheugen, verminderd inprentings vermogen). Rogmans: "Men moet de ongevallen niet afdoen als iets dat vanzelfsprekend bij de ouderdom behoort. Door verbete ring van woonomstandigheden kan veel narigheid worden voorkomen. Acht van de tien bejaarden wonen zelfstandig, vaak in huurwoningen in oude stadswij ken. De woningen zijn niet aangepast aan de behoeften van de oudere leef tijdsgroep. Er zitten bijvoorbeeld geen handgrepen in bad en douche of er wordt op gas gekookt in plaats van op minder gevaarlijke elektriciteit". Volgens Rogmans speelt de instelling van ouderen ten aanzien van problemen ook een rol in het geheel. "Het is een be kend gegeven dat ouderen minder snel in verweer komen tegen dingen die mis lukken. Produkten die ze niet open kun nen krijgen laten ze maar liggen. Ver warming die ze niet aan de praat kunnen krijgen, daar doen ze verder niets aan. Als er een lampje in de gang kapot is duurt het soms wel een paar maanden voordat het is gerepareerd omdat ze er zelf niet bij kunnen en ze vaak niet snel geneigd zijn hun kinderen op te bellen voor hulp. Ondertussen blijft die gang wel donker, wat de kans op een ongeval vergroot". Preventie Rogmans wil met zijn stichting het ko mende jaar gaan hameren op preventie ve maatregelen. "Als de overheid inder daad ernst wil maken met het streven om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, dan moet ze daarvoor middelen beschikbaar stellen. Bijvoor beeld subsidie voor handgrepen in bad en toilet of premies voor huiseigenaren om ze aan te moedigen woningen van ouderen aan te passen. Eenvoudige aan passingen zijn soms al een hele verbete ring. Ik denk aan het weghalen van drempels, het plaatsen van leuningen ter weerszijden van een trap, het aanbren gen van antislipmateriaal. Afhankelijk van de teruglopende vermogens van ou deren moeten er verdergaande aanpas singen plaatsvinden, bijvoorbeeld het verbouwen van een keuken omdat de oudere niet meer zo hoog kan grijpen, of het monteren van een eenvoudige traplift". "Wat betreft apparatuur valt er ook het nodige op te merken. Ouderen kunnen beter gebruik maken van elektrische verwarmingsapparaten dan van gasver- warming. Heetwaterinstallaties moeten niet te hoog worden afgesteld, 60 graden is wel hoog genoeg. Anders lopen ze snel het risico van brandwonden, ze voelen de hitte immers minder snel". "Verder moeten kleding en schoeisel van ouderen stevig zijn en niet hinderen bij het lopen. Dat is een zorg die geëist mag worden van producenten en leve ranciers die tot nu toe weinig aandacht hebben voor de specifieke eisen van ou deren". Daarnaast blijft het volgens Rogmans zaak om vooral de ouderen zelf te moti veren. "We hebben in het recente verle den een geselecteerde groep ouderen brochures toegestuurd met voorlichting over allerlei gevaarsaspecten en hun ver minderde fysieke vermogens. Die bro chure sloeg aan, hij bleek door maar liefst tweederde van de ouderen te zijn gelezen. Dat verbaasde ons al enigszins want de mensen krijgen al zoveel spul len in de brievenbus. We waren nog ver baasder toen bleek dat 80 procent van de ouderen die de brochure hadden gelezen een tocht door hun huis hadden ge maakt op zoek naar gevaarlijke situaties. Het onderwerp spreekt ouderen kenne lijk aan. Het gaat erom ze zover te krij gen dat ze in acue komen om aanpassin gen aan hun woning te (laten) verrich ten". Campagne In het najaar begint de Stichting Con sument en Veiligheid in samenwerking met de ouderenbonden een campagne om ouderen te benaderen. Rogmans: "Het probleem is hoe je die mensen moet bereiken. Ouderen in verzorgings tehuizen, dat lukt wel. Maar 80 procent van de ouderen woont zelfstandig. We gaan bij de campagne huisartsen en kruisverenigingen inschakelen. Dat vin den we heel belangrijk. Nu is.het zo dat ouderen goeddeels aan hun lot worden overgelaten. Een oudere stapt niet zo snel zelf naar een huisarts toe. Het ge volg is dat hij geen begeleiding van de kant van de huisarts krijgt en dat zou eigenlijk wel moeten gebeuren "We hebben in Nederland een hele goede preventieve zorg voor kinderen, een zorg die zich uitstrekt tot voor de geboorte. Maar voor ouderen en bejaar den bestaat er vrijwel geen preventieve zorg. Kijk, het gaat ons niet om overdre ven bemoeienis of betutteling door de huisarts. Zoiets werkt toch averechts. De arts moet niet een soort veiligheids onderzoek instellen, maar het is wel zin vol om eens een open gesprek met een oudere te voeren over zijn afnemende fy sieke mogelijkheden. Ook kan worden gewezen op een aantal riskante situaties en gewoonten en kunnen er adviezen worden gegeven over een verstandig ge bruik van medicijnen". "Omdat een dergelijke begeleiding niet bestaat zie je het nogal eens gebeu ren dat een oudere, die na een ongeval is opgeknapt en weer in huis terugkeert, een volgend ongeval overkomt. Alles is thuis namelijk bij het oude gebleven, ook de gevaarlijke situaties zijn er nog altijd". Onderschatting "De buitenwereld onderschat het vei ligheidsprobleem van ouderen. Dat heeft te maken met een houding van: zoiets overkomt je nu eenmaal op latere leeftijd. Trouwens, veel ouderen zijn zelf ook niet bereid om er lang bij stil te staan. Het is ook moeilijk te begrijpen dat het kleedje en de drempels die je vroeger moeiteloos nam nu opeens pro blemen opleveren". "Alles voorkomen kan natuurlijk niet. maar het aantal ongevallen op oudere leeftijd kan wel worden teruggedron gen. Daarbij denk ik niet alleen aan het aantal doden, maar vooral ook aan de ongevallen die een langdurige verzor ging vereisen en mensen in hun dage lijks functioneren ernstig belemmeren. Het gaat immers niet alleen om leven of dood, maar ook om de kwaliteit van het leven". De folder 'Veilig op leeftijd', alsmede infor matie over de veiligheid van allerlei huis houdelijke zaken, is verkrijgbaar bij de Stichting Consument en Veiligheid, postbus 5169,1007 AD Amsterdam. Ook kan men tele foneren met de klachtenlijn van de stichting: 06-0220220 (gratis). IHjWHMRWd Martin van der Jagt (links) en Max ten Dam, respectievelijk secretaris en penningmeester van de Stichting Harmonisch Leven"De doorsnee bevolking van Sidhadorp lijkt op de doorsnee bevolking van Nederland", (foto GPDt

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23