Hockeyteam rekent af met 'Brits trauma' 'Koude sanering' in steenindustrie Onderzoek naar schandalen Lloyd's Hoogspanning in biljart- strijd 47/1 'Koude' start van AZC Groningen: dit najaar otterstation Van Dam krijgt toch zijn zin bij de VARA Blomdahl toch nog naar EK Ties Kruize leidt Oranje naar zege In waterpolotoernooi om Hoofdstadbeker GP Zandvoort geschrapt ZATERDAG 11 JANUARI 1986 DO/ST PAGINA 15 UTRECHT (ANP) - Bij Redland Bredero baksteenindus trie zullen dit jaar 130 van de 400 arbeidsplaatsen ver vallen vanwege het mislukken van een reorganisatie in deze sector. Redland Bredero omvat negen steenfabrie ken en is de grootste baksteenproducent in ons land. Het bedrijf is voor vijftig procent in Britse handen is en voor de an dere helft van bouwonderneming Bredero. In een communique zegt Redland „het heft in eigen handen te hebben genomen", nadat een uitkoopregeling binnen een voor genomen herstructurering van de baksteenindustrie als geheel „niet tot stand kon worden gebracht". De Industriebond FNV heeft verontwaardigd gereageerd op het reorganisatieplan. De bond wil in overleg met de directie proberen om zoveel mogelijk arbeidsplaat sen te redden. Nu de diverse be drijven niet in staat zijn gebleken om gezamenlijk tot een verminde ring van de overcapaciteit te ko men wordt de onderlinge concur rentieslag over de ruggen van de werknemers uitgevochten, aldus" de industriebond. Volgens de bond wilde Redland Bredero zelf via de herstructure ring de tijd en de ruimte krijgen GRONINGEN (GPD) - In het na jaar komt er een otterstation in Groningen. Het station krijgt in de eerste plaats een educatieve func tie in de vorm van een bezoekers centrum, maar er zal ook onder zoek worden verricht, in navolging van al bestaande otterstations in Duitsland en Engeland. „Ze vormen een bedreigde dier soort en daarom is het heel belang rijk dat er meer aandacht aan deze vriendelijke dieren wordt be steed", aldus Addy de Jongh (29), voorzitter en pr-functionaris van de Stichting Otterstation Neder land. „Bovendien willen we otters gaan fokken en ze daarna uitzetten in geschikte gebieden". De Jongh denkt daarbij onder meer aan, het Lauwersmeer en het Tjeukemeer. De Watervervuiling vormt de grootste bedreiging voor de otter. In de strijd voor een beter zoetwa termilieu kan de otter als symbool voor acties een voortrekkersrol vervullen, denkt Addy. BILJARTEN - In het biljartcen trum De Voscuyl te Oegstgeest wordt vandaag en morgen januari de finale tweede klasse libre van het biljartdistrict Bollenstreek- ge houden. Aanvangstijden 13.00 uur. om haar fabrieken te modernise ren. Omdat de regeling uitbleef is deze aanpak niet geslaagd. Het be drijf heeft de afgelopen tijd een aantal steenfabrieken opgekocht, waardoor er volgens de bond min der financiële ruimte was om te moderniseren. Van de negen steenfabrieken gaan Ruga in Maarn en Ten Cate in Lienden op korte termijn dicht. „In een eerste fase van de herstruc turering", waarbij in andere fabrie ken „productie-aanpassingen" plaatsvinden, zal het gaan om een verlies van 130 arbeidsplaatsen, al dus de bekendmaking. Een sociaal plan is opgesteld. Eerder deze week meldde bouwonderneming Bredero een gestegen omzet in ons land als gevolg van het overnemen van een aantal bedrijven door Red land Bredero. meester Eysink van Zeist. LONDEN (Rtr) - De Britse rege ring zal binnenkort een onderzoek laten verrichten naar de gang van zaken bij Lloyd's of Londen, de grootste verzekeringsmarkt ter we reld, zo heeft het Britse ministerie van handel en industrie gisteren la ten weten. Aanleiding is een aantal schan dalen in de afgelopen jaren waar mee miljarden zouden zijn ge moeid. In kringen van het Britse BONAIRE. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat 1 draait zondag 'Ontmoeting met het verleden', een film over Bonaire. De 82-jarige Pedon, over levende van de koloniale periode, vertelt zijn levensverhaal aan twee vakantievierende jongetjes. De voorstelling begint om drie uur. verzekeringswezen dat het besluit om een onderzoek in te stellen voortvloeit uit de kri tiek die al enige jaren vanuit de po litiek en de bevolking op Lloyd's wordt uitgeoefend. De kritiek werd heftiger toen bleek dat Lloyd's niet zou komen te vallen onder nieuwe regels die onlangs werden aangekondigd ter regule ring van Londens financiële cen trum. De geruchten over schandalen bij Lloyd's hebben vooral betrek king op fraude die enkele deelne mende syndicaten zouden hebben gepleegd met gelden die toebeho ren aan alle leden, of „names", van de syndicaten. Sommige fraudu leuze handelingen zouden in de half miljard dollar lopen. Lloyd's wordt er vooral van verdacht te Strafklacht tegen 'antisemitische' Beierse politicus BONN (AP) - Een joodse inwoner van Mainz en een advocaat uit Es sen hebben vrijdag aanklachten in gediend tegen de Beierse CSU-po- liticus Hermann Fellner, wegens racisme en volksophitsing. Dat heeft een woordvoerder van de openbare aanklager in Bonn mee gedeeld. De beide aanklachten vol- Fellner i In het vraaggesprek sprak Fell ner over de joodse eisen tot scha devergoedingen van het voormali ge Flick-concern waar gedurende de Tweede Wereloorlog velen als dwangarbeider werkten. Fellner had gezegd dat met deze eisen na zoveel jaren de indruk wordt ge wekt 'dat de joden zich snel mel den als ergens in de Duitse kassa's het geld rinkelt'. Fellner zei verder in het interview dat de joodse eisen 'bijna immoreel' waren en dat de 'joden het ons niet lastig moeten maken met dergelijke eisen'. hebben gefraudeerd via gecompli ceerde transacties in zoegenoemde belastingparadijzen. Dat heeft in het verlden al geleid tot het royeren of beboeten van en kele leden, maar de Britse autori teiten hebben tot nu toe nog geen vervolging ingesteld. De verzeke ringsmarkt heeft de procedures al aan strakkere regels gebonden en Verkade Verkade heeft in de tweede helft van 1985 een lichte winst behaald. Deze winst is echter niet voldoen de om het verlies van het eerste helfjaar geheel weg te werken. Wel komt het verlies over het hele jaar lager uit dan werd verwacht, aldus de directie. Verkade verwacht, dat het herstel zich ook dit jaar zal voortzetten. Een lichte omzetstij ging en een daling van de bedrijfs kosten lagen ten grondslag aan de gunstige ontwikkeling. Bols Terme di Crodo SpA in Milaan, dochteronderneming van Lucas Bols, heeft van Fonti Levissima SpA de frisdrankmerken Lemon- soda en Oransoda gekocht. Vorige jaar werd met deze merken een omzet van f 40 miljoen geboekt. Dat heeft Bols meegedeeld. Het met de transactie gemoeide maar niet vermelde bedrag wordt geheel uit eigen middelen betaald. bij de leden aangedrongen op gro tere openheid. Behalve door de schandalen is de Londense verzekeraar in de af gelopen jaren ook in grote proble men geraakt door een aantal grote tegenvallers, zoals rampen met vliegtuigen en olietankers. De schadeclaims liepen daarbij zo hoog op dat Lloyd's fors onder de rode streep verzeild raakte. De Britse regering moest in actie ko men om het concern van de onder gang te redden. In Zeist is gisteren het project 'werkerven voor jongeren' van stapel gelopen. Werkloze jongeren kunnen er praktijkervaring opdoen. De Utrechtse commissaris van de koningin Beelaerts van Blokland mocht het startsein geven door een lelijk eendje aan te zwengelen, maar moest na een mislukte poging die eer gunnen aan burge- (fotoANP) HILVERSUM (GPD/ANP) - De nieuwe voorzitter van de VARA Marcel van Dam krijgt de media- portefeuille onder zijn beheer. Dat betekent dat hij directe invloed kan uitoefenen op de inhoud van de radio- en televisieprogramma's van de VARA. Van Dam heeft er, toen hij zich kandidaat stelde voor het voorzit terschap van de VARA, nooit twij fel over laten bestaan dat hij de me- diaportefeuille wilde hebben. Zijn medekandidaat, toen nog waarne mend voorzitter Herman van Wijk, had die portefeuille onder zijn be heer en heeft steeds gezegd dat hij die portefeuille niet uit handen wil de geven. Van Wijk gaat zich bezighouden met een aantal externe taken: hij vertegenwoordigt de VARA in het NOS-bestuur, in het voorzitters- overleg.en in de federatie van om roepverenigingen. Intern krijgt Van Wijk de verantwoording over promotie, werving en personeels zaken. Bestuurslid Ton Verbeme houdt de portefeuille financiën. Hoewel de portefeuilleverdeling nu afgerond is, betekent dit nog niet dat het huidige VARA-bestuur ongestoord aan het werk kan gaan. De onlangs benoemde commissie van wijze mannen die het gevoerde beleid van het bestuur onder lei ding van Van den Heuvel onder zoekt, moet hierover nog verslag uitbrengen aan de verenigings raad. De precaire financiële situa tie bij de VARA vormde de belang rijkste reden voor dit onderzoek. Met uitzondering van Van Dam kunnen er voor de overige drie be stuursleden nog consequenties uit dit onderzoek voortvloeien. De nieuwe VARA-voorzitter heeft in een interview in het deze week ver schenen personeelsblad „Roodgloeiend" stevige kritiek geüit op de interne verdeeldheid binnen zyn omroep. Hem is vooral opgevallen „het geweldige talent dat men hier heeft om het eigen be lang te identificeren met het be lang van de VARA". Van Dam zei te hopen „de men sen er hier van te kunnen doordrin gen dat er nog een ander eigenbe lang is en dat is het voortbestaan van de VARA. Het is een illusie om te denken dat de VARA niet kapot kan. Het is ook een illusie", zo ging hij verder, „om te geloven dat als de zaak nijpend wordt de VARA wel kan gaan collecteren bij be vriende organisaties. Het eigen vermogen van de PvdA en de sta kingskassen van de FNV zijn daar niet voor bedoeld". Van Dam zei over de nijpende fi nanciële positie van de VARA dat deze omroep er „in haar totaliteit financieel beroerd voor staat en dat zou ook zo zqn als er geen proble men waren bij de televisiedienst Hij benadrukte dat er door de hele VARA bezuinigd zal moeten wor den, al zullen de maatregelen bij de televisiedienst zwaarder en ingrij pender zijn dan bij de rest van de VARA. DOORGEREDEN - Een tot nu toe onbekende automobilist heeft gis termiddag omstreeks zes uur op het Wilhelminapark in Oegstgeest een vrouwelijke fietser aangere den. Deze, een inwoonster van Oestgeest, raakte daarbij licht ge wond. De automoblist, volgens de poli tie vermoedelijk eveneens een vrouw, reed na de aanrijding door. De auto die zij bestuurde was waarschijnlijk een Citroën 2cv, model 'eend'. De politie verzoekt getuigen van het ongeval contact op te nemen met het bureau in Oegstgeest, telefoon: 071-155440. DEN HAAG (ANP) - De stichting Bztohh in Den Haag gaat het om streden toneelstuk „Der Muil, die Stadt und der Tod" van de in 1982 overleden Duitse schrijver Rainer Werner Fassbinder als boek in de Nederlandse taal uit geven., Dit tot ongenoegen van joodse organisaties, die vinden dat het hier om een racistisch stuk gaat. Het boek verschijnt onder de titel „Het vuil, de stad en de dood" in de eerste week van fe bruari in een oplage van 2.500 ex emplaren zo heeft mevrouw L. Aarsen van de Haagse culturele stichting meegedeeld. De kritiek richt zich vooral op de „rijke jood", een .huizenmakelaar, die een hoer wurgt. Deze hoofdfi guur koopt huizen op in de rosse buurt van Frankfort, laat ze ver- Omstreden stuk Fassbinder wordt vertaald krotten en sloopt ze vervolgens. Op de opengevallen plaatsen zet hij kantoorgebouwen neer, die hij met forse winst verkoopt. Bztohh is van mening dat dit tien jaar geleden geschreven werk van Fassbinder niet antise mitisch is, zoals het in West- Duitsland van verschillende kan ten is betiteld. De stichting in Den Haag wil nu dat de mensen in ons land zelf kennis kunnen nemen van de inhoud van het stuk, aldus Aarsen. Secretaris Sanders van het Ne derlands Israëlitisch Kerkge nootschap in Amsterdam meent echter dat „duidelijk de conclu sie worden getrokken dat het hier om een antisemitisch stuk gaat. Het uitgeven van zo'n stuk in boekvorm in de Nederlandse taal vinden wij dan ook een kwa lijke zaak". Hij voegt er aan toe dat de uit gever op grond van de antisemi tische strekking dat boek niet zou moeten uitgeven. Het boek mag volgens hem waarschijnlijk niet eens worden uitgegeven op grond van de bepalingen rond discriminatie in het Wetboek van Strafrecht. Ook directeur R. Naf- taniël van het Centrum Informa tie en Documentatie Israël (CI- DI) laat weten de komst van een vertaling niet op prijs te stellen. BERKEL-ENSCHOT (ANP) - Dick Jaspers heeft gisteren de strijd om de nationale biljarttitel in het an ker-kader 47/1 een interessante wending gegeven. De 20-jarige Brabander versloeg in de derde ronde regerend kampioen Jos Bongers. In de andere poule werd het de koffiedikkijkers ook niet ge makkelijker op gemaakt. Hans Vultink, al twaalf keer Nederlands beste in deze spelsoort, moest zijn meerdere erkennen in Jan Ar- nouts, de kersverse nationale drie bandenkampioen. De verwikkelingen namen in de avondsessie nog toe. Jos Bongers herstelde zich ten koste van zijn stadgenoot Steures van de tik, die Jaspers had uitgedeeld. Bongers' begin leek nergens naar, maar al lengs bleken voor de titelhouder MAASTRICHT (ANP) - Titelverde diger Torbjörn Blomdahl neemt, ten koste van de Nederlander Arno de Kleine, alsnog deel aan het bil- jarttoernooi om het EK driebanden in Mondorf-les-Bains. De Zweed, aanvankelijk van plan een contract te tekenen bij de Billiard World Cup Association (BWA) van Ray mond Ceulemans, heeft daarvan afgezien. Hij heeft Jean Graus, de Nederlandse voorzitter van de Eu ropese Biljart Confederatie (CEB) laten weten dat hij eind januari zonder voorwaarden vooraf wil meedoen in het Zuidluxemburgse kuuroord. De Kleine, voetballer bij Geldrop en momenteel als vrije verdediger met het Nederlands amateurteam in China, is door de Nederlandse bond teruggetrokken. Nederlands kampioen Jan Arnouts is zeker van een plaatsbewijs voor Luxemburg. de biljartballen toch weer te zijn veranderd van baksteen in kunsti voor. Hij bevestigde dat met een winnende reeks van 186. Jaspers op zijn beurt begon te gen Koorevaar van acquit met een geruststellende serie van 104. Koorevaar had echter al eens laten zien een goed voorbeeld goed te kunnen volgen. Gisteravond be wees h(j het ook nog te kunnen verbeteren. De speler uit Dor drecht maakte de partij in één keer uit. De laatste twintig punten kost ten hem zichtbaar moeite, maar hij kon de concentratie opbrengen - het publiek keek doodstil en adem loos toe - om een toch al bijzondere prestatie nog meer gewicht te ge- Hij was tevens de eerste speler, die in het toernooi in Berkel-En- schot de 250 punten bijeen tikte zonder tussentijds naar de stoel te hoeven. Door de opwaardering van zijn algemeen gemiddelde tot 38,04 is Koorevaar theoretisch nog kans hebber voor een plaats in de halve eindstrijd. Dan moet Bongers van daag wel zijn laatste party tegen de nog puntloze Van Deventer verlie- Ook in de laatste partijen van de vierde ronde nam de spanning toe. Vultink won, zoals voorzien, zon der zich in te spannen van Lem- mens. Arnouts slaagde er echter niet in om zijn ongeslagen status te bewaren. Van de Ven vormde het struikelblok. In poule B zijn der halve nu ook vier spelers met een verliespartij. De wedstrijden Vul- tink-Van de Ven en Arnouts-Vet moeten zaterdag beslissen, wie van dit viertal doorgaat naar de kruisfi nales. 8,04 - 250, 5. Van Deventer Poule B: 1. Vultink 3-4 35,50 - 115. 2. Van de Ven 3-4 35,04 - 140,3. Arnouts 3-4 33,50 - 138, 4. Vet 3-4 26,32 - 134, 5. Lemmens 4-0 12,64 - 41 KOEWEIT (ANP/RTR) - In Koe weit is gistermiddag een eind ge komen aan het Britse trauma van de Nederlandse hockeyers. Een trauma, dat tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles in 1984 de kop opstak. Oranje kreeg toen een pijnlijke nederlaag te slikken van 3-4, waardoor Nederland niet, en Groot-Brittannië wel de halve fina les haalde. Beide ploegen kwamen elkaar daarna nog driemaal tegen en telkens bleken de Britten slagvaardiger: 3-2 in Londen, 3-1 in Karatsji en 2-0 in Perth. In het voetbalstadion van Koeweit, waar ongeveer 15.000 toeschouwers (voornamelijk Pakistaanse gastar beiders) op de nationale rustdag een plaats hadden gevonden, putte Oranje de kracht om de Britten eindelijk weer eens te verslaan: 3-2. Ties Kruize was de grote man in het Nederlands elftal. De Haagse ausputzer maakte alle drie de doel punten, in de 7e minuut uit een strafbal en in de slotfase tweemaal uit strafcorners. Zijn produktieve bui was hard nodig omdat de Brit ten in de 63e minuut een voor sprong van 2-1 hadden genomen door een fraai doelpunt van de van AMSTERDAM (ANP) - De vier de editie van het waterpolo- tournooi om de Hoofstadbeker is gisteravond in het sportfond- senbad oost te Amsterdam met een zeer sterk veld van start ge gaan. Met clubs als Vasas Boe dapest, winnaar van de Europa cup II, Yug Dubrovnik, kam pioen van Joegoslavië, het Westduitse Dusseldorp, aange vuld met de nationale topclubs AZC en Robben en organisator Het Y is waterpolo van hoog ni veau gewaarborgd. Daarvan bleek echter op de eerste avond nog weinig. Alleen in het tref fen tussen AZC en Dusseldorp werd bij vlagen knap polo ge demonstreerd. Vooral Tamas Farago etaleerde zo nu en dan zijn grote kwaliteiten en was met vijf doelpunten topscorer in dit duel, wat door de West duitsers overigens met 9-7 won nen. Bij AZC „onderscheidde" zich international Pielstroom door opgelegde kansen met een brede lach te missen. HZC/de Robben startte met veel jeugdspelers tegen Het Y en bezorgde de Amsterdam mers een nederlaag met 12-9, die later op de avond werd ge volgd door een tweede neder laag tegen een zich nauwelijks inspannend Yug Dubrovnik dat vooral steunde op de pro duktieve Antonio Milat die liefst zeven keer raak schoot. De uitslagen zijn: Het Y - HZC/de Róbben 9-12 (0-1, 3-3,1-4, 5-4);AZC - Düsseldorf (Brd) 7-9 (1-3,2-1,1-3,3-2);Het Y - Jug Du brovnik (Joe) 10-13 (2-5,3-5,3-2,2-1) een lange blessureperiode herstel de topscorer Sean Kerly. Kruize werd voor zijn prestaties beloond met de titels beste speler van de wedstrijd en beste speler van het hele toernooi, waarvoor hij een videorecorder en een radio - beiden van Nederlands fabrikaat - in ontvangst mocht nemen. Kruize liep een auto mis, die wel klaar stond voor de beste speler van het evenement, maar op last van de In ternationale Hockey Federatie (be ducht voor schending van de ama- teurregels) niet mocht worden overhandigd. Ook tijdens het toer nooi om de Champions Trophy in december in Perth werd Kruize tot beste speler gekozen. Ondanks deze zege kwam Neder land toch niet verder dan de derde plaats in het vierlanden toernooi met drie punten uit drie wedstrij den. Groot-Brittannië werd win naar met één punt meer en Pakis tan (dat de laatste wedstrijd tegen India 3-3 speelde) eindigde als tweede door betere doelcijfers dan Nederland. Hoofdcoach Wim van Heumen was zeer te spreken over het spel van zijn ploeg op het slech te natuurgrasveld. „Tegen de Britten speelden we de eerste helft bijzonder sterk", zei hij. „Als we niet zo'n pech hadden gehad in de eerste wedstrijd tegen Pakistan zouden we in de eind stand zeker hoger zijn uitgekomen. In Perth hadden we ook al zo'n pech tegen de Pakistani. Maar hier was het nog een graadje erger. On danks het matige veld viel het spel peil van de wedstrijden me enorm mee. Ik ben erg blij, dat we gegaan zijn, want het was een heel leuke ervaring". Eind volgende week staat de Ne derlandse herenploeg een geheel ander evenement te wachten. Dan neemt men in de Noordfranse stad Arras deel aan een achtlanden zaal- toernooi. In februari beginnen dan weer de wekelykse centrale veld- trainingen in het kader van de voorbereiding op het achtste toer nooi om de Champions Trophy, dat half april in Karatsji wordt ge houden. Visser tweemaal tegen Limbach GEITHUS (ANP) - Op de eerste dag van de Europese titelstrijd schaatsen voor vrouwen in het noorse Geithus treffen de Neder landse deelneemsters Ria Visser en Thea Limbach elkaar vandaag twee keer in een onderlinge con frontatie. Bij de loting kwam zowel voor de 500 als de 3000 nieter het duel Visser-Limbach uit de beker. Het resultaat van de loting voor de eerste dag: 500 meter: 1. Annette Carlen (Zwe) - Erwina Rys-Ferens (Pol); 2. Marieke Stam (Ned) - Olga Plesjkova (Sov); 3. Yvonne van Gennip (Ned) - Inga Gilaoeri (Sov); 4 Na talia Artamonova (Sov) - Carola Burger (DDR); 5. Andrea Ehrig (DDR) Gabi Schönbrunn (DDR); 6. Ria Visser (Ned) Thea Limbach (Ned); 7. Aila Tartia (Fin) - Lidia Olcon (Pol); 8. Sigrid Froschl (BrD) - Jelena Lapoega (Sov); 9. Edel-Then^e Hoi- seth (Noo) - Lilianna Morawiec (Pol); 10. Maila Lehtim&ki (Fin) - Lena Andersson (Zwe); 11. Hanne Eriksson (Noo) - Marie- France van Helden (Fra); 12. Angellka Hassmann (BrD) - Heike Schalling (DDR); 13. Emese Nemeth (Oos) Bibija Kerla (Joe); 14. Taina Salmia (Fin). 3000 meter: 1. Artamonova - Plesjkova, 2. Van Gennip Gilaoeri. 3. Visser-Limbach; f r> tnS „SU!m' 5 Schönbrunn - Eh- rig,BurgerCarlen; 7. Andersson Has- mann; 8. Höiseth - Morawiec: 9 Van Hel u"t 10 Uditimgki - Eriksson. Jf!" O con; '2 Froschl - Schalling; 13. Kerla - Salmia; 14. Nemeth. ZANDVOORT (ANP) - Er wordt dit jaar in Nederland geen Grand-Prix voor formule 1-auto's gereden. De wedstrijd, die voor zondag 31 augustus op de agenda stond, is van de internationale kalender geschrapt Dit maakte de persdienst van het circuit van Zandvoort gisteren bekend De gebrekkige accommodatie van het circuit wordt als hoofdoorzaak aangewezen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15