van Leiden SOT Han Kulker sportman SUIZEB LLEN 'LSF in toekomst wellicht sportservice-bureau' Vriesekoop in halve finale Weer geen voetbal in weekeinde Secretaris Lodewijk Kallenberg in Nieuwjaarstoespraak: Twee zege's in Parijs ZATERDAG 11 JANUARI 1986 SPORT PAGINA 13 Janken De voetbalwedstrijd Hazers- woudse Boys-Valken '68 verliep nu niet bepaald vlekkeloos. De Valkenburgse spelers ergerden zich groen en geel aan de arbitra ge van scheidsrechter Koek en maakten dat in woord en gebaar duidelijk. Zeven spelers werden om uiteenlopende redenen geno teerd. Eén van hen, Joop Visser, kwam zelfs tweemaal in het boekje terecht, vanzelfsprekend betekende dat vroegtijdige uit sluiting. Redacteur Hans Im- thorn was getuige van de met 2-1 verloren krachtmeting en zette zijn ervaringen in het clubblad van de zaterdagvierdeklasser: "Valken '68; we kunnen wel janken. Wij voetballers staan er om be kend dat we ons geweldig kinder achtig kunnen gedragen op een voetbalveld. Vooral als we uit vorm zijn, worden we irritant. Dat uiten we of door overtredin gen op de tegenstandèr of op de scheidsrechter, die we voortdu rend lastig vallen oyer ons vorm verlies. En omdat we dat niet wil len toegeven, maken we de man in het zwart duidelijk dat hij nog slechter is dan wij". "Een voetballer toont zijn klas se, als hij zich niet uit zijn spel laat halen en bijvoorbeeld een slechte dag tracht te compenseren door meer inzet. Lukt dat niet, dan is de trainer verplicht hem te helpen, tegen zichzelf te bescher men en hem dus te vervangen". "Bovenstaande 'open deur' vloeit uit mijn pen naar aanlei ding van de wedstrijd Hazers- woudse Boys-Valken '68. Zonder meer de slechtste wedstrijd van Valken '68 in zijn KNVB-be- staan. We kunnen gerust spreken van een wan-prestatie. De onvol wassenheid ten top. Kwa voetbal was Valken '68 niks minder dan Hazerswoudse Boys en dat bete kent in dit geval allebei matig, maar in het becommentariëren vanm de fluitist stak men met kop en schouders uit boven het landelijk gemiddelde. Het is daarom terecht dat de club deze wedstrijd verloor". "Sinds 18 honderd zoveel komt een scheidsrechter niet meer te rug op een beslissing, zeker niet hls hij een strafschop geeft. En toch gaan we in discussie. Het lijkt wel, dat naarmate we meer ervaring krijgen, de onvolwas senheid toeneemt. De aange kweekte discipline bij de junio ren verdwijnt naarmate we lan ger senior zijn. Valken '68 en het onvolwassen gedrag is al meer ter sprake geweest". Imthorn vermoedt een minder waardigheidscomplex aan de 'uitspattingen' ten grondslag ligt. Het elftal kan volgens de auteur best goed voetballen, maar de ploeg van trainer Henskens raakt te snel van slag. Over de oefen- meester gesproken, die krijgt van Imthorn nog een wijze raad: "Het verlies tegen Hazers woudse Boys is niet de schuld van de scheidsrecher maar een regelrecht gevolg van eigen falen. Het eerste elftal van Valken '68 moet eens goed op zijn falie heb ben. Als is coach was geweest, stond de eerstvolgende wedstrijd Valken-2 in het veld. Al was het alleen maar om te kijken hoe 'vol wassen' de selectie daarop zou reageren". Rekenfoutje We houden Valken '68 nog even in het vizier. Vorig jaar hield de club een ledenvergadering in het clubhuis. De deur werd niet be paald platgelopen. Reden voor de redactie om een balorige brief te plaatsten: "De 18e ledenvergadering van Valken '68 is bezocht door zegge en schrijve een half procent van de leden. Dit aantal van plus mi nus 25 is de laatste jaren de ge woonte, dus in die zin niet verontrustend". Wacht even. Dus 25 leden ma ken een half procent uit van het ledenbestand. Even rekenen, dan moet Valken in totaal over 5000 leden beschikken. Zoveel niet eens in het hele dorp. Onzin Will Henskens: volgende keer het tweede elftal van Valken het veld in. (archieffoto Holvast) Redacteur Aijan Kampschuur maakt er in de inhoudsopgave van het clubblad Rakker van de Badmintonclub Leiden al gewag van: "Joop Schoenmaker vertelt een onzinnig verhaal over onzin. Onzin!". Ook al dompelt Schoen maker zijn kopy in de bak onzin, de auteur laat met zijn schrijfsels zijn ergernis over een aantal bad- mintonzaken duidelijk blijken: "Je hoort zo nu en dan nogal eens onzin als als je op badmin ton zit. Maar dat is natuurlijk onzin. Iemand vertelde dat als je je naambordje op 20.15-20.30 uur hangt, je rustig al om tien voor acht op die baan kunt gaan spe len. Dat is natuurlijk onzin. Je speelt in het eerste of in het twee de blok". "Een gabber vertelde dat je in de kleedkamer eczeem op kunt lo pen omdat er veel met vieze straatschoenen over de vloeren wordt gelopen. Maar dat is na tuurlijk onzin. Je hebt het ge woon altijd al gehad". "Als een shuttle niet meer zo goed is, zie je de tegenstander de shuttle soms verder kapot maken om te laten zien dat-ie echt kapot is. Dat is natuurlijk onzin. Je moet er eerder een vers veertje bijpakken om er weer mee te kun nen spelen". Je hoort nogal eens zeggen, dat badminton een dure sport is. Dat is natuurlijk onzin. Vijf gulden voor een avond is helemaal niet duur. Wat het zo duur maakt, zijn al die aanvullingen van vocht in de kantine". "Vaak gehoord probleem van een wedstrijdleider. Ze zeggen te genwoordig om het minste ge ringste maar af. Maar dat is na tuurlijk onzin. Vroeger was je moeder maar één keer per jaar jarig, daar zit het gewoon in". "Men zegt dat de sportstichting heel wat water bespaart met de vertragingskranen voor de dou che. Maar dat is gewoon onzin. Er komt bijna geen water uit". "Van badminton kun je ook aardig dik worden en dat is geen onzin. Want zonder patat en bier is badminton lang zo leuk niet". Struisvogel Een stopperfje in het program mablad van de korfbalvereni ging Fides Pacta: "DKOD mag het brood hebben, Fides Pacta pakte de Crummeltjes wel mee". Een woordspeling naar aanlei ding van de winst van de Leidse club op DKOD, de ploeg waar Ben Crum speelt. De bonds coach had niet veel waardering voor de zijn insziens harde speel wijze van Fides Pacta. Crum werd in zijn rug gedekt door de korfbalpers. Die houding noopte clubbladredacteur Peter van de Velden tot een reactie in het pro- grammabad: "Na de winst op DKOD en Sa- mos viel zo'n beetje de hele schrij vende pers (inclusief NKover Fides Pacta heen, als zou de ploeg spelen als een horde losge laten barbaren. Een zwaar over trokken beeld, waar met name een zeer gepikeerde bondcoach Ben Crum debet aan was. De wedstrijd tegen BEP was bij voorbeeld bijzonder fair te noe men. Fides Pacta beantwoordde geenszins aan het beeld van de Leidse amaokmakers. Het lijkt dan ook het beste de kritiek van de betweters naast ons neer leg gen en gewoon door te gaan met punten pakken". "Het spelletje van Fides Pacta, waardij de heren zich na ieder schot terug laten zakken naar de korf mag dan de tegenstanders grijze haren bezorgen, het is toch bijzonder effectief gebleken. De heren trainers/coaches moeten weten dat er een simpele oplos sing is voor dit probleem: gewoon die bal er in schieten!" In het voorgaande programma blad publiceerde Van der Velden een stukje over eerste team-spe ler Nico Pikaar. Die speler vertel de openhartig over de wijze waarop hij LDO-international Kees de Boer had afgestopt. Dat maakte in Leidse kringen de ton gen los. De aanhang was van me ning dat Van der Velden de woorden van Pikaar niet op pa pier had mogen zetten: "Als ik had geweten dat dit zo'n storm van reacties zou los maken, had ik het niet gepubli ceerd. Nu blijkt eens te meer waarom de korfbalsport zich zo moeilijk los kan maken van het kneuterige imago. Moet een re dacteur dan maar een als struis vogel z'n kop in het zand steken voor alles wal niet direct past in het keurslijf van wat het NK on der korfbal verstaat"? "Ik denk dat de korfbaljouma- listiek maar eens volwassen moet worden. Want wat stond er nou helemaal? Een beschrijving van een situatie waarvan iedereen weet dat het gebeurt. Als een profvoetballer zo'n 'bekentenis' doet, denkt iedereen: 'Goh, pro fessioneel'. Als een korfballer zich op dergelijke wijze uit, denkt ie dereen dat ze het korfballen uit gevonden hebben en hangen de moralist uit". LEIDEN - Han Kulker heeft John van der Wiel opgevolgd als sportman van het jaar. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sport Federatie, gisteravond in de kantine van UVS, nam trainer Bram Wassenaar van de Bataven- atleet (die zelf niet aanwezig kon zijn, vanwege een trai ningsstage op Las Palmas), de traditionele Zilveren Sleu tels en een bedrag van 1000 gulden in ontvangst uit han den van Leidato-voorzitter Jan van Zijp Shorttracker Charles Veldhoven werd tweede, de Oude Vier van Njord kwam in het bezit van de derde prijs. De vierde, vijfde en zesde plaats gingen naar respectie velijk de jeugdschaker Jeroen Pi ket, de vrouwenploeg van Scylla en waterskier Erik van der Maas. Veel moeite had de jury, bestaan de uit Rob Onderwater, Jan van Duyn en Wim van Duivenboden, niet gehad bij het kiezen van de sportman van het jaar. "Zelden was de jury het sneller eens", aldus de keuzecommissie, die naast de hoofdprijzen weer een aantal aan moedigingsprijzen uitdeelde. De 'raad van drie' ondervond minder problemen omdat het vol gende reglement werd gehanteerd: de kandidaten moesten lid zijn van een club uit Leiden of direct aan grenzende gemeenten; men moest woonachtig zijn in deze stad of di- ADVERTENTIE Als Leo de Jong zich aan het eind van dit seizoen als trainer terugtrekt, is er bij de Katwijkse voetbalvereniging MVKV (eerste klas Afdeling Leiden) plaats voor een GEDIPLOMEERDE TRAINER Schriftelijke sollicitaties richten aan M. Stolk, Baak 14,2221 VP Katwijk recte omgeving; kandidaten van buiten de stad moesten lid zijn van een vereniging uit de Leidse regio en dienden woonachtig te zijn bin nen een straal van hooguit 15 kilo meter. Het laatste punt maakte de weg vrij voor Han Kulker. Maar niet alleen de versoepeling van de reglementen, ook het gege ven "dat de sporters vooral in de breedte tot aanvaardbare presta ties kwamen", vergemakkelijke de keuze. Hoewel, de jury werd nu voor de ondankbare taak gesteld het grote aantal nominaties terug te brengen. Zo vielen zaalvoetbal ler Hans van Leeuwen en volley- balster Jolly van Dam (beiden in- terational) af. Ook atleet Willem Ravensbergen, de korfballers van Fides Pacta, voetbalvereniging De Sleutels en de zwemploegen van LZ'86 en De Zijl/LGB moesten van de lijst worden geschrapt. "Niettemin blijft er een groot aantal over", citeerde Wim van Duivenboden het juryrapport, "dat kan rekenen op een prijzengeld van 5100 gulden, vijftig gulden meer dan vorig jaar. Het grootste deel van dat bedrag, opgehoest door een aantal sponsors, werd op geslokt door Han Kulker. De inwoner van Leidschendam behaalde bij het NK-indoor titels op de 800 en 1500 meter. In de 'open lucht' werd hij gekroond tot Nederlands kampioen op de 800 meter. Ook zal hij ons land verte genwoordigen bij de Europese kampioenschappen. "Hij heeft zich bij De Bataven ontwikkelt tot Het tienjarige schaaktalentje Caroline Slingerland kreeg een c ijan Duyn. Zijn collega Rob Onderwater kijkt vertederd toe. een uitzonderlijk talent", aldus de jury. "Volgens zijn trainer is Kul ker een ruwe diamant. Als hij is ge slepen, zal hij niet meer te houden zijn op het tartan". "Charles Veldhoven is als een komeet omhoog geschoten. In Ne derland ondervindt hij nauwelijks tegenstand op het ijs, want hij pak te de Nederlandse titel shorttrack en werd met zijn club IHCL eerste in de nationale indoorcompetitie. o Bij het wereldkampioenschap feltenniscentrum stoppen moest hij slechts drie tegenstan ders voor laten gaan". Reden waar om hij na Kulker tweede werd. De Oude Vier van Njord herhaal De vijfde prijs viel ten deel aan de vrouwenploeg van Scylla die kampioen van Nederland werd. Het feit dat tegenstander Toren- stad voor de beslissingswedstrijd niet kwam opdagen en het Leidse team daardoor zonder te spelen de titel binnen kon halen, maakte de waardering er niet minder om. De 400 gulden zal de Leidse vereni ging omgetwijfeld in de pot voor de ontwikkeling van het nieuwe ta- Eric van der Maas dankte de zes de prijs aan zijn Nederlands kam pioenschap alle categoriëen en zijn de de stunt van 1984. Ook vorig titel op het onderdeel slalom bij de jaar wonnen Ruud Wessel, Marijn Algie, Willem-Jan de Widt en Gijs Alga, geassisteerd door stuurman Lex Kwee en de coaches Hogen- doorn en Rijnveld de Varsity, het traditionale roei-evenement v studenten. Aanmoedigingsprijzen gingen naar: Pietje Bakker (tafeltennis), wielrenner en marathonschaatser Alex Jansen, veldrijder René Guyt, hardloper Menno Swier, Jeroen Piket dankte zijn vierde schaaktalent Caroline Slingerland, prijs, nadat hij vorig jaar al zesde was geworden, aan de opgaande lijn, die in zijn prestaties onmis kenbaar aanwezig is. "Omdat hij met stip is gestegen en een mees- ter-resultaat behaalde", vermeldt het juryrapport. Volkert Post, waterpolo-i ternational Edwin Redegeld, de polo-pupillen van De Zijl/LGB en het trio jeugdvoetballers Richard de Graaf, Joop Tegelaar (beiden UVS) en Richard van Polanen (ex- UVS, nu Sparta). PARIJS - Bettine Vriesekoop is tij dens het sluitstuk van de continen tale tafeltennisontmoeting Euro pa- Azië in Parijs gisteren eerste geworden in haar poule. In groep twee van het dames-enkelspel ver sloeg de 24-jarige beroepsspeel sters achtereenvolgens de Roe meense Maria Alboiu (twaalfde op de Europese ranglijst) met 21-14 en 21-183 en de Japanse Kyomi Is- hida (21-13, 21-11). Ishida, 61e op de wereldranglijst, had in Rome in de eerste wedstrijd van het landentoernooi ook al van Vriesekoop verloren. Het geluk lachte de Nederlandse kampioene toe. Voor de tussenronde op weg naar de halve finales van het indi viduele toernooi, gedoteerd met 42.000 gulden, werd ze vrijgeloot. Ze kwam rechtstreeks bij de laat ste zes en ontmoet vandaag de win nares van het duel tussen de num mer één van Europa, Olga Nemes, Namens Han Kulker neemt Bram, Wassenaar de Zilveren Sleutels in onvangst uit handen van Jan van Zijp. «Foto Fred Kohde» ZEIST (ANP) - De KNVB heeft, net als vorige week. alle voor vandaag en morgen vast gestelde voetbalwedstrijden in de competities -inclusief het bekervoetbal- afgelast in ver band met de slechte gesteld heid van de velden. Ook alle duels voor d<* landelijke jeugd- competities gaan niet door. Te vens hebben alle afdelingen van de voetbalbond hun wed strijden voor zaterdag en zon dag afgelast. In het betaald voetbal geldt nog steeds de winterstop, die tot het eerste weekeinde van fe bruari duurt. LEIDEN - Lodewijk Kallenberg greep de vierde verjaardag van de Leidse Sport Federatie niet alleen aan om stil te staan bij wat er van de doelstellingen van de organisa tie terecht is gekomen, maar blikte Ook vooruit. Zo sprak de LSF se cretaris in de kantine van voetbal vereniging UVS ten overstaan van het Leidse sportwereldje zijn be zorgdheid uit over mogelijke nieu we beknibbeling. De sport mag niet getroffen worden door nieuwe bezuinigingen of door nieuwe be perkingen bij de explotatie van de kantine's", aldus Kallenberg. "De Leidse sportkantine's worden uit sluitend gebruikt voor het sociale contact tussen de leden van de clubs en voor de bezoekers van de wedstrijden. Dit moet zo blijven". Daarnaast deed de LSF-secreta- ris kond van een koerswijziging met betrekking tot de accommoda ties. "Tot nu toe hebben wij steeds de hoogste prioriteit toegekend aan de kwantiteit van de accom modaties. Wij menen dat op dit moment het aantal sportvelden, sporthallen en sportzalen toerei kend is en dat hier dus geen knel punt meer ligt". "Onze aandacht zal voortaan meer gericht zijn op de kwaliteit. Hier liggen nog wel knelpunten. Een aantal voetbalvelden, tennis banen en sportzalen is in een slech te toestand en is hard aan renovatie toe". Servicebureau Kallenberg meldde verder dat er voor de LSF in de toekomst een taak weggelegd kan zijn om te gaan fungeren als een sportservice bureau. "De demografische ont- wikkeling noopt tot bezinning. Het zal voor kleine verenigingen steeds moeilijker worden om zowel finan cieel als administratief bevredi gend te blijven functioneren". "Naast het aangaan van een fusie biedt misschien het gezamenlijk uitvoeren van administratieve en organisatorische taken een moge lijkheid tot overleven. Voor de LSF ligt hier wellicht een taak, bij voorbeeld op het terrein van een sportservicebureau. Maar de ver enigingen zullen zelf de vinding rijkheid moeten hebben om de fi nanciële mogelijkheden optimaal te benutten, bijvoorbeeld via spon soring". "Ook moet in de politiek de aan dacht voor de sport worden ver sterkt. De groep sporters is mis schien wel de grootste belangen groep. Het wordt in de politiek steeds gebruikelijker om vertegen woordigers van bepaalde groepen op een verkiesbare plaats te zetten. Wellicht dat de sport in de toe komst aan deze trend mee moet doen. Bij de komende verkiezin gen zijn er echter nog een specifie ke vertegenwoordigers uit de sport op de lijsten geplaatst". Achterban Kwantitatief toonde Kallenberg zich tevreden over de achterban, "die ons steeds vaker weet te vin den als er problemen zijn". Maar hij heeft de afgelopen jaren ook ge merkt "dat er desinteresse bestaat om een bijdrage te leveren aan de bestuurlijke taken. Zowel in de koepels als in de NSF zelf. Voor de eigen organisatie bestaat veelal de bereidheid om iets te doen omdat men er zich mee verbonden voelt. Een dergelijke instelling is er ten. «ancien vun overkoepelende instel lingen als de LSF nog niet. Dat maakt deze organisatie kwets baar". Na wethouder Tesselaar en de Directie Sport en Recreatie onder leiding van Jan Duivesteyn lof te hebben toegezwaaid, deelde Kal lenberg nog mee "dat de deskun digheid cn de bestuurlijke ge wiekstheid van onze wethouder hem een uiterst dominante rol in de raadscommissie sport geeft. Hierdoor komen de raadsleden nauwelijks toe aan het bedenken en beoordelen van alternatieven, worden veelal ad hoe beslissingen genomen die niet per definitie slecht zijn, maar er is geen beleid". VOETBAL - Op 73-jarige leeftijd is gisteren in Aschaffenburg de Westduitse voormalige voetbalin ternational Ernst Lehner overle den. Lehner speelde in de periode tussen 1933 en 1942 vijf en zestig keer voor de nationale ploeg. Leh ner gold in zijn tijd als een van de beste rechtsbuitens van de wereld. en de nummer drie van de wereld, Dai Lili. Vriesekoop werd in Evry van advies voorzien door haar ei gen coach, Gerard Bakker. In de sporthal waren 3000 toeschouwers. Top-drie Bij de laatste zes z(jn de top drie van Europa (Nemes, Hrachova en Vriesekoop) en het Chinese super trio Geng Lijuan, Dai Lili en Jiao Zhimin. By de heren bestaan de laatste zes uit de Europeanen Grubba, Panski, Secretin, Klam- par en Mazoenov en de Aziaten Teng Yi, Li Song Hui en Chen Long Can. Wereldkampioen Jiang Jialiang werd in de voorronde uit geschakeld, evenals Eric Lindh, de Chinees He Zhiwen en de Pool Ku- charski. Jan-Ove Waldner en Mikhael Ap- pelgren ontbreken in het indivi duele deel. Beide Zweden hebben competitieverplichtingen in de Bondsrepubliek. Slechts bij scha deloosstelling van tienduizend gul den was het duo bereid het duel in de Westduitse bekercompetitie te laten lopen. Daartoe was de organi satie niet bereid. Zeker niet na het wegvallen van de sponsor.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13