'Soms geloven mensen maar wat' Predikant-docent Vroom over argumenten tegen en voor geloof ZATERDAG 11 JANUARI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Voor velen is het lijden het grootste struikelblok om te geloven. Ook voor gelovigen zijn ellende, ziekte en dood vaak reden tot twijfel. 'Oplossingen' die men voor het probleem 'God en het lijden' gevonden meent te hebben, falen in een gesprek aan het ziekbed. Theoretische verklaringen doen dan aan de werkelijkheid geen recht. "De ervaring van het lijden is een aanstoot voor ieder mens, gelovig of niet". De predikant dr. H. M. Vroom (40) in Bilthoven - ook docent godsdienstwijsbegeerte aan de Vrye Universiteit - heeft de meest gehoorde argumenten tégen het geloof, waarvan het lijden er één is, eens op een rij gezet. Men vindt ze in zijn boek 'Waarom geloven?', dat pas by Kok in Kampen is uitgekomen en dat de koper f 16,90 kost. Het boek bevat maar drie hoofdstukken. Het begint met de argumenten van de gods dienstkritiek tegen het geloof. Wellicht om de balans in even wicht te houden komt de schrijver in een tweede hoofd stuk met evenveel argumenten die vóór het geloof pleiten. En ten slotte gaat hij concreet in op de aangevoerde argumenten tegen het geloof. Dr. Vroom vertelde mij, dat de oorsprong van zijn boek ligt in een hotelkamer in Amerika, waar hij voor zijn werk op be zoek was. Gesprekken die hij daar had met een collega in de wijsbegeerte inspireerden hem tot schrijven. Wat veel mensen tegen het geloof hebben is, dat het niet 'zeker' is. Dr. Vroom: "Elke zondag staan er duizenden pastoors en dominees op de preekstoelen van Nederland. Ze beweren van alles. De vraag is dan, of ze wel weten wat ze zeggen. Is ge loof in principe wel iets dat te weten valt?" Geloof wordt in de gods dienstkritiek vaak vergeleken met wetenschap. "Exacte vakken bieden be trouwbare kennis. Andere we tenschappen moeten daaraan een voorbeeld nemen, zegt men. Theologie is niet gegrond op concrete gegevens. Zodra gelovigen het antwoord op moeilijke, maar centrale vragen niet weten, spreken ze over 'mysteries' die aan mensen ver borgen blijven". "Anderen houden het erop, dat geloof louter op fantasie be rust. Het is verbeelding, zegt men. Die beantwoordt aan ze kere behoeften van de mens. Want mensen leven in een we reld met allerlei geheimzinnige machten. En de religie geeft ze kerheid voor het leven en vei ligheid bij een vertrouwensper- Belangen Een verwijt is, dat het geloof werkt als een ideologie om be langen veilig te stellen. De si tuatie in Zuid-Afrika kan een voorbeeld daarvan zijn. Vroom: "Veel blanke christe nen beroepen zich voor de ver dediging van hun belangen op het geloof, ook al worden zij daarvoor aangevallen door zwarte en blanke medechriste nen in eigen land en daarbui ten. Misbruik van geloof is een van de meest gehoorde aan klachten van de godsdienstkri tiek". door S. J. de Groot Een tegen-argument is ook de grote diversiteit van reli gieuze overtuigingen. "Miljar den mensen geloven, maar er zijn er geen twee die precies hetzelfde geloven. Er is een veelheid van heilige geschrif ten. Dat moet hun heiligheid wel relativeren. Wat de één goed vindt, noemt de ander verkeerd. Wat is het geloof dan nog waard, zo vraagt men". Dan vormen nog de 'vage antwoorden' een bezwaar tegen het geloof. "Als men aan een gelovig ie mand vraagt wót hij nu eigen lijk gelooft en waaróm, dan hoort men nogal eens, dat het zo moeilijk onder woorden is te brengen. Vage antwoorden zijn nu eenmaal niet in trek in onze cultuur. We weten graag waar we aan toe zijn. Wat is er wóór van de christelijke leer temid den van zoveel onzekerheid en tegenstrijdige ervaringen? Beschaving En tóch blijven mensen gelo ven. Welke argumenten kun nen zij daarvoor aandragen? In Vrooms antwoord op die vraag keert het begrip 'ervaring' re gelmatig terug, maar niet los van de werkelijkheid waarin ze wordt beleefd. Zonder de erva ring ebt het geloof op den duin weg. "Een van de ervaringen die het geloof dragen is, dat de zaken in werkelijkheid vaak heel an ders liggen dan ze in het opper vlakkige menselijke verkeer lij ken. Wat mooi is, is dikwijls niet méér dan een vernis. Men sen stellen minder voor dan we geneigd zijn te denken. De keu rige meneer blijkt een oorlogs misdadiger te zijn. De nette bankier weet de mazen van de wet wel te vinden. En de domi nee, ach, hoeveel besef heeft hij van God en zijn rijk". "Het stelt allemaal niet zo heel veel voor. Beschaving, hoe waardevol ook, is maar een dun vliesje. Wat eronder zit aan on recht, onverschilligheid en laat dunkendheid van de mensen breekt er zo gemakkelijk door heen". "Maar als we dót gezegd heb ben en er hopelijk iets van heb ben herkend, dan is er plaats voor verwondering over zoveel fantastische mensen, over de natuur die bloeit en geurt, over onverwachte liefde en warmte, over recht en vrede en onver diend geluk. Geluk wordt niet gemaakt. Men krijgt het. De chaos achter het vernis van de samenleving wordt bedwongen door iemand anders dan de mens. Iemand met een hoofd letter. Bijzonder is het, dat in die broze wereld menselijkheid mogelijk wordt. Mensen heb ben het soms goed met elkaar". Voor Vroom is het menselijk bestaan dan ook niet onge grond. "In onze ervaring stuiten wij op sporen, die wijzen op de Grond van de dingen. De chris ten denkt dan aan een Rijk dat bedoeld is, en aan God die een doel heeft. Soms komt dat dui delijk aan het licht als midden in deze wereld, waar goed en kwaad zo zijn vermengd, het goede opbloeit, het licht straalt en het geluk ons toelacht". Schuld Mensen zijn zelf verantwoor delijk voor wat ze doen. Vroom weet heus wel, dat niemand volmaakt is, "maar dat is geen tekortkomen, mag desondanks bestaan". Vroom ontleent ook aan die reële ervaring een argument vóór het geloof. "Als iemand wordt opgeschrikt door zijn schuld en als zijn onrustig hart dan tot rust komt, ligt daarin dan niet stilzwijgend de veron derstelling besloten dat er Ie mand (weer met een hoofdlet ter) is die, hoe dan ook, een mens laat weten dat hij mag be staan, zondaar als hij is?" Bevrijding "De christelijke traditie noemt het 'zonde' als ze in ge breke blijven om het goede te doen. Zonden (in het meer voud) zijn concrete tekortko mingen. Maar daarin kunnen mensen ook iets diepers erva ren: hun eigen onvermogen, hun eigen zonde (enkelvoud). Iemand voelt schuld die dieper gaat en omvattender is dan de schuld tegenover andere men sen. Het besef dat er een gebod is dat heel het leven omspant, en dat men er niét aan voldoet. Op dót niveau weet de gelovige zich voor God te staan". Ook dót is een geloofserva ring (bevinding, zo men wil). "Door de kennis van Gods bedoelingen en zijn goedheid en trouw wordt het besef van schuld verdiept. Maar Gods oordeel daarover is niet vernie tigend. Hij aanvaardt mensen. Dót is nou de boodschap van het Evangelie. Die treft mensen in de situatie waarin zij werkelijk verkeren. De mens, de zondaar, met al zijn falen en Ook 'bevrijding' beleven christenen als een gebeurtenis die met God in verband staat. "Echte bevrijding is, naar de maatstaf van het christelijk ge loof, geen gewone gebeurtenis. Onze vrijheden worden altijd beperkt door onze verplichtin gen. Gelukkig maar. Maar als in onze wereld iets van diepere bevrijding zichtbaar wordt, merken we pas hoe bijzonder dat is". Vroom denkt dan niet alleen aan bekende figuren in het verleden die talloze mensen hebben geïnspireerd, maar ook aan 'gewone' mensen, die in hun stad of dorp 'kleine over winningen' behalen en zich in zetten voor een gelukkiger sa menleving. "Waar mensen erin slagen om niet 'vón de wereld' te zijn maar wel fn de wereld - bewust en betrokken -, daar herken nen christenen de macht en de genade van God. Wie niet zo optimistisch is over wat men sen op eigen kracht aan goeds verrichten, ervaart daarin Gods Visie Tegenover de godsdienstkri tiek geeft dr. Vroom niet maar alleen een opsomming van reli gieuze ervaringsfeiten, hij gaat ook concreet in op de argumen ten tegen het geloof en neemt die volledig serieus. "Er is veel onkritisch geloof. Wij moeten erkennen, dat gelo vige mensen vaak opvattingen hebben gehuldigd die later on waar bleken te zijn. Soms gelo ven mensen maar wat". Toch kan, volgens Vroom, geloof alleen worden benaderd op een manier die bij geloof past. "Men mag er niet dezelfde ei sen aan stellen als aan exacte wetenschappen. Trouwens, ook het wetenschappelijke kent zijn begrenzingen. De ge volgen van natuurwetenschap en techniek zijn nauwelijks te overzien. Dan komen ethiek en levensbeschouwing in het vi zier. Godsdiensten en levens beschouwelijke stromingen proberen iets te zeggen over in houd en waarde van het leven en de richting waarin ontwik kelingen gestuurd worden. Tastend en zoekend weliswaar en daarom niet zo duidelijk ge formuleerd als een natuurkun dige theorie, maar ook weer niet geheel onbespreekbaar". De 'projektie-theorie' (God is verbeelding, verzinsel) vindt Vroom geen afdoende verkla ring voor het hardnekkig voort bestaan van geloof. "In echte religie leeft het be sef dat God van heel andere or de is dan de schepselen. Hjj laat zich als zodanig ook ervaren. Mensen hebben altijd weer ge probeerd met Hem om te gaan alsof Hij alleen maar een soort uitvergroot mens was, ergens hoog in de lucht, maar steeds weer stonden er profeten op om te waarschuwen dat God heel ónders is en dat met zijn macht niet valt te spotten". Ontmoeting Dat geloof vaak is misbruikt, valt niet te ontkennen. Maar dat is nog geen argument tegen geloof. "Goede religie is geen ideolo gie. Goed christelijk geloof leert mensen, op de belangen van anderen te letten". En de veelheid van religieuze overtuigingen dan? Vroom: "Daaruit blijkt niet, dat ze alle onwaar zijn. De wij de verbreidheid van religieus besef geeft juist steun aan de stelling dat de mens altijd op de een of andere manier in relatie staat tot Hem die leven en adem en alles geeft. Trouwens, binnen de grote godsdienstige tradities gaan steeds meer men sen beseffen dat er anderen zijn die anders geloven. Er is de laatste jaren een aanzet gege ven tot een intensievere ont moeting met andersgelovigen. De tijd zal leren, tot welke re sultaten deze gesprekken lei den". Confrontatie met lijden (el lende, ziekte en dood) is voor veel mensen de belangrijkste reden waarom zij niet kunnen geloven, zegt Vroom in zijn boek. Voor het lijden heeft hij geen verklaring. "Het is niet verstandig om bij mensen die lijden - door welke oorzaak dan ook - met theo rieën over het lijden aan te ko men. Hoewel men soms kan merken, dat ze daarmee in hun lijden worden gesteund. Het is en blijft een groot probleem. Of lijden het geloof ondermijnt, hangt ervan af hoe de ervarin gen zijn waarop het geloof rust. Christenen geloven, dat God bij mensen wil zijn in hun lij den". Open en eerlijk, bescheiden en pastoraal stelt de predikant- docent Vroom hier vragen aan de orde die niet alleen leven bij de godsdienstkritiek maar ook bij gelovigen zelf. Mensen die niet geloven vra gen zich soms af wat ze eigen lijk missen. Mensen die wel ge loven worden soms bespron gen door de vraag wat wóór is of verbeelding. Het kan heilzaam zijn om eens te worden opgeschrikt. Dit boek - zonder clichés - kan die uitwerking hebben. Vroom: "Uiteindelijk is het belangrijkste niet of en hoe mensen alles kunnen door gronden, hoe zinvol het door denken van het geloof ook is, maar dat ze aanleiding zien om te geloven". gemeenschap De Regenboog wijk) 9.30 ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. Well; Bethlehemk. rystr.) 10 ds. Jansen; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. Schouten, ha, mmv canto- rij; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Boven berg; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 kand. mevr. A. Fuhrmann; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk herv. gem.; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij- dingsk. 10 ds. Jansen. 5 ds. Hortensius; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijn dijk) 10 kand. De Roest. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Born, Rozenburg. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Elshout. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 7.45 nam. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.sin- gel 21) 5 hr. J. Schreuder. Evangeliecen trum-Pinksterbew. J. Maasbach-We- reldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 gespreksavond (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugdavond (Zijlsingel 2). Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 hr. C. Dekker. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag adventisten (Ontmoetingskerk Voor schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze Beek. vernieuwing) 9.45 mensenwijdings- dienst, in oud-kath. kerk Zoeterw.sin- gel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. De Reuver, Nieu- werkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 kand. Smit, Leiden, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 kand. v. Mourik, Goes. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Molenaar, Putters- hoek, 5 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude; Kruiskerk 10 dr. Haitsma, Boskoop; Op- standingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Wisse, Zeist; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. MoU, ha, 6.30 ds. Mul der, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 10.15 en 6.30 ds. Taselaar, ha, 5 hr. P. Voogt, Rijswijk, dovendienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Ouds- hoomse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwen- dijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. v.d. Wal. Hilversum, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Rang, N.-Vennep. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 en 15 jan. 7.30 ds. v.d. Mey. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. C. Stavleu, 6.30 hr. J. Striet- man. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. J. v.d. Brink. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Re- monstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meyenng. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo.-9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. J. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorps huis 'De Tas') 10.30 ds. Klijnsma, ha. Ge ref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. De Gier, Den Haag. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wisgerhof, Amersfoort, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Eysenga, Zwammerdam; Bethl .kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Eldermasn, ha. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. De Lauren- tiuskerk in Rijnsburg. i-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11); Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma, jeugd dienst; De Stek 9.30 ds. v. 't HofT. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. 't HofT. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. R.dam. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 dr. Fernhout, Alphen; Parkwijk 7 ds. Krispijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, Vinkeveen. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. M. Groen. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 dr. De Ru, Den Haag, 6 ds. Vermeulen; Ontm.kerk 10 ds. Aar- ents, 6.30 ds. Wuister, Schiedam, jeugd dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwyk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Horst. 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Roon, ha, 6 ds. Hovius, ha; O. Kerk 10 ds. De Jong, ha, 6 ds. Schuur man, ha; Ichthusk. 10 ds. v. Sliedregt, ha, 5 ds. Sjollema, ha; Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, ha, 6 ds. De Jong; aula Be- stevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Vroe- gindewey; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Pol huis, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork.- 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 leesdienst. Ned. Geref. K. 11 ds. Troost, A.dam, 7 ds. Mul, A.dam, in Vredeskerk. Chr.-Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, Hazerswoude, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 3 ds. Bo venberg, met gehandicapten, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Westera-Fran ke; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftig- schild. Bapt.gem. (wykgeb. Zylkw.) 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk 9.30 ds. De Boer, Hoofddorp, 7 kand. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10. hr. Drijver, Voor schoten, 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werff, Voorhout. 5 ds. v.d. Wal, H.gom. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Brink, Haarlem, 7 ds. De Groot, Amstelveen. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 lees dienst, 16 jan. 7.30 ds. Sonnevelt, zen- dingspred. Nigeria. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. M. A. Brands, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9.30 en 11; Engel- bew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Noote- boom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Mey, Alphen. Remonstr. Gem. 10 dienst Evang. gem. (Kruis punt Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. De Graaf, H.woude, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 7 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. "De muzikale vespervieringen met medewerking van het her- vormd-gereformeerde vesperkoor onder leiding van Theo Tobé (Oegstgeest) mogen zich in een groeiende belangstelling verheu gen. De eerste vesper in het nieuwe jaar is zondagavond 12 januari om 7 uur in het koor van de Grote of St. Jeroenskerk aan de Voorstraat Dwarsfluitistes werken hieraan mee en ook de organist Joh. Admi raal. Het koor zingt onder andere psalmen en een evangelie-motet van Willem Vogel. Het thema van de overdenking van ds. Van der Lee is: "Wie is Jezus?" Leiden. De commissie ('depu- taten') voor evangelisatie in de classis Leiden van de Gerefor meerde Kerken willen een 'kerke lijk werker' (man of vrouw) aan stellen voor het evangelisatiewerk in Leiden. Hij of zij zal aan de kerk van Leiden worden verbonden voor maximaal vijf jaar. Het is een baan van 20 uur per week. De bedoeling is, dat deze functio naris in een oude stadswijk gaat werken. Tot zijn of haar taak be hoort het onderhouden van contac ten met de bewoners van de wijk, vooral met de arbeidersbevolking, om in probleemsituaties met hen mee te denken en naast hen te staan als vertegenwoordiger van de kerk, en het onderhouden van contacten met de kerkelijke wijk- gemeente en het buurthuis. (Gereformeerd evangelisatiepre dikant in Leiden is ds. M. van der Velden). Democratie. De werkgroep 'Kerk en samenleving' van het rooms-katholieke bisdom Breda vraagt in een brief de besturen van de politieke partijen die in de Tweede Kamer zijn vertegenwoor digd, mee te werken aan een 'de mocratischer besluitvorming'. De partijbesturen, meent de werk groep, zullen mensen die geen zin meer zien in deelneming aan de verkiezingen van mei dit jaar argu menten moeten verschaffen om straks wél naar het stemhokje te gaan. "Bij velen is het geloof in de zin van inspraak tot beneden het nul punt gedaald", zegt de werkgroep in de brief. Ze wijst daarbij op de manier waarop de politici zijn om gesprongen met het volkspetition nement tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland en met de resultaten van de 'brede maat schappelijke discussie' over het energiebeleid. Volgens de werkgroep heeft het zogeheten 'regeerakkoord' allerlei zaken zo vastgelegd, dat de Twee de Kamer "is veroordeeld tot schijndebatten". "Echte macht heeft in onze parlementaire demo cratie alleen de regering nog". NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Vroegindewey, Katwijk aan Zee, 7 ds. v.d. Lee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Ach terberg, Leiden; De Rank (Golfbaan) 10 ds. A. J. de Jong, Leiden. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd- str.)10 ds. Kuiper, 5 ds. Elgersma; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stich- tingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. Kuiper. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. B. J. Roosjen; De Zilk 10 ds. v. 't Hof. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jo zefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, ha; Paulus kerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecen trum (Lytw.) 10.30 dr. Balkestein, 7 ds. Veenstra. Geref. Kerk 10 ds. G. W. Ryks- en uit Sassenheim. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.45 en 4.30 stud. J. Visser. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 en 4 br. A. Oelen, Bus- sum. Van Wyckerslooth 4 ds. Da Costa. Endegeest 10 ds. Blom. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will .kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam. Ter Aar. Ge ref. K. 9.30 en 5 kand. Zaagsma, Nijkerk. Remonstr. Gem. 10 prof. v. Goudoever. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp. 7 ds. v.d. Heiden, Alphen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling, ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 5 ds. Snel. ha; Imm.kerk 8.45, 10.30 en 5 ds. Baayen, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Cziria, ha. Ge ref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge, 8.15 nam. zangdienst. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Wymenga, Bilthoven. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Wigboldus, Voor burg, opendeurdienst, mmv jongeren koor. Geref. Kerk 10 ds. Baas, zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar- noudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 hr. H. Mesdag, A.dam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. v. 't dienst. Hof, Leiden, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Wattel, Hoofd dorp. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. v. Achterberg, Lei den. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. Ribberink. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wolthaus, Z.woude, 7 ds. Koelewyn, Woubrugge; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 kand. Fieggen, Lei- (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Tals- ma, Den Haag. 4 ds. v. Rossem, Waar der. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 9.30 leesdienst. 2.30 ds. v.d. Haar. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. v. Gorssel, Gouda, 5 ds. Maas land; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds Goossen, 5 ds. v.d. Berg, Harderwijk; Imm.kerk 10 ds. Hulst 5 hr. A. Yska. Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 drs. T. M. Gilhuis. 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. A. J. de Jong. Lei den. Kievietk. 10 dr. v. Bruggen. Mes- siask. zie ZijUaankerk; Dorpscentrum 9.30 ds. Hovius, Katwyk aan Zee. Geref. Kerk Zyllaan 10 ds. v.d. Woude, gez. dienst 5 dr. Bade, Koudekerk a d. Ryn; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewyn, 6.30 ds. Jansen, Leiden. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 hr. De Bruin. Nieuwveen. Rk Kerk zat. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn. ha, 7 ds. v. Driel. ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Verdoorn. Wadd- .veen, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 prof. dr. v. Gennep Rk Kerk St Jan zat 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Ryndyk zat. 7, zo. 10 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Pettinga, Utrecht 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 kand. v. Wallinga. L.dorp, 6.30 ds. Poot Zoetermeer, gez.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11