LEIDSCH DAGBLAD Vissers eisen opnieuw vergoeding 17/sss; Bewaking Schiphol wordt verscherpt BRISTOL Katwijkse kotter krijgt zware bom in netten Reagan op bezoek in Grenada VRIJDAG 10 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37905 DEN HAAG (GPD) - De overheid moet meer aandacht besteden aan de gezondheid van migranten en aan de voorzieningen op het ge bied van de gezondheidszorg voor deze groep. De sterfte onder Turk se en Marokkaanse kinderen in de leeftijd van 1 tot 14 jaar is ruim tweemaal zo hoog als bij Neder landse kinderen. Ook komt tuber culose bij buitenlandse werkne mers aanzienlijk vaker voor dan bij Nederlanders. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport 'Migranten: gezondheid en contacten met de Nederlandse ge zondheidszorg' van het Neder lands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden. Het contact van de Nederlandse arts niet Turkse en Marokkaanse patiënten blijkt volgens het onder zoek nog steeds belemmerd te wor den door taal- en cultuurverschil len. Officiële tolken worden het inschakelen van tolken voor de medische sector geen kosten zijn verbonden. Het gezondheidszorginstituut van TNO verwacht dat in de toe komst een verbetering van de si tuatie voor de jongere generatie migranten. Bij oudere migranten moet echter rekening worden ge houden met een toename van ge zondheidsklachten, wat zal leiden tot meer contacten met Nederland- gezondheidszorg onvoldoende ge- se voorzieningen op het gebied van bruikt, hoewel er, aldus TNO, aan de gezondheidszorg. Ook zullen specifieke problemen van oudere migranten op andere gebieden, zo als huisvesting, naar voren komen. Het TNO-instituut vindt, dat er een interdepartementale werk groep moet worden ingesteld om op dit punt tot een gecoördineerd beleid te komen. In het TNO-rap- port zijn de resultaten van tien jaar onderzoek in ons land samengevat. De studie werd uitgevoerd op ver zoek van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. SAN FRANCISCO - De IS-jari- ge Donna Ashlock (met chirur gisch masker voor) uit San Francisco kreeg dezer dagen het hart van haar overleden vriend ingeplant. Links haar grootmoeder Musie Carson, rechts haar beste vriendin Jen nie Chavez. Donna Ashlock leed aan een ernstige hartkwaal. Haar even oude vriend Felipe Garza zegde haar zijn hart toe zonder te we ten dat hij enkele d.agen later l overlijden aan een hersen tumor. Volgens de behandelen de artsen is de transplantatie (foto AP) lAUTOSCHAPE?! AUTO-HOME WEVERSBAAN 2 LEIDERDORP (Van onze verslaggevers) KATWIJK/IJMUIDEN - Het Visserij centrum, een over koepelende organisatie in het visserijbedrijf, gaat bij het Rijk weer aandringen op een vergoeding voor vissers die oorlogstuig in hun netten krijgen. Aanleiding hiertoe vor men de problemen die schipper H. Messemaker van de KW-45 'Anna Hendrika' gisteravond kreeg toen hij een zware vliegtuigbom opviste. De bom wordt door de Marine van boord getakeld SCHIPHOL (GPD - Het beveili gingsteam van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart zal voor acht weken, tot 8 maart, met 26 mensen worden uitgebreid. Zij zullen met WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Reagan zal in fe bruari een bezoek brengen aan het eiland Grenada. Het wordt zijn eer ste bezoek aan het Caraibische ei land. In oktober 1983 werd de linkse regering van Grenada ver dreven door 6.000 Amerikaanse militairen. De invasie van Grenada wordt gezien als de enige overwinning van Reagan op buitenlands gebied. Tijdens de campagne voor de ver kiezingen van 1984 maakte de pre sident geregeld gebruik van dat wapenfeit. Reagan besloot tot invasie van het eiland om een groep Ameri kaanse studenten te beschermen, die daar mogelijk bedreigd zouden kunnen worden door een nieuwe linkse regering. Die regering kwam aan de macht na de moord op premier Maurice Bishop. Tegenstanders van de invasie voerden aan dat de studenten geen moment in gevaar waren geweest en stelden dat de actie was gericht op Amerikaanse, binnenlandse consumptie, nadat Reagan zeer ge havend uit de strijd in Libanon was gekomen. De actie kostte aan 18 Amerikanen het leven. Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 3, middagtemperatuur rond 6 graden. Matige, aan de kust krachtige of harde zuidwestelijke wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met dinsdag: een enkele bui en mid dagtemperatuur ongeveer 6 graden. 11 januari 1986 Zon op: 08.44 uur, zon onder: 16.51 uur. Maan op: 10.05 uur, maan onder: 17.44 de 136 vaste rijkspolitiemensen van de beveiligingsdienst worden ingezet om de luchthaven Schip hol te beschermen tegen het inter nationaal terrorisme. Na 8 maart wordt bekeken of de tijdelijke ver sterking van de dienst nog wordt verlengd. Hét besluit voor de tijdelijke uit breiding van de beveiligingsdienst is gisteren genomen door de alge meen inspecteur van het korps rijkspolitie generaal W. Frackers, na overleg met minister Korthals Altes (justitie). Aanleiding voor de versterking van de beveiligings dienst is het stijgend aantal aansla gen op internationale luchthavens in Europa. Volgens woordvoerder R. Hirs is de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart „niet ontevreden" met de tijdelijke komst van 26 collega's. „We had den om een versterking van 32 col lega's gevraagd, maar 26 is natuur lijk beter dan niets". PROSTITUEE GEWURGD - Een 28-jarige Britse prostituee is van nacht in Amsterdam gewurgd. Haar lichaam werd gevonden in een perceel aan de Oudezijds Ach terburgwal. De vrouw lag op een bed in een kamertje. De eigenares van het pand vond haar. Evacuatie na brandstichting EINDHOVEN (ANP) - Enkele tien tallen bejaarden zijn afgelopen nacht uit een bejaardentehuis aan het Bomanshof in Eindhoven geë vacueerd nadat daar omstreeks vijf uur brand was uitgebroken. Vol gens de politie zijn er aanwijzingen dat de brand is aangestoken. De brand woedde in de gemeen schappelijke toegangsruimte vafi het bejaardentehuis en het daaron der gelegen kantoor van het GAK. De brandweer had het vuur snel onder controle. In verband met de forse rookontwikkeling werd een aantal bejaarden uit het zes verdie pingen hoge bejaardentehuis geë vacueerd. Na ongeveer drie kwar tier konden zij naar hun woning te rugkeren. De schade bleef beperkt. BU Bt\[STOL leder ijshockeyschaats. Kleur zwart. Mt. 35-46 Winkelprijs 89.951 bij Bristol slechts 7 kinder kunstschaatsen 27.50 leder dames kunstschaatsen 75.- Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond Hond zet tv keihard aan ZWOLLE (ANP) - Bewoners van de Beetho venlaan in Zwolle klaagden gisteren over een oorverdovend televisiege luid bij de buren terwijl die niet thuis waren. Onderzoek van de politie wees uit dat de hond van de bewuste familie met het apparaatje voor de af standsbediening had gespeeld en het geluid op volle sterkte gezet. Het beest had kennelijk geen kans gezien het volume terug te draaien. Huizenverkoop 15 pet. hoger DEN HAAG (GPD) - De verkoop van huizen is vorig jaar met 15 pro cent gestegen. Dat blijkt uit de jaarrede van de heer P. G. Jager, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars. Jager noemde 1985 een goed jaar voor kopers en verkopers. De prij zen van huizen bleven stabiel, maar het aantal kopers en verko pers nam toe. Het aantal gedwon gen verkopen wegens het niet meer kunnen betalen van de hypo- theeklasten daalde met 25 procent.- Geding tegen 'uitvinder' steekpenning (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/HAZERSWOUDE - De Leiderdorpse vrachtwagen chauffeur Bram Hensing stapt naar de rechter om te voorkomen dat Willem Vis - een medailleur uit Hazerswoude - een steekpenning op de markt brengt. Hensing be weert dat het idee van de munt van hem afkomstig is. Vis zou dit heb ben gestolen. In een kort geding, dat maandag dient, eist de Leiderdorper dat het Vis verboden wordt de steekpen ning in de Benelux te verspreiden. Alle munten die de medailleur in middels bij afnemers heeft gedepo neerd moet hij terug halen. Boven dien wil Hensing een lijst met na men van die afnemers. De Leider dorper eist ook dat Vis een adver tentie plaatst (onder meer in Het blad voor verzamelaars van mun ten) waarin tot uiting komt, dat niet hij de bedenker van de steek penning is, maar de vrachtwagen chauffeur. De extra kosten die de/schipper moest maken worden niet door het Rijk vergoed. De KW-45 haalde het projectiel, een 1000 ponder, woens dagavond om 19.00 uur onder de Engelse kust boven water. H. Messemaker: 'Het was een knaap van 1,40 meter lang met een koperen knop aan de achterkant. Toen we de vis wegspoelden zagen we hem liggen'. Er werd contact opgenomen met de marine, die de schipper adviseerde naar Den Hel der te varen. Het Visserijcentrum heeft ook daarop kritiek, omdat men vindt dat de marine naar de KW-45 had moeten gekomen. Messemaker sloeg het advies om naar Den Helder te varen volgens de Velsense politiecomissaris Hin- driks tot drie keer in de wind en zette koers naar thuishaven IJmui- den. Daar zou hij niet alleen de bom maar ook de al gevangen vis kunnen lossen. Toen de KW-45 gisteravond voor de kust bij IJmuiden arriveerde, werd een team van de duik- en de- montagegroep van de marine aan boord gebracht. Aanvankelijk was het de bedoeling het projectiel, dat in eerste instantie voor de kop van een torpedo werd gehouden, bui tengaats te demonteren. Volgens een marinewoordvoerster is daar van vervolgens afgezien. De bom bleek 'booby-trapped', terwijl ook het onstekingsmechanisme ver roest was. Schipper Messemaker; 'Die jongens schrokken zich rot'. Voordat IJmuiden kon worden binnengevaren, is er eerst overleg geweest waarbij ondermeer de Vel sense burgemeester, politie en ma rine betrokken waren. De burge meester gaf uiteindelijk toestem ming tot binnenvaren, omdat „het volgers deskundigen absoluuut ongevaarlijk was". Afgesproken werd dat het schip aan een afgelegen steiger in het Buitenspuikanaal zou worden ge lost. Dat gebeurde vervolgens met enige vertraging. Ter plekke bleek een werkschip te zijn afgemeerd. Nadat dit was verwijderd, kon de KW-45 afmeren. Met de eigen losinstallatie zette het vissersvaartuig de bom rond één uur voorzichtig op de kade. Het grootste deel van de beman ning bevond zich op dat moment op veilige afstand aan boord van een rijkspolitievaartuig. Personeel van de marine takelde de Ameri kaanse 1000-ponder daarop in een speciale vrachtauto. Begeleid door de marchaussee werd de bom naar Den Helder ge bracht en daar aan boord van een marineschip gebracht. Vanoch tend werd het projectiel buiten gaats tot ontploffing gebracht. Dat gebeurde onder water en ging ge paard met een honderd meter hoge waterzuil. Schipper Messemaker kon na het lossen van de bom door naar de vishal. De schade (het visverlet) zal eigenaar Messemaker zelf moeten betalen. Het Rijk vergoedt dat niet meer. Alleen voor gevonden chloorgascylinders worden bedra gen uitgekeerd. Dit is de reders al geruime tijd een doorn in het oog. Volgens een woordvoerder van het Visserijcentrum komt het daar door geregeld voor dat gevonden projectielen weer in zee worden te ruggegooid. Politie bevrijdt ontvoerde Spaanse zakenman BILBAO (Rtr./AFP) - De Spaanse politie heeft vanochtend Juan Pedro Guzman, een prominente za kenman uit Bilbao en een van de directeu ren van de voetbal club Athletic Bilbao, uit zijn gevangen schap bevrijd. De man was op 30 december na een etentje bij zijn voetbalclub ontvoerd door de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Commando's om singelden vanmorgen vroeg een flat in het dorp Basauri, even buiten Bilbao, waar Guzman bleek te wor den vastgehouden. Er Criminologe prof. dr. CJ. Dessaur (Alias schrijfster Andreas Burnier) noemt gedachte achter euthana sie nazistisch. PAGINA 5 Oud-minister Heseltine maakt Thatcher bittere verwijten. PAGINA 7 Shell in Amerika speer punt van boycotactie te gen apartheid. 'Cadeautje' bij tafeltennis in Valkenswaard: Azië laat Europa winnen. PAGINA 11 Fransen vergapen zich aan curieus moorddrama. PAGINA 15 Juan Pedro Guzman (l) met zijn broer. begonnen vervolgens onderhandelingen met de drie mannen die hem bewaakten. Dezen gaven zich zes miljoen dollar heb ben geëist. Guzman, zelf een Bask, is naar eigen zeggen goed behan- prees het optreden Er is geen losgeld van de GEOS, een an- betaald. De ETA, die ti-terreureenheid van zich vorige week ver- de Spaanse politie die antwoordelijk stelde zonder een schot te voor de ontvoering, lossen zijn vrijlating Taxi-protest AMSTERDAM - Enkele honderden taxichauffeurs in Amsterdam heb ben vanmorgen de Dam bezet uit protest tegen de invoering van een nieuw rooster. Om hun eis kracht bij te zetten, trokken de chauffeurs vervolgens naar het stadhuis in Amsterdam. Daar had een delega tie een onderhoud met wethouder Van der Vlis van verkeer en ver voer. De taxi-chauffeurs verzoch ten de wethouder het rooster dat op 13 januari van kracht zou worden in te trekken. (foto ANP» NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 I I P®r maand 22,70 O par half iaar 134 90 (alléén mogelijk met automatische betaling) ~j pQf .aar t 0515 qq per kwartaal 67,45- aTrff^sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis in de bus Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon =0= 2300 VB L (1 v m controle bezorging) opsturen naar hel Leldsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050. den. In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen: (071)-144941

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1