Reagan bevriest tegoeden Libië Zoeken naar botten in Vietnamese jungle mm\\< i'r> Het plezier van 'n paar dagen Vendorado 5-sterren bungalowpark begint al bij de prijs. EG vergadert in Den Haag over sancties Wallraff geeft plagiaat toe Volksopstand Haïti 'Koning' van België VDB voor de rechter Amerikaanse delegatie teleurgesteld over Botha Proces W. Mandela begonnen vriendelijl of bel: 020-656565 wparken heten u welkom DONDERDAG 9 JANUARI 1986 WASHINGTON/DEN HAAG (AFP/UPI/Rtr.ANP) - President Reagan heeft zijn offensief tegen Libië kracht bijgezet door een bevriezing van de Libische tegoeden in de Verenig de Staten aan te kondigen. Hij deed dit in het kader van zijn economische sancties tegen Libië vanwege de steun die dit zou geven aan het internationale terrorisme. De maatregel van Reagan is vervat in een presidentieel besluit dat on middellijk van kracht is geworden en is gepubliceerd door het Witte Huis. In Den Haag vergaderen des kundigen uit de Europese Ge meenschap over de vraag of Euro pa de VS met sancties tegen Tri- ploi moet steunen. Een hooggeplaatste regerings functionaris in Washington zei dat het bij de tegoeden van Libië in Amerika ging om „honderden mil joenen dollars" en dat de maatre gel was genomen als „verzekering" tegen eventueel Libisch optreden dat de Amerikaanse tegoeden in Libië of de 1500 daar verblijvende Amerikanen zou kunnen treffen. Zo waren er gisteren aanwijzingen dat Tripoli de oliereserve zou kun nen bevriezen die in Amerikaanse handen is. De Amerikaanse maatregel heeft voornamelijk betrekking op de geldsommen die de Libische rege ring heeft gedeponeerd in Ameri kaanse banken en hun kantoren in het buitenland. Washington nam een dergelijke stap in 1979 tegen Iran, na de gijzeling in november dat jaar van leden van de Ameri kaanse ambassade in Teheran. Washington publiceerde gisteren een document van het ministerie van buitenlandse zaken waarin de Libische leider Muammar Gaddafi wordt beschuldigd van subversie ve en terroristische activiteit over de hele wereld. Het rapport bevatte geen nieuwe elementen en is eer der een samenvatting van ïhforma- tie over de activiteit van de Libi sche regering in verschillende de len van de wereld en over de steun aan de Palestijnse groep van Abu Nidal. Het Witte Huis noemde de eerste besprekingen met de Westeurope- se bondgenoten over een eventuele gezamenlijke actie tegen Libië be moedigend. Een aantal „belangrij ke landen bestudeert de door Was hington aangekondigde sancties met grote interesse", zo zei rege ringswoordvoerder Larry Speakes. De gisteren binnengëkomen reac ties op de sancties uit West-Europa waren aan de koele kant. Alleen Australië en Japan hebben te ken nen gegeven sancties te willen overwegen. Gaddafi heeft de westerse am bassadeurs in de Libische hoofd stad gisteravond bij zich ontboden om de praten over de Amerikaanse sancties. De kolonel bood daarbij aan beter te zullen samenwerken op verschillende terreinen, waar onder terrorisme, zo verklaarde een westerse diplomaat. Gaddafi zei bereid te zijn de Palestijnen op te roepen hun strijd te concentre ren op de door Israel „bezette" ge bieden. Ook is hij bereid in Libië verblijvende guerrillastijders van bijvoorbeeld de Rode Brigades of het Japanse Rode Leger op ver- JERUZALEM - Op de Tempelberg in oostelijk Jeruzalem zijn gisteren zoek uitte leveren. Maar andere re- rellen uitgebroken toen Palestijnse studenten een bezoek van een parle- geringen zouden dan ook personen mentaire delegatie wilde beletten. De Palestijnen verkeerden in de veron- die Libië uitgeleverd wil zien aan derstelling dat sluiting van hun moskee dreigde. De delegatie wilde echter de regering in Tripoli moeten over- bekijken of berichten over illegale bouwactviteiten in het gebied op waar- dragen, zo zei Gaddafi volgens een heid berusten. Op de foto worden enkele leden van de Knesset onder poli- diplomaat. tiebegeleiding weggevoerd ifotoAPt BONN - De Westduitse schrijver Gunter Wallraff heeft toegegeven dat in zijn boek 'Ik Ali' gedeelten uit andere publicaties zijn overge nomen zonder bronvermelding. door Hans Hoogendijk Dat blijkt uit een reactie van een woordvoerder van de schrijver op berichten dat hele delen uit het boek plagiaat zijn. Zijn uitgever ontkende niet dat er door medewerkers van Wallraff informatie is aangedragen die zon der bronvermelding is gebruikt. In de volgende druk van het boek is dat wel gebeurd. Het gaat hierbij onder meer om citaten uit het ZDF-programma De Test. De sa menstellers van dit in augustus uit gezonden programma over mense lijke proefkonijnen hebben inmid dels een schadevergoeding van de uitgeverij Kippenheuer und Witsch ontvangen. Over een hono rarium wordt niet gesproken. Eerder werd Wallraff ervan be schuldigd alineas uit verscheidene boeken te hebben overgenomen. Wallraffs woordvoerder zei ervan overtuigd te zijn dat het de Beierse minister-president Strauss is die achter deze campagne zit en dat hij stromannen gebruikt om de schrij ver aan te vallen. „Wij horen elke keer nieuwe beschuldigingen van plagiaat, maar nooit wordt exact aangegeven wat er dan overgeno men zou zijn. Verder heeft Wallraff zo onder druk moeten werken dat hij soms materiaal dat door een team medewerkers werd aangedra gen niet voldoende heeft kunnen verifiëren. Dat hebben we nu rechtgezet in een soort vouwblad in de nieuwste editie. Maar een feit blijft dat alles ^aar hij nu van wordt beschuldigd slechts betrek king heeft op toelichtingen rond het eigenlijke onderzoek door Wallraff. De mensonterende prak tijken die hij heeft geconstateerd worden door niemand bestreden". MEXICO STAD In Haïti is een ontembare volksopstand uitgebro ken tegen het regime van Jean- Claude Duvalier, „de president voor het leven" van de Caribische staat die zich op nog geen 80 kilo meter van de kust van Cuba be vindt. Volgens sommige door Rob Sprenkels heeft het Haïtiaanse leger Duvalier een ultimatum aangezegd om een oplossing voor de sociale onrust te vinden. De in 1984 begonnen rellen heb ben deze week een nieuw hoogte punt bereikt met een door studen ten afgekondigde schoolstaking. In bijna alle steden van het land zijn de klassen zo goed als uitge storven. En in verschillende plaat sen zijn mensenmassa's onder lei ding van studenten de veligheids- troepen met stenen en palen te lijf gegaan. Vanuit de noordelijke stad Gonaives zijn twee doden gemeld. Alleen in de hoofdstad Port au het nog betrekkelijk 1971 op 19-jarige leeftijd in Haïti aan de macht. Hij erfde het „presi dentsschap voor het leven" van zijn vader, „Papa Doc", die de Cari bische staat vanaf 1954 met harde hand had geregeerd. De Haïtianen hoopten dat de wissel hen verbete ring zou brengen, maar al snel bleek dat Jean-Claude meer op de „Toutons Macouts" vertrouwde. de gevreesde veiligheidstroepen, dan op sociale verbeteringen. Van daar zijn bijnaam, „Baby Doe". Langzaam maar zeker zijn de Haïtianen, gedwongen door de da gelijkse honger, de angst voor de „Toutons-Macouts" aan het verlie zen. In het begin van de jaren tach tig stonden er illegale vakbonden cn studentenorganisaties op, ter wijl ook de katholieke kerk steeds duidelijker partij koos tegen het dictatoriale regime en de onderont wikkeling. Meer dan driekwart van de 4 miljoen Haïtianen is onder voed, kan niet lezen of schrijven, woont in krotten en heeft geen vas te baan. BRUSSEL - „Sommigen hebben u wel eens de 'echte' koning van Bel gië genoemd, maar ik zou zeggen dat u eerder de keizer genoemd kan worden, gezien de omvang van uw zakelijke imperium". Opmer kelijke woorden die rechter Carlos Amores y Martinez Amore gisteren sprak aan het adres van de ver dachte die voor hem zat in het be klaagdenbankje van het Brusselse justitiepaleis. Maar die woorden waren begrij pelijk. omdat die verdachte Paul Vanden Boeynants heet. 'VDB'. zo als iedereen hier zegt. Oud-minis ter van middenstand en van defen sie, oud-Kamerlid, oud-premier. door Hans de Bruijn oud-partijvoorzitter, minister van staat maar bovenal zakenman. Die laatste functie heeft hem uiteinde lijk voor de rechter gebracht in wat een van de meest geruchtmakende processen van het naoorlogse Bel gië belooft te gaan worden. De aanklacht liegt er niet om: be lastingfraude ter waarde van 12 miljoen gulden, minstens 48 geval len van valsheid in geschrifte en het indienen van valse handelsba lansen zijn de hoofdzaken uit het tientallen centimeters dikke dos sier-VDB dat de Belgische rechter met de mooie naam gisteren voor zich had liggen. Vanden Boey nants zelf houdt overigens met gro te stelligheid vol onschuldig te zijn. Het proces tegen hem zal ver moedelijk drie maanden gaan du ren. Maar zijn verdedigers probeer den woensdag meteen al de zaak te vertragen door een aantal ver meende procedurefouten aan te vechten. De rechter zal nu eerst daarover moeten oordelen alvo rens het proces echt van start kan gaan. VDB, die vijfentwintig jaar van het Belgische naoorlogse politieke leven heeft beheerst staat dus niet terecht voor politieke misdrijven, maar voor zakelijke. Zijn probleem is echter geweest dat hij die beide terreinen niet altijd uit elkaar heeft weten te houden. Terwijl hij minis ter en premier was ging het zaken doen door, een in de Belgische po litiek overigens niet onbekend ver schijnsel. toen een justitieel onderzoek werd ingesteld naar financiële mal versa ties in de Brusselse vleeshandel. VDB is in feite een reuzen-slager, die in tal van grote vleesbedrijven aandelen heeft. Om die aandelen draait het in deze zaak vooral. VDB zou voor miljoenen guldens aan aandelen hebben gekocht en die vervolgens hebben doorverkocht aan een maatschappijtje in Zwit serland. Daardoor hoefde hij over de verkoop geen belasting te beta len, ware het niet dat de Zwitserse connectie VDB zelf was. Ook hield hij er in Liechtenstein een zoge naamde brievenbusfirma op na, waarmee hij dezelfde trucs zou hebben uitgehaald. Enkele van de andere bij de vleesfraude betrok ken personen zijn al bestraft. Voorts was hij betrokken bij be lastingontduiking door een Brus selse projektontwikkelaar en zou den er Amerikaanse connecties zijn. Ook zou VDB zijn functie als minister van defensie hebben ge bruikt om vriendjes orders voor le vering aan het leger toe te spelen. Maar aangezien dat niet strafbaar is. valt dat buiten deze zaak. Veel over de zaak-VDB is echter nog on duidelijk, ook al omdat een aantal kwesties zich hebben afgespeeld nadat in 1982 de Kamer van Volks vertegenwoordigers de parlemen taire onschendbaarheid van VDB had opgeheven. De advocaten vin den dat die kwesties dus uit het dossier moeten verdwijnen, omdat de drie jaar oude aanklacht later zou zijn bijgesteld. Het opheffen van de parlemen taire onschendbaarheid was op zich ielf al een unicum, maar de Kamer oordeelde unaniem dat de VDB ten laste gelegde feiten niets met de politiek te maken hadden en dat VDB dus gewoon kon wor den vervolgd. Vanden Boeynants heeft daar zelf destijds overigens ook geen bezwaar tegen gemaakt. VDB is in de Belgische politiek vele jaren lang een waar instituut geweest. Hij was van 1949 tot 1985 onafgebroken lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Van 1958 tot 1961 was hij minister voor de middenstand, daarna vijf jaar voorzitter van de christende mocratische partij CVP-PSC, ver volgens eerste minister van 1966 tot 1968. minister van defensie van 1972 tot 1980, met daarin nog eens een korte periode als minister-pre sident in het overgangskabinetje van 1978. Tenslotte leidde hij tot 1981 de Waalse PSC. Vanden Boey nants is al die tijd 'gewoon' zaken man gebleven. JOHANNESBURG - Voor het hooggerechtshof van Johannes burg is gisteren onder grote publie ke belangstelling en in aanwezig heid van talrijke buitenlandse jour nalisten het kort geding begonnen, dat Winnie Mandela, de echtgenote van de tot levenslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela, tegen door Ruud dé Wit de Zuidafrikaanse staat heeft aan gespannen vanwege de haar opge legde vrijheidsbeperkingen. Het is de eerste keer, dat Winnie Mandela haar opgelegde vrijheids beperkingen voor de rechtbank aanvecht. Sinds de veroordeling van haar man Nelson Mandela tot levenslange gevangenisstraf in 1964 is zij bijna aanhoudend be perkt geweest in haar vrijheid en in 1977 werd ze zelfs verbannen naar het plaatsje Brandfort in de Oranje Vrijstaat. Nadat haar huis in Brandfort in augustus van het vorig jaar bij een politieke demonstratie door de po litie ernstig was beschadigd en er vervolgens door iemand een brandbom in was gegooid, leefde ze weer in haar huis in Soweto bij Johannesburg. De afgelopen twee weken werd ze tot twee maal toe gearresteerd, toen ze toch naar So weto wilde terugkeren. Gisteren kwam slechts haar be langrijkste verdediger, Sidney Kentridge, aan het woord. Hij ver weet de Zuidafrikaanse minister van wet en orde in zijn pleidooi te gen de banningsorder nalatigheid, omdat de minister bij zijn nieuwe banningsorder niet aan Winnie Mandela heeft meegedeeld, waar om hij haar niet toestaat naar Jo hannesburg terug te keren, iets wat hij volgens de veiligheidswetten wel verplicht is. Tijdens zijn plei dooi stelde Kentridge eveneens het onmenselijke en onredelijke van de banningsorder aan de orde, die het een vrouw onmogelijk maakt in haar eigen huis te wonen. Bezoek uit de VS President P. W. Botha weigerde gisteren een zes leden tellende de legatie van het Amerikaanse Con gres toestemming te verlenen voor een aangevraagd bezoek aan Nel son Mandela. De Amerikaanse Congres-delegatie sprak twee uur met Botha op zijn buitenverblijf in George. Na afloop verklaarde de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken. Roelof 'Pik' Bo tha, dat het gesprek in een goede sfeer was verlopen, hoewel de re gering met de Amerikanen van me ning blijft verschillen over een aan tal punten. P.W. Botha zou zich in harde bewoordingen hebben uitge laten over de Amerikaanse sanctie- politiek. Tot de Amerikaanse Congresde legatie behoort onder meer Wil liam Gray, de initiatiefnemer van een sanctie-wet vorig jaar. Een an der delegatie-lid, de democraat Pe ter Kostmayer, noemde Botha „weinig elegant en in sommige op zichten zelfs grof', nadat Botha hen had meegedeeld dat zij geen bezoek mochten brengen aan Man dela. Botha op zijn beurt sprak van een „ellendige houding in de Ver enigde Staten om een van de zich het snelst ontwikkelende staten in Afrika" met sancties te bedreigen. Buitenland kort Maximumsnelheid De liberale Belgische minister van verkeer, Herman De Croo, wil nog dit jaar de maximumsnelheid op de Belgische autosnelwegen op trekken van 120 tot 130 kilometer per uur. Daarentegen zal de maxi mumsnelheid in de bebouwde kom verlaagd worden van 60 naar 50 kilometer. Kruisraketten De eerste Amerikaanse kruisra ketten die op een basis in het West duitse Rijnland moeten worden ge plaatst zijn aangekomen op een na bij gelegen Amerikaanse lucht machtbasis, zo heeft de Westduitse televisie ARD gisteravond gemeld. Op het bericht werd in Bonn geen commentaar gegeven. Aanslag Marcos jr. De Filipijnse politie heeft een student en een vrouw gearresteerd op de verdenking dat zij de dochter van president Marcos wilden do den toen die voor haar vader op verkiezingstoernee was. De 30-jari- ge Maria Imelda „Imee" liep in het centrum van de Filipijnse hoofd stad toen de student haar met re volver bedreigde. Iedereen kent de beelden uit de bioscoopfilms: Het is 29 april 1975. Rond de Amerikaanse ambassade in Saigon is het een hectische we reld. De Vietcong rukt op naar de stad en iedereen die van hen maar iets te vrezen heeft tracht weg te komen, het land uit. Helikopters van de Amerikaanse luchtmacht zijn de laatste toevlucht. 4500 men sen worden er die dag geëva- door Leo Maat cueerd. Amerikanen, Europeanen en een enkele Vietnamees. Echt ten einde is het treurspel Vietnam nog niet en één aspect daarvan in het bijzonder: toen de Amerikanen na veertien jaar strijd Vietnam verlieten, waren er aan hun zijde 56.500 militairen gedood, 303.622 gewond en 2.949 vermist. Die laatste groep, die van de ver miste Amerikanen blijft tot op de dag van vandaag de gemoederen bezig houden. Er is - uiteraard - een particulie re organisatie, die zich het lot van de vermisten aantrekt en de Ame rikaanse regering heeft er een hoeksteen van het Indo-Chinabe- leid van gemaakt. Gesproken wordt nu nog van 1.797 militairen, Dinsdag sloten Hanoi en Was hington een overeenkomst om ge zamenlijk onderzoek te doen naar de zogenaamde MIA's (Missing in Action). De Vietnamese minister van buitenlandse zaken Hoang Bich Son verwacht dat binnen twee jaar alle onzekerheid over het lot van de vermisten kon worden weggenomen. Hij verzekerde te vens dat er zich in Vietnam geen Amerikaanse krijgsgevangenen meer bevinden. Foto's Dat laatste wordt door een groep van zes Amerikaanse voormalige officieren tegengesproken. Zij be schuldigen Laos en Vietnam ervan nog altijd zeker honderd Amerika nen in gevangenissen vast te hou den en zeggen dat met eigen ogen te hebben gezien. Zij zijn persoon lijk naar die landen teruggekeerd en zouden zelfs over foto's van ge detineerde Amerikanen beschik ken. De groep zegt dat de Amerikaan se regering de zaak in de doofpot wil stoppen. De Amerikaanse rege ring ontkent dat ten stelligste en zegt te twijfelen aan de motieven van de zes pseudo-Rambo's. De re gering sluit niet uit dat er onder de i zoeken vermisten nog zijn, maar het zoeken misten is toch vooral naar stoffelijke resten. De zoekacties zullen zich in de eerste plaats richten op plaatsen waar indertijd Amerikaanse vlieg tuigen boven vijandelijk gebied zijn neergestort. De stoffelijke leven moeten zich nog op die plaatsen bevinden, omdat de lokaties toen voor de Amerikanen onbereikbaar Maar het is zeer de vraag of er na al die jaren nog sprake kan zijn van identificatie van de doden. Boven dien gaat het bü de vermisten na tuurlijk niet alleen om betrekkelijk overschotten van de bemanningen gemakkelijk te vinden vliegtuigbe manningen. Op de talloze plaatsen waar in het onmetelijke oerwoud gevochten is. kunnen de lijken van de MIA's liggen, al dan niet begra ven, overwoekerd of in stukken. In het boek 'Zwarte soldaten in Vietnam' schetst Time-journalist Wallace Terry de chaos van de oor log in de jungle als hij een veteraan aan het woord laat, die verhaalt over een nachtelijke aanval van de Vietcong. "Overal bewogen scha duwen en ik schoot op alles wat be woog. We hadden eenden en kip pen cn honden. Die werden allo maal afgeschoten. We hadden twee kisten handgranaten We trokken de pennen eruit en smeten ze weg. Als razenden. Gooien en gooien en gooien". "Er lagen mensen te kermen, te schreeuwen, gillen, kreunen. Ze krabbelden rond om een schuil plaats te zoeken. We zouden iets voor ze moeten doen, zei mijn maat. we zijn toch hospikken9 En ik deed er wat aan. Ik schoot ze dood. Ik schoot in de richting van het gekerm en gegil tot ik niets meer hoorde". In deze onoverzichtelijke chaos van nachtelijke strijd in het oer woud is het een wonder dat er niet meer dan enkele honderden mili tairen vermist worden en nog af gezien van mogelijke deserteurs die zich ergens ter wereld geves tigd hebben - is het een ijdele hoop om te denken dat het lot van iedere individuele Amerikaan bekend zal worden, nu Washington en Hanoi elkaar de hand reiken. Voor heroïsche verhalen over vermisten, die nog in leven zijn en naar het vaderland kunnen en wil len terugkeren, is het Amerikaanse publiek vooralsnog aangewezen op de bioscoop, waarin rond de MIA's een waar genre is ontstaan. Met de films Uncommon Valour. Missing in Action, Missing in Action, part two en Ram bo. first blood, part two kunnen de Amerikanen het voorlopig doen. ADVERTENTIE Er even lekker tussenuit in zo n luxueus Vendorado bungalowpark: de 5-sterren parken van Vroom Dreesmann. In het Limburgse Loohorst en Weerterbergen of in Heilbachsee in de Duitse Eifel Prachtig gelegen bungalows met alle komfort, inclusief kleuren-tv en (in Limburg) open haard. Met volop gratis waterpret voor groot en klein en (in Limburg) tropisch golfslagbad met sensationele waterglijbaan en 32*C verwarmd buitenbad. Met tennisbanen, bowling, sauna, zonnehemel, midgetgolf, gezellige restaurants met bediening en natuurlijk een schitterende omgeving. En het aardige is: de vriendelijke Vendorado 5-sterren bungalowparken zijn wel zo mooi. maar niet zo duur. Zo geniet u al van een lang weekend in een 6-persoons bungalow vanaf f 300,-! Kom op verhaal en haal vandaag nog de Vendorado folder. De kleurrijke Vendorado folder ligt voor u klaar bij Vroom Dreesmann en ABN Bank. n[D)(0)|P^llDX0)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7