de^derlen^ WIEL EHBO'ers nodig op basisschool Ziektekostenpremies te hoog Marine oefent en bevordert export in het Verre Oosten van der HLTHJWJH Meer vertrouwen in Kok dan in Den Uyl Voorwaardelijk ontslag voor hoofdagent Rheden Molukkers eisen rapport over gebreken woningen Maatschappijen handelen in strijd met prijzenwet DONDERDAG 9 JANUARI 1986 PAGINA 5 Jaarlijks ruim 1 miljoen ongevallen DEN HAAG (GPD) - Jaarlijks gebeuren op de Nederland se basisscholen ruim een miljoen ongevallen waarbij kin deren zodanig gewond raken dat deskundige hulp nodg is. Op vier van de vijf scholen heeft echter geen enkel perso neelslid een geldig EHBO-diploma. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste So ciologie in Nijmegen in opdracht van 'Het Oranje Kruis', de Konink lijke Nationale Bond voor Red dingswezen en EHBO. Een verslag van het onderzoek werd gisteren aangeboden aan staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs). Meer criminelen langs open grens OLDENZAAL (ANP) - Steeds meer voortvluchtige criminelen proberen de grens te passeren nu de controle aan de grens met de Bondsrepubliek Duitsland sinds juni 1985 beperkt blijft tot steek proeven. Dat signaleren de briga des Oldenzaal en Denekamp van de Koninklijke Marechaussee in hun jaarverslag over 1985. Toen de marechaussee in 1984 nog voortdurend controleerde be droeg het aantèl aanhoudingen bij de Twentse grensposten 700, maar in 1985 was dat aantal opgelopen tot 900. De. marechaussee leidt hieruit af dat nogal wat mensen die in het opsporingsregister voorko men, ervan uitgaan dat door de open grens de kans om te worden gepakt kleiner wordt. De aange houden mensen maken volgens de marechaussee bij hun pogingen de grens over te komen opvallend veel gebruik van vervalste of gesto len paspoorten. De onderzoekers komen in het rapport 'EHBO op basisscholen' tot verontrustende conclusies: slechts een op de vijf scholen heeft een personeelslid met een geldig EHBO-diploma. Telefoon in de gymzalen is op ruim de helft van de scholen niet aanwezig. In slechts 20 procent van de gevallen beschikt een school over een vluchtplan voor massale calamitei ten. Ook de ongevallenpreventie krijgt onvoldoende of zelfs hele maal geen aandacht. Er zijn geen 'wettelijke voor schriften met betrekking tot de EHBO-voorzieningen in het basis onderwijs. Dit in tegenstelling tot het bedrijfsleven en de sportac commodaties in Nederland, die wel aan alle mogelijke eisen moe ten voldoen. De uitkomsten van het onder zoek zijn reden voor 'Het Oranje Kruis' om samen met de Koninklij ke Nederlandse Vereniging EHBO en de Katholieke Nationale Bond voor EHBO een landelijke scho lenactie 'Eerste Hulp...Bij Onder wijs' te beginnen. Doel van de actie is om zoveel mogelijk leerkrachten en betrokkenen bij het basisonder wijs te stimuleren om een EHBO- diploma te gaan halen. Staatssecretaris Van Leijenhorst wees er gisteren op dat op de basis scholen en de pedagogische acade mie basisonderwijs een verplicht aantal uren aan gezondheidskunde en EHBO wordt besteed: „Via dè inspecties zal ik erop toezien dat deze verplichting wordt nageleefd. Ik vind de zaak van groot belang". SCHIPHOL (ANP) - Bijna vijfjaar nadat hij zijn gezin in zijn Vietnam had moeten achterlaten, heeft Hoang Nigoc Minh zijn vrouw en twee kinderen gisteren op Schiphol voor het eerst weer in de armen kunnen sluiten. Het was een historische gebeurtenis, omdat het de honderdduizendste gezinshereniging betrof in het kader van vluchtelingenhulp dpor westerse landen. Hoang werd op 30 maart 1981 door de sleepboot „Hudson" van Smit International Nederland in de Zuidchinese Zee opgepikt, samen met 45 andere Vietnamese bootvluchtelingen. Na in Singapore aan land te zijn gezet was Nederland bereid hm op te nemen. Hoang woont nu in Zwolle. Eenmaal in Nederland vroeg hij gezinshereniging Na contact met Rost van Tonningen VELP (GPD) - Een 38-jarige hoofdagent van de gemeentepoli tie Rheden die betrekkingen on derhield met de weduwe van NSB- voorman Rost van Tonningen, krijgt voorwaardelijk ontslag uit gemeentedienst met een proeftijd van twee jaar. De contacten tussen de hoofd agent en de weduwe van de voor malige NSB-topman waren aanlei ding tot een onderzoek door de Rijksrecherche in Arnhem. De re sultaten van dat onderzoek zijn op 17 december aan loco-burgemees- ter H. de Beurs aangeboden. De ge meente Rheden vindt dat het on derzoek geen aanleiding geeft de hoofdagent van enig strafbaar feit te verdenken. Wel is er volgens de gemeente duidelijk sprake van ernstig plichtsverzuim. „De disciplinaire maatregel die we getroffen hebben, is de op een na zwaarste. We hebben geen aan leiding gevonden om hem te ont slaan. Mocht binnen die twee jaar blijken dat er weer een situatie ont staat die te maken heeft met wat zich heeft voorgedaan, dan wordt hij ontslagen", aldus loco-burge meester De Beurs. Formeel gezien moet er nog een hoorzitting met de hoofdagent ko men, samen met commissaris Compaan, hoofd van het politie korps, en de loco-burgemeester. Verwacht wordt dat de politieman over anderhalve week weer in dienst zal treden. Hij wordt overge plaatst van de recherche naar de al gemene surveillancedienst, wat volgens Compaan „geen deel uit maakt van de straf'. Het is de bedoeling dat de poli tieman de eerste tijd niet direct met publiek in aanraking komt. De Velpse hoofdagent verklaarde te genover de Rijksrecherche dat hij beslist geen sympathie koestert voor de ideeën van mevrouw Rost van Tonningen. De contacten met haar waren ambtelijk en werden ook onderhouden uit beleefdheid, zei hij. Het past bij zijn opvatting over het omgaan met mensen, zulks ongeacht kleur, ras, beroep of politieke opvatting, aldus een persverklaring. DEN HAAG (GPD) - Vijf schepen van de koninklijke marine moeten meehelpen de Nederlandse export naar het Nabije en Verre Oosten 'een impuls te geven. Een eskader" vari vier fregatten en het bevoorra dingsschip Poolster vertrekt maandag voor een halfjaar durend vlagvertoon in twaalf landen. In de (voornamelijk Aziatische) havens die worden aangedaan, zullen ver tegenwoordigers van vijftig Neder landse bedrijven aan boord van de schepen contacten leggen of aan halen met potentiële afnemers. De commandant van het eska der, schout bij nacht Jan van Re- nesse, sprak gisteren op een pers bijeenkomst in Den Haag van een 'unieke reis'. Dat geldt voor zowel de tijdsduur als de af te leggen af stand en het aantal landen (Saoedi- Arabië, Djiboeti, Seychellen, Sri Lanka, Indonesië, Singapore, Thai land, Maleisië, Hongkong, China, Zuid-Korea en Japan) dat wordt bezocht. Voor het eerst zijn de mi nisteries van defensie, van buiten landse zaken en van economische DOOD NA ACHTERVOLGING (ANP) - De 20-jarige J. Klomp uit Helmond is in de nacht van dins dag op woensdag in een ziekenhuis overleden kort nadat hij in zijn woonplaats met zijn personenauto tegen een links van de weg staande boom was gebotst. Dat gebeurde terwijl hij met gedoofde lichten probeerde te ontkomen aan een pa trouille van de politie. De politie wilde het slachtoffer controleren omdat de man met zijn auto het ta lud van een viaduct op- en afreed. Bij de komst van de politie reed de man met hoge snelheid weg. zaken er eendrachtig in geslaagd hun doelstellingen te combineren. De marine, aldus Van Renesse, kan zich overeenkomstig zijn op dracht wereldwijd manifesteren en oefenen. De inschakeling van het bedrijfsleven en Economische Za ken dient het Nederlands econo misch belang en het vlagvertoon draagt er ook toe bij dat het buiten lands-politieke prestige van Neder land in de Aziatische regio niet on opgemerkt blijft. Hoge reiskosten De kosten van de reis zijn hoog, al kon Van Renesse geen exact be drag noemen. „U dient wel te be seffen dat het er nauwelijks toe doet waar de schepen varen; olie en munitie worden overal even duur betaald. De enige extra kos ten zijn een tropentoelage voor de ruim 1000 bemanningsleden en het verstrekken van tropenkleding aan die bemanningen". Vertegenwoordigers van de vijf- tig bedrijven (voornamelijk in de bagger- en transportsfeer, maar ook militaire industrie als Holland se Signaal, Fokker, scheepswerf De Schelde) varen niet met het es kader mee. In elke haven zullen verschillende bedrijven al naar ge lang hun interesse mensen aan boord sturen. De kosten van de presentatie aan boord - in elk geval 200 gulden voor een presentatiepa neel van het bedrijf aan boord plus hapjes en drankjes - worden door de ondernemingen zelf gedragen. Volgens Klaas de Jong, directeur exportbevordering van het minis terie van economische zaken, lig gen èr enorme kansen voor het Ne derlandse bedrijfsleven in het Ver re Oosten. Van de 235 miljard die Nederland jaarlijks exporteert, komt 10 tot 15 miljard voor reke ning van de uitvoer naar de Aziati sche regio. Van Renesse wilde vooral voor het voetlicht brengen dat het de marine is die bepaalt waar en hoe wordt geoefend. Maar het zou na tuurlijk onverstandig zijn zo'n oe fening te laten gebeuren in een ge bied waar voor Nederland econo misch weinig te halen valt, aldus de schout bij nacht. Tijdens de reis, via Middellandse Zee en Suezkanaal naar de Indi sche Oceaan, oefent het eskader met marine-eenheden van bevrien de landen. Een onderzeeboot uit Den Helder en Orion-vliegtuigen van het marinevliegkamp Valken burg plus een onderzeeboot zullen vanaf Sicilië meewerken aan oefe ningen in onderzeebootbestrij- ding. In de Indische Oceaan wordt 'kennis gemaakt' met de Ameri kaanse Zevende Vloot. Staatssecretaris Bolkestein (han delsbevordering) bezoekt het eska der, ter verhoging van het aanzien, in Bangkok, waar de bewindsman vanwege zijn goede contacten met de Kamer van Koophandel twee keer per jaar naar toereist, zo ver telde De Jong. Minister van defen sie De Ruiter zal eveneens acte de présence geven, maar wanneer en waar was nog niet vastgesteld, al dus de defensiewoordvoerder. De bemanning van het eskader (vlaggeschip is het geleidewapen fregat Tromp) is uiterst enthou siast. Dienstplichtigen willen lan ger in dienst blijven om dit mee te maken, aldus Van Renesse. „Je hebt nou eenmaal voor de marine gekozen om wat van de wereld te zien", zei hij. DEN HAAG (ANP) - Onder de kie zers, zowel binnen als buiten de PvdA, tekent zich een grote voor keur af voor Wim Kok als lijstrek ker van de PvdA. Hij blijkt aan zienlijk populairder te zijn dan de huidige PvdA-fractievoorzitter Kosten verslaafd kind fiscaal aftrekbaar DEN HAAG (ANP) - Ouders die een aan heroïne verslaafd kind fi nancieel ondersteunen, kunnen de kosten daarvan als buitengewone lasten aftrekken van hun belast baar inkomen. Dit blijkt uit een uitspraak die de Hoge Raad on langs heeft gedaan in de zaak van een moeder die haar aan heroïne verslaafde zoon financieel hielp. De belastinginspecteur wilde die aftrekpost niet toestaan en ook in hoger beroep werd de aftrekbaar heid afgewezen. De Hoge Raad heeft echter de vrouw in het gelijk gesteld. Bijna twee jaar geleden mocht een vader die heroïne betaalde voor zijn zoon om te voorkomen dat deze zou gaan stelen, de door hem gemaakte kosten aftrekken als buitengewone last. Staatssecre taris Koning (financiën) stemde toen toe in aftrek nadat de vader zich tot de commissie voor de ver zoekschriften van de Tweede Ka mer had gewend. De belastingin specteur en de beroepsinstanties hadden hem in het ongelijk ge steld. Hij wendde zich toen tot de kamercommissie omdat hij meen de dat de wet voor hem onbedoel de harde gevolgen had. Den Uyl. Op de vraag met welke lijstrekker de PvdA in mei de beste resultaten zal boeken, geeft van al le kiezers 46 procent de voorkeur aan Kok en 18 procent aan Den Uyl. Negenentwintig procent ziet geen verschil. Van de PvdA-kie- zers spreekt 53 procent zich uit voor Kok, terwijl 23 procent de voorkeur geeft aan Den Uyl. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Interview, dat is ver richt in opdracht van de VARA en Het Vrije Volk. Uit het onderzoek blijkt ook dat bij de vraag naar de politieke voorkeur het CDA bezig is de grote achterstand in de peilin gen ten opzichte van de PvdA in te lopen. Als er nu verkiezingen zou den zijn, zou de PvdA 56 zetels ha len (een winst van 9 zetels), het CDA 50 zetels (een winst van 5 ze tels ten opzichte van de verkiezin gen in 1982) en de WD 27 zetels (een verlies van 9). D66 scoort 5 ze tels, wat een achteruitgang is van 1 zetel ten opzichte van het huidige aantal. Bij de vraag in welke politici men veel vertrouwen heeft, be haalt premier Lubbers het beste re sultaat: 53 procent van de onder vraagden heeft veel vertrouwen in hem. Kok wordt genoemd door 46 procent, terwijl Den Uyl (31 pro cent), Van Mierlo (25 procent) en Nijpels (20 procent) een stuk ach ter het leidende tweetal aanlopen. Uit het onderzoek blijkt opnieuw dat Lubbers onder de WD-aan- hang veel meer vertrouwen geniet dan kandidaat-lijsttrekker Nijpels. Vijfenzeventig procent van de libe rale kiezers heeft veel vertrouwen in Lubbers, terwijl dat bij Nijpels slechts voor 45 procent het geval is. Kiezers van CDA en WD willen in grote meerderheid dat de huidi ge coalitie wordt voortgezet. CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De Molukse gemeenschap in de wijk Oostgaarde in Capelle aan den IJssel is woedend over de pas ontdekte gebreken aan de paal- funderingen van hun woningen en over de volgens haar gebrekkige wijze waarop zij door gemeente en woningbouwvereniging hierover wordt geïnformeerd. Op een persbijeenkomst van de wijkraad, het vertegenwoordigen de orgaan van de Molukkers in Oostgaarde, werd gisteren duide lijk gemaakt dat de Molukkers ver zullen gaan om te bewerkstelligen dat de kwestie alsnog op een voor hen bevredigende wijze wordt op gelost. "Wij wijken niet voor harde acties", zei woordvoerster F. Sou- huwat-Tomasoa van de wijkraad. Vooralsnog heeft de wijkraad ei sen op tafel gelegd waaraan de ge meente en de eigenaresse van de woningen, woningbouwvereniging Prins-Alexander, moeten voldoen. De wijkraad wil inzage in alle be- HAARLEMMERMEER (ANP) - Rijkswaterstaat wil in oktober be ginnen met de verbreding van drie naar vier rijstroken in beide rich tingen van rijksweg A-4 tussen Schiphol en het klaverblad Bad hoevedorp. Geluidwerende maat regelen blijven achterwege: de om geving heeft nauwelijks toename van geluid te vrezen. Op het traject tussen Badhoevedorp en Schiphol staan geregeld files. staande rapporten over de toe stand van de woningen en betrok ken worden bij een eventueel in te stellen bouwkundig onderzoek. Ten derde eist de raad stopzetting van alle aan de gang zijnde werk zaamheden in de wijk. Onlangs kwam de inhoud van een rapport naar buiten, gemaakt in opdracht van de woningbouw vereniging Prins Alexander, waar in wordt geconstateerd dat de paal- funderingen onder ongeveer 40 procent van de woningen zijn aan getast. Het rapport is tot stand ge komen zonder medeweten van de Molukse gemeenschap en tot op heden is inzage van het rapport ge weigerd. Volgens de wijkraad hebben de bewoners niets dan ellende met hun woningen beleefd sinds de op levering in 1972. Het ging onder meer om zaken als scheuren in de muren, verstopte rookkanalen en later grondverzakkingen in de wijk. Er werden zogenoemde huu- rinhoudingsacties gehouden door de Molukkers, die in de laatste maanden van 1983 uiteindelijk leidden tot gewelddadige confron taties met de mobiele eenheid. Door de wijkraad ingeschakelde bouwkundigen zijn van mening dat in geval van betonrot het niet de moeite loont tot herstel over te gaan. Deze deskundigen zullen de wijkraad verder bijstaan en bren gen in de loop van de volgende week nog een nader advies uit, al dus Souhuwat-Tomasoa. ROTTERDAM - Een montage-tekening van de nieuw te bouwen tweede Van Brienenoordbrug in Rotterdam. De brug komt naast de bestaande brug die de enorme stroom auto's die dagelijks passeert nauwelijks kan verwerken. De nieuwe brug moet in 1992 worden opgeleverd en gaat 300 miljoen gulden kosten. (foto anpi ADVERTENTIE Prof. Rooij overleden ROTTERDAM (ANP) - Dinsdag is in zijn woonplaats Haarlem op 79- jarige leeftijd overleden de oud hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, prof. mr. dr. Maarten Rooij. Dit heeft een mede werker van het NRC-Handelsblad gisteren desgevraagd meegedeeld. Rooij, geboren op 17 april 1906 in Rotterdam, studeerde in 1928 in Leiden af in de rechten en in 1934 in Rotterdam in de economie. Hij was advocaat in Rotterdam en le raar aan de Gemeentelijke Han delsschool en begon zijn journalis tieke loopbaan in 1932 bij de NRC. Al spoedig kreeg hij een functie in de hoofdredactie. maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden-071-124108 LEIDEN - Achttien particuliere ziektekostenverzekeraars, waaron der het Zilveren Kruis/VGCN (520.000 verzekerden) en Ohra (on geveer 400.000), hebben per 1 ja nuari hun premies met een groter percentage verhoogd dan wettelijk is toegestaan. Formeel mogen de premies met niet meer dan 3 pro cent stijgen, maar in de praktijk komen de premieverhogingen van de 18 maatschappijen neer op per centages die variëren van 4 tot IVz en zelfs 10. Voorlopig zal er niet tegen de verzekeraars worden opgetreden, omdat zij bij het ministerie van economische zaken ontheffing hebben gevraagd van de prijzenbe schikking waarin de maximale premiestijging van 3 procent is vastgelegd. Die prijzenbeschik- king is vorige maand uitgevaar digd door staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) en gepubli ceerd in de Staatscourant van 20 december. Volgens de belangenbehartiger van de ziektekostenverzekeraars, het Kontaktorgaan Landelijke Or ganisaties van Ziektekostenverze keraars (KLOZ), waren de 18 verze keraars niet in staat de prijzenbe- schikking tijdig te verwerken in hun premies. Bovendien vinden ze het 'plafond' van 3 procent te laag. Vandaar dat ze ontheffing hebben gevraagd bij Economische Zaken. Het departement kan zo'n onthef fing verlenen als blijkt dat de ver zekeraar door de maximaal toelaat bare premieverhoging in blijvende financiële moeilijkheden komt. 'Pure onzin' Volgens KLOZ-woordvoerder Scheerens was het tot vorig jaar ge bruikelijk, dat de verzekeraars in oktober met Economische Zaken om de tafel gingen zitten om te on derhandelen over de maximale premieverhoging per 1 januari. Vervolgens kwam er dan in no vember een prijzenbeschikking uit de bus. Volgens Scheerens werd er vorig jaar met die traditie gebro ken en zou de premieverhoging volledig worden overgelaten aan de maatschappijen. Maar toen staatssecretaris Van Zeil in de ga ten kreeg dat de premies met 7 Va, 9 en zelfs 10 procent zouden gaan stijgen, vaardigde hij in december alsnog een prijzenbeschikking uit, aldus nog steeds Scheerens. Vol gens de zegsman van het KLOZ was het toen voor de meeste maat schappijen te laat om die beschik king alsnog in hun premies te ver werken. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken noemt dit argument van de ziekte kostenverzekeraars 'pure onzin'. "De verzekeraars hadden al veel eerder zien aankomen, dat staats secretaris Van Zeil niet akkoord zou gaan met de premieverhogin gen die zij wilden doorvoeren. Dat speelt al sinds begin vorig jaar. De bui van de prijzenbeschikking hing er dus al veel langer". Volgens de zegsman van EZ zijn de verze keraars, via het KLOZ, op 2 no vember door Van Zeil uitgenodigd voor een gesprek over de premie verhogingen per 1 januari. De be windsman heeft toen zijn bezwa ren tegen de voorgenomen pre miestijging kenbaar gemaakt on der het dreigement van een prij zenbeschikking. Desondanks advi seerde het KLOZ aan de verzeke raars - volgens EZ 'zonder nader overleg' - tot een premieverhoging van zo'n 6 procent. Begin decem ber heeft EZ de cijfers van het KLOZ bekeken en deze volgens de woordvoerder 'onvoldoende sterk' bevonden. Nog dezelfde maand kwam Van Zeil met zijn prijzenbe schikking van maximaal 3 procent. Proces-verbaal Bij overtreding van de prijzen wet wordt er, normaal gesproken, ingegrepen door de Economische Controledienst (ECD). Deze maakt dan een proces-verbaal op en legt dat voor aan de officier van justitie, die vervolgens al of niet besluit tot vervolging. Maar volgens woord voerder Dykstra van de ECD ligt het in dit geval anders, omdat de 18 verzekeringsmaatschappijen ont heffing hebben gevraagd van de prijzenbeschikking. Er wordt hun respijt gegund tot de ontheffing al of niet wordt verleend. Krijgen ze die ontheffing niet, dan moeten ze de te veel geheven premie terugbe talen aan de verzekerden. Dijkstra erkent, dat de maat schappijen intussen dan wel een bedrag aan te veel betaalde premie hebben geïncasseerd waarmee ze in principe rentewinst kunnen boeken. Hij zegt zich dan ook wel te kunnen verplaatsen in de klach ten van verzekerden die eerst een in sommige gevallen forse premie verhoging moeten opbrengen, waarvan ze misschien pas later een deel terugkrijgen. Bij de Consumentenbond en de Stichting Konsumenten Kontakt zijn inmiddels diverse klachten van verzekerden binnengekomen. Beide consumentenorganisaties adviseren hun leden de premie voorlopig gewoon te betalen en te gelijkertijd een brief te schrijven aan de verzekeringsmaatschappij, waarin ze bezwaar maken tegen de premieverhoging indien deze bo ven de maximaal toelaatbare 3 pro cent uitgaat. Volgens een woord voerder van Konsumenten Kon- takt moet de premie voorlopig worden voldaan, omdat er anders sprake zou zijn van wanbetaling. Hij zei overigens dat de meeste klachten die zijn organisatie bin nenkrijgt, betrekking hebben op het Zilveren Kruis/vGCN. "Het gaat dan nog niet eens om de ver hoging zelf. Maar om de manier waarop die verhoging wordt gepre senteerd. Normaal was het zo, dat de verzekerden elk jaar een toe lichting kregen op de premiever hoging per 1 januari. Maar dit keer kregen ze alleen de mededeling dat de premie zou worden verhoogd, plus de bedragen. Meer niet. Wij vinden dat niet fatsoenlijk".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5