actief in vrije lijd Stadsverwarming te duur door fout en Inspraak over bouwplan Schubertlaan een farce' Gemeente koopt vervuild terrein Vrouw, staat de gasmeter koud..? De mensen stoken graag een vuurtje Conclusie gemeentelijk rapport: Uitstapje met bus loopt verkeerd af Burgerlijke Stand PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG .9 JANUARI 1986 Bewoners houden vast aan bezwaren tegen nieuwe woningwetwoningen LEIDEN - Bewoners van de Schu bertlaan en omgeving eisen van het gemeentebestuur dat de thans lopende inspraakprocedure over de bouw van nieuwe woningen, tussen de Schubertlaan en het Kor te Vlietkanaal, wordt geschorst in afwachting van een advies dat de gemeentelijke inspraakcommissie over de gang van zaken zal uitbren gen. De bewoners van de Schubert laan zijn fel gekant tegen de voor genomen nieuwbouw omdat hun uitzicht wordt belemmerd en om dat ze geen woningwetwoningen in wijk wensen. Leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer bleken vorige maand evenwel van mening dat de beoogde plek aan de Schubertlaan juist zeer geschikt is voor woning bouw. De commissie besloot una niem dat de bouwplannen moeten doorgaan. De gemeente heeft een viertal va rianten bedacht voor de invulling van het terrein aan de Schubert laan, die gisteravond, op initiatief van de raadscommissie, aan bewo ners van de Schubertlaan en omge ving werden voorgelegd. De voor keur van de bewoners zal meewe gen als de raadscommissie beslist welk plan wordt uitgevoerd, maar zal niet van invloed zijn op de eventuele beroepsprocedures die bewoners instellen tegen de bouw op zich. Dwarsbomen Een grote groep bewoners bleek gisteravond evenwel niets te voe len voor het uitspreken van een voorkeur. Een aantal van hen trachtte aanvankelijk de loop van de vergadering te dwarsbomen door het onmogelijk te maken over de woningbouwvarianten te spre ken en te verhinderen dat degenen die dat wensten hun voorkeur ken baar zouden maken. De groep be woners stond er op eerst de corres pondentie te mogen voorlezen die heeft plaatsgevonden tussen de verenigingen van eigenaren, de be langenvereniging Schubertlaan en de inspraakcommissie, en dit bij de discussie te betrekken. Ambtenaren van de gemeente stelden zich formeel op tegenover de obstructiepogingen en zeiden vast te willen houden aan de op dracht van de raadscommissie om de mening te peilen van bewoners over de bedachte varianten en na afloop daarvan de microfoon be schikbaar te willen stellen voor het voorlezen van brieven, die niet handelden over de woningbouw varianten maar over de gevolgde procedure. Over dat voorstel wa ren veel bewoners niet te spreken en maakten zij de nodige stampij. Tijdens een schorsing kreeg een vertegenwoordiger van de bewo nersverenigingen uiteindelijk toch gelegenheid de correspondentie met al hun grieven voor te lezen. De buurtvertegenwoordiger zei te menen dat de gevolgde inspraak procedure een farce is omdat de bouw van de woningen vanaf het begin vast stond en wijzen er op dat de burgerraadsvrouw, mr. J. Kroon, hun mening deelt. De be woners vragen het gemeentebe stuur de huidige inspraakprocedu re te schorsen en een nieuwe pro cedure te beginnen waarbij alle mogelijke bestemmingen voor het terrein aan de Schubertlaan open staan. B en W zullen vermoedelijk voor stellen de bewonersbrief, voor zover deze een klacht over de in spraakprocedure bevat, in handen te stellen van de inspraakcommis sie. Deze commissie, zo is de bewo ners reeds meegedeeld, zal de be trokkenen uitnodigen hun stand punten mondeling toe te lichten en, begin februari, een advies uit brengen aan de gemeenteraad. De raad zal vervolgens een beslissing nemen over de klacht. Het verzoek om de huidige inspraakprocedure te schorsen is een zaak waarover het college van B en W beslist. Pas na een roerige discussie en twee schorsingen konden de me ningen worden gepeild over de wo ningbouwvarianten. Ongeveer een derde van de aanwezigen bleek een voorkeur te willen uitspreken en koos unaniem voor de bouw van eengezinswoningen in de vorm van een hofje. In totaal bevat deze variant 56 woningen met vier a vijf kamers, waaronder enkele wonin gen bedoeld voor ouderen. Ongeveer zestig aanwezigen ont hielden zich van stemming in af wachting van verdere behandeling van deze kwestie door de inspraak commissie en de gemeenteraad. LEIDEN - Huurders van woningen in de Stevenshofpolder betalen geen 600, maar 196 gulden per jaar teveel voor de stadsverwarming. Het teveel betaalde wordt niet ten on rechte geïnd door het Energiebedrijf Rijnland (EBR) maar verdwijnt feitelijk in de zak van de woningbouwverenigingen. Dat is de strekking van een notitie die de directie volkshuisvesting van de gemeente Leiden heeft doen toekomen aan de leden van de raadscommissies voor volks huisvesting en financiën. De ge meente Leiden geeft het energie bedrijf daarmee gelijk in het het conflict dat zij heeft met de federa tie van woningbouwverenigingen over de stadsverwarming. Achtergrond van het conflict is de verplichting die de gemeente raad het energiebedrijf heeft opge legd dat de kleinverbruiker met stadsverwarming niet duurder uit mag zijn dan de huurders die over een normale aardgasaansluiting beschikken. De Federatie van de te Leiden en omstreken gevestigde woningbouwcorporaties schreef vorig jaar in een open brief dat de huurders in de Stevenshof, in strijd met de gemaakte afspraak, jaarlijks 600 gulden teveel betalen (voor vastrecht, de hoeveelheid ge leverde energie en als aansluitbij- drage). Een rapport van de nationa le Woningraad (NWR) onder schreef de conclusies van de fede ratie. Het EBR wees de berekeningen evenwel van de hand en wordt dus door de gemeente in het gelijk ge steld. "Het verhaal van de NWR klopt niet in de Leidse situatie", zegt het hoofd van de directie volkshuisvesting, D. Schilder. "De conclusie die uit de onzerzijds op gestelde kostenvergelijking is te trekken komt er op neer dat de éénmalige kosten en de warmte- prijs in overeenstemming zijn met de door de gemeenteraad gestelde voorwaarden". De grootste meningsverschillen doen zich voor bij de vaste lasten per jaar (het vastrecht). Over de hoogte van dat bedrag (196 gulden per jaar) en over het feit dat dit ten onrechte bij de huurders in reke ning wordt gebracht bestond in 1983 al geen verschil van mening, zegt de gemeente nu. "Omdat het kosten betreft, voor onderhoud en vervanging van apparatuur, die in ?en normale situatie (met aardgas) door de woningbouwverenigingen worden gedragen ligt het voor de hand dat deze ook nu voor de kos ten opdraaien", meent Schilder. Terugbetalen Het EBK brengt, volgens de ge meente, niet meer in rekening dan naar redelijkheid en billijkheid in een gas-situatie het geval zou zijn, maar stuurt de nota naar de ver keerde (naar de huurder in plaats van de verhuurder). De woning bouwverenigingen willen de on- derhoudsnota ook niet betalen, hoewel zij normaal wel kostendra- ger zijn, en dus de 196 gulden in hun zak steken. Oorzaak van de weigerachtige houding van de verenigingen is het feit dat het rijk niet toestaat de ge noemde onderhoudskosten aan het EBR te betalen omdat de gele verde installatie niet het eigendom is van de verenigingen. "De EBR heeft daar terecht geen boodschap aan", aldus volkshuisvestingsamb tenaar Schilder. Eén en ander zou in mondelinge gesprekken ook niet door de federatie van woning bouwverenigingen worden ont kend, maar formeel houdt men vast aan de richtlijnen van het mi nisterie. De gemeente is voornemens ovei een en ander contact te zoeken mei het ministerie van volkshuisves ting. Volgende week komt dc kwestie aan de orde in een verga dering van de raadscommissies voor volkshuisvesting en finan ciën. Verwacht wordt dat de com missieleden zullen uitspreken dal het EBR het teveel in rekening ge brachte moet terugbetalen. "Dii betekent dat het EBR en de federa tie weer om de tafel moeten gaar zitten. Als ze er weer niet uitkomer moeten ze het maar hogerop zoe ken", aldus Schilder. LEIDEN - Een 20-jarige Leide- naar heeft gisteren op het Sta tionsplein een zeer kortstondig uitstapje gemaakt met een NZH-bus, waarbij hij schade veroorzaakte aan een andere bus. De jongen wilde de bus wat beter parkeren dan de bu schauffeur, een familielid, naar zijn mening had gedaan. De chauffeur was even uitgestapt om iets af te geven op het NZH- kantoor, waarna de jongen zijn kans schoon zag. Hij reed even wel tegen een voor hem gepar keerd staande bus, waardoor het acherlicht werd bescha digd. Het was niet de eerste keer dat hij ongevraagd achter het stuur van een bus was ge kropen. Zitman weg van Zijloever Verkleedpartij voor uitverkoop LEIDEN - 'Wie als Sinterklaas verkleed als eerste op 9 januari onze zaak binnengaat, krijgt een spelcomputer cadeau'. Met dit lokkertje opende een elektronicahandel aan de Haarlemmerstraat zijn uitverkoop. En er was inderdaad een 'gek' (midden) die zich, gestoken in een soort sinterklaas- pak, met twee helpers vannacht om drie uur voor de deur van de winkel posteerde. Vanochtend om half tien kon hij zich de gelukkige bezitter van de computer 1 LEIDEN - De gemeente Leiden koopt waarschijnlijk het opslagter rein van het aannemersbedrijf J. Zitman aan de Atjehstraat aan de Zijloever. Zitman heeft hierover in principe overeenstemming bereikt met de gemeente. De gemeente raad moet echter nog zijn goedkeu ring geven. Deze zaak wordt moge lijk tijdens de eerstkomende raads vergadering behandeld. De gemeente wil op het terrein woningen bouwen en groen aan leggen. Het terrein zal hiertoe ove rigens eerst moeten worden gesa neerd. In de bodem zijn allerlei verontreinigingen aangetroffen zo als aromatische koolwaterstoffen en zware metalen. Die vervuiling is vermoedelijk afkomstig van een benzinepomp voor boten die in het verleden op dit terrein gevestigd is geweest. Maar ook de activiteiten die nog steeds op dit terrein plaats hebben, hebben waarschijnlijk aan de vervuiling bijgedragen. Overigens is het terrein van Zit man niet het enige stuk grond aan de Zijloever dat is verontreinigd. Onder meer ook het naastgelegen terrei van het ijzerverwerkingsbe drijf Gijzenij is vervuild. Het hele verontreinigde gebied is door de gemeente bij de provincie voorge dragen voor sanering. Vaten Het 7500 vierkante meter grote opslagterrein van Zitman zal de ge meente, wanneer de raad met de koop instemt, ruim zes ton kosten. Eigenlijk had Zitman bijna een miljoen gulden voor het terrein kunnen krijgen. De gemeente heeft echter van de koopsom 350.000 gulden afgetrokken omdat het terrein is vervuild. Op deze ma nier houdt de gemeente geld apart voor het opruimen van de veront reinigingen. Op het terrein van Zitman liggen onder meer bouwmaterialen opge slagen. De aannemer verhuurt het echter ook aan anderen. Die ge bruiken het voor opslag van vaten, het verwerken van allerlei sloop materialen en voor het spuiten van auto's. Bij een aantal van die activi teiten wordt geregeld overlast voor de omwonenden veroorzaakt. Dat is voor de gemeente een reden te meer om het bedrijf te laten ver dwijnen. Pieterswijk In het verslag in uw krant van 31 december van de behandeling van de beroepschriften tegen vier Leid se bestemmingsplannen door de Afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State op 30 de cember jl. is een fout geslopen. In tegenstelling tot wat in dat verslag staat heb ik er bij de behandeling van het bestemmingsplan Pieters wijk namens de Vereniging voor Pieters- en Academiewijk NIET voor gepleit dat er geen beperkin gen worden opgelegd aan het aan tal in de Pieterswijk te vestigen ca- fé's. In reactie op het advies van de adviseur van de Raad van State, waarvan overneming wel die mo gelijkheid zou scheppen, heb ik er. gezien de vele klachten over over last, juist op aangedrongen dat de Raad van State het standpunt van de Gemeente zou overnemen, waai bij in het bestemmingsplan het aantal in de Pieterswijk te ves tigen café's tot een maximum van vijf wordt beperkt. J. Wieles, secretaris Vereniging voor Pieters- en Academiewijk Postbus 11016 Leiden Arme ambtenaar naar dermate armoedig te zijn dat de Heren Vuilnisophalers bij de eerste ronde van het nieuwe jaar bij de 'betalende' burger aanbellen en een nieuwjaarskaartje afgeven met de beste wensen. Blijkt dat het afgeven van het kaartje inhoudt dat deze groep ambtenaren ver wachten dat zij nu een 'nieuwjaars centje' mogen ontvangen. Ik heb toch maar niet aan deze 'bedelpartij' meegedaan doch ik beloof nu dat ik ga sparen voor het komende nieuwjaar. Dan kunnen de 'arme' ambtenaren, burgemees ter voorop, bij mij een guldentje komen halen. Voor de reinigingsdienst-ambte naren alleen, indien ze niet gaan staken en mij, zoals in het verle den, met mijn huisvuil laten zitten. F. J. L. Verberg, Korevaarstraat 43a, Leiden Cursussen K&O houdt dit jaar weer di verse cursussen op het gebied van de handvaardigheid en de crea tieve en kunstzinnige vorming. In de loop van deze maand be gint een groot aantal cursussen: autotechniek, boerenschilderen, boekbindencalligrafie, clowne rie voor kinderen, dansexpressie, beeldsnijden, het slijpen en be werken van edelstenen, eenvou dig naaien, fotografie, jazzdans. kantklossen, keramiek, mimel pantomime, stoelen matten, teke nen/schilderen, aquarelleren, timmeren/houtbewerking, yoga. het beschilderen van zijde of stof en zeefdrukken. Voor meer infor matie: K&O. Oude Vest 45, tel. 141141. Bijenteelt In februari begint in Leiden weer een cursus bijenteelt voor beginners. De cursus wordt geor ganiseerd door de imkersvereni ging Leiden en Omstreken, onder toezicht van de inspecteur van het landbouwonderwijs. De cur sus bestaat uit vier theorielessen en twaalf praktijklessen en wordt gegeven in de Lagere Agrarische School te Oegstgeest en voor wat betreft het praktijk gedeelte in een speciaal daarvoor ingerichte bijenstal met ongeveer twintig bijenvolken in polder park Cronesteyn te Leiden. Cur sisten kunnen bovendien mee doen aan de activiteiten van de imkersvereniging. Voor meer in formatie: F. Banda. Sleutel- bloemzoom 9 in Leiderdorp, tel. 071-890236. Bingo De majorettenvereniging The Kopergirls houdt morgen een bingo-avond in de aula van het scholencomplex aan het Valken pad. Aanvang acht uur, zaal open om 19.00 uur. De christelijke muziekvereniging Concordia or ganiseert een dag later een bin go-avond in haar onderkomen aan de Langegracht 58/60. Aan vang zeven uur. Bosloop De atletiekvereniging 'Hol land' organiseert zondag een bos loop. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 2,1 tot 14,4 ki lometer. Het startschot valt om 11.00 uur op de atletiekbaan Leidse Hout (tevens finish- plaats). een uur eerder begint de inschrijving in de kantine. LEIDEN - Geboren: Yeliz, dv. T. Tank en H. Gene; Alexandra Carolina Wilhel- mina, dv. J.P. Brederode en W.M.E. van der Zalm; Michael, zv. C. Krijgsman en C.J. Haasnoot; Jolanda, dv. H.D. van Velzen en M. Knezevic; Petra Eveline Nanette, dv. M.E. Poot en M I. Repko; Tomas. zv. H.C.J.M. van Rijn en H. Wij- henke; Kim. dv. A.H. van Amsterdam en P.J. Zwaan; Niels, zv. P. Bartelsman en J. de Koning; Johanna Tineke, dv. H. Kuik en J.K. de Bruijn; Mireille, dv. J. Weeda en D.J.J. Heijmans; Martin, zv. C.F.P.M. Paardekooper en A.W.M. Wal raven; Patrick, zv. D. Noort en G.C. van Kampenhout; Vincent Simon, zv. J.H.G.M. van Kampen en T.C. Verde- gaal; Martijn, zv. L.J. Hoogenboom en M.H. Gresnigt; Michelle Yvonne Maria, Smeltink en R. van Os; Thomas Charles William, zv. M.A.C. Perryman en J.L. Kostelnyk; Robbert Willem Daniël, zv. H.M. Vesseur en L.J. Lekx; Lieke, dv. A. de Jong en A.W. Vlasblom; Brian, zv. P. Hillebrand en A.M.J. Duiv. M.W. de Jong; Danielle, dv. H. Kralt en C.C. Jansen; Maria Catharina Godefri- da, dv. J.M. Musters en M.B. Verbogt; Gustaaf Adolf, zv. R. de Jonge en M G. Alvarado Izaguirre; Frank, zv. H.J. Meester en D.J. Zwanenburg; Jan, zv. A. Rijsbergen en B.E. Brandt; Benja min, zv. C.L. Janssen en K. van Boste- len; Janneke Eva, dv. A.G. Tijmensen en E.J.C. van Dam; Xander, zv. W. van Riessen en R. Boon; Natascha, dv. J. Nengerman en M.T. Bijma; Leonie. dv. A.C. den Ouden en E.L. Wienhöfer; Charlotte Louise Maria Helena, dv. A.W. van den Brink en L.E.M. Vlugt; Karima, C?v. H. Maayad en A.M. Hogenboom; Jorn, zv. W. van Willigen en W.N. Ver zaal; Léon Allard, zv. D. van Bommel en E.A. Spa; Marjolein, dv. R.J. de Goede en J.J. Louws; Alida Aline, dv. P. Kuijt en A. van den Oever; Renate Naomi, dv J.P. de Jong en M.A. van der Vlis. man; M.F. Boot. geb. 25-12-1914, n van der Kwaak, geb. 8-12-1925, man; A.J. Bakker, geb. 4-11-1914, vrl., echt- 1904, vrl., geh. gew. met C. Dannijs; W.M. van der Meij, geb. 2-12-1918, man; J. van Duijn, geb. 16-10-1921, vrl., echt- gen. van G. de Zwart; J. Ouwehand. geb. 3-2-1913, man; D.M. van der Niet, geb. 19-8-1978, man. Gehuwd: R. Arnoldi en M.H. Faber; R.J. Boonstra en H.M.W. Kloos; R. de Wolf en J.C.P. Otgaar. Staat de gasmeter koud? Dan is dat voordeliger dan wanneer hij op een warme plek in huis is ge monteerd. Er zijn deze week veel vragen gesteld naar aanleiding van berichten over temperatuur verschillen in de buurt van de gasmeter. Minister Van Aarden- ne heeft toegegeven dat er meet- verschillen tot 3 procent kunnen optreden. Bij een gemiddeld ver bruik van 2500 kuub gas per jaar ACTIE ZUINIG STOKEN LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD geeft dat in 1985 verschillen tot een waarde van circa 50 gulden. Overigens noemde Van Aarden- ne het daartoe gedane onderzoek door het IJkwezen niet represen tatief voor de gemiddelde mee- tomstandigheden in Nederland. Zo'n gasmeter berust op het principe van een volumemeter, dus als een soort longen waar steeds 2 liter gas in- en uitgaat. Bij wisselende temperaturen heeft gas evenwel een wisselend volume. Dat geldt al bij de in koop door het gasbedrijf. Met warm weer zet het gas uit en bij koud weer krimpt het, dus in het laatste geval krijgt de consument meer dan in het eerste. Zo kan ook de long van de gas meter bij wisselende weersom standigheden wat verschillend reageren, maar die verschillen zijn niet alleen klein, maar wor den door de wisselende omstan digheden bovendien gecompen seerd. Deskundigen zijn dan ook van oordeel dat die meetverschil- len in de praktijk nogal mee zul len vallen. (foto GPDl Er zijn ook andere vragen gere zen over de gasmeter. Men wil weten of het in het gasverbruik verschil maakt als de gasmeter vier of vijf cijfers in het zwarte blokje vermeldt. Dat heeft alleen met het bouwjaar van de gasme ter te maken. Vroeger waren vier cijfers voldoende, maar omdat steeds meer gas wordt gebruikt voor verwarmingsdoeleinden heeft men de meter uitgebreid. Gasmeters laten geen verschil in kwaliteit zien. Door het volume principe doen ze het goed of he lemaal niet. Het kraken of piepen van de meters wordt veroorzaakt door de temperaturen van het gas en is geen verontrustend ver schijnsel. HAARLEM (GPD) - De heren fa brikanten willen over hun motie ven om steeds energie-zuiniger ka chels en haarden te maken geen enkel misverstand laten bestaan. "Laten we eerlijk zijn", zegt de heer Mooij. "Voor het fenomeen 'rendement' bestaat op dit moment een grote markt. Daar haak je als fabrikant op in. Wij voorzien bo vendien in een recreatiebehoefte. De mensen stoken graag een vuur tje. Vlammetjes vinden ze leuk". Zijn collega Hoekstra: "Je kijkt er van op wat mensen over hebben voor zo'n vuur in huis. Ze kiezen vaak noodgedwongen voor een uit geklede premie C-woning, maar het eerste wat aan de orde komt bij de extra's is de aanleg van een open haard. De open haard staat ook als nummer 2 op de lijst van woonwensen. Nummer 1? Dat is wonderlijk genoeg de buiten - kraan". Mooij en Hoekstra werken bei den by Helex in Heemstede: fabri kant van open haarden, inzets, ka chels, systeemkanalen voor schoorstenen en aanverwante arti kelen. Er is een aparte afdeling produktontwikkeling. Helex werkt voor project-ontwikkelaars en le vert de vakhandel in binnen- en buitenland. Het bedrijf telt vijftig werknemers. Het is allemaal begonnen met een eenvoudige open haarden-fa briek. Het energiebewustzijn van de consument heeft van de heren van Helex deskundigen op het ge bied van warmtetechniek ge maakt. Energiebesparing is nu het toverwoord. Maar, levert het sto ken van ween vuur als bijverwar ming ook een reële besparing in de stookkosten op? De vraag is eenvoudig geformu leerd, maar een duidelijk antwoord blijft uit. De folders zijn veel stelli ger. Daarin wordt bij herhaling ge rept over energiebewust stoken. Maar nergens wordt uitgelegd hoe veel goedkoper je dan uit bent, of hoe je dat als consument kunt uit rekenen. Een turbo-kachel met een inzet van geleidend gietijzer heeft een hoger rendement dan een ouder wetse open haard, dat begrijpt een kind. Maar weegt de besparing op de gasrekening op tegen de meer kosten die de aanleg en het stoken van een bijverwarming met zich meebrengen? Zelfs de meest ijverige reken meester zal dat vooraf nooit kun nen becijferen. "Het hangt van heel veei dingen af', zegt Hoekstra voorzichtig. "Hoe is je stookge- drag, wat is er in huis aan isolatie gedaan, welke prijs betaal je voor de brandstof en hoe is de kwaliteit van het rookkanaal? Zelf de plaats waar je woont in Nederland kan een rol spelen. In Drenthe kun je gemakkelijker en goedkoper aan hout komen. Het lijken onbenullig heden, maar ze kunhen bij een kos- ten-baten-analyse wel bepalend zijn". Rekenvoorbeelden kan hij niet geven. Want er is meer dat elke ver gelijking bij voorbaat kansloos maakt. Hoekstra: "Een kuub hout is heel wat anders dan een kuub gas. En hout is ook geen hout zon der meer. Een blok populierenhout heeft weer een heel andere ver- brandingswaarde dan eiken. Har der hout brandt langer. Kan ook heter zijn. Met andere woorden: niet alleen de prijs per eenheid pro- dukt speelt een rol, ook het effec tieve rendement is belangrijk". Alleen achteraf, als de bijverwar ming eenmaal brandt, is enigszins uit te rekenen of de open haard de stookkosten drukt. Mooij: "Wij kunnen niets aanto nen. Maar de consument levert het bewijs door steeds meer van onze kachels te kopen. Blijven de resul taten uit, kost het handenvol geld, dan zal het publiek het produkt af wijzen. En dan wil ik best toegeven dat we in Nederland met z'n allen verknocht zijn aan gezelligheid. Dat is de mensen ook wat waard". Hoekstra voegt daar nog een an der element aan toe: "Er komt ook een psychologisch effect bij om de hoek kijken. Een combinatie van twee warmtebronnen maakt je minder kwetsbaar. Je bent niet louter afhankelijk van het gasbe drijf'. De heren van Helex willen de problematiek rond het zuinig sto ken niet eenvoudiger voorstellen dan ze is. Hoekstra: "Ik hoop dat eens duidelijk naar voren komt, dat de hele discussie over energie besparing vaak hinderlijk wordt versimpeld. Je leest zoveel onzin. In folders of advertenties van bij voorbeeld bouwmarkten worden soms besparingen bij het gebruik van bepaalde radiatoren in het vooruitzicht gesteld die werkelijk nergens op slaan. Het enige echte advies dat ik de consument kan ge ven is zich te wenden tot de echte vakhandel". De wekelijkse stookcijfers vindt u op pagina 15.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4