'Spookverhalen over de schoolbegeleiding' Rebel beëindigt conflict en wordt hervormd Fouten in en kritiek op onderzoek Het verhaal achter het metaal DONDERDAG 9 JANUARI 1986 PAGINA 15 Reportage De schoolbegeleidingsdiensten'in Nederland zijn flink geschrokken van de resultaten van een enquête die onder die diensten is gehouden. De uitslag ervan, die werd gepresenteerd in het blad Didaktief, sloeg in als een bom. Grote vraagtekens zijn gerezen over een aantal cijfers die daarin worden genoemd, onder meer over het grote aantal vergaderuren dat schoolbegeleiders wordt toegedicht: 18 uur per week. Maar bij verspreiding van de onderzoeksresultaten blijken een paar grote fouten te zijn gemaakt. Bovendien hebben begeleidingsdiensten nogal wat kritiek op de wijze en het tijdstip waarop het onderzoek is uitgevoerd. Volgens W. van Dongen, directeur van de schoolbegeleidingsdienst Midden-Holland, waaronder de Rijnstreek valt, en tevens secretaris van het Werkverband van Plaatselijke en Regionale Onderwijsbegeleidingsdienst en (WPRO), staan er in het rapport van de onderzoekers ook heel wat positieve gegevens over begeleidingsdiensten. Schoolbegeleidingsdiensten houden zich bezig met begeleiding van leerlingen die niet helemaal kunnen meekomen op school; voor wie extra aandacht nodig is. Dat heet individuele begeleiding. Veel werk en tijd hebben begeleiders de afgelopen jaren ook besteed aan de integratie van het basisonderwijs en de daaruit vloeiende problemen. Systeembegeleding heet dat in hun jargon. LEIDEN - Zo'n 90 procent van alle scholen in Nederland - en dat zijn er heel veel - die bij een schoolbegeleidingsdienst zijn aangesloten, zijn dik tevreden over die diensten. En bijna alle scholen hebben de werkovereen- komst met die adviesdiensten verlengd. Deze positieve gelui den plaatst directeur W. van Dongen van de schoolbegelei dingsdienst Midden-Holland, met 50.000 leerlingen een van de grootste van Nederland, tegen- door Henk van der Post over de volgens hem strikt nega tieve gegevens die dezer dagen over schoolbegeleidingsdiensten zijn verspreid. Hij put uit hetzelfde rapport dat in opdracht van de Stichting Voor het Onderzoek (SVO) door het instituut RION in Groningen is samengesteld op basis van een enquête-onder scholen en bege leidingsdiensten in Nederland. Hij is als secretaris van het Werk verband van Plaatselijke en Re gionale Schoolbegeleidingsdien sten nog een van de weinigen die over dat rapport beschikt. Hij heeft het gekregen nadat zijn or ganisatie gisteren aan de bel heeft getrokken bij de onderzoe kers over de soms hoogst opmer kelijke resultaten. "Er zijn gewoon fouten ge maakt. De meest opvallende is wel dat schoolbegeleiders ervan worden beschuldigd zo'n 18 uur per week te vergaderen. Gezien het grote aantal parttimers waar over diensten in de regel be schikken, zou dat betekenen dat er alleen maar wordt vergaderd. Ook het verhaal dat op eïke twee schoolbegeleiders één admini stratieve kracht werkzaam is, is uit de lucht gegrepen. In een zeer speciaal geval geldt dat. De meeste diensten werken met één administratieve kracht op zes be geleiders". Regio Die cijfers kloppen met de si tuaties zoals die gelden voor de begeleidingsdiensten in Leiden en omstreken. De Leidse dienst zelf is wat het aantal administra tieve krachten betreft wat onder bedeeld, meent de directeur. Op elke zeven begeleiders telt de dienst één administratieve kracht, maar "dat is te weinig en dat leidt tot problemen". Voor de Duin- en Bollenstreek en Mid- 'den-Rijnland geldt een verhou ding van één op zes. Van Dongen is blij dat een aan tal van de spookverhalen met duidelijke cijfers kan worden ontzenuwd. Maar hij realiseert zich terdege dat het kwaad in middels is geschied. "Dat soort verhalen kunnen niet even gauw worden rechtgezet. Die blijven meestal lang hangen". Tot dezelfde categorie, zonder die zo te noemen, rekent hij ook de reactie van staatssecretaris Van Leijenhorst op de resultaten van het onderzoek. Het verbaast Van Dongen dat de bewindsman zich zo snel tot een reactie heeft laten verleiden, terwijl zijn mi nisterie over zeer uitgebreide do cumentatie en informatie over al le schoolbegeleidingsdiensten in Nederland beschikt. Op zijn mi nisterie kan hij alles vinden. Drs. J.L. de Bil van de school begeleidingsdienst Rijnland is eveneens verbaasd over de reac tie van de politicus. "Ik had de indruk dat de man een aardig overzicht had van wat er bij be geleidingsdiensten gaande is. Zij reactie dat die diensten best een kwart kunnen bezuinigen valt me dan ook tegen. Maar ik ver wacht dat de lucht zal opklaren als hij zijn eigen gegevens op het ministerie eens bekijkt" "In een enkel geval zal dat best mogelijk zijn te bezuinigen. Er zijn in Nederland diensten die een bedrag van 150 gulden per leerling te besteden hebben. Maar voor Leiden geldt dat zeker niet. Per leerling kan gemiddeld een bedrag van 104 gulden wor den uitgegeven. Bijna 50 gulden draagt het rijk bij. Het resterende bedrag wordt bijgepast door de deelnemende gemeenten". Gunstig Die cijfers voor Leiden steken gunstig af bij die van de Duin- en Bollenstreek en Midden-Hol land. Volgens mevrouw C. Maris- Dikker van de schoolbegelei dingsdienst Duin- en Bollen streek, tevens wethouder van de gemeente Sassenheim, passen de gemeenten daar 'maar' 44 gul den per leerling bij. Voor Mid den-Rijnland geldt een gemeen telijke bijdrage van 38 gulden per leerling. De uit te geven be dragen in totaal per leerling in de drie regio's op een rijtje: Leiden en omgeving 104 gulden, Duin en Bollenstreek 92 gulden en Midden-Rijnland 86 gulden. Indien de staatssecretaris in derdaad de rijksbijdrage met een kwart zou korten, dan daalt die bijdrage tot zo'n 37 gulden. "Zo'h bezuiniging kan niet eenvoudig worden verwerkt. Dat betekent dat er ontslagen zullen vallen en dat het aantal werkzaamheden zal moeten worden ingekrom pen. Het risico is groot dat in na volging van het rijk ook gemeen ten de subsidiekraan zullen dichtdraaien want er is Veelal sprake van een koppelsubsidie; gemeenten volgen het subsidie beleid van het rijk in deze", ver wachten Saris en De Bil. *Drs. De Bil: "Enquête was niet duidelijk genoeg". (foto wim Dijkman» Geen van de drie woordvoer ders van de begeleidingsdien sten is blij met de uitspraak van Van Leijenhorst. De indruk is ge wekt dat gemeenschapsgelden worden verspild. Daarvan is vol gens hen geen sprake. Bijna alle begeleidingsdiensten worden 'kritisch-positief, zoals De Bil dat noemt, gevolgd door ge meenten. Bovendien zitten in de regel gemeentebestuurders in het stichtingsbestuur en worden de activiteiten nauwkeurig ge volgd door de verantwoordelijke gemeentelijke commissies die het zich niet kunnen permitteren geld over de balk te gooien. Diezelfde Van Leijenhorst was trouwens over de werkzaamhe den van 'zijn' schoolbegelei dingsdiensten een jaar geleden nog prima te spreken. Bij de in gebruikneming van het nieuwe kantoorpand van de begelei dingsdienst Duin- en Bollen streek in maart van het vorig jaar in Lisse, zegde hij zelfs toe meer geld vrij te zullen maken voor be geleiding van het onderwijs. In het licht van de toegenomen en nog steeds toenemende activi teiten is die dreigende korting ook een beetje vreemd. Er wordt van begeleidingsdiensten ver wacht dat zij zich op verzoek van het ministerie gaan bezighouden met allerlei invoeringsprogram ma's, onder meer informatica en gezondheidsvoorlichting. "Er wordt van ons verwacht dat we dat binnen de middelen er ge woon maar even bijnemen". Overigens hebben woordvoer ders van verschillende politieke partijen in de Tweede Kamer een meer afwachtende houding aan genomen en willen zij eerst de re sultaten nader bekijken. Geen paniek De verhalen zoals die in de we reld zijn gebracht, zijn voor ge meentebestuurders ook geen aanleiding hun houding te wijzi gen. Zowel mevrouw Saris, nu in haar functie als wethouder van Sassenheim, als wethouder H.W. den Duijn van Alphen aan den Rijn, zien daartoe geen enkele re den, ook al om de eerder ge noemde intensieve gemeentelij ke controle op de diensten. Beiden hebben zeer positieve ervaringen met schoolbegelei ding. "Bij bezoeken aan scholen die ik afleg, hoor ik in de regel zeer positieve geluiden over de schoolbegeleiding. Ik ga dan ook niet paniekerig doen over de be richten omtrent de schoolbege leidingsdiensten", aldus Den Duijn. Uit de enquête is ook naar vo ren gekomen dat het effect van de schoolbegeleiding nauwelijks merkbaar is. Van Dongen van Midden-Rijnland meent dat het effect ook niet zo makkelijk te meten is, zeker als het gaat om systeembegeleiding: "Welk ef fect is er meetbaar als door onze medewerkers conflicten in schoolteams worden opgelost of als wij ons bezig houden met de begeleiding van schoolwerk plannen? Een meer steekhou dend gegeven vind ik dat 90 pro cent van de scholen te kennen geeft tevreden te zijn over schoolbegeleiding en dat ze bijna allemaal dé samenwerking voortzetten". Als er al sprake is van kritiek, meent mevrouw Saris dat die wellicht afkomstig is van scho len die niet of nauwelijks mee werken aan schoolbegeleiding. "Natuurlijk staan niet alle scho len even positief tegenover ver anderingen. Ze willen er ook niet altijd even gemakkelijk aan mee werken". De tijd waarin het onderzoek is gehouden was ongunstig, vindt De Bil. "De afgelopen jaren is in tensief gewerkt aan de integratie van lagere en kleuterscholen en de problemen die daaruit zijn ontstaan. Er was sprake van fu sies tussen scholen die wijzigin gen inhielden ten aanzien van huisvesting, rechtspositionele regeling, en dergelijke. Het ging om een tijd waarin het uiterste werd gevergd". - De enquête is volgens de direc teur van de schoolbegeleidings dienst Leiden en omgeving niet duidelijk genoeg geweest. De vraagstelling laat ruimte voor misverstanden en hij vermoedt dat er wel degelijk fouten in de resultaten zijn geslopen. "De schoolbegeleidingsdiensten wa ren al eerder op de hoogte van de cijfers. Ook toen rezen vragen over de enquête. Het voorwerk was niet voorgelegd aan deskun digen. Er vond een gesprek plaats met de onderzoekers, maar dat heeft niet tot andere in zichten geleid", aldus De Bil. Zfó.'T lijfcr ME NEP, MAAR IK HEB NOU IEMAND PIt NAMENS ABU NIDAL DE AANSLA? OP DYNASTY OPEIST!! Vliegtuigwrakkenmuseuin in Gelderse Achterhoek TENVOORDE (ANP) - In de kleine stal achter een boerderijtje in het Achterhoekse buurtschap Lievel- de heeft de geur van stro en stal mest al lang geleden plaatsge maakt voor de lucht van olie, ben zine en poetskatoen. Waar ooit koeien en varkens werden gehou den, staan en hangen nu vliegtuig motoren, propellers, cockpit-on derdelen, flarden van parachutes en stukken vleugel, in de loop der jaren opgegraven uit de bodem van de Gelderse Achterhoek. De door kogel- en granaatinsla gen gehavende stille getuigen van de luchtoorlog 1940-1945 glimmen weer van de olie na een deskundi ge behandeling door enkele en thousiaste vrijwilligers, die zich sa men de Achterhoekse Vliegtuigw rak Opgravers Groep (AVOG) noe- Want modder en roest zijn taboe in hun kleine museum, dat begon als een collectie schroot van enkele louter in de technische kant van de luchtoorlog geïnteresseerde hob byisten, maar in de loop der jaren uitgroeide tot een eerbetoon aan al le geallieerde vliegers, die in de oorlog hun leven offerden. De vondsten staan tentoonge steld in het licht van talrijke spotjes, met uitvoerige teksten voor uitleg en achtergronden. Wat het voorstelt, waar en wanneer het werd gevonden, maar vooral ook: wat er is gebeurd. "Want we zijn vooral geïnteresseerd in het ver haal achter het metaal", aldus land bouwer Jan Geerdink (39), beheer der van het AVOG-museum. Volgens Geerdink zijn in de Ach terhoek gedurende de oorlog meer dan 400 vliegtuigen van vriend en vijand neergestort, ruim vijf pro cent van het totaal aantal crashes boven Nederland. Daarvan is, ruim veertig jaar later, nog maar een fractie volledig teruggevonden en geborgen. Meer dan vijftien jaar al zijn Geerdink en zijn drie collega's van de AVOG bezig met de opbouw van hun collectie, die naast tal van losse uitrustingsstukken als boord- wapens, zuurstoftanks en cockpit- instrumenten inmiddels de resten bevat van de motor van een Focke Wulff, een stuk Messerschmidt met propeller en de gehavende Rolls Royce-motor van een Lan casterbommenwerper. De AVOG wil alles weten van de vondsten, die gemiddeld twee keer per jaar worden gedaan. "Want met mooi maken en zomaar neerzetten zijn we er niet", aldus Geerdink. Elke aanwijzing, zoals serie- en re gistratienummers, herkenningste kens en bij het wrak gevonden per soonlijke bezittingen van de vlieg tuigbemanning, wordt aangegre pen om vlucht en crash te recon strueren en te onderzoeken, wat er met de inzittenden is gebeurd. Pas daarna wordt de vondst aan de museumcollectie toegevoegd. "De tentoongestelde vondsten moeten een verhaal vertellen", al dus Geerdink, "Wij willen dat de expositie leeft voor de mensen die komen kijken". Pas dan heeft het tonen van dit stuk Achterhoekse geschiedenis volgens hem echt zin. Vooral archiefonderzoek en tips van boeren uit de Achterhoek zet ten de AVOG doorgaans op het spoor van wrakken of onderdelen daarvan. Zijn de resten met behulp van metaaldetectoren en een goede neus ("nog altijd stinkt het rond zo'n wrak naar olie of benzine", al dus Geerdink) eenmaal gelokali seerd, dan gaan de overalls aan en wordt er gegraven. De collectie groeit daarmee ge staag en geeft een steeds vollediger beeld van wat er in '40-'45 in de lucht is gebeurd. "Maar het is perti nent geen oorlogsmuseum", zegt Geerdink nadrukkelijk, hoewel de rijke collectie wrakken en vliegtui gonderdelen, de machinegeweren aan de muur en de vitrines vol na- vigatiekaarten, uniformknopen, stukken boordradio's en een enke le handschoen anders doen ver moeden. „Het gaat ons niet om het algemene verhaal over de oorlog, maar om het tastbare verhaal van wat er in die jaren in, maar vooral boven de Achterhoek is gebeurd". Het museum is een keer per maand op zondag open, de entree is gratis. Dat vindt de groep vrijwil ligers meer dan voldoende. "Zo'n duizend echt belangstellende be zoekers per jaar houdt het over zichtelijk", vindt Geerdink. "En bovendien is er dan tenminste nog tijd voor een praatje". Zoals onlangs nog met de na lang zoeken opgespoorde navigator van een in februari 1945 in de Achter hoek neergestorte Lancaster-bom menwerper. Delen van het wrak en van de uitrusting werden door de AVOG opgegraven en geborgen. "Die man is hier op onze uitnodi ging naartoe gekomen en had tra nen in z'n ogen toen hij het alle maal weer terugzag", aldus Geer dink. VEGIN ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 30 DEC. 1985 T/M 5 JAN. 1986 WEERSTATION VALKENBURG Normaal verbruik 800 n 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 3.000 3.300 3.600 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 419 489 560 1063 1168 1276 1385 1492 1601 1779 1960 2141 Dr. J. J. Rebel (54), christelijk- gereformeerd ziekenhuispredi- kant in Amersfoort, wordt Ne derlands-hervormd. Daarmee zet hij een streep onder het con flict met zijn kerk over zijn min der strak abortus-standpunt. Voor zijn werk als ziekenhui spredikant heeft zijn overgang naar de Hervormde Kerk geen gevolgen. Rebel is door het be stuur van 'De Lichtenberg' be noemd en het ziekenhuis be taalt hem. Wel verliest hij door zijn uittre ding alle recht op een pensioen uitkering over de dertig jaar dat hij de Christelijke Gereformeer de Kerken als predikant heeft ge diend (achtereenvolgens in Mur- merwoude, Haarlem, Hilversum, Sassenheim (1974 tot 1979) en Amersfoort). "Een sterk verou derde en sociaal onverantwoorde regeling", zegt dr. Rebel in een brief aan de christelijk-gerefor- meerde kerkeraad van Amers foort. Dr. Rebel heeft in verband met zijn overgang al een gesprek ge had met het bestuur ('modera- men') van de hervormde synode. Voordat hij als predikant wordt toegelaten, moet hij een bijzon der kerkelijk examen afleggen. Die procedure kan eind volgen de maand achter de rug zijn. De andere christelijk-gërefor- meerde predikant van Amers foort, ds. T. Harder, is in hetzelf de conflict gewikkeld. Hij is be stuurslid van het ziekenhuis (dat een abortus-vergunning aan vroeg) en denkt over abortus het zelfde als zijn collega Rebel. Toch heeft hij besloten, Rebel in zijn overgang naar een andere kerk niet te volgen. De classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Ker ken sprak in april vorig jaar uit, dat Rebel en Harder geschorst moesten worden wegens hun - naar het oordeel van de classis - te ruime abortus-standpunt. Toen de regionale synode van het oosten een studiecommissie zou instellen om de ethische en theologische vragen rond abor tus nader te onderzoeken, werd' deze uitspraak tijdelijk buiten werking gesteld. Deze commis sie moet binnenkort verslag uit brengen. In een brief aan de Amersfoort- se kerkeraad zegt dr. Rebel, zijn besluit 'na intense en biddende overweging' te hebben genomen. Ook zijn vrouw gaat over naar de Hervormde Kerk. Al geruime tijd vonden beiden hét steeds moeilijker, mede ver antwoording te dragen voor een kerkverband "dat, blijkens offi ciële uitspraken, echt nieuwtes tamentisch leven beknot en daarmee de Heilige Geest be droeft". Rebel noemt, onder an dere het niet serieus nemen van de vrouw 'in het ambtelijk mede verantwoording dragen in de ge meente van Christus' en de hou ding van de classis Amersfoort in het abortus-conflict, die "hand having van principes belangrij ker lijkt te vinden dan respect Voor dr. Rebel en zijn vrouw is voor de Christelijke Gerefor meerde Kerken de bestaansre den vervallen, "nu mensen die oprecht naar Gods Woord willen leven geschorst moeten wor den". "Beslissingen die de ker ken van de Afscheiding juist be streden en waarom zij zich zelf standig voortzetten". (Dr. Rebel is binnen korte tijd de tweede christelijk-gerefor- meerde predikant die naar de Hervormde Kerk overgaat. De eerste was ds. J. Zuur uit Assen, die van de classis Hoogeveen het verwijt kreeg van 'onschriftuur lijke leringen' en een 'weerbarsti ge houding'. Gereformeerde Bond. Op de gisteren in Austerlitz gehouden predikantenvergadering van de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk zei voorzitter ds. L. J. Geluk uit Woerden, dat het steeds moeilijker wordt, het ambt van predikant 'in gerefor meerde zin' te bekleden. "De snel toenemende anti-christelij ke tendens in ons volk gaat niet aan de kerk en de gemeente voorbij. Ook veel predikanten gaan in elke moderne ontwikke ling gewillig mee". Geluk constateerde, dat de nieuwe hervormde kerkorde (35 jaar geleden van kracht gewor den) wel tot reorganisatie heeft geleid maar niet tot reformatie. "Wat we zien is veeleer deforma tie". De 'verscheuring' binnen de kerk vond hij 'erger dan voor heen'. De voorzitter van de Bond hield zijn collega's voor, dat ze geen predikant zijn geworden om zelf 'wat groots' te maken, maar om God en Jezus Christus groot te maken. Anders wordt het een 'schijnvertoning' "en ver vallen we in een dor objectivis me". Hij waarschuwde vooral jonge predikanten, zich niet in enge kring terug te trekken. Overleden. In Den Haag is, 67 jaar oud, de gereformeerde predikant A. J. R. Brussaard plotseling overleden. In brede kringen werd hij vooral bekend door zijn pastora le inzet voor aanvaarding van de homosexuele naaste. Hij werkte hierbij nauw samen met de ra diopastor Alje Klamer. Zijn boek 'Als een mus op het dak' (uit 1978) was een hartekreet tegen allerlei 'wrede trekken in het christelijk belijden'. De begrafenis van ds. Brus saard was in besloten familie kring. Katwijk. De Volle-Evange liegemeente in Katwijk heeft het pand Voorstraat 48-50 - de vroe gere Rabobank - betrokken. Tot nu toe hield deze gemeente haar wekelijkse zondagmorgenbij eenkomsten in het gebouw 'Tri podia'. Koster-beheerder van het nieuwe onderdak is de heer A. van der Hoeven. Hij kan ook in lichtingen geven over de ge meente (zijn telefoon is 01718- 15387). Gereformeerde Kerken: be roepen te Bergentheim H. E. Nieuwenhuis Ermelo. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Lisse A. M. den Boer Sioux Centre (Ver. Staten). 'Defensiebelasting'. Bis schop Luigi Bettazzi van Ivrea in het noorden van Italië - van 1978 tot juni vorig jaar voorzitter van de internationale rooms-katho- liekc vredesbeweging 'Pax Christi' - heeft een deel van zijn belasting ingehouden en be stemd voor sociale doelen die door de Italiaanse staat worden gesubsidieerd. Het gaat om dat gedeelte van de 'defensiebelas ting' dat wordt uitgegeven voor 'offensieve bewapening', zoals Bettazzi dat noemt, bijvoorbeeld het nieuwe vliegdekschip 'Gari baldi'. De bisschop is tot zijn besluit gekomen om de publieke opinie tot 'morele groei' te brengen. Overigens meent hij, dat de beste manier om communisme te be strijden niet is een verdeling van de wereld in twee blokken, maar het opsporen en uit de weg rui men van fouten en ongerechtig heden in eigen land.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15