Monster score BS Leiden Fabius' dagen zijn geteld Nuttige zege zaalploeg Lisse Miljoenenorder scheepswerf BC Markt met 128-68 opgerold Van Veen wil terug Populariteit Franse premier onder zware druk Van Zeil bemiddelt in conflict reisklachten PAGINA 12 DONDERDAG 9 JANUARI 1986 LEIDEN - De zaalvoetballers van FC Lisse boekten gisteren in de Ter Speckehal een nuttige 2-1 over winning op het team van de Maas. In het tweede duel dat in de inter regionale klasse werd afgewerkt walste Silva Boys met 9-4 over FC Grovo heen. In de hoofdklasse is de spanning helemaal terug na de nederlaag (4-2) van koploper Van Duuren bij achtervolger THB Boys. De ploeg uit Lisse heeft nu de leding genomen en één punt voorsprong op Bax en twee op Van Duuren, Landwer en Noordwijk. FC Lisse-De Maas 2-1 Hoewel de uitslag anders doet vermoeden, heeft de thuisploeg weinig moeite gehad met de Maas dammer opponent. Die bleef een grote nederlaag bespaart omdat de gastheren maar liefst acht keer het houtwerk raakten en Gerard 'Gepi' van Rooyen een strafschop zagen missen. Dat was bij de stand 0-0, die tot vlak voor rust bleef gehand haafd. Toen opende Wim Bouc- kaert de score en halverwege de tweede rondgang vergroottte die zelfde Bouckaert de marge. De Maas, dat drie 'paaltreffers' liet no teren, kon pas in de laatste minuut tegenscoren. THB Boys-Van Duuren 4-2 Ook de dorpsgenoten van de Ter Speckehal-bewoners boekten een belangrijke zege. Koploper Van Duuren moest in de tweede helft afhaken in het attractieve duel met THB Boys. Fred van Haarlem kon de Leidenaars in de eerste helft nog tot twee keer toe (na treffers van Arnold Vermeulen en Wim Diels) op gelijke hoogte brengen, maar na de doelwisseling werd het verzet van de gasten gebroken. On danks het prima verweer van doel man Wijnand Sloos zorgden Ar nold Vermeulen en Gerard van Beek dat de Leidse hoofdklasse een nieuwe koploper kreeg. Menken-UVS 7-2 De wedstrijd van Jan 'De prof. De vlaggenist van de Noordwijkse ploeg moest plotseling tussen de palen plaats nemen omdat doel man Ed Zuidhoek door zijn rug was gegaan, tweede doelman Ted van der Meer langdurig is uitge schakeld en derde keus Geek van der Berg ook niet fit is. De 51-jarige Jan van Beelen, bijgenaamd 'De prof is op het veld nog actief in een veteranenelftal van Noordwijk. In avond meer dan kranig en kon al leen worden gepasseerd door Maarten Blonk en Peter Kling. Zijn ploeggenoten stelden tegen over die geringe Leidse produktie maar liefst zeven treffers. Die wer den gescoord door Hans Casper en Jan van der Berg (ieder twee), Jaap Smit, Ruud Alkemade en Ben van der Zalm. Bax-De Hanepoel 8-2 Na een uiterst moeizame compe titiestart, die alles had te maken met de afwezigheid van de zaal voetbalinternationals Hans van Leeuwen en Mario Faber, doet de vice-kampioen van vorig jaar weer volop mee in de kampioensrace. Van Leeuwen drukte zijn waarde voor de ploeg uit Voorhout giste ren in maar liefst zes treffers uit. De resterende twee werden ge scoord door Mario Faber en Kees van der Lans. Voor het kansloze Hanepoel scoorden Leander Riet- broek en Walter Koek tegen. Bahlman-Landwer 4-5 Een aantrekkelijke wedstrijd waarvan de uitslag net zo goed an dersom had kunnen zijn. Voor de thuisclub miste Kees van Vliet bij de stand 2-4 een strafschop. Daar door waren zijn drie treffers uitein delijk te weinig voor puntwinst. De vierde treffer van de Alphense ploeg werd gescoord door Jan Ver woerd. Voor de gasten waren Loek van Kesteren (3x), Hennie Zoet en Peter van Rijn succesvol. ROAC '79-Cleyn Duin 6-0 Een regelmatige overwinning van de thuisclub, hetgeen ook uit de 3-0 ruststand blijkt. Doelpun tenmakers: Hans Weenink (3x), Wilco van der Meer, Hans Witte- man en Ruud Weenink. LEIDEN - Monsterscores ko men in de Nederlandse eredivisie nog maar zelden voor. Sinds coa ches als Ruud Harrewijn en Ton Boot het verdedigen aan de basis van hun basketballessen hebben gelegd is er een einde gekomen aan de tijd dat twee ploegen in veertig minuten met gemak meer dan 250 punten bijeen schaarden. Gister avond maakte BS Leiden echter een uitzondering op de regel. Hek- kesluiter BC Markt werd door het met scherp schietende Leiden van het plankier geblazen, met als re sultaat een 'monsterscore': 123-68. Het publiek in de bijzonder ma ger bezette Vijf Meihal moest zich eens flink achter de oren krabben en diep in het geheugen graven om de laatste keer dat BS Leiden met een recordscore won voor de geest te halen. Sinds februari 1981 had Leiden dan ook niet meer zo uitge haald. Het slachtoffer was indertijd BOB, dat met 149-63 werd wegge speeld. De grootste overwinning die de Leidenaars in de eredivisie ooit hebben behaald kwam een sei zoen eerder tot stand tegen BV Groningen, dat met 149-61 werd weggespeeld. Rotterdam-Zuid mocht met 128-45 ook niet echt mopperen. Amstelveen bakte Lei den éénmaal een koekje van eigen deeg (170-86), maar dan spreken we van tien jaar geleden. Ruud Harrewijn kon achteraf weinig waarde hechten aan de sim pele overwinning van zijn man schappen. Promovendus BC Markt werd vorig jaar met een ster kere ploeg kampioen van de pro motiedivisie, maar na het afhaken van ex-eredivisie spelers als Ron Richel (ex-Leiden), Ben van Doorn (ex-Canadians) en Tyronne Ma- (ex-Flamingo's, nu LEIDEN - Frank van Veen stelt pogingen in het werk tussentijds over te schrijven van Rijnsburgse Boys naar zijn oude vereniging LFC. De Warmondse postbeambte maakte aan het begin van de lopen de voetbaljaargang de overstap van de Leidse club naar RB. waar "Dat ik tussentijds overschrij ving heb aangevraagd, heeft niets te maken met het feit dat ik niet meer in het eerste stond", aldus Van Veen. "Ik had het prima naar mijn zin bij Rijnsburge Boys. Pro beer terug te komen bij LFC omdat ik door mijn werk niet meer op za terdag kan voetballen. Ik geef ge woon de voorkeur aan mijn baan. De KNVB heeft het in behandeling genomen. Ik weet niet of het lukt. We moeten nu afwachten". Scores BS Leiden - BC Markt 123-68 (64-29) Leiden: Heijdeman 22 (77%), Emanuels 20 (18 assists). Kragtwijk 19 (9 rebounds, 7 intercepties). S. Kales 19 (72%). Van Egond 14 (9), Van Helfteren 13 (6). Hagens 12 (8 assists). O. Kales 4. Schotpercentage: 64% (53 uit 83), re bounds 41, balverlies 21. BC Markt: Terry 30 (71%), Schaftenaar 14 (29%), Jones 12, Van Gooi 4, Rietveld 2, Van Gaaien 2, Van Oort 2, Van Meurs 0, Vervoorn 0. Schot team: 42%, rebounds 34, balverlies 33. coach) bleef er bitter weinig over. 'Amerikaan Bill Terry weet vlot te scoren, maar zijn landgenoot Da vid Jones zou zich slechts met moete kunnen handhaven in de eerste klasse rayon. Resten Philip Schaftenaar (ex-Leiden) en René Vervoorn (ex-RZ en Weert). Schaf tenaar heeft dit jaar enkele aardige dingen laten zien, maar wist tegen Bert Kragtwijk geen bal richting basket te mikken, terwijl de enorm uitgedijde Vervoorn met moeite de middenlijn passeerde. Exit BC Markt na zes minuten spelen: 20-4. Leiden maakte er maar het beste van, waardoor het publiek toch nog op enkele aardige acties werd getracteerd. John Emanuels kwam tot een rceordaantal van 18 assists, terwijl Emill Hagens het met 8 stuks wat rustiger aan deed. Op Os car Kales na kwamen alle spelers in de dubbele cijfers, en de manier waarop met name Sander Kales en Daan van Egmond hun Utrechtse tegenstrevers een 'rondleiding' door de Vijf Meihal gaven was on derhoudend. Kales gooide er met twee dunkS nog een schepje bo venop, terwijl Heijdeman, Van Helfteren en Kragtwijk de bal eveneens met kracht door de bas ket werkten. Zoveel frivoliteit is in Leiden in jaren niet te zien ge weest. En Markt? Dat mocht bij de rust (64-29) hopen dat Leiden het wat rustiger aan zou gaan doen. De Leidse schotcijfers (Hagens was met vijftig percent het laag ste...) liepen met name na de herva ting op tot recordwaarden omdat de Utrechtenaren zo vriendelijk waren de poort naar de basket wa genwijd open te zetten. "Die lui hebben zelfs geen conditie", con stateerde Ruud Harrewijn, die al vooruit keek naar de aanmerkelijk belangrijkere confrontaties met Den Bosch (zaterdag), Haaksber gen (woensdag) en Weert (volgen de week zaterdag). "Uit die wed strijden moeten we tenminste twee punten halen, en dan liefst tegen Haaksbergen. In de onderlinge stand komen we dan met 3-0 voor en dat betekent dat Haaksbergen acht punten op ons moet goedma ken om ons uit de play-offs te hou den", berekende Harrewijn. BS Leiden won uiteindelijk met 123-68, waarbij Daan van Egmond de magische honderd-punten grens voor Leiden voor het eerst dit seizoen doorbrak (in Utrecht werd het nog 59-99). Leiden staat door de winst weer op de tweede plaats, die het met Weert deelt. Winst Jipi LEIDEN - Bij de vrouwen werd gisteren in de zaalvoetbalcompeti tie een begin gemaakt met de zoge naamde vooijaarsreeks. Jipls Tweesprong, de kampioen van de njgaarscompetitie, begon die slecht met een nederlaag tegen het tweede team van McDonalds (3-2). Voor McDonalds, de nummer twee van de najaarscompetitie, scoorden Liesbeth Hugenholtz, Meghel van Es en keepster Jogien Bakker. Mary van den Heiligen berg en Jolanda van der Vlugt te kenden voor de goals van McDo nalds. Ook het eerste team van de Leidse club kwam tot een overwin ning. Het klopte THB Girls met 4- 1. Miijam Blankevoort had met drie doelpunten een groot aandeel in deze overwinning. De vierde goal van McDonalds kwam op naam van Anja van Borssum. Ani ta de Bakker deed wat terug voor de formatie uit Lisse. Het naar de eerste klasse gepro moveerde Lugdunum deed het uit stekend in de nieuwe omgeving. In de eerste competitiewedstrijd ver sloeg het Zwarte Wolf met 3-2. Yvonne Eradus, Marga van Kins en Sofia van Tongeren scoorden voor Lugdunum. Debbie de Jong nam de twee treffers van Zwarte Wolf voor haar rekening. In de na jaarscompetitie werden nog enkele achterstallige duels afgewerkt. De ze waren niet meer van belang voor promotie of degradatie. De vrou wen van Foreholte kwamen twee keer binnen de lijnen. Het tweede team van THB Girls werd met 2-3 verslagen en Transvaal Girls kreeg met maar liefst 9-1 klop. In die laatste ontmoeting doelpuntte Loes van Eeden vier keer. Forholte 2 verloor met 1-5 van Warmunda. John Emanuels had het grootste aandeel in de zege van Leiden op BC Markt. De Amsterdammer scoorde zelf 20 punten en deelde maar liefst 18 assists uit, zodat hij 'goed' was voor 56 van de 123 Leid se punten. (archieffoto Van Boven) Haaksbergen, dat vanavond nog in actie komt, staat met vier punten achterstand op de vijfde plaats. De komende wedstrijden kunnen dan ook beslissend zijn voor het vero veren van een toegangsbewijs voor de play-offs. "Dit was een leuke training, meer niet", concludeerde Daan van Egmond dan ook te recht: "Het echte werk begint za terdag in Den Bosch". HANS JACOBS. 1 6 - 12 - 16 - 26 - 30 - 35. Reservegetal: 20. Winnend getal Spel 77: 4 1 8959 1. TWEEDE KOERS (2000 m) 1. Zerry de So- ta (G.Nuyten) 2.51,9 1.26,0,2. Zigzag Geluk, 3. Zarathoestra. Toto: winnend f. 11,60 plaats f. 3,20 f. 1,30 f. 2,00 koppel f. 35,10 trio f. 919,70. DERDE KOERS (2000 m) 1. Zormana W (J.de Wit) 21.50,4 1.25,2, 2. Zilia Compaen, 3. Zabina Yvoo. Toto: winnend f. 20,20 plaats 5,30 f. 1,60 f. 2,20 koppel f. 39,80 trio f. 1631,70. VIERDE KOERS (2380 m) 1. Wendi Randa- lis (C.Imming) 3.26.0 1.26,7, 2. Zo boy rose, 3. Zoon van Jensen. Toto: winnend f. 11,90 plaats f. 4,00 f. 2,80 f. 2,50 koppel f. 53,40 trio f. 277,30. VIJFDE KOERS (1660 m) 1. Yvette S (A.K- nijnenburg) 2.21,3 1.25,1,2. Wim Sprookjes- hof, 3. Yvento. Toto: winnend f. 5,00 plaats f. 1,50 f. 1,40 f. 1,50, koppel f. 15,70 trio f. 168,50. Niet gestart nr.l (Ylaloek). ZESDE KOERS (2000 m) 1. Zanzibar Jac- ky (P.SoUeveld) 2.48,9 1.24,5,2. Wonder At tack, 3. Yranda. Toto: winnend f. 1,80 plaats f. 1,20 f. 1,40 f. 2,20 koppel f. 12,00 trio f. 71,50. Niet gestart: nr. 9 (Willy Wes- terhorn). 42,90 trio f. 2150,60. ACHTSTE KOERS (2380 m) 1. Yanna Ha- (Mej. Y. Wagenaar) 3.22,4 1.25,0, 2. Wilfred, 3. Ysabel Ossewaard. Toto: nend f. 11,40 plaats f. 1,50 f. 1,20 f. 1,00 koppel f. 7,00 trio f. 82;80. NEGENDE KOERS (2000 m) 1. Yvere Westfrisia (C.de Leeuw) 2.47,3 1.23,7, 2. Va- leri Borzov, 3. Valentijn D. Toto: winnend f. 2,00 plaats f. 1,90 f. 1,40 f. 1,80 koppel f. 6.60 trio f. 28,80. TIENDE KOERS (2000 m) 1. Uno van de Lente (R.Pools) 2.45,4 1.22,7, 2. Udores, 3. Ulaan Voorne. Toto: winnend f. 5,30 plaats 2,50 f. 2,90 koppel f. 15,30 trio f. 279,90. Niet gestart nr. 1 (Ster Wittetsein). ELFDE KOERS (2000 m) 1. Ulmus du Bois (M.Pools) 2.46,0 1.23,0,2. Ulino Buitenzorg, 3. Winston. Toto: winnend f. 6,00 plaats f. 2,30 f. 1,90 f. 3,00 koppel f. 28,70 trio f. 463,40. Totalistor-omzet: f. 230.525,00. donderdag de zesdaagse van Madrid ge wonnen. Op de laatste avond kwamen de Italianen Viocino/Bincoletti weliswaar dichterbij, maar Knetemann/Navarro slo ten de 1021 km (5105 ronden) af met een voorsprong van één ronde. De einduitslag: 1. Gerrie KnetemannJose Luis Navarro (Ned/Spa) 132 pnt; op 1 ron de: 2. Bruno Vicino/Bincoletti (Ita) 107 pnt; op 2 ronden: 3. Peter Pieters/Alain Bondue (Ned/Fra) 153 pnt; 4. Leo van Vliet/Jose Luis Moreno (Ned/Spa) 141 pnt; op 8 ron den: 5. Jean Luc Vandenbroucke/Avelini Perea (Bel/Spa) 56 pnt; op 11 ronden: 6. Modesto Urrutibeazcoa/Juan Hortelano (Spa) 20 pnt. Overige uitslagen: Weert - Den Bosch 71- 109, Den Helder - Canadians 77-66, Werkendam - Greyhounds 73-80. Stand: Den Bosch 20-34, BS Leiden en Weert 20- 28, Canadians 20-24, Haaksbergen 19-22, Den Helder 20-22, Greyhounds 20-16, Werkendam 20-10, Orca's 19-8, BC Markt Blauwe groep: Paul Annacone/Christo van Rensburg (VStVZAf) - Sergio Casal/Emiho Sanchez (Spa) 7-6, 6-7, 7-6, 7-5. Heinz Gun- thardt/Balasz Taroczy (Zwi/Hon) - Mike DePalmer/Garry Donnelly (VSt) 6-3, 4-6, 7- Rode groep: Peter Fleming/John Lloyd (VS/Grb)-Mark Edmondson/Kim Warwick :Aus) 6-2. 7-5. 6-4. PARIJS - Bij premier Fabius is de fut eruit. Met angst en beven had den zijn politieke medestanders de televisie-uitzending tegemoet ge zien, waarin de eerste minister zich gisteravond aan het kruisverhoor van drie bekende TV-commentato- ren onderwierp. door Rudolph Bakker Voor de meeste politici is dit ge liefde programma een martelgang. Al tijdens de uitzending geeft een speciaal uitgezochte groep kijkers meteen zijn mening via een com puter. Na afloop van het optreden van premier Fabius bleek 51 pro cent van dit gezelschap het betoog van de eerste minister niet overtui gend gevonden te hebben. Daar mee is een nieuwe slag toegebracht aan het al zwaar aangeslagen beeld dat de Fransen van hun regerings leider hebben. Kort nadat president Mitterrand zijn jeugdige vertrouweling en rechterhand - Fabius is 39 jaar - in juli 1984 tot eerste minister had be noemd, steeg diens aanzien in de opinie-onderzoeken gestadig. Af gelopen april bleek 59 procent van de Fransen met de socialistische premier tevreden te zijn. Dit per centage gaf zelfs president Mitter rand te denken, wiens aanzien aan een vrije val begonnen was. Eind vorige maand kon nog maar 41 pro cent van de ondervraagden met het doen en laten van premier Fabius instemmen. Na het aarzelende op treden in het tv-programma van gisteren steeg dit getal met enige procenten. Vergissing Fabius: bedrukt dat president Mitterrand met de benoeming van Laurent Fabius tot eerste minister wellicht de grootste vergissing heeft gemaakt zolang hij sinds mei '81 aan het bewind is. In de eerste plaats ondervond Fa bius het grootste aandeel in de te rugslag als gevolg van de Green peace-affaire, nadat in juli in de Nieuwzeelandse haven Auckland de Franse geheime dienst - zoals later "bleek - het vlaggeschip van de organisatie, de 'Rainbow War rior', had opgeblazen, waarbij een Nederlandse fotograaf om het le ven kwam. Het is waar dat de eerste minister de klappen diende op te vangen en de president diende te dekken, in wiens burelen hoogstwaarschijn lijk de opdracht tot de actie was ge geven. De reeks van hoogst onge loofwaardige verklaringen die de Fransen uit de mond van Fabius opvingen liep echter in een regel rechte debacle uit, toen de eerste minister ertoe overging de populai re minister van defensie Hernu als zondebok uit te kiezen en te ont slaan. Een bijna definietieve klap werd Fabius toegediend toen hij zich in oktober onvoorzichtigerwijze liet verleiden tot een tv-debat met de gewiekste en aanzienlijk ervarener Gaullistenleider en oud-premier Jacques Chirac. Opmerkingen van Fabius tegenover Chirac als "houd u zich alstublieft kalm" - terwijl Fabius zelf zat te bibberen op zijn stoel - en het majestueuse "Denkt u er wel aan dat u tegen de eerste minister van Frankrijk spreekt" werden gevleugelde woorden. Fabius erkende later ridderlijk zijn verlies, al wist hij er gisteren toch geen duidelijke verklaring voor te geven. Na dit tv-debacle in het gesprek met Chirac leek Fa bius uitgeteld. De belangstelling voor zijn daden nam af, en men nam aan dat hij zijn tijd verder uit zou zitten tot aan de verkiezingen van maart aanstaande toe. Ook al zouden de socialisten dan de over winning behalen, wat hoogst on waarschijnlijk is, dan zou presi dent Mitterrand toch naar een an dere regeringsleider omzien. Drama Het derde drama van misreke ning deed zich voor meteen na de omstreden en door president Mit terrand in alle eenzaamheid beslo ten ontmoeting met de Poolse ge neraal Jaruzelski. Na het vertrek van de Sowjet-zetbaas verklaarde Fabius in het parlement met zoveel wooi -n niet tc willen verhelen dat dit bezoek hem "persoonlijk in Verwarring had gebracht". Hoewel ROTTERDAM (ANP) - De kans dat de leden van de woongroep aan de Schiebroekselaan in Rotterdam ontucht hebben gepleegd met hun kinderen is vrijwel nihil. Dat komt omdat de meest voorkomende ach tergronden voor incest (onvrijheid en gebrek aan genegenheid) in dit geval afwezig zijn. Overheidsoptre den in deze zaak is dan ook uit den boze. Dit blijkt volgens de raadsman van de woongroep, mr. J. Groen, uit het rapport dat de Leidse hoog leraar prof. dr. J. Frenken als getui- ge-deskundige over deze zaak heeft uitgebracht in opdracht van 'Geen ontucht met kinderen in woongroep' de rechter-commissaris bij de Rot terdamse rechtbank. De rechtbank stelt een onderzoek in naar moge lijk strafbare handelingen door zes leden van de woongroep met een aantal kinderen. Frenken heeft daarvoor ook gesprekken gevoerd met de leden van de woongroep. Volgens mr. Groen is het rapp- port van de Leidse hoogleraar, die in opdracht van de overheid al eni ge tijd onderzoek doet naar de ach tergronden van incest, opvallend positief voor de leden van de woongroep. Mr. Groen kan zich daarom ook niet meer voorstellen dat het Openbaar Ministerie bin nenkort alsnog besluit tot het in stellen van vervolging. Een eerder rapport van de Rotterdamse kin- der-psychologe prof.dr. J. Sanders- Woudstra heeft er al voor gezorgd dat de leden van de woongroep vo rig najaar de ouderlijke macht over hun kinderen terugkregen. Contract met Indonesië voor bouw havensleepboten de socialisten meer dan welke par tij ook in Frankrijk in Jaruzelski al tijd de onderdrukker van de vrije vakbeweging hebben gezien, kon den ze deze majesteitsschennis toch niet waarderen. Voor de oude houwdegens in de partij was het zelfs een prachtige gelegenheid zich van Fabius te dis- tanciëren, die ze altijd als een vreemde eend in de bijt hadden ge zien. Tenslotte is Fabius de spruit van een allerminst socialistische familie uit de Parijse hogere burge rij, die een briljante studie vol bracht en er veel meer uitziet als het jeugdige evenbeeld van de vroegere president Valery Giscard d'Estaing. In zijn tv-debat met de drie jour nalisten bleek premier Fabius mentaal niet over de hem toege brachte slagen te zijn heen geko men. Op de herhaaldelijk gestelde vraag wat er nu precies gaat gebeu ren als in maart de oppositie wint en de president stapt niet op - en van de laatste veronderstelling gaat de eerste minister uit - wist Fabius niets beters te antwoorden dan dat er dan een chaos ontstaat, die de kiezers aan zichzelf te wijten zullen hebben.Na afloop van de uitzending verlieten Fabius en zijn aanhang de studio met bedrukte gezichten. De eerste minister bleef tijdens de ganse uitzending uit het veld geslagen, ondanks de stimule rende aanwezigheid van de popu lairste ministers van zijn kabinet. Daarmee zijn Fabius' kansen op het presidentschap in '88 nog aan zienlijk kleiner geworden. En zal president Mitterrand bij gebrek aan een socialistische locomotief in de verkiezingscampagne ge dwongen zijn met eigen hand het vuur od te stoken om nog enig en thousiasme onder zijn aanhang op te wekken. WATERHUIZEN (ANP) - De scheepswerf Pattje BV in Water huizen (Groningen) heeft een con tract ter waarde van 70 miljoen gul den ondertekend met een werf in Indonesië. Het contract met de scheepswerf, Pt. Galangan Kodja in Djakarta, omvat de bouw van ze ven havensleepboten in Nederland en de levering van de onderdelen voor nog eens vier havensleepbo ten. Deze boten, van 2400 pk, wor den in Indonesië gebouwd. Bij het contract is de levering Behalve koffie ook peper gehamsterd AMSTERDAM (ANP) - Sinds de berichten over een dreigend tekort aan peper in de loop van dit jaar zijn de Nederlandse consumenten op grote schaal peper gaan hamsteren. Dat heeft een van de directeuren van de grondstoffenhandelaar Man Producten in Rotterdam, A. de Vrij, gisteren verklaard. Volgens De Vrij zijn de fabri kanten van peper in Nederland verrast door de plotselinge hamsterwoede, die uitbrak op een moment dat de produktie grotendeels stil lag wegens de laarwisscling. Albert Heijn bevestigt dat er erg veel peper wordt verkocht. In sommige gevallen zijn de verkoopcijfers verdrie- of ver- vierdubbeld, aldus een woord voerder. Van een tekort is vol gens hem echter nog geen spra ke. Bij de Spar en Edah zegt men dat peper door de uit de pan rijzende prijzen soms mondjesmaat verkrijgbaar is, maar van problemen als bij de koffie is nog geen sprake. „Het is een relatief klein artikel. Wie een busje peper heeft gekocht kan voorlopig weer vooruit". van de technische „know how" in begrepen, evenals de opleiding en de training van de bemanningen in Nederland. Dit is gisteren meege deeld door de directeur van de scheepswerf, de heer G.C.W. Speld. Hij verwacht dat de bouw ongeveer 14 maanden in beslag zal De zeven in Nederland te bouwen havensleepboten, vier van 1500 pk en drie van 2400 pk, worden uitbe steed aan verschillende werven. Daartoe is een speciaal samenwer kingsverband in het leven geroe pen. Het gaat daarbij om Baan Hof man in Gorinchem en Wilton-Fij- enoord in Schiedam, de werf die eerder al drie korvetten aan Indo nesië leverde en momenteel onder zeeërs bouwt voor Taiwan. De Co- no Industriegroep in Groningen ten slotte levert de casco's. De heer Speld verwacht dat de order zal doorwerken naar de toe leveringsindustrie. Bij Nederland se bedrijven als Stork-Werkspoor en Man-Brops worden de hoofd motoren gebouwd. Schottel levert de schroefinstallaties. In Waterhuizen is men momen teel bezig met de bouw van vier speciale bevoorradingsschepen voor een Deense rederij. Deze reu- zenorder, waarmee een bedrag ge moeid is van 120 miljoen gulden, wist Pattje BV eind september van het'vorig jaar in de wacht te slepen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris van Zeil (economische zaken) gaat bemiddelen in het conflict over reisklachten tussen de Consumenten bond en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Het conflict draait om de vraag of een reisbureau in principe aansprakelijk is voor het ongemak dat reizigers ervaren als hun vakantieverblijf niet vol doet aan de verwachtingen die in de reisgids waren gewekt. Het gesprek tussen de drie partijen wordt maandag gehouden. De Consumentenbond heeft enige weken geleden de werkzaamheden in de Geschillencommissie Reizen opgeschort. Aanleiding was de opstel ling van de ANVR, die ondanks dringende verzoeken van de bond niet bereid bleek om onderdelen van de reisvoorwaarden te verbeteren. Ook wil de Consumentenbond dat de ANVR een consument-vriendelijker be leid gaat voeren. Na een volgens de Consumentenbond niet aflatende stroom klachten over overboekingen en annuleringen, besloot de bond in 1984 al de alge mene voorwaarden van de ANVR ter discussie te stellen. Deze pogingen strandden aanvankelijk, maar na tussenkomst van de directie Consu mentenbeleid van het ministerie van economische zaken werd het over leg met de vereniging van reisbureaus hervat. De ANVR besloot echter enige tijd geleden in de nieuwe reisprogram ma's de reisvoorwaarden niet meer af te drukken. De mogelijkheid om over een reis te klagen bij de geschillencommissie wordt in de gidsen niet meer vermeld. Volgens de ANVR fungeert een reisbureau alleen als tus senpersoon en is zij niet verantwoordelijk voor gebreken, ook niet op de vakantiebestemming zelf. Voor de Consumentenbond is dit niet aan vaardbaar. Chef rechtbank op non-actief wegens diefstal GRONINGEN (ANP) - Een 53-jari- ge medewerker van de rechtbank in Groningen is op non-actief ge steld. De man wordt ervan ver dacht enkele duizenden guldens te hebben gestolen van door Justitie in beslag genomen geld. Als hoofd van de strafgriffie had de man toe gang tot de ruimte waar door de politie in beslag genomen geld en goederen worden bewaard tot de rechter heeft beslist wat ermee moet gebeuren. Dit heeft officier van justitie mr. M.H. Severein gisteren meege deeld. Volgens de officier heeft de Rijksrecherche een onderzoek in gesteld nadat onregelmatigheden in de boekhouding van de in be slag genomen goederen waren ont dekt. Het onderzoek, dat intussen is afgesloten, leidde naar de man, die op 19 december voorlopig van zijn taak werd ontheven. Hij werk te 34 jaar bij de Groningse recht bank. Er is nog geen beslissing ge nomen over een mogelijke straf rechtelijke vervolging. 'Z.-Afrika treedt harder op tegen Klaas de Jonge' JOHANNESBURG/DEN HAAG (ANP)- Volgens het regeringsge zinde Zuidafrikaanse dagblad The Citizen heeft de Zuidafrikaanse re gering besloten tot een hardere koers in de zaak-Klaas de Jonge. Aanvankelijk zouden de Zuidafri kaanse autoriteiten bereid zijn ge weest De Jonge alleen te vervolgen op grond van de vuurwapenwet, maar nu zouden ze weer op stand punt staan dat hij moet worden be recht op grond van de Wet op de binnenlandse veiligheid, wegens zijn beweerde banden met activi teiten van het verboden African National Congress, aldus The Citi- „De Zuidafrikaanse regering heeft kennelijk Nederland laten blijken dat ze een veel hardere juri dische lijn zal volgen schreef de krant. Volgens The Citizen was Pretoria aanvankelijk bereid tot een regeling waarbij De Jonge tij dens het proces dagelijks zou kun- hen terugkeren naar de ambassa de. Een afspraak over berechting krachtens de vuurwapenwet zou de impasse in het overleg hebben kunnen doorbreken. Maar nu ver langen de autoriteiten strafvervol ging wegens alle feiten die hem ten laste gelegd zouden kunnen wor den op basis van het politie-onder- zoek naar zijn beweerde activiteit voor het ANC.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12