S0 T Haan bevindt zich op glad ijs mager contract meer sponsors Geen interland in Genua KNAU zoekt na Mechelen Europees voetbal bezorgen Aad de Mos moet Kasparov volhardt in weigering 'Voor hetzelfde geld sta ik morgen zelf buiten' Koreanen zweren eenheid Rick Talan bij Vitesse op zoek naar zekerheid AEK klaagt na derby arbiter aan Moment van verslapping fataal voor hockeyers DONDERDAG 9 JANUARI 1986 SPORT PAGINA 11 LEIDEN (GPD) - Voorzitter Wim de Beer van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) en directeur Jaap Sonneveld van Runner Up Sport hebben woensdagmid dag in Hilversum toch overeenstemming bereikt over een sponsorovereenkomst voor vier jaar. Tot 1 januari 1989 zullen vertegenwoordigende atletiekploegen zich presen teren in kleding van de Amerikaanse gigant Converse. In ruil daarvoor ontvangt de KNAU een bedrag van 300.000 gulden van de Alphense zakenman Sonneveld, importeur en verkoper van het sportmerk met de ster. KNAU-onderhandelaar De Beer haastte zich gisteren te zeggen dat hij verheugd is over de afloop van de onderhandelingen die bijna een jaar hebben geduurd. „Met dit con tract kunnen we namelijk goed uit te voeten", aldus De Beer. „Wij kunnen nu aanvullende overeen komsten sluiten met andere spon sors in een andere branche en dat is een groot voordeel". De Beer vergat daar aan toe te voegen dat de KNAU die 'deel- sponsors' hard nodig zal hebben om niet in financiële problemen te raken. De drie ton van Sonneveld HILVERSUM/MOSKOU/WENEN (ANP/Reuter/DPA) - De reis van FIDE-voorzitter Campomanes naar Moskou heeft er niets aan kunnen veranderen. Gari Kaspa rov blijft volharden. „Ik ben niet van plan een revanche-tweekamp tegen Karpov te spelen". Dit ver klaarde de wereldkampioen scha ken gistermiddag in het radiopro gramma van de VARA, de Rode Draad. Campomanes kwam naar Moskou om de revanche voor te bereiden. De Filippijn is de me ning toegedaan, dat de reglemen ten van het wereldkampioenschap wel degelijk in een revanche-twee- kamp voorzien. De onttroonde wereldkampioen Anatoli Karpov vertrok voor Cam pomanes' landing in Moskou Wenen voor deelname aan een in ternationaal toernooi. In de tweede ronde versloeg hij met de witte stukken de Westduitser Stefan Kindermann. is namelijk aanmerkelijk minder dan de vijf ton die de vorige spon sor (Adidas) in de perio.de '80-'84 in de atletieksport investeerde en slechts de helft van het bedrag dat aanvankelijk de inzet was van de onderhandelingen tussen de KNAU en Runner Up Sport. Voor dat bedrag wenste direc teur Sonneveld evenwel volledige branche-exclusiviteit die De Beer hem uiteindelijk niet kon garande ren. Op die eis van de sponsor en de eis van de Unieraad van de KNAU om vertegenwoordigende ploegen in oranje kleding te ste ken, in plaats van het rood-wit- blauw van de sponsor, dreigden de onderhandelingen vast te lopen. Sonneveld liet onlangs weten dat volledige branche-exclusiviteit hem „het hele contract met de KNAU waard was" en als die niet kon worden gegarandeed „het feest niet door zou gaan". Zover is het dus niet gekomen, maar uit het magere bedrag dat uiteindelijk met de sponsorovereenkomst is ge moeid, valt op te maken dat Sonne veld niet de door hem verlangde waarborg heeft gekregen. De nieu we KNAU-sponsor wilde dit even wel ontkennen noch bevestigen. Ruud. Gullit druipt verslagen af. Deze keer niet na een nederlaag, Italië-Nederland. Op de achtergrond 'boosdoener' Sostaric. GENUA (ANP) - De weersomstan digheden hebben het absoluut on mogelijk gemaakt de wedstrijd tussen de B-elftallen van Italië en Nederland te laten doorgaan. De regen die gisteren de gehele dag met kleine beetjes was gevallen, ging tegen acht uur 's avonds over in een hagel- en natte sneeuw storm, die de overstroming van de grasmat voltooide. Vanmorgen was het veld door de slechte weers omstandigheden nog steeds onbe speelbaar. De Joegoslavische arbi ter Sostaric keurde het duel daarop definitief af. Vanmiddag vértrok de Neder landse voetbalselectie vanuit Mi laan naar Schiphol. Bondscoach Leo Beenhakker was uitermate te leurgesteld over de afgelasting- .„Het is voor de groep een geweldi ge tegenvaller. De stemming in de ploeg was dat men het liefst wel het veld was ingegaan. Je komt niet drie dagen naar Genua om zonder wedstrijd gespeeld te heb ben naar huis terug te keren. De Italianen wilden ook wel, mis schien ook omdat de wedstrijd di rect op de televisie zou worden uit gezonden. Maar het was werkelijk onmogelijk". ''Gistermiddag was er al gespro ken over afgelasting omdat het veld er dramatisch slecht bij lag. Er werd toen besloten tot de avond te wachten. In de hoop dat het enigs zins mogelijk zou zijn. Maar je kunt het de spelers, die hun eerste kans krijgen, niet aandoen op zo'n veld te voetballen. Ik heb begrip voor de afgelasting. Van afstel zal het denk ik niet komen. Wij zullen pro beren een andere datum voor de wedstrijd te vinden". Scheidsrechter Sostaric ver scheen gisteraond een klein uur voor het begin van de wedstrijd in het vrijwel lege stadion. Hij maak te om precies acht uur met zijn grensrechters en de aanvoerders Ancelotti en Gullit zijn entree op het veld. Hij probeerde een paar keer de bal op het doorweekte gras te laten stuiteren, maar het bleven vergeefse pogingen. Daarna be sloot hij tot afgelasting. Vanmor gen herhaalde de Joegoslavische leidsman de actie en kwam tot het zelfde besluit als gisteravond. MECHELEN (GPD) - Aad de Mos wordt met ingang van volgend sei zoen zo goed als zeker de nieuwe trainer van het Belgische KV Me chelen. De Mos, die vorig jaar mei bij Ajax werd ontslagen en dit sei zoen rust neemt na zijn vijf „tro penjaren" bij de landskampioen, wordt bij de 'Koninklijke Vereni ging' de opvolger van de Duitse trainer Ernst Künnecke. Mechelen wil met Aad de Mos (38) Europees voetbal binnenha len. Aanvankelijk was het de be doeling dat de club dit seizoen reeds in de top van de Belgische eerste klasse zou meedraaien, maar ondanks het contracteren van on der anderen Erwin Koeman (FC Groningen) en Graeme Rutjes (Ex celsior) lijkt dat niet te gaan luk ken. Mechelen staat momenteel op de elfde plaats met 18 punten uit 19 wedstrijden. Dat is ook de voornaamste reden dat KV Mechelen het contract met Ernst Künnecke, dat aan het eind van dit seizoen afloopt, niet zal ver lengen. Voorzitter/geldschieter John Cordier investeerde dit sei zoen bijna drie miljoen gulden in nieuwe aankopen, louter en alleen met de bedoeling de 80.000 inwo ners van Mechelen binnen afzien bare tijd Europa-Cupvoetbal te bieden. De tegenvallende resulta- LAUSANNE (SID/DPA) - Bij het begin van de vergadering van het Internationaal Olym pisch Comité over de moge lijkheden'de zomerspelen van 1988 te spreiden over Zuid- en Noord-Korea zworen de af gevaardigden uit Noord-Ko rea gisteren op sportieve een heid tussen de beide Korea's. Zij stelden, in de persoon van Chung Guk Chin, de vice-voor- zitter van het Noordkoreaanse Olympisch Comité, voor de verschillende onderdelen van de spelen te verdelen over bei de landen, één Koreaanse ploeg samen te stellen en on der één vlag aan de start te verschijnen. Hoewel het IOC pas na afloop van de bespre kingen een standpunt bekend zal maken, werd in Lausanne wel bekend dat de IOC-top af wijzend tegenover deze voor stellen staat, omdat ze niet in overeenstemming zijn met het Olympisch handvest. In 1981 werd tijdens het congres in Baden Baden de organisatie van de Spelen in 1988 alleen aan Zuid-Korea toegewezen. BRUSSEL (GPD) - Het park, grenzend aan het Vanden- stock-stadion in Brussel, is gehuld in een winterjas. In de verte klinkt 'hoefgetrappel'. De selectie van Anderlecht wordt afgeknepen. Rondjes van 1500 meter. Stijgen en da len. Arie Haan heeft voor het eerst sinds zijn vertrek uit Brussel, vier en een half jaar geleden, weer paarse sokken aan. Als opvolger van Pol van Himst, die in 1982 triomfan telijk werd binnen gehaald, maar drie en een halfjaar later door een zijdeur mocht verdwijnen. Zo gaat dat bij een topclub, die tweede staat in plaats van eerste. Haan, 37 jaar inmiddels, zit er niet mee. „Dat is inherent aan de voetbal lerij". Arie Haan: 35-voudig internatio nal, twee WK-finales, diverse Euro pa-Cups. Werkgevers in het verle den: Ajax, Anderlecht, Standard Luik, PSV, Seiko Hong Kong, FC Antwerp. Anderhalf jaar trainer. Huidige werkgever: Anderlecht. „Het was niet zo leuk om midden in het seizoen te vertrekken bij Antwerp. Aan de andere kant krijg je maar een paar kansen tijdens je carrière en als je die krijgt moet je goed weten wat je doet", aldus Haan. De start van Arie Haan als trainer van Anderlecht verloopt allerminst vlekkeloos. Hij bevindt zich letter lijk en figuurlijk op glad ijs. Het Vandenstock-complex ligt er bij als een ansichtkaart uit een winter sport-oord. Bevroren sneeuw kraakt onder de schoenen. In het park kijkt Haan af en toe op zijn horloge, terwijl de spelers zich in het zweet werken tot ze dampend als kokend water naar lucht staan te happen. Tot slot waagt de selec tie zich nog even op het trainings veld voor een partijtje, maar voor dat de eerste bal getrapt is, diri geert Haan de troepen naar de KATWIJK (GPD) - Rick Talan speelt na de winterstop voor eerste-divi- sieclub Vitesse uit Arnhem. De 25-jarige aanvaller zet vanmiddag zijn handtekening onder een contract van twee en een half jaar. De ex-AZ'er is de derde aankoop van de Gelderse club. Eerder deze week tekende Roger Schouwenaar (FC Den Bosch) voor de Arnhem mers. Chris van den Dungen, die in België speelde, werd al in december gecontracteerd. Ooit vormde dit trio de aanval van Jong Oranje. Talan en Schouwenaar hebben ook samen bij AZ'67 gespeeld. Talan werd aan het begin van dit seizoen door AZ'67 aan Haarlem uitgeleend. In het huurcontract was opgenomen dat de Katwijker terug gestuurd kon worden als hij niet zou voldoen. En de prestaties van de snelle spits waren volgens trainer Hans van Doorneveld van Haarlem niet om over naar huis te schrijven. Talan verzoende zich met zijn terugkeer naar AZ'67 totdat Vitesse zondagavond contact met hem opnam. Talan: „Dat ik naar Vitesse ga, heeft voor 60 procent te maken met hfet feit dat ik daar zo goed als zeker een baan voor halve dagen bij een accountantsbureau krijg. Ik ben bezig met het diploma SPD en die baan sluit heel mooi aan bij mijn studie. Daarnaast telt mee dat Vitesse een elftal met mogelijkheden heeft. Ik heb gekozen voor zekerheid en denk dat bij Vitesse te vinden". Soetekouw Het bestuur van AZ'67 heeft bij de licentiecommissie van de KNVB een verzoek ingediend tot dispensatie voor Frits Soetekouw. De momenteel als hoofdtrainer fungerende Soetekouw beschikt niet over de benodigde papieren om het eerste elftal te trainen. Aangezien Joop Brand dit sei zoen wegens ziekte niet meer terugkeert als hoofdtrainer, ziet het bestuur de situatie van vóór de winterstop graag gecontinueerd. kleedkamer. „Te glad, te gevaar lijk", oordeelt hij. Sentimenten Arie Haan als opvolger van Pol van Himst, die niet meer goed lag bij de verwende toppers van An derlecht. De één zijn dood... De Ne derlandse oud-international zit er niet mee. Hij heeft de afgelopen ja ren een pantser gekweekt en voor sentimenten is helemaal geen plaats. „Voor hetzelfde geld sta ik morgen zelf buiten. Als je lang met een ploeg werkt kan je relatie tot de groep niet meer up-to-date zijn. In die situatie zit je nu eenmaal als trainer. Daar maak ik me niet druk om. Nee, echt waar, daar blijf ik nuchter onder". Een half seizoen heeft Arie Haan voorlopig de tijd om aan de wen sen van Anderlecht-voorzitter Con stant Vandenstock tegemoet te ko men: de landstitel en de Europa- Cup I. Met minder neemt de voor zitter van de chique Brusselse club geen (of nauwelijks) genoegen. Voorlopig zit Haan echter voor an derhalf jaar 'gebeiteld'. „Een con tract voor een half jaar zou bela chelijk zijn. Dat zou uitgelegd wor den als een probeersel van Ander lecht en dat kan zo'n club zich niet veroorloven". Haan praat gemakkelijk over de opdracht waar hij voor staat en over zijn razendsnelle carrière als voetbaltrainer. Zonder trainersdi ploma, maar met een schat aan kennis is hij bij Anderlecht terug gekeerd op het oude nest. „Ja, het is erg snel gegaan, maar aan de an dere kant is mijn binding met het voetbal nog ontzettend sterk. Daar om zeg ik maar: „Hoe sneller, hoe beter". Dan verlies je die binding niet en ik denk juist dat dat erg be langrijk is". „Druk is er altijd. Daar moet je niet van schrikken. Dat is zo'n be kend gegeven. Ook als trainer moet je jezelf blijven. De grootste kwaliteit is stress-bestendig te zijn. Goede prestaties lever je altijd on der druk. Ik heb al zo lang te ma ken met het heilige moeten. Er zijn een paar mensen op wie ik me kan afreageren. Ja, in m'n eigen omge ving. Een paar mensen ook met verstand van zaken. Met wie ik kan praten. Plankenkoorts? Nee, nog niet. We hebben nog geen wed strijd gespeeld. Ik wacht maar af. Als je keihard werkt en je doet wat je moet doen, dan moet je jezelf achteraf geen verwijten maken. Je Arie Haan kraait victorie nadat hij de winnende treffer heeft gescoord i Nederlands elftal de eindronde van het WK '78 bereikte. moet ook de overtuiging hebben dat alles mogelijk is". Zelfvertrouwen De eerste voetstappen van Haan in de Brusselse sneeuw getuigen echter nog niet van een soepele tred. „Het is niet de gemakkelijk ste manier om midden in de winter van de ene naar de andere club over te gaan. Dit is m'n zevende werkdag bij Anderlecht. Ik heb de groep nu twaalf keer getraind, maar ik heb m'n voetbalschoenen nog maar twee keer aan gehad. In zo'n korte tijd en op deze wijze kun je nog niet veel doen. Dat is mijn probleem. Je kunt een paar kleine dingen wijzigen, maar dat is eigen lijk alles". Grote veranderingen heeft Haan bij Anderlecht dan ook nog niet doorgevoerd. Bovendien wordt buitenstaanders geen uitgebreide blik in zijn voetbalkeuken gegund. Wie het wil mag de geur opsnui ven, maar de deksels blijven op de pannen. „Anderlecht heeft dit sei zoen te veel doelpunten tegen ge- kregen. Daarmee zeg ik niet dat er een fout schuilt in de verdediging. De verdediging begint bij de voor ste aanvaller en de aanval begint bij de achterste verdediger. Wat me verder is opgevallen? Dat Ander lecht maar tweede staat. Dat stoort mij. Ik heb altijd willen winnen en dat is nog steeds zo". Ondanks die belabberde start straalt Arie Haan nog altijd het zelfvertrouwen uit dat hem als voetballer altijd typeerde. Die 'air' zal hem nooit een ereplaats opleve ren bij een populariteitspoll, maar het maakt hem in principe wel ge schikt voor een vaste plaats aan het front, waar de voetbaloorlog op z'n hevigst is. In navolging van Rinus Israel zegt hij: „Je werpt je op als trainer, zoals je vroeger zelf als voetballer was. Tien jaar geleden riepen ze al tegen me dat ik trainer moest worden. En nu merk ik het zelfde. Bij iedere groep die je traint, pik je ze er zo uit. Jongens van 28, 29 jaar die dat hebben wat een trainer moet hebben. Ik zeg niet dat ze toptrainers worden. Dat word je pas bij een topclub". Ploegbelang Waarmee Haan zichzelf, niet ge hinderd door enige mate van be scheidenheid, gelijk gekwalifi ceerd heeft. Zelfvertrouwen dus. „Dat is voor spelers ook verschrik kelijk belangrijk. Daar kun je als trainer erg veel aan doen. Iedereen speelt wel eens slecht, maar je mag best denken: 'Ik ben de beste'. Dat is een positieve gedachtengang. Ik heb zelf nooit gedacht dat de in vloed van een trainer zó groot kan zijn. Het probleem bij Anderlecht is, dat je te maken hebt met veel vedetten, die zich moeten kunnen wegcijferen in het belang van het team. Met één of twee vedetten is dat niet zo moeilijk, maar hier wil iedereen aan zijn trekken komen. Ik zal erop moeten hameren dat het belang van de ploeg op de eer ste plaats komt". „Het is erg belangrijk jezelf weg te kunnen cijferen. Discipline, le ren luisteren. Het is kruipen of ver zuipen. Dat is me in de wedstrijden tussen Nederland en België zo op gevallen. Talent genoeg in Neder land, maar geen weerbaarheid. Geen mentaliteit. Je kunt tech nisch, tactisch of conditioneel trai nen, maar ik train soms ook op ka rakter. Dan moeten ze helemaal door het lint gaan en toch blijven luisteren. Als topsporter moet je verschrikkelijk af kunnen zien en ten en het feit dat de voor de ont slagen Leo Canjels in de plaats ge komen Künnecke al langer ter dis cussie stond, is de Duitser uitein delijk noodlottig geworden. Afvloeiing alles voor het belang van de ploeg overhebben". „Ik ben niet bang om af te gaan als trainer, ledereen wacht daarop, maar ik kan me er niet druk om maken. In de loop der tijden heb ik geleerd dat het gewoon niet fout mag gaan. In de voetballerij heb je vrienden en 'geen-vrienden', ik zeg niet vijanden, maar 'geen-vrien den'. Hoe hoger je komt, hoe meer 'geen-vrienden' je hebt. Dat heb je dan ook maar te accepteren". ATHENE (Reuter) - De Griek se voetbalclub AEK Athene heeft gisteren bekend gemaakt scheidsrechter Meletis Voutsa- ras te zullen aanklagen voor een bedrag van 50 miljoen drachme (ongeveer een miljoen gulden). Het bestuur van AEK is van mening ernstig te zijn be nadeeld door Voutsaras in de belangrijke wedstrijd tegen lijstaanvoerder Panathinaikos (1-2). Atheense officials zeiden dat ze Voutsaras, die al twintig jaar fluit en internationaal arbi ter is, niet alleen voor de rech ter zullen dagen wegens het verzaken van zijn plicht, maar er tevens bij de voetbalinstan ties op zullen aandringen hem te straffen. Als AEK zondag van de plaatselijke rivaal Pana thinaikos had gewonnen, wa ren beide teams in de competi tie op gelijke hoogte gekomen. Het is lange tijd onzeker geweest bij welke club Aad de Mos zou te kenen. Pal na zijn ontslag bij Ajax wees hij een officieel aanbod van MVV van de hand, omdat de Hage naar dit seizoen rust wilde nemen. Financieel kende De Mos overi gens weinig problemen, omdat de trainersvakbond WON met Ajax een gunstige afvloeiingsregeling - doorbetaling van zijn salaris tot juli '86 - voor hem was overeengeko men. De afgelopen maanden na men de geruchten toe als zou hij overeenstemming hebben bereikt met een Italiaanse of een Belgische club. De gesprekken die De Mos de afgelopen periode met Mechelen voerde, blijken nu meer te zijn ge weest dan alleen maar geruchten. KV Mechelen wordt de tweede betalende club waar Aad de Mos werkzaam zal zijn. Vóór zijn Ajax- periode trainde hij de amateur- clubs RVC (twee j&ar). De Valke niers (driejaar) en Wilhelmus (twee jaar). KOEWEIT (ANP/Rtr) - Het Neder lands hockeyteam, dat in vergelij king met de andere deelnemers aan het vierlandentoernooi in Koe weit laat arriveerde, heeft het giste ren in de eerste wedstrijd net niet kunnen bolwerken tegen Pakistan. Het elftal van de bondscoaches Van Heumen en Bellaart verloor met 0-1 door een doelpunt van vleugelaanvaller Waseem Feroze na 25 minuten. De verrassing van de eerste dag was de zege van Groot-Brittannië op India: 1-0. Wereld - en Olympisch kam pioen Pakistan trad, in vergelij king met Los Angeles 1984, aan met een op de toekomst gericht elf tal. De Nederlandse selectie week maar op een enkele plaats af, ver geleken met het toernooi om de Champions Trophy, dat november vorig jaar in Perth werd afgewerkt en waar Nederland met 3-4 van de Pakistani verloor en als voorlaatste eindigde. In Koeweit, waar de or ganisatoren een aardig prijzenbe- drag bijeen hebben gebracht, had den de hockeyers, gewend aan syn thetische ondergrond, vooral moei te met het grasveld van het al-Ara- bi voetbalstadion in Koeweit. Strafbal Oranje, dat kennelijk geen enke le hinder had van de reis naar de Golfstaat, begon overtuigend. Een groot gedeelte van de eerste helft werd Pakistan onder druk gezet, maar een moment van verslapping leidde tot de tegentreffer. Het was tevens de enige keer dat de Pakis taanse aanval, geleid door schutter Waseem Feroze, de Nederlandse defensie voor problemen stelde. Na het doelpunt golfde het spel voortdurend op en neer, zonder dat een van beide teams erin slaagde een definitief stempel te zetten op de wedstrijd. Pakistan, dat voor het laatst in november 1983 in Ka- ratsji van Nederland verloor (2-3), had in de slotfase de marge nog kunnen vergroten. Een hevig aan gevochten strafbal, gegeven na een een doelworsteling in de Neder landse cirkel, werd echter naast ge mikt. Timing De Indiase manager Govindan weet de nederlaag van zijn ploeg tegen de Britten, die bewezen nog wel degelijk uit de voeten te kun nen op gewoon gras en de tegen standers erg weinig ruimte gaven, vooral aan de terrein-omstandighe den. Vorige week won India bij een vergelijkbaar evenement in Dubai nog duidelijk (4-1) van Groot-Brit tannië. India, dat drie sleutelspe lers miste wegens een vorig jaar opgelopen schorsing na incidenten bij het toernooi om de Asia Cup in Dhaka, had grote moeite met een juiste timing, terwijl tien strafcor- ners ook niet werden benut. De Britten, die er zes kregen te nemen, deden het iets beter. Aanvoerder Richard Dodds mikte na een straf hoekslag in de derde blessuremi nuut raak. Nederland treft vandaag in de tweede wedstrijd India. Groot-Brittannië speelt tegen Pa- kistan. Loting volleybal ATHENE (Rtr) - Het Nederlands vrouwenteam is bij de loting voor het toernooi om het wereldkam pioenschap volleybal voor B-lan den, dat van 2 tot 11 juni in Italië wordt afgewerkt, ingedeeld bij on der meer Hongarije en de Bondsre publiek Duitsland. Indeling: Groep 1: Italië, Bulgarije, Tai wan, Polen, Haiti en Egypte. Groep 2: Nederland, Hongarije, Australië, Bondsrepubliek Duits land, Venezuela en Nieuw-Zee- land.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11