Erica Beheer koopt complex Stille Rijn Investeringen in Rijnland (link gestegen Zorgen om stijging jeugdcriminaliteit 'Gemeenschappelijke leiding voor ziekenhuis en faculteit' Goekoop: parkeergarage aan Morssingel bouwen Politie zoekt nog spullen van dode man Nieuwbouw op plaats Langezaal Inbreker vlucht koelcel in Bewoners willen geen bussluis Vrouwenweg OPRUIMING TOT 60% KORTING Motor slipt op Zijlsingel Ondernemingen voelen weer vaste grond onder de voet DINSDAG 7 JANUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - "Het terrein van de bom, apn de Morssingel, is wellicht ge schikt voor de bouw van een parkeergarage". Burgemeester Goekoop deed die suggestie gisteravond tijdens zyn nieuwjaarsspeech ten stadhuize. Goekoop constateerde dat de parkeer garages in Leiden aardig van de grond komen. "Als de plannen doorgaan, is in april de Sandersgarage gereed en is met de garage op het Ir. Dries- senplein gestart. Maar, ik heb het vermoeden dat aan de zuidwestkant van de binnenstad nog grote behoefte aan parkeergelegenheid blijft be staan. Met de gerestaureerde Morspoort en een overdekte Morsstraat als toegangsroute naar het winkelcentrum is het terrein van de bom aan de Morssingel een geschikte plaats voor een parkeergarage", aldus burge meester Goekoop. Verkeerswethouder Peters liet desgevraagd weten weinig te voelen voor het idee van Goekoop. "Zo'n parkeergarage pal op de Morspoort en toch een behoorlijk eind lopen van de stad. Ik ben er niet stuk van", aldus Peters. De wethouder zei niet eerder met Goekoop over diens suggestie gesproken te hebben en de resultaten van de Sandersgarage en de te bouwen garage op het Ir. Driessenplein te willen afwachten alvorens nieuwe initiatieven te nemen of te honoreren. LEIDEN - "De snelle toename van de jeugd en jongerencriminaliteit in Leiden baart het ge meentebestuur grote zorgen voor de toe komst". Burgemeester Goekoop zei dit gisteravond tijdens een druk bezochte nieuwjaarsreceptie in het stadhuis van de gemeente Leiden. "In zes jaar tijd is het aantal aangegeven misdrij ven bijna verdubbeld", deelde de burgemees- ter mee. "Tachtig procent van de stijging in het afgelopen jaar kwam evenwel voor reke ning van de jeugdpolitie. Daaruit blijkt duide lijk de opkomst van de jeugd- en jongerencri minaliteit. Deze jongerencriminaliteit behoeft feitelijk veel meer aandacht dan zij tot heden krijgt", aldus Goekoop, die daarmee blijk gaf van zijn zorg over de korpssterkte bij de poli tie. Opmerkelijke uitschieters onder de verschil- D lende categorieën misdrijven is diefstal, dit -Burgemeester Goekoop: fiets kwijt kwam tweeënhalf maal zo vaak voor als in (foto wim Dijkman) 1980, en fietsendiefstal, dat drie maal zo vaak voorkwam (3113 gestolen fietsen in 1985). "Als we een gemiddelde waarde van 350 gulden per fiets nemen is er in Leiden alleen al voor één miljoen gulden aan fietsen gestolen. Slechts tien procent werd teruggevonden", aldus de burgemeester die liet weten dat ook zijn fiets gestolen is. Er zijn ook enkele lichtpuntjes, meent Goe koop. "De stijging van het aantal aangegeven misdrijven is het afgelopen jaar lager geweest dan de periode daarvoor. "Van 1980 tot 1984 was de stijging gemiddeld zeventien procent. In 1985 minder dan vijf procent. Het oplos singspercentage is ondanks een verdubbeling van zaken, na een terugval in de jaren 1982 tot 1984, weer nagenoeg gelijk aan dat van 1980, namelijk vierentwintig procent. Dus werden tweemaal zoveel misdrijven opgelost door een gelijkblijvend aantal politiemensen. Hier is lof voor de politie op zijn plaats", aldus burge meester Goekoop. Ook op nieuwe beleidsterreinen wordt hard gewerkt, zei de burgemeester in zijn nieuw jaarsspeech. "Dat de emancipatie van de vrouw nog niet voltooid is, bewijst het laatste nummer in 1985 van het Leidsch Dagblad, met een pagina van belangrijke mensen die overle den zijn in het afgelopen jaar. Van de 52 ver melde personen waren er vier vrouwen. Dat moet worden gelijkgetrokken", aldus meent Goekoop. De burgemeester stond aan het slot van zijn nieuvyj aarsrede stil bij de moeilijke beslissin gen die in 1986 genomen moeten worden, on der meer over de horecaproblematiek. Goe koop besloot zijn speech met een couplet uit het gedicht 'De Amsterdamse kroeg' van Si mon Carmiggelt: "Ik hou zo van een Amsterdamse kroeg, en van het zwijgend met gedachten spelen. Alleen, het sluitingsuur, voor mij en velen, komt steeds te laat en altijd weer te vroeg" LEIDEN - De Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer BV is eigenaar geworden van het Langezaal-complex aan de Stille Rijn. De voormalige baby-artikelenzaak, op een steen worp afstand van de Haarlemmerstraat, zal plaats maken voor een nieuw complex met een winkel, woningen en een parkeerdek. De speciaalzaak in baby-artikelen aan de Stille Rijn was lange tijd een begrip in Leiden. "Moeders ideaal, een kinderwagen van Lan gezaal", was ooit een gevleugelde uitdrukking. Langezaal sloot enke le jaren geleden definitief de win keldeuren waarna nog geruime tijd een tapijt- en meubelhandel in het pand gevestigd is geweest. De bedoeling van Erica Beheer is om het complex van Langezaal nog voor de bouwvakvakantie met de grond gelijk te maken. In de tweede helft van dit jaar moet de eerste paal de grond in voor de nieuwbouw. Parkeerdek De Leidse architect Van Oerle heeft in opdracht van Erica Beheer een bouwplan gemaakt voor een nieuw te bouwen complex dat een kleine vijfhonderd vierkante meter winkelruimte (op de begane grond) en twaalf premie-B-koopapparte menten (op de verdiepingen) om vat. De onderhandelingen met een gegadigde voor de winkelruimte zijn in een gevorderd stadium. Het gaat om een bestaand bedrijf uit Leiden dat wil verhuizen naar een plek in de omgeving van het kern- winkelapparaat. LEIDEN - Twee mannen zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in de opslagplaats van een groothandel aan de Brandts Buyska- de. Een van hen, een 28-jarige Leidenaar, is daarbij van een koude dood gered. Hij had zichzelf bij het horen van politie in een koelcel opgesloten die niet meer van binnenuit te openen was. Door toeval opende een van de agenten deze cel en trof toen een verkleumde inbreker aan. De andere man, een 24-jarige Leidenaar, kon direct worden ingerekend. De politie was de mannen op het spoor gekomen omdat omwonenden het tweetal over een hek naar binnen had zien gaan. De politie werd daarop gewaarschuwd. Om in de opslagplaats te komen hadden de twee Leidenaars een toegangsdeur geforceerd. In hun auto die was geparkeerd aan het Jac Urlusplantsoen trof de politie later nog een breekijzer aan. Liever afsluiten in spitsuren Suggestie voorzitter bestuur AZL: LEIDEN - De bewoners van de Vrouwenweg willen liever geen bussluis voor het veiliger maken van deze weg. Men ziet meer in een proef, waarbij de Vrouwenweg ge durende de spitsuren gesloten wordt verklaard, met behulp van verbodsborden, voor doorgaand verkeer. Wel bestaat er instem ming met het aanbrengen van ver- keersremmende maatregelen, om het te hard rijden op de weg tegen te gaan. Deze conclusie trekt A.D.J. Haagsman, verkeersambtenaar van de gemeente Leiden, naar aan leiding van de informatieavond die de gemeente gisteren heeft georga niseerd over de Vrouwenweg. Vooral het sluipverkeer en te hard rijdend verkeer wordt door de be woners als gevaarlijk ervaren. Volgens Haagsman brengt een VANDALISME - Tijdens de kerst vakantie zijn verschillende scholen in Leiden het doelwit geweest van vandalisme. Het zwaarst werden getroffen het muziekcentrum in de voormalige school de 'Rondedans' aan de Bernhardkade en de basis school de 'Viersprong' aan de Ti- morstraat. In beide gebouwen wer den bijna alle ruiten binnen en bui- tenvernield, deuren en lampen be schadigd en geld gestolen. bussluis (die alleen bussen en (brom)fietsers kunnen passeren) toch een aantal problemen met zich mee. Die heeft tot gevolg dat bestemmingsverkeer zal moeten omrijden. Voor landbouwvoertui gen, die een aantal keren per dag de Vrouwenweg op en af moeten rijden, is dit bezwaarlijk. Boven dien moet dit verkeer dan via de Europaweg worden geleid en die is verboden voor langzaam verkeer. "Daarvoor hebben wij geen panklare oplossing", aldus Haags man. Afsluiting van de Europaweg bij de Kruisherenweg brengt de zelfde problemen met zich mee. Vandaar dat de omwonenden meer lijken te voelen voor een proef met 'geslotenverklaring' van de Vrouwenweg tijdens de spitsu ren. Dit moet dan met behulp van verbodsborden. "Daaraan houdt niet iedereen zich. Bovendien ver watert dat in de loop van de tijd", wijst Haagsman op hieraan ver bonden nadelen. De mogelijke maatregelen die op de Vrouwenweg kunnen worden getroffen, komen volgens plan op 22 januari ter tafel in de Leidse raadscommissie voor verkeer. Het is aan de commissie om meer klaarheid te brengen in de ver keersproblematiek op de Vrou wenweg. In het plan zitten twaalf ruime driekamerappartementen, ver deeld over vier bouwlagen (inclu sief de schuine kap). De woningen worden bereikbaar via een portiek aan de achterzijde van het gebouw en bovendien door middel van een lift. Achter de woningen is, boven op het dak van de winkel, een par keerdek gesitueerd bedoeld voor de bewoners van de bovenwonin gen. Naast het complex wordt een bestaand steegje verbreed tot een oprijlaan naar het parkeerdek en de gecombineerde entree tot de woningen. De ontwikkelaar mikt met alle extra voorzieningen in het bouw plan (ruime woningen, met lift en een eigen parkeerplaats) op de groep oudere één en tweeper soonshuishoudens. Onder deze ca tegorie woningzoekenden zou veel belangstelling bestaan voor wat lu- xere appartementen in het hart van de stad. De koopprijs van de wo ningen zal waarschijnlijk rond de 140.000 gulden liggen. Aankopen Het is niet voor het eerst dat Eri ca Beheer een plan ontvouwt voor de bouw van woningen, winkels of kantoren in Leiden. De planont wikkelaar was vorig jaar regelma tig in het nieuws door de aankoop van bouwgrond in de Leidse bin nenstad en omgeving. Het Haagse bedrijf werd onder meer eigenaar van de voormalige koffiebranderij Het Klaverblad, van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg en van een achttal andere locaties in de stad, waaronder een perceel grond aan het Schuttersveld, bedoeld voor de bouw van een kantoren complex. Vijf van de plannen zijn inmiddels in uitvoering genomen door het aannemersbedrijf Erica. ADVERTENTIE §ér._ vati fer Stefb Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Een van de opvallend ste tekenen van vooruitgang van het bedrijfsleven in het gebied Rijnland is de stijging van de in vesteringen. Deze namen ten op zichte van 1984 met 20 procent toe: 15 procent meer dan het landelijke gemiddelde. Volgens Kamer van Koophandel-voorzitter Konings veld was het hard nodig dat de in vesteringen flink stegen. De afge lopen jaren zijn die namelijk tel kens gedaald. Hij meent dan ook dat er gedeeltelijk sprake is van een 'inhaal-effect'. Ook de omzet en de export groei den in deze regio sneller dan in de rest van Nederland. De omzet steeg met vijf procent, een procent meer dan tiet landelijke gemiddel de, en de export met acht procent. In de rest van Nederland was die stijging vijf procent. In 1985 nam de werkgelegenheid in de Leidse en Alphense regio en de duin- en bollenstreek met 2000 plaatsen toe. Dat is een toename van drie pro cent. Rijnland loopt wat dit per centage betreft in de pas met de LEIDEN - Dr. P. Siderius, voorzit ter van het bestuur van het Acade misch Ziekenhuis, heeft zich gis termiddag uitgesproken voor sa menvoeging van het management van het ziekenhuis en de medische faculteit van de Leidse universi teit. De kwaliteit van het onder zoek en onderwijs op het zieken huis hoeft daaronder niet te lijden. "Verwaarlozing van onderwijs en onderzoek staat gelijk met het slachten van de kip die de gouden eieren legt. Er wordt wel eens ge steld dat een te grote bestuurlijke invloed van het ziekenhuis zal lei den tot verdringing van onderzoek en onderwijs. Ik betwijfel dat. Het zou dom en kortzichtig zijn om die taak te verwaarlozen. De essentiële functie van het Academisch Zie kenhuis wordt in de eerste plaats bepaald door de kwaliteit van on derzoek en onderwijs". Aldus vestigde P. Siderius gis termiddag, tijdens de nieuwjaars receptie van het1 ziekenhuis, de aandacht op het belang van onder zoek en onderwijs binnen het zie kenhuis. Siderius pleitte er tevens voor dat deze taken beter worden afgestemd op de zorg voor de pa tiënten. "Het is vrijwel iedereen duidelijk dat de structuur van het management van deze drie activi teiten herziening behoeft. Met na me is het van belang dat het mana gement van het ziekenhuis en fa culteit meer een eenheid gaat vor men dan nu het geval is". De voorzitter van het bestuur stelde voorts dat, naar zijn mening, het bedrijfsmatig karakter van het Academisch Ziekenhuis geenszins bezwaarlijk is voor onderwijs en rest van Nederland. In Rijnland leed vorig jaar onge veer 11 procent van de onderne mingen verlies. Daarijiee deden de ondernemers in dit gebied het be ter dan hun collega's in andere de len van het land. Daar zat gemid deld 15 procent van de onderne mingen in de rode cijfers. Verder was 65 procent van de onderne mers in het gebied Rijnland tevre den over het rendement van hun bedrijf, tegen gemiddeld 60 in ge- heel Nederland. Omzet Van de Rijnlandse bedrijven zag 39 procent in 1985 haar omzet stij gen, het hoogste percentage sinds tien jaar. In vergelijking met de goede jaren werden vorig jaar toch betrekkelijk veel ondernemingen met een daling van de omzet ge confronteerd. Al met al ziet het overgrote deel van de onderne mers in deze regio de toekomst met vertrouwen tegemoet. "De on dernemingen voelen weer vaste grond onder de voet", aldus Ko- onderzoek. "Belangrijke voorwaar de is evenwel dat in de taakstelling van het management voldoende waarborgen worden ingebouwd voor de adequate uitoefening van de drie verschillende activiteiten", tekende hij daarbij aan. In het licht van de beoogde betere afstemming wilde hij eerder denken aan beter management, dan aan een belang rijkere rol voor bureaucratie en be stuurlijke vertakkingen. Siderius sprak zich uit voor af stoting van branche-vreemde ta ken door het ziekenhuis. Deze acti viteiten kunnen vaak beter en goedkoper worden verricht door gespecialiseerde bedrijven, zoals bij de schoonmaakwerkzaamhe- den, de wasserij en de koffieshops en winkels is gebeurd. Verder vroeg hij aandacht voor samenwerking met andere bedrij ven en instellingen als de Neder landse Spoorwegen en de gemeen te Leiden. "De bouw van een par keergarage is wellicht alleen sa men met hen mogelijk. Dank zij de goede samenwerking met beide zal met de ontsluiting van het terrein van het Academisch Ziekenhuis aan de kant van het station binnen kort een eerste stap worden gezet". Tot slot wijdde Siderius nog en kele woorden aan het laatste fase van de eerste etappe van de verhui zing, van onder meer de diagnosti sche laboratoria. Om voldoende tijd uit te trekken daarvoor is be sloten de verhuizing niet voor 1 september van dit jaar te doen plaatsvinden, meldde hij. Ellende Prof. Dr. G.J. Tammeling, de- ningsveld vanmiddag. Niet alle verschillende vormen van bedrijvigheid profiteerden even hard van de economische op leving. In de land- en tuinbouw en visserij bijvoorbeeld steeg de om zet met één procent tegen drie pro cent landelijk. In deze sector daal de de export zelfs met twee pro cent terwijl in de rest van Neder land een groei werd genoteerd van ruim drie procent. In de industrie ging het het afge lopen jaar aanmerkelijk beter. De export steeg in Rijnland met niet minder dan 14 procent, terwijl in Nederland gemiddeld een stijging van vijf procent werd geboekt. En terwijl de investeringen in 1984 nog daalden, kon vorig jaar een stijging van 19 procent (in de rest van Nederland 17) worden geno teerd. Opvallend is wel dat de Leidse regio hierbij behoorlijk ach ter bleef. Daar daalden de investe ringen in de industrie met 12 pro cent, terwijl deze in de Alphense regio en de duin- en bollenstreek met enkele tientallen procenten stegen. caan van de Leidse faculteit voor geneeskunde van de universiteit, hekelde in zijn nieuwjaarstoe spraak de in 1985 doorstane bezui nigingsoperatie. "De toekomst zal leren wat het nut en de zin van de ze ellende is en wanneer weer an dere maatregelen hun schaduw vooruit werpen. Het zal u duidelijk zijn dat voor de faculteit maar één ding nodig is: rust voor presteren, academisch afzien maar onge moeid". Enige kritische woorden wijdde Tammeling de door de overheid aangegeven vernieuwingen in het onderwijs op de medische facultei ten. "De faculteit heeft daar geen behoefte aan. De faculteit moet de behoeften vertalen in een onder wijsprogramma, waarin de studen ten worden tegen overdaad die schaadt. Dat verdraagt geen aan wijzingen van hogerhand. De fa culteit heeft reeds zijn handen vol, maar is mans genoeg om op maat schappelijke en professionele be hoeften in te spelen". De nieuwe studierichting ge zondheidswetenschappen lijkt, af gaand op Tammelings woorden, zeer succesvol. "Het is de moeite waard, zoals blijkt uit het Leidse marktonderzoek. Bovendien trekt de nieuwe opleiding niet alleen landelijk maar ook internationaal grote belangstelling. Dit bleek tij dens een Europese verkennings tocht op zoek naar stageplaatsen. In het buitenland bleek men zelfs een beetje jaloers.. De belangstel ling is zo groot, dat desnoods alle studenten in het buitenland hun stage zouden kunnen lopen". Ook de bouwondernemers had den vorig jaar over het algemeen geen reden tot klagen. In Rijnland steeg hun omzet met vijf procent, tegen een daling van één procent in andere delen van Nederland. De Leidse regio sprong er hier gunstig uit wat de toename van de werkge legenheid betreft. Vooral de grotere Rijnlandse transportbedrijven lieten, gezien de groei van export en omzet, hun collega's in de rest van Nederland achter zich. De toename van de in vesteringen was in 1985 bijzonder krachtig: bijna 40 procent. Horeca Bü de dienstverlenende onder nemingen was eveneens sprake van een sterke stijging van investe ringen. En dan vooral in de Al phense regio en de duin- en bollen streek. De investeringen stegen daar met respektievelijk 61 en 59 procent. Deze groei is des te op merkelijk daar in de rest van Ne derland de investeringen met zes Drocent daalden. In de Leidse re- LEIDEN - De fiets en de bril van de 61-jarige overleden Leidenaar die afgelopen vrijdag in een vijver werd aangetroffen zijn nog niet ge vonden. De politie heeft gistermid dag tevergeefs in het vijvertje aan de Marnixstraat gedregd. Er zijn volgens de politiewoordvoerder Graveland vooralsnog geen aan wijzingen voor een misdrijf. "Sec tie wees uit dat de man door ver drinking om het leven is gekomen- Ook werden er drie gebroken rib ben geconstateerd, die waarschijn lijk door de val zijn veroorzaakt" aldus Graveland. De man is donderdagavond na een bezoek aan een café nog mee gegaan met een kennis. Om vier uur 's nachts heeft hij daar het pand verlaten en is hij op de fiets huiswaarts gekeerd. Het vermoe den bestaat dat hij toen is gevallen, mogelijk als gevolg van een black out veroorzaakt door de combina tie van drank en suikerziekte. Bij die val zijn waarschijnlijk de fiets en de bril blijven liggen en is de man gaan dolen. Hoe hij precies in de vijver is terecht gekomen, is de politie nog aan het onderzoe ken. De politie zoekt verder nog naar een een rode sportfiets met een rood kabelslot, merk peugeot, vijf versnellingen en vraagt aan een ie der die deze fiets heeft gezien of aangetroffen dit te melden, tel 149961. Eredoctoraat J. van Loghem aan universiteit LEIDEN - Voor de 'grote' bijdrage die hij heeft geleverd aan het on derwijs en het onderzoek op het gebied van de immunologie zal de Leidse universiteit op 10 februari een eredoctoraat in de geneeskun de toekennen aan de Amsterdamse emeritus hoogleraar dr. J.J. van Loghem. Van Loghem is voorzitter geweest van onder meer het natio naal kankerinstituut en de interna tionale vereniging voor Bloed transfusie en lid van de centrale medische Bloedtransfusiecommis' sie. Volgens de universiteit zijn het de stimulansen van Van Loghem geweest die ertoe hebben geleid dat in Leiden een fundamentele bydrage kon worden geleverd aan de ontwikkeling van de kennis van weefselantigenen. "Toekennning van een Leids eredoctoraat bete kent dan ook een wetenschappe lijk eerbewijs voor degene die een wezenlijke bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkelig van de Leidse immunologie", aldus de universi teit. Volgens haar hebben de loyale en positieve houding van de op het gebied van de immunologie veel verder gevorderde Amsterdamse universiteit en de intensieve con tacten tussen beide universiteiten ertoe hebben geleid dat het Leids onderzoekcentrum op het gebied van de immunologie de kans kreeg zich te ontwikkelen. gio werd de hoogste toename van de werkgelegenheid genoteerd: ze ven procent. Bij de horeca-bedrijven in Rijn land nam de werkgelegenheid met een procent af. Gunstige uitzonde ring was de Leidse regio, waar het aantal arbeidsplaatsen met twee procent toenam. Opvallend is wel dat in die regio de meeste horeca bedrijven met verlies (23 procent) en onvoldoende rendement (43 procent) voorkwamen. De investe ringen stegen hier overigens wel. De groothandel sprong er, samen met de industrie, in Rijnland nog het best uit. De investeringen na men met 50 procent toe en niet minder dan 70 procent van de on dernemers in die sector was tevre den over het rendement van hun bedrijf. De detailhandel deed het ook niet slecht met een omzetgroei van drie procent (twee procent in de rest van Nederland). In de Leid se regio werden desalniettemin in deze sector tegenvallende resulta ten geboekt. Zo nam de werkgele genheid daar niet toe en daalden de investeringen met 21 procent LEIDEN - Een 20-jarige motorrijder is gistermiddag met een gebroken scheen- en kuitbeen overgebracht naar het AZL. De Leidenaar die reed op een motor met zijspan, verloor op de Zijlsingel bij het nemen van een bocht de macht over het stuur. Hij botste daardoor frontaal op een auto uit tegengestelde richting. Volgens de politie speelde het gladde wegdek hem parten. Er ontstond flinke schade aan auto en motor. (foto Van Boven)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3