LEIDSCH DAGBLAD Regionale bedrijven in herstel LAATSTE NIEUWS Bouw tweede Van Brienenoordbrug Begeleiding scholen: geen effect merkbaar Leidenaar (25) bekent ruim zestig inbraken 32 UUR DINSDAG 7 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37902 Zonder pedalen snel 'betrapt' GRONINGEN (GPD) - Vermoe delijk met de soepele tred van Joop Zoetemelk in gedachten wilde een 27-jarige Groninger er gisteren op een gestolen race fiets vandoor gaan. De man had een steen door de ruit van een fietsenzaak ge gooid, haalde de fiets uit de eta lage en wilde snel pedalerend op de vlucht slaan. Helaas: de trappers waren nog niet aan de fiets gemonteerd. De inmiddels gearriveerde politie legde de man een startverbod op. Hij zit nu in de cel. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De voor morgen aange kondigde prijsverhoging van kof fie met 30 tot 35 cent per pak van een half pond heeft vanmorgen niet tot een stormloop op de win kels geleid. Wel hadden sommige winkels de verkoop gelimiteerd. Zo mocht bij de Digros aan de Lan- gegracht in Leiden per klant niet meer dan drie pakken worden maal zoveel koffie als gebruikelijk. Karretjes met 10, 20 of meer pak ken waren eerder uitzondering dan regel. Bovendien liepen die klan ten het risico dat ze het grootste deel bij de kassa weer moesten in leveren. In de supermarkten werd van ochtend algemeen geklaagd over de hoge prijs en bestond veel onbe grip over de wijze waarop de prij- tot stand komen. Velen zeiden Die mening wordt niet gedeeld door de Consumentenbond en Ko- sumenten Kontakt. Beide organi saties vrezen dat het niet de laatste prijsverhoging is. „De consument doet er goed aan een pak extra in te slaan", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Beide bonden erkennen dat de koffienoteringen de afgelopen maand gigantisch zijn gestegen. produktie van koffie, dan betekent dit dat een kwart van het aanbod wegvalt", aldus woordvoerder C. van Haaien van de Consumenten bond. Het probleem zit hem volgens beide organsiaties dan ook in de ondoorzichtige termijnmarkt, waarop de koffie wordt verhan deld. „We hebben de indruk dat op deze markt speculanten optreden. meegenomen. Bij hetzelfde bedrijf niet voldoende armslag te hebben onder meer als gevolg van de Bra- Daardoor is het best mogelijk dat in Leiderdorp golden echter geen beperkingen. Bij de meeste zaken kochten de klanten vanochtend twee^tot drie- grote voorraden aan te leggen. Bovendien bestaat de indruk dat de prijzen binnen afzienbare tijd toch wel weer zullen dalen. ziliaanse koffieoogst, die voor de helft mislukt schijnt te zijn. „Als je weet dat Brazilië in normale doen gebracht", zo luidt de grief van bei- goed is voor de helft van de wereld- de organisaties. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het bedrijfsleven in de Leidse en Alphense re gio en de duin- en bollenstreek heeft het afgelopen jaar een krachtig herstel doorgemaakt, krachtiger nog dan dat in andere delen van Nederland. Toch is er nog geen sprake van een door en door gezond bedrijfsleven. Daarvoor zijn er nog te veel verlieslijdende bedrijven en ondernemingen met onvoldoende rendement. Grootste knelpunt aangepakt SCHIERMONNIKOOG/DRIEBER GEN - De sneeuw zorgt zowel voor op de goedê"weg pret als overlast. - A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, vertelde van middag tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van de Kamer in Leiden dat het bedrijfsleven in dit gebied Toch blijven nog te veel ondernemingen kwets- het bedrijfsleven in andere delen van Nederland toen al langzaam uit het economisch dal omhoog krabbelde. (zie verder pagina Leiden) anp) Leo Beenhakker ziet plan nen voor nieuw oranje team gedwarsboomd: 'De eerste kans al gemist'. PAGINA 9 Ministerie van wvc trekt vier ton uit voor onder zoek met para-psychologi sche geneeskunde. PAGINA 5 'Hoogovens behoort weer tot de Europese top'. PAGINA 6 I VS kiezen voor economi- sche sancties tegen Libië. PAGINA 7 I Boek over brein achter Pa lestijnse aanslagen: Abu Nidal, profeet van bloedi ge strijd. PAGINA 11 Op het autovrije waddeneiland baar, zo stelde hij. Koningsveld ba- Schiermonnikoog konden langlau fers de afgelopen dagen naar har seerde zijn conclusies op de enquê te regionale bedrijfsontwikkeling telust hun sport beoefenen. In de (ERBO) die vorig jaar voor de duinen was zelfs een kleine a/de- ling voor alpine-skiërs mogelijk. Dezelfde sneeuw zorgde vanoch tend op de rijkswegen voor 30 onge lukken waarbij 70 auto's waren be- Een van de opvallende uitkom sten van de enquête is dat het Rijn landse bedrijfsleven het op tal van DEN HAAG (ANP) - Met de bouw van een tweede Van Brienenoord brug, vlak naast de bestaande, gaat de overheid een van de grootste' knelpunten op de Nederlandse snelwegen aanpakken. De rijks weg wordt verbr.eed van'twee keer drie naar vier keer twee rijstroken. Met deze operatie, die naar ver wachting pas in 1992 gereed zal zijn, is een bedrag van ruim drie honderd miljoen gulden gemoeid. Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft dit vanochtend be kendgemaakt. Minister Smit- Kroes geeft morgen het startsein voor de bouw door een heipaal in de grond te slaan. De directeur-generaal van Rijks waterstaat, ir. J. van Dixhoorn, toonde zich vanochtend in zijn nieuwjaarstoespraak voor het per soneel bezorgd over de toenemen de problemen bij de afwikkeling van het wegverkeer, met name in de Randstad. Het autoverkeer groeit sneller dan verwacht en daardoor doet zich een toenemen de filevorming voor op het hoofd wegennet. Volgens de topman van Rijkswa terstaat gaat door deze problemen Fraude met melk? EDE (GPD) - Het ministerie van landbouw verdenkt de Coberco- melkwagenchauffeurs (een van de grote zuivelcoöperaties in Oost-Ne derland) van het verslepen van par tijen melk van de ene naar de ande re boerderij. De inspectiedienst van het mi nisterie heeft bij de Coberco-vesti- ging in Ede de zakboekjes van alle 260 chauffeurs in beslag genomen. Deze worden nu bestudeerd. de gemiddelde reissnelheid tussen de grote steden omlaag. Rijkswa terstaat zal op deze ontwikkeling moeten inspelen en dat vergt vol gens de directeur-generaal inventi viteit en creativiteit van het perso neel. trokken. Zeven personen raakten punten beter deed dan bedrijven ii daarbij lichtgewond. Door mist en de rest van Nederland. Dat is in het kilometer. Uitschieters waren files In 1984 bijvoorbeeld kampten be- op de weg Wassenaar-Amsterdamf drijven in deze regio nog steeds 14 kilometeren Arnhem-Den Haag volop met de gevolgen 1 (16 kilometer). (foto anp» nomische achteruitgang, de eco- terwijl Schipper deed even plasje... ARNHEM (GPD) - De schipper van het motorschip Bonafide is gisteravond ter hoogte van Eist overboord geslagen. De man, die alleen in de stuurhut was, wilde even een plasje doen, maar verloor daarbij zijn even wicht. Zwemmend bereikte hij de kant en liep vervolgens en kele honderden meters door de uiterwaarden. Hij belde aan bij het eerste woonhuis dat hij zag, maar de bewoner wilde niet di rect opendoen. Uiteindelijk was de bewoner toch voldoen de overtuigd van het verhaal van de schipper en liet hij hem binnen. Intussen was het schip stuur loos verder gevaren. De vrouw van de schipper lag beneden- deks rustig te slapen. In het Gat van Ingen liep het vaartuig met een klap tegen de oever. De wakker geschrokken vrouw liep naar de stuurhut, die ze leeg aantrof. In paniek waar schuwde ze de rijkspolitie te water. Enkele uren later kwam het verlossende bericht dat haar man ongedeerd was. Op 8 januari gaat alle koffie in prijs omhoog. Onze Rabat koffie, in het bekende rode pak, nog niet Pak 250 gram Pak 500 gram 'sLands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Guur Veel bewolking en mogelijk wat sneeuw. Minimumtemperatuur om streeks min drie graden. Middagtem- peratuur van om het vriespunt in het zuidwesten tot rond min twee graden in het noordoosten. Matige wind uit oost tot zuidoost, aan de kust nu en dan krachtig. De vooruitzichten voor don derdag tot en met zondag: wisselval lig, met af en toe wat neerslag en tem peratuur in het algemeen onder nul. 8 januari 1986 Zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.46 uur. Maan op: 07.07 uur, maan onder: 14.07 Jeugd-tbr voor wurgen homofiel LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar heeft bekend in de periode van half oktober tot half december meer dan zestig inbraken te hebben gepleegd TTiftP.lTMlTIrllT'P StFclI in openbare gebouwen, ziekenhuizen, laboratoria, musea en universi- 1 Velpse hoofdagent GRONINGEN (GPD/ANP) - On derwijsbegeleiding heeft geen merkbaar effect op de scholen. Scholen die een schoolbegelei dingsdienst over de vloer hebben, functioneren niet beter dan scho len die het zonder doen. Dat blijkt uit een onderzoek van het RION, het instituut voor onderwijsonder zoek in Groningen. De leider van het onderzoek, drs. Gerard van den Berg, tekent daar bij aan dat de begeleidingsdien- Beslag gelegd op bezittingen Johan Cru ij ff DEN HAAG (ANP) - De Banca Ca- talana S.A. heeft voorlopig beslag laten leggen op de villa en de bank saldi van Johan Cruijff. De Spaan se bank heeft nog een vordering van bijna 400.000 gulden op de technisch-directeur van Ajax. In de tijd dat Cruijff bij Barcelona speelde, stond deze bank garant voor betalingen aan de fiscus van 200.000 gulden. Volgens de raads man van de bank in Nederland, mr. A.A.A. van Rooij, is dat bedrag nooit terugbetaald. „Door rentes en boetes is dat bedrag opgelopen tot 385.000 400.000 gulden". Begin december kreeg mr. Van Rooij van de rechtbank in Utrecht beslag op de villa en de banksaldi van Cruijff. Ook de tegoeden bij Ajax en het sportkledingbedrijf werden geblokkeerd. Het voorlopi- ge beslag geldt tot 15 januari. Voor die datum moet Cruijff laten weten of hij betaalt. Mr. Van Rooy ver wacht dat de advocaat van Cruijff om uitstel zal verzoeken om een schikking te kunnen treffen. sten zich meestal richten op de zwakste scholen. Hij waarschuwt dan ook voor vérgaande conclu sies, temeer omdat dit het eerste grootschalige onderzoek is op het gebied van de onderwijsverzor ging. Het RION heeft gekeken naar de effecten van de begeleiding op het schoolteam, het schoolwerkplan, het buitengewoon onderwijs en het zittenblijven. Daarbij consta teerde het instituut onder meer, dat de schoolbegeleiders te veel tijd stoppen in vruchteloze verga deringen. Gemiddeld vergadert de schoolbegeleider bijna 18 uur per week. Verder zijn er diensten waar op iedere twee begeleiders een full-ti me administratieve kracht werk zaam is. Bovendien zijn de dien sten voortdurend bezig om zelf al les te bedenken en uit te vinden, in plaats van te profiteren van de er- varingën en materialen die al el ders zijn ontwikkeld, zo wijst het onderzoek uit. De overheid krijgt van de onder zoekers een veeg uit de pan, omdat bestuurders steeds nieuwe op drachten op het bordje van de schoolbegeleiding schuiven. Bo vendien zijn die opdrachten vaak erg vaag geformuleerd. Bij het onderzoek waren 412 scholen en 434 begeleiders betrok ken, en indirect 59 van de in totaal 69 schoolbegeleidingsdiensten in ons land. vjÉK* Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) staat bekend als een door gewinterd politicus. Als geen ander kent hij het klappen van de zweep en hij voelt op zijn klompen aan hoe ge voelig bepaalde kwesties kunnen lig gen. Heel bewust kan De Koning een discussie losmaken over een zijns insziens verwaarloosd probleem. De ze week deed hij dat ten aanzien van het streven naar de 32-urige werk week in 1990. Volgens de minister is dat doel te hoog gegrepen, omdat het bedrijfsleven nu al de handen vol heeft aan het realiseren van de 36- urige werkweek. Oppositieleider Den Uyl heeft al aangekondigd dat hij de minister hier over nader aan de tand wil voelen en ook de grote vakcentrales FNV en CNV hebben bij monde van hun voor zitters Pont en Van der Meulen hun verontrusting uitgesproken. Wordt het perspectief op een 32- urige werkweek in 1990 losgelaten, zo vrezen deze critici, dan werkt dat de ontmoediging in de hand. De strijd tegen de massale werkloosheid kan immers niet worden gestreden zon der zeer vergaande vormen van ar beidstijdverkorting en zonder het stel len van ambitieuze doeleinden. Het probleem is groot en de oplossingen zullen derhalve moeilijk zijn en grote inspanningen vergen van alle betrok kenen. Nu is minister De Koning juist de man, die als geen ander weet hoe moeilijk de situatie ligt. Op de keper beschouwd getuigen zijn gewraakte uitlatingen daar ook van. Want wat heeft de minister vooral gedaan? Hij heeft erop gewezen, dat we nu eerst maar eens die stap naar de 36-uur moeten maken. Gepraat over 32 uur maakt de werkgevers maar kop schuw. Moet die waarschuwing nu worden opgevat als een aanval in de rug van de vakbeweging? Het kan ook wor den gezien als een tactische aanwij zing hoe de vakbeweging op dit mo ment, met de onderhandelingen over nieuwe cao's voor de boeg, het ver standigst kan opereren. De verontwaardigde reacties gaan trouwens gepaard met een opvallen de nuance, zodra inhoudelijke zaken aan de orde komen. De knelpunten die zich nu al op de arbeidsmarkt voordoen bij een vermindering van 40 naar 38 en naar 36 uur, zijn kennelijk zo reëel dat de critici deze eigener beweging ook naar voren brengen. Dat is wel eens anders geweest. Maar gelukkig staat de vakbeweging open voor die praktische problemen en worden deze niet onmiddellijk af gedaan als onwil van de werkgevers. Bij herhaling hebben vertegenwoordi gers van de vakbeweging, zoals Stekelenburg van de Industriebond FNV, erkend dat zich organisatori sche knelpunten voordoen en dat met name de tekorten in scholing en op leiding het proces van voortgaande arbeidstijdverkorting bemoeilijken. Terwijl iedere minister van sociale zaken en werkgelegenheid zich in de handen zou moeten wrijven over zo veel realisme bij de vakbeweging, gaat dit minister De Koning kennelijk nog niet ver genoeg. Hij zwengelt heel bewust een discussie aan, waar van de verkeerde signalen uitgaan. De fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Bert de Vries, heeft zich al gehaast om zijn geestverwan te minister bij te vallen. Dat De Vries daarbij in de haast het eigen verkie zingsprogramma even buiten be schouwing laat, is te begrijpen. Maar erg verstandig is het niet. Beter is het om werkgevers en werknemers hun eigen verantwoor delijkheid te laten en deze partijen anno 1986 stug voort te laten gaan op hun moeizame weg naar de 36 uur. Als representant van de overheid, ook nog eens de grootste werkgever in ons land, moet de minister zien te vermijden, dat zijn bespiegelingen over de jaren 1986-1990, expres of per ongeluk, verkeerd worden begre pen. in openbare gebouwen, ziekenhuizen, laboratoria, musea en universi teitsgebouwen. Gistermiddag werd hij betrapt bij een insluiping in het Anatomisch AMSTERDAM (ANP) - De Amster- Laboratorium aan de Wassenaarseweg. Bij de aanhouding gaf hij de re- damse rechtbank heeft gisteren cherche te kennen schoon schip te willen maken. De Leidenaar die ver twee 15-jarige Amsterdammers slaafd is aan de heroïne en cocaïne was vrijwel dagelijks op pad. Het ging hem voornamelijk om geld, girobetaalkaarten en cheques. De buit be droeg bij elkaar vele duizenden guldens, waarmee hij drugs kocht. veroordeeld tot jeugd-tbr wegens wurging. De twee hadden in au gustus dit jaar een 62-jarige stadge noot in zijn woning gewurgd met Ook bekende de man langs andere weg geld te hebben verdiend. Een broekriem. De politie zei inder- jaar geleden werd hij benaderd door een Ghanees met het verzoek om tijd dat beide jongens schandkna pen waren en dat zij waren meege tegen tweeduizend gulden met een Ghaneese vrouw te huwen. Dat huwe- WL lijk werd eind '84 gesloten. In het contract dat hij met de tussenpersoon nomen door de homofiele man. De had afgesloten, stond dat hij elke maand een deel van de gehuwdenuitke- rechtzaak van de twee jongens ring zou overmaken naar de vrouw in Den Haag die direct na de voltrek- werd gisteren achter gesloten deu- king van het huwelijk door een ander werd meegenomen, ren behandeld, omdat de jongens Na verloop van tijd kreeg de Leidenaar van de Sociale Dienst een brief- minderjarig zijn. De jongens zullen je dat zijn vrouw zelf een uitkering kreeg, omdat ze niet meer bij elkaar worden geplaatst ii inrichting, woonden. De recherche heeft de zaak in onderzoek. VELP (GPD) - Er zullen discipli naire maatregelen worden geno men tegen de Velpse hoofdagent die te hartelijke betrekkingen on derhield met mevrouw Rost van Tonningen, de weduwe van de voormalige NSB-topman. In een rapport van de rijksrecherche wordt het gedrag van de hoofd agent veroordeeld. Aanleiding was een brief aan de weduwe in de periode dat hij haar activiteiten moest onderzoeken. Daarin bedankt hij voor geschen ken en prijst de daden van Rost van Tonningen en zijn vrouw.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1