Abu Nidal, profeet van bloedige strijd Cubaanse run op boeken de religie' Gebroken been geneest sneller met 'botvibrator' Boek over brein achter Palestijnse aanslagen DINSDAG 7 JANUARI 1986 Voor de boekhandels in Ha- anna op Cuba staan dagelijks rijen mensen die het boek 'Fidel de religie' willen kopen. Elke dag is er wel een moment dat de winkels door de voorraad heen zijn. De vele teleurgestelden krij gen dan het advies, het de vol gende dag nog maar eens te pro beren. Na de verschijning van het boek - in december - werden in één week meer dan 100.000 ex emplaren .verkocht. Dagelijks komen er 35.000 exemplaren van de pers. Schrijver van het boek is de Braziliaanse pater Frei Betto, die een interview met de Cubaanse leider had van in totaal 23 uren. De 'rode lijn' door het boek is, dat er geen tegenstelling hoeft te bestaan tussen christelijk geloof en marxistische theorie. De pater schrijft de run op zijn boek toe aan het feit dat voor het eerst een revolutionair leider van een communistische partij praat over het thema 'godsdienst' en dat dan ook nog doet in positieve zin. Ongetwijfeld betekent het boek een mijlpaal in de steeds beter wordende relaties tussen staat en kerk op Cuba, al herin nert het ook aan de zwarte dagen vlak na de revolutie. Toen wer den kerken beklad en bestormd en zette Castro tientallen pries ters het land uit. Daarover zegt de Cubaanse lei der in het interview: "Het con flict ging niet tussen de revolutie en godsdienstige ideeën, maar tussen de revolutie en een socia le klasse die de kerk probeerde te gebruiken als wapen tegen de revolutie". Het wantrouwen te genover de rooms-katholieken begon pas te verminderen toen de Cubanen hoorden van het aandeel van leken en priesters in de sandinistische revolutie van Nicaragua. "Wie de armen verraadt, ver raadt Christus". Met die uit spraak van Castro is pater Betto het helemaal eens, "want in het evangelie identificeert Jezus zich met de armen". Castro's kijk op de kerk komt er in feite op neer, dat er zowel goede als slechte ge lovigen zijn. Er lijkt een kans te bestaan dat op het in februari te houden congres van de commu nistische partij zal worden beslo ten tot toelating van gelovigen als partijlid. Vooraanstaanden in de Cu baanse rooms-katholieke kerk hebben geen enkel probleem met het socialisme. "Wij willen, dat gelovigen een actieve rol kunnen spelen in het politieke leven van ons land", zei de Cu baanse aartsbisschop Jaime Or tega onlangs. Hij is 39 jaar en on der de revolutie grootgebracht. De behoudende bisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Euge- nio Sales, heeft het boek 'Fidel en de religie' al vergeleken met 'Mein Kampf van Hitier. Hij is erg geschrokken van de koop woede der Cubanen (en Brazilia nen). Dat het boek en de publie ke kooplust in de pers gunstig worden beoordeeld, verontrust hem diep. Schrijver Betto staat bekend als een aanhanger van de Brazi liaanse 'bevrijdingstheologie'. Hij is bevriend met de vooruit strevende aartsbisschop Paulo Evaristo Arns van Sao Paulo Zwart onderwijs Apartheid. De rooms-katho- lieke bisschoppen van Zuid-Afri- ka spreken zich in een verklaring ^van hun commissie voor het on derwijs opnieuw uit voor ophef fing van de apartheid in het on derwijs. "De voornaamste oor zaak van de achterstand van zwarte scholieren is de erbarme lijk slechte kwaliteit van hun on derwijs", zeggen de bisschop pen. Een blanke onderwijzer heeft gemiddeld 18 kinderen in de klas, een zwarte niet minder dan 48. Het onderwijs aan blanken kost gemiddeld viermaal zoveel als dat aan zwarte kinderen. Ook is er groot tekort aan onderwij zers, lokalen en hulpmiddelen. Het is voor de bisschoppen dan ook geen wonder, dat het juist zwarte scholieren zijn die de laatste tijd voor sociale verande ringen opkomen. "Elke verbete ring van het zwarte onderwijs is gedoemd te mislukken zolang het apartheidssysteem in het on derwijs bestaat". De bisschoppen doen een drin gend beroep op de regering, on verwijld een uniform onderwijs systeem in" te voeren. 'Ontspanning'. Het komende weekeinde gaan ongeveer 300 Je hovah's getuigen uit de regio Leiden naar de congreshal m Bennekom om met 1000 geloofs genoten uit wijdere omgeving te luisteren naar (en praten over) het thema 'Qns deel in het ver heerlijken van God'. Doel van de bijeenkomst is, een krachtig standpunt in te nemen tegen "de toenemende immoraliteit en ge welddadigheid, met name in de media die voor 'ontspanning' zorgen". Gebedsdag. Zaterdag 11 ja nuari houdt het Instituut voor Evangelisatie in samenwerking met de Evangelische Alliantie een landelijke gebedsdag in de Joriskerk te Amersfoort (half 11), dit ter gelegenheid van de we reldwijde gebedsweek (van 5 tot 12 januari). Het thema is: 'Gebed en opwekking'. Alphen aan den Rijn. De re monstrantse kerk (vroegere sy nagoge) aan de Van Mandersloo- straat in Alphen aan den Rijn staat elke tweede woensdag van de maand van kwart over 7 tot ongeveer kwart voor 8 open voor een oecumenisch avondgebed. Morgen is dus de eerste bijeen komst in het nieuwe jaar. Enige deelnemers aan de Vre- desweek van vorig jaar hebben het initiatief daartoe genomen. Mevrouw A. Smits, eqn van hen: "Er wordt gebeden voor kerk en wereld, de eenwording van de christenen en voor vrede op aar de. Vanzelfsprekend is het uit spreken van een gebed niet ver plicht; men kan ook in stilte deelnemen". Hervormde Kerk: beroepen te Maasland G. A. van de Weerd Ophemert. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Assen (voor zending in Brazilië) T. J. Havinga Broek op Langedijk. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Gouda en voor Leerdam J. Mijnders Veenen- daal, voor Hoogvliet en voor Middelburg J. J. van Eckeveld Zeist, voor Rotterdam-IJssel- monde J. C. Weststrate 's Gra venpolder, voor Kapelle-Bieze- linge N. W. Schreuder Goes, voor Dirksland E. Venema Middel burg, voor Boskoop A. Moerker ken Nieuw-Beijerland, voor Rot terdam-centrum L. Blok Nun- speet, voor Meliskerke en voor Slikkerveer C. J. Meeuse Rotter dam-Zuid, voor Apeldoorn P. Honkoop Kampen, voor Berken- woude A. Bac Bodegraven. Experiment in Radboud-ziekenhuis NIJMEGEN - De stroom gebroken ledematen uit de wintersportgebie den is weer op gang. Afgelopen vrijdag kwam de eerste 'gips- vlucht' met slachtoffers van de wintersport weer op Schiphol aan en die zullen, als er tenminste sneeuw genoeg blijft, voorlopig nog wel blijven doorgaan. Aan bed of stoel gekluisterd kunnen de on- gelukkigen zich enkele weken slechts strompelend met de kruk ken voortbewegen. Want met na me de benen moeten het met skiën ontgelden. door Monique Couwenberg Een gebroken been heeft een langdurig genezingsproces, maar in het St. Radboud-ziekenhuis in Nijmegen is de chirurg Frans Schoots momenteel druk aan het experimenteren met een apparaat dat dit proces kan gaan versnellen. De zogenaamde dynamische fi- xateur extern, zoals het officieel heet, wordt nu nog alleen uitgepro beerd op dwerggeiten, maar de be doeling is dat het in de toekomst ook voor mensen zal worden ge bruikt. In Engeland waar het toe stelletje botvibrator wordt ge noemd, schijnen medici het vol gens berichten in de pers al in ge bruik te hebben. Schoots heeft hierover nog niets in de vakliteratuur gelezen, maar is vanzelfsprekend wel geïnteres seerd in hun vorderingen. Hij is dus naarstig op zoek naar zijn En gelse collega's. Eerst wat achtergrondinforma tie. Een eenvoudige breuk, frac tuur in het medisch jargon, wordt meestal in gips gezet. Een redelijk simpele handeling waar de patiënt een operatie bespaard blijft. Voor een meer gecompliceerde breuk moet het slachtoffer wel onder het mes. Operatief wordt er dan bij voorbeeld een plaat of een aantal pennen en schroeven aangebracht waardoor de gebroken botten ste vig tegen elkaar worden gezet en op die wijze weer aan elkaar groeien. Een derde behandelingswijze is de botstukken van buitenaf weer aan elkaar te zetten. Dat houdt in dat de chirurg een paar pennen bo ven en onder de breuk in het bot brengt die aan de buitenkant van het been met bruggen worden vastgezet. Dit wordt vaak gedaan bij ernstige verkeersslachtoffers waar ook zenuwen, bloedvaten of spieren rond de breuk getroffen zijn. Een plaat zou dan namelijk de kans op infectie vergroten en bo vendien kunnen de wonden bij de ze externe fixatie, zoals deze me thode heet, beter verzorgd worden. Beweging Terug naar het experiment. Bij Schoots bestond het vermoeden dat de genezing van patiënten met externe fixatie langer duurde dan die van 'gipspatiënten'. Hij is nu al zo'n 2xh jaar bezig met een onder zoek naar een methode die deze be handelingswijze kan versnellen. Hij gaat er daarbij van uit, en dat klinkt misschien vreemd, dat be weging dit kan bewerkstelligen. Schoots beargumenteert dat als volgt: "Ik geloof dat beweging he lemaal niet schadelijk is voor een breuk. Naar mijn mening is het zelfs heel belangrijk. Kijk, een ge broken sleutelbeen kun je niet in het gips zetten. De patiënt beweegt het daardoor meer en toch geneest een gebroken sleutelbeen sneL Ik denk nu dat als er bij een breuk regelmatig een bepaalde beweging optreedt, de botgroei hierdoor ge stimuleerd wordt". De patiënt gewoon met een ge broken been rond laten lopen, lijkl voor de hand liggend, maar is een te simpele en pijnlijke oplossing. Schoots: "Voor iemand die een been gebroken heeft, is bewegen een gevoelige zaak. De patiënt zal dat dan ook vermijden. Je moet dus die beweging op een andere manier teweeg brengen". Met behulp van een medewerker op de operatiekamer, die vroeger instrumentmaker was, heeft Schoots een externe fixateur ont worpen waarop een elektromotor- tje is geplaatst wat op een klok ge schakeld kan worden. Die kan zo ingesteld worden dat de pennen om de zoveel minuten die bepaalde lichte beweging bewerkstelligen. Geiten Schoots geeft de voorkeur aan de naam dynamische fixateur intern boven het makkelijker in de mond liggende botvibrator. De kern dekt volgens hem de lading niet: "Bij vi bratie denk je eerder aan trillingen, terwijl het hier om bewegingen gaat". Op de proefboerderij van de medische faculteit lopen momen teel zo'n 25 dwerggeiten met een dergelijk apparaat aan hun gebro ken poot en de resultaten zijn tot nu toe gunstig. "Ik heb de indruk dat door de aangebrachte bewegin gen een versnelde vorm van botge- nezing optreedt", aldus een voor zichtige Schoots. Hij zit echter wel met een pro bleem en dat is de controlegroep. Als je wilt bewijzen dat de geiten zo sneller genezen, moetje ook be wijzen dat het zonder langzamer gaat. Schoots drukt het als volgt uit: "Bij geiten is het moeilijk een vergelijkbare stabiele fixatie te zet ten". Met andere woorden: een geit leg je nu eenmaal niet met een ge broken poot in bed. Maar Schoots is optimistisch over zijn apparaat. De voordelen zouden immers groot zijn: de genezing verloopt sneller, dus de patiënt is eerder op de been. Bovendien zou met een dergelijke behandeling ook be paalde vormen van bottransplanta- tie overbodig worden, hetgeen de gewonden een extra operatie be spaart. Schoots durft nog geen uitspra ken te doen wanneer de menselijke patiënt van zijn 'uitvinding' kan profiteren. Daarvoor is, aldus Schoot, verder onderzoek nodig. Ze konden nog lachen, de eerste wintersportslachtoffers die vrijdag met een 'gipsvlucht' van Tyrolean Airlines zeventien man/vrouw sterk op Schiphol aankwamen. (foto anp> Een gewonde terrorist wordt weggevoerd na de aanslag op de luchthaven van Rome op 27 december 1985. (foto AP) lend is ook dat vrijwel niemand van de ondergeschikte terroris ten de leider ooit heeft gezien of gesproken. Ze leven allemaal onder schuil namen en werken met codes. Er bestaan geen grote bases of hoofdkwartieren, zoals dat bij de PLO het geval is. Trainingen vin den bij wijze van spreke in een flat of een hotelkamer plaats. Vandaar het probleem voor Is raël met een grootschalige mili taire actie de aanslagen van We nen en Rome te vergelden. Al leen via geheime diensten valt wat uit te richten. Dat kost ech ter tijd". Nauwkeurig is Meiman de le vensloop van Abu Nidal nage gaan. Na de onafhankelijkheids oorlog in. 1948 vluchtte Nidal via Gaza naar Nabloes op de sinds 1967 door Israël bezette westelij ke Jordaanoever. Hij werkte in de jaren vijftig als aannemer en electricien in Saoedi-Arabië. Werd lid van de verboden Ara- bisch-socialistische Ba'athpartij, later de politieke hoofdstroming in Irak en Syrië. Uitwijzing volg de. Abu Nidal sloot zich begin ja ren zestig bij de in 1959 in Koe weit opgerichte Al-Fatah bewe ging aan, waarvan Jasser Arafat de leider werd en op den duur opging in de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO). Volgens Meiman heeft Nidal in de schaars afgegeven interviews de oprichting van Al Fatah op geëist, maar dit is feitelijk on juist. In 1969 kwam de verwijdering tussen Abu Nidal en Al Fatah. De PLO plaatste hem over naar de Iraakse hoofdstad Bagdad, omdat hij de organisatie had ge compromitteerd door Palestijnse studenten in Soedan voor ter reurdaden te werven zonder dat de regering in Khartoem er van afwist. Drie jaar lang werkte Abu Ni dal voor de Iraakse geheime dienst. Daar raakte hij doordron gen van de socialistisch-marxis- tische doctrines van de Ba'ath partij. Alleen langs die weg en. met een Verenigd Arabisch Front kan de 'bevrijding van Pa lestina' worden bereikt, luidt het heilige geloof ook van Abu Ni dal. In 1973 zette Abu Nidal de eer ste stap tot professioneel terro risme. Volgde daartoe opleidin gen in Noord-Korea en China. Als eerste daad liet hij de Saoedi- sche ambassade in Parijs opbla zen. De PLO was furieus dat Ni dal op eigen houtje de voornaam ste geldschieter van de organisa tie zo voor schut had gezet. Aan slagen tegen Arabische doelen volgden elkaar rap op. Vooral Syrië - de aartsvijand van Irak - moest het ontgelden. Vol rancune keerde Abu Nidal in 1974 de PLO de rug toe. De politiek met dubbele bodem van Arafat kon hij niet verkroppen. Alleen de 'gewapende strijd' vond genade in zijn ogen en niet de door de PLO-leider daaraan toegevoegde 'diplomatieke op tie'. Toen het met haat vervulde enfant terrible van de Palestijnse zaak in oktober 1974 in Damas cus een moordaanslag op Arafat had beraamd, met de bedoeling het leiderschap middels een re volutie in bezit te krijgen, was de afsplitsing van de Abu Nidal- fractie definitief. Door een in Beiroet bijeengekomen Pale stijns militair tribunaal werd Abu Nidal voor deze „verrader lijke daad" ter dood veroordeeld. De tweede fase van Nidals ter- reurbestaan ging in. Vanaf dat moment richtte hij zich hoofdza kelijk tegen Israëlische en joodse doelen, met name in West-Euro pa. Door de open-grenzenpoli- tiek en het gemak waarmee er aan visa is te komen, had Abu Ni dal West-Europa als operatieter rein uitgekozen. Met de moord op Israëlische atleten tijdens de Olympische Spelen in München maakte de terroristenleider eens en voor al zijn wrede methoden duidelijk. Na 1981 liep Abu Nidal over naar het Syrische kamp. Daar vond hij in zekere mate aanslui ting bij de anti-Arafat rebellen binnen de PLO. Aan geld bleef het hem niet ontbreken. Syrië en Libië (en vermoedelijk ook Iran) voorzagen hem van middelen om de werving onder Palestijnse studenten te kunnen blijven voortzetten. De Libische dikta- tor en animator van het interna tionale terrorisme kolonel Gad dafi is sinds drie maanden in alle opzichten de beschermheer van Abu Nidal. Abu Nidal is een sfinx. Van de terroristenleider bestaan slechts drie in de internationale media gepubliceerde foto's. Hij gaf ge durende zijn 'carrière' slechts en kele interviews, waarvan de laat ste recent is verschenen in het Duitse weekblad Der Spiegel. Arrestatie Volgens Meiman heeft de Ita liaanse politie hem ooit een keer in handen gehad, zonder dat ech ter te weten. Na de aanslag op paus Johannes Paulus II arres teerde de politie van Rome elke mogelijke verdachte, onder wie Palestijnen. Meiman vermoedt dat vanwege het ontbreken van vingerafdrukken de Italiaanse justitie de ware identiteit van de Palestijn niet heeft kunnen ach terhalen en hem weer heeft laten gaan. Bij zijn onderzoek heeft de Is raëlische journalist niet kunnen achterhalen of Abu Nidal ook contacten onderhoudt met sub versieve organisaties in Europa. „Maar ik ben er vrijwel zeker van dat dergelijke contacten niet in diens strategie passen. Daarmee zou hij zich op den duur toch bloot geven". Meiman verwacht dat de terro ristenleider na Rome en Wenen zich wel even koest zal houden. Dat wil zeggen, niet onmiddellijk nieuwe plannen zal beramen. Maar zonder twijfel zal hij al ge plande aanslagen proberen als nog ten uitvoer te laten brengen. De studenten-terroristen die daarvoor vermoedelijk al op hun schuilplaatsen zijn in Europa, kunnen binnenkort een daartoe in een geheime code verpakte opdracht verwachten. Abu Nidals staat van dienst doet elke illusie teniet dat hij ooit het terrorisme als politiek mid del zal opgeven. Zijn schuilnaam zegt genoeg: 'Nidal' betekent in het Arabisch 'Strijd'. En om dat altijd in de herinnering te hou den, heeft 'Abu' (Vader) er zijn oudste zoon naar vernoemd. TEL AVIV - Zijn ware naam is Sabri al-Bana. Internationaal staat hij bekend als Abu Nidal, de leider van een beruchte ter reurgroep. Deze 49-jarige Pale stijn werd in Jaffa bij Tel Aviv geboren uit een welgestelde fa milie. Hij haat de PLO-groep Al Fatah en diens leider Jasser Ara fat in het bijzonder. Twee keer aan het hart geopereerd. Geen vaste woon- of verblijfplaats. Abu Nidal is samen met de be ruchte 'Carlos' de meest gezoch te terroristenleider. Vrijwel ze ker vormt hij het meesterbrein achter de recente aanslagen op de vliegvelden van Rome en We nen. De Israëlische journalist Jossi Meiman van de socialistische krant 'Davar' schreef zestien maanden geleden het boek 'Abu Nidal, een profiel van een terro- ristenorganisatie'. Het enige werk tot nog toe dat een goed in zicht geeft in de achtgronden en de werkwijze van deze ongrijp bare op internationaal niveau werkende terreurgroep. In eigen land verwierf hij lof voor het ge degen onderzoek, maar daar bleef het bij. Buitenlandse uitge vers waren niet geinteresseerd in een engelstalige versie van het boek. Daarin Ujkt nu verandering te komen. Amerikaanse en Engelse kranten willen nu hoofdstukken uit Meimans document publice ren. De aandacht voor de meedo genloze Abu Nidal-fraktie is zo actueel, omdat tot nog toe geen geheime dienst in staat is ge weest met de arrestatie of liqui datie van de leider een eind te maken aan de moorddadige acti viteiten van deze door haat en ideologie gedreven Palestijn. „Dit terreurgroepje is in feite altijd onderschat' zegt Meiman. „Ik twijfel er niet aan dat de Mos- sad (Israëlische geheime dienst) goed is geinformeerd, maar Is raël en de meeste westerse lan den zagen geen werkelijke be dreiging in Abu Nidal. Naar aan leiding van mijn bevindingen bij het schrijven van het boek, heb ik voorspeld dat in de jaren tach tig deze militante Palestijnse fractie een dominante plaats zou gaan innemen in het internatio nale terrorisme. De werkwijzen en de structuur maken deze groep zo gevaarlijk en onbere kenbaar en de leider ongrijp baar'. Libanon Meiman volgde in 1983 het pro ces tegen twee tot de groep van Nidal behorende Palestijnse ter roristen die een jaar eerder een aanslag hadden gepleegd op de Israëlische ambassadeur Argov in Londen. Nidal forceerde met deze terreurdaad in feite de Liba- nonoorlog. door Taco Slagter Tijdens de berechting en daar na verzamelde Meiman veel in formatie. Van de Britse justitie mocht hij de dikke dossiers be studeren met de verhoren van het tweetal en andere via gehei me diensten verkregen gege vens. Bovendien stelden de Brit ten hem in staat de veroordeelde Palestijnen uitvoerig in hun cel len te ondervragen. Volgens de Israëlische journa list bestaat de groep uit niet meer dan honderd terroristen. Nog eens enkele honderden sympa thiseren met Abu Nidal, maar zij hanteren geen machinepistolen of handgranaten. Als 'stille' agenten bereiden zij de aansla gen voor. Abu Nidal werft zijn tot zelfmoordacties bereide Pale stijnen hoofdzakelijk in studen tenkringen. Daarbij ging hij de afgelopen tien jaar slim te werk. Palestijnse jongeren mochten op 'zijn' kos ten in het buitenland studeren. Abu Nidal vroeg daar niet on middellijk wat voor terug, maar na verloop van tijd, als de stu denten de Engelse taal beheer sten, ronselde hij hen voor het vuile werk. Zelf heeft hij nog nooit aan een aanslag deelgeno men, schrijft Meiman. Cellen Een kenmerk van Abu Nidals zeer effectieve splintergroep is het samenzwerend karakter. "Een model ondergrondse bewe ging", meent Meiman. "De ope rationele groepjes zijn niet groter dan ten hoogste vier man. Deze cellen zijn onderling van eikaars bestaan niet op de hoogte. Opval- Gaddafi, beschermheer van Palestijnse terreur. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11