Syrië kreeg zeer moderne T-80 tanks Raketaanvallen plaatsen Israël voor dilemma Boycot Leiden de apartheid? Gonzales: volk beslist Doden bij Libanese grens Zindafrïkaanse arts neemt ontslag ZATERDAG 4 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 KOEWEIT (AP) - Syrië heeft volgens de krant al-Rai al- Am in Koeweit de beschikking gekregen over 250 Russi sche T-80 tanks, die tot de modernste behoren die de wa penindustrie van de Sowjet-Unie kan bieden en superieur zouden zijn aan de tanks waarover het Israëlische leger beschikt. 'Syrië is de enige vriend van de Sowjet-Unie die de ultra-moderne T-80 tanks heeft gekregen welke de meeste Warschaupact-landen nog niet eens hebben', schreef de krant gisteren op gezag van niet bij naam genoemde Oosteuropese diploma ten in Damascus. De tanks zouden vorige week in Syrië zijn gearriveerd. Meer dan 100 ervan werden de afgelopen twee dagen naar vooruitgeschoven posities gebracht tegenover de door Israël bezette Hoogten van Golan. In het gebied bevinden zich al zo'n 400 tanks van het oudere ty pe T-72, aldus al-Rai al-Am. Libanon De artillerie-duels tussen de christelijke militie van het Zuidli- banese Leger (SLA) en sji'ietische moslims zijn in hevigheid toegeno men. Bij de jongste beschieting door het SLA zijn volgens de poli tie zeker twee moslims om het le ven gekomen en 11 gewond ge raakt. De gevechten concentreren zich rond Kfar Falous, een bolwerk van het SLA vlakbij de christelijke ne derzetting Jezzine. Daarbij werd het dorp M^jdel-Silm, dat wordt bewoond door sji'ietische mos lims, door het SLA onder vuur ge nomen. Het plaatsje ligt even ten noorden van de Israëlische veilig heidszone. Van veiligheidsfunctionarissen in Libanon is vernomen dat het Is raëlische leger zijn posities langs de grens heeft versterkt, en dat de vergeldingsbeschietingen op sji'ie tische dorpen die ervan worden verdacht dat ze moslim-strijders herbergen worden opgevoerd. De gevechten in Zuid-Libanon namen toe, nadat maandag Israëli sche soldaten en eenheden van het SLA het dorp Kounin waren bin nengevallen, en honderden bewo ners van huis en haard verdreven. Deze actie was een vergelding voor de moord op vier leden van het SLA, die in een hinderlaag waren doodgeschoten. Israël heeft gewaarschuwd dat er vergeldingsacties zullen plaatsvin den als de golf van raket-aanvallen op nederzettingen in Noord-Israël aanhoudt. Israël beschuldigt Syrië en Iran ervan dat ze de moslims langs de grens aanmoedigen tot het plegen van aanslagen op de veiligheidszo ne, om zo het vredesproces in het Midden-Oosten te vertragen. De Is raëlische minister van buitenland se zaken Sjamir zei gisteren dat er 'een periode vol gevaar' op komst Rafaël Eitan, de voormalige op perbevelhebber van het Israëlische leger, die de invasie in Libanon in 1982 leidde, heeft al aangedrongen op verbreding van de veiligheids zone tot aan de rivier de Litani, zo dat de nederzettingen in Galilea buiten bereik komen van de raket ten. MADRID (AP/UPI) - Als een meerderheid van de Spanjaarden zich bij het referendum in maart uitspreekt tegen het lidmaatschap van de NAVO, zal Spanje zich te rugtrekken uit hét Atlantisch Bondgenootschap, zo verklaarde de Spaanse premier Felipe Gonza les gisteren op een gemeenschap pelijke persconferentie met NA- VO-secretaris-generaal Lord Car- rington. Carrington zei dat het ging om een interne kwestie, waarin Spanje zelf moet besluiten. Maar opzeg ging van het Spaanse lidmaat schap zou wel een "zeer ernstige verzwakking" van het bondge nootschap betekenen, aldus Car rington. Spanje trad in 1982 toe tot de NAVO onder een centrumrechtse regering. Na de socialistische ver kiezingsoverwinning werd de ver dere integratie in de NAVO bevro ren en Spanje bleef ook buiten de militaire structuur van het bondge nootschap. Gonzales, die inmiddels voor stander van de NAVO is geworden, zei dat naar zijn mening een "lo gisch verband" bestaat tussen deelneming in de verdediging van West-Europa en het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. Hij verwachtte dat de kiezers steun zullen betuigen aan zijn oproep Spanje wel lid te laten blijven van de politieke structuur van de NA VO, maar buiten de geïntegreerde bevelsstructuur te blijven. Gonzales zei er 'redelijk zeker' van te zijn dat de Spanjaarden voor voortzetting van het lidmaatschap zouden stemmen, hoewel uit de opiniepeilingen blijkt dat 45 pro cent het lidmaatschap wil opzeg gen, tegen 30 procent die lid wil blijven. Waarnemers zijn van me ning dat het bezoek van Carring ton, zo kort na de officiële toetre ding van Spanje tot de EG, dient als voorbereiding op een regerings campagne om voortzetting van het lidmaatschap te bepleiten. Op de vraag of de andere NAVO- landen akkoord zouden gaan met een uitzonderingspositie voor Spanje binnen het bondgenoot schap, antwoordde Carrington: 'Binnen de NAVO is alles moge lijk, als de andere landen het ermee eens zijn.' Hij voegde daar echter aan toe dat een dergelijke la car- te-oplossing' niet zijn voorkeur heeft. 'Als iemand in een restau rant a la carte bestelt, geeft dat al tijd meer moeite voor de chef. Aan gezien ik de chef ben, zou ik liever zien dat Spanje het menu kiest,' al dus de Britse lord. Gedetineerden op vals krediet de wereld rond OSLO (Rtr.) - Twee in Noorwe gen ontsnapte gevangenen hebben, beladen met krediet kaarten, een luxueuze reis om de wereld gemaakt en daarbij voor 1.200.000 gulden rekenin gen achtergelaten. De politie van Oslo deelde gisteren mee dat enorme hotel- en winkelrekeningen op ver toon van internationale kre dietkaarten, aantoonden dat het tweetal het breed had laten hangen in Rio de Janeiro, To kio, Hongkong en Singapore, in plaats van na korte voor waardelijke invrijheidstellin gen drie maanden geleden, te rug te keren naar de gevange- De gevangenbewaarders kre gen vrolijke ansichtkaarten uit Trinidad en Midden-Amerika MOUNDSVILLE (AP) - In de ge vangenis van de Amerikaanse staat West Virginia is gisteren na twee dagen een eind gekomen aan een oproer, waarbij drie gevangenen door medegevangenen werden ge dood. Gistermiddag werden de laatste zeven van in totaal 16 gijze laars door de gevangenen vrijgela ten. Cipiers gingen het gebouw weer in om de orde te herstellen. Het oproer begon op nieuwjaars dag toen ongeveer 200 gevangenen met zelf gemaakte messen de be waking overmeesterden en de ac tie begonnen om te protesteren te- Oproer voorbij in gevangenis gen hun slechte behandeling en de slechte bezoekregeling tijdens de feestdagen. Donderdag werd een akkoord getekend met Arch Moore, de gouverneur van West Virginia, die zich bereid verklaarde met een delegatie van de gevange nen te praten mits de gijzelaars werden vrijgelaten. De gevangenis in Moundsville is een vervallen, 120 jaar oud gebouw. In het akkoord stond dat er 'geen represailles' zouden worden geno men tegen de gevangenen die aan het oproer deelnamen, maar gou verneur Moore zei gisteren dat de moordenaars van de drie medege vangenen wel zouden worden ver volgd. 'Alles wat er gebeurd is zal volledig worden onderzocht en waar bestraffing gepast is zal dat gebeuren,' zei hij. Lopend verlieten gistermiddag de laatste zeven gijzelaars van de gevangenen het gebouw. Buitenland kort Pinochet De Chileense dictator Augusto Pinochet heeft in een interview met het Westduitse dagblad Die Welt gezegd dat hij na het einde van zijn huidige ambtstermijn zal aftreden. Dat is in 1989. 'De grondwet schrijft een presi dentiele ambtstermijn voor van acht jaar. De huidige termijn loopt van 1981 tot 1989,' zei Pinochet. Hij zei echter dat 'de essentiële princi pes' van zijn bestuur, 'de vrucht van jarenlange arbeid', zullen voortbestaan, ook na 1989. Moskou Vladimir Promislov die al bijna 23 jaar burgemeester van Moskou was, heeft ontslag genomen en is vervangen door het hoofd van de Zil-autofabriek in de Russische hoofdstad, zo hebben de Russische media geschreven. Promislov werd vorig jaar open lijk in Russische kranten bekriti seerd naar aanleiding van een on derzoek naar bouwschandalen in Moskou. Promislov was sinds maart 1963 burgemeester. AIDS Uit een onderzoek van het Ame rikaanse Gallup-instituut is geble ken dat 72 procent van de Ameri kanen van, mening is dat door mid del van een landelijk bloedonder zoek moet worden vastgesteld in welke mate de ziekte zich in de Verenigde Staten heeft verspreid. 79 procent van de ondervraag den is van mening dat homosek suelen die solliciteren naar een baan waar ze met voedsel omgaan moeten worden verplicht een AIDS-onderzoek te ondergaan. 55 procent vindt dat homoseksuelen niet in de voedselbranche mogen werken. PORT ELIZABETH/NAIROBI (AFP-Rtr.)- De Zuidafrikaanse ge vangenisarts Wendy Orr, die vorig jaar stappen nam tegen de syste matische mishandeling van zwarte gevangenen, heeft ontslag geno men nadat ze met de dood was be dreigd, zo berichtte gisteren het blad Evening Post. De 25-jarige Wendy Orr was bij haar werk in de gevangenissen gestuit op veel ge vallen van ernstige mishandeling door de politie. Ze wist van de rechtbank in Port Elizabeth een gerechtelijk bevel te verkrijgen dat de politie verbood om mensen die op grond van de noodtoestand zijn gearresteerd, te folteren. Sindsdien verbood de leiding van het gevangeniswezen haar nog langer gevangenen te bezoeken. Ze zag zich gedwongen te verhuizen en liet haar nummer uit de tele foongids halen omdat ze zich be dreigd voelde. Tegenover de Even ing Post zei Orr dat ze nu ook uit Port Elizabeth vertrekt. De politie in Port Elizabeth heeft een herdenkingsdienst verboden die vandaag zou worden gehouden voor de blanke anti-apartheidsacti- viste Molly Blackburn. Op de be grafenis van mevrouw Blackburn, die bij een auto-ongeluk om het le ven kwam, waren donderdag rond 15.000 zwarten aanwezig. Volgens een politiewoordvoer der zou de herdenkingsdienst, waar eveneens duizenden mensen verwacht werden, de openbare vei ligheid in gevaar kunnen brengen. De vreedzaam verlopen begrafe nis, donderdag, was een zeldzaam vertoon van solidariteit en harmo nie tussen blank en zwart. Domi nee Beyers Naudé, secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, die van plan was de herdenkingsdienst bij te wonen, noemde het verbod "onverklaar baar". "Als er ooit een herden kingsdienst bij had kunnen dragen tot verzoening, dan was het deze". In '85 minder kernproeven STOCKHOLM (Rtr.) - Het aantal kernproeven is vorig jaar gedaald tot 31. Dat is bijna de helft van het aantal proeven in 1984. De daling volgde op het besluit van de Sow jet-Unie om haar proeven tijdelijk te staken tot het einde van 1985. Dit heeft het Zweedse defensie-on derzoeksinstituut FOA bekendge maakt. Volgens voorlopige cijfers die door dit instituut gisteren werden gepubliceerd nam de Sowjet-Unie in 1985 voor ze op 29 juli het mora torium afkondigde 8 proeven tegen 27 in 1984, toen er in de hele wereld in totaal 56 proeven werden geregi streerd. De Verenigde Staten wa ren vorig jaar verantwoordelijk voor 15 proeven (tegen 16 het jaar daarvoor). Washington weigerde zich aan te sluiten bij het Sowjet- moratorium. zee 8 nucleaire proefexplosies uit tegen 7 in 1984. China, India en Groot-Brittannië namen geen proeven. Vrouwen in de Israëlische krijgsmacht krijgen onderricht in zelfverdediging, nadat recentelijk verschillende trrouwen het slachtoffer waren geworden van aanrandingen en verkrachtingen. De soldaten krijgen ook een spuitbus traangas in hun persoonlijke standaarduitrusting. (foto anpi NAVO-chef pleit voor Spaans lidmaatschap LEIDEN - Fruit uit Zuid-Afrika en reizen naar dit land, dat was gister middag het doelwit van de werk groep Zuid-Afrika van de Leidse Studenten Ekklesia. Een aantal fruithandelaars en een reisbureau werden in Leiden bezocht, om van de bedrijfsleiding een handteke ning te krijgen onder een stan daard-verklaring. Daarin wordt on der meer beloofd de import en ver werking van en de handel in Zuid afrikaanse produkten onmiddellijk te staken en dit te handhaven tot het apartheidsregime is vernietigd. De actie wordt door een groot aan tal organisaties ondersteund, ter wijl ook de Leidse gemeenteraad zich erachter heeft geschaard, in een motie. door Raymond Peil Hoewel de actievoerders overal keurig te woord werden gestaan, bleek bij de ondernemers de be reidheid om direct te tekenen niet groot te zijn. Bovendien werd dui delijk, dat de handel in Zuidafri kaanse produkten in Leiden nog lang niet op sterven na dood is. De eerste halte was het reisbureau Ce- buto aan de Doezastraat in het ka der van de actie 'Steunt uw geld apartheid?', van aantal kerkelijke groeperingen, tegen de verkoop van reizen naar Zuid-Afrika. De eerste reactie is een poging tot afschepen. "Ik ben aan 't werk. Er staan klanten te wachten". La ter neemt men de tijd ervoor "Ik verkoop alleen reizen voor familie bezoek aan Zuid-Afrika". En: "Ik heb nooit reizen naar Zuid-Afrika verkocht. Ook om principiële rede nen. U ziet er hier ook geen folders van liggen". Dan volgt de vraag waarom de actievoerders niet ook tegen de aanwezigheid van de Rus sen in Afghanistan protesteren. De bedrijfsleider verklaart des ondanks het geheel eens te zijn met de petitie. Hoewel van direct ondertekenen geen sprake kan zijn. Buiten zegt Luuk Obbink van de werkgroep Zuid-Afrika: "Ik heb eerst een keer gebeld en gevraagd of hij reizen naar Zuid-Afrika ver koopt. Ja hoor, waar wilt u precies heen?", was toen het antwoord. In de supermarkt Cl000 aan het Diamantplein - daar hebben de ac tievoerders al eens ananas uit Zuid-Afrika aangetroffen - wordt positief gereageerd. De ananas bliikt op dat moment uitverkocht. "We hebben wel eens perziken en ananas uit Zuid-Afrika gehad. Maar dat is overal weggehaald. Daarover kunnen we zelf beslis sen. Die actie lijkt ons prima", laat een medewerker weten. Klok Bij Slootweg, groothandelaar met een kantoor bij de Leidse vei ling, hangt een Outspan-klok pal tegenover de ingang. Verkoopt u vruchten uit Zuid-Afrika? "Op het moment niet. Je kunt zonder ap pels en sinaasappels uit Zuid-Afri ka. Druiven, daar kan je een maand per jaar niet buiten. Maar het staat er niet altijd op of het uit Zuid-Afri ka komt. Bedrijven kunnen wel zeggen dat ze geen Zuidafrikaanse produkten verkopen. Maar of ze dat werkelijk doen is een heel an der verhaal. Als ze er honderd gul den aan kunnen verdienen, ge beurt het toch". "Kunnen we de petitie achterlaten?". "Dat kan al tijd". Een werknemer van Mosselman (ook met een kantoor op de veiling aanwezig) komt binnenlopen. "Vroeger hebben we heel wat Out- span verkocht en daar hebben we lekker aan verdiend. Nu verkopen we alleen bloemkool en zo". Een ander verhaal wordt in het onder komen van Mosselman opgehan gen. "In geen tien jaar hebben we Zuidafrikaanse produkten ver kocht". Ook hier blijken Zuid-Afrika en Afghanistan kennelijk onlosmake lijk met elkaar verbonden. "Wat denk je dat er in Afghanistan ge beurt Jullie actie is heel selectief', krijgt dc werkgroep te horen. "Maar in Zuid-Afrika is de apart heid in de grondwet verankerd. Bovendien zijn er actiegroepen die voor Afghanistan opkomen", wer pen de actievoerders tegen. De bereidheid tot discussie blijkt wel aanwezig. Desondanks: "Ik kan niet tekenen. Ik heb geen pro curatiebevoegdheid. Maar ik wil het wel aan de senior-firmant voor leggen. En zal het warm aanbeve len". En toch, even later: "Als ik twee kistjes fruit uit Zuid-Afrika kreeg, zou ik er één leegeten en één verpatsen". Onderdrukking Polak, ook op de groenteveiling vertegenwoordigd. Daar treft het bezoek onder meer stickers en een mobile van Outspan als versiering in de hal. "Wij verkopen soms fruit uit Zuid-Afrika. Grapefruits en ba nanen heb je niet altijd voor het uitzoeken. Als erom wordt ge vraagd kun je niet zeggen, dat je ze niet hebt omdat het uit Zuid-Afri ka komt", verklaart een aanwezige werknemer. Maar de petitie wordt zonder problemen aangenomen, met de belofte dat de directie die op tafel krijgt. Groothandel Pasma aan de Roo- seveltstraat: ook hier Outspan-stic- kers en een Outspan-mobile, een landkaart van Zuid-Afrika en de hele hal is voorzien van reclame voor Cape, eveneens een Zuidafri kaans produkt. "Er wordt nog wei nig uit Zuid-Afrika verkocht", luidt hier het antwoord. "Nog maar een vierde van wat vorig jaar de deur uitging". Wil hij tekenen? "Ik teken nergens voor". "Ik doe niet mee aan de petitie. Ik weet niet wat de toekomst biedt, niet voor Zuid-Afrika, niet voor mezelf. Ik ben het er niet mee eens met wat er in Zuid-Afrika gebeurt. Maar ik moet zelf ook tachtig uur per week werken en wordt door de belasting onderdrukt". De petitie mag worden achterla ten. "Je kan er altijd wat van le ren", klinkt het. En het Zuidafri kaanse reclamemateriaal wordt bij het vertrek van de werkgroep door de handelaar van de muur gehaald. Of dit een sympathiek gebaar is, of een manier om de actievoerders zo snel mogelijk de deur uit te krij gen, daarover zijn ze het niet eens. Eén deur verder, bij de gebroe ders Heemskerk. "Ja, er wordt wel wat uit Zuid-Afrika omgezet", laat één van de broers weten. Een heel verhaal, discussie. "Ik zal erover nadenken. Kom volgende week eens terug". Nog een deur verder: Kromhout. "Wij handelen niet in produkten uit Zuid-Afrika. Wij boycotten". "Dus dan kunt u de petitie wel on dertekenen". Daarvoor is echter bedenktijd nodig. Maar door de po sitieve reactie toch een geslaagd besluit van een wat moeizame kruistocht. TEL AVIV - Vanuit Zuid-Libanon zijn de afgelopen week veertien Katjoesja-raketten op Noord-Israël afgevuurd. Twee ervan kwamen donderdagnacht in het centrum van de in Opper-Galilea gelegen stad Kiriat Sjmona terecht. Het Is raëlische leger wil terugslaan, maar ziet zich opnieuw voor grote problemen gesteld. Vergeldingsac ties kunnen voor de status quo met Syrië en wellicht het vredesproces grote gevolgen hebben. door Taco Slagter Zeven maanden was het betrek kelijk rustig langs Israëls noord grens, ondanks het feit dat Israëli sche troepen in juni vorig jaar uit Zuid-Libanon waren teruggetrok ken. Samen met een paar honderd achtergebleven Israëlische 'advi seurs' was het Libanese christen legertje van generaal Antoine La- had (SLA) al die maanden kenne lijk in staat de paar kilometer bre de veiligheidszone langs de grens met Israël van Katjoesja's torsende infiltranten grotendeels te vrijwa- Er viel in die periode wel eens een 102 mm granaat in een katoen- veld, maar daar maakte zich nie mand al te sappel om. Totdat voor het eerst in drie jaar zo'n hoorbaar aansuizend explosief donderdag de bewoonde wereld trof. Het deed de inwoners van Kiriat Sjmona herinneren aan de lange periode voorafgaande aan de invasie in Li banon, toen er in en om de stad bij na dagelijks een door Palestijnse guerrilla's afgevuurde raket uit de lucht viel; het veroorzaakte bij de Israëlische legerstaf zorgwekken de rimpels op het voorhoofd bij de hamvraag wie er voor de opleven de aanvallen verantwoordelijk zijn te stellen en hoe daarop het militai re antwoord moet luiden. Omtrent de afzenders van de ra ketten en hun motieven bestaan twee mogelijkheden. Het Israë lisch politieke en militaire succes in Zuid-Libanon van de afgelopen zeven maanden kan alle partijen in Libanon en Syrië hebben verrast. Het regime in Damascus had er min of meer op gerekend dat de sji 'ietische milities in Zuid-Libanon het verzet tegen de SLA en de ach tergebleven Israëlische militairen hadden voortgezet. Toen vervol gens bleek dat door Syrië gesteun de Libanese zelfmoordcommado's in autobommen of op ezels er niet in slaagden de SLA-defensie in de bufferzone effectief te ondermij nen, moet Damascus besloten heb ben via de door haar gesteunde guerrillastrijders Israël op eigen bodem aan te vallen. Concurrentie Een tweede visie is, dat interne rivaliteit tussen de verschillende fracties in Zuid-Libanon de aanlei ding heeft gevormd middels raket lanceringen op Israël hun macht te consolideren. De ondertekening deze week van het door Syrië door gedrukte zogenaamde 'vredesver drag' tussen de al tien jaar in een burgeroorlog verwikkelde drie po litieke hoofdstromingen in Liba Staf-chef Mosje Levy van het Israëlische leger kijkt toe als e Sow jet-makelij wordt geborgen. non, kan daartoe hebben bijgedra gen. Vooral de sji'ietische Amal-be- weging van Nabih Berri onder vindt in het zuiden van Libanon veel concurrentie van de fanatieke door Iran en Syrië gesteunde reli gieuze Hezbollah-partij. Deze islamitische fundamenta listen hebben nooit de strijd tegen de SLA en Israël willen staken. Niettemin had Nabih Berri met diens Amal zoveel invloed in Zuid- Libanon, dat hij. tegen Israël ge richte guerrilla-activiteiten kon voorkomen. In ruil voor zijn hand en spandiensten beloofde Israël in een ongeschreven overeenkomst met Amal dat de sji'ietische dor pen in Zuid-Libanon bij zoekacties naai infiltranten zouden worden ontzien en bij wraakacties niet het slachtoffer van artilleriebeschietin gen zouden worden. Het inboeten aan invloed kan Berri ertoe hebben gebracht voorlopig met Hezbollah en van de PLO afgescheiden Pale stijnse splintergroepen de strijd aan te binden, totdat de laatste Is raëlische soldaat Zuid-Libanon heeft verlaten. De Israëlische legerstaf staat echter voor de moeilijke opgave, uit deze twee mogelijkheden de da ders van de recente raketaanvallen te traceren en in navolging van de onwrikbare politiek hen te straf fen. Zit Syrië erachter en zijn de 'terroristen' - Palestijnen en sji'ie- ten - afkomstig uit de door Damas cus gecontroleerde Bekaa-vallei, dan staat Israël voor een dilemma. Sinds de Syriërs met Russische SAM-raketten het luchtruim bo ven Oostelijk-Libanon min of meer controleren, kan de Israëlische luchtmacht niet zonder aanzienlij ke risico's in dit gebied opereren. Bovendien kan de rakettencrisis escaleren tot een gewapend con fiict tussen beide landen. Lukraak Lukraak van subversieve activi teiten verdachte sji'ietische dorpen in Zuid-Libanon met artillerievuur bestoken, of, zoals in het vèrleden, met infanterie-eenheden omsinge len, uitkammen en gevangen ne men, heeft zonder meer een ave rechts effect. Het stimuleert de nu nog over het algemeen gematigde sji'ietische bevolking alleen maar de aanvallen op Israël op te voeren. En daar is geen kruit tegen gewas sen, zoals dat tijdens het laatste jaar van de Libanonoorlog over duidelijk is gebleken. Zelfs een 'ij zeren-vuist-politiek' was niet opge wassen tegen de onoverwinbare guerrilla-tactieken. Bovendien irri teert het de gematigde sji'ieten in dit gebied mateloos, dat de zoge naamde 'tijdelijke' aanwezigheid van Israëlische 'adviseurs' een per manent karakter heeft gekregen. Israël voelt zich tegen de muur gedrukt en die positie past niet in de defensiedoctrine van het land. De tot nu toe om min of meer de zelfde redenen uit- of wellicht afge stelde wraakactie op Libië voor de terreuraanslagen in Rome en We nen, versterkt die positie alleen Niettemin valt te verwachten dat Israël zich nimmer de rol van een papieren tijger zal laten opleggen. Blijven vergeldingsacties uit, zo re deneert het defensie-establish- ment in Tel AViv, dan krijgen Is raëls notoire vijanden - Syriè, Li bië, militante fracties binnen dc PLO en fanatieke moslims - bij het eten steeds meer smaak. Een militair antwoord lijkt niet te kunnen uitblijven. Alleen de omvang daarvan en de selectie van de doelen zullen de politieke en militaire ontwikkelingen van dit hectische gebied in sterke mate be palen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7