LEIDSCH DAGBLAD F.miL Europa niet voor boycot tegen Libië Bankbiljet van f 250 dinsdag in omloop Manoeuvres VS-vloot FilmNet daagt illegale decoder voor rechter Referendum op Antillen Andriessen geeft EG- visserij uit handen Biesheuvel en Geersing commissaris bij KLM UW NISSAN sportscar DEALER AUTOHEEMSKERK ZATERDAG 4 JANUARI 1986 OPOERICHT 1 MAART 1860 No. 37900 AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Bank brengt dinsdag een nieuw bankbiljet in circulatie, dat een waarde heeft van f250. Na de „snip" van f100 en de „zonne bloem" van f50 wordt dit de „vuurtoren". Het ontwerp is ge maakt door prof. R.D.E. Oxenaar en geïnspireerd op de vuurtoren te Haamstede. Hij ontwierp ook de andere biljetten van f 5, f 10, f 25, f50, f 100 en f 1000. De president van De Nederland- sche Bank, dr W. Duisenberg, zei in een toelichting dat er al lange tijd behoefte bestaat aan een bank biljet ergens tussen f 100 en f 1000. De keus is na enig marktonderzoek gevallen op f 250, waarna er vier jaar is gewerkt aan ontwerp en pro- duktie. Het bankbiljet is zeer ingewik keld gemaakt om eventuele na maak zo moeilijk mogelijk te ma ken. Voor het publiek vrij gemak kelijk herkenbaar zijn: 1) het reliëf in de druk, 2) het watermerk (een konijn) dat, tegen het licht gehou den, zowel donkerder als lichter af steekt tegen de ondergrond, 3) een scholekster, die eveneens pas zichtbaar is als het biljet tegen het De voorzijde van het nieuwe bankbiljet, licht wordt gehouden omdat het vuurtorens staan, ontwerp gedeeltelijk aan de ene Behalve deze vier echtheidsken- kant, gedeeltelijk aan de andere merken staan er veel meer op, in kant van het biïjet is aangebracht totaal ongeveer 20, waarvoor hulp en 4) in bijzonder kleine letters, middelen als rood plastic, een lou- veertien namen van plaatsen waar pe of een ultraviolette lamp nodig zijn. Wie deze gebruikt kan zaken ontwaren als een tweede konijn en enkele dichtregels van Slauerhoff. Overigens valt het volgens Duisen berg met de vervalsingen erg mee. De meeste vervalsingen zijn ge maakt van het oude biljet van f 100 met Michiel de Ruyter erop, maar dat verdwijnt uit de roulatie. Hoeveel bankbiljetten van f250 er in omloop komen kon Duisen berg niet zeggen. Dat hangt af van de vraag. De verwachting is dat het er over enkele jaren, als het biljet goed is ingeburgerd, zo'n 35 mil joen stuks zullen zijn. „Wij hebben er nu al meer in voorraad", aldus Duisenberg, „want wij kunnen geen nee verkopen". Van alle rou lerende bankbiljetten die weer bij De Nederlandsche Bank terugko men worden er gemiddeld één op de drie afgekeurd omdat ze vuil, oud of versleten zijn. DEN HAAG/LONDEN (ANP/AP) - Nederland zal als EG- voorzitter nu geen initiatieven nemen om in Europees ver band met acties te komen naar aanleiding van de toene mende perikelen in het Midden-Oosten. Premier Lubbers zei dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Hü rea geerde ermee op de oproep van de Verenigde Staten tot een economische boycot van Libië. De regeringen van West-Duitsland en Groot-Brittannië hebben even eens laten blijken dat zij weinig voelen voor economische straf maatregelen tegen het radicale re gime van de Libische leider kolo nel Gaddafi. De Westduitse regeringswoord voerder Schafer verklaarde dat de Bondsrepubliek haar bondgenoten wil helpen de aanstichters van de bloedige Palestijnse aanslagen van vorige week in Rome en Wenen op te sporen en zich ook zal aansluiten bij eventuele gezamenlijke maatre gelen tegen Libië. Maar hij noemde economische sancties 'geen geëi gend instrument'. Libië is de op twee na grootste olieleverancier van de Bondsrepu- had in de „betreurenswaardige bloedbaden" op de luchthavens van Rome en Wenen. Het beschul digt de Verenigde Staten en Israël er van dat die de terreurdaden op die vliegvelden aangrijpen als voorwendsel voor agressie. Syrië heeft gisteren Libië militai re en politieke steun toegezegd als dit land aangevallen wordt door Is raël of de VS. VS-vloot Het Amerikaanse vliegdekschip „Coral Sea" is uit de haven van Na pels vertrokken om positie te ne men voor de Noordafrikaanse kust voor het geval president Reagan opdracht geeft tot een vergeldings- De mooie praatjes van Jan van Leiden Wolken spreken zo hun eigen taal Bioscopen in regio jubileren in zorgen bliek, na Groot-Brittannië en Nige- actie tegen kampen van Arabische SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is gistermiddag de eerste gips- vlucht van dit wintersportseizoen gearriveerd. Op de luchthaven kwam een toestel van Tyrolean Airways aan met veertien slachtof fers uit wintersportgebieden in Oostenrijk en Noord-Italië. De vlucht was georganiseerd door de In het Noordafrikaanse land werken zo'n 1500 Westduitsers. Libië heeft gisteren tegengespro ken dat het enig aandeel heeft ge- terroristen in Libië. Er zijn daar naast radarvliegtuigen vanuit de VS onderweg naar de basis Sigo- nella op Sicilië, zo is gisteren uit bronnen bij het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defen- DEN HAAG (GPD) - De exploitant van abonnee-tv in Nederland Film- Net en zijn partner/filmdistribu teur United International Pictures gaan naar de rechter om de makers van illegale decodeerapparaten aan te pakken. Maandag over een week dient voor de president van de Haagse rechtbank een kort ge ding tegen een Haagse dumphan- del in radio-onderdelen die ook de coders verkoopt waarmee het pro gramma van FilmNet illegaal kan worden ontvangen. Om te voorkomen dat de films van abonnee-tv ook zonder beta ling kunnen worden bekeken, werkt FilmNet met een 'gescram- bied' signaal. Abonnees betelen ORANJESTAD/MIAMI (ANP) hulporganisatie SOS International WILLEMSTAD (ANP) - Het nieu- we Antilliaanse kabinet-Martina IV wil voor 1 januari 1988 een refe- Iïlegale decoders zijn te koop BV uit Amsterdam. voor prijzen die variëren van 300 tot 600 gulden. Een gevorderde ra- Volgens een woordvoerder van dio-amateur echter kan al toe met de organisatie betekent deze eerste materiaal voor niet meer dan twee vlucht overigens niet dat er nog Antillen binnen het Koninkrijk. De tientjes. De nu voor de rechter ge- Qeen andere wintersporters slacht- regering wil verder komen tot een daagde dumphandel Meek-It Elec- offer zijn geworden van (-vooral) vergaande decentralisatie (meer tronica rekende voor een decoder ski-ongelukken. Sinds 21 december autonomie van de eilanden) van de f299. kwamen bij de SOS International Nederlandse Antillen. 253 meldingen binnen van onge- In een door de RVD in Willem- vallen op en rond de pistes. Vijftig stad uitgegeven verklaring spreekt Verder hebben de bemanningen van het vliegdekschip America, het slagschip Iowa en de escorte schepen, die deel uitmaken van de Atlantische vloot met als thuisha ven Norfolk in Virginia, instructies gekregen om zich voor te bereiden op een eventuele reis naar de Mid dellandse Zee. Er is nog niet beslo ten of de schepen de overtocht, die circa tien dagen duurt, zullen ma ken. Volgens het Pentagon is de reis van de Coral Sea een routine zaak. BRUSSEL (AFP/DPA) - De Ne derlander Frans Andriessen is niet langer Europees Commissaris voor visserij. Verantwoordelijk voor de Europese visserij wordt de Portu gees Antonio Cardoso e Cunha (52). Dit is besloten tijdens de eer ste bijeenkomst van de vergrote Europese Commissie. Het dagelijks bestuur van de EG is per 1 januari van 14 tot 17 leden uitgebreid nu twee Spanjaarden en één Portugees erin plaatsgenomen hebben als uitvloeisel van de toe treding van Spanje en Portugal tot de EG. Andriessen blijft één van de vice-voorzitters Commissie, terwijl hij ook de por tefeuille bosbouw krijgt, die tot nu toe onder een Britse Commissaris viel. Betico Croes - nog in coma - nu in Miami behalve een entreegeld van f135 een maandelijks huurbedrag f 35 voor een decoder, die het De neurochirurgen in het Jackson Memorial Hospital in Miami (Flori da) nemen een „voorzichtige en af tekende signaal in een normaal tv- wachtende houding" de gezondheidstoestand deze wintersportslachtoffers werden al met lijnvluchten of met ambulances over de weg naar Ne derland teruggebracht. De slachtoffers die gisteren op Schiphol arriveerden hadden in vrijwel alle gevallen beenletsel. Het jongste slachtoffertje was de 13-ja- rige Danny Joom uit Haarlem (fo to). Vrijwel allen verklaarden tevo ren skigymnastiék te hebben ge daan. (foto ANP) minister-president Don Martina van een historisch moment omdat zijn kabinet tot taak heeft „de weg uit te stippelen voor het consolide ren en verstevigen van de banden tussen de vijf eilanden, opdat de ...p™,,,™,, r>r« **„4 a» Antillen hun positie in het Cari- AMSTELVEEN (GPD) - Met de De Portugees Cardoso e Cunha was in 1980-'81 minister van land bouw en visserij in de regering in Lissabon. De twee Spaanse Euro pese commissarissen zijn Manuel Marin en Abel Matutes. Met Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië en West-Duitsland behoort Spanje tot de categorie 'grote' landen, die twee vertegenwoordigers in de Eu ropese Commissie mogen benoe- ~de Europese men. Als de andere 'kleine' landen heeft Portugal één Europese Com- beeld omzet. Radio-amateurs zagen er al di rect na de introductie van abon- nee-tv een uitdaging in zelf een de- van "broes""dr coder te bouwen Naarmate Film- Oranjestad'meegedeeld Net op meer kabelnetten kwam, Croes werd gisteren bisch gebied kunnen versterken één land blijven". Martina sprak J41®8*" deze woorden aan het begin van de 11(1 eerste vergadering van de nieuwe ministerraad. Betico Croes. Hij verkeert nog steeds in coma. Dat heeft de lijfarts Engelbrecht, in 'Reclame drijft premies omhoog' groeide de verleiding de illegale decoders te gelde te maken. Film- behan- Miami overgevlogen Net is nu in Den Haag, Rotterdam richt „ambulance-vliegtuig". speciaal daarvoor inge- renten Ohra en Het Zilveren Kruis 'krokodilletranen te huilen' r-de en Amsterdam te ontvangen. recente prljzenbeschikking van staatssecretaris Van Zeil. "Uitgerekend benoeming van oud-premier B. Biesheuvel en mr. Bauke Geersing de Raad van Commissa- KLM is minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat te- jgemoet gekomen aan de wensen van de ondernemingsraad van de luchtvaartmaatschappij. Tegen de benoeming van Geersing, de kan didaat van de OR, is lange tijd be zwaar gemaakt door de directie en de RvC van KLM. Ook de minister zelf zag hem aanvankelijk liever niet benoemd. De 'stoelendans' rond twee lege zetels in de RvC van de KLM heeft Kroes werd Geersing op een derde plaats achter hen gezet. De minis ter benoemt zes van de elf leden van de Raad van Commissarissen, gebaseerd op het meederheidsaan- deel dat de staat in KLM heeft. Op dit moment is er nog één open Marin, als 36-jarige het jongste lid van de Europese Commissie, heeft als staatssecretaris voor Eu ropese zaken in de Spaanse rege ring een belangrijke rol gespeeld in de toetredingsonderhandelingen. Krachtens het Verdrag van Ro me, dat de zes oprichters van de Europese Gemeenschap sloten, dient de Europese Commissie de belangen van de EG tegenover de nationale regeringen te behartigen en toe te zien op de naleving van het verdrag. Sneeuw De weersverwachting van het KNMI voor morgen: Veel bewolking. Vanuit het zuidwesten sneeuw, later ten zuiden van de grote rivieren mogelijk ook regen. Minimumtemperaturen van min 6 graden in het noordoosten tot min 1 graad in Zeeland. Middagtempe- ratuur rond het vriespunt. Tot vrij krachtig en aan de zee tijdelijk tot hard toenemende wind, uit zuidoost tot zuid. 5 januari 1986 Zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.43 uur. Maan op: 02.37 uur, maan onder: 12.44 6 januari 1986 Zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.44 uur. Maan op: 04.06 uur, maan onder: 13.03 Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.14 en 23.49 uur, laagwater 06.31 en 19.02 uur. De Amerikaanse chirurgen heb- die verzekeraars die het hardst klagen dat de premies voor de ziektekos- ben inmiddels precies de plaatsen tenverzekeringen met niet meer dan drie procent omhoog mogen, heb- Cele'maanderi" geduurd.*Haïvérwê- kunnen vaststellen waar Croes her- ben de laatste tijd een flink advertentiegeweld ontwikkeld", aldus Van ge ^it jaar Raad weten een senletsel heeft opgelopen. De re- Leeuwen in een brief aan de assurantiebemiddelaars die voor Stad Rot- voorkeur te hebben voor benoe- sultaten van dit onderzoek zullen terdam werken. De genoemde advertentiecampagnes kosten volgens ming van oud-minister M. Rood of de basis vormen voor verdere be- hem handenvol geld. "Met wat minder daarvan zou de behoefte aan extra professor Schilfgaarde. Op een handeling, aldus Engelbrecht. premie ongetwijfeld niet zo groot zijn", aldus Van Leeuwen. voordracht minister Smit- RotlobiMdwecn Tel 01713 2K6 Benzine goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van 6 januari worden de prijzen van benzine en olie verlaagd. De adviesprijs voor superbenzine aan de zelftankpomp gaat drie cent neer beneden en komt dan uit op 170 cent per liter. Normale benzine wordt twee cent goedkoper en kost dan 165 cent per liter en diesel daalt met 1,6 cent tot 114,2 cent per liter. De literprijzen voor huisbran dolie en petroleum worden respec tievelijk 90,5 en 97,8 cent, wat eveneens een daling inhoudt met 1,6 cent bij afname van een hoe veelheid van 1500 liter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1