Vancouver klaar voor Expo '86 Coevordens kasteeltje nagebouwd Prins Albert zorgde voor de primeur a*\ -*» jï i&ïA t-rw ZATERDAG 4 JANUARI 1986 EXTRA PAGINA 17 Wereldtentoonstellingen bestaan langer dan de 41e editie dit jaar in Vancouver doet vermoeden. Dat komt omdat er geen vaste regelmaat voor geldt, zoals voor de Olympische Spelen en de wereldkampioenschappen voetbal, die eens in de vier jaar worden gehouden. De eerste expositie vond plaats in 1851 in Crystal Palace in Londen. De bedoe ling was een beeld te schetsen van de economische, sociale, culturele en techni sche ontwikkeling in de wereld. Het evenement werd als een uitstekend middel gezien ora de internationale handelsbetrekkingen te bevorderen en het eigen tech nisch kunnen te tonen. Prins Albert, de echtgenoot van koningin Victoria, zorgde ervoor dat Groot- Brittannië de primeur kreeg. Later volgden de andere grote Europese hoofdste den. Ook Amsterdam komt in dit rijtje voor. Zelfs twee keer. in 1883 en 1919. Parijs spant echter de kroon. De Fransen hebben de tentoonstelling tot nu toe acht keer georganiseerd. Vooral op het culturele vlak hebben de exposities tot grote doorbraken geleid. Zo kwamen westerse kunstenaars in 1867 in Parijs voor het eerst in aanraking met de Japanse kunst. Voor veel impressionisten, zoals bijvoorbeeld Vincent van Gogh, ging letterlijk een wereld open. Ook op de architectuur is van de wereldtentoonstellingen een enorme stimu lans uitgegaan. De paviljoens werden steeds meer prestige-objecten. In Vancou ver is dat duidelijk te zien, maar ook in het verleden werden op dat gebied super- staaltjes geleverd. Denk aan de Eiffeltoren, die in 1889 de wereld verstomd deed staan. In Brussel staat nog zo'n mooi voorbeeld, het Atomium uit 1958. Sommige Nederlandse steden profiteren nog steeds van de Belgische techniek. De Hilver- sumse Expohal was in Brussel het Engelse paviljoen. Hoewel Oost en West elkaar er telkens ontmoetten, heeft het tot 1970 geduurd voordat de tentoonstelling in het oosten werd georganiseerd. In 1970 trok Japan de stoute schoenen aan en nodigde de karavaan uit in Osaka. Op dat moment werd Azië - na West-Europa en de Verenigde Staten - daadwerkelijk bij de organisatie betrokken. In 1988 volgt Australië. Dan wordt de expo in Brisbane gehouden. Op dit moment zijn de ogen op Canada gericht. Voor de tweede keer overigens. In 1967 tracteerdc Montreal de wereld op de grootste tentoonstelling ooit gehou den. Dit in het kader van het eeuwfeest van Canada. De expositie trok 50 miljoen bezoekers. Waarschijnlijk zal het circus in 1992 weer naar Europa komen. Onlangs stelde Wenen zich kandidaat bij het Internationaal Bureau van Exposities in Parijs. door Joan Haan In deze stalen bol is het grootste omnimax-theater ter wereld gevestigd. De 'bal' is het hoofdgebouw van de Expo '86 in Vancouver. "Look what's happening here. A world of motion, a world of touch". Met deze slagzin hoopt de Westca- nadese stad Vancouver dit jaar de wereld te veroveren. De 41e editie van de wereldtentoonstelling kon digt zich aan. En als het aan Van couver ligt, wordt Expo '86 een spektakelstuk dat de wereld niet licht zal vergeten. In het hartje van de grootste haven stad van Noord-Amerika verrijst een bouwwerk van techniek en architecto nisch schoon dat zijn weerga niet kent. Twee gebouwen trekken onmiddellijk de aandacht. Links een enorm stadion met een bolvormig wit dak dat in de volksmond 'het broodje' wordt ge noemd, en rechts een gigantische stalen bal, het centrum van het 65 hectare grote Expo-dorp. In deze bal is het grootste Omnimax- theater ter wereld gevestigd. Wie in deze reuzebioscoop naar de ruimtefilm op het 27 meter lange ronde doek kijkt, krijgt een magnifieke indruk van wat zich in het heelal afspeelt. Op de bal zijn 130 lichtjes gemonteerd, die 's avonds zor gen voor een sprookjesachtig tafereel. Thema In tegenstelling tot de wereldtentoon- steling van 1967 in Montreal hebben de Canadezen dit keer gekozen voor een vast thema: communicatie en vervoer. Dat gegeven is niet alleen verwerkt in de omgeving van de ruim tachtig pavil joens, maar bepaalt ook in sterke mate de attracties en de infrastructuur van het expositieterrein. Spoorlijnen, een monorail en gracht jes slingeren zich langs de kleurrijke pa viljoens. Hier en daar is een haventje aangelegd waar een keur van watervoer tuigen straks 'voor anker gaat' en waarin onderzeeërs met de regelmaat van de klok zullen wegzinken en opduiken. Ra darstations en camera's leggen op hun beurt elke manoeuvre vast, zodat voor het publiek niets verborgen blijft. Op andere delen van het terrein wor den raketten „gelanceerd", cirkelen spa ce-shuttles rond en snorren allerlei vliegtuigjes als bromvliegen af en aan. Achtbanen zorgen voor een duizeling wekkend avontuur en in een speciaal ap paraat kan een vrije val worden ge maakt. Alles draait om communicatie en De paviljoens zien er feestelijk uit. En dat moet ook, want Vancouver bestaat dit jaar een eeuw en dat willen de Cana dezen uitbundig vieren. De beste ont werpers uit de wereld zijn aangetrokken om voor de vormgeving te zorgen. Een wonderlijke mengeling van kleuren is het resultaat. Alle denkbare tinten zijn gebruikt. Van zachtrose tot gifgroen en zelfs pimpelpaars met een gouden rand je. Circus Geen enkel paviljoen heeft dezelfde vorm. Gekozen is voor een ruimtelijke werking, waarvoor vele soorten mate riaal zijn gebruikt. Stalen constructies, houten balken, tentdoek, plastic, beton, diverse soorten glas: kortom, allerlei toe passingen. Op dit terrein zullen Oost en West el kaar van 2 mei tot en met 13 oktober ont moeten. Vijfeneenhalve maand zullen de grote mogendheden strijden om de gunst van de bezoeker. Wie komt het beste over, spreekt het meest tot de ver beelding? Dat circus stort zich straks uit over de vijftien miljoen bezoekers die men op de Expo verwacht. Van de mooie doelstellingen (het bevorderen van internationale handelsbetrekkingen en het propageren van de eigen techni sche vooruitgang) uit het bejaarde verle- Midden tussen de wolkenkrabbers van Vancouver zal binnenkort een Oudhollands kasteeltje verrijzen. Het symboliseert de band tussen de Canadese havenplaats en de Nederlandse vestingstad Coevorden. Die naamsovcreenkomst is niet toevallig. De Canadese stad is genoemd naar een nazaat van de familie Van Coeverden, ontdekkingsreiziger captain George Vancouver. Toen de 38-jarige burgemeester van Coevorden, mr. L. H. B. Spahr van der Hoek, vernam dat Vancouver in 1986 de wereldtentoonstelling zou organiseren, ontsproot bij hem het plan daar acte de présence te geven. „Er bestaan niet alleen historische banden tussen beide steden, maar er wonen in die streek ook veel Nederlanders (zo'n 50.000, red.). Het is een prachtige gelegenheid om het imago van onze stad te verbeteren". Na intensieve contacten tussen beide gemeenten is besloten op een pleintje in Vancouver een replica van het Coevordense kasteel neer te zetten. Het oude woonoord van de familie Van Coevorden zal in kunststof worden nagebouwd en ongeveer 2,5 miljoen gulden kosten. Burgemeester Spahr van der Hoek is ervan overtuigd dat het project een groot succes zal worden. De situering is in elk geval schitterend, vlak voor een groot ondergronds warenhuis. Dagelijks passeren daar 200.000 mensen de kassa's. Een deel van hen zal straks zeker het kasteeltje met een bezoek vereren. Elke keer flapt dan een dollar in de beurs van het Coevordense 'paviljoen'. Spahr van der Hoek heeft het project groots opgezet. Er is een comité van aanbeveling gevormd met grote namen. Zo wordt het initiatief ondersteund door staatssecretaris Bolkestein, staatssecretaris Van den van de Expo is weinig meer over. Maar dat zal de organisatoren een worst wezen. Alle groten van de wereld zijn immers aanwezig, en daar gaat het om. De Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, China, Japan en West-Europa hebben al le ingeschreven. Maar liefst 46 landen hebben een eigen paviljoen. Miljoenen zijn-er uitgetrokken om de wereld van beweging en gevoel het cachet te geven waarop Canada mikt. Wie nu denkt dat Nederland, dat juist op het gebied van vervoer en communi catie een grote naam verworven heeft, in deze prestigestrijd een prominente rol voor zichzelf opeist, slaat de plank mis. Ons land zal straks schitteren door afwe zigheid. Alleen in het paviljoen van de EG staat een Hollandse stand. Het pu bliek zal het echt moeten doen met een videorecorder en een fikse stapel bro chures. Verder wenst het ministerie van economische zaken niet te gaan. De modernste snufjes op genoemd ge bied worden overgelaten aan de andere Europese partners. Bijvoorbeeld aan de Britten, de Fransen, de Belgen, de Duit sers en de Italianen. Die slokken in het EG-paviljoen niet alleen een groot deel van de ruimte op, maar krijgen straks op 0 Q fi i Het kasteel van Coevorden. Een replica hiervan verrijst dezer dagen in Vancouver Eekelen, de Drentse commissaris der koningin Oele en topmensen van het bedrijfsleven als Langman (ABN), Orlandini (KLM) en Westerterp (Optiebeurs). Het Nederlandse bedrijfsleven zal binnen dit project ook in Vancouver vertegenwoordigd zijn. Zo hebben Heineken, de ABN, CP-Air, Nationale Nederlanden, de Optiebeurs en de KLM een deel in het kasteel afgehuurd. Ook een Makkums bedrijf heeft erop ingeschreven. De Expo-organisatie is niet erg gelukkig met dit initiatief. „Via een achterdeur weet Nederland zich toch toegang tot de wereldtentoonstelling te verschaffen", verklaart Ad ten Haaften, pr-directeur van Expo '86.- De Nederlandse Canadees had veel liever gezien dat Nederland een paviljoen op het Expo-terrein had gehuurd. „Daar hoort men ook thuis. Zeker gezien het thema. Op het gebied van communicatie en vervoer heeft Nederland immers een grote naam". Het ministerie van buitenlandse zaken had dat ook wel gewild, maar mist de centen daarvoor. Economische zaken heeft dat budget wel, maar ziet geen heil in het Expo-gebeuren. Bolkestein en de zijnen investeren liever in vakbeurzen dan in publieksgerichte er evenementen zoals de happening in Vancouver. In het Coevordense project is het ministerie wél geïnteresseerd. Niet verwonderlijk. Ten eerste is het veel goedkoper en ten tweede oogst men in Vancouver veel meer succes mee dan ooit op de Expo mogelijk zou zijn. De bezoekers van Expo '86 kunnen in Vancouver ook van een stukje Nederlandse cultuur genieten. In de Art Gallery tegenover het Coevordense kasteel wordt een Rembrandt-tentoonstelling gehouden. Veel oude Hollandse meesters kunnen daar gedurende de wereldexpositie worden bewonderd. de Expo ook nog een eigen gebouw. Terugverdiend De wereldtentoonstelling in Vancou ver kost in totaal een slordige drie mil jard. Daar liggen de organisatoren overi gens niet wakker van, want een groot deel van de kosten zijn nu al terugver diend. Vancouver mikt op vijftien mil joen bezoekers; bij 13,7 miljoen gasten is men uit de kosten. Op dit moment zijn er al zeven miljoen kaartjes verkocht en dat is zo'n vijf maanden voor de happe ning bijzonder veel. Totempalen aan de voet van de Rocky Mountains als toeristische at tractie. Voor de stad betekent de wereldexpo sitie een enorme impuls voor de econo mie. Men verwacht ruim vier miljoen ho telovernachtingen. Ook de middenstand pikt daardoor een behoorlijk graantje mee. Het Expo-gebeuren is echter met name belangrijk voor de werkgelegen heid. De administratieve staf van Ex- po'86 telt alleen al 570 personen. De bouw van het dorp biedt aan tweedui zend mensen werk en als de tentoonstel ling straks gaat draaien heeft men 15.000 krachten nodig. Afgebroken De grote klap komt echter pas na de festiviteiten. Bijna het hele dorp zal na melijk worden afgebroken, waarna op het Expo-terrein een nieuw hart voor Vancouver wordt gerealiseerd. In het jaar 2007 moet deze klus geklaard zijn. Op zich betekent de sloop van de pa viljoens een enorme kapitaalsvernieti ging. Alleen de stalen bal en het stadion blijven staan. De rest verdwijnt. De or ganisatie verwacht aan de tentoonstel ling fiks te verdienen en vanuit die ge dachte wordt sloop vanJiet dorp niet be treurd. Er komt daarnaast immers een geheel nieuwe stadskern en dat maakt Vancouver als toeristisch oord alleen maar aantrekkelijker. Aan dat toeristische aspect zal vol gend jaar dan ook veel aandacht worden besteed. De stad biedt meer dan alleen het Expo-gebeuren. Zo beschikt men over prachtige ruime winkelstraten, zijn er aan de Straat van Georgia (een brede baai tussen Vancouver Island en de stad zelf) grote stranden en zit men binnen een half uur middenin de Rocky Moun tains. 's Zomers is Vancouver een gewil de badplaats, 's winters is het een trek pleister voor Canadese en Noordameri- kaanse skiliefhebbers. Bekend maken In British Columbia, de provincie waarvan Vancouver de hoofdstad is. worden volgend jaar in 92 steden allerlei festiviteiten georganiseerd om de Expo- bezoeker ook met de rest van de streek bekend te maken. Daarnaast vinden er talrijke culturele manifestaties plaats waarin vooral aandacht wordt geschon ken aan het leven in deze streek. Expo '86 is een levende advertentie voor British Columbia. Een gebied. 43 keer zo groot als Nederland, met zo'n twee miljoen inwoners. Vancouver her bergt daarvan ruim de helft. In het kader van de tentoonstelling worden door twee Nederlandse reisorga nisaties speciale reizen naar Canada georganiseerd. Dat zijn NRV Holiday en Travel Trend. CP Air is op dit moment de enige luchtvaartmaatschappij die op Vancouver vliegt. De KLM zal straks, vlak voor Expo'86, een lijndienst op Ca nada openen. De Canadezen verwachten uit West- Europa ongeveer 400.000 toeristen. 10 procent meer dan vorig jaar. De afstand is te groot om een miljoenenpubliek te trekken. Maar wie van plan is ooit naar Canada te gaan, moet dat nu doen. zo vindt de organisatie. Immers: ..It's hap pening this year".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17