LEIDSCH DAGBLAD Commercie sportkantine aan banden spy VS-troepenmacht in Middellandse Zee versterkt BRISTOL ENKA in Emmen dicht Treinstel vliegt in brand Zenders in problemen door defecte satelliet MAGISTER Zeer gewichtige patiënt HERSTEL Nieuwe regel Justitie: slachtoffer krijgt naam dader VRIJDAG 3 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37899 Zeker 24 gewonden W olkenkrabber in Boston 'uitgerookt' BOSTON (AP) - Bij een brand in het 52-verdiepingen tellende kan toorgebouw Prudential Center in de Amerikaanse stad Boston zijn vannacht zeker 24 personen ge wond geraakt en honderden ande ren geëvacueerd. De brand veroor zaakte een enorme rookontwikke ling, de meeste gewonden moesten behandeld worden wegens rookver giftiging. De brandweer, uitgerust met zuurstofmaskers, had na twee uur het vuur onder controle. Onder de gewonden waren vier brandweer lieden. Het vuur was waarschijn lijk ontstaan op de leegstaande 14- de verdieping, en breidde zich uit naar twee andere verdiepingen. Toen de rook zich over het hele ge bouw verspreidde werd overge gaan tot evacuatie van het kan toorpersoneel. In de wolkenkrabber werken ongeveer 2.500 mensen. (foto's AP) wolkenkrabber. Hulp voor een slachtoffer van rookvergiftiging. WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse troepenmacht in de Mid dellandse Zee is versterkt. Dat houdt verband met de mogelijk heid dat president Reagan op dracht geeft tot een wraakactie na de aanslagen van vorige week vrij dag op de luchthavens van Rome en Wenen. Een Russisch spionage- schip geeft informatie over deze troepenversterkingen door aan Russische adviseurs die in Libiè werkzaam zyn. De Amerikaanse televisiemaat schappij CBS heeft dit gisteren op gezag van anonieme regerings functionarissen gemeld. Nadere bijzonderheden over de troepen versterkingen ontbraken. Een Borden vol onvrede ELSLOO (GPD) - In een café in het Drents-Friese dorp Els- loo staan 16 Hilversumse plaatsnaamborden. Ze zijn rond de jaarwisseling 'verza meld' door de Vesuvius-club (een oudejaarsvereniging), die ontevreden is over de nieuwe zenderindeling. De borden werden vervan gen door de opschriften Hilver sum 1, -2, -3, -4 en -5. Ze worden over twee weken aangeboden aan het Hilversumse gemeente bestuur en het NOS-bestuur. woordvoerder van het ministerie van defensie weigerde commen taar met het argument dat nooit in formatie wordt versterkt over de bewegingen van de marine. De Libische leider, kolonel Gad dafi, dreigde woensdag met een oorlog in de Middellandse Zee en het Midden-Oosten, en zonodig in Amerika zelf, als de VS of Israël wraakacties zouden ondernemen tegen Libië na de aanslagen in Ro me en Wenen. Die acties zijn het werk van leden van de Palestijnse splintergroepering van Aboe Nidal die door Libië wordt gesteund. Volgens de tv-omroep ABC be raadt Washington zich „zeer se rieus" op het nemen van militaire vergeldingsmaatregelen tegen Li bië. Die acties variëren van het on dersteunen van een Israëlische aanval tot het uitvoeren van bom bardementen op uitgekozen doe len in Libië, zo meldde ABC. Volgens CBS en ABC maakt Washington een afweging tussen de mogelijke risico's van een aan val, zoals de kans dat Gaddafi de ongeveer 1500 Amerikanen die in Libië verblijven, meest werkne mers van industriële ondernemin gen, gijzelt. Ook kan niet worden' uitgesloten dat bij een luchtaanval Libië binnen twee weken zal kun nen beschikken over moderne Russische luchtdoelraketten voor de lange afstand van het type SA-5, aldus ABC. Halve prijs voor dit katoenen flanel ruitshirt. In div. kleurstellingen. Alle maten. Winkelpr. 24.95 Alléén vandaag en morgen voor i de halve prijs J Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond Verdwijning van circa 650 banen EMMEN (ANP) - AKZO-dochter ENKA heeft besloten de fabriek voor polyamide textielgarens in Emmen te sluiten. De sluiting, in 1990, zal ten koste gaan van onge veer 650 banen. Gedwongen ont slagen zullen zoveel mogelijk wor den voorkomen. De sluiting zat volgens ENKA al geruime tijd in de pen. In de jaren zeventig sloot het concern al fa brieken voor polyamide textielga rens in West-Duitsland (Ober- bruch) en Ierland (Antrim). De markt voor deze garens (onder meer toegepast bij de fabricage van lingerie en foundations) is de afgelopen 10 jaar steeds verder in gezakt. Over de sluiting wordt al gerui me tijd overleg gepleegd met de vakbonden. De fabriek is de enige voor dit soort garens die ENKA nog heeft. Kamer neemt initiatief na weigering kabinet DEN HAAG (GPD) - Het VVD-Tweede-Kamerlid Van Erp wil samen met de PvdA een initiatief-wetsontwerp indie nen om commerciële activiteiten in sportkantines, buurt en clubhuizen tegen te gaan. Via het wetsontwerp moet het vergunningenstelsel zo worden veranderd dat er voor deze gelegenheden aparte horeca-vergunningen komen. Dat moet dan worden geregeld via de Drank- en Horeca- wet. Aanleiding voor dit initiatief is de weigering van de staatssecretaris sen Van Zeil (economische zaken) en Van der Reijden (WVC) om een door de meerderheid van de Twee de Kamer aanvaarde motie van WD en PvdA uit te voeren. In die motie werd de regering gevraagd de oneerlijke concurrentie van buurthuizen en sportkantines te genover gewone horecabedrijven tegen te gaan door middel van ex tra vergunningen. Maar de twee staatssecretarissen voelen daar niets voor. De bewindslieden zijn het wel eens met de strekking van de mo tie, maar willen het beoogde doel op een andere manier bereiken. Van Zeil liet gisteren in een brief aan de Tweede Kamer weten, dat hij het probleem van oneerlijke concurrentie breder wil aanpak ken. Daarbij zouden overheidsor ganen en een groot aantal maat schappelijke instellingen moeten worden betrokken. WD en PvdA willen, dat bij het nieuwe vergunningenstelsel de ex ploitatie van een kantine in over eenstemming is met de doelstel ling van de vereniging of instelling. Van Erp zei vanochtend, dat een initiatief-wetsontwerp 'technisch haalbaar' is. Hij zal dan ook contact opnemen met het PvdA-kamerlid Hummel mede-indiener van de motie, „om te bekijken welke mo gelijkheden wij hebben". Volgens Van Erp moeten de speciale ver gunningen voor verenigingen of stichtingen het houden van bij voorbeeld bruiloften, partijen of recepties in kantines of buurthui zen tegengaan. 18 PAGINA'S 1 Krakers dreigen minister Korthals Altes van justitie (foto ANP) met enkele kor te gedingen. PAGINA 5 Bedrijfsverenigingen wil len aan arbeidsbemidde ling gaan doen. PAGINA 6 Twee doden bij oproer in Amerikaanse gevangenis. PAGINA 7 Schaatser Geert Kuiper wil gok wagen op Neder landse sprintkampioen schappen. PAGINA 9 Bewoners van Mexico doen drie maanden na aardbeving alsof er niets is gebeurd. PAGINA 13 Passagiers bij Nieuwerbrug overgestapt (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN/UTRECHT - Ter hoogte van Nieuwerbrug is gistermid dag een treinstel in brand gevlogen. Geen van de reizigers raakte gewond. Gedurende ruim een uur reden tussen Woerden en Bodegraven autobus- De brand, die gepaard ging met een hevige rookontwikkeling, brak rond vijf uur uit in het laatste treinstel van de trein uit Utrecht in de richting Leiden. Nadat de trein was stilgezet, liet de machinist de passagiers overstap pen in het voorste treinstel. Vervolgens werden de treindelen losgekop peld en werd de reis met enige vertraging voortgezet. De conducteur bleef achter bij het brandende treinstel, dat korte tijd later door de brandweer werd geblust. Het treindeel is voor nader onder zoek overgebracht naar Utrecht. I Schoolstraat 174 Voorschoten I Tel. 01717-9946 Wolkenvelden Wolkenvelden en in de kustprovincies nog enkele buien. Minimumtempera tuur ongeveer min 1 graad, middag- temperatuur rond plus 3 graden. Over wegend matige westen wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: wisselend bewolkt. Na het weekeinde afnemende kans op neerslag en enige daling van tempera tuur. 4 januari 1986 KASSEL (AFP) - Het overbrengen van een 320 kilo wegende pa tiënt naar een ziekenhuis heeft gisteren in Kassei voor de nodige problemen gezorgd. Pogingen om hem met veel mankracht via de trap van zijn huis naar buiten te krijgen waren vergeefs. Men liet daarop een takelwagen aanrukken, hees de bedlegerige man in een broek die anders wordt gebruikt om door hun benen gezakte paarden op te vijzelen en takelde hem via het raam naar buiten. Bij het ziekenhuis herhaalde zich de procedure, want hij moest naar een hoger gelegen etage. Toen de zwaargewicht eenmaal bin nen was deed zich onmiddellijk een volgend probleem voor: de ziekenhuisbedden waren niet op dergelijke gasten berekend. De patiënt ligt nu op twee tegen elkaar geschoven bedden. HILVERSUM (GPD) - De kans be staat dat de Nederlandse kabelnet- kijkers binnenkort een of meer sa tellietzenders moeten missen. Het gaat daarbij om Europa TV, Sky Chanell, TV-5, Music Box of abon- 'Spoed' duurt al half jaar UTRECHT (ANP) - In een cel van het Utrechtse huis van bewaring wacht een 24-jarige psychisch ge stoorde man al bijna een half jaar op zijn urgent geachte opname in een inrichting. De man werd in au gustus door de Utrechtse recht bank veroordeeld tot een behande ling van een jaar in een psychiatri sche inrichting, omdat hij in no vember 1984 in het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht ie mand had doodgestoken. Volgens zijn advocaat is.de man ontoereke ningsvatbaar. Ook de rechtbank en de officier van justitie vonden in augustus onmiddellijke behande ling in een inrichting daarom ge wenst. nee-tv-zender FilmNet. Oorzaak zijn technische proble men met de Europese telecommu- nicatiesatelliet ECS-1. Daardoor moet volgens de PTT binnenkort een van de 10 beschikbare televi siekanalen worden uitgeschakeld. Het probleem hangt samen met het feit dat de zonnepanelen van de satelliet, die in juni 1983 werd ge lanceerd minder energie afgeven. De PTT zegt dat onlangs bij Eutel- sat in Parijs (hierin zijn de Europe se PTT's gebundeld) geloot is om uit te maken welk kanaal zal moe ten verdwijnen. Noch bij FilmNet, nocht by Eu ropa TV zegt men op de hoogte te zijn gesteld van de problemen. Jarenlang hebben spraak makende economen het land geteisterd met hun on heilstijdingen. De problemen leken schier onoplosbaar: het astronomi sche financieringstekort en de daarbij behorende rentelasten belemmerden elke economische groei, het stelsel van sociale voorzieningen was onbe heersbaar en onbetaalbaar gebleken, de ondergang van het nationale be drijfsleven was nabij. Straffe bezuinigingen op lonen en uitkeringen, op departementen en in de gemeenten, gingen in een hard saneringsproces samen met een massale werkloosheid die maar bleef toenemen tot angstwekkende aantal len. Dat is jarenlang het overheersen de beeld geweest. De traditionele nieuwjaarsbood schap van prof. dr. W.F. Rutten in het economenvakblad ESB schetst een heel ander beeld. Er blijkt nu voor de komende jaren sprake te zijn van een opvallend zonnige kijk op de econo mische ontwikkeling. Rutten is niet zo maar een van die vele economen die graag zijn steentje bijdraagt aan de discussie hoe het allemaal mis kon gaan en hoe het ook weer beter kan worden. Nee. Rutten is in het dage lijks leven directeur-generaal van het ministerie van economische zaken en een van de belangrijkste adviseurs van de regering Volgens Rutten is de komende vier jaren een economische groei van drie procent per jaar mogelijk, en hij stelt dat ons land na een periode van sa nering van de economie weer kan gaan denken aan het bevorderen van de groei. Maar dan moeten wel de belemmeringen voor die groei uit de weg worden geruimd. Daarom pleit Rütten voor een beleid langs drie sporen: de bedrijven moeten volop de gelegenheid krijgen te investeren, er moet ruim baan worden gemaakt voor een versnelde technologische ontwikkeling, en de stijging van de lo nen moet worden gematigd Die aanpak zal zijn uitwerking op de economische groei niet missen en op die manier wordt volgens Rutten ook het belang van de werkgelegen heid gediend. Omdat zich op de ar beidsmarkt tal van fricties voordoen, vraagt Rutten extra aandacht voor onderwijs en scholing. Om te kunnen concurreren met het buitenland, zal Nederland ook zijn menselijke kapi taal moeten ontwikkelen. Alleen op die manier is die economische groei mogelijk, aldus Rutten, die niets ziet in het bevorderen van de binnenland se bestedingen. In lijn daarmee blij ven bezuinigingen noodzakelijk, ook in verband met afnemende inkom sten uit het aardgas in 1987, en zul len ook de lonen gematigd moeten worden.Maar dank zij maatregelen in de sfeer van belastingen en sociale premies hoeft die voortgezette loon matiging nog niet te leiden tot verlies van koopkracht. Dat lijkt een hele ge ruststelling, maar het zou volgens het scenario van Rutten nog lang geen vetpot zijn. Na een aantal barre jaren, en in het zicht van verkiezingen, is de verlei ding begrijpelijk om de teugels wat te laten vieren. Bij de eerste goede be richten van het economisch front is het meteen dringen geblazen om de buit opnieuw binnen te halen en voor aan te staan bij de verdeling. Maar wat in vele jaren is scheefgegroeid, kan niet in twee of drie jaar weer he lemaal in orde zijn. En volgens Rutten is de keer ten goede eigenlijk pas ge komen in 1983. Doemdenken maakt nu plaats voor een voorzichtig optimisme. Dat is mooi, maar het is gevaarlijk om te vroeg te juichen. Op het punt van de bestrijding van de werkloosheid is Rutten bepaald minder concreet en ook minder opgetogen. De vele nade len van voortgaande arbeidsduurver korting somt hij gemakkelijker op dan directe manieren om de massawerk loosheid te bestrijden. Al zijn optimis me ten spijt werpt juist deze benade ring van Rutten een schril licht op de eerste aanwijzingen van een zich af tekenend economisch herstel DEN HAAG (ANP) - Aan slachtof fers van misdrijven zal binnenkort worden gevraagd of ze de namen van de daders willen weten. De po litie moet dan bij het opmaken van een proces-verbaal uitdrukkelijk aan het slachtoffer vragen of deze een schadevergoeding wil hebben en of er prijs wordt gesteld op een rapport over de gang van zaken na de aangifte. De politie gaat boven dien aanbieden te bemiddelen als er schade moet worden verhaald op het Schadefonds Geweldsmis drijven of het Waarborgfonds Mo- torverkeer. Het Openbaar Ministerie zal vóór 1 maart een nieuwe richtlijn uit vaardigen waarin een en ander wordt geregeld. Tot de nieuwe richtlijn is beslo ten door de vijf procureurs-gene raal onder wie de arrondissements parketten vallen. De nieuwe rege ling betekent, dat het Openbaar Ministerie zich actiever gaat op stellen bij het totstandbrengen van contacten tussen daders en slacht offers. Tot nu toe moet het initia tief om de namen van de daders te verkrijgen van het slachtoffer uit gaan. De nieuwe richtlijn brengt meer werk met zich mee, omdat in het proces-verbaal alle relevante infor matie over het slachtoffer moet worden vermeld. Daarnaast zal de officier van justitie een standaard brief aan het slachtoffer sturen waarin nogmaals wordt gevraagd of er prijs wordt gesteld op een re geling tot schadevergoeding bin nen het strafproces. Ook kan er een gesprek worden gevraagd met de behandelend officier, al zal dat doorgaans beperkt blijven tot de ernstige misdrijven. richtlijn moet volgens het ministerie worden gezien wor den als een minimum-regeling. Ge meentelijke politiekorpsen mogen meer doen. Onlangs werd bekend dat de politie van Nijmegen onge vraagd slachtoffers van vermo gensdelicten inlicht over de identi teit van de vermoedelijke daders. Het Openbaar Ministerie heeft daarmee ingestemd, maar elders zijn tegen deze regeling bezwaren gerezen omdat de angst bestaat dat het tot een gewelddadige confron tatie komt tussen slachtoffer en verdachte. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22,70 per half jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) r i per jaar 256.90 fD per kwartaal 67.45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurh/k gratis in de bus' Naam: Straat Postcode-Plaats Telefoon (i v m controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1