'Geen kwestie van hebberigheid' Sam Spiegel overleden Bertolucci-film over laatste keizer China Sade driemaal in 'Ahoy' Ricky Nelson (45) omgekomen Ted de Braak over de spanning van de 1,2,3-Show Glenn Miller mogelijk door RAF neergehaald DONDERDAG 2 JANUARI 1986 KUNST PAGINA 27 Ted de Braak, presentator van de 1,2,3-Show. Amerikaanse filmproducent NEW YORK (AFP/ANP) Sam Spiegel, een van de grootste film producenten van Hollywood en maker van beroemde films als 'The African Queen' en 'On the Water front', is op 81-jarige leeftijd tij dens zijn vakantie op het in het Ca- ribisch gebied gelegen eiland St.Maarten overleden. De op 11 november 1904 in Oos tenrijk geboren Sam Spiegel be gon zijn loopbaan bij de film in Hollywood in 1927 als tekstbewer ker. Na weer enige tijd in Berlijn te hebben gewerkt moest hij in 1933 vluchten voor de nazi's en vestigde zich in 1935 in de Verenigde Sta ten. Onder het fonetisch op zijn echte naam lijkende pseudoniem S.P.Eagle maakte hij 'Tales of Manhattan' (1942), 'The Stranger' (1945), 'We were Strangers' (1948), 'African Queen' (1951), 'On the Wa terfront' (1954), The Strange One' (1957), 'The Bridge on the River Kwai' (1957), 'Suddenly Last Sum mer' (1959), 'Lawrence of Arabia' (1962), 'The Chase' (1966), 'Nicholas and Alexandra' (1975), "The Last Tycoon' (1976), 'Betrayal' (1983). Drie van zijn films, 'On the Water front', waarin Marlon Brando de buteerde, The Bridge on the River Kwai' en 'Lawrence of Arabia' wer den met een Oscar bekroond. Zowel in beeld als buiten beeld blijft hij zijn kandidaten verde digen. Ook al denkt menige te levisiekijker dat een man of vrouw puur en alleen aan een spelprogramma meedoet om dat hij of zij kans maakt op een splinternieuwe auto, Ted de Braak gelooft hier pertinent niet in. Sterker nog: hij weigert deelnemers aan de show af te vallen. Niet alleen tijdens de uitzending, maar zelfs ook we ken en maanden later neemt hij z'n kandidaten te allen tijde in bescherming. door Berrie van Helden "Een kandidaat doet niet uit heb berigheid mee. Daar ben ik van overtuigd", aldus Ted de Braak. "Natuurlijk wordt een deelnemer weieens fanatiek. Waarom? Omdat hij in mijn show graag wil laten merken dat hij weet wat met de twee zinnen (aan de hand van een cryptische omschrijving en een voorwerp moeten spelers er achter zien te komen wélke prijzen te win nen zijn) wordt bedoeld. Op dat moment denkt de kandidaat niet eens aan de prijs die wellicht aan z'ii neus voorbijgaat". De Braak: "Nee, hij wil tegen over zijn familie en de miljoenen kijkers niet afgaan. Het eergevoel dat de kandidaat heeft wanneer blijkt dat hij de cryptische om schrijving begrijpt, is hem meer waard dan de prijs die er aan vast zit. Maar aangezien de Nederlan ders een achterdochtig volKje vor men, zal het moeilijk zijn mensen hiervan te overtuigen". Volgens De Braak doen de deel- - nemers om de spanning in plaats van uit hebberigheid mee. "En om die spanning op te voeren worden er prijzen ter beschikking gesteld. Dat is toch een natuurlijk iets. Waarom zetten kaartspelers een luttel bedrag van tien cent in. Al leen omdat dan de spanning groter is dan wanneer er niets tegenover staat". "Zo is het leven toch?", stelt de programma-maker. "Haal je die spanning eruit, dan wordt het le ven, en het spel een saaie toestand. Niet?" "Waarom ziet men in een circus graag trapezewerkers? Omdat er sprake is van een spanningsveld. En om die spanning op te voeren wordt met opzet weieens een mis stap begaan. Zo moet je ook een kwis of een spelprogramma zien. Geen mens neemt achter dé 1-2-3 tafel plaats om een auto van zeven tien mille te winnen. Hoewel het makkelijk is dat te veronderstel len". De Braak: "Met die prijzen wordt verder dan ook niets bedoeld. Het is puur een stimulans of een aan sporing. Bovendien: een show moet natuurlijk ook een show zijn. Een programma met alleen een palmpje op de achtergrond spreekt niet bepaald tot de verbeelding. En een auto ziet er nu eenmaal specta culairder uit dan bijvoorbeeld een encyclopedie". "Bovendien realiseren een hele boel mensen zich tijdens het pro gramma gewoon niet wat ze alle maal winnen. Je hoort dan ook wel eens: wat moet ik met een auto, ik heb een goede wagen of: een reis is wel leuk, maar ik kan niet weg. In zo'n geval wordt dan altijd een re geling getroffen die minder waard is dan de splinternieuwe auto of de fantastische reis". Problemen over prijzen heeft De Braak, die bijna twintig jaar spel- programma's presenteert, nimmer gehad. „Dat durf ik met duizend procent zekerheid te zeggen. Je krijgt uitsluitend reacties in de trant van: het was enig, wat een heksenketel en ik vond het een grandioze ervaring". Omwille van de spanning heb ben de makers van de 1-2-3 Lotto Show besloten kandidaten niet te helpen. "We zullen geen hints ge ven. In mijn beginjaren heb ik dat weieens gedaan, maar dat is nu uit den boze. Dat komt ook doordat medewerkers het nu weieens leuk zouden vinden als de mispoes (een ludieke, niet-waardevolle prijs) er uit gaat. Dit stuit mij wel tegen de borst, maar ik kan dit begrijpen". "Daar staat tegenover", aldus De Braak, "dat mensen langzamer hand beginnen door te krijgen hoe 't werkt. En als je goed nadenkt, kun je achter de betekenis komen. Want de prijzen zjjn verscholen in de zinnen, die ik tussen twee haak jes zelf bedenk". Negatief Mensen die vanuit een warme huiskamer negatief op kandidaten reageren, zijn volgens De Braak zelf negatief. "Ze hebben een rot dag gehad of hebben net een ruzie achter de rug. Dat reageren ze dan af op de buis. Of ze zijn jaloers op een kandidaat omdat ze zelf niet meedoen. Die 'klerelijer' of dat 'rotwijf, zijn ze zelf'. "Maar gelukkig krijgen we hoofdzakelijk positieve reacties van kijkers. Mensen die blij zijn voor de deelnemers en die plezier hebben beleefd aan de uitzending. Een dergelijke positieve opstelling is echter niet een ieder gegeven". De Braak: "Mocht een kandidaat toch laten merken dat hij puur om de prijzen meespeelt, dan geeft je dat als presentator toch een fantas tisch handvat. Je kunt er alert op inspelen. Dat zou ik direct doen. Wel met in m'n achterhoofd dat je entertainment moet brengen. Je bent tenslotte met een vak bezig". "Een schot voor open doel daar entegen zou ik nooit benutten. Op bijzondere namen of duidelijke pi kante dingen zal ik nimmer probe ren (dubbelzinnige) grappige toe spelingen te maken. Dat vind ik te gemakkelijk". En gemakkelijk wil De Braak het zichzelf niet meer maken. De show moet kwaliteit hebben. Daar streeft hij naar. "Ik wil volwassen entertainment brengen". En daar is vakmanschap voor nodig, vindt De Braak. "Ik probeer ook nog steeds de kwaliteit van de show op te vijzelen". Het woord spelletjescultuur dat door de negatieven te pas en onpas wordt gebezigd, neemt de De Braak dan ook met de grootste moeite in zijn mond. De Braak: "Het is duidelijk badinerend be doeld. Het lijkt alsof spelletjes een vies woord is". De programma-ma ker is het met deze kritiek niet "Elke omroep is verplicht naast onderdelen als sport, nieuws, kunst en cultuur, ook amusement te brengen. En amusement is op zich een spel. Bovendien blijkt ge- PEKING (Rtr) - De Italiaanse film regisseur Bernardo Bertolucci is van plan het leven te gaan verfil men van de laatste keizer van Chi na. Er zullen meer dan 10.000 kos tuums voor worden gemaakt. De opnamen voor 'De laatste kei zer' zouden in april beginnen in de voormalige keizerlijke paleizen van Peking en Changchun en min stens 18 weken duren. Als draaiboek van de film dient de autobiografie van Henry Pu Yi, die in 1908 keizer werd en in 1911 afgezet, toen de Chinese republiek werd uitgeroepen. gevallen Japanse troepen stichtten in het noordoosten van China. De keizer werd later als oorlogsmisda diger in Tokio berecht en voor ne gen jaar, tot 1959, in China gevan gen gezet. Hij overleed in 1967. De rol van Henry Pu Yi als jonge man en man van middelbare leef tijd zal worden gespeeld door de Amerikaanse acteur John Lone, die speelde in 'The Year of the Dra gon', die als anti-Chinees werd af gekraakt. Het script dat Bertolucci en twee medewerkers hebben geschreven is goedgekeurd door het Chinese ministerie van cultuur. ROTTERDAM - De Engelse pop- zangeres Sade geeft in februari drie concerten in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. De zangeres zou aanvankelijk tweemaal optreden, te weten op 18 en 19 februari. Toen bleek dat deze twee concerten bin nen énkele uren waren uitverkocht toonde Sade zich bereid een derde concert te geven, op 20 februari. De kaartverkoop voor dit derde con cert is vandaag begonnen. Overigens is ook het concert dat de Engelse groep Supertramp op 13 februari in Ahoy geeft al uitver kocht. Verder is er een optreden van de Engelse zanger, bassist en gitarist Sting te verwachten, op 14 en 15 februari in Ahoy. Bij vliegramp in Texas DE KALB (UPI/Rtr) - De Ameri kaanse rock- en country-zanger Ricky Nelson, een tiener-idool uit de jaren 50, is dinsdagavond bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Zijn vriendin (Helen Blair) en vijf leden van zijn band vonden eveneens de dood. Het ongeluk gebeurde tijdens een vlucht met het privé-vliegtuig van Nelson, een tweemotorige DC- 3, van Guntherville (Alabama) naar Dallas (Texas), waar de 45-jarige zanger een concert zou geven. De piloot en een andere inzittende raakten ernstig gewond. Volgens de commandant van de brandweer in De Kalb (Texas), waar het toestel verongelukte, zocht de piloot waarschijnlijk naar een geschikte landingsplaats om dat er aan boord brand was uitge broken. De laag vliegende DC-3 kwam in aanraking met een hoog spanningsleiding en stortte in be bost gebied neer. Nelson werd populair in de be ginperiode van de rock-'n-roll met Elvis Presley, met songs als 'Hello, Mary Lou', 'Travellin' Man', 'You 're my one and only love' en 'I'm walking'. Hij raakte in de jaren 60 op de achtergrond, maar keerde in 1972 terug met zyn vijf man sterke Stone Canyon country-rock band. 'Garden Party', een autobiogra fisch weergave van de onplezierige Ricky Nelson en zijn vriendin Helen Blair, die met de leden van Nelsons ontvangst die hij in het Newyorkse band bij een vliegtuigongeluk zijn omgekomen. (foto ap> Madison Sqare Garden had gekre gen, werd in 1973 een tophit. Daar- wel hij hoofdzakelijk bekend was Bravo', 'A story of three loves' en na verbleekte de belangstelling om zijn rock-muziek. Hij trad op in 'Love and kisses', voor Ricky Nelson echter weer. films als 'Here come the Nelsons', Ricky Nelson laat vier kinderen Nelson was ook filmacteur, hoe- 'Wackiest ship in the army', 'Rio uit een vorig huwelijk na. 1(1) Nikita - Elton John 2 (2) Say you say me - Lio nel Richie 3(3) Sun City - Artists Uni ted Against Apartheid 4 4) I'm your man - Wham 5 (6) Alles wat ademt - Rob de Nijs 6 (10) A good heart - Feargal Sharkey 7(8) Russians - Sting 8(5) Take on me - Aha 9(9) Gambler - Madonna 10 (12) Holding back the years - Simply Red 11 7) Trapped - Colonel Abrams 12 (18) Face the face - Pete Townshend 13 (14) Life's what you make it - Talk Talk 14 (19) Saving all my love for you - Whitney Houston 15 (37) Hurts to be in love- Gi- no Vannelli 16 (11) Cloudbusting - Kate Bush 17 (20) Hit that perfect beat - Bronski Beat 18 (25) Stairway to heaven - Far Corporation 19 (13) The power of love-Jen nifer Rush 20 (16) Slave to the rhythm - Grace Jones 21 Broken wings - Mr. Mister 22 (30) Step by step - Silver Pozzoli 23 (29) Walk of life - Dire Straits 24 (35) In the heat of the night - Sandra 25 (15) Alive and kicking - Simple Minds 26 The show - Doug Fresh and Get Fresh Crew 27 (17) Don't break my heart - Ub 40 28 1 You're a friends of mi ne - ClemonslBrowne 29 (36) We built this city - Starship 30 (23) That's what friends are for - Dionne Warwick and Friends 31 (24) The heaven I need - The Three Degrees 32 Unique - Dolly Dots 33 (21) One vision - Queen 34 My hometown - Bruce Springsteen 35 Westend girls - Pet Shop Boys 36 (32) Alle meisjes willen kus sen - John Spencer 37 (31) Sophietje - De Vrolijke Vagebonden 38 (26) Maria Magdalena - Sandra 39 (27) Election day - Arcadia 40 (22) Road to nowhere - Tal king Heads. (Stichting Ned. Top 40) spelprogramma's op radio of tele visie zijn. "Je kunt inderdaad geen tv of radio aanzetten of je krijgt te maken met een kwis of een spel. Maar datzelfde geldt voor actuali teitenrubrieken, pop- en sportpro gramma's". De Braak is echter geen voor stander van al te gemakkelijke spelletjes (de eerste vijf mensen die een bepaald nummer draaien krijgen een prijs - op welke dag is sinterklaas jarig - wat voor een dag is het vandaag). Hij vindt dat de kandidaat wel iets moet presteren. "Daarom maken wij de cryptische zinnen steeds moeilijker". Een ander fenomeen waarmee ook De Braak te maken kreeg, was de koppeling van een lotto aan de televisieshow. "Misschien is dit een aanvechtbare methode, maar ik vind het wel de meest menselij ke manier die er is om een ander te helpen. Hoewel een lotto voor mij persoonlijk niet hoeft". "Daarnaast", erkent hij, "is iets dergelijks natuurlijk ook niet los te zien van het begrip kijkcijfers". "Eigenlijk zou zoiets niet nodig hoeven zijn", meent de presenta tor. "Eigenlijk zou het vanzelfspre kend moeten zijn dat een ieder een goed bestaan leidt met voldoende koopkracht. Maar zolang dat niet het geval is, vind ik het vanzelf sprekend dat iets wordt gedaan om die mensen te helpen. Dan is dit volgens mij de manier, omdat de genen die je helpt op deze wijze niet gebrandmerkt worden". "Ze hoeven dan ook geen dank jewel te zeggen als ze een gulle ge ver tegenkomen. Nee, nu is het duidelijk: je koopt een lot voor je zelf, om kans te maken op bijvoor beeld een auto. Datje daarmee een ander helpt, is meegenomen Maar aan wie uiteindelijk het geld ten goede komt, weetje niet". NEW YORK (AP) - Twee voorma lige Britse luchtmachtofficieren hebben een nieuwe aanwijzing ver schaft over de mogelijke oorzaak van de verdwijning van de Ameri kaanse musicus Glenn Miller in de cember 1944. Als hun verhaal klopt hebben Britse bommen de Ameri kaan het leven gekost. De navigator en de piloot van een RAF-bommenwerper hebben verklaard dat zy op 15 december 1944, na een afgebroken vlucht naar Duitsland, hun overgebleven bommen boven het Kanaal hebben afgeworpen. Even later zagen zij een Norseman vliegtuig onder zich in het Kanaal vallen. Het toestel leek door de schokgolven van de bommen onklaar te zijn geraakt. Miller, die op 15 december 1944 boven het Kanaal verdween, vloog in een Norseman D-64. Hij was op dat moment majoor in het Ameri kaanse leger en leider van de band van de Amerikaanse luchtmacht. Hij was uit Engeland op weg naar Parijs voor een optreden. Nieuwe theorie over dood bandleider De officiële verklaring voor de verdwijning van Miller was tot nu toe dat het toestel in de dikke mist boven het Kanaal last van ijsvor- ming op de vleugels had gekregen en was neergestort. Het bomverhaal werd vong jaar voor het eerst verteld door naviga tor Fred Shaw die nu in Zuid-Afri- ka woont. Het verhaal werd echter van de hand gewezen, omdat er die dag geen RAF-toestellen in de lucht zouden zijn geweest. Nader onderzoek toonde echter aan dat er op 15 december 1944 wel degelijk een escader van de RAF was opgestegen, maar boven noord Frankrijk was omgedraaid. De pi loot van het bewuste toestel, Victo ry Gregory bevestigde het verhaal van Shaw tegenover de Times. 'De staartschutter, die voortdurend op de uitkijk zat, zag het toestel op wippen en in zee storten,' vertelde hij. Gevraagd waarom hij het ver haal niet eerder had verteld, ant woordde Gregory dat hij zich er destijds weinig van had aangetrok ken. 'Het enige waar ik mij druk om maakte was om mijn kist veilig thuis te krijgen. Het was oorlog en er stortten duizenden vliegtuigen Glenn Miller als militair tijdens de Tweede Wereldoorlog, (foto gpd» woon dat deze vorm van amuse ment het beste aanslaat. Niet voor niets beschikt vrijwel iedere om roep tegenwoordig over een derge lijk programma". Toch is er volgens hem geen sprake van concurrentie. "Andere shows zie ik niet eens. Daar heb ik geen tijd voor". Door het "enorme" aanbod is het naar zijn mening wel moeilijk voor de programma-makers origineel te blijven. "Je hoort natuurlijk dik wijls iets over andere shows en dan denk ik inderdaad: inmiddels heb ik er zestig gemaakt en langzamer hand zie je alles wat je ooit hebt gedaan weer voorbij komen. Ik hoop maar dat mijn show anders Daarnaast is volgens De Braak een showprogramma zonder spel letjes gewoon niet te betalen. Je hebt om een dergelijke show te kunnen maken, enorm veel men sen en een zee van (kostbare) tijd nodig. Denk alleen maar aan bal let- en orkestrepetities. Daarnaast komt bij een dergelijk programma volgens mij ook iets als zelfver heerlijking om de hoek kijken". Dat is duidelijk niet waarnaar De Braak streeft. Hij wil een gezellige uitzending maken waarin veel aan dacht is besteed aan de atmosfeer. "De gehele show moet zich afspe len in een geladen atmosfeer, ge stoeld op een vriendelijke basis. Het mag niet zo zijn dat kandida ten elkaar met het mes op tafel pro beren weg te spelen. Diep gat De Braak: "Daarom moetje over goede en leuke deelnemers(sters) beschikken. Ik wil mensen van wie kijkers thuis zeggen: die kandida ten zou ik wel voor een feestje wil len uitnodigen. Dat is voor mij een selectiecriterium. Tijdens de uit zending ben ik dan de gastheer die mensen op hun gemak stelt en die er voor waakt dat mensen in een diep gat vallen. Je moet kandida ten soms tegen zichzelf in bescher ming nemen, want anders worden ze drie maanden later nog herin nerd aan die ene opmerking of handeling". Hij vindt evenmin dat er te veel Britse sopraan Gwyneth Jones voortaan 'Dame' LONDEN (Rtr) - De 49-jarige Brit se sopraan Gwyneth Jones, die een ware ovatie van een verwend Ita liaans publiek kreeg op een recen te "Opera-voor-Afrika"-avond in het openluchttheater van Verona, is op nieuwjaarsdag 'Dame Com mander of the Order of the British Empire' (DBE) geworden. De dirigent Edward Downes, de dichter Charles Causley en de ac teur Alex McCowen werden com mandeur in dezelfde orde. De 65-jarige actrice Beryl Reid, die internationale lof oogstte voor haar rol in de film 'The Killing of Sister George', werd officier in de orde. Steve Cram, de 25-jarige wereld records houdende athleet, werd MBE ('Member of the Order of the British Empire') en een brand weerman die zich onderscheidde bij de brand die een tribune ver nielde in het voetbalstadion van Bradford in de maand mei, kreeg de British Empire Medal. De hoogste onderscheiding die de koningin verleende was be stemd voor de 71-jarige scheikun dige en kanselier van de universi teit van Sheffield, Sir Frederick Dainton, die 'Lord' werd voor het leven. Garfield Todd, 77-jarige in Nieuw-Zeeland geboren oud-pre mier van het vroegere Rhodesië, kreeg het 'Sir' voor zijn naam. In Engeland is heftige kritiek ge spuid op premier Margaret That cher, omdat zij van de traditionele lintjesregen de Ierse rockzanger Bob Geldof niet heeft laten profite ren. Geldof heeft in 1985 miljoenen dollars bijeengebracht voor hon gerlijdende Afrikanen. Politici in Londen zeiden dat Geldof in de voordracht van de premier aan de koningin een voor de hand liggende keuze zou zyn ge weest.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27