LEIDSCH DAGBLAD Overvallers steeds actiever Rutten: economie kan drie procent groeien Betico Croes (48) ernstig gewond Stijging verontrust Recherche Informatiedienst 1986 Bom vernielt auto's en ruiten in Leiden Staatssecretaris Van Zeil voor rechtbank? DONDERDAG 2 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37898 Pisa van VARA naar Veronica HILVERSUM (GPD) - Harry Vermeegen en Henk Spaan gaan met ingang van februari het VARA-programma 'Pisa' voor Veronica op televisie brengen. Zij zullen tweemaal per maand op het scherm ver schijnen. Dit heeft een woord voerder van Veronica vanmor gen meegedeeld. De formule van het programma blijft onge wijzigd, evenals de naam. Vermeegen en Spaan hebben overigens nog een driejarig contract met de VARA, waar van pas de helft voorbij is. Een VARA-woordvoerster noemde de berichten over de overstap van beide programmamakers naar Veronica "zeer voorbarig" en wilde geen antwoord geven op de vraag of Vermeegen en Spaan onder het contract met de VARA uit kunnen. In het Horacio Oduber-zieken- huis constateerden de chirurgen een ernstige schedelbasisfractuur en diverse andere verwondingen. ORANJESTAD (GPD) - Betico Croes (48), de politieke leider van de Arubaanse MEP-party, is op ou dejaarsavond ernstig gewond ge raakt bij een verkeersongeval. Zijn toestand is nog steeds kritiek, voor zijn leven wordt gevreesd. Volgens dig Croes te opereren, omdat hy zijn broer, Hendrik Croes, oud-mi nister van staatkundige structuur, is er weinig hoop op herstel. De artsen vonden het niet verstan- diepe coma ligt. Vele Aruba nen menen dat het ongeval als een poging tot zelfmoord moet worden gezien, omdat Croes de teleurstel- Croes was met zyn auto op weg ling over de afloop van de onlangs naar de viering van de status apar- gehouden verkiezingen niet heeft te, waar hij zelf jarenlang voor ge- kunnen verwerken. De MEP-partij streden heeft. Twee uur voor het van Croes leed een nederlaag, verwisselen van de Antilliaanse waardoor de aartsrivaal van Croes, vlag voor de Arubaanse vloog Henny Eman, werd gekozen tot Croes met hoge snelheid uit flauwe bocht. Hij raakte frontaal een lantaarnpaal. De brandweer heeft hem uit het autowrak moeten zagen. (Zie foto ANP links). eerste minister-president van Aru- (zie verder pagina 5) DEN HAAG (ANP)Het aantal overvallen in Nederland neemt verontrustend toe. Voor 1985 stonden er tot half december 1019 overvallen gregistreerd tegen 845 in 1984: een stijging van ongeveer 25 procent. Dit deelde het hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) en hoofdcommissaris van de rijkspolitie J. van Straten vanochtend mee in zijn nieuwjaarstoespraak. Rinus Michels. (foto anpj Nederlands elftal oefent zonder Ajacieden tegen Italië. Michels in conflict met Amsterdammers PAGINA 15 Rietkerk moet dossier King openen Kong DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) mnpt de redaetie van Haarlems vende middelen IS het afgelopen De toename van het aantal overval len op banken noemde hij specta culair: van 75 in 1984 naar 122 in 1985, ruim 60 procent meer. Het aantal overvallen op geldtranspor ten steeg zelfs met ruim honderd procent: van 27 in 1984 naar 56 vo rig jaar. Een meer dan verhoogde aandacht voor deze zaken bij Justi tie, politie en de CRI is dan ook noodzakelijk gebleken, aldus Van Straten. Ook de illegale handel in verdo- moet de redactie van Haarlems - Dagblad alsnog inzage geven in het J dossier van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst over 'King Kong'. Dit heeft de afdeling rechtspraak "e'f; van Hp Raad van State vanmorgen maa.1 teIu6 te„ zlJn °P .d? Regale r toegenomen. Chinese or ganisaties die zich bezighouden met de vervaardiging van en han- i heroïne blijken weer hele- i de Raad van State vanmorgen lc'upB laald. Vnor het eerst in de ee- markt- Pe clJfers van mbeslagge- derden: i de BVD beschikbaar voor de CRI aan: 114 kilo Zuid-Oost Azië heroïne (was 28 kilo in 1984), 173 kilo Zuid-West Azië heroïne Rietkerk, die eerder weigerde ^15 kilo) m totea! 287 ki!0 te- het dossier af te staan, moet nu bin- gen in zes weken een nieuwe beslis sing nemen. De Raad van State laat De CRI signaleerde het afgelo pen jaar ook een verontrustende daarbij de mogelijkheid open dat toename van geweld. Tot half de bepaalde stukken uit het dossier cember vorig jaar werden er 43 met worden overgelegd. mensen doodgeschoten, tegen 20 in 1984. Ook het gebruik van vuur- De redactie van Haarlems Dag- wapens nam toe tot 150 gevallen, blad vroeg de bewindsman op 27 tegen 88 in 1984. Daarentegen nam september 1984 met een beroep op de politie minder vuurwapens in de Wet Openbaarheid van Bestuur beslag: 3284 tegen 4478 in 1984. (WOB) om inzage in het dossier Van Straten wijt dit aan de gerin- over King Kong. King Kong is de gere voorrang die de vuurwapen- bijnaam van Christiaan Linde- bestrijding krijgt bij politie en Jus- mans, die in 1944 de slag by Arn- titie, het verdwijnen van vuurwa- hem zou hebben verrraden. Vol- penspecialisten bij de lokale poli- gens de officiële lezing pleegde hij tie en de verhoogde werkdruk, in 1946 zelfmoord, maar daar wordt De CRI constateerde het afg door sommigen sterk aan getwij- pen jaar ook, dat de merkverval- feld. sing een grote vlucht heeft geno- men. Diverse drukkerijen werden september ontmanteld. Het einde van deze LEIDEN - Een zware explosie heeft oudejaarsmiddag aan de Tweede Binnenvestgracht in Leiden twee „wiSS! auto's totaal vernield. Meer dan Ï94¥zëlfmöo7d7maMdaar°wordt bë'CRl'cónstatëèrdè het afgelo- vijftig ruiten sneuvelden. De Leid- se politie vermoedt dat een, moge lijk met behulp van vuurwerk geïmproviseerde bom, de oorzaak de ontploffing is geweest. Twee Rietkerk weigerde vorig jaar inzage in het dossier, on- .„I BB,.iv, der meer met een beroep op de gens de CRI nog niet in zicht. Een staatsveiligheid Maar de afdeling nieuwe vorm van criminaliteit die rechtspraak, die het Haarlems ook grote aandacht verdient, is de Dagblad op alle punten geluk heeft toename van falsificaten van soft- van de naald gekropen, aldus een woordvoerder. Op dit moment heeft de politie nog geen bpoör van de dader. Wel zijn restanten van de bom verzameld voor een technisch onderzoek. Een verband met twee zware explosies die in oudejaars nacht elders in de stad zijn ge- hoord, waarbij overigens geen criminaliteit ïijict vol" ouderen, die langsliepen toen de schade werd aangericht, wordt gegeven, verwerpt de opvatting dat BVD-stukken altijd staatsge heim zouden zijn. ware (programma's voor compu ters, bijvoorbeeld spelletjes), aldus Van Straten. UTRECHT (GPD) - De hoofdoffi cier van justitie in Utrecht, mr. A. Herstel, beraadt zich op een even tuele vervolging van staatssecreta- hebben laten opschilderen onderhouden door werknemers van 'Prinses Juliana*, terwijl de kosten op de corporatie werden af- bom ontplofte, ontsnapten op haar na aan de dood. De auto's stonden op een parkeer- terreintje. De explosieven zijn te recht gekomen onder de voorkant van één van beide vernielde voer tuigen. Door de klap vlogen delen van het koetswerk in het rond. De stuurstang van de auto wa* finaal door midden geslagen. Twee ande re auto's raakten eveneens bescha digd. Door de klap sneuvelden in een omtrek van 70 meter tientallen ruiten Volgens de politie is de dader 'le vensgevaarlijk bezig geweest'. De oudere mensen, die tijdens de ex plosie op ongeveer tien meter af laten stand passeerden, zijn door het óog niet uitgesloten. Naar schatting 500 miljoen mensen uit 161 landen heb ben op Nieuwsjaardag ge keken naar een concert in Wenen. De vrolijke muziek uit hel ijzeren reper toire van SIrauss kon via satellieten over de hele wereld worden beluis terd en de balletten, opgenomen in de zomer, werden er gratis bijgele verd. De technische mogelijkheden van de telecommunicatie via satellieten kunnen at en toe de illusie wekken van een global village', een dorp zo groot als de hele wereld Maar dat beeld Is bedrieglijk, ook als de beide leiders van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, Reagan en Gorbalsjov, elkaar en hun volkeren hartelijk via de televisie toespreken Het was voor het eerst dat op deze wijze nieuwsjaarswensen tussen de beide grootmachten werden uitgewis seld. inderdaad een unieke gebeurte nis. Dat is op zich al een gunstig teken, en daar komt nog bij dat de goede verstandhouding tussen Reagan en Gorbatsjov sinds hun topontmoeting in Genève kennelijk is blijven be staan. Maar de kwaliteit van de wankele verhouding tussen de supermachten is niet alleen al te lezen aan de ma nier waarop hun leiders overkomen op de televisie. Natuurlijk is het een goed teken dat de woorden van Rea gan direct en zonder weglatingen of verdraaiingen in de vertaling de kij kers in de Sowjet-Unie konden berei ken. Het is daarna moeilijker om de president van de Verenigde Stalen in de propaganda af te schilderen als een gevaarlijke oorlogshitser. Voor het beeld van Gorbalsjov in het Wes ten geldt vergelijkenderwijze, dat diens openheid en kennelijke bereid heid om een gesprek aan te gaan, kan bijdragen tot een minder gespan nen sfeer Het denken in stereotypen over de vijand krijgt op die manier minder kans, en dat is heilzaam voor een be tere verstandhouding over en weer Angst voor de toekomst is weinig praktisch in de grote wereldpolitiek en een naief geloof in de nobele bedoe lingen van politici is zelfs gevaarlijk. Daarom moeten leiders als Reagan en Gorbatsjov, onder erkenning van eikaars tegenstellingen, vastberaden en zelfs hardnekkig verder werken aan een versterking van de kansen op vrede. Een van die tegenstellingen bleek bijvoorbeeld onmiskenbaar op het punt van hel Strategisch Defensie Initiatief, in de volksmond Star Wars. Reagans geloof daarin staat Gorbats jov helemaal niet aan, Star Wars is gewoon de voortzetting, op grotere schaal, van de wapenwedloop Of 1986 inderdaad hel Jaar van de vrede' zal worden, hangt niet alleen af van twee mannen en hun onderlin ge verstandhouding. Als we hen ech ter zien als symbolen van de machten die zij vertegenwoordigen, is hun we derzijdse hartelijkheid echter alvast mooi meegenomen. Ook de nog niet bevestigde aankondiging dal een vol gende ontmoeting in Washington, ge- pland voor juni dit jaar, waarschijnlijk met drie maanden wordt uitgesteld, hoeft geen verontrusting te wekken. Als reden wordt immers opgegeven dat daardoor de kans op een over eenkomst inzake vermindering van de kernwapenarsenalen wordt ver ruimd. Al met al had 1986 slechter kunnen beginnen. Slippartijen DRIEBERGEN (GPD) - Het ver keer is vanmorgen door de sneeuwval moeizaam op gang ge komen. In het hele land waren de wegen glad, maar omdat het ver keersaanbod erg gering was, heb ben zich geen grote problemen voorgedaan. Bij de verkeersdienst in Driebergen werden 24 slipparty- en gemeld, waarbij 28 voertuigen waren betrokken. Eén gewonde werd naar het ziekenhuis afge- "voerd. Alleen bij de Coentunnel ont stond in de ochtendspits een file van 5 kilometer. P. van Zeil (economische zaken) geschreven. Van Zeil was van 1974 vanwege diens betrokkenheid by tot 1981 commissaris bij de wo- de fraude-affaire van de woning bouwvereniging 'Prinses Juliana'. De rijksrecherche stelde daar naar in oktober een onderzoek in. De conclusies van dat onderzoek zijn eind vorige week aan Justitie toegestuurd. In het rapport wordt er melding van gemaakt dat Van Zeil zijn huis in IJsselstein zou Later weer sneeuw Veel bewolking en perioden met regen, van het noorden uit overgaand in sneeuw. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur van nul graden in het noordoosten tot 5 graden in het zuiden van het land. Matige wind, kracht 4, draaiend van zuid naar noord oost, en aan de kust weer toenemend tot hard, 7. De vooruitzichten voor zaterdag t met dinsdag: af ningbouwvereniging. Volgens mr. Herstel is Van Zeil niet op grove wijze betrokken ge weest bij frauduleuze handelingen. „Er zijn - dat heeft uitvoerig in de pers gestaan - door de voormalige directieleden van de corporatie op grote schaal werkzaamheden aan hun huizen verricht. Tot verbou wingen toe. Maar Van Zeil hoort niet in die rij. Hij vormt slechts een betrekkelijk klein onderdeel van het geheel". De hoofdofficier denkt anderhal ve week tot twee weken nodig te hebben alvorens hij een beslissing neemt over een eventuele vervol ging. Hy wil zich eerst intern bera den. Hij wilde geen antwoord ge ven op de vraag of hij hierover ook M ovöteg zal plegen met minister vooral op zaterdag. In de nacht lichte tot Korthals Altes (justitie). Het be- raad is volgens de hoofdofficier noodzakelijk, 'omdat het hier gaat om een lid van het zittende kabi net'. „Dat is niet niks. Je moet je afvragen of een vervolging oppor tuun is. Dan is ook weging van de positie van iemand van belang. En zeker niet om hem te bescher men". 3 januari 1986 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.40 uur. Maan op: uur, maan onder: 12.17 Waterstanden 08.00 en 20.21 i 16.04 uur. ADVERTENTIE MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Origineel leder kameelzadel van f 240,- voor f 120,-; prachtige eiken secretaire van 795,- voor f 398,eiken t.v.-meubel met videomogelijkheid van t 538,- voor f 269,-; 4 zware grenen stoelen met eethoektafel van 1.196.-- voor 598,-; eiken wand. 2% deel. van f2.475," voor f 1.238,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Ne derlandse economie bevindt zich nu op het punt dat een groei van drie procent of meer per jaar moge lijk is. Afhankelijk van de te kiezen koers zijn voor die groei geen on waarschijnlijke veranderingen in het economisch klimaat nodig. Het begrotingsjaar 1987 zal nog wel een hobbel vormen door de sterke te rugval van de aardgasbaten, maar na dat jaar zal er binnen de over heidsfinanciën ruimte ontstaan voor een verschuiving van sane ring naar bevordering van de groei. Dit beeld schetst prof. dr. W. F. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken en één van de belangrijkste advi seurs van het kabinet, in zijn jaar lijkse nieuwjaarsartikel in het eco- nomenblad ESB. Over de indicaties van een lichte aarzeling in de economische groei van de afgelopen maanden is Rut ten niet erg somber gestemd. Hy zegt te verwachten dat deze van voorbijgaande aard zijn. Voorzichtiger dan enkele politici de laatste weken, rekent Rutten voor dat de werkloosheid dit jaar 25.000 tot 50.000 personen lager kan uitkomen dan op Prinsjesdag werd verwacht (765.000). "De com binatie van hogere economische groei, loonmatiging en herverde ling van werk (onder meer deeltijd) opent uitzicht op een verdere da ling van de werkloosheid", aldus Rutten. Het streefcijfer van de vak beweging van 500.000 werklozen in 1990 noemt hij echter "te ambi tieus". Een meevaller op het gebied van de werkgelegenheid heeft ook een gunstige invloed op het financie ringssaldo van de collectieve sec tor. Vooral bij de sociale fondsen, want het financieringstekort van gemeenten en dergelijke kan mo gelijk hoger uitkomen dan eerder was geraamd. Voor het tekort van de gehele overheid is het doelcijfer van 7,4 procent voor dit jaar vol gens de topman van Economische Zaken echter binnen bereik. Voortgaande loonmatiging blyft een essentieel onderdeel van het bereiken van de gewenste econo mische groei. Zonder dat dit overi gens in de komende jaren een koopkrachtdaling zou moeten in houden, temeer niet als de belas tingen en sociale premies na 1987 kunnen worden verlaagd. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1" per maand 22,70 per half jaar 134,90 (alléén mogeh|k mei automatische betaling) j-j p,, |aaf 2s6,go LJ_per Kwartaal 67,45 - uw voorkeur aankruisen [De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Postcode/Plaats Telefoon J controle bezorging 2300 VB L

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1