Akzo wint vezel- slag van Dupont Arthur Scargill, de verliezer Rechter stelt Nederlands bedrijf in het gelijk Consumentenorganisaties 1986 wordt ouderenjaar Cao-overleg vast in beroepsgoederenvervoer Goud bleef stabiel, ondanks lage dollar Effect bijstand aan boeren nog duister Luchtvracht vergt uitbreiding DINSDAG 31 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM (ANP) - Akzo heeft in Nederland de octrooistrijd rond het supervezel aramide definitief gewonnen van het Amerikaanse chemieconcern Dupont de Nemours. DEN HAAG (GPD) - Een deel van de consumentenbeweging in ons land heeft besloten 1986 uit te roe pen tot het 'Ouderenjaar'. Het zijn de Stichting Consument en Veilig heid (CEV), het Konsumenten Kontakt en De Konsumentenman. In de activiteiten van deze organi saties zal de positie van de ouder wordende mens meer dan gewone aandacht krijgen. De stichting CEV heeft een in drukwekkende lijst van voorbeel den en ervaringen waaruit blijkt dat ouderen in toenemende mate het slachtoffer worden van onveili ge situaties in en om de woning, in het verkeer en in (openbare) ge bouwen. Consument en Veiligheid begint het jaarthema met het motto „Vei- lig op leeftijd" in januari met een tweedaags congres over achter grondfactoren die leiden tot onge vallen bij ouderen in hun eigen, niet altijd te vertrouwen, omge ving. De informatie die daaruit voortkomt, zal worden gebundeld, zodat professionele en intermediai re groeperingen en uiteindelijk de ouderen zelf er hun voordeel mee kunnen doen. Verder houdt CEV in november een nationaal congres en zullen veel activiteiten worden onderno men die een bijdrage kunnen leve ren tot de veiligheid van ouderen. De belangrijkste activiteit is een nationale voorlichtingsactie voor de ouderen zelf, in nauwe samen werking met hun eigen organisa ties. Konsumenten Kontakt wil in het vooijaar van 1986 met een speciaal Konsumenten-ABC in boekvorm komen waarin de zwakke positie van bejaarden in maatschappelijk opzicht, maar ook in het koop-ver- koopverkeer ruime aandacht krijgt. De Konsumentenman heeft be sloten in 1986 in zijn tv-uitzendin- gen ruime aandacht te geven aan de ouderenproblematiek. Ook zal deze stichting in haar rol van be langenbehartiger sterk de nadruk leggen op verbeteringen in het fi nanciële en sociale klimaat waarin ouderen momenteel leven. De sa menwerkende organisaties hebben ook andere betrokkenen opgeroe pen onder dit thema te werken. Daartoe bieden ze diensten en sa menwerkingsvormen aan. Het gerechtshof in Arnhem be krachtigde gisteren het vonnis van de Arnhemse rechtbankpresident mr. J. van Julsingha, die Dupont in februari van dit jaar na een door Akzo aangespannen kort geding verbood om een supervezel op de Nederlandse markt te brengen, dat wordt vervaardigd volgens een door Akzo ontwikkelde wijze. Akzo spande het kort geding be gin dit jaar aan, omdat Dupont bij de vervaardiging van haar arami- de-vezel „Kevlar" inbreuk zou ple gen op een Akzo-octrooi. Akzo kreeg dat octrooi op de vervaardi ging van haar eigen supervezel, dat onder de merknaam „Twaron" op de markt zal worden gebracht. Dupont ontkende tijdens de be handeling van het kort geding dat inbreuk wordt gepleegd op een Akzo-octrooi. Het concern weiger de de rechtbankpresident echter te vertellen, hoe „Kevlar" dan wel wordt gemaakt. Dupont zei des tijds dat als fabrieksgeheim te be schouwen. RIJSWIJK (GPD) - De onderhan delingen over een nieuwe cao voor het beroepsgoederenvervoer zijn gisteravond op niets uitgelopen. Het overleg is opgeschort tot 8 ja nuari. Hoewel de werkgevers op enkele onderdelen enigszins aan de wensen van de vakbeweging te gemoet zijn gekomen, blijven de standpunten over de belangrijke zaken als toeslagen voor overwerk en arbeidstijdverkorting ver uiteen liggen. De werkgevers in de Commissie Overleg Goederenvervoer (COV) blijven op het standpunt dat de ruimte voor stijging van de loon kosten komend jaar maximaal 5 procent bedraagt. De aanvulling van het ziektegeld tot honderd pro cent (zonder wachtdag) neemt daarvan 2,45 procent in beslag, het optrekken van de vakantietoeslag van 7,5 naar 8 procent kost 0,38 procent van deze ruimte, terwijl het verlagen van de vut-leeftijd tot 61 jaar - een wens van de Vervoers- Tuinbouwproject DACE uit Schiedam heeft van de regering van Al-Foedjaira een or der gekregen voor levering van een tuinbouwproject voor de teelt van bloemen, groenten en potplanten. Met de order is een bedrag ge moeid van dertien miljoen gulden. Staking Athene Duizenden Grieken en buiten landers zijn in Athene gestrand of kunnen hun voorgenomen reizen niet beginnen als gevolg van de staking van het Griekse personeel bij de buitenlandse luchtvaart maatschappijen in Griekenland. De staking, die vrijdagmiddag was begonnen uit protest tegen de door de Griekse regering teruggebrach te prijscompensatie, zal tot 6 janua ri voortduren. Aardgasprijs bond CNV - nog eens 0,3 procent betekent. De overgebleven twee procent willen de werkgevers be steden aan een algemene loonsver hoging. Volgens de berekeningen van de bonden kost de handhaving van het ziekengeld op het huidige ni veau slechts een half procent, zo dat nog 4,5 procent over is voor an dere materiële verbeteringen. Onderhandelaar W. van der Berg van de Vervoersbond FNV toonde zich gisteravond erg teleurgesteld. Volgens de bond wordt het on langs door de werkgevers gewon nen kort geding voor de Utrechtse rechter aan alle kanten uitgespeeld en liggen de standpunten nog even ver uiteen als. vóór de acties van vrachtwagenchauffeurs, eerder de ze maand, op verkeersknooppun ten en grensovergangen. Over het herstellen van de over- werktoeslag van 130 procent, zoals in de cao's tot 1983 geregeld was, valt volgens de bond met de werk gevers niet te praten. Evenmin als over afspraken rond arbeidstijd verkorting, waarop eerst uitvoerig gestudeerd zou moeten worden. Mr. Van Julsingha zei in februari dat het Amerikaanse concern met die simpele weigering de bewerin gen van Akzo, dat er sprake is van inbreuk op octrooi, volstrekt on voldoende heeft weerlegd. „Ik ga dan ook uit van de juistheid van de bewering van Akzo", aldus mr. Van Julsingha in februari. Dupont ging vervolgens bij het gerechtshof in hoger beroep. Voor het hof ontkende Dupont niet langer een eventuele inbreuk op het Akzo-octrooi. Het gaat daar bij om het gebruik van een oplos middel voor de vervaardiging van aramide. Volgens Dupont was deze Akzo-uitvinding echter niet nieuw; het Amerikaanse concern zou om streeks dezelfde tijd (1976) maar geheel onafhankelijk van Akzo tot dezelfde uitvinding zijn gekomen. Het gerechtshof overwoog giste ren in zijn arrest echter onder meer, dat „Dupont in aanzienlijke mate de schijn op zich heeft gela den dat zij het Akzo-octrooi niet heeft geëerbiedigd en dat zij dit oc trooi niet serieus heeft genomen". Het Amerikaanse concern is ook in hoger beroep volgens het hof er niet in geslaagd die schijn weg te nemen in die zin, dat zij het octrooi in Nederland thans wel serieus zou nemen. Dupont mag nu geen „Kevlar" meer op de Nederlandse markt brengen op straffe van 100.000 gul den boete per overtreding of -naar keuze van Akzo- 10.000 gulden per kilo van het produkt, waarmee de octrooi-inbreuk wordt gepleeg- d.Een woordvoerder van Akzo- dochter Enka, de onderneming die „Twaron" op de markt brengt, rea geerde gisteren verheugd op de be slissing van het gerechtshof in Arnhem. Hij noemde die een be langrijke stap in de octrooistrijd rond de supervezels van Akzo/En- ka en Dupont. Beide ondernemin gen zijn al geruime tijd en in tal van landen in die strijd gewikkeld. Akzo/Enka en Dupont beschuldi gen elkaar er over en weer van in breuk te plegen op eikaars octrooi- MOSKOU - In de Sowjet-Unie is een postzegel uitgegeven met de beelte nis van de bij een vliegtuigongeluk omgekomen Amerikaanse Samantha Smith. Zij schreef ooit een brief aan de inmiddels eveneens overleden Sowjet-leider Andropov, waarna deze haar voor een bezoek aan Moskou uitnodigde. Het tweetal sprak toen onder meer over vrede. (foto tassi ZURICH (Rtr) - Als de dollarkoers daalt stijgt de prijs van goud: een gouden regel uit de wereldecono mie die in dit afgelopen jaar niet is opgegaan. De dollarkoers is in de tweede helft van 1985 aanzienlijk gedaald maar de prijs van goud bleef stabiel. Dat komt vooral door de lage in flatiepercentages van de afgelopen jaren en de grote belangstelling voor effecten. Beleggers hebben hun dollars verkocht en de op brengst daarvan overgeheveld naar andere valuta's en de effecten- markten, die dit jaar bijna dage lijks verkooprecords vestigden. Zelfs de politieke onrust in Zuid- Afrika, 's werelds grootste goud producent, heeft nauwelijks in vloed gehad op de vraag naar het edele metaal. Volgens goudspecia list-en in Zürich is^de vraag naar goud zo ongevoelig voor deze ont wikkelingen, omdat beleggers geen reden hebben om zich zorgen te maken over de inflatie. Veilig Goud wordt in de internationale beleggerswereld traditioneel ge zien als een veilige, rrjaar weinig opwindende belegging', waarmee men zich goed kan indekken tegen inflatierisico's. Afgezien van het begin van de jaren tachtig, toen de goudprijs eerst steeg tot de onge kende hoogte van 800 dollar per troy ounce (31,1 gram) en daarna scherp daalde, behoudt het goud doorgaans zijn waarde. De vermin dering van de inflatie in de indus trielanden in de afgelopen vijf jaar Schiphol en kleine luchthavens investeren 400 miljoen gulden SCHIPHOL (ANP) - In de jaren op deze ontwikkeling vormt de 1986 tot 1990 zullen de afhande- luchthaven Zestienhoven. Het ach- In het eerste kwartaal van 1986 zal de aardgasprijs van grootver bruikers met vier cent worden ver laagd. In plaats van 40,7 cent per kubieke meter gaat de gemiddelde grootverbruiker vanaf 1 januari 36,7 cent per kubieke meter voor het aardgas betalen. Omzet bloemen Op de Bloemenveiling Westland is in 1985 voor 1,1 miljard gulden aan bloemen en planten verhan deld. Dat is tien procent of hon derd miljoen gulden meer dan in 1984. Hij schrijft de omzetstijging toe aan de grotere aanvoer van planten (plus twaalf procent) en bloemen (plus vijf procent). Benzinebonnen De verkoop in Nederland van Italiaanse benzinebonnen zal tot 31 mei 1986 worden voortgezet. Aan vankelijk wilde de Italiaanse rege ring de verkoop en de geldigheids duur van de benzinebonnen per 31 december 1985 beëindigen, maar ze heeft geen kans gezien wets voorstellen daartoe tijdig door het Italiaanse parlement goedgekeurd te krijgen. Groei VS De Amerikaanse regering ver wacht dat de economie in de Ver enigde Staten in de komende twee jaar beide jaren met 4 procent zal groeien. De Amerikaanse econo mie is in 1985 slechts met 2,8 pro cent gegroeid. Banen academici Het ministerie van onderwijs en wetenschappen voorspelt dat de werkloosheid onder pas afgestu deerde academici na een daling in de tweede helft van' volgend jaar weer zal toenemen. De oorzaak daarvan is dat er meer ingenieurs en doctorandussen afstuderen dan bedrijfsleven en overheid kunnen gebruiken. Het slechtst af zijn psy chologen en academici uit de ande re sociale disciplines. DEN HAAG (ANP) - Het verstrek ken van leenbijstand in het kader van de Rijksgroepsregeling Zelf standigen aan land- en tuinbouw bedrijven leidt lang niet altijd tot het beoogde doel, het verbeteren van het inkomen en de financiële situatie van die bedrijven. De inko mensontwikkeling na de steunver lening is zeer uiteenlopend. Ge middeld is zij weinig beter dan op bedrijven waarvoor een verzoek om leenbijstand werd afgewezen, omdat de bedrijven onvoldoende levensvatbaar waren. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Landbouw-Economisch Insti tuut heeft uitgevoerd voor het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid. In het onderzoek zijn de ontwikkelingen nagegaan op bedrijven die in de jaren 1977-1981 een aanvraag voor financiële hulp hadden ingediend. Het ging om 84 gezinsbedrijven in de veehouderij en tuinbouw van doorsnee-om vang met een bedrijfshoofd jonger dan 50 jaar. De meeste bedrijven waren in de periode direct voor de aanvraag sterk gegroeid. Gemiddeld hadden zij in de laatste vijfjaar 327.000 gul den geïnvesteerd via nieuwe bank kredieten. Door lage opbrengsten, tegenvallende prijzen en/of zware renteverplichtingen hadden zij een gering bedrijfsinkomen, dat sa menging met een gering of zelfs negatief vermogen van de aanvra ger. De ontvangen leenbijstand va rieerde van 20.000 tot ruim 100.000 gulden tegen een rente van 5 of 8 procent. Bij een derde van de be drijven was ondanks deze bijstand na vier jaar nog geen inkomensver betering te bespeuren en bleef de vermogenspositie zwak. Zij bleven ver beneden de inkomensbegro ting waarvan was uitgegaan bij het verlenen van de bijstand. Bij een op de vijf bedrijven was wel sprake van een verbeterde financiële posi tie. lingsbedrijven en de luchtvrach texpediteurs in Nederland zeker voor een bedrag van 400 miljoen gulden in loodsen, kantoren en au tomatiseringsprojecten investeren. Dat gebeurt zowel zowel op Schip hol als op vrijwel alle regionale luchthavens in ons land. Gevoegd bij de investeringen door de lucht havens zelf ten behoeve van de in frastructuur, betekent dit in die pe riode een totaaluitgave van onge veer 1,5 miljard gulden ten behoe ve van de nationale luchtvrachtin dustrie. Dit heeft secretaris H. Knuvers van de Nederlandse Vereniging Voor Luchttransport (NWL) gis teren tegenover het ANP meege deeld. Bij de NWL zijn 55 afhan- delingsbedrijven en luchtvrach texpediteurs aangesloten. In 1985 hebben de NWL-leden al gezamenlijk voor een totaalbe drag van 50 miljoen gulden geïn vesteerd. De investeringen op de regionale luchthavens staan in het licht van de aanzienlijke groei van het vrachtvervoer via deze luchtha vens. Dit is in belangrijke mate het gevolg van de vestiging van KLM- vrachtsteunpunten daar in de afge lopen twee jaar. Een uitzondering terblijven van de ontwikkelingen op deze luchthaven vervult de NWL volgens Knuvers met zorg. "Wij achten het kwalijk dat door lokale overheden vanuit politieke doelstellingen de weg naar gezon de economische ontwikkelingen Van Kempen/Begeer neemt Gero over ZEIST (ANP) - Van Kempen en Begeer en Gero zijn het eens over het bod van de eerste op de aande len en certificaten Gero. Zoals al eerder de bedoeling was biedt Kempen en Begeer f 60 per certifi caat van f 100. De twee bedrijven hebben dat gisteren meegedeeld. Gero, die bestek produceert, is voor 18,92 procent in handen van de NV Nationaal Bezit van Aande len Gerofabriek. Deze geeft certifi caten uit van haar aandelen. De certificaten worden verhandeld op de Amsterdamse effectenbeurs. Het restant van de aandelen is voor 75,67 procent in handen van de staat en voor 5,41 procent van de Financieringsmaatschappij Indus trieel Garantiefonds in Den Haag. en daarmede de ontwikkeling van goede werkgelegenheid wordt be lemmerd. Temeer daar de NWL samen met de andere partners in Holland International Distribution Centre HIDC en de stichting Rot terdam Distriport de Nederlandse transportinfrastructuur in zijn to taliteit in het buitenland aan de man tracht te brengen", aldus Knuvers. Als parner in HIDC is de NWL het afgelopen jaar betrok ken geweest bij een aantal missies naar de Verenigde Staten. Begin januari gaat een HIDC-missie naar het Verre Oosten. heeft zelfs dit motief voor gou daankopen uit de wereld geholpen. De goudprijs bedraagt op dit mo ment 320 dollar per ounce en het ziet er niet naar uit dat daar het ko mend jaar veel verandering in zal komen. De recente beslissing van de Or ganisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) om in plaats van de prijzen haar marktaandeel te gaan verdedigen is een nieuwe te genvaller voor de goudhandel. Het OPEC-beleid zou kunnen leiden tot een prijsoorlog die de inflatie in de industrielanden verder zou doen dalen. Vandaar dat Hans Mast, als economisch adviseur ver bonden aan de Credit Suisse, de op twee na grootste Zwitserse bank, van mening is dat beleggers hun geld beter niet in goud kunnen ste ken. "Ik verwacht dat de dollar koers het komend jaar zal dalen, zodat de dollarprijs voor goud nog iets zou kunnen verbeteren. Toch gaat de goudmarkt een zwak jaar tegemoet". Alternatief Maar niet iedereen is somber over de vooruitzichten voor de goudmarkt. Hans Surber, goud handelaar in dienst van de Zwitser se Bank Leu, houdt rekening met de mogelijkheid dat het goud een alternatief wordt voor aandelen en obligaties wanneer aan de geweldi ge hausse op de effectenmarkt een einde zou komen. Bovendien ver wacht hij dat het inflatiecijfer de komende jaren weer gaat stijgen. Het strakke monetaire beleid dat bijna alle industrielanden in de af gelopen jaren hebben gevoerd, en dat de voornaamste oorzaak was van de daling van het inflatietem po, zou vooral in Groot-Brittannië en West-Duitsland wel eens kun nen worden gewijzigd. In deze lan den zullen in de komende twee jaar verkiezingen worden gehouden en het is niet denkbeeldig dat deze re geringen met het oog daarop over gaan tot een stimuleringsbeleid. Een dergelijk beleid houdt altijd het gevaar van het aanwakkeren van de inflatie in zich. Verder heeft de economische groei in de industrielanden geleid tot een stabiele vraag naar goud van de kant van de industrie en de juweliers en zijn de centrale ban ken in 1985 weer goud gaan kopen nadat zij in 1983 en 1984 een deel van hun voorraad hadden ver kocht. Volgens Hans Suber is daar om de kans dat de vraag naar goud de komende jaren toe zal i heel redelijk. Thuis winkelen met computer HOLWERD (ANP) - De stichting Teleshop Holwerd zal medio volgend jaar de eerste gezinnen aansluiten op een voor ons land uniek systeem van telecommunicatie. Bij particulieren die dat wil len wordt gratis een huiscomputer geplaatst (winkelwaarde dui zend gulden) die het winkelen „thuis bij de buis" mogelijk maakt. Het systeem werd maandag in dorpshuis „It sintrum" in het Frie se Holwerd aan veertig belangstellenden gedemonstreerd. De stichting denkt in de toekomst 250.000 aansluitingen te reali seren. Het systeem werkt als volgt: de consument kan op een een voudige terminal informatie over bijvoorbeeld aanbiedingen op vragen, vervolgens zijn boodschappenlijstje intikken dat per tele foonlijn via een centrale databank wordt doorgegeven aan de leve ranciers. Die zorgen ervoor dat de bestellingen door de plaatselij ke detaillist worden thuisbezorgd. LONDEN - Negen maanden zijn verstreken sinds de ooit zo machti ge Britse National Union of Miners (NUM) de kolenstaking verloor, en in die tijd heeft de bond de ene ver nedering na de andere moeten slik ken. De bond werd gedwongen het Hooggerechtshof zijn verontschul digingen aan te bieden. De leden beginnen in steeds grotere aantal len over te lopen naar een afge scheiden mijnwerkersbond, en de Nationale Kolenraad sluit de ko lenmijnen in nog hoger tempo dan aahvankelijk in de bedoeling lag. De leider van de bond, de ooit door de regering geduchte marxist Ar thur Scargill, heeft zijn politieke invloed zien wegsmelten terwijl ook zijn positie binnen de NUM wordt aangetast. door Maureen Johnson/AP Veel mijnwerkers zijn na de ko lenstaking, die de langste en meest gewelddadige was uit de Britse ge schiedenis, het actievoeren moe, en besteden hun tijd liever aan de wederopbouw van hun bestaan of aan het vinden van een nieuwe baan. Ongeveer 18.000 mijnwer kers zijn na het eind van de staking vrijwillig of onvrijwillig hun baan kwijtgeraakt, en nog elke dag zijn er nieuwe ontslagen. De moedeloosheid van veel mijnwerkers staat in scherp con trast met de strijdlustige sfeer bij het begin van de staking, nu een jaar en 10 maanden geleden. De vonk sprong in het kruitvat na de aankondiging in februari 1984, dat Sluiting De sluiting van de mijn in Cor- tonwood maakte deel uit van een plan van de Kolenraad, die door de regering wordt gecontroleerd, om 20 verliesgevende mijnen te slui ten. De Kolenraad zegt dat de slui ting van de mijnen nodig is om uit voering te geven aan een richtlijn van de regering, die wil dat de Raad in maart 1987 geen verlies meer lijdt. Overigens is tegenge- volge van de staking het verlies van de Kolenraad in het jaar van de staking bijna verdubbeld. Sedert het einde van de staking in maart van dit jaar heeft de Ko lenraad al 24 mijnen gesloten, en de komende maanden zullen er nog zeven volgen. Formeel kan er tegen de sluiting van een mijn be zwaar worden aangetekend, op grond van een nieuwe herzienings procedure waarover tijdens de sta king overeenstemming werd be reikt. De directie van de mijn houdt echter het laatste woord, en tot nu toe zijn alle bezwaarschrif ten van de vakbonden verworpen. Het tempo waarin de mijnen worden gesloten maakt de proble men van de NUM goed duidelijk. De niet aflatende stroom ontslagen heeft bovendien een verwoestende uitwerking op het ledental van de NUM. Aan het begin van de sta king kon Arthur Scargill zich de vertegenwoordiger noemen van 193.000 mijnwerkers, maar de bond is sinds het stakingsdebacle niet meer zo scheutig met gege vens over het aantal leden. Er wordt echter vanuit gegaan de dat de NUM ongeveer 50.000 leder; heeft verloren tengevolge van dc mijnsluitingen, de actiemoeheid bij de mijnwerkers, en niet te ver geten aan de nieuwe mijnwerkers- bond, de Unie van Democratische Mijnwerkers. Dreun De nieuwe bond, die wordt ge leid door de gematigde Roy Lynk, kreeg een aanzienlijke steun in de rug toen de mijnwerkers uit het district Nottinghamshire op 19 ok tober toetraden tot de bond. De meeste mijnwerkers uit dit district hadden tijdens de staking doorge werkt, en de werkhervattingen die uiteindelijk een einde maakten aan de staking begonnen hier. Grote aantallen mijnwerkers uit de kleinere districten Derbyshire, Durham en Lancashire volgden het voorbeeld van Nottinghamshi re, en de nieuwe bond zegt nu dat ze 35.000 leden heeft, en dat er elke dag nieuwe bijkomen. 'Binnenkort zijn wij de nieuwe National Union of Mineworkers, gegrondvest op democratische principes en op het recht van ieder lid om over zijn eigen leven te be slissen,' zegt Lynk optimistisch. De nieuwe bond, die door Scar gill wordt verfoeid omdat ze vol gens hem aan de leiband van de mijndirecties loopt, ging vlot ak koord met een loonsverhoging van 6,9 procent, en met het instellen van premies op extra-hoge produk- tiviteit, waardoor het weekloon kan stijgen tot 250 pond. Scargill heeft zich altijd met hand en tand verzet tegen een der gelijke premiestelsel, omdat het een tweedeling aanbrengt tussen mijnwerkers in winstgevende ge bieden, (zoals Nottinghamshire), en de armere gebieden als Zuid- Wales en delen van Yorkshire. Maar ook op dit punt zal hij een nederlaag lijden. Deze maand stemden de leiders van de mijn werkers uit Yorkshire vóór het aanvaarden van de voorwaarde van de Kolenraad dat de NUM ak koord moet gaan met invoering van het premiestelsel voordat er kan worden onderhandeld over loonsverhoging. Bezwaren Het uitvoerend comité van de NUM legde op 14 november de be zwaren van Scargill naast zich neer, toen het zijn officiële veront schuldigingen aanbood aan het Hooggerechtshof wegens het nege ren van een beslissing van het Hof dat de mijnstaking in twee distric ten onwettig was en het aanslui tend weigeren een boete van 200.000 pond te betalen. Het aan bieden van de verontschuldigin gen was de enige manier om het beslag op te laten heffen dat was gelegd op de middelen van de NUM, die zo'n 8 miljoen pond be droegen. De hele beslagleggings procedure heeft de NUM nog eens 1,4 miljoen pond gekost. Arthur Scargill heeft bij al deze tegenslagen zijn koelbloedigheid en vechtlust niet verloren. 'Ik heb genoeg van al dat gepraat over een nederlaag,' zo donderde hij in okto ber tijdens het Labourcongres voor een juichend gehoor van linkse afgevaardigden. Scargill, die nog altijd kan reke nen op een grote aanhang bij de bonden, heeft nog steeds het ver mogen om verdeeldheid te zaaien binnen de Labourpartij, en om de verschillen binnen de nationale fe deratie van vakbonden, de TUC, aan te scherpen. Hij kreeg het Labour-congres - zij het ternauwernood - zover dat een resolutie werd aangenomen waarin werd beloofd dat een even tuele toekomstige Labourregering de boetes en beslagkosten aan de bond zal terugbetalen. Labourleider Neil Kinnock, die zich tijdens het congres ontpopte als een leider van formaat, ver klaarde echter dat hij de resolutie naast zich neer zal leggen, omdat een Labourregering niet de vuile boel zal opruimen van het conflict van de mijnwerkers 'met het ge woonterecht, het burgerlijk recht en het strafrecht.' Scargill: geen nederlaag. (foto api

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9