Verzoening tussen Syrië en Jordanië Athene sluit akkoord met PLO Winnie Mandela weer opgepakt Hoessein overlegt in Damascus Amerikanen naar Vietnam Vrijgelaten UDF-leden beperkingen opgelegd DINSDAG 31 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 DAMASCUS (AP/DPA/UPI) - De Jordaanse koning Hoessein is gisteren in Damascus aangekomen en besprekingen begonnen met de Syrische president Hafez Assad. Het is Hoesseins eerste bezoek aan Syrië sinds zes jaar. Greenpeace bijna vast in 't pakijs Greenpeace wil op het ijs van de gen, toen het weer opklaarde, een Zuidpool een onderzoekscentrum doorgang door had gevonden. 'Het inrichten om de 32 landen die het zijn een paar zenuwslopende da- Zuidpoolverdrag hebben onderte- gen geweest', zei de schipper, die kend over te halen de Zuidpool tot er echter aan toevoegde dat de ope- wereldnatuurpark te verklaren. De ning waar het schip nu door vaart milieu-beweging vreest dat drei- precies in de goede richting naar gende mineraaldelving en koloni- SYDNEY (AP) - De kapitein van het milieu-schip Greenpeace heeft gisteren gemeld dat hij er na aan toe is geweest de expeditie naar de Zuidpool op te geven. Kapitein Pe ter Wilkinson zei dat de ijssituatie in vijftien jaar niet zo slecht was geweest en dat de oceaansleper was gestuit op honderden meters dicht pakijs, waar men pas I Bj het zuiden loopt. satie van de Zuidpool tot een onge kende milieuramp zullen leiden. Wilkinson zei dat de groep hoopt het reisdoel ten zuiden van Nieuw- Zeeland volgens schema begin vol gend jaar te bereiken. Hij zei dat de 35 bemanningsleden goede moed hadden en 'sprakeloos waren door de pracht van de omgeving'. De regeringen van Australië en Nieuw-Zeeland hebben kritiek ge leverd op Greenpeace omdat de expeditie volgens hen niet vol doende toegerust is voor de zware omstandigheden op de Zuidpool. 'We hebben steeds gezegd dat we teruggaan als we problemen krij gen' zei Wilkinson, 'we gaan er niet heen om de held uit te hangen.' Hoessein werd op de luchthaven van Damascus door Assad en een delegatie van adviseurs en kabi netsleden begroet met 21 saluut schoten. De twee leiders omhels den elkaar innig en inspecteerden de erewacht. In een zwaar bewaak te autostoet reden zij vervolgens men langs hun gezamenlijke grens, maar Saoedi-Arabië wist door be middeling een gewapend conflict te voorkomen. De nieuwe toenadering tussen de twee landen is ook het gevolg van Saoedische bemoeienis. De Saoedische regering hoopt dat een naar het officiële gastenverblijf verzoening de weg vrij kan maken van de Syrische regering in het centrum van de stad waar zij hun, eerste ronde van besprekingen be gonnen. Alle straten rond het gastenver blijf en de weg van het vliegveld nadr de stad waren door de politie Langs de 30 kilometer lan- route wapperden Jordaanse en Syrische vlaggen. Hoessein werd vergezeld door zijn eerste minister Zaid Rifai, mi nister van buitenlandse zaken Ta- her el-Masri en de koninklijke ad viseurs Marwan Qasem en Adnana Abu Odeh. Tijdens de eerste ge spreksronde waren eveneens aan wezig de Syrische premier Abdul; Raouf al-Kasm, minister van bin nenlandse zaken Mohammed Ghabbash, presidentsadviseur Wa- hib Fadhel en minister van staat voor buitenlandse aangelegenhe den Issam Naeb. Over de duur van Hoesseins ver blijf in Damascus zijn geen officië le mededelingen gedaan. Goed in gelichte zegslieden verklaarden echter dat de Jordaanse monarch vanmiddag naar Amman terug zou keren. Hoessein bezocht Syrië voor het laatst in oktober 1979. De weder zijdse betrekkingen bekoelden daarna snel vanwege de Jordaanse steun aan Syrische dissidenten en het conflict tussen Irak en Iran, waarin Jordanië partij koos voor Irak en Syrië voor Iran. Kort na het begin van de Golfoorlog in 1980 trokken beide landen-troepen sa- Israël De Israëlische minister van de fensie Rabin heeft verklaard dat het bezoek van koning Hoessein aan Damascus de kans op recht streekse besprekingen tussen Is raël en Jordanië in gevaar kan brengen. „Hoe reëler een Jor- daans-Syrische toenadering wordt, des te meer verkleint ze de kans op een Jordaans-Israëlische dialoog", aldus Rabin op de televisie. Rabin zei bang te zijn dat Syrië, nu het op het punt staat de betre kingen met Jordanië te herstellen in de verleiding kan komen Israël in Libanon te provoceren. In dit land heeft Syrië luchtafweerraket- ten van de types SA-6 en SA-8 geïnstalleerd. Libanon In de loop van deze week reist president Amin Gemayel van Liba non naar Syrië. Waarnemers me nen dat het Libanese staatshoofd een beslissende rol zal spelen bij de tenuitvoerlegging van het be stand dat eind vorige week in Da mascus gesloten is tussen de lei ders van drie Libanese milities (druzen, sji'iten en christenen). Dit bestand dient een eind te maken aan de burgeroorlog die al ruim tien jaar in Libanon woedt. De Hezbollah (Partij van God) verwerpt het vredesakkoord tus sen de belangrijkste milities van christenen en islamieten in Liba non, omdat dat alleen de belangen van Israël en de Verenigde Staten dient. Dit heeft een leider van de Hezbollah gisteren in Teheran ver klaard. Sayyed Ibrahim Amin, die ruim een week met een aantal geestver wanten in de Iraanse hoofdstad doorgebracht heeft, verklaarde dat zijn groep, die de steun van Tehe ran heeft, niet kan instemmen met akkoorden met mensen als Elie Hobeika, de leider van de strijd groep „Libanese krachten", die be staat uit rechtse christenen. Een hoge Iraanse functionaris hekelde het akkoord als een feite lijk bestand met Israël. Ahmad Azizi, de voorzitter van de parle mentscommissie voor buitenland se zaken, verklaarde dat elke over eenkomst met de Libanese partij van christelijke Falangisten „neer komt op een akkoord om de strijd met het zionistische bewind te sta ken en daarmee samen te leven". Hoorspel over kernoorlog veroorzaakt grote paniek HELSINKI (Rtr./AP) - Een hoorspel over een kernoorlog tussen de grote mogendheden dat zondag in Finland werd uitgezonden, heeft grote paniek veroorzaakt. Woordvoerders van de radio-om roep zeiden dat het telefoontjes van in paniek geraakte luisteraars regende, overtuigd als zij ervan waren dat het Amerikaanse spel "The Next War" een reportage was. In verschillende delen van het land moesten mensen behandeld worden wegens shock. De directie van de omroep zei dat zij verbij sterd was door de indruk die het spel had gemaakt, ondanks waar schuwingen vooraf, tijdens en na de uitvoering dat sprake was van fictie. Een luisteraar zei de radio te zullen aanklagen omdat zijn vrouw in paniek de auto total loss had gereden. Het stuk, waarin gebruik wordt gemaakt van beroepsnieuwslezers om de echtheid te ver groten, bevat een bericht waarin wordt gewaggemaakt van uitzon derlijk hoge radio-activiteit in de atmosfeer en een aanstaande verklaring van de president van de Verenigde Staten. Dit veroor zaakte de paniek, aldus de omroep. Het Amerikaanse scenario kreeg vorig jaar in de VS een onder scheiding als beste hoorspel. Een spel over interplanetaire oorlog van H.G. Wells, getiteld "The War of the Worlds", veroorzaakte een soortgelijke reactie toen het meer dan 40 jaar geleden in de Ver enigde Staten over de radio werd uitgezonden. De dit jaar overle den acteur Orson Welles maakte er naam mee. TEL AVIV (AP/ANP) - Na de arrestatie van vier Palestijnen, die wer den verdacht van terrorisme hebben Israëlische militairen gisteren op de bezette westelijke Jordaanoever de drie huizen verwoest van de aange houden Palestijnen. In een ander huis werd een kamer volgestort met cement. Alle woningen lagen in het vluchtelingenkamp Fawwar, ten zuiden van Jeruzalem. Radio Israël meldde dat de Palestijnen tussen februari en november een aantal acties hadden uitgevoerd. De achtergebleven familie van een van hen op de puinhopen van hun woning. (fotoANPi VN veroordeelt actie Z.-Afrika NEW YORK (UPI/Rtr./DPA) - Volgens de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is Zuid-Afrika verantwoordelijk voor een recente actie in Maseru, de hoofdstad van Lesotho, waarbij negen mensen de dood von den. De raad veroordeelde gisteren eenstemmig de actie en eist dat Zuid- Afrika een volledige schadevergoeding betaalt aan Lesotho. Verder verzoekt de raad VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar „een of twee" VN-functionarissen naar Maseru te sturen om hem op de hoogte te houden over ontwikkelingen die de territoriale integriteit van Lesotho aangaan. Lesotho heeft het recht onderdak te verlenen aan slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De VN-lidstaten wordt ge vraagd om spoedhulp aan Lesotho te geven ten behoeve van de vluchte- lingensteun. De minister van buitenlandse zaken van Lesotho, Vincent Makhele, zei eerder dat de raid van 20 december is uitgevoerd door Zuidafrikaanse commando's. Dat gebeurde naar zijn zeggen op grond van „ongefundeer de beschuldigingen" dat het ANC (Afrikaans Nationaal Congres) tijdens de kerstperiode vanuit Lesotho acties wilde ondernemen. Polen De politieke politie van Polen is gisteren door een rechtbank in Krakov veroordeeld tot betaling van schadevergoeding aan twee mensen die na hun arrestatie wa ren mishandeld. Voor zover be kend is het voor het eerst in de ge schiedenis van de Poolse Volksre publiek dat de politieke politie hiervoor is veroordeeld. Volgens onafhankelijke bronnen veroordeelde de rechtbank de re gionale leiding van de politieke po litie tot een schadevergoeding van 5.000 zloty (ongeveer 100 gulden) aan twee activisten van de verbo den vakbeweging Solidariteit. De politie moet eenzelfde bedrag over maken aan het Poolse Rode Kruis en voorts schriftelijke verontschul digingen aanbieden aan haar slachtoffers. Duitsers neigen naar neutraliteit HAMBURG (AP) - De meeste (54 procent) Westduitsers willen dat het land gelijke betrekkingen on derhoudt met de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Dat blijkt uit een opiniepeiling blad Stern. Het blad merkte op dat er een verschuiving is opgetreden in de opvattingen van de Duitsers. In mei, na het bezoek van Reagan aan de Bondsrepubliek, vond nog een minderheid (45 procent) dat Bonn even goede betrekkingen met Mos kou zou moeten hebben als met Washington. Verder bleek uit de peiling 'dat meer dan tweederde van de West duitsers tegen de ontwikkeling van een in de ruimte gestationeerd wa pensysteem is. Slechts 19 procent van de bevolking is er voor dat West-Duitsland deelneemt aan het Amerikaanse Strategisch Defensie Initiatief. ATHENE - Griekenland en de PLO zullen volgens afspraak sa menwerken bij de bestrijding van de terreur in Griekenland. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Griekse onderminister voor open bare orde, Thanasis Tsouras. Hij vertelde dat op zijn uitnodiging het lid van het centrale comité van de PLO. Hayel Abdel Hamid, naar Athene was gekomen voor een be raad over de activiteiten van Pale stijnse organisaties die in Grieken land opereren. De PLO-man had nog eens het standpunt van zijn or ganisatie bevestigd dat geen ge weld zal worden bedreven buiten de door Israël bezette zones. door Frans van Hasselt De afspraak lijkt vooral te zijn hét week- gemaakt ter beveiliging van het vliegveld Athene, dat te boek staat als een van de doelwitten van de recentelijk opererende zelfmoord- commando's. Het vliegveld, waar overigens de laatste dagen opval lend weinig te doen was vanwege een staking van het personeel van de meeste buitenlandse luchtvaart maatschappijen, is nu op onge kend intense schaal beveiligd door ruim 1600 man veiligheidstroepen. Op het vliegveld vonden het af gelopen weekeinde vreemdsoorti ge incidenten plaats doordat pilo ten van de Griekse Olympic Air ways tot tweemaal toe weigerden naar Cairo op te stijgen. Er werden namelijk op het laatste ogenblik vier hooggeplaatste Palestijnen on der speciale escorte aan boord ge bracht, waardoor er volgens de pi loten een te hoog veiligheidsrisico rees vanwege de mogelijkheid van Israëlische vergeldingsacties. Een van die vier Palestijnen was nu juist bovengenoemde Abdel Hamid, die ten slotte met een vlieg tuig van een andere maatschappij is vertrokken. De hele gang van za ken moet worden gezien tegen de achtergrond van het veranderende klimaat hier in Griekenland tegen over de Arabieren. Toen Andreas Papandreou in 1981 aan de macht kwam, streefde hij de meest innige betrekkingen na tussen wat hij noemde de broederlijke Arabische natie in het algemeen en de PLO van Arafat in het bijzonder. Deze laatste kreeg ook diplomatieke sta tus. Slachtoffers Dit alles werd door de Griekse publieke opinie wel geaccepteerd, waarbij ook een anti-Israëlische in stelling meespeelde. Maar nu Ara bische gewelddaden steeds vaker schade toebrengen aan de reputa tie van het vliegveld Athene en aan het toerisme naar Griekenland en nu er opnieuw Griekse slachtoffers zijn gevallen op het vliegveld van Rome, beginnen de meeste Grie ken er anders over te denken. Het dagblad „Avriani, de krant van morgen", dat altijd schaamte loos de volksgunst probeert te ex ploiteren, schreef de laatste tijd dat het vliegveld Athene maar hele maal voor Arabieren moet worden gesloten. Premier Papandreou wil natuurlijk graag nog wat redden van zijn PLO-gerichte koers en vooral ook in dit vlak moet zijn laatste initiatief worden gezien. Pikante nevenomstandigheid is ten slotte, dat de machtige minister van binnenlandse zaken en open bare orde, Agamemnon Kout- soyorgas, juist in deze kritieke da gen op een uiterst luxueuze cruise vakantie is naar de Bahama-eilan- den. Dit is hem op scherpe kritiek komen te staan, ook in de rege ringsgezinde pers. De Griekse tele visie deelde gisteravond laconiek mede, dat hij deze kritiek inmid dels had beantwoord, maar zei niet hoe. Dit lijkt te bevestigen dat de minister uit de gratie is. En juist hij had als spreekbuis de bovenge noemde Avriani. Lyssaridis tweede man op Cyprus ATHENE (GPD) - Drie weken na de Grieks-Cyprische parlements verkiezingen heeft de moeizame en langdurige verkiezing van een par lementsvoorzitter gisteren een ui terst verrassend resultaat gekre gen. Als winnaar kwam uit de bus dr. Lyssaridis, voorzitter van de kleinste partij in het parlement, de socialistische Edek. Lyssaridis kreeg ook de stem men van de Democratische Partij van president Kyprianou. Lyssari dis, lijfarts van wijlen president Makarios, is tegenstander van de al jaren lopende onderhandelingen met de Turks-Cyprioten onder toe zicht van de VN. Volgens hem moet een oplossing worden afge dwongen door druk op Turkije, dat een deel van het eiland heeft bezet. Dat Kyprianou's regeringspartij dr. Lyssaridis heeft gesteund bete kent dat de kans op een spoedige schikking van het probleem tot nul is gedaald. Volgens de grondwet is Lyssari dis nu de tweede man op het ei land; hij is het ook die Kyprianou bij afwezigheid moet vervangen of, als hem wat overkomt, opvolgen, totdat nieuwe presidentsverkiezin gen zijn gehouden. Iran hervat stedenoorlog BAGDAD (Rtr./AFP) - Bij Iraanse luchtaanvallen op woongebieden in Irak zijn gisteren 24 burgers om het leven gekomen en 21 personen gewond. Dat is van officiële zijde meegedeeld in Bagdad. Volgens Irak vielen twee Iraanse toestellen een woonwijk aan in Chwarta bij het noordelijk deel van het front. Hierbij vonden 21 men sen de dood. Drie personen wer den gedood toen één toestel een aanval deed op het zuidelijke Mis- „Deze misdaad zal niet onge straft voorbijgaan", zo stond in een Iraaks legercommuniqué. Het is voor het eerst sinds de „stedenoor log" van juni dit jaar dat Irak mel ding maakt van Iraanse aanvallen op burgerdoelen. Volgens Iran probeerde de Iraak- se luchtmacht, de zuidelijke Iraan se steden Abadan en Chorramsjar later op de dag aan te vallen. De vliegtuigen zouden echter zijn ver jaagd door luchtafweergeschut. Daarna bombardeerden Iraakse toestellen enkele dorpen buiten Chorramsjar, maar daarbij vielen geen slachtoffers, aldus Teheran. Een Turks passagierstoestel, dat op weg was naar Teheran, is giste ren door Iraakse vliegtuigen ge dwongen naar Turkije terug te ke ren. Volgens een officiële woord voerder in Ankara bevond het vliegtuig zich al in het Iraanse luchtruim toen het door Iraakse toestellen werd onderschept. Het Turkse passagiervliegtuig ging naar Teheran om daar een Turkse minister van staat en een grote de legatie van overheidsfunctionaris sen en zakenlieden op te halen. WASHINGTON (Rtr./AFP) - Een zware Amerikaanse delegatie brengt vanaf 6 januari een bezoek aan Vietnam voor besprekingen over het probleem van de sinds de oorlog in Vietnam vermiste Ameri kaanse militairen. Het bezoek zou al in augustus plaatsvinden maar werd door Washington uitgesteld omdat de Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Nguyen Co Thach, buitenlands verbleef. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Washing ton zei gisteren dat de delegatie on- mitage, onderminister van buiten landse zaken Paul Wolfowitz en Ri chard Childress die lid is van de nationale veiligheidsraad. Het is voor het eerst sinds de beëindiging van de oorlog in 1975 dat een Ame rikaanse delegatie naar Vietnam gaat. De VS en Vietnam hebben vori ge maand voor het eerst een geza menlijke zoekactie gehouden in de buurt van Hanoi op de plek waar indertijd een Amerikaanse B-52- bommenwerper is neergestort. De gevonden stoffelijke resten zijn vermoedelijk echter niet meer te identificeren. Gijzeling Een jongeman die meer dan 30 uur lang twee jongens gegijzeld hield is gisteren door de politie in het Amerikaanse Newport doodge schoten. Een van de twee gijzelaars was kort tevoren bevrijd. De 20-jarige Dennis Lucas had de twee jongens van 14 en 16 jaar zondag in gijzeling genomen en eiste 50.000 dollar en vliegtickets naar Engeland. Zondagmiddag belde hij een radiostation en zei dat hij eerder twee moorden gepleegd had en verslaafd was aan heroïne. Een politiewoordvoerder zei dat na de bevrijding van de eerste gij zelaar gevreesd moest worden voor het leven'van de tweede, waarop besloten werd Lucas door een scherpschutter te laten doden. De tweede gijzelaar werd geboeid op een bed aangetroffen. KAAPSTAD (AFP) - In Kaapstad uitgebreid tot Kaapstad en omge- zijn gisteren 45 Zuidafrikanen, on- ving. Onder de beperkende bepa- der wie verscheidene vooraan- lingen mogen velen van hen niet staande leiders van het Verenigd hun woonwijk verlaten, niets pu- Democratisch Front (UDF), in vrij- bliceren, geen activiteiten verrich- heid gesteld maar direct onderwor- ten voor het UDF, de grootste lega- pen aan diverse maatregelen die le anti-apartheidsbeweging hun bewegingsvrijheid beperken. Deze maatregelen worden opge legd zonder vorm van proces. Onder de vrijgelaten personen i Zuid-Afrika, geen onderwijs geven of "op enigerlei wijze" kritiek leve ren op het optreden van de rege ring. Onder de vrijgelaten opposanten Zoli Malindi, voorzitter van het van het apartheidsbestel zijn veel UDF in de Kaapprovincie, Llewel- journalisten, leraren en studenten, lyn McMaster, een studentenleider Zij moeten de autoriteiten een spe- van de Universiteit van Kaapstad ciale vergunning vragen om hun en een journalist, Rashid Seria. Het beroep uit te oefenen of hun studie merendeel van de 45 was aange- voort te zetten. De beperkingen JOHANNESBURG (GPD) - Win nie Mandela, de vrouw van de tot levenslang veroordeelde ANC-lei- der Nelson Mandela, is gistermid dag opnieuw gearresteerd. Haar ar restatie vond plaats op de snelweg die ten zuiden van het stadscen trum van Johannesburg naar de zwarte woonwijk Soweto loopt. door Ruud de Wit Winnie Mandela kwam om twee lur op het vliegveld Jan Smuts aan ia een bezoek van een week aan tar zij vijf keer haar de Pollsmoor-gevangenis mocht bezoeken. Bij haar aan komst op het vliegveld verklaarde Winnie tegenover de massaal aan wezige internationale pers, dat zij van plan was om naar haar huis in Soweto terug te keren. Op zaterdag 21 december kreeg zij van de Zuidafrikaanse regering een nieuwe banningsorder uitge reikt, die inhoudt dat zij zich niet zonder toestemmming van de au toriteiten in Soweto, Johannes burg of het aangrenzende juridi sche district Roodepoort mag op houden. Maar nog dezelfde avond ging ze terug naar haar huis in So weto. waaroo ze gearresteerd werd Winnie Mandela wordt gearresteerd nadat haar wagen op de snelweg door de politie was klemgereden (foto anpi en overgebracht naar een hotel bij het vliegveld. Ondanks de ban- ningorder besloot ze evenwel op nieuw naar Soweto terug te gaan, waar ze de volgende dag werd aan gehouden. 's Maandags kwam ze reeds voor de magistraatsrechter van Johannesburg, die haar zonder borg weer vrijliet, maar haar wel sommeerde op 22 januari opnieuw voor het gerecht te verschijnen. Sindsdien was ze in Kaapstad. Toen de lange stoet auto's van journalisten, camerateams en vei ligheidspolitie gistermiddag het vliegveld Jan Smuts verliet, werd door een onbekende vanaf een brug over de snelweg een steen of een ander hard voorwerp gewor pen. Dit voorwerp trof de auto van een van de drie advocaten van de familie Mandela, Osman. Deze ver klaarde dat hij „er geen twijfels over had wie verantwoordelijk was voor deze aanslag". Enige kilometers verder werd de stoet opnieuw gedwongen stil te houden, toen de auto waarin Win nie Mandela samen met een aantal familieleden zat, door agenten in burger van de weg af werd ge dwongen. Een veiligheidsagent in burger vroeg Winnie Mandela om haar toestemmingsbewijs zich in Jo hannesburg op te houden, en toen ze dit niet kon overhandigen, arres teerde hij haar. Met geweld werd door een vrouwelijke agent haar kleinzoon Zonba van haar arm af genomen. In de consternatie van de arresta tie, die door talrijke buitenlandse televisie-teams werd gefilmd, viel een aantal harde woorden. Me vrouw Mandela schreeuwde de agent toe, dat hij zijn handen van haar af moest houden. Eerder op de dag had de politie commissaris van Soweto, brigadier Johan Coetzee, reeds verklaard dat Winnie Mandela gearresteerd zou worden als zij naar Soweto zou te rugkeren. Hij beschuldigde haar van „het zoeken naar een confron tatie met de politie en internationa le aandacht". Na haar arrestatie verdween de auto met Winnie Mandela met gro te snelheid in de richting van het politiebureau van Krugersdorp, op ongeveer 35 kilometer van Johan nesburg.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7