Protesten bedrijven in binnenstad tegen bestemmingsplannen 'Verval van Leiden parallel met bloei Schiedam' BBC 2 en Anglia toch gehandhaafd Leefklimaat wordt slechter Sociaal-historische studies over Leiden in achttiende eeuw DINSDAG 31 DECEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Ondernemers in de wijken Pancras-West, Pieterswijk. d'Oude Morsch en Transvaal vinden de bestemmingsplannen van de gemeente voor deze gebieden onfat soenlijk tot desastreus. De verplaatsing van een aantal bedrijven en onder meer de Koets- o-theek (door de gemeente beoogd), de beperking van het aantal horeca-vestigingen en bedrijven in deze woonwijken hebben een verarming van het leefklimaat tot gevolg, menen zij. De gemeente wil een aantal bedrijven weg hebben uit de binnenstad onder meer garage Blonk (op de achtergrond) aan de Nieuwstraat uit PancraS-WeSt. - (archieffoto!. Pieterswijk Samengevat brachten gisteren hoofdzakelijk protesterende on dernemers deze bezwaren in tegen de bestemmingsplannen Pancras- West, Pieterswijk, d'Oude Morsch en Transvaal, tijdens een hoorzit ting bij de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State. De belanghebbenden waren enke le jaren geleden al door het provin ciebestuur in het ongelijk gesteld. Garagebedrijf J. Bijl aan de Mid delweg 27 wacht verplaatsing als het bestemmingsplan Pancras- West ongewijzigd wordt goedge keurd. De gemeente vindt de straat te smal voor een bedrijf en Bijl is te klein gehuisvest, zodat de buurt overlast ondervindt van sleutelen op straat. Bijl bestrijdt dit echter en wil blijven zitten. Van het autobedrijf Blonk, aan de Nieuwstraat, vindt de gemeente dat dit te veel verkeer aantrekt. Ook hier moet verplaatsing uit komst bieden. In dit pand wil de gemeente winkels en horeca vesti gen en op de verdiepingen erboven woningen. Ondernemer N.G. Blonk is daarentegen van mening dat de gemeente te weinig aan dacht schenkt aan het behoud en de versterking van de werkgele genheid in de binnenstad. Palen Voorts stelde hij dat zijn bedrijf minder verkeer'aantrekt dan bij voorbeeld de de Sandërsgarage zal doen. De buurt ondervindt geen hinder van het bedrijf, aldus Blonk. Volgens hem past handha ving van zijn bedrijf nog het beste in het gemeentelijk beleid. Wat mogelijke verplaatsing betreft: in 1978 is het voor het laatst overleg gepleegd tussen Blonk en de ge meente, hield deze voorzitter dr. G.H. Veringa en de staatsraden, mr. Chr. van Veen en dr. H.C. Wyt- zes voor. Voor verplaatsing hoeft loodgie ter J. de Vrind aan de Beschuit steeg niet te vrezen. Zijn bezwaar richt zich dan ook tegen de beper kingen, die zijn bedrijf in het be stemmingsplan worden opgelegd. De Vrind zegt meer laad- en los plaatsen nodig te hebben. De in gang van zijn bedrijf is met palen afgesloten. "Wij zitten hier al sinds 1924. Nu trekt het economisch weer aan en worden we aan alle kanten beperkt", aldus het bedrijf. Woordvoerster mr. G.C. Schramm van de gemeente gaf lucht aan haar bezorgdheid. "Het bestemmingsplan Pancras-West is in 1981 vastgesteld en werkt goed. Als bezwaren gegrond worden ver klaard moeten we terug naar af'. De verlangens van De Vrind noem de zij gisteren niet realistisch. Over Bijl meldde Schramm dat dit bedrijf beter af is met verplaat sing, dan dat het aan de verplich tingen van de hinderwet moet vol doen. 'Wegbestemmen' (het uit een bestemmingsplan schrappen met het oog op toekomstige verhui zing) met subsidie is voor Bijl gun stiger, redeneerde zij. Verplaatsing van Blonks autobedrijf ten slotte, Staat even op laag pitje. Volgens mr. Schramm wil de gemeente eerst nog een akkefietje met deze ondernemer in d'Oude Morsch af handelen, waarover verderop meer. D'Oude Morsch Het heetste hangijzer in d'Oude Morsch is de Koets-o-theek. De provincie Zuid-Holland heeft al uitgesproken dat deze disco op den duur uit de Kruisstraat 30-40 moet verdwijnen. Zowel qua oppervlak te als gevelbreedte zou de Koets-o- theek niet in de buurt thuishoren. Tevens biedt de disco te weinig stallingsmogelijkheden voor (brom)fietsen. Het bestemmings plan geeft aan dat op de huidige plaats woningen moeten komen. Advocaat Van der Pluijm ont kende, namens de Koets-o-theek, niet dat zich overlast voordeed, maar dit zóu beperkt blijven tot rond de sluitingstijden. Volgens deze jurist kost verplaatsing meer dan een miljoen gulden. "Mogelij ke verplaatsing wordt steeds als een vaststaand feit aangenomen, terwijl daarover onvoldoende en onvoldoende vruchtbaar overleg heeft plaats gehad", aldus Van der Pluim. Hij noemde het verspilling om voor de bouw van vier huizen op de plaats van de Koets-o-theek, zo veel, geld uit te geven. Volgens gemeenteambtenaar A.J.M. van Paridon is verplaatsing van de Koets-o-theek voor de ge meente erg belangrijk. Er wordt nog steeds naar gekeken. "Het feit dat het nog niet is gelukt, maakt alleen maar duidelijk hoe moeilijk het is om een overlast veroorzaken de uitspanning elders onder te brengen", aldus deze ambtenaar. Ondernemer N.G. Blonk verzette zich tegen het feit dat zijn (autobe drijven in d'Oude Morsch worden wegbestemd, aan de Narmstraat 2 en aan het Galgewater (Calex). Op de laatstgenoemde plaats moeten zes eengezinswoningen komen. "De vergoeding die mij is geboden voor de verplaatsing is onfatsoen lijk laag. Dat bedrag durf ik hier niet eens te noemen", aldus Blonk. Verplaatsing van Blonks bedrij ven zal echter pas mogelijk zijn, als de gemeente diens panden koopt (zoals dat ook geldt voor Blonks gebouwen aan de Nieuwstraat in Pancras-West). Zolang Blonk eige naar is, mag hij zijn bedrijf uitvoe ren. Dat gaat overigens ook op voor de Koets-o-theek. Van het rijk zou de gemeente overigens geld moeten krijgen om in een stadsvernieuwingsgebied als d'Oude Morsch de benodigde aankopen te verrichten en de be drijven te verplaatsen. Er bestaat momenteel ook een regeling, waar bij de gemeente subsidie geeft voor verplaatsing van 'wegbestem- de' bedrijven. Voorzitter J. Wieles van de ver eniging Pieters- en Academiewijk en H.Th. ten Have als vertegen woordiger van de Leidse horeca trokken van leer tegen de in het be stemmingsplan Pieterswijk voor gestane beperking van het aantal horeca-vestigingen. "Dit is desa streus voor de wijk", viel er te be luisteren. Beiden maakten tevens bezwaar tegen de onzekerheid die de horeca te wachten staat. De gemeente heeft namelijk nog niet duidelijk gemaakt welke cafés en hoeveel zullen moeten afvallen. Gemeente woordvoerster mr. G.C. Schramm liet daarop weten dat de gemeente nog eens zal bekijken hoe de be perking van het aantal horeca-uit- spanningen precies zal uitvallen. Namens een aantal bedrijven in de wijk maakte mevrouw Brinks nog eens duidelijk dat parkeerpro blemen de Pieterswijk zullen blij ven kwellen, als gevolg van het door gemeente opgestelde bestem mingsplan. "Er wordt geen recht gedaan aan het centrum. Dé' ge meente moet rekening houden met het bestaande tekort aan parkeer plaatsen en de toenemende par keerdruk. De Sandersgarage lost wat dat betreft niets op". Zij wees erop dat de nood binnen enkele maanden nog hoger zal worden, wanneer na het gereedkomen van deze garage, het Pieterskerkhof ta boe is voor gestald autoblik. Transvaal De eerder ten tonele gekomen Ten Have (nu namens de onderne mers van de Morsweg) betoogde gisteren dat het bestemmingsplan Transvaal te gedetailleerd is om de ondernemers gehoor te kunnen la ten vinden voor hun bezwaren. "Het is zo technisch dat de ge meenteraad het ook niet meer vol gen kan. Straks zitten wij met de brokken". De bezwaren van de onderne- Nieuw voorstel kabeltelevisie: mers richten zich vooral op de be perking van de vestigingsmoge lijkheden voor ondernemers. Vol gens Ten Have kunnen straks al leen nog winkels en cafetaria's zich in het gebied vestigen. "Geen kleinschalige bedrijvigheid. Dat past niet in het gemeentelijke be leid. Wrj willen het klimaat in de straat levendig houden". Ten Have sprak voorts ook zijn bedenkingen uit tegen de door de gemeente ge plande beperking van het aantal winkels en horeca-uitspanningen. De bezwaren tegen dit bestem mingsplan richten zich verder op de bouw van een kas achter een bloemenzaak aan de Morsweg 103. Een buurman vindt dat deze zijn uitzicht zal bederven. Over de bezwaren tegen het kwartet bestemmingsplannen zal de Raad van State zo snel mogelijk - dat duurt meestal minstens een aantal maanden - advies uitbren gen aan de Kroon, die daarop een beslissing neemt. Dan zijn de plan nen onherroepelijk vastgesteld. Winkeldieven aangehouden LEIDEN - Drie Amsterdammers, een 22-jarige en een 41-jarige vrouw en een man van 26 jaar, zijn gisteren aangehouden in verband met winkeldiefstallen die zij in de stad hadden gepleegd. Eerst sloe gen zij hun slag in een lederwaren- zaak aan de Haarlemmerstraat, waar zij zeven ceintuurs ter waarde van vijfhonderd gulden meena men. Vervolgens bezochten zij een modezaak aan de Breestraat, waar hun buit drie deux-pièces ter waar de van ruim twaalfhonderd gulden bedroeg. Toen zij vervolgens uit een sportzaak aan de Breestraat met een aantal trainingspakken probeerden weg te komen, hadden zij pech, want een tweetal bedrijfs- controleurs van het warenhuis aan de overkant had het in de gaten en hield het drietal aan. LEIDEN - BBC 2 en Anglia TV (ITV) blijven toch op het kabelnet in Leiden en omgeving. De nieuwe zenders Sky Channel en Europa TV kunnen de aangesloten ge meenten naar keuze doorgeven, als daarvoor tenminste voldoende ka nalen beschikbaar zijn. Aldus luidt een nieuw voorstel van dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling die ont- vangstmast voor kabeltelevisie in Oegstgeest beheert. Op 15 januari spreekt algemeen bestuur zich over het voorstel uit. Er is al een aantal voorstellen ge lanceerd over de kabeltelevisie voor Leiden en omgeving omdat na de invoering van de Mediawet de kabelbeheerders een verplicht pakket (minimaal Nederland 1, 2 en 3, BRT 1 en 2 en een lokaal ka naal) zullen moeten doorgeven. Omdat er nu echter ook een schotelantenne beschikbaar is, zo dat de satellietzenders Sky Chan nel en Europa TV kunnen worden doorgegeven, moeten de kanalen zo worden gerangschikt dat iedere deelnemende gemeente aan haar trekken komt. Voor deelnemers, waarvan het net niet geschikt is voor het doorgeven van 18 zenders, zou de herschikking onoverkome lijke bezwaren opleveren Om uit deze impasse te geraken en alle aangeslotenen gebruik te kunnen laten maken van het nieu we aanbod (Europa TV en Sky Channel) had het dagelijks bestuur aanvankelijk voorgesteld Anglia TV (ITV) tijdelijk te laten vervallen ADVERTENTIE LAMM\t MODE Uw mantel veranderen en/of repareren Gebr.Van der STELT verzorgt alles zeer vakkundig op eigen atelier. Tevens hebben wij de enige ech te garantielabel van de stichting Bont- waarborg. Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit. (jcdr. van /er ótefb Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein Tel. 023-312086 Bergen, Hertenlaan 8 ten behoeve van Sky Channel en Europa TV en BBC 2 één kanaal te laten delen. De herschikking, stel de het dagelijks bestuur voorts voor, kan dan worden uitgesteld tot na de behandeling van de Me diawet in de Tweede Kamer. In hun reacties hebben de deel nemende gemeenten zich echter in meerderheid uitgesproken voor het tijdelijk laten vervallen van Anglia voor Sky Channel. Zij zijn echter niet akkoord met het beur telings doorgeven van BBC 2 en Europa TV op één kanaal. Derhal ve is dus het nieuwe, hierboven bschreven voorstel op tafel geko men. Het nieuwe voorstel voor een tij delijke herschikking biedt voor de gemeenten met voldoende kanalen de mogelijkheid om TV5 en Music- box op twee aparte kanalen door te geven en Europa TV en Sky Chan nel naar keuze. De definitieve her schikking volgt in 1987. Jongeren gaan man te lijf LEIDEN - Een 38-jarige bewoner van de Mahlerstraat is gisteravond door een groep jongeren mishan deld toen hij wilde voorkomeiT dat zij kerstbomen uit zijn tuin stalen. Omstreeks middernacht kwam de groep, bestaande uit ongeveer vijf tien personen van rond de zeven tien jaar, gewapend met stokken en kettingen een 'bezoek brengen' aan de Mahlerstraat. Toen de be woner zag dat zij bezig waren de kerstbomen uit zijn tuin te halen, zei hij er iets van, waarop een aan tal jongeren hem met de stokken en kettingen te lijf ging. De man moest zich voor een vleeswond aan zijn bovenlip in het Academisch Ziekenhuis laten behandelen. On danks een intensieve speuractie van de politie, kon geen van de jon geren in de kraag worden gevat. Dieven betrapt LEIDEN - Een controleur van een bewakingsdienst heeft vannacht drie personen betrapt bij een in braak in een modezaak aan de Breestraat. Toen hij een kijkje ging nemen omdat de deur openstond, trof hij de inbrekers aan die bezig waren kledingstukken uit de rek ken te stelen. Het drietal nam daar op de benen. De inmiddels gealar meerde politie kon de inbrekers niet meer te pakken krijgen. LEIDEN - Courtvergaderingen. Als het om ernstige conflicten ging,belegden de textiel-werkne mers buiten de werktijd bijzondere vergaderingen. Zo'n courtvergade- ring vond bijvoorbeeld plaats in augustus 1700. door Wim Brands Op de werkplaats waar David Marinier als meesterknecht de lei ding had, was een knecht ziek ge worden. Als tijdelijke vervanger werd Jan Dirkxe in dienst geno men, ook wel bekend als Jan de Westfalinger omdat hij uit Dort mund kwam. Deze Jan kon meteen een deel van zijn loon weer inleve ren. Waarom? Hij kreeg een con flict met Marinier, werd vervolgens door de overige knechts in het on gelijk gesteld en kreeg een boete opgelegd van dertig stuivers. Deze informatie komt uit 'Ar moede en sociale spanning', een geleerd boekwerk waarin een aan tal sociaal-historische studies over Leiden in de achttiende eeuw staat. Voornaamste thema: de de mografische en economische achteruitgang van de stad Leiden in de achttiende eeuw. Boven staande gegevens zijn afkomstig uit het verhaal van Rudolf Dekker; over de arbeidsconflicten in de Leidse textielindustrie. Textiel. "Leiden kende wel een groot sortiment aan beroepen, maar getalsmatig werden die toch verre in de schaduw gesteld door de textiel". En dat wordt vervol gens uitvoerig aangetoond, met be hulp van tabellen bijvoorbeeld, waaruit onder meer blijkt dat in 1749 67,3 procent van de beroeps bevolking werkzaam was in de tex tiel. (Ter vergelijking: op de Velu- we was dat toentertijd 13 procent en in Delft 18,1 procent.) Uit de studie van de al eerder ge noemde Dekker wordt verder dui delijk dat de arbeiders in de tex tielindustrie tot het midden van de achttiende eeuw regelmatig in ac tie kwamen. Nooit gezamenlijk overigens, altijd per groep. Een deel van de verklaring hier voor had in het midden van de ze ventiende eeuw Pieter de la Court al gegeven, schrijft Dekker. De La Court constateerde dat de Leidse bevolking alles behalve een een heid vormde omdat er zoveel ver schillende "natiën, talen, religiën en occupatiën" waren. De crisisperiode rond 1750 vorm de een keerpunt, de werkstaking als actiemiddel verdween vrijwel. "Door de versnelde aftakeling van de textielindustrie had de staking na circa 1770 geen effect meer". "Het heeft lang geduurd voor de Leidse arbeiders weer hun wensen met daadwerkelijke actie kracht gingen bijzetten. Het duurde tot 1882 voor er weer een staking in de stad plaatsvond. We veronderstel len dat de stakers van toen geen weet hebben gehad van de door ons beschreven acties, maar dat de weer op gang komende industriali satie opnieuw een situatie had ge schapen waarin deze actievorm zich kon ontwikkelen". "Van de beroepssectoren waarin de vaders werkten, was de textiel Het Gravensteen in 1763; wie wat op zijn kerfstok had, werd hier soms opgesloten. nijverheid echter het best verte genwoordigd. Tweederde van hen was textielarbeider, meestal in on geschoolde en laagbetaalde beroe- pemals wever en droogscheerder". Dames van lichte zeden. Wan neer ze aan het einde van de acht tiende éeuw werden gearresteerd en aan hen werd gevraagd waarom ze in het lichte leven waren te rechtgekomen, dan luidde het ant woord dikwijls: uit armoede. Schrijft D.J. Noordam in het hoofdstuk 'Uit armoede of door verleiding?', één van de meest inte ressante studies in het boek. Als de prostituée was gearres teerd, werd haar ook gevraagd wie haar klanten waren. "De meest op vallende groep onder deze prosti tuanten werd gevormd door de Leidse studentenbevolking. Bijna in elk verhoor werd de aanwezig heid van studenten vermeld". "De groep viel dan meestal in on gunstige zin op. Studenten liepen dronken over straat, mishandelden soms prostituées op een nare ma nier en brachten geslachtsziekten over. De studentenbevolking was betrekkelijk ongrijpbaar voor de stedelijke overheid, omdat zij niet was onderworpen aan de jurisdic tie van de stad Leiden. Maar tegen over dit vrijgevochten gedrag stond wel het feit dat studenten re delijk betaalden voor wat ze de prostituées aandeden". Hoe geaccepteerd was de prosti tutie? "Uit de verhoren", zo schrijft Noordam, "blijkt van de kant van de wereldlijke overheid soms een duidelijk moralisme, met name in de jaren twintig, maar vooral in de tweede helft van de achttiende eeuw". Na 1760 lijkt dit moralisme tot systeem te zijn verheven, aldus Noordam. Je kunt het volgens hem zien aan het taalgebruik. Dat werd 'fatsoenlijker': vleselijke conversa tie werd vervangen door oneerlijke daden of naar bed gaan, een hoer is een licht meisje en een hoerhuis een slecht huis. Wat deze studie ook zo interes sant maakt, zijn de details die door de schrijver worden verstrekt. Over travestie bijvoorbeeld: "Er was in Leiden in de tweede helft van de achttiende eeuw een aantal prostiuées die zichzelf als man ver kleedden en zo, bijvoorbeeld in hu zarenuniform, over straat liepen. Travestie kwam, in de vorm dat vrouwen zich in mannenkleren sta ken, in de achttiende eeuw niet zel den voor". En dan is er het mooie verhaal over het illuster? duo Adriaantje Loot en Dirk Pret (what's in a na me). Na aanvankelijk in Leiden een bordeel te hebben gerund, ver trokken zij naar Amsterdam, al waar het echtpaar in de Jan Vrie- sensteeg bij de Fluwelen Burgwal een geselhuis dreef. Mannen konden zich in dit oord van plezier geheel naakt, de han den met rode strikken vastgebon den, laten geselen. Maar u begrijpt zeker wel dat een dergelijke behan deling heel wat meer kostte dan een gewone vleselijke conversatie. Gravensteen Gevallen vrouwen werden soms enige tijd opgesloten in het Gra vensteen. Over dit tuchthuis, maar ook over andere inrichtingen, schrijft Peter Spierenburg in 'Fi nanciën en familie-eer'. Alcoholisme, krankzinnigheid, losbandigheid - de redenen waar om de voorouders achter de tralies gingen, laten zich makkelijk raden. Wat dat betreft, is er immers niet zoveel veranderd. (Over alcoholisme gesproken: Rudolf Dekker schrijft in zijn ver handeling over de arbeidsconflic ten in de Leidse textielindustrie dat drank in de achttiende eeuw steeds meer het leven ging beheer sen. Het verval van Leiden liep vol gens hem parallel met de bloei van Schiedam.) Maar er is wel iets merkwaardigs aan de hand met het gevangenis wezen in de achttiende eeuw: niet zelden werden Leidenaars op ver zoek van familieleden opgesloten. Neem de dochter van Jan van Twist. In 1700 vroeg Van Twist om opsluiting van zijn 27-jarige doch ter in het Gravensteen. "Vanwege haar ongebonden gedrag was ze al eens te Schiedam geconfineerd ge weest, maar op belofte van beter schap door haar vader in huis te ruggenomen". Van Twist vond het Blauwhuis te Schiedam te duur. Hij had zeven kinderen te onderhouden. En daar om kwam Clasina in het Graven steen terecht, "buiten kosten van de stad". En dan is er Willem Cleuters, 30 jaar oud. Op 17 december 1705 wordt hij op verzoek van zijn moe der en twee naaste vrienden opge sloten. Van je familie en naaste vrienden moetje het maar hebben. Of moeten we deze gevallen anders interpreteren? Jazeker, aldus Spie renburg, want in de achttiende eeuw lagen de accenten anders. "Aan de ene kant sloot de over heid de misdadigers en marginalen in tucht- en werkhuizen op. Aan de andere kant verzochten particulie ren om confinement in verschillen de typen inrichtingen. Daarbij viel de nadruk op de 'zelfdiscipline- ring' door families, in meerderheid uit de hogere sociale milieus af komstig. Hoewel de schande een groter familieverband kon treffen, werden de zaken primair afgehan deld binnen het kader van het kerngezin". Om nog één keer terug te komen op die Willem Cleuters: hij was be paald geen lieverdje volgens zijn moeder en zijn naaste vrienden, van zijn gedrag viel niets dan kwaad te duchten. De Haveneen buurt waar prostitutie veel voorkwam, eind achttiende

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3