Oegstgeest kan zijn eigen werkloosheid niet oplossen IgjigjjUU Politie neemt maatregelen voor rustige oud en nieuw Oud en nieuw in de Leidse regio (2) Regiogemeenten steken de brand in kerstbomen PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 31 DECEMBER 1985 Werkgroep concludeert na half jaar in rapport: OEGSTGEEST - Een solli- citantenbank instellen, deelneming door werklozen aan sollicitatiecursussen bevorderen, werklozen aan het werk zetten op het ge meentehuis in vakantiepe rioden of in geval van lang durige ziekte, gemeentelij ke voorlichting over allerlei rijksregelingen uitbreiden en een fonds instellen waar uit werkzoekenden kunnen putten als ze activiteiten willen ondernemen die hun kansen op het verkrijgen van een baan vergroten. Dat zijn de voornaamste aanbe velingen die de Oegstgeester werk groep stimulering werkloosheids bestrijding doet in het rapport da1 ze onlangs heeft uitgebracht. In d<; werkgroep, die een half jaar ovef het rapport heeft gedaan, hebber1 de gemeenteraadsleden W. Nijhol* (WD, tevens voorzitter van d<; werkgroep) en drs. W.J. Kakebee* ke (CDA) zitting alsmede een amb tenaar van de afdeling sociale za ken, een werkloze kandidaat nota ris en een dito planoloog. De werk gevers zijn in de werkgroep verte genwoordigd door L.H. Munning- hof-Huls van de Stichting Winkel centrum Lange Voort. De aanbevelingen die de werk groep doet, gaat vergezeld van dt: vaststelling dat de mogelijkheder1 van het gemeentebestuur var1 Oegstgeest om een zelfstandig be leid gericht op vergroting van dc! werkgelegenheid te voeren, be perkt zyn. "Oegstgeest is eer1 woon- en forensendorp zonder ei gen industrie. Het aantrekken var' de landelijke economie vormt dc' sterkste stimulans voor de bestrij ding van de werkloosheid, vooral voor de jongeren". De werkgroep stelt voorts vast dat van de totale Oegstgeestef werkloosheid het zwaartepunt in de administratieve en dienstverle nende sector ligt. Veel werklozen zijn er te vinden in de categroie al gemene diensten, meest onge schoolden. De werkgroep doet niet alleen aanbevelingen maar heeft ook een zeer uitgebreide inventarisatie ge maakt waarin de Oegstgeester werkloosheid, die 386 werkzoeken den groot is, tot in de kleinste de tails in kaart is gebracht. De Oegst geester werkzoekenden zijn uitge splitst in leeftijd, opleiding, ge slacht en de duur van hun werk loosheid. Bovendien worden die cijfers met elkaar in verband ge bracht zodat bij voorbeeld ook te zien is hoeveel vrouwen tussen de dertig en vierenveertig jaar langer dan een jaar werkloos zijn en tot welke beroepsgroep die vrouwen behoren. Het rapport is het directe gevolg van een VVD-initiatief uit novem ber 1984. De Oegstgeester liberalen kwamen toen met de nota Werk loosheid in Oegstgeest op de prop pen. Vervolgens werd een werk groep samengesteld die van de raad de opdracht kreeg onderzoek te doen naar de aard en de omvang van de werkloosheid in Oegst geest. De WD had in haar nota zo'n werkgroep aanbevolen. Reacties "Het valt me op dat hetgeen er nu uit is gekomen al was vastge steld toen de werkgroep werd inge steld". laat PPR-raadslid zich aller minst enthousiast uit over het rap port. "We wisten al dat we begin nende ondernemers moeten subsi diëren en zo. Dit is gewoon papier maken. Ik heb overigens altijd al gesteld zo'n werkgroep niet nodig te vinden. Het gaat hier om uitlo per van een VVD-actie ter bestrij ding van de werkloosheid terwijl die partij de kansen op daadwerke lijke verbeteringen nooit aangrijpt. Concrete voorstellen zoals die wel eens in de raad worden gedaan, subsidies en zo, worden door de VVD immer heel terughoudend behandeld". CD A-fractieleider Van Veen heeft het rapport nog niet doorge lezen maar wil in elk geval kwijt dat "elke actie en mogelijkheid om iets te doen aan de verbetering van de situatie van haanlozen mijn steun heeft". D66'er Wuisman constateert dat het rapport "meer beschrijvend dan beleidsbepalend" is en dat er vooral uit naar voren komt dat Oegstgeest eigenlijk maar weinig kan uitrichten tegen plaatselijke werkloosheid. "Nee, het is niet zonde om dan zo'n rapport te ma ken, je mag toch tot de conclusie komen dat er niet veel aan te doen is", zegt hij. PvdA-wethouder Kohlbeck voert in plaats van fractieleidster Bosman, die het rapport nog niet heeft bestudeerd, het woord. Kohl beck spreekt echter op persoonlij ke titel. "Een knap stukje inventa risatie. Uit het rapport blijkt vooral dat je als gemeente niet meer kunt doen dan aanvullend beleid voe ren. Je moet praktische dingen doen, je kunt niet dwars tegen al lerlei landelijke regelingen in gaan. En als ik dan denk aan het beroem de/beruchte voorstel destijds om op het Oegstgeester gemeentehuis de werktijden van veertig naar ze sendertig uur terug te brengen waardoor haanlozen aan werk kon den worden geholpen en erbij ver tel dat het de VVD is geweest die dat voorstel heeft getorpedeerd- Maar goed, ik wil niet alleen maar negatief zijn, ik heb waardering voor het werk dat is verricht". VVD-fractieleider Rijks wil en kan niet reageren. Hij vertelt dat er in verband met het Kerstreces nog geen fractiestandpunt is en dat hij dat dus ook niet naar buiten kan brengen. ZOETERWOUDE - Oud en nieuw is omgeven met tradities. Zoals bijvoorbeeld het gebruik dat verenigingen de kas trachten te spekken door met oliebollen langs de deuren te venten. In Zoeterwoude maken de leden van de St. Jans Fanfare daar de laatste dagen overuren voor. Nadat de afgelopen dagen huis-aan-huis werd aangebeld om de bestelling op te nemen, volgde gisteravond en vannacht in de supermarkt aan de Rijndijk een slopend, karwei: het bakken van zo'n 10.000 appelflappen, oliebollen en beignets. Bijna 40 man had het daar zo druk mee dat er nauwelijks tijd was voor het schieten van een foto. "Het is eigenlijk een heel bewerkelijke actie", zegt woordvoerder J. Straathof. "We hebben dan ook op het punt gestaan om ermee te stoppen. Maar ja, dit jaar leverde weer meer bestellingen op dan het jaar daarvoor. Dus gaan we nog maar door". Of het oudejaarsgebak wordt gewaardeerd? De fotograaf toonde zich in elk geval lovend over het produkt van de St. Jans: "Zo lekker had ik ze nog nooit gegeten. Zelfs niet bij mijn moeder en dat wil wat zeggen", schreef hij achter op de foto. (foto Fred Rohde) Diverse val- en slippartijen door gladheid LEIDEN - Bij de Leidse politie zijn gisteren enkele gevallen van val- en slippartijen binnen gekomen als gevolg van de gladheid. Een 63-jarige Leidse moest na een val in het station met rugklachten naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overgebracht. Vermoedelijk zat er nog sneeuw onder haar schoenen toen zij ten val kwam. Op de Stevenshofdreef kwam een bestelwagen, be stuurd door een 19-jarige i uit Wassenaar, in een slip te recht. De wagen kwam tegen een aarden wal aan de linker kant van de weg tot stilstand. De schade bleef beperkt tot de linkerkant van de bestelauto. Op de Maredijk botsten gis terochtend twee personenau to's tegen elkaar, toen de i uit een uitrit kwam. Hij stopte voor de aankomende auto, maar gleed door. Ook hier was slechts blikschade het gevolg. Op het Stationsplein kwam een 51-jarige vrouw met haar fiets te vallen als gevolg van de gladheid. Ze liep een flinke buil op c^an haar hoofd. Doek valt voor Pieters WARMOND - In de strijd om de indoor-tennistitels van het district Leiden viel gisteren in Warmond ook het doek voor Marius Pieters, de man die eerder zorgde voor sen satie door de no. 4 geplaatste Jan Pieter Noordermeer zijri illusies te ontnemen. Maar Marius Pieters heeft dus niet lang kunnen genie ten van zijn winst. Op zijn beurt werd hij gisteren uitgeschakeld door een pupil van het Dekker Tennis College, Kees Heemskerk 7-6, 0-6, 3-6. Dat betekent dat Dekker Tennis met zeker één pupil in de finale van het indoor-kampioenschap zal aantreden. De ene halve finale zal gaan tussen Erik Snellenberg en Kees Heemskerk, de andere tussen Jan Siemerink en Michael van der Berg. Bij de vrouwen kan het plaatje van de kampioene nu al worden gemaakt. De Noordwijkerhoutse vechtjas, Heieen van der Berg, zal de titel zeker gaan pakken. In het Kersttoernooi van Dek ker-Tennis was de uitschakeling van de no. 1 geplaatste Mark Post in C door Willem Taat met de merkwaardige score 1-6, 6-1, 1-6. Misschien ligt hier de kans voor Marius Pieters om toch iets uit Warmond mee te pikken LEIDERDORP - In de week van oud en nieuw oude ansichten uil nieuwe prentenkalenders, uitgegeven door 'De Prentbriefkaartverzamelaar'. Ze zijn verschenen in de kust- en bollenstreek en in gemeenten rond Leiden, kosten 13,50 gulden en per gemeente zijn hooguit 350 exemplaren te koop. Vandaag twee kiekjes uit Leiderdorp. Het Leiderdorp van weleerzonder drukke (snel)wegen, hoogbouw en nieuwbouwwijken. Boven een foto van de Hoofdstraat anno 1903. Helemaal vooraan links het toenma lige gemeentehuis. De Dorpskerk stond er toen ook al maar zag er wel wat anders uit dan tegenwoordig. De toren op de foto moest bij de restauratie namelijk plaatsmaken voor een daktoren omdat hij niet paste bij de uit 1620 stammende kerk. Onder: de eerste tolbrug die Leiderdorp ooit rijk was. Gelegen ter hoogte van de Bruggestraat. De koets die midden op de brug is afgebeeld was hoogstwaarschijnlijk van dokter De Bruine. Hij was in die jaren -de foto is gemaakt in 1908- immers de enige die zo'n statig rijtuig bezat? i Leiderdoi Overigens maakt de foto t s duidelijk waarom 1 dorp 'dorp aan de Rijn' wordt genoemd. In Wassenaar al 150 banden in beslag genomen REGIO - De politiekorpsen in de regiogemeenten hebben hun maatregelen getroffen om de oud en nieuw-viering zo rustig mogelijk te doen verlopen. Zo hebben de korpsen van Warmond, Zoeterwoude, Voorschoten, Leiderdorp en Oegstgeest extra personeel inge zet. Ook wordt vandaag en vanavond volop gespeurd naar brandbare materialen als autobanden en kerstbomen. De Wassenaarse politie heeft zelfs al zo'n 150 autobanden in beslag genomen en veilig opgeborgen om te voorkomen dat er al te massale vreugdevuren ontstaan. "De ban den die hier op de binnenplaats lig gen kunnen in elk geval niet meer in vlammen opgaan", meldt een te vreden wachtcommandant vanuit Wassenaar. Een vrije avond en nacht zit er voor dé meeste leden van de korp sen rijkspolitie niet in. In een plaats als Oegstgeest is zelfs spra ke van een verdubbeling van het aantal dienstdoende agenten. En in Zoeterwoude moeten alle zes poli tiemensen die het dorp rijk is dienst doen. Twee doen dat in bur ger, in en om de Klaverhal, waar Utopia vannacht disco draait. De andere vier surveilleren in het hele dorp. In Leiderdorp verwacht men een rustige nacht te hebben, "maar je weet het natuurlijk nooit van tevo ren. We zullen zeker extra surveil leren vannacht", meldt woordvoer der Driessen. Evenals zijn collega's uit andere regiogemeenten heeft hij niet zo veel problemen met eventuele brandjes van 'bescheiden' omvang. "Die vreugdevuren horen bij oud en nieuw. Alleen: ze moeten niet te groot van omvang worden. Van daar die preventieve maatregelen. Zo hebben we een bloemenverko per die 800 kerstbomen over had dringend verzocht die bomen alsje blieft niet mee te geven aan de jeugd". De Voorschotense politie heeft zich voorgenomen om bij elk brandje eerst zelf uit te rukken en. als er geen gevaar dreigt, het rustig te laten branden. "Als je er meteen de brandweer naar toe stuurt vraag je om moeilijkheden. Dat vinden prachtig". deels is ontruimd en waar derhalve wel eens iets zou kunnen gebeu ren. Politiemensen zijn daar in bur ger aanwezig. Voor de Lindehoeve, het jonge rencentrum dat doorgaans veel 'volk' uit buurgemeenten trekt, vreest de politie niet. "We hebben begrepen dat er in e§n plaats als Stompwijk ook wat open is voor de jeugd, dus zal het dit jaar wel mee vallen. Verder hebben we in het jongerencentrum aardig de vinger Speciale aandacht is er in Voor schoten verder voor 'gevoelige plaatsen' als winkelcentrum Noord-Hofland, dat momenteel REGIO - Inwoners van deze regio die op 'legale' wijze van hun kerstboom afwillen kunnen op verschillende kerstboomverbrandingen terecht. In Leiderdorp wordt komende vrijdag de brand in de bomen gestoken. Vanaf zeven uur op het parkeerterrein van RCL in de Bloemerd. Bomen kunnen die dag vanaf tien uur worden ingeleverd bij de volgende punten: Lijnbaan/Wilddreef, Scheppingskerk, Ericalaan tegenover de Van Geer straat, parkeerterrein RCL en de Muzenlaan. De gemeente Zoeterwoude nodigt de plaatselijke jeugd uit zoveel mo gelijk bomen te vergaren. Vanuit het dorp kunnen de kerstbomen ko mende donderdag tussen één en vier uur naar het verzamelpunt langs het Molenpad (bij de gemeenteopslag) worden gebracht. De jeugdige 'Rijn dijkers' kunnen de bomen donderdag tussen een uur en half drie brengen naar het verzamelpunt bij 'De Eendenkooi', van waar ze per vrachtauto naar het verzamelpunt langs het,Molenpad worden gebracht. Voor elke ingeleverde kerstboom wordt een bon afgegeven. Deze bon geldt dan als lotnummer, waarmee een prijs(je) kan worden gewonnen. De kerstboom verbranding zelf wordt in Zoeterwoude op 2 januari gehouden, tussen kwart over vier en half vijf. In Oegstgeest gaat op dezelfde dag, om 19.00 uur, de brand in de bo men. Dat gebeurt op het terreintje aan de Irislaan tegenover het winkel centrum De Lange Voort. De winkeliersvereniging heeft een loterij aan de kerstboomverbranding verbonden. Een avond later, vrijdag de derde, verteren de Wassenaarse bomen bij het Van Polanenpark. Het vurige feest begint om zes uur, tot dat moment kunnen de bomen worden ingeleverd in ruil voor een appel of sinaasap pel en een lot. Dat lot biedt kans op een prijs van 10 of 25 gulden. Op maandag 6 januari branden Voorschotense bomen op het gemeen telijke terrein langs de Koninklijke Marinelaan. Ze kunnen op 3 en 6 januari worden ingeleverd langs de Marinelaan (van 9 tot 12 en van 2 tot 4) en de verlengde Thorbeckeweg (van 9 tot 12 en van 1 tot 3). Alle inleve- raars maken kans op een cadeau. De jeugd van Warmond ten slotte komt dinsdag 7 januari 19.00 uur aan de beurt. Plaats van handeling is de gemeentehaven, bij de brug naar Koudenhoorn. OUD EN NIEUW ARTSEN Leiden De weekenddienst begint woensdag 8 uur en eindigt woensdag om 24 ui Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, De Ruiter, B. Janssen Y. Groeneveld, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeijer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis: R. Taytelbaum, tel. 120266; spreekuur Hogewoerd 138. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jui gens, Fogelberg: S. Smit, Cobetstraat 43. tel. 130177. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bënit, Nieuwenhuis, Roos. Boer, Waard, Arnou: F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel, 760947. Leiderdorp S. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037; spreekuur van 12.30-13 i Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest D. Held, Marelaan 36. tel. 174955. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten C. Meijer. J.W. Frisolaan 13. tel. 2493. Warmond tot woe 8 uur: A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel. 01711-10834, na woe 8 uur: F. Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711- 10030. Wassenaar noord: E.J.J. Op 't Land, Middelweg 21, tel. 13056; zuid: R. van Niekerk, Van Po lanenpark 92, tel. 19014. Zoeterwoude Via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisartsen, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u eventueel wel ke huisarts de dienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552; Apotheek Voorschoten, DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens/R. Koster, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: J. Pels, v.d. Valk Boumanweg 21, Lei den, tel. 896896. Voorschoten, Wassenaar, Zoetewoude: WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. DINSDAG Leiden Oud katholieke kerk, Zoeterwoudse singel - Oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79 - Swing festijn, 01 uur. Zoeterwoude De Westender, Klaverhal - Disco van Utopia, 01-03 uur. DONDERDAG aan de pols. Kijk, je moet de jeugd wel de gelegenheid geven elkaar te ontmoeten. Liever daar dan op straat. We weten nu waar ze zijn", aldus de wachtcommandant. Ook in Warmond ten slotte waakt de politie extra. Niet in het bureau, maar wel op straat. Een woordvoerder meldt te hopen dat het in Warmond bij de gebruikelij ke vreugdevuren blijft. Alle brand bare goederen zijn in elk geval van de straat verwilderd. Leiden Museum van Volkenkunde, Steenstraat 1 - Film, 11 uur, bespeling gamelan, 14 Zoeterwoude Klaverhal - Instuif voor leerlingen basis scholen "met diverse sporten. 9.30-12 Gemeentehuis. Noordbuurtseweg - Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. 19 tot 21 uur. Molenpad - Kerstboomverbranding, 16.15-16.30 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, Statendaalder - Nieuw jaarsontvangst gemeentebestuur, vanaf 20 uur. VRIJDAG Leiden Museum van Volkenkunde, Steenstraat 1 - Film, 11 uur, bespeling gamelan, 14 Stadsgehoorzaal, Breestraat - Optreden Golden Earring met voorprogramma, 20.15 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartier. Van der Marckstraat - Kindermiddag met pop gel - demonstratie Ikebana (bloem schikken), 19.30-21 uur. Kantine RCL, De Bloemerd, nieuw- jaarstoernooi RCL, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - Nieuwjaarsreceptie ge meentebestuur. 20 uur. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog biju bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2