ran 1985 W September Oktober November December ruii Augustus NSDAG 31 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 25 inig. Rellen waren er rond het niet-uitrei- i van de P.C. Hooftprijs aan Stoker en over dood van kraker Hans Kok in een Amster- nse politiecel. Nieuws genoeg kortom, ook stad en streek, waar de opmars begon van tandenborsteltellers. 20. Tien uur dobberde hij met zijn Sia mees Sambi in een lek reddingsbootje rond op de Noordzee, voordat een Brits vissersschip hem in de gaten kreeg. De 32-jarige Oegstgeester arts Jack Riet hoven had met zijn zeilboot een we reldreis willen maken, maar botste te gen een vrachtcontainer. 22. Op de luchthaven van Manchester komen zestig mensen in de vlammen om als een van de motoren van hun toe stel vlak voor vertrek ontploft. 23. Wie op zondag moet worden opgeno men in het Alphense ziekenhuis Rij noord, mag daar om principiële rede nen bezwaar tegen maken. De afde lingsleider van de Westduitse contra spionage, Hans Tiedge, is naar de DDR overgelopen. Het begin van een voor Bonn uiterst pijnlijke spionage-zaak, waarbij ook vele secretaresses op vita le posten blijken te zijn betrokken. 27. Een trieste maand voor acteur Bernhard Droog, die met "Beschuit met muisjes" afscheid zou nemen van toneelgroep Theater en het toneel. Droog stapte voortijdig op omdat hij zich niet kon vinden in de aanpak van regisseur Cees Linnenbank. 29. Het wereldkampioenschap paalzit- ten levert zeven winnaars op. 1. Joop Zoetemelk wordt met zijn 38 jaar op de valreep van zijn loopbaan wereldkampioen wielrennen op de weg. Een kalfje met twee koppen komt in Aarlanderveen ter wereld. 2. Wraak, jaloezie en dan schoten op de Morsweg. Een 47-jarige Leidenaar is de dader, een 47-jarige man uit Tiel het slachtoffer. 3. Burgemeester Goekoop wil cafés in het weekeinde zelf over sluitingstijden laten beslissen. De gemeenteraad moet er nog over praten. 4.Bij Veronica is het deze maand feest. Rob Out laat de champagne knallen, want eindelijk worden de ex-zeepira- ten A-omroep. Het bloemencorso trekt door stad en streek. 5. Vloeken mag, zo schrijft minister Rietkerk in antwoord op schriftelijke kamervragen. 6. Meer dan de helft van de zesdeklas- sers op de basischool schrijft slecht of twijfelachtig. Het 'vredesplatform' in Oegstgeest mag van de burgemeester niet met geluidswagens het dorp rond om handtekeningen voor het Volkspe- tionnement op te halen. Een rel die bij de Raad van State in het voordeel van de vredesstichters wordt beslecht. 7. President Reagan kondigt na zware druk beperkte sancties af tegen Zuid- afrika. Engeland houdt Europese maat regelen tegen het apartheidsbewind te gen. Het volkspetjonnement tegen de kruisraketten begint. staatsgreep 12. KGB-agent Oleg Gordievsky loopt over in Londen. Thacher wijst op zijn aanwijzing 25 Russen wegens spionage het land uit. De Russen doen hetzelfde en zo verwisselen beide gekwetste na ties enige tijd James Bondjes. 13. Francois Mitterrand, geteisterd door het Greenpeace-drama, reist naar Frans Guyana voor de lancering van de Ariane die prompt mislukt. 14. Oud-minister Van Kemenade wordt na een hartaanval met spoed geope reerd in het AZL. 15. China verjongt zijn politieke top: 64 oudjes ruimen het veld. In Zweden mag Olaf Palme na de verkiezingen doorre geren. 17. Prinsjesdag: de meeste mensen gaan er volgend jaar iets op vooruit, maar voor werklozen is er weinig hoop. Ru zie in de hocky-wereld. Tom van 't Hek zegt af na de terugkeer van Ties Kruize in de selectie van de nationale ploeg. 18. Mevrouw Faber, echtgenote van de burgemeester van Hoogeveen, zou haar man op commando van insluipers heb ben willen wurgen. De politie vindt het maar een raar verhaal, maar in huize Faber twijfelt niemand aan haar le zing. 19. Bij een aardbeving in Mexico vallen duizenden doden. Na een jaar praten gaat de gemeenteraad in Oegstgeest ak koord met de vestiging van superkrui denier Digros in het dorp. De winkel komt in een voormalig garage-cpom- plex. 20. De Franse minister van defensie Hernu treedt af omdat hij zelf de op dracht zou hebben gegeven het Green- peace-schip te laten zinken. Voor het eerst wordt een Leids café (aan de Ho- gewoerd) gesloten vanwege aanhou dende vechtpartijen. Het IKV roept ko ningin Beatrix op een plaatsingsbe- sluit rond de kruisraketten niet te teke- 22. De Franse regering geeft toe dat de geheime dienst de aanslag op Green peace uitvoerde. 23. De eerste paal voor de sporthal in het Morskwartier gaat de grond in. De Rekenkamer geeft de marinetop de schuld van het financieel rampzalige Walrus-project. 24. Twee Delftse studenten kraken sa men met hun hoogleraar het landelijk computernetwerk van de PTT. Een beetje voor de lol, maar vooral om aan te tonen hoe eenvoudig dat is. 26. Een speciale gebruiksaanwijzing voor buitenlanders op parkeermeters is niet nodig, want "die betalen toch nooit", zegt de Alphense CDA-fractie- leider Van der Neut, die zijn woorden later haastig terugneemt. Leidse stu denten laten zich door de Bulgaars/ Amerikaanse kunstenaar Christo in spireren en pakken de Lourisbrug over de Herengracht in. 27. De aanleg van de langverwachte Rijksweg 11 is met een jaar vertraagd. 28. Dikke mist hangt boven het omstre den deel van de Rijksweg A4 en zestien auto's knallen op elkaar: zes gewonden. 29.1n de Londense wijk Brixton breken weer rellen los nadat een zwarte vrouw per ongeluk door de politie is doodge schoten. 31. Bloedige overvallen op winkels in België door de 'Bende van Nijvel' Sprak het land één taal, dan was de po litie ook sneller in actie gekomen. 1. Israël bombardeert het PLO-hoofd- kwartier in Tunis, als wraak op de ter reur van Arafat c.s. Weer was er mist en weer waren er ongelukken, dus weer wordt geroepen dat er eindelijk iets aan de Rijksweg A4 moet gebeuren. Ditmaal pakt de Raad voor de Ver keersveiligheid uit. 2. Sparta houdt de eer van Nederland in de Europa-cup strijd hoog door het Hamburgse HSV van Ernst Happel uit te schakelen. Feyenoord en Ajax doen niet meer mee. 3. Gorbatsjov maakt in Parijs bekend dat zijn land bezig is de sinds juni 1984 geplaatste SS-20's te ontmantelen. Lub bers ziet geen problemen: er staan er nog steeds te veel. Nederland zal wel tot plaatsing moeten besluiten. 4. Prins Juliana opent aan de Wasse- naarse Zijdweg het eerste bejaardente huis voor dieren. Er komt ook nog een rusthuis voor katten. Sterker nog: de kauwbortsel van de Leidse tandarts Goudsmit heeft zelfs een heilzame wer king op het tandvlees. Het kabinet bindt de strijd met de alcohol aan. 7. Een Palestijns commando kaapt het Italiaanse cruise-schip Achille Lauro en schiet een Joods/Amerikaanse inva lide man dood. 8. Voor de tweede keer in drie maanden wordt de Digros-vestiging in Oude We tering overvallen. De Leidse mts 'MSG' bestaat 200 jaar. 9. De kapers van de Achille Lauro ge ven zich over. Een dag later onder schept de Amerikiaanse luchtmacht een Egyptisch vliegtuig dat de Palestij- nen in veiligheid wilde brengen. 11. Even was er twijfel, maar het ver lossende woord wordt gesproken: de Valkenburgse paardenmarkt is toch de oudste van het land. De Leidse coördi-' nator van de Boycot Outspan Actie ont vangt dreigbrieven met een kogel er in. 13. Martens wint de verkiezingen. 14. In Starlight, de nieuwe discotheek in Alphen, wordt niet alleen aan break dancing gedaan, maar ook gevochten: twaalf gewonden. Het kabinet steunt de Amsterdamse kandidatuur voor de Olympische Spelen van 1992. 16. Hans de Boer, ex CDA, ex minister, nu ook ex-burgemeester van Haarlem mermeer. Hij wordt de hoogste ambte naar op WVC. 16. Leiden en de universiteit willen dat de Nationaal Natuurhistorische pre sentatie in het Pesthuys wordt onder gebracht. Maar Amsterdam ligt ook op de loer. De Leidse universiteit is bereid de inschrijving te accepteren van de drie studenten die wegens seksistisch gedrag geen stap meer in de collegeza len van de Amsterdamse VU mogen zet ten. 17. Het Italiaanse kabinet-Craxi valt over de kapingszaak, maar regeert na een afkoelingsperiode weer door. 23. Nederlandse Unifil-soldaten breken op en keren terug uit Zuid-Libanon, waar Libanezen elkaar te vuur en te zwaard bestrijden. 25. In een Amsterdamse politiecel over lijdt de kraker Hans Kok onder ver dachte omstandigheden. De komende dagen breken nieuwe (protest)rellen los. Een onderzoek naar de dood wordt als ondeugdelijk terzijde geschoven. Minister Korthals zal zelf het onderzoek leiden. 26. Het Komitee Kruisraketten Nee biedt Lubbers 3.743.455 handtekenin gen aan tegen plaatsing van kruisra ketten. Half Houtrust keert de premier tijdens diens rede de rug toe. 27. De Indiase goeroe Bhagwan wordt opgepakt bij een vluchtpoging uit zijn Amerikaanse commune. Daar rommelt het en werden complotten tegen zijn le ven beraamd. Veel geld is zoek en de belasting is niet betaald. De politie grendelt tevergeefs de Leidse Hout af om een viervoudig verkrachter/aan rander in de kraag te grijpen. 28. Aardbeving of niet: het WK-voetbal in Mexico moeten doorgaan. Nederland zal er niet bij zijn. Het saldo van de in terlands tegen België valt negatief uit. 29. Philips werpt zich met de Ameri kaanse multinational Dupont op de markt voor compactdiscs 30. Wubbo Ockels wordt de nationale held omdat hij als eerste Nederlander de ruimte in mag. De Westduitse hyste rie rond Boris Becker wordt sinds van daag bestreden door een 'Anti-Boris Becker-Club'. 1. De dag is daar: het kabinet besluit tot plaatsing van kruisraketten. Tot het laatste moment blijft het spannen. Vreugde en woede. Vanuit de nog vre dige ruimte spreekt Wubbo Ockels de natie toe. 2. Titus Brandsma wordt zalig ver klaard als 'martelaar voor het christe lijk geloof. 4. Op een Turks feest in de Leiderdorp- se 'Sjelter' wordt een man doogesto- ken. De dader en hij hadden ruzie. 5. De bioscoop wordt in veel plaatsen goedkoper vanwege de strijd tegen de oprukkende videotheek. 7. De Haagse Post wordt op 70-jarige leeftijd op het nippertje van de onder gang gered. Een Tilburgse zakeman en de Leidse uitgever Van Brussel (mijn broer; dus nooit meer vragen na nu) zijn de belangrijkste geldschieters. 8. Het Dierenpark Wassenaar moet eind van de maand sluiten. Er is alleen red den aan als een horeca-keten de zaak overneemt, maar dat willen de voor malige eigenaars niet. 14. De Colombiaanse vulkaan Nevado del Ruiz vaagt een dorp van de Kaart, twintigduizend mensen overlijden, tienduizenden raken gewond. De uit barsting was voorzien, maar maatrege len waren niet genomen. 16. In de christelijk gereformeerde kerk in Rijnsaterwoude onstaat een vecht- parij nadat een gezin de psalmen vals zingt. De familie wordt door de kerke- raad in de ban gedaan. Burgemeester Boelen verbiedt vier weken lang de ochtenddiensten om de gemoederen te sussen. 18. Marie-Anne Koning, ex-PvdA- raadslid in Leiden is in haar nieuwe functie van directeur van een Voor- schotens bejaardentehuis in opspraak geraakt. Ze kan het niet, zo luiden de klachten. 19. Er wordt de komende dagen wat af- gelaclien in Genève waar Gorbatsjov en Reagan elkaar eindelijk spreken. Na drie weken zijn de eerste ruzies al weer een feit. 19. Het WD-iniatief om jeugdseks vrij te laten verdwijnt in een bureaula. Het land is tegen, vandaar. 22. Op de Antillen wordt Croes versla gen, wint Liberia-Peters en rijst de ster van ex-Leidenaar Emans. 23. Desi Bouterse sluit een akkoord met de oude Surinaamse partijen om tot een 'waarachtige democratie' te ko men. Eerst zien, dan geloven, zegt Ne derland. 24. Egyptische commando's bestormen een gekaapt lijntoestel op Malta. De Palestijnse kapers verliezen, maar de prijs is hoog: 59 doden. De moskee aan de Hooigracht in Leiden mag vrijdag middag een geluidsband afdraaien om de belangstelling van de straat te wek ken, want klokkengelui op zondagmor gen mag immers ook. 26. Vijf personeelsleden van McDo nalds worden vastgebonden en beroofd van nog geen 200. De kluis kregen de twee daders niet open. De 20-jarige Wil- leke Bakker wordt gewurgd in haar Voorschotense kamer gevonden. 27. Hulshoff mag de imitatie van de we reldberoemde Rietveld-stoel niet meer verkopen. 1. Hilversum bestaat niet meer. Neder land is op zoek naar Radio 1 t/m 5. Die renpark Wassenaar sluit vandaag na 50 jaar dienst. Het wordt nog druk: 1500 mensen vangen een laatste glimp van de dieren op. 3. Het handjevol Leidenaars dat heeft willen 'inspreken' over de vrije slui tingstijd van kroegen, voelt daar niets voor. De Poolse leider Jaruzelski arri veert voor een omstreden bezoek in Pa rijs. 6. Engeland volgt het voorbeeld van Amerika en stapt uit de Unesco, die te eenzijdig (links) zou zijn. Nederland blijft en heeft goede hoop dat het bete re wordt. Leiden vraagt de wereldbe roemde 'inpakkunstenaar' Christo Mo len de Valk in de lakens te zetten. 7. Prins Claus daagt Privé voor de rech ter dat met zoveel woorden had gemeld dat Willem Alexander met een blondi ne de nacht doorbracht in het Hilton. Privé moet rectificeren. De Leidse Sleuteltjes, 35 jaar lang de trots van Leiden, blijken twee jaar geleden ge ruisloos te zijn opgeheven. 9. Een 17-jarige jongen uit Voorschoten bekent de moord op zijn 20-jarige plaatsgenote Willeke Bakker. Hij brak in, werd betrapt en raakte in paniek. De twee Heineken-ontvoerders zijn in Parijs vrijgelaten, maar Nederland wil ze niet hebben, zodat het duo vast zit in een hotel in Beauvois in afwachting van een veilig heenkomen. 16. Acties van vrachtwagenchauffeurs rond een nieuwe cao leiden tot chaos op de wegen 17. Pierre Carette, de vermoedelijk lei der van de terreurgroep CCC wordt in België gearresteerd. 20. Edward Kennedy zal zich 'nooit' be schikbaar stellen voor het ambt van president van de VS. 21. Drie gangsters die in Nantes rechtzaal in gijzeling namen, geven zich na anderhalve dag over. 23. Nederland is tot het einde van het jaar massaal met atv. Lubbers wordt politicus van het jaar, maar wil niet sa men met de PvdA regeren. 24. Veiling Flora krijgt 2,5 miljoen van Europa voor uitbreidingen. Lubbers en Van den Broek krijgen ondanks alles een uitnodiging van Moskou. Ruud (Vrij Uit) Paauw stopt na elf jaar zijn sportcolumn in deze kr&nt. Schande. 27. Bij de El Al-balies op de vliegvelden van Wenen en Rome worden aanslagen uitgevoerd door Palestijnen: Zeventien doden en zeker honderd gewonden. 30. Italië verwacht nog meer terreur aanslagen: Israël zint op wraak. 31. De kroniek van 1986 kan beginnen: wie ligt er op oudejaarsavond al maan den eenzaam dood? Andrei Gromyko, de langst zittende inister van buitenlandse zaken, ordt opgevolgd door Eduard Sjevard- idze en wordt zelf president van de >wjet-Unie. Volgens gedeputeerde Borgman is it voortbestaan van Dierenpark Was- naar door een verkeerde renovatie- groting onzeker geworden. In de Nieuwzeelandse hoofdstad ickland wordt de Rainbow Warrior n de milieuorganisatie Greenpeace et twee bommen tot zinken gebracht. :n Nederlander komt om het leven, iter blijkt dat de Franse geheime enst achter de aanslag zit. De Leidse iffie-branderij het Klaverblad gaat cht. De fabriek zal plaats maken voor »ningbouw. 15. De spektakelmusical "Ik Jan Cre- mer" heeft zijn première beleefd in Groningen. Pers en publiek zijn en thousiast en dat is maar goed ook want financieel blijkt de produktie te hoog gegrepen. De tournee door het land ging daarom niet door. 24. Een vliegtuig van de Colombiaanse luchtmacht stort met 80 mensen aan boord neer boven de Amazone. 27. Record in de geschiedenis van NCRV's Kerkepad: 9.000 bezoekers in Alphen en omgeving. 27. Milton Obote wordt na 23 jaar met een coup afgezet als leider van Oegan da. 30. De Shell-raffinaderij op Curacao wordt gesloten bij gebrek aan werk. Tweeduizend man/vrouw personeel komt op straat te staan. 2. Een vliegtuig van Delta Airlines stort met 160 inzittenden neer in Texas. Boris Becker wordt op Wimbledon jongste wereldkampioen uit de ge- hiedenis van de open Engelse tennis- impioenschappen. - De gekraakte Zuiderkerk wordt ver- icht aan een projectontwikkelaar, die :t gebouw zal afbreken en er een kan- orpand voor de Riagg zal neerzetten. de Bondsrepubliek wordt Oosten- wijn aangetroffen waarin di- hyleenglycol voorkomt; dat maakt zoeter. De kop van een omvangrijk fschandaal is er af. De Nederlander de Jonge wordt door politiemen- n uit de Nederlandse ambassade in gesleept. Twee weken eer- was hij na een arrestatie wegens de ambassade in gevlucht. rel is geboren, maar uiteindelijk ert De Jonge terug naar de ambassa- 3. Bij een treinramp in Frankrijk val len 36 doden, onder wie twee meisjes uit Hillegom en Lisse. Een paar weken later komen nog eens tientallen men sen bij een Franse treinramp om. In beide gevallen gaat het om 'een mense lijke fout'. 7. Een miljoenenschuld van het Leider- dorpse bedrijf Van Baarsen Wandpla ten leidt tot faillissement en het ont slag van alle 42 werkenemrs. 11. Ajax triomfeert tijdens het Amster dam 110-toernooi door zowel Verona als Atletico Mineiro uit Brazilië in te maken. In West-Virginia worden meer dan honderd mensen ziek na het ont snappen van een wolk gifgas uit de ver- delgingsfabriek van Union Carbide. In december 1984 kostte een ramp bij deze fabriek in de Indiase stad Bhopal 2500 mensen het leven. 12. Vier mensen overleven op wonder baarlijke wijze de op één na grootste vliegramp uit de geschiedenis. Hun 520 mede-passagiers in het JAL-toestel dat in Midden-Japan tegen een berg vloog, werden gedood.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25