iek Kronie Januari Februari Maart April Mei Juni 1. Australië zucht onder een hittegolf, maar Europa krijgt een voorproefje van wat een van de koudste winters sinds jaren zal worden. Aan de Leidse' Hoflaan wordt een vierjarig meisje door haar oom gewurgd. In een Amster damse woning ligt een 67-jarige man al een half jaar dood in bed, maar nie mand mist hem en het zal nog bijna een jaar duren voordat hij wordt gevon den. Leve de vooruitgang. 2. Het militair tehuis in Katwijk brandt af. Parlementaire journalisten zijn unaniem in de uitverkiezing van Cees (RSV) van Dijk tot politicus van het jaar. 3. Hilversum is in verwarring door het plotselinge optreden van minister Brinkman, die reclame in televisie-pro gramma's met boetes van vele tiendui zenden guldens bestraft. Tineke de Nooy ziet er geen gat meer in en staakt haar programma voor Veronica, de snelst groeiende omroep. 4. A DM, de Amsterdamse werf verkeert in doodsnood en vraagt uitstel van be taling. Of er na het RSV-drama nog overheidssteun komt lijkt twijfelach tig. Het gokspel Golden Ten verovert Noordwijk. 5. Scouting, zeg maar de padvinderij, bestaat 75 jaar en steeds meer jongens en meisjes volgen het spoor. Zeker tien duizend Ethiopische joden verruilen via een geheime luchtbrug hun vader land voor het beloofde land. Daar moe ten deze Falasja's wel bewijzen echte joden te zijn. 7. Het is nu goed koud in Nederland. Temperaturen dalen tot - 20 graden. Geen trein rijdt nog op tijd. Een acht tienjarige Leidenaar kukelt met zijn slee tegen een betonnen paaltje op het talud van Rijksweg 4 en belandt met hersenletsel in een warm ziekenhuis bed. 8. "Pyromanen tegen de apartheid" ple gen een aanslag op het Berg en Dalse optrekje van oliehandelaar Deuss, een gefortuneerde dertiger, die verblijft in zijn onderkomen op Bermuda dat hij mede aan zijn contacten met Zuid-Afri- ka heeft overgehouden. 9. Blaffende honden bijten niet, maar toch haalt menigeen verlicht adem bij het nieuws dat de kemphanen in Oost en West weer over wapenbeheersing gaan praten. De glimlachende minis ters Shultz en Gromyko maken dat be kend in Wenen. A. Geerlings, Leidenaar en Neerlands oudste man, wordt van daag 107 jaar. Drs. J.M. den Uyl wordt op gezag van de Universiteit van Am sterdam dr. J.M. den Uyl. 10. Voor de derde keer wordt schaker John van der Wiel in Leiden sportman van het jaar. Minister Smit belooft, ne gen maanden na de 'mistramp', geld voor de beveiliging van Rijksweg 4 tus sen Zoeterwoude en Hoogmade. 12. De kerncentrale is bij het CDA door de kerk. Er mogen er van het kabinet twee komen. De vraag is waar. 14. Yvonne van Gennip zet het schaats seizoen flitsend in met een fraaie twee de plaats bij de Europese Kampioen schappen in Groningen. 18. Dc Leidse tandarts Goudsmit lan ceert een internationaal nouveauté: het kauwborsteltje. Het belooft een goudmijn te worden. 21. President Reagan, die aan zijn twee de termijn begint, moet een grootse in huldigingsparade afgelasten. Het is ook daar te koud. 25. Een mysterieuze steekpartij zet een huis aan de Nieuwe Rijn op stelten. Burgemeester van der Kroft (52) ver huist van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen naar Lisse. 28. Hein Vergeer begint in Eskilstuna zijn triomftocht over de ijsbanen. Frits Schalij maakt het succes op de EK compleet met zilver. Tumult rond het optreden van de ontsnapte crimineel Stanley H. bij Sonja. De Amsterdamse politie voelt zich 'belazerd'. 29. Elke twee minuten probeert een jongere in Amerika zich van het leven te beroven. Jamin is bankroet. 30. Eindelijk, eindelijk. Golden Ten ners kunnen in Leiden bij Holiday Inn in terecht. 31. In het voormalige bordeel Capone in Chicago komt een vr museum. Leerlingen van de 's Graven- haagse Vakschool krijgen hun school geld terug als ze binnen een jaar geen baan vinden. 1. De zilverfabriek is nu echt niet meer. Koninklijke Van Kempen en Begeer, voor de helft failliet, verruilt Voor schoten voor Zoetermeer. Desmund Tutu, zwart voorvechter van mensen rechten in Zuid-Afrika wordt de nieu we bisschop van Johannesburg. 2. Vrouwen zijn vaker depressief dan mannen, zeker als ze in de grote steden, het noorden of het zuiden wonen. Ter Schure wordt bisschop van Den Bosch en de progressieve katholieken zijn weer boos. Ze blijven dat nog een tijd je, want de paus wordt verwacht. 4. Bettine Vriesekoop wint in Barce lona voor de tweede maal de Top Twaalf, het officieuze Europese Kam pioenschap ping pong. 5. Het personeel van de ADM-werf mag van de rechter nog even ademha len, maar veel maakt het niet uit. Er is geen redden meer aan. Seksfilms en harde porno zouden vooral in christe lijke gemeenten veel aftrek vinden. Katwijk behoort zelfs tot de top vijf van Nederland, meldt een groot ver huurder van video-films. 6. Een 'affaire' wordt opgelost: Hans van Dam, directeur van de Leidse Schouwburg, wordt arbeidsongeschikt verklaard en vertrekt per 1 maart. Hij wordt per 1 augustus opgevolgd door Frans Boelen die ziek wordt van zijn vorige werkgever, de VARA. 7. Minister Van Aardenne, sinds RSV aangeschoten wild, krijgt steun van het CDA en kan aanblijven. 10. Drie dagen hielden studenten het Academiegebouw bezet uit protest te gen de studiefinancieringsplannen van minister Deetman, maar vandaag komt een einde aan hun actie, bedoeld om de viering van het 410-jarig bestaan van de universiteit onmogelijk te maken. 11. De tachtig miljoen van 'Eén voor Afrika' wordt goed besteed, verzekert Jos van Kemenade na berichten dat veel hulp Ethiopië niet bereikt. 21. En ja hoor, het kan echt: de tour der tochten, de Elfstedentocht, zet Ne derland op zijn kop. Evert van Ben- them, veehouder te St. Jansklooster, wint en Lenie van der Hoorn, huis vrouw te Ter Aar, is de beste vrouw. 16.000 rijders doen mee, de rest kijkt thuis of op het werk en Arie Kleijweg is er ook weer bij en vindt het nog mooier dan toen. Domper op de feestvreugde: scharreleieren komen vaak gewoon uit de legbatterij, meldt Milieudefensie. 26. Werk aan de winkel voor de eer dergenoemde Van Kempen en Begeer. In minder dan geen tijd moeten 10.000 Elfstedenkruisjes gereed zijn. "Het hart van Alphen moet gaan kloppen", na de bouw van een tien miljoen ver slindend zogeheten multi-functioneel complex op het Thorbeckeplein. 26. Kinderen in de Sowjet-Unie krij gen seksuele voorlichting om het aan tal echtscheidingen en abortussen te gen te gaan. In de VS lijden 20 miljoen mensen honger. 27. Voorhout bepleit een proef van het Samenwerkings Orgaan Bollen streek met een sociaal-rechercheur, in de volksmond beter bekend als tanden borstelteller. 28. Deze krant viert het 125-jarig be staan in de Pieterskerk, waar burge meester Goekoop en commissaris De Koster de aanwezige minister Brink man vergasten op variaties op het P.C.Hooft-thema. 1. Na vele omstreden omwegen trekt de gemeente Alphen het vermaledijde be sluit in dat Marokkaanse meisjes op school geen hoofddoekjes mogen dra gen. Maar ze moeten wel zwemmen en aan biologie doen. Koudekerk heeft een nieuwe burgemeester: Elfers volgt vut ter Swaan op. 2. De regionale omroep Rijnland be gint in de Leidse Merenwijk een proef met een kabelkrant. Katwijk krijgt twee parkeergarages. 4. Nellie Cooman verslaat de onver slaanbare Marlies Göhr uit de DDR tij dens de Europese Indoorkampioen schappen. De Britse mijnstaking is af gelopen. "Thank God", zegt mijn Britse buurman onder de Marokkaanse pal- 7. Drie leden van een Haagse band worden in Rijswijk vermoord. Ze oe fenden in een gebouw waar ook een Su rinaamse verzetsbeweging onderdak had. 8. Het pontje bij Valkenburg wordt uit de vaart genomen. 9. Heineken gaat de pijpjes door buikjes vervangen. Er komen ook ande re kratten, maar daar zit volgens mi lieu-groepen gif in. 10. Tsjernenko, de laatste held van weleer, sterft. Morgen weten we dat Gorbatsjov, 'mister charm', hem op volgt. 12. Katwijk blijkt minder crimineel. 13. Een tandenborstelteller consta teert dat bijstandsmoeder Ria West- strate in Roelofarendsveen een econo mische eenheid vormt met haar vriend. Haar uitkering wordt geschrapt. De Vrouwen Vakbond is solidair en bezet de burgemeesterskamer. Ria krijgt weer geld. Boze ouders houden een dag hun kinderen thuis van de Lusthoflaan- school in Leiden-noord. Het is daar te veel geruzie. Dat was er ook rond de voorgenomen vestiging van textiel-gi- gant Maclntossch in Oegstgeest en Rijnsburg, waarna het bedrijf uiteinde lijk voor Zoeterwoude kiest. Daar zijn toch al verkeersproblemen. 15. Wie meer weet van de moord op de Leidenaar Ben Juffermans maakt kans op 10.000. AVRO's Opsporing Verzocht bracht geen klaarheid. Het Leidse Morskwartier krijgt een sport hal en België kruisraketten. 16. Veel hotels in Noordwijk kunnen de toets der brandveiligheid niet door staan. 21. Jan Wolkers en een Amsterdamse producent bereiken overeenstemming over de verfilming van "Terug naar Oegstgeest". Volgend jaar klaar. 20. De jeugd ziet brood in de zeevisse rij en meldt zich massaal aan op de school voor de zeevisvaart. 22. Menten, de 85-jarige oorlogsmis dadiger, komt vrij. Hij wil op zijn bui ten in Ierland gaan wonen, maar dat wil de regering in Dublin niet. Vijfhon derd cursisten van een computercursus van de LOI moeten een half jaar op hun examen wachten. Het bedrijf gaf de na men door een computerfout te laat door. 26. Beatrix en Claus zijn drie dagen op officieel bezoek in Italië. "Foei", zeg gen de protestanten als ze onze vorstin in het voorgeschreven zwart op de foto zien buigen voor de de paus. 27. Om de stroom gevluchte Tamils te herbergen gelast minister Brinkman de inrichting van 40 opvangcentra. De AMRO-bank moet in één jaar duizend mensen kwijt. 28. Lente in de Keukenhof. Centrum democraten in Leiderdorp waarschu wen dorpsgenoten tegen buitenlan ders. Anti-fascisten slaan met eigen stencils hard terug. 29. Het wordt nog gezelliger in de EG; Spanje en Portugal mogen er op 1 ja nuari ook bij. 1. Nederlandse tafeltennissers worden tijdens de WK in Göthenborg afge troefd door China en Zuid-Korea en ke ren met brons terug. 2. Hilversum zwijgt door een staking van de omroep-technici. Minister Brinkman moet van hun cao afblijven. 3. En wederom zijn de VW's in de duin- en bollenstreek niet somber over de Paasdrukte. 4. C A presenteert het nieuwbouw- plan voor de vestiging aan de Leidse Haarlemmerstraat. 8. Is er nog hoop voor Nederland. Wie" weet? Gorbatsjov belooft een bevrie zing van het aantal SS-20's. 9. De Alphense PvdA suggereert de verplichting voor hondebezitters om met een poepschepje hun route af te leggen. De gemeenteraad ziet er wel wat in, maar laat de keuze van het ge reedschap vrij. De politie grijpt twee Leidenaars in de kraag wegens steun- fraude van 216.000. In het rigide Alba nië overlijdt de vader des vaderlands Enver Hodzja. 12. De gifmaniak, bekend uit de Leid se Merenwijk, slaat toe nabij het Voor- schotense station. Drie honden sterven aan zijn gehaktballetjes. 13. Schande, schande, er is bloemenn- schaarste en de organisatie van het cor so moet in Frankrijk inkopen doen. 14. Een onderzoek in Alphen naar de omstandigheden waaronder een body builder in zijn met spierversterkende middelen bevoorade kamer overleed, levert niets op. 15. Zwart en blank mogen trouwen in Zuid-Afrika. Het wachten is slechts op huizen waar ze ook samen kunnen wo- 16. Het Valkenburgse pontje vaart weer, maar zes dagen lang blijven de vliegtuigen op Schiphol aan de grond. De luchtverkeersleiders staken. 19. Stef Dijkman, ex-CDA, wordt ex- Scholten-Dijkman en sluit zich aan bij de PPR. De wetf van Der Giessen sluit; 1200 man naar huis. 20. Vier bewoners van het Leidse be jaardencentrum Rijn en Vliet worden in het ziekenhuis opgenomen. Ge vreesd wordt voor paratyfus, maar dat blijkt later mee te vallen. De Noordwij- ker Halewijn maakt een schilderij van de paus. Stad Rotterdam Marathon 22. De Portugees Carlos Lopez loopt in de Rotterdamse marathon een nieu we wereldtijd: 2.07.11. 23. Wagenaar, ex-AR, wordt ex-RPF en begint voor zichzelf. 24. Prins Bernhard wordt met maagklachten in het AZL opgenomen en daar met succes geopereerd. 25. Zeker 750 mensen, militairen, brandweerlieden en slachtoffers spelen rampje bij Heineken in Zoeterwoude Rijndijk. Hill Street Blues in Amster dam: agenten gaan 'under cover' de drugshandel te lijf. 30. Alphens enige bordeel aan de Stortemelk wordt, vermoedelijk door omwonenden, 'verbouwd'. 1. Zuid-Holland gaat akkoord met de plannen van prinses Christina om zich een nieuw te bouwen heenkomen te zoeken op de Wassenaarse koninklijke landgoederen De Horsten. Luide protesten van natuurbeschermers blijv(k)en ongehoord. Reagan wil Nica ragua met een handelsembargo mores leren. 2. De eerste Canadees die destijds be vrijd Leiden binnenreed, keert terug. 5. Reagan brengt een onsmakelijk be zoek aan oorlogsgraven van SS'ers in het Westduitse Bitburg. 8. De bezineprijs doorbreekt voor het eerst de twee-gulden-barrière. Prof. Bastiaans mag, ondanks zijn omstre den methode, doorgaan met de behan deling van oorlogslachtoffers. 9. De 15-jarige Marokkaanse Karima Ouchgen springt in de Straat van Gi- bratar wanhopig van een boot om te ontkomen aan een gedwongen huwe- \G 31 DECEMBERljiN 1985 was het jaar waarin kabinet en parlei eindelijk een definitief besluit namen ov< n plaatsing van kruisraketten. Het was 4 rampjaar voor de luchtvaart. Met het bedi m leven ging het weer beter, al merkten de derdduizenden werklozen daarvan nog b lijk met een oudere man. Haar vader, die haar ontvoerde, leek dat een goeie keus. Nederlandse klasgenootjes voe ren met succes actie. 11. De paus arriveert voor een vijf daags bezoek in Nederland. De bood schap blijft onverminderd als vanouds; de bijval, de kritiek en de lach (Popie Jopie) dus ook. 13. Een peutert je uit Voorschoten krabbelt uit het raam, valt tien meter, maar komt er met een hersenschudding vanaf. 14. Een Nijmeegse archeoloog meldt dat aan de Alphense Julianastraat een Romeins castellum heeft gestaan. 15. Het hoge woord is er uit; Van Mierlo maakt zijn rentree als lijsttrek ker van D66. CDA en WD zijn woest op de FNV die drie miljoen uittrekt om de leden uit te leggen welk beleid voor de bond het beste is. Nee, een stemadvies geven ze niet. 16. Een aangehouden verdachte be kent de moord op Leidenaar Ben Juf fermans. De fatale schoten werden uit jaloezie gelost. 17. Het kabinet besluit ruim driedui zend in Nederland verblijvend Tamils naar huis te laten terugkeren. Geen re den tot zorg om de situatie op Sri Lan ka, zegt een onderzoek. Woede, hoon, maar ze gaan toch. 23. De Leidse sociale dienst zegt niet in staat te zijn op tijd de regeling met de tandenborstels uit te voeren. De ou de plataan aan de Castellumstraat in Alphen staat de vooruitgang in de weg. Handtekeningen, de Raad van State, het mocht allemaal niet baten. 26. Een vloedgolf kost het leven aan zeker vijfduizend mensen in Bangla- desj. 29. Drama in Heizel. Tijdens de Euro pacup-finale Juventus-Liverpool stort een tribune in en worden mensen dood gelopen door vluchtende Italiaanse supporters, die in hetzelfde vak blijken te staan als de Britse aanhang. 38 do den en 350 gewonden. Er wordt doorge speeld om erger te voorkomen. Voet bal, live vanaf het kerkhof in de huis kamer. 31. Het nieuwe station Leiden/Voor schoten/De Vink/Stevenshof wordt ge opend. De Merenwijk wacht met smart. 1. De Brusselse voorstad Schaerbeek sluit het gemeentehuis. Er is geen geld meer om ambtenaren te betalen. 3. De hektrawler Arie Ouwehand (KW 122) wint de haringrace. Het eerste em mertje levert 11.500 op voor Green peace. De UEFA straft zwaar na Heizel. Engelse clubs worden voor onbepaalde tijd uit de Europese stadions geweerd. Voor het nationaal team wordt een uit zondering gemaakt. 5. De Italiaanse dirigent Riccardo Chailly (32) wordt de opvolger van Ber nard Haitink bij het Concertgebouwor kest. Haitink gaat naar Covent Garden. Bruidspaartjes zijn in Lisse wel heel duur uit. Volgens Vrij Nederland heeft staatsscretaris Koning hand en span- 6. RCL blijft behouden voor de klasse zaterdagamateurs. 7. De Nederlandse beker is na eenl 1-0 van Helmond Sport gewonnen f voor FC Utrecht. In Brazilië wordfl graf geopend, waarin zich de stoffel resten zouden bevinden van kamp Mengele, die zou zijn verdronkei| heimelijk begraven. 9. De verlaten Leidse Zuiderkerk roept ook u') wordt gekraakt. 11. Hans Kraay, ex-Feyenoord, gaa PSV de techniek doen. Zoon Rolf breekt een lang stilzwijgen en i dat vader Mengele in '79 inderdaa} overleden. Van Aardenne keert i verkiezingen niet in de Kamer I Zijn stap heeft alles met zijn leeftij niets met RSV te maken. 12. Europese ministers stellen c drag tegen het sportgeweld op.f Leidse wagenmaker van' de Oude j kenmarkt is overleden. De geme koopt zijn pand en wil er ee van maken. 13. Atoompacifist Meindert verlaat het leger, omdat hij 'toch ontslagen zal wórden' va zijn kruisrakettenverzet. Links kaar in Katwijk moeilijk te vin< 14. Een TWA-vliegtuig wordt in At»"* gekaapt door moslim-extremistenM1 Beiroet wordt een passagier doof 11 schoten. Na zestien dagen komt er£j» del ijk een einde aan de kaping enfter de 766 gijzelaars weer vrij. (®"s cht 15. Ra, ra, wat doen zij? Na achtonii sjokken en mediteren krijgt menig! zoeker van het Ra-spektakel op Burchtheuvel nog geen vinger acl,... de bedoeling van dit Holland Fest',J" project. lndc !rt\ 17. De Leidse Sleutels worden in fcie. Nederlands voetbalkampioen vaE afdelingsclubs. j, fert 18. het Leidse raadslid mr. M. Zomf le (ook VVD) wordt burgemeester*riJ' Ameland. t brd 20. Woubrugge lost het eleganteijein hondebezitters krijgen daar voor belasting een schepje i de poep kunnen opruimen. |,gi 21. Twaalf Leidse gemeente-ambtb- ren worden wegens belastingfra veroordeeld tot boetes van 6.000. B< 12.500. Wassenaar krijgt na veelfdc doe een naaktstrand; het ligt 'verdaar 1 dichtbij Haags grondgebied. .De nas 'itslj .23. Een Boeing van Air India stort: 329 passagiers in de Ierse zee. Sikh) denten eisen de aanslag op, duisternis over het hoe en wat d| tot vandaag voort. V ■Cl: 24. Francesco Cossiga (57) wordt iijëist stemming (historisch) en met rils c meerderheid (historisch) gekozerhgsi president van Italië. t le 12. Minister Brinkman weigert de P.C.Hooftprijs toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius, alias enz. En nog een tweede rel die dag: Het optreden van Van Aardenne in de RSV-kwestie wofdt in Den Haag veroordeeld, maar een motie van wantrouwen redt het niet. 13. De eerste Nederlandse al vleesklier-transplantatie, uitgevoerd in het AZL, blijkt mislukt. 15. Slopers mogen huishouden in de Hazerswoudse Zwaantjeskerk. De 115- jaar oude kerk is verzakt en levert ge vaar op. 16. De Leidse wethouder P.H. Schou- te, ook WD, wordt burgemeester van Wassenaar. Fred Kuijers, de leider zel ve van de Leidse liberalen, volgt hem op. 18. Onsterfelijk is hij nu, wereldka- mioen Hein Vergeer. Van der Duim wordt derde in Hamar, maar Schalij valt buiten de prijzen. In Katwijk staat de eerste strandtent weer op zijn plaats. Het menu vermeldt erwtensoep.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 24