Chroestjovs schoen en Planta's pukkels De wereld in het jaar 1960 i If DINSDAG 31 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 23 Nikita Chroestsjov: de beuk erin. Wie vandaag Nikita zegt denkt onmiddellijk aan de grote hit waarmee de Britse zanger Elton John de internationale hitlijsten aanvoert. 25 jaar geleden speelt een andere Nikita eerste viool. De Russische leider Chroestjov bonkt met zijn schoen op de tafel bij de Verenigde Naties om zijn argumenten tegen het kolonialisme in de wereld kracht bij te zetten. Deze krant meldt het, evenals de nieuwe Planta-margarine die in eigen land voor grote opwinding en een ondraaglijke jeuk zorgt. Maar er is meer dat de krante-kolommen haalt. De rijkspolitie op het platteland die eindelijk bromfietsen zonder snelheidslimiet krijgt, het Friese dorp Beets dat massaal ziek wordt na het eten van bedorven erwtensoep, Trix Weevers uit Rotterdam die de nationale titel machineschrijven behaalt met 516 aanslagen per minuut of de hervormde dominee die in Zeist een paartje weigert te trouwen omdat de bruidegom zondags voetbalt als semi-prof. Ze worden dat jaar overschaduwd door grote gebeurtenissen als de Olympische Spelen in Rome, de musical My Fair Lady en de vliegrampen waarbij 900 mensen omkomen. Op de Noordzee begint de kleine etherpiraat Veronica schuchter met de eerste lichte muziek en reclameboodschappen. De zuilen schragen nog de onaantastbare Hilversumse omroepburcht. s Corry Brokken: dan sluit ik het gordijn. door Ton van Brussel en Bram van Leeuwen Nederland raakt in rep en roer door wat de geschiedenis zal ingaan als de 'Plan- ta-affaire'. Unilever-dochter Van den Bergh en Jurgens brengt een vernieuw de margarine op de markt die hevig jeu kende huiduitslag en hoge koorts ver oorzaakt. Een nieuwe stof, die eraan is toegevoegd om het beter smeerbaar te maken en minder te laten spatten, is de grote boosdoener. In augustus komen drie miljoen van de gewraakte pakjes Planta in de han del. Dat resulteert in meer dan 100.000 ziektegevallen, waarvan 2 met dodelijke afloop. De paniek bereikt een hoogte punt wanneer begin september mensen ook jeuk krijgen na het eten van andere margarines van Unilever. Het leidt tot een verkoopverbod voor alle margarine van het concern. Unilever krijgt een dag om het kaf van het koren te scheiden. Radio en tv melden allerlei serienummers van verdachte pakjes. In een Leidse winkel "van de Coop Vooruit stormt iemand met een pan vol gebraden vlees de winkel binnen. Of men dit maar even wil vergoeden. De verkoop van 'echte boter' stijgt met sprongen en Brinkers uit Zoetermeer maakt dankbaar gebruik van de misstap van de concurrent. In grote advertenties wordt de kwaliteits Leeuwenzegel ge propageerd. De Planta-affaire leidt tot series ka mervragen en een interpellatie. Bij die gelegenheid kritiseert PvdA'er Lamoert het Unilever concern: 'Er zijn vele halve waarheden verkondigd. Het fabrieksge heim gaat Unilever boven de volksge zondheid'. De multinational komt met een scha devergoedingsregeling. In totaal dienen 6.000 mensen een schadeclaims in. Eind van het jaar is meer dan de helft afge wikkeld. Unilever keert ruim 3 ton uit, ofwel nog geen 100 piek per geval. Supertanker In 1960 kost een liter flessemelk 45 cent, de losse melk is nog 5 cent göed- koper. Voor een liter jonge wordt f 8.35 betaald en voor een pakje siga retten 90 cent. Nog wat meer prijzen: een half pond koffie DE-roodmerk f 1.56, 2'/2 kilo handappelen bij fruit- paleis Dirkse f 1.20, een pond runder lappen bij Maasdam f 1.49 en een strooiertje Zwitserse kaas bij Matze 35 cent. Het befaamde snoepje van de week bij De Gruyter kost 15 cent. 'De nieuwste Philips-superontvan- ger met 53 cm. beeld f995.- plus f25.- voor de pootjes. En een Solex-oto met volautomatische koppeling f 395.-. Spaanse matdorenoverhem- den worden een hit, ze kosten f 11.90 bij P&C. Bij de vrouw valt de rok iets over de knie, op de knie is gewaagd. Bedenk bij dit alles dat de wei standsgrens in 1960 nog onder de 8000 gulden per jaar ligt en de kinder bijslag 75 cent per dag bedraagt. Een linnenmeisje bij het AZL verdient op 16-jarige leeftijd f 135.87 per maand en een schrijver bij de gemeente Lei- muiden f243.- per maand. Economisch gaat het ons land voor de wind. Op de werf Rozenburg wordt de kiel gelegd voor Verolme's eerrste su pertanker. Europa's grootste vracht schip bestemd voor Esso meet 84.000 ton en kan in één keer 105 miljoen liter olie vervo.eren. Het RSV-debacle is nog ver van ieders bed. Voor de KLM breekt het straaltijdperk aan. De nieuwe DC-8 (kosten 25 miljoen) en vernoemd naar luchtvaartpionier Al- bert Plesman overbrugt de afstand Am sterdam-New York in 8 uur. Er volgen nog 11 van deze toestellen. Directeur Holtrop van de Nederland- sche Bank meldt een groei van het natio naal inkomen met 7 en een arbeids- produktiviteit die met 5 stijgt. De looneisen zijn dan ook fors: in de metaal wil men er 6 bij. In de bouw breekt een grote staking uit, het ernstigste con flict van na de oorlog. Twee weken is er op 25 plaatsen geen man op de steiger te vinden. Een dissonant is ook het Socrates-fail- lissement. Met gefingeerde balansen licht de directeur aandeelhouders op voor vele miljoenen. Hij wordt gegijzeld en andere topfiguren gearresteerd. Er komen onwelriekende zaken aan het licht. Tonnen zijn via een schertsorgsa- nisatie De Heilige Daad overgebracht naar Mallorca. In de val worden tal van dochteron dernemingen meegesleurd. Er volgen veilingen van huizen, winkels en fabrie ken. Het restant belandt in 1961 bij de grootste schuldeiser: de Amsterdam- sche Bank. De gasbel Geheimzinnigheid is troef rond de Groningse gasbel. Het is de Belgische senator Leemans die in het Europees Parlement onthult dat er in ons land eet- enorm gasveld van 3 miljard m3 is ont dekt. Economische Zaken, die in het diepste geheim al ijverig sleutelt aan een 'herenakkoord' over de exploitatie, speelt de onschuld: 'Vermoedelijk wordt gedoeld op de aardgasboring bij Slochteren. De daar aangetroffen voor raden kunnen inderdaad van betekenen de omvang worden geacht'. Punt uit. In de politiek gaat het vlak voor de drempel van het nieuwe jaar mis. Pre mier De Quay biedt zijn ontslag aan na dat de kamer het woningbouwbeleid van minister Van Aartsen afwijst. De werkelijke oorzaak is een conflict bin nen de ARP. De fractie poogt Zijlstra en Roolvink te wippen maar Papa Gaay treedt op als grote lijmer. Stof genoeg dus voor Wim Kans oudejaarsconferen- Olympische spelen De sport wordt in 1960 beheerst door de Olympische Spelen. De 'vader van Donald Duck', Walt Disney, tekent voor de openingsceremonie in Squaw Valley. Sjoukje Dijkstra is daar weer onze grote schaatsvedette. Met de Europese titel op zak, behaald voor 8.000 kleumende toe schouwers in Garmisch Partenkirchen, pakt ze dor haar ijzersterke verplichte fi guren het zilver. Haar eeuwige rivale Ca rol Heiss staat op de hoogste trede. Dezelfde volgorde is er een maand la ter bij de WK. Joan Haanappel, bij de EK nog derde, reikt nu niet verder dan een vijfde plaats en tekent later in het jaar een profcontract bij de Wiener Eis- revue. Olympisch eremetaal (brons) is er verder voor schaatser Jan Pesman op de 5.000 meter. In Rome bij de zomerspelen faalt vrij wel de complete Nederlandse ploeg. De oogst blijft steken op drie medailles. Bij het zwemmen zijn er bronzen plakken voor Tineke Lagerberg (400 meter vrij) en Wieger Mensonides (200 meter school). De .beste prestatie komt op naam van Marianne Heemskerk die zil ver verovert op de 100 meter vlinderslag. De ster van het Romeinse Olympische circus is de Amerikaanse gazelle Wilma Rudolph. De 'bruine hinde' raffelt de 100 meter in 11 seconden af, wint ook de 200 meter, en maakt deel uit van het winnen de Amerikaanse sprintkwartet. Driemaal goud In haar schaduw triomfeert het Duitse loopwonder Armin Hary. Naast succes sen van de Amerikaanse kogelreus Bill Nieder, de Australische zwemster Dawn Fraser en de lijfwacht van keizer Haile Selassie, Bikila Abebe, die de marathon op blote voeten wint, is er ook de tra giek. De enige Surinaamse deelnemer, at leet Wim Essgas, ligt nog in bed als zijn serie op de 800 meter wordt gelopen. Zijn begeleider heeft hem de verkeerde aanvangstijd doorgegeven. De Neder landse zwemster Sita Posthumus, die op de 4x100 meter vrij, te vroeg het water in duikt laat Nederlandse medaillekansen in rook vervliegen. Of erger: de Deense wielrenner Jensen overlijdt tijdens de wegwedstrijd aan een zonnesteek. Als het Olympisch vuur al lang is gedoofd blijkt dat niet de zon maar een overdosis doping hem heeft geveld. Ajax kampioen In de nationale voetbalcompetitie be haalt Ajax de landstitel van het seizoen 59-60. Concurrent Feyenoord delft in het topduel met 5-1 het onderspit. Maar de nieuwe competitie is nog geen twee zon dagen oud of in de Kuip is al wraak ge nomen: 9-5. Oranje heeft minder moeite met de Rode Duivels dan een kwart eeuw later. De 'derby der lage landen' wordt met 4-1 gewonnen. Desondanks geen superlatie ven in de sportpers: 'Er werd in zo'n zorgwekkend laag tempo gespeeld dat een paard uit de menagerie van bier brouwer Vanderstock (de Belgische trai ner) het zelf had kunnen bijsloffen'. Fluitist Leo Horn haalt de opening van de sportpagina's als hij een onschuldige kijker een mep om zijn oren geeft na af loop van het duel tussen DOS en DWS(A). Zijn bijnaam 'kattenmepper' verwerft de 'scheids met de grootste bek' pas later. Het Leidse UVS draait nog mee in de rijen van de semi-profs. Na winst op Ve- locitas en De Baronie is een plaats in de 2de divisie veilig gesteld. Voor de ver huizing naar het nieuwe Kikkerpolder- Puur... het woord dat bij Planta's plantaardige vet\en past... dat Planta's natuur zuivere smaak volmaakt typeert. Bovendien... plantaardige voeding" is goede voeding, moderne voeding. Sluit U aan bij deze gezoode opvatting en breng elke dag Planta op tafel. Planta is even puur natuur als appelen, druiven, groenten... Planta - even puur natuur als ver? fruit Zoals de schil t de nieuwe wttkel complex incasseren de blauwwitten een gevoelige nederlaag van stadgenoot LFC. De in de 2de klas amateurs spelen de Kanaries gooien UVS uit de beker competitie na een 2-1-zege, die vooral door uitblinker-stopper Leo de Jong tot stand komt. Een 'monument in de Leidse sport'- wordt in 1960 75 jaar. Het is mevrouw M. Dieben-Konings die vanwege het feit dat ze al een halve eeuw presidente is van Brunhilde een lintje krijgt. 'Genera ties lang schonk ze jonge Leidse vrou wen vreugde en gezonde ontspanning', meldt deze krant. My Fair Lady "Waarom brandt dat theater niet ge woon af, dan ben ik tenminste van dit stuk verlost", zou Wim Sonneveld jaren later na meer dan 1000 voorstellingen van My Fair Lady verzuchten, maar be gin 1960 zijn de voorbereidingen voor een Nederlandse versie van deze succes volle Broadway-musical nog in volle gang. Lars Schmidt, die de Europese rechten bezit komt met zijn vrouw In- grid Bergman naar Nederland om zelf over de produktie te waken. Lang wordt gezocht naar een geschik te "Eliza", het bloemenmeisje waarover prof. Higgins zich ontfermt. Christel Adelaar (Mamalou) en Yoka Berretty worden gewogen en te licht bevonden. De keus valt uiteindelijk op de Sassen- heimse Margriet de Groot, een verras sende debutante. De voorstelling wordt een overweldigend succes: luttele maan den na de premièere zijn al 120.000 be zoekers geteld. Het toneel krijgt zware klappen te ver duren. Cees Laseur (60) overlijdt na een voorstelling van Shakespeare's Winter avondsprookje plotseling aan een hart aanval. De begrafenis van Jan Musch wordt door vele honderden mensen be zocht. Aan zijn baar een erewacht van zijn leerlingen aan de Amsterdamse to neelschool: Guido de Moor, Willem Nij- holt en Jules Hamel. In de bioscopen gaat Ciske de Rat in première. De recensent van deze krant spreekt van "een alleszins acceptabele film en dat kan men in het buitenland niet altijd zeggen als er weer eens een literair werk ter hand is genomen voor verfilming". Dat buitenland erkent de Nederlandse kwaliteit: Bert Haanstra krijgt een Oscar voor zijn documentaire 'Glas'. Marlène Dietrich Veel klassiekers trouwens in dat jaar van regisseurs als Hitchcock (Strangers on a train) en met acteurs als Doris Day, Ava Gardner, Gregory Peck, Jerry Le wis, Clark Gable (die dat jaar overlijdt), Marilyn Monroe, (voor de derde keer ge scheiden, ditmaal van toneelschrijver Arthur Miller), Brigitte Bardot (die be valt van haar zoon Nicolas) en niet te vergeten Marlène Dietrich. Zij wordt naar Nederland gehaald door Lou van Rees. Toen nog geen jury-lid bij het Tob- bedansen, maar de man achter optre dens van vedetten als Judy Garland en Edith Piaf. Holland beleeft ook zijn eerste Grand Gala du Disque. Frank Sinatra, jazz-mu- sicus Thelonious Monk en Willy Alberti worden bekroond. De 'tenore lyrico' krijgt bij de Sleeswijk-revue een con tract. Rudi Carrell lijdt met "Wat een ge luk" een smadelijke nederlaag tijdens het Eurovisie-Songfestival. De winnares van vorig jaar, Teddy Scholten, mag in Londen de trofee uitreiken aan de in middels vergeten 19-jarige Jacqueline Boyer. In steeds meer huizen doet de gram mofoon zijn intrede, maar platenmaat schappijen hikken aan tegen een schaarste aan talent. Overal in het land organiseren ze talentenjachten. Daar mogen onbekenden een proeve van hun kunnen afleggen. Zo wordeh The Blue Diamonds (16 en 18) ontdekt en zingen zij zich met "Ramona" een weg naar de top. Bevrijdingsrel Televisie blijft streng gecontroleerd door de zedenprekers. Het moet vooral lief zijn. 'Tante' Hannie Lips, de eerste omroepster gaat trouwen. Karin Kraay- kamp stopt er na 5V2 jaar mee en na 4V2 jaar maken Theo Erdmans en zijn Maud ook een einde aan de succesvolle reeks van hun spel "Je neemt er wat van mee'. Mies Bouwman is al druk doende met "In de hoofdrol" en de verwachtingen zijn hoog gespannen rond de komst van de zingende spelleider Lou van Burg, die een Nederlandse versie zal maken van zijn in Oostenrijk al beroemde quiz- programma "Een kwartje per seconde". Langzaam slaat de tijdgeest ook in Bussum toe. Ds. Klamer doet zijn intre de als omroeppastor bij de IKOR. Hij wordt het luisterend oor voor "pro bleemgezinnen". Karei Prior, aange zocht om het bevrijdingsprogramma op 5 mei te presenteren, geeft er de brui aan. Hij zou Nederlandse zangers het liedje laten zingen waaraan zij hun roem danken, maar liefst drie nummers kun nen niet door beugel. Corry Brokkens versie van "Milord" is te pikant voor het grote publiek, dat het liedje overigens al kan dromen. Hetzelfde geldt voor "Tante Nel" van Cees de Lange en "He kissed me here, he kissed me there" van Hetty Blok. Niets voor een familieprogramma, oor delen de omroepbazen. Cees de Lange verklaart dat hij in 15 jaar nog nooit één liedje ongeschonden heeft kunnen bren gen, maar het mag niet baten. De aange wezen 'verzetsleider' Wim lbo vindt dat het "maar eens uit moet zijn met de spruitjeswalm op radio en televisie". Koude oorlog Sprookjeshuwelijken tussen prinses Margaret en de society-fotograaf Lord Snowdown en van koning Boudewijn en prinses Fabiola bieden een welkome af leiding voor de koude-oorlogsstemming die het meeste buitenlandse nieuws do mineert. Hoofdrolspeler is Nikita Chroetsjov, de Russische leider, wiens stoorzender tot in de verste uithoeken van de wereld actief is. In het voorjaar brengt de Russische leider met zijn echtgenote Nina een be zoek aan het Parijs van Charles de Gaul le. Diens opstandige Algerijnen vormen dit jaar zo ongeveer de enige kwestie, waarmee Chroetsjov zich niet bemoeit. Misschien dat het daarom lukt het verzet tegen de Franse overheersing met een staat van beleg en zonder militair ingrij pen de kop in te drukken. Tijdelijk, want tijdens een bezoek aan Algiers laait de tegenstand weer op, totdat De Gaulle uiteindelijk instemt met een referendum dat de toekomst van Algerije moet'beze gelen. Voor het zover is zijn duizenden men sen op de been als Nina en haar drie dochters inkopen doen. De dames, die de haute-couture rechts laten liggen en zich louter confectie aanschaffen, stelen de show. Dat leidt in de pers tot de ban ge vraag "hoe het kan dat een veel ge smade dictator zo'n vriendelijk gezin heeft"? De uitwisseling van krachttermen be gint in het voorjaar als de Amerikanen de bouw van een Russische basis op Cu ba ontwaren. Kort daarop trekt Chroets jov fel van leer als een Amerikaans spio nagetoestel, de inmiddels legendarische U2 met Francis G. Powers aan de stuurknuppel, boven de Sowjet-Unje wordt neergehaald. Powers krijgt een propagandaproces voor zijn kiezen en moet tien jaar de cel in. Later zal hij via een ruil voortijdig naar huis kunnen te rugkeren. Maar de boot is goed aan en een voor genomen topontmoeting tussen presi dent Eisenhower en Chroetsjov mislukt op alle fronten tijdens de voorbereiding in Parijs. De Gaulle en de Britse leider Macmillan krijgen 'de opgeblazen ijdel tuit' niet in het gareel. Moskou blijft ex cuus en berechting van de verantwoor delijken eisen. Eisenhower zwicht niet. Kongo De Belgische Kongo is een ander aan knopingspunt voor Chroetsjov om het 'wereld-imperialisme van de VS' aan de kaak te stellen. De opstandige provincie Katanga scheidt zich af en nadat Belgié de orde in de kolonie probeert te herstel len, worden de diplomatieke betrekkin gen door de Kongo verbroken. Een vluchtelingenstroom komt op gang. VN- secretaris-generaal Hammerskjöld roept de Veiligheidsraad bijeen en deze be sluit een VN-leger te sturen. Premier Loemoemba vraagt Moskou militaire bijstand onder het motto "be ver de de duivel, dan de Belgen". Later sluit hij een akkoord met de Verenigde Staten. Chroetsjov is woest en zegt dat Hammerskjöld partij heeft gekozen voor de koloniaüsten en moet aftreden. Als dat niet gebeurt slaat hij in de VN-verga- dering briesend met een schoen op tafel. De hamer van de voorzitter vliegt in stukken. Deze krant schrijft van "clow nerie en onbeschoftheid". Is het vreemd dat het Nobelprijs-comité er niet in slaagt een keuze te maken voor de vre desprijs? De ruzies zullen nog lang voortduren en komen uiteindelijk op het bord terecht van de op 9 november ge kozen Amerikaanse president Kennedy, die zijn rivaal Nixon verslaat. Eichmann Israel haalt een huzarenstukje uit met de arrestatie en berechting van oorlogs misdadiger Eichmann. Hij zou in Israël zijn opgepakt; een latere lezing zegt dat hij in Argentinië werd ontdekt en vrij willig is meegegaan, maar na lang aan dringen komt de aap uit de mouw en geeft premier Ben Goerion toe dat Eich- man door de Israëli's is opgepakt en Ar gentinië uitgesmokkeld. Een ongebrui kelijk actie, die woede en ontzag op wekt. Russen en Amerikanen steken elkaar met vele raketlanceringen in de ruimte naar de kroon. Het is allemaal nog kin derspel bij wat later zal volgen; veel lan ceringen gaan mis of worden afgelast. Twee Russische hondjes zijn de eerste levende wezens die boven gaan kijken. In Engeland worden de kosten van een tunnel onder het Kanaal op 130 mil joen geraamd. Als er snel wordt beslist kan de tunnel er binnen 5 jaar zijn. Nieuwtje op een Brits medisch congres: "De gangmaker", een instrument ter grootte van een luciferdoosje kan wor den ingeplant bij hartpatiënten, die daardoor kunnen big ven leven en "zon der gevaar kunnen traplopen". Blauwe tram In de Leidse regio schrijdt de techniek eveneens voort. Op 7 oktober rijdt de blauwe tram z'n allerlaatste rit van Lei den via Oegstgeest en Rijnsburg naar Katwijk. De vele honderden die op zo merse dagen in 'de Boedapester' naar de kust trekken moeten voortaan met de bus. Dat die 'vooruitgang' niet iedereen be valt blijkt de weken daarna. Het regent ingezonden brieven met kritiek op de service die de bus verleent. Vooral de vertragingen van 20 tot 25 minuten schieten veel reizigers in het verkeerde keelgat. Er wordt dat jaar veel geopend: de Ster-studentenflat in Leiden door prins Bernhard, de aangrenzende Churchill laan door minister Korthals, en het Leid se dierenasiel aan de Besjeslaan. Geen wanklank over de beheerder. De schrijfmachinefabriek Royal McBee opent een gloednieuw bedrijf op de hoek van de Rooseveltstraat in Lei den. Van het door Adler overgenomen bedrijf is nu 25 jaar later niets meer over. Het pand is ingrijpend verbouwd door het confectiebedrijf Amex. Ook het Dierenpark Wassenaar leidt in 1960 nog een zorgeloos bestaan, getuige de opgetogen tekst in ruime adverten ties: het mooiste uitstapje van het jaar in 16 hectare ongerept natuurschoon met prachtige lanen, waterpartijen, de groot ste vogelhal ter wereld en een geheel nieuwe enorme speeltuin. Deze maand kwam de olifant met de lange snuit

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23