LEIDSCH DAGBLAD Gijzelingsplan is mislukt Weinig klachten en minder illegale verkoop vuurwerk Staalconflict tussen VS en EG laait op VS zinspelen op actie tegen Libië HET MOTORHUIS BRUIST... ÉlHet Motorhuis Palestijnse terroristen bekennen: Wageningen verstoken van stroom Digros voor derde keer overvallen Paspoorten Heineken-ontvoerders niet verlengd DINSDAG 31 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37897 DEN HAAG (ANP) - Er is dit jaar veel minder vuurwerk illegaal ver kocht of tegen de regels afgestoken dan vorig jaar. Dat is de indruk van zowel de meeste politiekorpsen als van de stichting Consument en Veiligheid. De politiekorpsen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag noteren minder klachten over geknal. In Amsterdam „zijn er nauwelijks klachten", in Rotter dam „valt het reusachtig mee" en in Den Haag is het „een stuk rusti ger". De verkoop van vuurwerk is on geveer gelijk aan die van vorig jaar, zo meent de vuurwerkhandel. Dit betekent dat de omzet ook nu weer rond de 30 miljoen gulden zal schommelen. Het assortiment heeft geen noemenswaardige ver anderingen ondergaan staat nog steeds voorkeur voor siervuurwerk tegen over knalvuurwerk. Bij twee grote vuurwerkverko pers in Leiden, Van Brussel en Wout Bergers, is er duidelijk spra ke van een stijgende omzet verge leken met vorig jaar. A. van Brus sel van de gelijknamige speelgoed zaak kan echter geen percentages "Het is nogal chaotisch het er op dat de verkoop zo'n 20 procent hoger is dan vorig jaar. Vuurwerk verkoper C. van Dorp heeft tot dusver ongeveer net zo veel verkocht als vorig jaar. "Maar ik verkoop dan ook vrijwel uitslui- S. van Maanen: "Het loopt pri ma, maar of ik nu meer heb ver kocht dan vorig jaar..., ik weet het niet". Vrijwel alle verkopers mer ken dat er meer vraag is naar sier vuurwerk. Dat was in voorgaande tend aan vaste klanten. Bovendien jaren trouwens ook al het geval. stijgende vandaag". Wout Bergers jr houdt verkoop ik alleen aan mensen bo ven de 18 jaar. Ik hoef geen geld te verdienen met de ongelukken van anderen". Enige verkopers hebben daar op gespeeld door het aanbod aan sier vuurwerk aanzienlijk uit te brei- cfen. Wout Bergers: "Er komt voor al steeds meer belangstelling naar de grotere en duurdere artikelen. Ik heb hier een vuurwerkpot van 45 gulden, die gaat vlot over de toonbank". In het nieuwe jaar treedt een wetswijziging in werking die het vuurwerk-assortiment verder zal verkleinen. Per 1 januari is het vol gens de wet gevaarlijke stoffen ver boden om vuurwerk te verkopen dat een grillige baan volgt. „Voet zoekers", „gillende keukenmei den", „vliegende schotels", „rad draaiers" en „luchthuiiers" zullen daarmee officieel tot het verleden behoren. Het gevaar dat aan dit soort vuurwerk kleeft is dat vooral om standers worden geraakt. Degene die het afsteekt loopt minder ge vaar, aldus Consument en Veilig heid. (zie ook pagina 5) WENEN (AP) - De drie Palestijnen die afgelopen vrijdag op het vliegveld Schwechat bij Wenen een bloedbad ont ketenden, waren van plan gijzelaars te maken en de Oos tenrijkse autoriteiten te dwingen hun een vliegtuig te geven om het land te verlaten. Dat heeft de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken Karl Blecha gisteren op een persconferentie verklaard. BRUSSEL (Rtr./AP) - De staalru- tussen de Europese Gemeen- dollar (140 miljoen gulden) kosten, speciale handelsvertegen- schap en de Verenigde Staten is woordiger van de Amerikaanse re- gisteren opgelaaid, nadat de VS gering, Clayton Yeutter, heeft eer- iNNQttmirK Fen zonder overleg een invoerbeper- der al laten weten dat er by de vast- INNbBRUCK ten Oostenrijkse .7 .iji j_ /jiT)h)ic ctnrtta nictarayi m Ha nnhti. king voor Europese staalproduk- stelling van een ten hebben afgekondigd. 'Europa' zal dezer dagen beslissen over ver geldingsmaatregelen. maximum voor de Wnbus stortte gisteren in de nabij- In een EG-verklaring wordt vast gesteld dat de VS niet hebben kun nen aantonen dat de Europese ex port van de betreffende produkten zo sterk is toegenomen dat er een verstoring van de onderlinge han del is opgetreden. Ook wordt Was hington ervan beschuldigd een be lofte aan de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT) te hebben geschonden. De Amerikaanse regering be sloot gisteren de import van halffa brikaten van de staalindustrie in de EG in de periode tot 1989 te be perken tot 400.000 ton per jaar. Vol gens functionarissen van de Euro pese Commissie exporteerde de gemeenschap de afgelopen twee jaar gemiddeld 900.000 ton van de betreffende staalprodukten naar de VS en zal de Amerikaanse maat regel de Europese staalindustrie jaarlijks ongeveer vijftig miljoen Koud Vannacht mogelijk sneeuw of ijzel. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur van nul in het noordwesten tot min 5 in het zuidoosten van het land. Mid- dagtemperatuur om het vriespunt. Ma tige tot krachtige wind uit zuidoost tot De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: af en toe sneeuw, donderdag en vrijdag ook regen en ij zel. Tijdelijk dooi, in het weekeinde opnieuw vorst. 1 januari 1986 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.38 uur. Maan op: 22.29 uur, maan onder: 11.52 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 06.28 en 18.35 uur, laagwater 02.07 en 14.32 uur. 2 januari 1986 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.39 Maan op: 23.49 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 07.11 en 19.22 en 15.16 uur. import van de halffabrikaten waar schijnlijk een uitzondering zal wor den gemaakt voor de export van het Britse staatsstaalbedryf British Steel naar een gedeeltelijke doch teronderneming in Tuscaloosa in de Amerikaanse staat Alabama. Het gaat daarbij om een contract voor de levering van 200.000 ton per jaar, een hoeveelheid die dus nog zou komen bovenop het offi ciële maximum van 400.000 ton. Noordwijker (39) voor woning neergeschoten NOORDWIJK - Een 39-jarige in woner van Noordwijk is vannacht in de deuropening van zijn woning aan de Emmaweg neergeschoten. De man, die door enkele kogels werd getroffen, is levensgevaarlijk gewond naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoerd. Zijn toestand is nog steeds kritiek. Het slachtoffer werd neergescho ten toen hij, nadat er was gebeld, even na half één de deur van zijn woning opende. Het motief voor deze poging tot moord is nog niet bekend. heid van Ótz in Tirol in een 20 ter diepe ravijn. Vervolgens be landde de geslipte bus gedeeltelijk in een beek. Bij de val raakten der tig personen gewond onder wie drie ernstig. De Nederlanders Bart Klooswijk (19) uit Haarlem was een van de gewonden. Hij brak zijn Blecha zei dat drie mensen onder wie een terrorist de dood vonden en 39 omstanders gewond raakten, toen de drie aanvallers handgrana ten gooiden en begonnen te schie ten bij de balie van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Volgens de minister hebben de twee terroristen die de actie over leefden, in afzonderlijke verhoren verklaard dat zij behoren tot de Al Asifa van Abu Nidal, een Palestijn se splinterorganisatie die vijandig staat tegenover de PLO van Jasser Arafat. 'Hun bedoeling was grote ver warring in de vertrekhal te stichten door handgranaten te gooien en bij de balie gijzelaars te maken', aldus Blecha. Indien zij niet met hun gij zelaars konden ontsnappen, zou den zij 'de door hen gegijzelde Is raëlische burgers vermoorden'. Blecha zei dat die opzet mislukte omdat de politie het terreurcom- mando belette de bovenste verdie ping van het luchthavengebouw te bereiken. In plaats daarvan wer den de terroristen door de politie en Israëlische veiligheidsagenten naar beneden gedwongen nadat zij enkele handgranaten in het pu bliek hadden geworpen. De minister zei dat de informatie gebaseerd was op de verhoren van de twee terroristen. Blecha zei dat de terroristen met de gijzelaars naar Tel Aviv wilden vliegen 'om nieuwe acties uit te voeren'. Hij zei dat de twee Palestijnen, die in een gevangeniskliniek ver pleegd worden, 'met grote trots' verkondigden dat zij behoorden tot de groep van Abu Nidal, een Palestijnse leider die tien jaar gele den met Arafat brak. De terreurgroep van Abu Nidal MEER STERZENDTIJD - De zendtijd van de STER moet op nieuw worden uitgebreid. Volgens directeur Smeekes is dat noodza kelijk om te voorkomen dat de STER de concurrentieslag met vooral buitenlandse satelliet-zen ders verliest. „Wij merken nu al een zuigkracht op onze adverteer ders", aldus de STER-directeur. wordt door de Oostenrijkse politie verantwoordelijk geacht voor de op 1 mei 1981 gepleegde moord op het Weense gemeenteraadslid Heinz Nittel, voorzitter van het Oostenrijks-Israëlisch Genoot schap, en een aanslag enkele maanden later op een synagoge die aan twee mensen het leven kostte. De beweringen van de terroris ten dat zij met een groep gijzelaars in een vliegtuig wilden vertrekken, worden volgens Blecha gestaafd door het feit dat de drie mannen, die voorzien waren van drie Kalasj- nikov-machinepistolen en in totaal zeven handgranaten, geen voorbe reidingen hadden getroffen om per auto van de luchthaven te ontsnap pen. So- Winnie Mandela De vrouw van Nelson Man dela werd opnieuw gear resteerd op weg weto. PAGINA Nijmeegse politie geeft aan slachtoffers van inbra ken en vermogendelicten naam van daders zodat schade kan worden ver haald. PAGINA 5 De Nederlandse multina tional AKZO wint de ve zelslag tegen het concern Dupont. PAGINA 9 Thea Limbach en Marieke Stam zijn vrijwel zeker van deelneming aan de EK-schaatsen. PAGINA 15 Het jaar 1985 in woord en beeld. PAGINA'S 24 en 25 WASHINGTON (AP) - De Ver enigde Staten zinspelen op een mi litaire actie tegen Libië als ant woord op de aanslagen op de vlieg velden van Rome en Wenen, vorig week vrijdag. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren bevestigd dat de regering-Rea- gan 'afgepaste en gerichte' militai re vergelding billijkt als middel in de strijd tegen het terrorisme. Tegelijkertijd zei woordvoerder Charles Redman dat de Ameri kaanse regering gelooft dat de Pa lestijnse terreurgroep, die de aan slagen pleegde, bases heeft in Li bië. Ook zei hij dat deze aanslagen de internationale vastbeslotenheid om iets aan het terrorisme te doen, versterkt hebben. Op een vraag naar de mogelijk heid van militaire vergelding door de Verenigde Staten of andere lan den, antwoordde Redman dat de op 2 januari weet waarom VONDELLAAN 80, 2332 AH LEIDEN, TELEFOON: 071-769313 Kerstkalkoenen in lijkenhuis LONDEN (AP) - Het bestuur van de Londense wijk West minster onderzoekt hoe een ca fé-eigenaar zijn diepgevroren kerstkalkoenen heeft kunnen bewaren temidden van 90 men selijke lijken in een gemeente lijk mortuarium. Het schandaalblad Daily Mir ror bracht de zaak aan het licht en publiceerde een foto van do zen kalkoenen die in de diep vrieskamer van het lijkenhuis aan Horseferry Road waren aangetroffen. De naam van het café werd niet genoemd en de Daily Mirror schreef dat de ei genaar verslaggevers van het blad uit de weg was gegaan. Het wijkbestuur bestreed dat de 9 kilo zware kalkoenen op hun morbide bewaarplaats be smet konden zijn geraakt. AmeriKaanse regering gekant is te gen 'een escalerende geweldscy- clus die het zaad in zich draagt van uitgebreidere en meer verwoesten de vijandelijkheden'. 'Maar tegelijkertijd is het en blijft het ons beleid dat terrorisme niet onbeantwoord kan blijven. Wy hebben ons altijd het recht voorbe houden om terreurdaden op geëi gende, afgepaste en gerichte wijze te beantwoorden, en andere gedu peerde staten hebben datzelfde recht', zei hij. Sinds de aanslagen van vrijdag, die 18 mensen het leven kostten en meer dan 100 gewonden veroor zaakten, heeft de Amerikaanse re gering Israël gevraagd terughou dendheid te betrachten om geen groter conflict uit te lokken. Maar uit de woorden van Redman valt op te maken dat de regering-Rea- gan geenszins afstapt van haar standpunt dat militaire actie een te billijken strijdmethode tegen ter rorisme is. 'De militaire optie is een die wij ons altijd voorbehouden hebben', zei Redman. Woorden van een gelijke strek king gebruikte presidentieel woordvoerder Larry Speakes in Palm Springs in Californië, waar president Reagan vakantie houdt. 'Als wij ontdekken wie het zijn, of als een ander land ontdekt wie het zijn en hen aanvalt en wegvaagt, dan vinden wij dat prima', zei Speakes. Surinamers drinken water uit rivier PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Het dorp Wageningen in het westen van Suriname zit sinds zondag in volslagen duisternis als gevolg van een felle brand die de plaatselijke elektrische centrale heeft getroffen. Hierdoor is ook de drinkwatervoorziening ernstig in het gedrang gekomen. De 5.000 zielen tellende gemeen schap was gisteren een groot deel van de dag aangewezen op water uit de rivier. Er is echter een nood- aggregaat aangevoerd waardoor de watervoorziening weer enigszins op gang is gekomen. Eveneens is er een noodaggregraat in het plaat selijke ziekenhuis aangesloten. De autoriteiten hebben de bevol king erop voorbereid dat het nog weken kan duren voordat de stroomvoorziening zal zijn her steld. De ministers Radjkoemar Randjietsing en Kenneth Koole hebben ter plekke poolshoogte ge nomen. Gelet op de gevaren voor de bevolking door de „Egyptische" duisternis is de betrekkelijk kleine politiemacht van het dorp ver sterkt en is er een burgerwacht in gesteld. Het dorp huisvest het modernste en grootste rijstbedrijf van het Ca- ribisch gebied, waarvan de pro- duktie als gevolg van de brand voor onbepaalde tijd is opgeschort. Drie jaar en tbr voor dood steken dealer ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vandaag een 23-jari- ge man uit Arnhem wegens dood slag veroordeeld tol drie jaar cel en terbeschikkingstelling (tbr) van de regering. De rechtbank acht bewe zen dat de man in augustus tijdens een vechtpartij in Arnhem een he- roïnedealer heeft doodgestoken. Officier van justitie mr. W. Roos- male eiste daarvoor twee weken geleden vier jaar cel en tbr. De Arnhemmer stak de heroine- dealer met een mes in de borst toen deze weigerde het geld te geven, dat de dealer nog'schuldig zou zijn aan een vriend. De politie arres teerde de man en zijn vriend kort na de steekpartij. In Oude Wetering ALKEMADE - Voor de derde keer in het afgelopen half jaar is gister middag een overval gepleegd bij het filiaal van de Digros in Oude Wetering. Tijdens het ophalen van de dagopbrengst werd de geldlo- per van Van Gend en Loos Service BV overvallen door een gemasker de man met een pistool. De over valler maakte de geldcassette buit en vluchtte in een gereedstaande wagen met chauffeur. De auto werd later teruggevonden in Roe- lofarendsveen en bleek eerder in Aalsmeer te zyn gestolen. Over de opbrengst kon de politie geen mededelingen doen. In juli en oktober van dit jaar was het Di- grosfiliaal doelwit van soortgelijke overvalsacties, waarbij naar schat ting totaal 100.000 gulden werd buitgemaakt. Die zaken heeft de politie niet kunnen oplossen. Afge lopen zaterdag werd op vrijwel de zelfde wijze een overval gepleegd bij de Digros in Katwijk. Ministerie schrijft ambassades en consulaten brief: DEN HAAG (GPD) - De Neder landse ambassades en consulaten in het buitenland zullen de pas poorten van de twee in Frankrijk verblijvende Heineken-ontvoer ders niet verlengen. Per brief heeft het ministerie van buitenlandse za- ken daarom gevraagd. De paspoor- '."uagwaler 02.46 ten van de twee zÜn reeds geruime Normaal gesproken hebben alle Nederlandse diplomatieke vesti gingen in het buitenland de be schikking over een opsporingsre gister. Degenen die een misdrijf hebben begaan en voortvluchtig zijn, staan in dat register en komen niet in aanmerking voor verlen ging van het paspoort. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft het in de zaak rond de twee voortvluchtige Heineken-ont voerders nodig gevonden om de di plomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland apart te waar schuwen, omdat de twee worden beschuldigd van „een ernstig mis drijf'. In de brief van het ministerie wordt Nederlandse diplomaten in landen waar Nederland een uitle veringsverdrag mee heeft, tevens gevraagd de autoriteiten van die landen aan dat verdrag te herinne ren. Frankrijk is nog steeds op zoek naar een land dat de twee ver dachten wil opnemen. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I P®r maand 22.70 per half jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 256,90 per kwartaal 67,45uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon 2300 VB Lelden. In plaats van opsturen, t

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1