Iimbach en Stam zeker Cosic boos over matige arbitrage EIKT Timman begint op 16 januari Veertig maanden voor supporter Roeiers demonstreren vorm Selectie voor EK Vrouwen Jipi's kampioen Schwarz Weiss klopt Jong Oranje DINSDAG 31 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 15 HEERENVEEN (GPD) - Marieke Stam kan normaal gesproken het EK niet meer ontgaan. De Noord hollandse gaat na twee van de drie onderdelen van een mini-toer- nooitje in Heerenveen aan de lei ding, terwijl ook Thea Limbach gunstige vooruitzichten heeft. Dit tweetal zal daarom nagenoeg zeker Yvonne van Gennip en Ria Visser vergezellen naar het Noorse Gei- thus, waar op 11 en 12 januari de dames om de Europese schaatstitel duelleren. Voor Marieke Stam zou het haar debuut op een EK betekenen. Ze was al wel in twee WK-toernooien aanwezig. Behalve Stam, die op de stroeve ijsvloer maandag zowel de 500 als 3000 meter won, en Lim- LISSE - In sporthal Ter Specke in Lisse werd het vrouwenteam Ji- pi's Tweesprong gisteren kam pioen in de hoogste klasse van de zaalvoetbalcompetitie. De ploeg uit Roelofarendsveen klopte in de laatste wedstrijd Zwarte Wolf met 3-0. Dat was voldoende om concur rent McDonald's (het tweede) voor te blijven. Alleen in de eerste tien minuten, toen Jipi het wat te kwaad had met de zenuwen, was er evenwicht in de strijd. Later nam de titelkandi daat het heft in handen en bouwde door toedoen van Ciska van Eg- mond een 2-0 voorsprong op. In de tweede helft voegde Stefanie Kal- ker daar nog een derde goal aan toe. Merkwaardig genoeg was er van de afdeling Leiden van de KNVB weer eens niemand present om de kampioenen te feliciteren. Niet voor de eerste keer trouwens. Ooit won Zwarte Wolf de beker en was het de zaalwacht die, bij afwezig heid van bondsafgevaardigden, het kleinood uitreikte. Jipi-speelster Maiy van den Hei ligenberg: "Een afgang vind ik het. Diverse wedstrijden van ons heb ben ze dit seizoen gevolgd. Ten hadden ze speelsters nodig voor de selectie van de afdeling Leiden. Daar ben je dan wel goed voor. En nu bij het kampioenschap is er nie mand. Een vreemde zaak". Jipi's Tweesprong 10-15 McDonald's 2 10-13 Zwarte Wolf 10-9 McDonalds 10-9 THB Girls 10-7 Bax 10-7 (Bax degradeert door een slech ter doelsaldo). Houwaart nog vijfjaar bij Brugge BRUGGE (Belga) - Henk Hou waart heeft zijn verbintenis als trai ner van Club Brugge met vijf jaar verlengd. De oud-voetballer van FC Den Haag kwam gisteren tot overeenstemming met het bestuur van de koploper in de Belgische eerste divisie. Het contract van Houwaart liep aan het einde van dit seizoen af. Club Brugge is Houwaarts derde club, waar hij als trainer werkzaam is. Eerder was hij reeds actief bij KV Kortrijk en Cerkel Brugge. bach kunnen voorts Grietje Mul der en Alie Boorsma zich voor de EK-ploeg kwalificeren. Met alleen de 1500 meter, die vandaag wordt afgewerkt, nog voor de boeg zijn de beide Friezinnen van Tjaart Kloosterboers kernploeg al prak tisch uitgerangeerd. Grietje Mulder, die het vorig jaar op het EK debuteerde met de elfde plaats, kan Thea Limbach in theo rie nog van de tweede positie ver dringen, Alie Boorsma kijkt na twee afstanden al tegen een hope loze achterstand aan. Zelfs op de 500 meter, haar beste afstand, kon ze geen winst boeken. Yvonne van Gennip en Ria Vis ser konden de selectieduels aan zich voorbij laten gaan. Dit duo verzekerde zich ruim een week ge leden al van een startbewijs tijdens de interland in Stockholm. Visser en Van Gennip trokken gisteren wel even het trainingspak uit, maar spanden zich niet in op een 500 en 1500 meter. Ook de mannen-kernploeg van Henk Gemser liet zich even op de wedstrijdbaan zien. Het was niet meer dan 'een training in de vorm van een wedstrijdje', zoals Gemser het noemde. Zijn rijders werkten verder het gewone dagprogramma af. 's Morgens om acht uur hadden ze al op het ijs gestaan en in de na middag wachtte nog een kracht training. De beide sprinters Jan Ykema (38,9) en Geert Kuiper (39,3) deden nog wel even hun best. Wegens een overigens niet veront rustend spierpijntje in de lies meldde Ykema zich af voor de 1000 meter. Van der Wiel eindigt als derde Het vliegseizoen is weer geopend. In Obersdorf was er genoeg sneeuw gevallen c openen. De Fin Pekka Suorsa gaat na de eerste sprongen aan de leiding. Alle vijf allrounders reden een vijf-kilometer, dus ook Robert Vunderink en Emiel Hopman, die eerder op een zijspoor raakten. Vunderink ging in een kalm tempo met Hein Vergeer mee, Hopman deed het in zijn eentje nog rustiger aan. Met Egbert Post, die geen lid is van de kernploeg en daarom niet meedeed, gaan Kramer (gisteren in de slotronde gevallen), Vunderink en Hopman over anderhalve week in Davos om twee EK-plaatsen strijden. De winnaar van de kleine vier kamp plaatst zich automatisch. Wie er voorts met Hein Vergeer en Frits Schalij mee mag naar Oslo (25 en 26 januari) maakt de Begelei- dings Commissie Kernploegen (BCK) uit. Dat hoeft niet per se een van de deelnemers in Davos te zijn. Weliswaar heeft junior Gerard Kemkers zich voor die selectie- strijd teruggetrokken, hij kan toch worden aangewezen wanneer de vorm van de overige kandidaten te wensen over laat. Henk Gemser kan zich in die op vatting van de BCK wel vinden. „Voor de vierde plaats in de EK- ploeg wordt iemand aangewezen en daarvoor komen in principe alle Nederlandse schaatsenrijders in aanmerking. Dat speelt alleen wan neer er in Davos op een niveau wordt gepresteerd waarvan je zegt, daar kun je op een EK niet mee aankomen. In dat geval denk je na tuurlijk het eerst aan Gerard Kem kers. Maar dat beslist de BCK, ik kan en mag slechts adviseren". TILBURG (ANP) - De organisatie van de schaaktweekamp tussen Jan Timman en Arthur Joesoepov in de halve finales van het kandida tentoernooi gaat er van uit, dat op 16 januari de eerste (van tien) partij gespeeld zal worden. De dag er voor zal de tweekamp geopend worden met de loting. De grootmeesters zullen om de dag in actie komen. De tiende en laatste partij zal derhalve gespeeld worden op 3 februari. De tussenlig gende dagen worden benut om eventuele afgebroken partijen af te wikkelen. Het aanvangsuur is be paald op twee uur in de middag. De eerste zitting duurt vijf uur. •John van der Wiel is tijdens een internationaal schaaktoernooi in Diegem bij Brussel als derde geëindigd. In de partij voor de der tiende en laatste ronde kwam de Nederlandse grootmeester remise overeen met Viktor Kortsjnoi. De uit de Sowjet-Unie afkomstige Zwitser won het toernooi met elf punten. WASSENAAR - Onder zeer grote belangstelling is gister middag het vijfde internationa le zaalhockeytoernooi van De Kieviten bij de mannen gewon nen door Schwarz Weiss uit Keulen op Jong Oranje met 10- 9. In een gelijkopgaand duel, waar de 5-4 ruststand al in het voordeel van de Westduitsers was, was het verschil nooit meer dan twee doelpunten. In de strijd om de derde plaats ze gevierde HGC over HDM (8-6). In de finale bij de vrouwen bleef het tussen HGC en Glas gow Western in de wedstrijd met een einduitslag van 3-3 ge lijk. Glasgow werd echter over tuigd winnaar van de beslissen de strafballenserie omdat het honderd procent scoorde en HGC tweemaal faalde. HAARLEM - Kresimir Cosic is koning in Haarlem. De Joegoslavische bondscoach maakte gisteravond in niet mis te verstane bewoordingen duidelijk dat zijn ploeg nog diezelfde avond uit de Spaarnestad zou vertrekken indien de organisatoren geen maatregelen zouden nemen ten aan zien van de slechte arbitrage. Aanleiding voor het ultima-, turn van de veelvoudig Joegoslavisch international was het verloop van de wedstrijd tussen Washington en de Joe goslavische nationale ploeg, die de Slaven overigens met groot gemak naar hun hand zetten (117-80). Cosic eiste bescherming voor zijn jeugdige spelers, die in de ruwe lijf aan lijf gevechten met de stuk voor stuk gespierde Amerikanen keer op keer hardhandig met de speel- vloer kennismaakten. Ster Drazen Petrovic werd slachtoffer en zal al leen bij het bereiken van de finale nog meespelen. Cosié wil de be langrijkste schakel van Cibona Za greb niet geblesseerd afleveren bij zijn club. Het Nederlandse arbitra le duo Kleersnijder/Van Ek wuifde aanvankelijk alle protesten van de Joegoslaven weg en liet de Ameri kanen, die hard, maar fair speel den, hun gang gaan. Pas na een schrobbering van de Joegoslavi sche bondsvoorzitter Popovic en nadat Cosié gedreigd had na de rust niet meer terug te keren, draai de het tweetal bij. Het leverde een weinig aantrekkelijk en veelzeg gend totaal van 60 persoonlijke fouten op in een wedstrijd BRUSSEL (DPA/Belga) - De correctionele rechtbank in Brussel heeft gisteren de 21-jarige James McGill uit Liverpool veroor deeld tot veertig maanden gevangenisstraf en een boete van 15.000 Belgische francs, ruim 800 gulden. De 21-jarige Brit had na de wedstrijd tussen Liverpool en Juventus op 29 mei op enke le honderden meters van het Heizel-stadion een Italiaan met een ijzeren staaf neergeslagen. Het slachtoffer, de 32-jarige Carlo Duchene, lag verscheidene weken in coma in een ziekenhuis. Toen McGill door de rijkswacht werd aangehouden, was hij nog in het bezit van een Britse vlag. Uit het onderzoek van ver schillende, uiteenlopende getuigenissen is inmiddels gebleken, dat McGill achter de vlag een ijzeren staaf verborgen hield. Met die staaf sloeg hij de supporter van Juventus neer. Op het ogen blik van zijn aanhouding was McGill dronken. Hij was zo be schonken dat hem in het ziekenhuis drie valiumspuitjes werden toegediend en hem een dwangbuis moest worden aangedaan. McGill 2al aan het slachtoffer een schadeloosstelling van 24.000 francs moeten uitkeren. De Brit moet aan de Spanjaard Montes de morele schadevergoeding van 1 franc betalen. Hij had de Spanjaard namelijk een slag met de staaf op de knie toegediend. Voor de finale om de Europese beker voor landskampioenen tus sen beide clubs braken in het Heizel-stadion ernstige onlusten uit, waarbij 39 mensen om het leven kwamen. de Joegoslaven al in de eerste helft het spel volledig dicteerden. De organisatoren van de vierde Haarlemse basketbalweek, die ook in voorgaande jaren een regen van klachten over zich heen hebben ge kregen over de (Nederlandse) arbi ters, beloofden beterschap. FIBA- commissaris Cor Onrust zal ge vraagd worden om aan de jurytafel te gaan zitten en waar nodig corri gerend op te treden. Opbouw Na het behalen van de zilveren medaille op de Olympische spelen van Montreal (1976) en Los Ange les (1984) en het goud in Moskou (1980) is Joegoslavië onder leiding van de gevierde Kresimir Cosié, die zelf alle hoogtepunten als spe ler heeft meegemaakt en in Ameri ka uitkwam voor Brigham Young University, begonnen aan het op bouwen van een nieuwe ploeg. Dat die formatie heel wat in zijn mars heeft bleek vorige maand al in Den Helder in het voorrondeduel voor de Wereldkampioenschappen van 1986 tegen Nederland. Nagenoeg dezelfde ploeg die zich met Oranje plaatste voor de WK acteert nu ook in Haarlem, om internationale er varing op te doen. In dat scenario is geen plaats voor blessures en dat was nu net datgene dat Cosié vreesde. "Dit hikt de NBA wel", bromde de lan- Den Bosch con tra Den Helder en alle ogen gericht op de bal. Treft het schot van Har- ris doel of niet. ge Joegoslaaf, daarmee verwijzend naar de vrijere speelstijl van de Amerikaanse profbasketballers. Zijn tegenstanders van Washing ton zijn vlees noch vis. De spelers komen uit alle windstreken, zijn niet goed genoeg voor een profcon- tract of een loopbaan bij een Euro pese club, en spelen voor de lol in een stedencompetitie. Potentieel heeft Washington een sterk team, maar zonder basisconditie en ploegverband hielden de Yanks het nog geen helft vol tegen de im ponerende Joegoslaven. Lachen De souplesse van de Joegosla ven, het gemak waarmee Petrovic en uitblinker Zoran Radovic met name Zoran Cutura (30 punten) be dienden en het sublieme blokken van Stojan Vrankovic, deden Cosié breeduit lachen. Washington wist daar slechts veel spierkracht te genover te stellen, maar de ploeg raakte al voor het rustsignaal bui ten adem: 38-36,51-45. Voor het pu bliek, dat dit jaar in recordaantal len (11.800 in vier dagen) naar de Kennemersporthal komt, viel er in de tweede helft nog maar weinig te genieten. De Amerikanen faalden op alle fronten en de Joegoslaven hielden de meeste trucs in de kast: 117-80. Vandaag moet Joegoslavië het stellen zonder de aan ziin pols ge blesseerde Petrovic in de ontmoe ting met Nashua Den Bosch. Inzet is de eerste plaats in de poule en de keuze tussen Lafayette of Hapoel Tel Aviv als tegenstander in de kruisfinale. Een voornamelijk op de inbreng van zijn drie Amerika nen steunend Den Bosch won gis teravond zonder problemen van Doppeldouche Den Helder (94-79, rust 46-35). Het drietal Robinson, Knight en Johnson was samen goed voor 51 punten. Stand poule A: Joegoslavië en Den Bosch 2-4, Den Helder 3-2, Washington 3-0. HANS JACOBS Boris Spassky eindigde met een half punt minder als tweede. Van der Wiel. die op de laatste dag de zwarte stukken voerde, verzamel de negen punten. Lijstaanvoerder Alexander Khalifman uit de Sowjet-Unie is in de elfde ronde van het toernooi om het Europese jeugdkampioen schap in Groningen remise over eengekomen met de Fransman Gil les Miralles. De schaker heeft een voorsprong van anderhalve punt op de Engelsman James Howell. De gebroeders Jeroen en Marcel Piket, beiden vierde, deelden te gen elkaar het punt na acht zetten. Het eerste achttal van Voor schoten blijft, ondanks de voor de club teleurstellende uitspraak in de afbreekaffaire met Katwijk, on verdroten doorscoren in de compe titie van de Leidse schaakbond. Tegen de Zwarte Pion 1 uit Lisse boekten de Voorschotenaren tij dens de vierde ronde een regelma tige 5-3 winst. Omdat rivaal Kat wijk 1 bij een \xh-2xh stand dreigt te verliezen van Alphen 1, lijkt de Voorschotenaren de naar een 3x/2- 3'/2 score teruggebrachte stand in het onderlinge treffen met de Kat- wijkers nu niet onmiddellijk meer te kunnen deren. Het traditionele oliebollensnel- schaaktoernooi om het teamkam pioenschap van de LSB kende dit maal een nogal chaotisch verloop. In de als speelzaal geplande Kat- wijkse sporthal Cleijn Duin wist men aanvankelijk van geen snel- schaaktoernooi af, hetgeen de or ganisatie tot een fiks portie impro visatie noopte. De concentratie van de spelers had daar danig onder te lijden. Bovendien moest men zich reppen om op tijd klaar te zijn, aan gezien de zaal al spoedig weer voor andere doeleinden beschikbaar diende te zijn. In de A-klasse voerde titelhou der Philidor geruime tijd het klas sement aan, maar zag zich uitein delijk (ondanks een 5-3 onderlinge winst) door het viertal van LSG voorbijgestoken. Het LSG-team (bestaande uit Kuijpers, Clemens, Van Zijp en Wichers) zegevierde tenslotte met 4Vb punt voorsprong op zijn rivaal (70 om 65'/2 punt). De derde plaats ging met 59V2 punt naar Alphen 1. Topscorer was Charles Kuijpers met 20 uit 22. In de B-groep won het Noordwijkse Daniël Noteboom 1 met een totaal van 64, voor Paardekracht 1 (Noordwijkerhout) met 57Vb en Oegstgeest 1 met 56Vb punt. In de C-groep ging de zege met 64 pun ten naar het viertal van Valken burg. Frankrijk wint in Apeldoorn APELDOORN (ANP) - Frankrijk en Olimpia Teodora hebben de hoofdprijzen veroverd tijdens het dertiende internationale Dynamo volleybaltoernooi in Apeldoorn. Frankrijk, nummer drie van de strijd om de Europese titels in ok tober in Amsterdam, won in een te leurstellende finale van Zweden in drie sets. Na een spannende eerste set, werd de wedstrijd al in een vroeg stadium van de tweede be slist. Bij het landen na een schijn- aanval kwam de Zweedse ster Bengt Gustafson, gekozen tot bes te aanvaller van het toernooi, onge lukkig terecht en scheurde zijn en kelbanden. Daarna hadden de Fransen weinig moete meer met de aangeslagen Scandinaviérs. De eindstrijd bij de dames gaf meer strijd en evenwicht te zien. De Cubaanse dames, die het mati ge optreden van de heren enigszins goed maakten, waren echter in de beslissende fasen van de strijd niet bij machte het spelverdelen van Manuela Benelli te doorzien. De set-upster van Olimpia Teodora stuurde haar ploeg naar een toch onverwachte zege (3-1). Dat de Ita liaanse daarnaast ook nog de prijs van beste spelverdeelster in ont vangst mocht nemen, gaf haar prestatie nog meer allure. CAIRO - Tijdens wedstrijden het afgelopen weekeinde op de Nijl in Cairo hebben Nederlandse roeiers een aantal goede resultaten be haald. Hoewel in ons land decem ber helemaal buiten het wedstrijd- Toernooi bij BV Leiderdorp LEIDEN - Basketbalvereniging Leiderdorp houdt op nieuwjaars dag in sporthal Op Dreef een toer nooi voor senioren. Aan het evene ment nemen de teams van Leiden- Trotters, Lokomotief, Voorburg en de organiserende club deel (aan vang 14.00 uur). seizoen valt. toonden Jos Com- paan. Rob Robbers, Mark Emke en Frans Gobel aan in voldoende vorm te steken om de tegenstand uit Egypte, de Verenigde Staten, West Duitsland, Pakistan en India te verslaan in respektievelijk de damesskif, de twee met stuurman en de herenskif. De wedstrijden in Cairo, vorm den het slot van "Het 15e interna tionale roeifestival van de Nyl", dat eerder vorige week was begon nen in Luxor en Assuan. In Luxor was Jos Compaan haar tegenstan ders moeiteloos te snel af geweest en ook zaterdag won de Leidse roeister met overmacht. Het da mesroeien in Egypte staat nog in de kinderschoenen. Met haar goe de prestaties en haar goede p.r. - de belangstelling voor de blonde scul- ster was overweldigend - heeft Compaan ongetwijfeld bijgedra gen tot de promotie van het dames roeien in de door mannen beheer ste Egyptische (sport)wereld. Frans Gobel en Mark Emke won nen in Luxor de twee met stuur man. terwijl Rob Robbers derde werd in de skif achter de winnende Westduitser Hartmut Schafer en de Egyptische skiffeur. In Cairo hadden Gobel en Robbers van plaats geruild en werd zowel de twee als de skif een zege voor Ne derland. In de acht werd een com binatie van de Nederlanders met een Amerikaanse vier uit Pennsyl vania vierde. De ploeg werd eerst in Luxor geformeerd, trainde slechts éénmaal samen en kon dan ook niet op tegen de thuisploeg van Arab Contractors, de Westduit- se acht uit Beieren en de ploeg van Cairo Police. De Contractors had den, tot grote vreugde van het tal rijke publick, ook de gestuurde vier gewonnen. JAN KLERKS

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15