Israël woest om aanslagen Angst Spanje en onzekerheid in 'Afghanistan' herdacht PLO-groep meldt zich OAE: bestand in West-Afrika Bhagwan naar 'paradijs' in de Stille Oceaan De uitbreiding van de Europese Gemeenschap ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Geen twijfel aan 'PLO-verantwoordelijkheid' TEL AVIV - Geschokt en woedend heeft de Israëlische regering in een officiële verkla ring gereageerd op de aanslagen op vertegenwoordigingen van de Israëlische luchtvaar maatschappij El Al op de internationale vliegvelden van Rome en Wenen. Voor Jeruza lem lijdt het geen twijfel dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) aansprakelijk is voor de terreurdaden. Tijdens een toespraak in Tel Aviv gisteravond waarschuwde Israels minister Rabin (defensie) voor meer „terreur van PLO-zijde" de komende dagen. Rabin voorziet een opleving van PLO-aanslagen binnen en buiten Israël vanwege de markering van de eerste Pale stijnse terreurdaad tegen een Israë lisch doel op 1 januari 1964. „Maar Israël is er volledig op voorbereid en zal als»dat nodig is hard terug slaan", aldus Rabin. door Taco Slagter Verder zei de bewindsman dat „weer eens is bewezen waartoe de terreurorganisatie PLO in staat is". Hij riep alle landen op die aan PLO-vertegenwoordigers onder dak bieden hen onmiddellijk uit te wijzen. Premier Peres benadrukte in een reactie nogmaals de noodzaak voor internationale samenwerking in de strijd tegen het terrorisme. „Dege nen die zich daarvan afzijdig hou den, moeten beseffen dat zij ooit ook het slachtoffer kunnen zijn van genadeloze moordpartijen", al dus Peres. Minister van transport in Israël Chaim Corfu kondigde vrijdag middag aan de internationale luchtvaartorganisatie IATA te vra gen in spoedzitting bijeen te ko men om de bestrijding van terro risme op vliegvelden te verbeteren. Er is in Israël al jaren veel kritiek op de beveiliging van bepaalde luchthavens die door El Al worden aangedaan. Overzicht terreur Het afgelopen jaar is Israël in het buitenland via gijzelingen en moorden op joden ten minste vijf keer getroffen door terreuractivi- teiten van verschillende, al dan niet van de PLO afgesplitste Pale stijnse terreurorganisaties. Verder voerden de Libanese Sji- 'iten in juli een kaping uit op een Amerikaans lijntoestel van TWA met als doel de bevrijding af te dwingen van een in Israël gevan gen gehouden Sji'itische guerrilla groep. MALAGA/ROME (AP/GPD) - Een man die zei lid te zijn van de extre mistische Palestijnse groepering Abu Nidal heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen. Hij deed dat in een tele foontje naar het Spaanse particu liere radiostation SER. Een oogetuige in Rome vertelde onze correspondent: „Van het ene ogenblik op het andere leek het of de hel was losgebroken. Ik stond aan de bar voor mijn laatste espres so in Italië, toen ik ineens een ont zettende knal hoorde. Het volgen de ogenblik lag ik op de grond en overal om me heen hoorde ik schieten". „Het duurde misschien maar een paar minuten, maar het leken wel uren. Toen het afgelopen was keek ik om me heen. Naast me lag een man vol bloed, die zich niet meer bewoog. Ik zag drie, vier agenten op een andere man springen, die gewond op de grond lag". „Ze draaiden hem om en boei den zijn polsen op zijn rug. Het was een van de terroristen en als ze hem niet snel hadden weggedra gen, was hij misschien door de om standers doodgeschopt. Iedereen was gek van woede en angst". DAKAR (AP) - Mali en Boerkina Faso zijn na twee dagen van grensgevechten alsnog een bestand over eengekomen. Het eerste werd al na korte tijd door Ma li gebroken. Volgens een communiqué van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) hebben de twee landen ge hoor gegeven aan een oproep van enkele Westafri- kaanse staatshoofden, onder wie Abdou Diouf van Se negal, die de voorzitter van de OAE is. De andere staatshoofden waren president Felix Houphouet- Boigny van Ivoorkust, president Gnassingbe Eyade- ma van Togo, Mathieu Kerekou van Benin en Seyne Kountche van Niger. In Dakar werd bekend gemaakt dat het bestand vannacht is ingegaan. Volgens Radio Senegal behelst het bestand niet alleen een eind aan de gevechten, maar zijn Mali en Burkina Faso ook overeengekomen Na zestien dagen gevangen te zijn gehouden op de luchthaven van Beiroet werden de 39 passa giers vrijgelaten en gaven de ka pers zich over. Kort daarna besloot de Israëlische regering de 700 ge detineerde Sji'iten naar Libanon terug te brengen. De serie terreuraanslagen in het buitenland begon begin september met de moord op een Israëlische diplomaat in de Egyptische hoofd stad Cairo. Een onbekende zich de 'Egyptische Revolutie' noemende groepering eiste de moord op. In de herfst sloegen twee Pale stijnse terroristen en een Brit toe op Cyprus. Zij gijzelden in de ha ven drie Israëlische opvarenden van een jacht en executeerden hen enkele uren later. Israël nam enke le dagen later wraak door 4000 kilo meter van huis het PLO-hoofd- kwartier in Tunesië te bombarde ren. Er vielen 60 doden. Op 6 oktober volgde het drama in de Sinai-woestijn. Een door de anti-Israëlische stemming onder islamitische fundamentalisten geinfecteerde dienstplichtige stu dent schoot zeven Israëlische vakantiegangers dood, onder wie vier kinderen. Twee dagen later zou Egypte op nieuw betrokken raken bij terreur acties. Tot de PLO behorende Pa lestijnse terroristen kaapten in de Egyptische haven Alexandrië het Italiaanse passagiersschip Achille Lauro. De bedoeling van de groep van PLO-leider Aboe Abbas was in de in de cruise opgenomen Israëli sche haven Ashdod tot actie over te gaan. De kaping van het Egyptische lijntoestel op Malta eind vorige maand was het volgende incident. Hoewel het bewijs niet kon wor den geleverd, bestaat niettemin het sterke vermoeden dat ook dit keer een met de PLO verbonden ter reurorganisatie erachter zat. Een van de terroristen die de aanslag in Rome pleegden wordt onder zware bewaking afgevoerd ziekenhuis. Gezien zijn verwondingen was verhoor niet mogelijk. Alfonsin laat oppositie toe in regering BUENOS AIRES (ANP) - Presi dent Raul Alfonsin van Argentinië heeft gisteren drie Peronisten in zijn regering opgenomen. De Pero- nistische partij is de grootste oppo sitiepartij in Argentinië. Na de parlementsverkiezingen vorige maand, waarbij de Radicale Partij van Alfonsin de meerder heid behield, had hij reeds aange kondigd zijn regering uit te brei den met leden van de oppositie. Alfonsin, die eind 1983 de eerste burgerpresident werd na zeven ja ren militaire dictatuur, benoemde Roberto Lavagna tot staatssecreta ris van industrie en buitenlandse economische betrekkingen. Ro berto Frenkel en Alberto Arnoldo Sojit werden benoemd tot assis- om hun troepen terug te trekken uit de gebieden die ze hebben bezet, de grenzen van voor het conflict te respecteren, eventuele krijgsgevangenen uit te wisse len en een team waarnemers in het grensgebied toe te laten om toe te zien op de naleving van het bestand. In een communiqué van Radio Boerkina is tot dus ver geen melding gemaakt van het bestand. Wel werd bericht dat troepen van Boerkina Faso militaire doel witten hadden veroverd aan het westelijk front bij Be- nena in Mali waarbij twee Malinezen waren gedood, en dat bij het afslaan van een Malinese aanval bij Ko- loko drie Malinezen om het leven waren gekomen. De Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken Bolaji Akinyemi bracht gisteren een bezoek brengen aan Mali en aan Boerkina Faso met een speciale vre desboodschap van president Ibrahim Babangida. Volgende week wordt het Europa van de Tien, het Europa van de Twaalf. Met ingang van 1 januari maken ook Spanje en Portugal deel uit van de Europese Gemeen schap. Wat daarvan de gevolgen zijn, belicht onze correspondent Gerrit-Jan Hoek in een tweetal ar tikelen. Bijgaande de eerste. Spookbeeld Politicus/dief Een rechtbank in Baden-Baden heeft gisteren de 52-jarige Hans-Ot- to Scholl, oud-voorzitter van de li berale partij in Rijnland-Paltz, ver oordeeld tot acht jaar wegens een gewapende roofoverval op een ju welier. Hij maakte juwelen buit ter waarde van 1,2 miljoen mark (circa 1,3 miljoen gulden) en sloeg de ei genaar van de winkel en een vrouw met het pistool dat hij bij zich had. Scholl had verklaard dat hij het slachtoffer was van een samenzwe ring tegen hem en dat een dubbel ganger was gebruikt bij de overval. Aardbeving Sumatra Bij de zuidpunt van Sumatra in Indonesië heeft zich gisteren een krachtige aardbeving voorgedaan van ongeveer 6,5 op de schaal van Richter. Van schade of slachtoffers is nog geen melding gemaakt. Korea/kernwapens Noord-Korea is toegetreden tot het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, zo meldde de New York Times. Toetreding tot het non-proliferatieverdrag bete kent dat Noord-Korea zich ver plicht tot het gebruik van kern energie voor uitsluitend vreedza me doeleinden en dat het zijn kern centrale aan inspectie onderwerpt. Grijze Wolven Een Turkse militaire rechtbank heeft zeven leden van de extreem rechtse organisatie „Grijze Wol ven" ter dood veroordeeld. In het zelfde proces kregen 86 andere ver dachten celstraffen, die uiteenlo pen van één tot 36 jaar. De veroor deelden werden schuldig bevon den aan „terroristische activitei ten" in de noordwestelijke stad Bursa, voordat de militairen in sep tember 1980 de macht overnamen in Turkije. MADRID - Tot voor kort kon men een Spanjaard geen grotere beledi ging naar het hoofd slingeren dan hem voor te houden dat 'Afrika bij de Pyreneeën begint'. Die diskwa lificatie van Spanje als een ontwik kelingsland op Derde Wereld-ni veau betekende een onverteerbare klap voor het trotse Spaanse ego, nog maar al te vaak levend in sfe ren van het historische imperium uit de tijden van de 'colonizadores' Hernan Cortes en Pizarro. door Gerrit-Jan Hoek Maar nu Spanje per 1 januari vol waardig lid wordt van de EG, is er geen plaats meer voor dergelijke denigrerende en kwetsende uitla tingen. De cartoons, die in de Spaanse pers verschijnen, spreken dan ook boekdelen en vormen een trouwe weergave van het overwon nen Spaanse minderwaardigheids complex. De meest geslaagde is de afbeel ding van een grijnzende premier Felipe Gonzalez, die met een bull dozer de laatste resten van de bar rière, de Pyreneeën, opruimt. Maar naarmate de definitieve aanslui ting van Spanje bij Europa nadert, maken de puur nationalistische sentimenten plaats voor een alle daags pragmatisme, toegespitst op de vraag: wat gaat de komende toe treding tot de EG ons in portemon- naie schelen? Vooral de verplichte invoering van de btw per 1 januari heeft ge leid tot een soort angstpsychose, dat de kosten van levensonder houd vanaf het volgend jaar de pan uit zullen rijzen. De term IVA, de Spaanse bena ming van de btw, heeft zich de laat ste maanden ontpopt als een waar spookbeeld voor de Spanjaarden. In de eerste plaats voor de Spaanse werkgevers. De werkgeversorgani satie CEOE heeft vanaf het mo ment dat duidelijk werd dat Brus sel de invoering van de btw bij toe treding verplicht stelde, getracht de invoeringsdatum te verschui ven. Met als argument, dat de EG Spanje discrimineerde. Immers, aan Griekenland was tot twee keer toe uitstel verleend. De Grieken hoeven nu pas per 1 januari 1987 hun fiscale systeem via de invoering van de btw aan dat van de Gemeenschap aan te pas sen. Volgens de CEOE zijn de Spaanse werkgevers nog bij lange na niet gereed om die fiscale revo lutie door te voeren, terwijl de btw tevens de prijzen zou verhogen. Diverse alarmerende artikelen in de Spaanse pers over Spaanse gastarbeiders in Engeland, die hun winkel of restaurant na de invoe ring van de btw daar hadden moe ten sluiten, moesten de redelijk heid van dat verzoek onderstrepen. De werkelijke reden van de angst van de Spaanse onderne mers werd veiligheidshalve maar niet gememoreerd: de btw biedt de Spaanse fiscus namelijk een ui terst handzaam middel om de Spaanse bedrijven fiscaal te con troleren en de belastingfraude, waar Spaanse ondernemers zich op grote schaal aan schuldig ma ken, aan te kunnen pakken. Maar ook de Spaanse consumen ten zien met angst en beven uit naar de invoering van de btw. Die psychose wordt voor een niet on aanzienlijk deel in de hand ge werkt door de agressieve campag ne die sommige bedrijven in adver tenties voeren: 'Liquidatie van NEW DELHI (AP) - Bhagwan Shree Rajneesh wil een 'paradijs' stichten op een eiland in de Stille Oceaan, waar hij niets meer met re geringen te maken zal hebben. Dat heeft de goeroe, die vorige maand naar India terugkeerde nadat hij uit de Verenigde Staten was gezet, gezegd in een gisteren verschenen vraaggesprek met de krant Indian Express. Bhagwan verklaarde dat zijn vol gelingen drie eilanden, twee in Fiji en een dicht daarbij, hebben aan gewezen waar hij zijn 'laatste po ging' zou kunnen ondernemen om een commune te stichten. De eilan den zijn privé-eigendom en wor den door geen enkele regering be heerst. 'Ik zal niets meer met regeringen te maken hebben en ik zal in een positie zijn om regeringen te kriti seren', zei de 54-jarige goeroe in Goed nieuwjaar uit Moskou en Washington MOSKOU/WASHINGTON (UPI/AFP/AP) - De Amerikaan se president Ronald Reagan en Sowjet-leider Michaïl Gorbats- jov zullen op nieuwjaarsdag via de televisie respectievelijk het Russische en Amerikaanse volk toespreken. Dat is zowel in Moskou als in Washington bekend gemaakt. Amerikaanse en Russische burgers zullen elkaar morgen via de satelliet ontmoeten voor een 'burger-topconferentie' van een uur die wordt voorgezeten door de Amerikaanse praat show-presentator Phil Dona hue en zijn Russische collega Vladimir Pozner. Via een satel lietverbinding zullen de steden Seattle en Moskou met elkaar worden verbonden, zodat bur gers uit beide landen met el kaar kunnen praten over de oost-west betrekkingen. In elke studio zullen 175 mensen zitten. De Russische deelnemers zijn op verzoek van de Sovjet-Unie zelf, uitgekozen door de Amerikaanse organisa toren van de 'burger-top'. Een uitnodiging aan de Russen om het Amerikaanse publiek uit te kiezen werd afgewezen. voorraden, koop nu, voor de IVA komt'. Negatief effect Die campagne lijkt echter eerdei ingegeven om de verkoop in het laatste kwartaal van dit jaar nog wat extra te stimuleren en van de opgehoopte voorraden af te ko men. Want het is overigens nog maar helemaal de vraag, of de toe passing van de btw inderdaad zo'n negatief prijsopdrijvend effect zal hebben als nu van sommige kan ten wordt beweerd. zijn hotel in het Himalaja-gebergte. 'Wij kunnen een paradijs bouwen, waarom zouden we ons iets van re geringen aantrekken?' Rajneesh keerde op 17 november met een groep volgelingen in India terug nadat hij zichzelf schuldig had verklaard aan overtreding van immigratiewetten. Hij kreeg 10 jaar voorwaardelijk en een boete van 400.000 dollar opgelegd. Na zijn terugkeer had Rajneesh gezegd geen communes meer te zullen stichten. Maar in het vraag gesprek met de Indian Express zei DEN HAAG/MOSKOU/WAS- HINGTON (Rtr./UPI/DPA/AFP) - Op tal van plaatsen in de wereld is gisteren de zesde verjaardag her dacht van de Russische inval in Af ghanistan. In de Indiase hoofdstad New Delhi werd de grootste de monstratie gehouden. Daar waren zeker vijfduizend demonstranten op de been. Ook in andere landen, zoals in Pakistan, Iran, Frankrijk, West-Duitsland en Nederland werd tegen de invasie geprotes teerd. In de Indische hoofdstad voor kwam de politie dat de menigte, onder wie circa 3.000 Afghanen de Sowjet-ambassade zou bereiken. De demonstranten riepen India op de Afghaanse guerrillastrijders te helpen bij het „weghouden van de oorlog bij de Indische grenzen". In Islamabad wilden honderden studenten en Afghaanse vluchte lingen een protestmars houden naar de Russische ambassade en anti-Sowjetleuzen op de muren van het gebouw kalken. Toen de demonstranten zich in de richting van het ambassadegebouw wilden begeven trad de oproerpolitie op met de gummiknuppel. Buiten de Sovjetambassade in Parijs verzamelden zich ongeveer 100 mensen. Tijdens een protest mars naar het gebouw riepen de aanhangers van de moslimrebellen in Afghanistan leuzen als „Russen eruit" en „Gorbatsjov moorde- Het normale tarief van de Spaan se btw is twaalf procent. Maar er zijn tal van producten, waarvoor een gereduceerd tarief van zes pro cent zal gelden waaronder de meeste levensmiddelen van eerste levensbehoefte zoals medicamen ten, huizen, schoolmateriaal, open baar vervoer over land (bus en trein), hotels en restaurants, thea ter en bioscopen (met uitzondering van bioscopen waar pornofilms worden gedraaid, die extra hoog aangeslagen worden met een tarief van 33 procent) en boeken. hij 'niet volkomen afhankelijk' te zijn van India en zijn volgelingen te hebben uitgestuurd om in de wereld een nieuw onderkomen te zoeken. Rajneesh noemde een van de ei landen die in aanmerking komen 'immens mooi'. Hij zei dat er al woonruimte is voor 350 mensen, waaronder een hotel met 80 bed den en een klein strand. 'Het eiland is acht kilometer lang, met aan een kant een dicht bos en aan de ande re kant een strook water van acht kilometer lengte en anderhalve naar het (foto API naar". Het Franse ministerie van buitenlandse zaken riep in verkla ring op tot het openen van bespre kingen tussen alle betrokken par tijen en prees het „moedige verzet van het Afghaanse volk". In Den Haag werd gedemonstreerd bij de Russische ambassade. In Bonn zijn gisteren ongeveer 50 Westduitsers begonnen aan een hongerstaking van drie dagen uit protest tegen de voortdurende aan wezigheid van Russische troepen in Afghanistan. Een woordvoerder deed namens de actievoerders een beroep op Moskou zijn troepen te rug te trekken en de gevechten te beëindigen. Voorts werd geëist dat internationale hulporganisaties in het land worden toegelaten. Vol gens de woordvoerder worden de hongerstakers gesteund door poli tici van alle politieke partijen. Bondskanselier Helmut Kohl zou hen een brief hebben gestuurd. In de Iraanse hoofdstad Teheran protesteerden duizenden Afghaan se vluchtelingen van verschillende politieke richtingen. Zij eisten de „onvoorwaardelijke terugtrek king" van de Russische troepen uit hun land en veroordeelden „elk politieke discussie met de vijand" als verraad. De Amerikaanse president Rea gan heeft de Sowjet-Unie gisteren beschuldigd van 'barbaarse metho den van oorlogvoering' in Afgha nistan en Moskou opgeroepen zijn troepen uit dat land terug te trek- Luxe-artikelen zoals auto's, zeil jachten en motorboten, vliegtui gen, juwelen en bontjassen zullen belast worden met een tarief van 33 procent. Op tabak en alcoholische dranken zal een extra toeslag wor den geheven. Maar dat betekent niet, dat al die producten in prijs zullen stijgen. In veel gevallen is een van de 24 nu geldende belastingtarieven ho ger dan het strakes geldende btw- tarief. Koffie, transport, telefoon, elektriciteit, bioscopen en theater en ook geimporteerde auto's, zul len door de invoering van de btw theoretisch in prijs moeten zakken. Koffie met vijf procent, biosco pen, theaters en ook telefoon zelfs met tien procent. Of dat ook daad werkelijk gebeurt, zal in veel geval len van de producenten en winkels afhangen. De importeurs van per sonenauto's bijvoorbeeld hebben al aangekondigd, de kostendaling van twee procent niet in de prijzen door te zullen berekenen. Andere produkten en diensten, zoals melk en boter, zullen daaren tegen onherroepelijk in prijs stij gen, omdat het btw tarief hoger uit valt dan de nu geldende belasting regeling. Volgens berekeningen van het Spaanse ministerie van financiën zal de extra inflatie als gevolg van de invoering van de btw per saldo maximaal twee procent bedragen. Dat percentage lijkt alleeh haal baar als er van overheidswege een strikte controle wordt toegepast om te voorkomen dat bedrijven en winkeliers een verkapte extra ver hoging in de prijzen van hun pro dukten doorvoeren om achterstal lige verliezen te compenseren. Klagen Als consumenten exorbitante prijsverhogingen signaleren, kun nen ze na 1 januari een klacht in- meter diepte', zei hij. 'Ik vind dat het water onaangetast moet blij ven. Langs de hele oever moeten woonboten komen, zoals in Kasj- Tegenover de krant beklaagde Rajneesh zich over de prijs, die hij voor zijn hotel in Manali moet beta len. Hij zei dat het het complex van 3 hectare eerst 5 miljoen roepies kostte, maar dat de prijs inmiddels is verhoogd tot 60 miljoen roepies. 'De Indiase geest is ondanks alle onzin over spiritualiteit zo heb zuchtig en materialistisch Rajneesh vertrok in 1981 uit In dia naar de Amerikaanse staat Ore gon, waar zijn volgelingen de com mune Rfgneeshpuram stichtten en hem met rijkdom overlaadden, waaronder juwelen ter waarde van 1 miljoen dollar en een verzame ling van meer dan 90 Rolls-Royces. Zichzelf noemde Rajneesh de 'goe roe van de rijken'. tent-staatssecretaris op het minis terie van handel. ken en deel te nemen aan een door de VN te organiseren vredesconfe rentie. In Moskou zelfs werd aan de kwestie nauwelijks aandacht be- steed.Geen van de belangrijkste kranten maakte melding van de coup van zes jaar geleden, toen de marxistische regering onder lei ding van Babrak Karmal, met be hulp van 80.000 Sowjet-militairen, de macht in Kaboel overnam. Wes terse diplomaten schatten het aan tal Sowjet-militairen in Afhanistan momenteel op 115.000. Ook de be slissing van de regering-Karmal van donderdag om een aantal niet- communisten in de regering op te nemen bleef onvermeld. Beroep Mandela JOHANNESBURG (Rtr.) - De zwarte Zuidafnkaanse activiste Winnie Mandela heeft vrijdag be roep aangetekend tegen een maat regel van de Zuidafnkaanse rege ring, die haar verbiedt zich op te houden in de zwarte woonstad So- weto. Volgens een van Mandeia's advo caten, Prakash Diar, is zijn kantoor in hoger beroep gegaan bij het Hooggerechtshof in Johannesburg omdat de maatregel onredelijk en ongeldig is. Het hof zal de zaak naar verwacht op 7 januari behan delen. dienen bij officiële instanties. Maar aan de btw valt niet meer te ontko men. „Met de btw is het net als ma zelen; het is zaak zo snel mogelijk van deze kinderziekte te herstel len", stelde een Spaanse belasting adviseur onlangs nuchter vast. Maar niet alleen de btw baart de Spanjaarden zorgen. Ook de conse quenties op andere terreinen wer pen een donkere schaduw vooruit. Volgens een studie van de univer siteit van Pau, uitgevoerd in op dracht van de Europese Commis sie, staat de Spaanse economie een ernstige klap te wachten als gevolg van de naar het oordeel van het rapport veel te schielijke vermin dering van de heffingen op de uit de andere EG-landen geimporteer de produkten. „De toetreding tot de EG bete kent een noodzakelijk shock-effect voor het Spaanse bedrijfsleven", hield de voormalige minister van economie en financiën, Miguel Boyer, begin van dit jaar nog vol. Maar volgens het rapport van de universiteit van Pau zal die harde shock funeste gevolgen hebben voor de Spaanse bedrijven. Vooral in de sector van de kleine en mid delgrote bedrijven dreigt een golf van faillissementen en bedrijfsslui tingen, omdat deze de concurren- tieslag met de veel sterkere Euro pese bedrijven al bij voorbaat ver loren hebben. Als enige remedie concludeert het rapport dat Spai\je op korte ter mijn een herziening van de lood zware condities van het toetre dingsverdrag zal moeten eisen. De regering in Madrid maakt zich op voorhand niet al druk. Hoe vreemd, het ook mag klin ken, in de afgelopen maanden is er zelfs geen witboek opgesteld over de consequenties van de toetre ding tot de EG. „Dat hebben de Engelsen wel gedaan, voordat ze lid werden. Maar achteraf bleek geen enkele voorspelling uitgeko men te zon. Dus waarom zullen we ons dan met koffïedik-kijken bezig houden?", merkte onlangs een ver tegenwoordiger van de Spaanse re gering berustend op.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7