r n n Hausse verdrievoudigde het koerspeil A p f V Peru ontneemt oliemaatschappij VS bezittingen Goede zaken met vuurwerk 'Neem nou van mij aan dat die zee vol met schol zit' Aruba overweegt ontmanteling raffinaderij Weg vrij voor overneming Seat door het VW-concern PAGINA 6 ECONOMIE ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 LIMA (DPA/GPD/AP) - De regering van Peru heeft beslo- ?®ptT,ber elst*,A™ba ln de ten de produktievergunningen van de Amerikaanse olie- bedrag van 250 majSen doUarvoor maatschappij Belco niet te verlengen en de bezittingen milieuschade en ontmantelings- van de onderneming te laten overnemen door het Pe ruaanse staatsolieconcern Petroperu. Dit heeft de presi dent van Peru, Alan Garcia, gisteren laten weten. Belco zal schadeloos worden gesteld. Het bedrag hiervoor wordt vastgesteld door een commissie waarin ook een vertegen woordiger van Belco zit. ORANJESTAD (ANP) - Als de op tafel liggende plannen voor het heropenen van de Lago-raffinade- rij niet haalbaar zijn, zal de nieuwe Arubaanse regering „zonder uit stel" besluiten tot ontmanteling over te gaan. Dat heeft AVP-leider en beoogd premier, Henny Eman, in Oranjestad verklaard. De kosten voor de ontmanteling worden door deskundigen ge raamd op tussen de 50 en 100 mil joen dollar. De ontmanteling kan voor een a twee jaar werk opleve- kosten. Exxon heeft reeds gezegd er niet aan te denken dit bedrag te betalen en bereid te zijn het laten aankomen op een juridisch proces. De Nederlandse Grondmaat- schappij doet momenteel bodem onderzoek en boringen om de om vang van de bodemverontreiniging vast te stellen. Ruwe schattingen wijzen erop dat in de afgelopen 60 jaar de inhoud van circa 500.000 va ten ruwe olie in de Arubaanse bo dem is verdwenen. De onderhandelingen tussen Aruba en Exxon zijn nog steeds niet afgerond, omdat er iedere keer een „kandidaat koper" voor de raf finaderij ten tonele verscheen, waar het Arubaanse bestuur ge sprekken mee aanging. Recentelijk reisde een Arubaan se delegatie naar de Bondsrepu bliek Duitsland om te spreken met de maatschappij Marimpex in Hamburg. De delegatie kwam „hoopvol", maar zonder defintieve contracten terug naar Aruba. Eerder dreigde Garcia al de olie winning van nog twee andere bui tenlandse maatschappijen over te laten nemen door Petroperu als die ondernemingen niet meer wilden investeren en niet meer belasting wilden betalen. De Peruaanse re gering wil dat de bedrijven (Occi dental en Oxybridas) 500 mihoen dollar steken in de opsporing en winning van olie. Dat bedrag hebben de maat schappijen zich de afgelopen vier jaar aan belasting kunnen bespa ren als gevolg van een beslissing van de voorgaande regering van president Belaunde Terry. In 1980 werd de belasting die de maat schappijen moesten betalen ver laagd van 68,5 tot 41 procent op voorwaarde dat het verschil zou worden gestoken in exploratie of vergroting van de olieproduktie. De investeringen werden alleen ge daan in produktievergroting, het geen volgens de huidige regering niet juist is. De belastingverlaging is inmiddels ongedaan gemaakt. Belco heeft zich zo 202 miljoen dollar kunnen besparen en Occi dental Petroleum 267 miljoen dol lar. Wat er met de eigendommen van Occidental en Oxybridas gaat gebeuren is nog niet bekend. Vol gens Garcia wordt een aanbod van die maatschappijen overwogen. Belco was tot nu toe goed voor ongeveer vijftien procent van de produktie van 180.000 vaten (van 159 liter) olie per dag in Peru. De staatsmaatschappij Petroperu krijgt nu de helft van de Peruaanse oliewinning in handen. Occidental produceert in Peru 85.000 vaten per dag. President Garcia van Peru zei gisteren geen enkele reden te zien voor de VS om represailles te tref fen. "Peru is een souvereine staat. Dit is geen maatregel tegen buiten lands kapitaal. Noch is het een an ti-Amerikaans standpunt", zei hij. De Nederlands-Britse oliemaat schappij Shell sloot onlangs een akkoord met Lima over nieuwe in vesteringen van 100 miljoen dollar. Shell boort reeds in de streek rond de rivier Ucayali, waar het bedrijf volgens regeringswoordvoerder, een grote voorraad gas aantrof. Vliegverkeer Het sinds jaren afgebroken vlieg verkeer tussen de Sowet-Ue en de Verenigde Staten zal op 27 april worden hervat. Op die datum zal een vliegtuig uit de Sowet-Uniee naar New York vliegen en een Amerikaans vliegtuig naar Mos kou. President Reagan had eind de cember 1981 de landingsrechten van Aeroflot in de VS opgeschort als onderdeel van een reeks sanc ties tegen de Sowjet-Unie na de af kondiging van de staat van beleg in Polen. 'Junk bonds' Het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten, de 'Fed', heeft besloten te wachten met de invoering van re gels voor beperking van het ge bruik van 'junk bonds' voor de fi nanciering van bedrijfsovernemin- gen. Bij 'junk bonds' gaat het om schuldbewijzen met een hoog ren dement die een groter dan normaal risico dragen. Koersen van dollar en pond doen flinke stap terug AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dol lar is vandaag vrij sterk gedaald en kwam daardoor op het laag ste niveau sinds mei 1983. Ook het pond sterling moest een duidelijke stap terug doen. Op de wisselmarkt in Am sterdam werd vandaag voor de dollar een officiële midden koers vastgesteld van 2,80 gul den. Dat was ruim 2,5 cent min der dan de 2,82 gulden van dinsdag, de dag vóór Kerstmis. Valutahandelaren schreven de koersdaling toe aan technische factoren. Op de Newyorkse wisselmarkt daalde de dollar koers verder. Halverwege de handel werd voor de dollar 2,78 genoteerd. De koers van het pond ster ling is nu zeer dicht gekomen bij de grens van vier gulden. In Amsterdam kwam een officiële middenkoers uit de bus van 4,01 gulden, wat een verlies van bijna drie cent betekende ten opzichte van de 4,04 gulden van dinsdag. Meer en duurder siervuurwerk LEEUW ARDEN-TILBURG de hogere prijzen van het Chinese (GPD) - De omzet van vuurwerk is vuurwerk. "Dat werkt dit jaar met een derde gestegen, zo teraard omzetverhogend. Daar wordt geschat. Evenals vorige ja- komt dan nog bij dat wij dit jaar zet ook ditmaal de tendens het eerst niet alleen r duurder siervuur- de grossier leveren, maar ook aan werk ten koste van het knalvuur- de detailhandel. Dat levert ons een werk door. Van beide is ditmaal hogere winstmarge op", aldus een ongeveer evenveel verkocht. Pas woordvoerder van vuurwerkfa- over enkele dagen kan worden be- briek Schuurmans in Leeuwarden zien of ook het aantal stuks werk is gestegen. De terugloop van het knalvuur werk is mede te verklaren door de nieuwe wet op het vuurwerk, die De vuurwerkfabrieken schrijven f*e jna*o ni de goede gang van zaken toe i MADRID (Rtr) - Het Spaanse kabi net heeft besloten 1,1 miljard dol lar ter beschikking te stellen om de weg vrij te maken voor de overne ming van het grootste deel van het autoconcern Seat door de West- duitse Volkwagenfabrieken, zo is gisteren in Madrid bekendge maakt. De staatshoudstermaat- schappij INI, de enige aandeelhou der van Seat, krijgt een bedrag van een miljard dollar in contanten en zal intekenen op een obligatiele ning van honderd miljoen dollar teneinde de schulden van Seat over te kunnen nemen. VW zal een belang van 51 pro cent in Seat nemen. In eerdere be sprekingen werden VW en INI het erover eens dat de schulden Seat moesten worden overgeno men voordat VW een meerder- heidsbelang zou actie zal naar verwachting bruari worden ondertekend. tal deciBellen bindt. "Het is opval lend dat alle knalvuurwerk terug loopt, behalve de astronaut. En die staat niet bekend als de luidste knaller", wordt gezegd. Een woordvoerster van de Fede ratie Vuurwerkhandel Nederland zegt: "De voorverkoop loopt in ie der geval goed". Daarmee doelt zij op de bestellingen die de handela ren van hun klanten hebben ont vangen met het oog op de verkoop- HÜL.. dagen, maandag 30 en dinsdag 31 De trans- december. Zij is geneigd te denken dat het "iets beter" gaat dan vorig jaar, maar heeft nog geen slotoor- deel. Seat Spaa: de enige i autofabrikanten die geen Evenals anderen heeft ook de eigendom is van diverse buiten- FVN-vertegenwoordigster de landse eigenaars. In 1984 leed het druk dat er minder "van tevoren het dan nog interessanter gaat vin den om vuurwerk af te steken." Het is de Stichting Consument en Veiligheid die deze acties voert met onder meer schrikwekkende afbeeldingen van verminkte jonge ren. De bedoeling is het aantal on gelukken terug te dringen. "Men kan beter een campagne houden om te zeggen hoe je het vuurwerk moet gebruiken", aldus de Federa tie. "Dit is geen voorlichting. Als je precies doet wat op de verpakking staat, kan er niets gebeuren". Bij een grote vuurwerkgroothan del bestaat de indruk dat het "iets rustiger" is dan vorig jaar. Dat heeft volgens deze zegsman ook wel te maken met wat hij noemt "de negatieve reclame" (doelt daar mee wel op de harde waarschu wingscampagne van Consument en Veiligheid). Maar ook, "omdat de mensen nu eenmaal hun budget hebben". Men koopt vaak een pakketje van f 25, een populaire prijs waar men niet boven gaat. Daarom loopt, aldus deze ingewijde, het aantal stuks steeds terug. Vorig jaar waren er nogal wat winkeliers die vuurwerk over hielden. Dat gaat dan weer terug naar de groot handel. Overigens hoopt de bonafide handel dat de politie zal optreden concern een verlies van 231 mil- wordt geknald". Dat kan betekene- tegen illegale verkoop. "Want wij joen dollar dit jaar wordt nen dat er ditmaal, wellicht dankzij zijn aan regels gebonden soortgelijk verlies verwacht. In waakzaamheid van de politie, niet het geluidsvolume betreft oktober ging de Spaanse vakbond zoveel illegaal kon worden UGT ermee akkoord dat er 4500 ar- beidsplaatsen bij Seat zouden ver dwijnen als onderdeel van de over- "Nee", zegt zij, "dat heeft alleen kocht. Of de mensen schrikken de waarschuwingscampgne? vloed op een bepaalde groep, die zoekt men bij niet-bonafide verkopers naar de hardere knallen. En u kunt rustig geloven dat er weer voor duizenden kilo's stie kem over de gren^ is gebracht". Het jaar 1985 zal niet snel uit het geheugen van de beleggers ver dwijnen. Over de gehele wereld bereikten de beursomzetten top- hoogten en de beursnoteringen vestigden historische records aan de lopende band. De hausse strekte zich vrijwel over het ge hele jaar uit. Alleen Tokio bleef in de tweede helft van 1985 onder druk terwijl de Newyorkse effec- door C. Wagenaar tenbeurs pas in oktober flink op gang kwam. Maar voor de mees te effectenbeurzen werd 1985 het vierde jaar in successie waarin het hausse-beeld sterk domi neerde. In augustus j.l. was het drie jaar geleden waarin Wall Street voor het eerst resoluut met de sfeer van pessimisme en terughoudendheid brak. Het ge tij keerde en heeft sedertdien bij na voortdurend in het teken van de vloed gestaan. De andere gro te effectenbeurzen in de wereld gaven zich geleidelijk allemaal gewonnen en volgden het voor beeld. Vooral Amsterdam kwam dit jaar volledig los. Het algemeen beursgemiddelde behaalde een stijging van 35 procent en over trof daarmee nog aanzienlijk het niet geringe stijgingspercentage van 20 procent in 1984. De index op basis van 1970 (100) kwam de ze maand op 250 tegen 85 in au gustus 1982 de grote hausse in Wall Street een aanvang nam en Amsterdam nog maar uiterst schoorvoetend volgde. Vooral in Wall Street liep de stijging dit jaar op tot ruim 25 procent en kwam de index in deze decem bermaand voor het eerst in de ge schiedenis boven de 1500. In au gustus 1982 stond diezelfde in dex op 800. Terwijl de Newyork se effectenbeurs zich in ruim drie jaar dus bijna in koers ver dubbelde steeg het koerspeil op de Amsterdamse effectenbeurs in diezelfde periode tot bijna het drievoudige. Het meest verba zingwekkende van deze beurs- hausse is zijn lange duur. Al ette lijke keren hebben de Ameri kaanse beursdeskundigen zich daarover dit jaar het hoofd gebo gen. Vele malen luidde de veron derstelling dat een opgetreden reactie als de inleiding moest worden gezien tot het definitieve einde. Maar niets bleek minder waar. Strohalm Na gedurende de maanden mei tot en met september rond de 1300 te hebben gescharreld brak in oktober ook voor Wall Street het hausse-vuur los. Binnen de kortste keren doorbrak het koerspeil de achtereenvolgende barrières 1400 en 1500 en eindig de op maar een strohalm afstand van de 1600. Op zich waarschijn lijk wel het meest opzienbarende wat 1985 op beursgebied heeft voortgebracht. Want inderdaad begint de lengte van de huidige beurshausse voor de naoorlogse jaren iets unieks te worden. Doorgaans was het zeker met 2,5 tot 3 jaar bekeken. Het zou ook helemaal geen verrassing zijn ge weest als Wall Street dit jaar ok tober met een forse daling was begonnen. Maar het werd een nieuwe forse stijging en in 1986 zou wel eens kunnen blijken hoe fundamenteel belangrijk de ok tobermaand 1985 voor de beurs- geschiedenis is geweest. Want het klinkt gedurfd, maar in werkelijkheid lijkt het helemaal niet zo gek dat in de tweede helft van de jaren tachtig Wall Street inderdaad de 2000 zal weten te bereiken. Heel wat analisten dro men daarvan. Een effectenbeurs staat niet al leen. Het koerspeil is de weer spiegeling van de financieel-eco- nomische ontwikkeling. Maar die viel in 1985 voor Amerika wat tegen. Het land kon dit jaar dan ook niet de locomotieffunctie voor de wereldeconomie vervul len die het voor 1982 en vooral 1983 heeft gehad. Eerder lijkt de estafette nu aan Europa te zijn overgedragen waar op de eerste plaats de Bondsrepubliek econo mische weer luid van zich laat horen. Amerika's economische groei zal dit jaar tot 2,4 procent terug zijn gelopen, zo wordt ver wacht, tegen 6,6 procent in 1984. Vooral het eerste kwartaal 1985 liet een zware steek vallen. In de loop van het jaar trad een gesta dig herstel in. De OESO verwacht voor de eerstkomende 16 maanden een groei van 2,5 procent voor de Verenigde Staten. Niet indruk wekkend inderdaad, maar vol doende om de mars er in te hou den. Het zou tezamen met de per saldo veel lagere dollar ertoe kunnen bijdragen dat de rente in de Verenigde Staten, nog altijd circa 9 procent, omlaag kan wor den gebracht. Dit te meer daar ook de inflatie nog altijd terug loopt. En dat zou nieuw hausse- voer voor de beurs betekenen. Ook voor ons land luiden de economische vooruitzichten gunstig. Het jaar 1985 was goed tot uitstekend met vele bedrijfs winsten op een 50 tot 100 procent hoger niveau. De rente werd ver laagd en de inflatie liep terug. Volgens de OESO komt de laat ste in 1986 zelfs op 1,75 procent van het niveau van de jaren vijf tig. De economische groei zal in 1985 rond 2 procent bedragen en volgend jaar 2,5 procent, dus meer dan in de Verenigde Sta ten. Daarbij zullen de energie kosten dalen en naar alle waar schijnlijkheid ook de rentelas ten. Geen wonder dat volgens de gebruikelijke enquête van de ge zamenlijke Kamers van Koop handel het Nederlandse bedrijfs leven een nog beter 1986 ver wacht. Toch zijn er ook minpunten. Onze export steeg dit jaar min der dan in 1984. Het aardgas zal in 1986 door de dalende olieprij zen minder opbrengen en de in voer van machines zal enorm stijgen. De verwachte investe ringsexplosie kan zelfs leiden tot een tekort op de betalingsbalans en dit kan een verdere renteda ling blokkeren. Ook kunnen de ondernemingen niet doorgaan met winststijgingen van 50 tot BEURS W E E K 100 procent. Daarnaast heeft me nig bedrijf al vrijwel de grens van verdere expansiemogelijk heden bereikt. Eveneens loopt ook de lastenverlichtingsfase op z'n eind. En als ten slotte nog ge wezen kan worden op de politie ke onzekerheid wegens de nade rende verkiezingen dan zal dui delijk zijn dat 1986, ondanks veel positiefs ook vele onzekerheden mee zal krijgen. Voor de Europese optiebeurs was 1985 opnieuw een briljant jaar. Gedurende de zomermaan den was het even stil en krom pen de omzetten behoorlijk in. Maar de herfst bracht een enor me opleving. Het aantal waarden waarop opties genomen kunnen worden werd opnieuw uitge breid. Naarmate het koerspeil steeg, nam de neiging calls te schrijven als dekking tegen bais ses-risico's sterk toe. Aangeno men mag worden dat in 1986 dit streven nog populairder zal wor den. Schipper Kommer Tanis: Nederland beleeft sinds een paar weken een opmerkelijk visserij- oproer. Links en rechts op de af slagen worden partijen vis in be slag genomen en worden vissers bekeurd omdat ze meer vis bin nenbrengen dan is toegestaan. Het quotum is bereikt, heet dat officieel. Toch gooit een niet ge ring deel van de vaderlandse vloot de netten nog steeds uit. Al is het 24 uur per dag oppassen geblazen voor marineschepen die visserij-controleurs aan boord hebben. door Nees Westerhout Zo ook op de 'Zuiderkruis', de middelgrote Noordzeekotter van schipper Kommer Tanis uit Goe- deree. Zijn bemanningsleden zijn zijn zoon Jaap, Kees Klok uit Katwijk en de Ouddorpers Al- bert Boshoven en Jaap Klepper. Tanis bestrijdt de opvatting van sommige visserijbiologen dat door de intensieve visserij het scholbestand in de Noordzee regelrecht op de afgrond afste vent. "Een mooi verhaaltje, maar de vangstbeperkingen hebben een heel andere achtergrond. Die worden op politieke gronden vastgesteld. Neem nou van mij aan dat de zee vol zit met schol". De Zuiderkruis vist vier dagen lang aan één stuk door. De plat vis wordt geen moment rust ge gund. Pakweg elke twee uur wordt er een vangst gehaald. Af en toe kan er een uurtje geslapen worden. De Katwijker Kees Klok, een vriendelijke rustige veertiger, verschijnt bij vrijwel elke trek in zijn oliegoed als eer ste aan dek. Klok vist al 25 jaar en weet niet beter meer. "Het is een zwaar leven. Maar het is ook een kwestie van gewenning". De Noordzeevissers worden 24 uur per dag in de smiezen gehou den door marineschepen, die de visserijcontroleurs van de Alge mene Inspectie Dienst (A.I.D.) aan boord hebben. Op volle zee worden kleine oorlogjes uitge vochten over de maas wijdte van de netten en de grootte van de gevangen vis. Officieel geldt als maas wijdte acht centimeter, maar het is een publiek geheim dat veel vissers daar een halve centimeter onder zitten om hun vangst te vergroten. Op een middag ontstaat er lich te opwinding op de brug van de Zuiderkruis. Temidden van de Goereese vloot, die op dezelfde gronden vist, is een marineschip gesignaleerd. Een dreigend grijs stipje aan de horizon. Albert heeft de wacht en vertrouwt het niet. Hij wekt de schipper, die na een blik door de verrekijker vast stelt dat er niets te vrezen valt. "Ze komen deze kant niet op. Trouwens, ik heb binnen drie minuten m'n netten aan dek. Dat redden ze nooit in die tijd. 's Nachts pakken ze je natuurlijk gemakkelijker". Marine De nabijheid van de marine brengt het gesprek al snel op de vangstbeperkingen. Tanis' ge dachten keren terug naar de pe riode van voor 1975, toen de Ne derlandse vissers nog niet met handen en voeten waren gebon den aan de quoteringsmaatrege len van de EG. "Toen was je vrij •en hoefde je niet voortdurend achter je te kijken". Zijn verhaal komt er kort en goed op de Nederlandse bewindslieden in Brussel over zich heen laten lopen. "Ploeg bakt er niets van. Die man heeft bij wijze van spre ken nog nooit tong gegeten". "De Nederlandse vissers heb ben recht op een grotere toewij zing want in EG-verband is er nog ruimte genoeg. Andere lan den vissen hun quota lang niet vol. Dat de Nederlandse vissers vloot gesaneerd moet worden heb ik altijd tegengesproken. La ten ze eerst maar eens beginnen om het motorvermogen van de kotters aan een maximum te bin den. Want steeds grotere sche pen betekent dat je ook steeds meer vis moet vangen. Er zit toe komst in de zeevisserij". Spanning De spanning aan boord breekl pas wanneer het eind van de tocht in zicht komt. De beman ning is doodop, maar de sfeei wordt losser en lacherig. Ei wordt een kaartje gelegd en ei komt wat vaker een jonge borrel of een pilsje op tafel. De schipper houdt het steevast op citroen- brandewijn. Het grootste deel van de week zit erop, het ruim vult zich gestaag met duizenden kilo's verse vis. Kommer schat voorzichtig dat het een "mooie besomming" wordt. De volgende dag kent Tanis de opbrengst: 38.000 gulden. 'Ruim de helft van dat geld gaat naar de schipper-eigenaar die er rente en afschrijving, dieselolie en andere kosten van moet betalen. De be manningsleden krijgen, afhanke lijk van hun ervaring, een be paald percentage van de besom ming. Dat levert aardige weeklo nen op. Kees: "Ik ga deze week met een dikke twee mille naar huis. Dat is toch leuk verdiend". Jaap Klepper, ook een ouwe rót in het vissersvak, heeft hetzelfde loon. De jongmaatjes Jaap Tanis en Albert Boshoven zitten op de helft van het percentage van hun oudere collega's. Ondanks de stortvloed van boetes en in beslag genomen par tijen vis van de fagelopen weken, is Tanis voorlopig niet van plan aan de wal te blijven. "Mijn quo tum voor tong is nog niet vol. En met de feestdagen maak je goede prijzen. Ik kan die schol toch moeilijk overboord zetten". Tanis wil geen collega's afval len, maar zonder blikken of blo zen stelt hij de Urkers verant woordelijk voor alle sores in vis- serijland. "Die van Urk hebben zoveel schol gevangen dat het landelijk quotum nu vol is. Daar door zijn wij in de problemen, terwijl we volgens ons quotum nog tonnen schol zouden mogen vangen. Zij hebben het voor ons verpest". Schipper Tanis van de 'Zuiderkruis

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6