Kruiswerk mag in '87 4% groeien Hoornblazers ruziën jaren over melodie 'Het CDA laat zich niet' naar de slachtbank leiden' Nieuwbouw centrale directie PTT in Groningen vertraagd Politieversterking rond ontvoerders van Heineken Verdachten weer vrij Coalitie krijgt nu 77 zetels Brief AGAT in beslag genomen Ganstrekken toegestaan Problemen rond grondverkoop Fractieleider Bert de Vries waarschuwt WD ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 In het tijdschrift MGZ van deze or ganisatie schrijft zij dat uit een ge sprek met staatssecretaris Van der Reijden (WVC) duidelijk is gewor den dat de verminderde groei tot 1986 zal blijven beperkt. Althans, dit geldt voorzover dit kabinet een uitspraak kan doen voor een perio de waarin het al is verdwenen, zo voegt mevrouw Van Leeuwen daaraan toe. De Nationale Kruisvereniging heeft zich volgens haar voorzitter krachtig verzet tegen de 'korting' die voor volgend jaar in uitzicht is gesteld. Voortgaande en ongewij zigde groei is bepleit bij minister Brinkman, bij de staatssecretaris en de grote fracties in de Tweede Kamer. Men wacht nu af of dit in vloed zal hebben bij de behande ling van de begroting voor volksge zondheid, die is uitgesteld tot fe bruari 1986. In hetzelfde blad zegt mevrouw mr. E. Veder-Smit, vice-voorzitter van de vereniging, dat bij de mees te Kamerleden een slecht beeld be staat over wat het kruiswerk doet. Zij herhaalt daarmee in feite een uitspraak die ze in 1977, toen ze staatssecretaris van volksgezond heid was, ook al deed. Mevrouw Veder vindt dat de Nationale Kruisvereniging te weinig van zich laat horen. NIJMEGEN (ANP) - In opdracht van de officier van justitie in Dor drecht zijn gisteren drie mannen, die verdacht werden van betrok- Tros-enquête: HILVERSUM (ANP) - De rege ringscoalitie van CDA en VVD zou volgens de jongste Tros/Nss-en- quête kunnen rekenen op een meerderheid van 77 zetels. De winst komt vooral van de zijde van het CDA, dat zou stijgen van 45 ze tels in 1982 naar 47 nu. De WD staat daarentegen nog steeds op een fors verlies van zes en zou uit komen op 30 zetels. De PvdA handhaaft een forse winst en scoort 54 zetels ten op zichte van de 47 van september 1982. D66 blijft stabiel op zes ze tels. Van de kleine partijen lijdt al leen de CPN verlies: van de huidi ge drie zetels zouden de commu nisten er nu een overhouden. De Centrumpartij kan het in het Tros/ Nss-onderzoek verder vergeten. Bij de overige kleine partijen zijn geen veranderingen. kenheid bij de moord op de 25-jari- ge ex-wereldkampioen kickbok sen Andre Brilleman uit Amster dam, op vrije voeten gesteld. Hoe wel het onderzoek in de moord zaak in hun richting wees, heeft de politie onvoldoende bewijs om het drietal nog langer vast te houden. Dit heeft een woordvoerder van het regionaal bijstandsteam van de rijkspolitie in het district Nijme gen meegedeeld. ENSCHEDE (GPD) - Als folkloris tisch verschijnsel komen ze alleen voor in Twente en een deel van de Achterhoek: de midwinterhoorn- blazers. In deze tijd van het jaar roeren ze zich massaal bij allerhan de evenementen rond het kerst- en nieuwjaarsgebeuren. Wie dezer da gen op een willekeurig moment het Twentse land inrijdt wordt al gauw geconfronteerd met het so nore, klaaglijke geluid uit de ruim een meter lange houten hoorns. Het is de roep om het kerstkind, zo verklaren de blazers dit geker stende gebruik, waarvan de oor sprong in een ver, heidens verle den ligt. En in vertrouwelijke mo menten willen ze het ook wel eens „bidden op de hoorns" noemen. Maar in het wereldje van de mid winterhoornblazen is het al lang niet meer koek en ei. Helaas wordt er al jaren geruzied over de manier van blazen. Want hoewel de mid winterhoorn maar een simpel in strument is waarop maar een be perkt aantal van (maximaal) zeven PARIJS/BEAUVAIS (ANP) - De versterking van de Heineken-men- sen rond de twee ontvoerders van Heineken in een hotel in Beauvais heeft meteen geleid tot een verster king van de Franse politiebewa king in en om dat hotel. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken heeft dat gisteren desgevraagd be vestigd. De woordvoerder had het over drie man van wie zeker is dat zij in dienst zijn van Heineken. Die drie gaven zich aanvankelijk uit voor Nederlandse politiemannen. De woordvoerder sloot niet uit dat er meer Heineken-mensen in de buurt zijn. Er wordt gespoken over zes. De drie hebben hotel Campanile volgens hem uit eigen vrije wil ver laten en hun intrek genomen in een hotel op driehonderd meter af stand. De Franse politie kan niet verder gaan dan hen verzoeken wat verderop te gaan zitten. „Het zijn Westeuropese staatsburgers, die zich binnen de landen van de tonen kan worden geproduceerd, is de te blazen melodie al jaren een hevig twistpunt. De blazers zijn wat dat betreft in twee kampen verdeeld. Er is een traditionele groep die een wat een voudig uitgevallen roep voorstaat, die ver doorklinkt. Deze zoge noemde roep-blazers beweren dat zij blazen volgens de ongeschreven regels van vroeger. De tweede groep blaast meer een melodietje en wordt daarom aangeduid met melodie-blazers, al hebben de roep-blazers het voor de duidelijk heid liever over jodelaars. EG vrij kunnen bewegen. Zij kun nen Frankrijk niet uitgezet worden zolang ze er geen strafbare feiten plegen", aldus de woordvoerder. Hij herhaalde nog eens niet goed te begrijpen wat Heineken's mensen in Beauvais doen. Als Van Hout en Holleeder vertrekken is het vol gens hen onmogelijk ze te volgen. Een ontvoering van de twee lijkt hem, gezien de enorme politie macht eromheen, uitgesloten. De Franse overheid heeft vol gens binnenlandse zaken in Parijs geen contact gehad met Heineken, bijvoorbeeld om zijn mensen terug te trekken. De drie mannen van Heineken - die donderdag op de Franse televi sie toegaven in zijn dienst te zijn - kwamen dinsdag aan in Beauvais. De „chef van de veiligheidsdienst" van Heineken was toen juist ver trokken. Die man, volgens de woordvoerder van binnenlandse zaken in Parijs Gerrit Oudenamp- sen geheten, was maandag ervóór gecontroleerd door de Franse poli- de inmiddels onvermijdelijke kruisraketten, maar ook wat het stelsel van sociale zekerheid be treft. Dit stelsel wordt aan een verma geringskuur onderworpen, maar Van den Berg heeft al laten weten dat een kabinet met de PvdA deze afslankingsoperatie ongedaan zal maken. De Vries: „Elke coalitie krijgt te maken met de erfenis van haar voorgangster. In die zin is voor ons alles op binnenlands ter rein bespreekbaar. Maar als ze de uitkeringswetten die kort vóór de verkiezingen door een kamermeer derheid zijn aanvaard, weer over hoop willen halen, tja, dan worden dat heel moeilijke onderhandelin gen. Je kunt van ons niet verwach ten dat we de ene dag A zeggen en de volgende dag B". 'Overdrijving' Het gesprek komt op de sugges tie van minister De Koning om de huursubsidies, studiefinanciering en de tegemoetkoming bij de ge zinshulp geleidelijk af te schaffen. De pijn moet worden gecompen seerd via een verlaging van de be lastingen. De bewindsman wil de ze kwestie bij de komende kabi netsformatie al aan de orde stellen. De Vries voelt zich geroepen tot enige nuancering. Nu zouden die interpretatie-ver schillen inzake de te blazen melo die mogelijk niet zo'n probleem zijn, ware het niet dat alle Twentse blazers elkaar één keer per jaar ontmoeten voor een wedstrijd met als inzet de Zilveren hoorn. Wie dat hoorntje wint mag zich voor één seizoen de blaaskampioen van Twente noemen. En nu gebeurt het al jaren dat de jodelaars die wedstrijd met glans winnen. De melodie die zij blazen vergt wat meer techniek dan de roep en dat streelt blijkbaar het oor GRONINGEN (ANP) - De nieuw bouw voor de centrale directie van de PTT in Groningen zal tenminste een halfjaar later beginnen dan de bedoeling was. De NS en PTT zijn reeds ruim anderhalf jaar aan het onderhandelen over een grondtransactie, maar zijn het nog niet eens geworden. De bedoeling was geweest dat in maart 1986 de eerste paal de grond in zou gaan voor het nieuwe PTT- complex dat ongeveer zeventig miljoen gulden kost. Volgens bur gemeester mr. A.A.M.F. Staatsen, wordt het nu wel september van het volgend jaar voordat het zover is. In januari zal verder worden ge sproken over deze grondtransactie, waarbij dan niet alleen de NS en de PTT om de tafel zullen gaan zitten, maar ook de gemeente Groningen. „Niet als onderhandelaar maar wel tie. Die vond zijn gedrag wat ver dacht. Bovendien was er een klacht tegen hem binnengekomen, diezelfde maandag, van Holleeder en Van Hout. Oudenampsen ver bleef in hotel Campanile sinds 13 december: een week nadat Hol leeder en Van Hout er huisarrest kregen. Een Zuidamerikaans land heeft inmiddels, althans voorlopig, ge weigerd de twee op te nemen. De woordvoerder van binnenlandse zaken in Parijs weigerde evenwel te zeggen welk land dat is. „Die weigering is niet zo definitief als op het eerste gezicht lijkt. Vandaar dat ik dat liever voor me houd", zei hij desgevraagd. Wel gaf hij toe dat uitwijzing van de twee niet meer zo imminent is als hij enkele dagen geleden liet door schemeren. Hotel Campanile is tijdens de kerstdagen belaagd door een groot aantal journalisten en televisie ploegen. Erg rustig kerstdagen hebben Van Hout en Holleeder in het gezelschap van hun vrouwen er niet doorgebracht. „Ik heb deze discussie zelf aan gezwengeld by de algemene be schouwingen van vorig jaar. Dus zo nieuw zijn ze niet. Maar er mag niet de indruk worden gewekt, dat de huursubsidie en studiefinancie ring zullen verdwijnen. Dat schri- keffect is absoluut onjuist. Er lig gen voorstellen om de huursubsi die en studiefinanciering een wet telijke basis te geven. Die worden gewoon behandeld. Wat wel bij de formatie aan de orde kan komen is het weghalen van de 'overdrijving'. Dat is prima, maar schokeffecten moeten vermeden worden". Ondanks de gunstige ontwikke ling van de economie blijft de hoge werkloosheid zorgen baren. Ar beidsduurverkorting (adv), tot voor kort voor velen de magische van de jury. En dat zit de roep-bla zers niet lekker. Het gevolg is dat er steeds meer buurtschappen met roepblazers niet langer op de wedstrijd ver* schijnen. Sterker nog, enige roep- blazers kwamen met een eigen ac tiviteit, een midwinterwandeling door een puur Twents gebied, waarbij de blazers bij elke boerde rij hun kunnen demonstreren. Zo'n wandeling werd vorig jaar voor het eerst gehouden en trok toen meteen 4.000 belangstellen den. Kort voor de kerstdagen was als derde belanghebbende", aldus Staatsen. Hij zegt het „maatschap pelijk een schandaal" te vinden dat „twee overheidsbedrijven er ken nelijk niet in zijn geslaagd tussen mei 1984 en nu deze transactie, ook al is die dan een ingewikkelde, tot stand te brengen". Staatsen is hierover vooral te leurgesteld, omdat de bouw van het PTT-complex op korte termijn werkgelegenheid zou opleveren, wat gezien de slechte situatie op de arbeidsmarkt in de stad Groningen zeer welkom zou zijn. „De andere grondtransacties die voor het PTT- complex nodig zijn, zijn allemaal afgerond. De sloopbestekken zou den in augustus reeds uitgegeven zijn". De onderhandelingen tussen de NS en de PTT leidden enige tijd geleden tot vragen van het WD- Tweede-Kamerlid P. de Beer, die daarop te horen kreeg dat de zaken binnenkort zouden zijn geregeld. „Dat is dus duidelijk niet het ge val", aldus Staatsen. Ook vanuit Groningen ondernomen pogingen om via de minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes, onder wie beide overheidsbedrijven ressorte ren, nog niet tot concrete resulta ten hebben geleid. Staatsen meent dat in deze kwestie gekozen zou kunnen worden voor een oplossing ZWOLLE (ANP) - Justitie heeft gisteren beslag gelegd op de brief, waarin AGIT de aanslag op de Mer cedes-garage in Zwolle opeist. Het optreden van justitie gebeurde te gen de wil in van Radio Oost, de streekomroep van Overijssel, waar de brief van AGIT was bezorgd. Dit heeft de politie van Zwolle meegedeeld. Radio Oost voelde er niets voor de brief af te staan omdat het hier volgens woordvoerder Henny Everts van de streekomroep om „éen principiële zaak gaat. „Wij vinden het onjuist dat journalisten hun informatiebron zo maar af staan", zo lichtte Everts tegenover justitie toe. formule om dit kwaad te bezweren, stuit op steeds meer weerstand. De Vries blijft pleitbezorger voor adv, maar meent dat de discussie niet verstandig wordt gevoerd. De cen trale vraag is niet of iedereen '32,34 of 36 uur gaat werken', maar de mate van herbezetting." „Bij de overheid vechten we voor een herbezetting van 75 pro cent. In het bedrijfsleven kan het per beroepsgroep anders liggen. Daar moet je flexibel in zijn. Daar kunnen vervroegd uittreden (vut), deeltijdbanen, de betere methode blijken. Maar het gaat om de be strijding van de werkloosheid. Adv, vut en deeltijdbanen zijn daartoe een middel". De categorie van langdurig werklozen (400.000 man) vraagt bij de tweede editie die 5.000 wande laars trok. Maar deze wandel-activiteit is slecht gevallen bij de Kemissie - die in de jaren vijftig het hoornbla- zen nieuw leven inblies - en bij de jodelaars die voor dit evenement niet worden uitgenodigd. Het ja renlange gekissebis beu heeft de Kemissie de Twentse blazers nu de wacht aangezegd. Het bestuur wil zich het komende jaar gaan bera den over de vraag hoe het nu ver der moet met het georganiseerde midwinterhoornblazen. Het wei gert in elk geval door te gaan op de huidige voet. De oplossing lijkt het afschaffen van de jaarlijkse strijd om de Zilveren hoorn, maar dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan. Want de Twentse midwinterhoorn- blazer is niet alleen eigengereid maar ook ook erg gevoelig voor tra ditie en als zodanig beschouwt men ook de Zilveren hoorn, de bron van alle kwaad. door middel van arbitrage. „In af wachting van die uitspraak zou dan tenminste toch met de bouw kunnen worden begonnen". MAASTRICHT (ANP) - In tegen stelling tot het gerechtshof in Den Bosch ziet de president van de Maastrichtse rechtbank, mr. P. Paulussen geen juridische moge lijkheid om het omstreden gan strekken in het Limburgse Gre- venbicht te verbieden. De eis van de dierenbescherming om dit wel te doen in een tegen de carnavals vereniging van Grevenbicht aange spannen kort geding, heeft de rechtbankpresident gisteren afge wezen. Daardoor kan wat hem betreft de carnavalsvereniging op dinsdag 11 februari van komend jaar weer het traditionele gebruik van het gan strekken organiseren. Op carna vals-dinsdag rijden elk jaar ruiters onder een dode gans door die aan een draad over de weg is gespan nen. Het is zaak om de gans van de draad los te rukken. De ruiter die daarin slaagt is winnaar. Begin dit jaar spande de dieren bescherming voor het carnaval ook al een kort geding aan. Zij stelt zich op het standpunt dat zij in haar be langen wordt geschaad door het ganstrekken. ONTSLAG - De directeur opera tionele dienst van het KNMI. prof. ir. J.A. Wisse, heeft met onmiddel lijke ingang zijn functie neerge legd. Zijn besluit heeft te maken met de interne moeilijkheden die er bij het KNMI zijn. Wisse zal voorlopig een advi seursfunctie bij het ministerie van verkeer en waterstaat gaan vervul len, aldus een woordvoerder. Prof. Wisse is al tweeënhalve maand met buitengewoon verlof. Personeel van het KNMI verwijt Wisse gebrek aan leidinggevende kwaliteiten. De KNMI-leiding zou tijdens het jongste overleg met de vakbonden hebben erkend dat een voorgenomen reorganisatieplan is mislukt. zondere aandacht. De Vries wijst er op dat er hard wordt gewerkt aan instrumenten om deze groep te helpen. Hij noemt in dit verband scholing en vrijstelling van beta ling van werkgeverspremies om het voor het bedrijfsleven aantrek kelijk te maken deze mensen in dienst te nemen. Maar de werklozen zelf moeten ook worden geprikkeld. „Wanneer er bij bepaalde beroepen tekorten zijn, de mogelijkheid tot scholing aanwezig is en er een perspectief is op een baan, en er zijn mensen die dat afwijzen, tja, dan heeft de sa menleving het recht te zeggen: dat heeft gevolgen voor de uitkering. Dat is voor ons al langer bespreek baar, maar kan bij de formatie ze ker een rol spelen." Opmars Hoewel de verkiezingen pas in mei volgend jaar worden gehou den, werpen ze hun schaduw nu al vooruit. Het CDA is bezig aan een opmerkelijke opmars: volgens de laatste peilingen goed voor een kleine 50 zetels. De Vries voorziet bij een voortgang van deze ontwik keling zelfs een 'nek aan nek race' met de nog altijd grotere PvdA. Ondanks het verlies van de WD twijfelt bijna niemand over de voortzetting van de coalitie. Op het Binnenhof wordt dan ook met groot enthousiasme het gezel schapsspel 'wie krijgt welke porte feuille' gespeeld. De Vries wordt daarbij onder meer getipt voor de departementen van WVC. binnen landse zaken en sociale zaken. Het onderwerp van deze speculaties zelf: „Ik heb dit werk met toene mend enthousiasme gedaan. Als ik voor een ministerspost gevraagd wordt, zal ik daar natuurlijk over nadenken. Maar het belangrijkste is dat Lubbers weer minister-presi dent wordt. En wat me zelf betreft: mijn voorkeur gaat uit naar het lei den van de fractie". DEN HAAG - Zonder stemverhef fing, maar ondubbelzinnig: „Als de WD ons wil bruuskeren op pun ten als de euthanasie, de antidis criminatiewet en nu ook de media wet, dan houdt dat grote risico's in. Niet alleen voor deze kabinetspe riode, maar ook voor een volgende termijn. Op deze manier wordt de kabinetsformatie zwaar belast". Bert de Vries, sinds de totstand koming van het kabinet Lubbers fractievoorzitter van de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer, maakt van zijn hart geen moordkuil. Coalitie partner VVD is wel heel lichtvaar dig met D66 in zee gegaan om een regeling over de euthanasie te tref fen. „Tijdens de algemene be schouwingen twee maanden gele den zei Nijpels nog dat hij eerst de discussies in het kabinet wilde af wachten. Hij zou de 'koninklijke weg bewandelen', maar met wat hij nu doet legt hij wel een hele zware hypotheek op die weg". „Hij denkt ook veel te makkelijk: als het initiatiefwetsontwerp van D66 door de Tweede en Eerste Ka mer is aangenomen, dan wordt het ook wel in het kabinet geregeld. Nou, dat wordt heel moeilijk. Je kunt niet van de fractie verwach ten dat wij een voor ons verwerpe lijk voorstel in het staatsblad zul len helpen. Ik zal nu niet zeggen dat onze ministers het wetsont werp zullen weigeren te onderteke nen, maar ik kan me de reactie van Deetman (onderwijs en weten schappen, staat te trappelen om te ondertekenen - red.) wel heel le vendig voorstellen. Het CDA zal zich niet als een kudde makke schapen naar de slachtbank laten leiden. Bovendien, ook de WD- ministers zijn geïrriteerd over het eigenmachtige optreden van de fractie. Minister Korthals Altes (justitie) wordt nu door zijn eigen partij voor de voeten gelopen". En, in één ademtocht: „Het is toch buitengewoon merkwaardig, dat een partij als de VVD gemene zaak maakt met de oppositie. Als het er maar even op lijkt dat wij op sociaal-economisch terrein met de PvdA op één lijn ziten, dan roepen ze 'schande', 'overspel', 'dat hoort niet'. Ik kan dat gedrag van de WD weinig anders vinden dan een buitengewoon kwalijke ont wikkeling, die grote risico's in zich draagt". Mediawet Maar niet alleen bij de euthana sie neemt de WD afstand van het CDA. Vorige week lieten de libera len weten er weinig voor te voelen de mediawet van CDA-minister Brinkman (WVC) te steunen, wan neer het ontwerp niet ingrijpend in hun richting wordt gewijzigd. De Vries laat ook hier de kwalifikatie 'kwalijk' vallen. „Er is in de Kamer over de medianota (ter voorberei ding van de wet - red.) gesproken. Dat heeft geleid tot afspraken over de mediawet. En daar zal de WD binnen moeten blijven. Er ligt over die materie ook nog een regeerak koord waar niet aan te tornen valt". Opnieuw waarschuwt De Vries voor 'spanningen en risico's' bin nen de coalitie. door Peter van Nuijsenburg Niettemin ligt voortzetting van de coalitie met de liberalen voor de hand. De PvdA eist een rigoureuze verandering van beleid vóór ze met de christen-democraten het Cats- huis wil betrekken. Uitlatingen van de PvdA-voorzitter in deze krant aan het adres van premier Lubbers en minister De Koning (sociale zaken en werkgelegen heid), die 'van stropers kodde beiers' waren geworden, staan evenmin borg voor een harmonieu ze sfeer. Bovendien stellen de so ciaal-democraten 'onmogelijke ei sen'. Niet alleen op het gebied van DEN HAAG (GPD) - Het kruiswerk zal in 1987 vier pro cent in omvang mogen groeien. Voor 1986 is de stijging van het uitgavenvolume bij deze hulpverleningsorganisa tie tot twee procent beperkt nadat jarenlang de groei steeds op zes, later vier, procent werd bepaald. Dit blijkt uit mededelingen van mevrouw Hannie van Leeuwen voorzitter van de Nationale Kruisvereniging. In het Drentse dorpje Ruinen is nu al een beetje sprake van voorjaar. En dat terwijl de winter nog moet beginnen. Wat is er aan de hand? De eerste ooi in de plaatselijke schaapskooi heeft twee lammetjes geworpen. De komende maanden zullen er ruim tweehonderd worden geboren, (foto anp) ZELFSTANDIGEN: VERGEET DE EUZ '84 NIET! Als u In 1984 een laag Inkomen had maar nog geen aan vraag voor een Eenmalige uitkering zelfstandigen '84 heeft ingediend, zijn er 2 redenen om dat nu snel te doen: 1. De EUZ '84 is ook voor u bestemd. 2. Alleen zelfstandigen die een uitkering over 1984 ontvangen kunnen volgend jaar de EUZ '85 ontvangen. Vraag er naar bij uw boekhouder of accountant. Vergeet niet de aanvraag vóór 28 februari a.s. in te dienen, want daarna worden geen aanvragen meer in behandeling genomen. Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Telefoon 020 - 997595 Stulm Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage Telefoon 070 - 793911

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5