'Hier komt alleen de vuilniswagen...' Zoeterwoudse jeugd 'van de straat' tijdens oud en nieuw Obstakels verdwijnen niet, maar worden wel bijgeschaafd Plan voor huizen bij Schouwweg Wassenaar ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA Kabeltv laat in 'witte vlekken' op zich wachten VOORSCHOTEN - In de wat dunner bevolkte delen van Voorschoten roept het woord kabeltv hevige emoties op. De kabel is honderden meters weg en de aanslui- tingskosten lopen voor de 94 gevallen uiteen van 3500 gulden tot 17.000 gulden. "Zijn wij het uitschot?", klinkt het. En: "Dit is ontzettend onrechtvaardig. Want, we betalen honderd procent belasting en soms nog wel meer". door Paul van der Kooij Het voorstel van de WD, om te onderzoeken of en "onder welke condities", deze witte gebieden alsnog kunnen worden beka- beld, wordt wat ongelovig ont vangen. De party, die door 'wit ten' is benaderd, had er in 1978 geen moeite mee dat er gebieden zónder kabel zouden komen. En de protesten vonden ook bij de liberalen toen geen weerklank. "De den niet veel geeft geen enkele partij thuis", aldus P.Th. Zonneveld van het witte gebied-Papelaan. Dit ge bied begint vlak na de Dobbe- weg en loopt tot aan de gemeen tegrens. Zonneveld woont in een boerderij vlak voor het Leidse Baan-viaduct. "Het enige wat hier komt.is de vuilniswagen", zegt hij. De fami lie heeft geen kabel, geen gas en geen riolering. Water betrekt ze van de bron en voor stroom heeft zijn vader gezorgd. Hij heeft er flink krom voor moeten liggen en nu is de leiding op. "Iedere winter gaat-ie wei een keer kapot en dan moet de brandweer zor gen dat mijn vee te drinken heeft", zegt Zonneveld. "Maar ze Mevrouw Van Riel (Hofweg) overweegt een advocaat in te schake len: "Heel Voorschoten is bekabeld, nu de buitengebieden nog". (Foto's Fred Rohde) vertikken het pm en nieuwe ka bel te leggen". Bijlopertjes Zonneveld, op zijn beurt, ver tikt het dan om voor dat soort dingen te smeken bij de gemeen te. "Ik heb er récht op", zegt hij. "Ze komen het maar bréngen". Voor de kabel geldt hetzelfde. Protesteerde het echtpaar in het verleden nog bij de gemeente, nu zegt mevrouw Zonneveld: "Als het gemoeten had, dan meteen. We redden ons nu wel met de twee netjes en wachten gewoon op de satelliet". "Het klinkt wel hard", vervolgt ze, "maar je moet wel". Zo deinst ze niet terug voor vragen als: "Horen wij niet bij de gemeente? En: Zijn wij het uit schot, de bijlopertjes?" Haar man: "Ik ben best bereid meer te betalen. Maar dan in evenredigheid. De gemeente zou bijvoorbeeld de onroerend-goed- belasting voor ons moeten verla gen". Volgens wethouder J.D. Van Dalen (financiën) kan dat niet. Het kabelbedrijf werkt kos tendekkend. Er gaan geen alge mene middelen in, zoals belas tingopbrengsten. De indeling in witte gebieden, lag volgens hem dan ook voor de hand. Wanneer Voorschoten ook de dunbevolkte gebieden zou heb ben bekabeld, had dat geen ze ven maar acht miljoen hebben gekost en zouden veel mensen zijn afgeschrikt door de hoge abonnementskosten. Ook nu al is het aantal (gratis) aansluitin gen niet overweldigend. Slechts 83 tot 84 procent heeft kabel. Vooral in oude wijken is de de Naaktdanserij Mevrouw Kalisvaart van het witte gebied-Veurseweg (vanaf het laantje van Van Wissen) maakt korte metten met het ver- ZOETERWOUDE - De verkeers obstakels bij het Zoeterwoudse Watertje worden niet verplaatst, maar wel 'bijgeschaafd'. Zo wor den ze beter verlicht en -het oude stuk- iets verkort ten behoeve van de fietsers. Een bord moet duide lijk maken dat achter de 'blokken' wel degelijk het Watertje ligt. Dit om de winkeliers, die klagen over omzetvermindering doordat klan ten hun zaken niet meer kunnen vinden, terwille te zijn. Dat is de uitkomst van een 'ex cursie' die leden van de raadscom missie openbare werken gister middag hield. Onder leiding van burgemeester Houdijk gingen de leden van de commissie ter plekke de situatie in ogenschouw nemen. Nadat men bij het gewraakte punt lange tijd had staan kijken en pra ten, werd de discussie in de plaat selijke Chinees voortgezet. Aan de burgemeester de eer om het wat chaotische gesprek (ieder een deed z'n zegje, en uiteraard werd er flink door en langs elkaar heengepraat) samen te vatten. Dui delijk werd dat niemand de obsta kels wil verplaatsen, maar ander zijds was er ook geen mens die te vreden was met de huidige situa tie. Houdijk benadrukte nog eehs dat het Waterje niet alleen voor au tomobilisten een knelpunt heet, maar net zo goed voor de fietsers. Als fietsers vanaf de Noordbuurt- seweg het Watertje op willen moe ten ze van een vrij smal strookje gebruik maken. Dat doet de door snee-fietser natuurlijk niet: die kiest de gemakkelijkste weg. Be greep ook Houdijk. Een aan te brengen streep moet in de toekomst duidelijk maken dat fietsers wel degelijk worden geacht tussen de 'blokken' door te rijden. Het obstakel dat al jaren midden in de bocht ligt zal iets worden verkort, zodat het voor de tweewielers wat makkelijker ma noeuvreren is. Overigens is de burgemeester van mening dat de obstakels, be doeld om het verkeer af te remmen en zoveel mogelijk sluipverkeer te Up 'excursie' naar het Watertje. De l re werken bekeken het gewraakte c middag uitgebreid. weren uit het dorp, in dé toekomst minder verwarrend zullen werken. Het gaat nu nog om een experi mentele maatregel en het uiterlijk van de obstakels is daar dan ook naar. Als Zoeterwoude komende zomer besluit om her en der in het dorp definitieve verkeersremmen- de maatregelen te nemen, dan wor den die blokken vervangen door lagere obstakels en zal het over zicht hopelijk worden verbeterd door gekleurde delen wegdek. Wat nog even ae obstakels van het Watertje betreft: in de eerstvol gende vergadering van de raads commissie, 6 januari, zullen de plannen definitief worden uitge werkt. Vrouwenweg In diezelfde vergadering zal ook het hangijzer 'bussluis Vrouwen- weg' weer aan de orde komen. Bur gemeester Houdijk deelde gister- van de raadscommissie openba- kel in Zoeterwoude-dorp gister middag nog mee dat hij inmiddels een tekening heeft gezien van de sluis, die bewoners van de Vrou wenweg en de Miening moet ont lasten van het sluipverkeer tijdens de spitsuren. Vooralsnog is hij er bepaald niet enthousiast over. Er kleven nogal wat nadelen aan zo'n sluis, aldus Houdijk. Zelfs fietsers en wande laars zouden, na afsluiting van de Vrouwenweg, er gebruik van moe ten maken. En: ziekenauto's, trac toren en dergelijke kunnen geen kant meer op. Volgens Houdijk zijn zowel de Land- en Tuinbouw Bond als de Zoeterwoudse artsen tegen de komst van zo'n sluis. Wellicht dat de gemeente Zoeterwoude 'grote buur' Leiden na de vergadering van 6 januari zal adviseren toch maar borden neer te zetten die het sluipverkeer tijdens de spits moet verbieden daVrouwenweg te berij den. haal. "De gemeente heeft het ge woon fout gepland. Ze hadden de hele zaak moeten bekabelen en de kosten hoofdelijk moeten omslaan. Maar ze hebben ge woon niet gerekend dat hier ook mensen wonen", klinkt het van uit haar stulpje voorbij de Knip- laan 'landinwaarts'. Wanneer ze de kabel voor de zelfde prijs had kunnen krijgen als de mensen in de machtigings- gebieden, had ze toegehapt. Nu vindt ze het veels te duur én "de programma's zijn vaak toch niet om aan te zien". Haar actiebe reidheid is klein. Ook mevrouw Van der Helm van nummer 351 opereert be hoedzaam. De handtekenin genactie vanuit haar witte ge bied, had enkele jaren geleden niets uitgehaald. En al snel legde ze zich erbij neer, troost zoekend bij de gedachte dat het dikwijls schijnt tegen te vallen. De 78-jarige E.A. van Latum van de 'witte' Papelaan reageert niet anders. "Het is toch allemaal herrie en naaktdanserij. Als het zo doorgaat, kan de burgemees ter mijn toestel cadeau krijgen", zegt de overbuurman van Zonne veld. "In het begin had mijn vrouw het wel een leuk idee ge vonden, maar nu zeg ik: hoe lang mogen we er nog van profite- Actie Mevrouw Van Riel van de Hof weg 37 (naast Kamsteeg) is daar entegen fel. Haar witte gebied omvat de Hofweg-oost, Leidse- weg 220 met woonboten en de oostkant van de Krimkade. Ka beltv zou haar duizenden gul dens kosten ("ik kan bijna een schotel voor de satelliet kopen"). En zij is boos. Ze overweegt se rieus een advocaat in te schake len. De papieren liggen al naast te telefoon. Volgens de Voorschotense zou de gemeente zou nooit duidelijk hebben gemaakt dat er witte ge bieden gaan komen. 'Toen de kabel werd aangelegd, zei men dat het voor iedere Voorschote naar zou zijn. Dat wij werden buitengesloten, merkten wij pas toen in de voorlichtingsrubriek stond dat heel Voorschoten be kabeld was". Mevrouw Van Riel belde direct de gemeente en volgens haar zegde een ambtenaar toe dat ook zij kabel zou krijgen, zodra heel Voorschoten is voorzien. Omdat de kabel maar niet onder de Voorschoterweg werd doorge trokken, schreef ze 15 november 1982 een brief. 'Uit de pers heb ik vernomen dat heel Voorschoten bekabeld is. Nu de buitengebie den nog', vertrouwde ze toe aan het papier. Het antwoord kwam in januari 1983. De burgemeester erkende dat bepaalde gebieden niet zijn aangesloten. De kosten zouden daar in geen verhouding staan tot het aantal aansluitin gen. 'B en W zijn echter bereid om de mogelijkheden - waaron der de financiële - van kabelaan sluitingen in deze gebieden nog maals te bezien', heette het. 'De uitslag van het in te stellen on derzoek zal u te zijnertijd worden medegedeeld'. Een miljoen Mevrouw Van Riel heeft echter nooit meer iets gehoord en WD- wethouder Van Dalen, die in een vorige periode kabeltv in zijn portefeuille had, weet niets van een onderzoek. Wel is eerder dit jaar aangekondigd dat de afde ling financiën in 1986 met een meeijarenbegroting komt. Ook de kosten van een uitbreiding zullen hierin worden berekend. Het WD-idee sluit daar dus wonderwel op aan, lijkt het. Het vraagt louter om een on derzoek èn is financieel niet on derbouwd. Aanvankelijk zegt fractieleider H.J. Willemsen dat een bijdrage van de gemeente overwogen kan worden, maar verrekening in het totaaltarief niet de voorkeur geniet. Zodra hij echter hoort dat het bekabe len van witte gebieden een mil^ joen kost, lijkt hij wat te schrik ken: "Dat is een fikse kosten post", begint hij. "Of we het dan nog doen? Ik denk het niet. Maar we kunnen natuurlijk altijd pra ten.'Bekijken welke mogelijkhe den er zijn". Het is onrechtvaardig, vindt hij, dat de witten zoveel meer moeten betalen, al valt niet te vermijden dat zij een extra bij drage moeten blijven leveren. De kosten daar zijn nu eenmaal veel hoger. Een meter kabel kost al gauw twintig gulden... ZOETERWOUDE - De toezegging van de Zoeterwoudse politie dat twee agenten in burger de veilig heid waarborgen, heeft de doorslag gegeven: de plaatselijke jongeren vereniging Utopia zal op oude jaarsnacht haar deuren openen. De Zoeterwoudse jongeren zijn dus 'onder dak'. Eerder was de openstelling in ge vaar gekomen omdat Utopia en de Stichting Klaverhal, waar de jon gerenvereniging is gehuisvest, moeilijkheden verwachtten. Voor al het feit dat het onderkomen van Utopia niet over eigen sanitaire voorzieningen beschikt en bezoe kers dus door de Klaverhal heen moeten deed de betrokkenen vre* zen voor vandalisme. Nu de politie een oogje in het zeil houdt is de kans daarop zeer gering, aldus de organisatoren. Utopia-voorzitter Rob van Klink wil desondanks dat er "een beelje selectief publiek" naar de Westen- der trekt. "Daarom doen we de Volleybal Zoeterwoude Rijndijk en Dorp binden op volleybal-gebied de strijd met elkaar aan. Het gaat hier om het clubkampioenschap tussen de dames- en herenteams van Utopia, voorheen KPJ uit het 'dorp' en 'Meerburg' van de 'Rijn dijk'. Kwamen voorheen alleen de eerste teams tegen elkaar uit, nu spelen ze allemaal. Inzet is de Van der Geest-trofee, sinds dit jaar in het bezit van volleybalvereniging Utopia. Toejuichers zijn van har te welkom in de Eendenkooi aan de Rijndijk (Kooikerspad), waar de wedstrijd om zeven uur 's avonds begint. Burgemeester Houdijk zal de winnaar de begeer de beker overhandigen. kaarten in de voorverkoop. Ook omdat we erg veel mensen ver wachten. Vorig jaar was het name lijk ook erg druk toen Jan van der Geest op oudejaarsnacht open was. Dat we in Zoeterwouue tegen woordig trouwens rekening moe ten houden met moeilijkheden blijkt wel uit het feit dat het daar toen een zooitje was", aldus Van Klink. Voordat Zoeterwoudse jongeren de gelegenheid hadden de oude jaarsnacht 'binnen' te vieren was het dikwijls ook. Er kwamen gere geld klachten, maar vreemd ge noeg gebeurde er pas iets toen de gemeente Leidschendam protes teerde. Haar eis: het Stompwijkse Dorpshuis mocht alleen open zijn als er op oudejaarsnacht in Zoeter woude ook iets te doen viel. Want wat was het geval: doordat de Zoe terwoudse jeugd nergens anders terecht kon, trok men massaal naar Agenda ZATERDAG Postduivenver. De Blauwkras, vanaf Sportzaal van Docos - Hoge Morswc tafeltennisinstuif. 10-12 uur. Nieuwe Mare /hoek Oude Singel - tiek- en curiosamarkt, tot 17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, c avond, 21-1 uur. LWH - Langegracht 65, disco. 22-2 u NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, 149987, open soos, vanaf 22 uur. Zoeterwoude Leiden Sportpark De Vliet - tentoonstelli Postduivenver. De Blauwkras, lOf Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, ol bollenfeest voor kinderen 5-13 jaar, uur, popcursus voor jongeren, 15-17, Warmond Sportzaal Klimop - oudjaars-zaalvoe bartoernooi W Warmunda, 11 i het Dorpshuis. Dat werd zo vol dat Stompwijkers er niet meer in kon den. Een ontoelaatbare situatie, zo oordeelde de gemeente Leidschen dam, die Zoeterwoude benaderde. Jan van der Geest was onmiddel lijk bereid om zijn Don Bosco te openen, maar wel op voorwaarde dat het jaar daarop iemand anders die taak op zich zou nemen. Het geen nu gebeurt. Van één tot drie uur draait er dis co in de Westender. Toegangskaar ten zijn te verkrijgen op de ope ningsavonden van Utopia. GLADHEID - Als gevolg van de gladheid is de afgelopen nacht een 30-jarige Alphenaar met zijn auto in Leiderdorp te water geraakt. Hij gleed volgens een woordvoerder van de politie van de Achthovener- weg af. De man raakte niet ge wond. WASSENAAR - Op het nu n< nie braakliggende terrein langs 2 Zanderijvaart tussen de Zander Ka laan en de Schouwweg in Wass we naar zullen in de naaste toekom vai 29 eengezinshuizen worden g me bouwd, zo blijkt uit een bouwpk de dat door een Zoetermeerse bouv wa maatschappij namens de eigena he) van de grond bij de gemeente Wa senaar is ingediend. gis Volgens het ter plaatse geldem da: bestemmingsplan heeft de betre we fende grond de bestemming mee gei gezinshuis, waarvan de goothoog acl maximaal 9 meter mag zijn zodi sta er eventueel een flatgebouw va in drie bouwlagen met een kap zo we mogen worden gebouwd. Zo' eei plan bleek echter niet te realisere tei reden waarom de grondeigenai co: met een plan voor de bouw van 2 ha vrije sector koopwoningen met g ge rage op de proppen kwam. lië B en W zijn zeer positief over hJ op plan. Het is volgens hen "ruimtt en ljjk gezien volledig acceptabel d je op veel punten zelfs aantrekkeli ik ker dan de bestemming meergJ de zinshuis". 19 De huizen zullen worden ontslc ten via de Schouwweg en de Zai| derijlaan, ter hoogte van het pa: keerterrein van het zwembad Naast het bouwterrein zal een blo men- en plantenkiosk worden g^ vestigd op het terrein van de bloi men- en plantenhandel Van d<j Kroft aan de Schouwweg. Ook plan kan de goedkeuring van B i W dragen, zo schrijven ze in e voorstel aan de raad. LEIDSCH '£?i DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t m vrijdag tussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnogj bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. Oliebollen Kinderen van 5 tot 13 jaar kun nen zondagmiddag in gebouw Ta berna, Julianalaan 1 in Oegst geest terecht voor een groots olie- bollenfeest. Er wordt dus gegeten, maar er kunnen ook spelletjes worden gedaan of een film beke ken. Aanvang één uur. Voor jonge ren is er later op de middag (drie uur) een popcursus in hetzelfde gebouw, en dinsdag een 'oliebol len inlooD' tussen drie en vijf uur. OEGSTGEEST - De jacht op koopjesis weer geopend. Een radio- en tv-zaak aan de Oegstgeester Geversstraaü weet ervan mee te praten. Sinds donderdagavond bivakkeren er al Oegstgeestenaren in de winkel, in de hoop een goede slag te slaan. Zoals een kleuren-tv voor twee kratten bier of een radioset in ruil voor een fles whiskey) Ze moesten echter wel wachten met 'kopen' tot vanmorgen negen uur. De geduldige jagers hebben hun gemak ervan genomen. In de winkel werden complete tenten opgezet om de twee\ nachten knus door te brengen. Andere kooplustigen warén weer gewapend met parasol. (foto Hoivasd

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2