We zijn geen politie in witte jassen' Knoflookpillen nergens goed voor Het 'gat' in de weekend-opvang ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 21 Niet iedereen voelt zich behaaglijk in de feestmaand december. Er zijn mensen die de donkere dagen van het jaar verfoeien. Ze worden overmand door een depressief gevoel, dat soms leidt tot een crisis. Een leger hulpverleners staat klaar voor de opvang. Tenzij de crisis zich voordoet buiten kantooruren of in de weekends, vele deuren blijven dan op slot. Voor de hulpbehoevende die vanwege diens gemoedstoestand uit pure wanhoop naar de fles grijpt, rest hooguit een bakje troost op het politiebureau. Ze vallen in het gat dat de hulpverlenende instanties openlaten. „Iedereen trekt de handen van dergelijke mensen af'. Een discussie over een hiaat in de geestelijke gezondheidszorg. door Gerard van Putten De Nederlandse verzorgingsmaat schappij voorziet in tal van opvang centra voor mensen die in geestelij ke nood verkeren, niettemin komt het geregeld voor dat hulpbehoe- I venden heen en weer worden ge slingerd tussen hulpverlenende in- stanties. „In Leiden gebeurt dat dagelijks", be weert Dick Graveland, woordvoerder van de Leidse politie. „Mensen die in een crisissituatie verkeren, daardoor normafwijkend gedrag vertonen en de buurt overlast bezorgen komen meestal bij ons terecht. Er zijn taxichauffeurs die i dergelijke personen van de straat oppik- 1 ken, je hebt ze erbij die op eigen initia tief het bureau komen binnenlopen, en het komt ook voor dat de naaste omge ving de hulp van de politie inroept". Dient een dergelijk probleemgeval zich doordeweeks en meer bepaald over dag aan, dan staan de hulpverleners taakbewust klaar om de politie bij te springen. „Maar", zegt Graveland, „zo dra de wijzers van de klok naar half vijf gaan of het weekend aanbreekt, worden de deuren voor vele problemen dichtge daan". Leiden is in dit opzicht geen geval apart. In heel Nederland vallen meer dan eens talloze in een crisis belande mensen in het gat dat de hulpverlenende instellingen openlaten. Menigeen staat die ene aflevering van Sonja Barends praatshow nog helder voor de geest, waarin twee Amsterdamse politie-agen- ten van het bureau Warmoesstraat kwa men opdraven met een volledig gedeso- riëteerde vrouw. Ze wisten niet wat ze met haar aan moesten, geen hulpverle nende instantie gaf thuis. Pas na een geëmotioneerde oproep voor de came ra's werd zij alsnog ergens ingekwar tierd. Niks aanvangen Politie-woordvoerder Graveland geeft toe dat de hulpverlening van in geestelij ke nood verkerende Leidse inwoners in vergelijking met voorheen beter functio neert. Graveland wijst onder meer op het bestaan van het VOC (Vrouwen Op vangcentrum), het Wegloophuis, het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, de Stichting Ex '86 voor ex-ver slaafden van alcohol en drugs, de Stich ting Maatschappelijk Werk Leiden. De Regionale Instelling voor Ambulante Als het gaat om knoflook is de Ne derlandse bevolking onder te verde len in twee kampen: het ene vindt het verrukkelijk, het andere veraf schuwt de knoflookteen vooral om de geur. De laatste groep kan - als het gaat om profijt te trekken van de vermeende gunstige invloed - toch aan zijn trekken komen: er_is naar schatting in Nederlandse reform huizen en drogisterijen een dozijn merken reukloze knoflookprepara- ten te koop. In de meeste gevallen zijn dat gedroogde knoflookprepa- raten in de vorm van pilletjes. Op sommige knoflookpreparaten staat met geen woord vermeld wat er in de pillen zit. In andere hemelen de produ centen de vitaliserende werking op van de stof allicine, weer anderen laten die t stof er juist uit want die is schadelijk, I zeggen ze. Wat is er in de wetenschappelijke lite ratuur literatuur van de laatste jaren ge schreven over de werking van knoflook en zijn bestanddelen? Welke stoffen zit ten erin en wat doen ze? Het gebruik van knoflook, dat tot de plantenfamilie van de lelie-achtigen behoort, is heel oud. In feite is het één van de oudst gekweekte plantesoorten. Gedurende duizenden ja ren is knofloof onderdeel geweest van de volksgeneeskunde. De Codex Ebers bijvoorbeeld, een Egyptische papyrus rol met medische vooorschriften uit 1550 vóór Christus, geeft meer dan acht honderd recepten voor therapeutisch gebruik, 22 ervan noemen knoflook als effectieve remedie tegen hartproble men. hoofdpijn, wormen en zelfs tegen wat tegenwoordig bekend staat als kan ker. Ook de Grieken en de Romeinen roemden de heilzame werking van het bolgewas. Wetenschappelijk onderbouwde gege vens over de effecten op de gezondheid Geestelijke Gezondheidszorg is sinds vorig jaar dag en nacht bereikbaar, net als Cortona. Het Centrum Onderdak gunt sinds tweeënhalf jaar om wat voor reden dan ook thuisloze mensen tijdelijk een dak boven het hoofd. Al schijnt het hier en daar bij tijd en wijle voor te ko men dat mensen na een gesprekje weer de straat op worden gestuurd. Waarvoor overigens best een plausibele verklaring zal kunnen worden gegeven, maar dat terzijde. „Heeft iemand maar één borreltje op, zodat-ie nog aanspreekbaar is, dan is men nog wel genegen de nood te leni gen", spreekt politieman Graveland uit ervaring. „Maar geen hulpverlenende in stantie uitgezonderd neemt mensen op die teveel alcohol, drugs of medicijnen hebben gebruikt. De Riagg, die voor ons gevoel lang niet optimaal bezig is, kan met dergelijke mensen niks aanvangen. Andere instanties trekken ook de han den van ze af. Er is in deze stad kortom geen plek te vinden voor mensen die vanwege hun depressieve gemoedstoe stand hun toevlucht nemen tot alcohol, overmatig gebruik van medicijnen of drugs. En wat hebben dergelijke men sen dikwijls juist nodig? Een ruimte om tot rust te komen, een kamer waar ze desnoods een bed kunnen aantreffen. Een plek ook waar ze wat warmte en lief de ontmoeten. Al zou het maar voor een paar uur zijn. Wij beschikken ook op het nieuwe bureau niet over de accommoda tie om dergelijke mensen onder te bren gen. Dus wat gebeurt er nu? We zetten ze maar neer in de wachtkamer, knopen een gesprekje met ze aan en geven ze vervolgens een bakje koffie. Voor ons houdt het daarmee op, daarna zijn we helaas genoodzaakt ze naar huis te stu ren. Want je kunt ze toch kwalijk in een cel neerzetten. Daar is hun persoonlijke situatie niet naar, daar zouden ze alleen maar depressiever van worden". „Alleen daarom al zou het wenselijk zijn als een hulpverlenend bureau als het Bureau Maatschappelijk Werk een piketdienst in het leven riep om buiten de kantooruren en in de weekends in de ze gevallen te voorzien. Geen middelen Als het aan Willem Ververs en Paul van Kampen - de twee leidinggevende maatschappelijk werkers van de Stich ting Maatschappelijk Werk Leiden - zou liggen, kwam die piketdienst er liever dateren uit het midden van de vorige eeuw. Louis Pasteur beschreef in 1858 de antibacteriële werking van knoflook Ook Albert Schweizer gebruikte het als huis-, tuin- en keukenmiddel. Er wordt beweerd dat hij daarmee Afrikanen van amoebe-dysenterie kon afhelpen. Meer recent is in het laboratorium ge vonden dat het sap van knoflook de groei remt van bacteriën zoals de etter- verwekkende Staphylococcen, Strepto- coccen (waaronder bacteriën die ontste kingen veroorzaken). Vibrio's (Vibrio cholerae asiaticae is de verwekker van cholera) en Bachillus. De Japanner Inouye deed proeven met de vluchtige bestanddelen van knoflook. Hij leidde deze stoffen over van de buitenlucht af gesloten bacteriecultures en vond dat ze heel effectief de bacteriën doodden. Ook ziekteverwekkende schimmels en pa- thogene gisten worden door knoflook- sap aangepakt. Naast een antibacteriele werking van Knoflook heeft laboratoriumonderzoek aangetoond dat bepaalde knoflookbe- standdelen de ongewenste vorming van klontjes in het bloed (de trombose-nei- ging) tegengaan. Dr. Sainami van de Poona-universiteit in India vergeleek in een onderzoek drie bevolkingsgroepen met een onderling verschillehde knof- lookconsumptie. Bij de groep die het meeste ervan at (50 gram in de week) duurde het relatief het langst voordat bloed uit een wondje stolde. Dat bete kent dat zich ook minder gauw onge wenste kleine bloedpropjes vormen in de bloedvaten (door kleine beschadigin gen in de wand van het vat). Bovendien bleek deze groep relatief net laagste ge halte aan fibrinogeen in het bloed te nog vandaag dan morgen. Ververs: „In principe kan iedereen hier terecht. Maar helaas, inderdaad dan wel binnen de kantooruren. Al weet ik dat de maat schappelijk werkers van dit bureau hun privételefoonnummers beschikbaar stellen aan mensen die ze al begeleiden. Binnen het algemeen maatschappelijk werk is het landelijke denkbeeld ont wikkeld dat de bureaus 24 uur per et maal beschikbaar moeten zijn voor men sen die in een psychosociale crisis ver keren. Met die visie stemmen wij in. Al leen, de middelen en de mankracht ont breken ons om een bereikbaarheid van 24 uur te realiseren. De subsidie die we nu ontvangen is voldoende om het bu reau te runnen". Van Kampen: „De gemeente Leiden is onze grootste financier. En de gemeente draagt al meer geld bij dan ze op grond van de Rijksbijdrageregeling verplicht is. Absolute voorwaarde om te kunnen komen tot een 24 uurs bereikbaarheid is een goede compensatieregeling voor ar- beidsonvriendelijke uren. Daar voorna melijk ligt het knelpunt' De maatschappelijk werkers maakten in 1984 deel uit van een werkgroep die op initiatief van de gemeente was gevormd. De klachten over hiaten in de opvang van in geestelijke nood verkerende men sen waren de aanleiding voor die samen komsten. Geldtekort „Overigens hebben wij onszelf moeten uitnodigen voor die besprekingen", her innert Van Kampen zich. „Onder leiding van de heer Richel, de toenmalige coör dinerend directeur welzijn van de ge meente, zijn we een paar keer bij elkaar geweest. Bij dat overleg waren aanwezig vertegenwoordigers van het Consulta tiebureau voor Alcolhol en Drugs, van de politie, van de GG en GD en van de Riagg. Op de eerste bijeenkomst hebben wij de vraag aan de orde gesteld of de gemeente over middelen beschikte om ons de mogelijkheid te verschaffen een 7x24 uursdienst te laten draaien. Want dat was voor ons het principiële uit gangspunt om mee te doen aan dat over leg, praten over een 7x24 uur-opvang voor mensen die in een psychosociale crisis verkeren. Richel sloot toen niet uit dat over die vraag te praten viel. Merk waardig genoeg is op die besprekingen geen vervolg gekomen. We hebben nooit meer iets gehoord". De Stichting Maatschappelijk Werk hebben (bij de bloedstolling wordt fibri nogeen omgezét in fibrinedraden, waar na dit netwerk het korstje vormt). Bloedplaatjes Knoflook en zijn bestanddelen werken ook nog op een andere manier in het bloed: zij blijken de neiging van bloedplaatjes tot samenklonteren te remmen. Het samenklonteren van bloedplaatjes in de bloedvaten kan een eerste aanzet zijn tot het dichtslibben van bloedvaten met als gevolg een gehe le of gedeeltelijke afsluiting. De Venezo laanse biochemicus Rafaël Apitz-Castro van het Instituut voor Wetenschappelij ke Studies onderzocht de remming van de plaatjes-samenklontering door kno flook. Hij gebruikte bestanddelen van knoflook die hij met behulp met methyl alcohol had geïsoleerd. In het bijzonder drie componenten remden deze sa menklontering aanzienlijk. Toevoeging van het methyl-alcohol-extract of een van de meest actieve componenten hier van, kon zelfs reeds samengeklonterde plaatjes weer losmaken. Ten slotte is er nog een derde wer kingsgebied van knoflook: het zorgt voor verlaging van het vet- en choleste rolgehalte in het bloed en in bepaalde organen. De Indiase scheikundige Ka- Leiden heeft een eerstelijnsfunctie. Dat wil zeggen dat mensen geen verwijzing van wie dan ook nodig hebben om hun privéproblemen aan de maatschappelij ke werkers te kunnen voorleggen, als ze daar naar hun eigen gevoel niet meer uit kunnen komen. „Crises", zeggen de he ren, „kunnen zich in allerlei vormen openbaren en allerlei oorzaken hebben" Een opsomming van problemen laten ze volgen. Zoals daar zijn: de crisissitua ties die zich soms voordoen na een stuk gelopen relatie. De alleenstaanden die het alleen-zijn moe zijn. De ernstige ge neratieconflicten tussen ouders en kin deren. De scheiding van ouders, die diep ingrijpt bij de kinderen. Er zijn ook gezinnen die met een struc tureel tekort aan geld kampen. Een pro bleem dat het gezinsleven zodanig fru streert dat een normaal contact tussen partners niet langer mogelijk blijkt. Weer anderen blijken niet opgewassen tegen de verleiding van al te soepel kre- dietverstrekkende banken of op krediet leverende, met geldprijzen schermende („U heeft een geluksnummer") postor derbedrijven, waardoor de schuldenlast alleen maar groeit. Gedwongen werk loosheid omdat de werkgever failliet is gegaan of een reorganisatie binnen het bedrijf heeft doorgevoerd, vele mensen zijn er geestelijk door ontwricht geraakt, bij gebrek ook aan vooruitzichten op een andere baan. „In de praktijk zie je men sen die het slachtoffer zijn van agressie ve verkoopmethoden. Dan zie je mensen die bezig zijn aan de afbetaling van een auto die al lang naar de sloop is ge bracht. Je komt met mensen in contact die kapot gaan aan het feit dat ze geen werk hebben". Schroom „Er bestaat", zeggen de heren ook, „een zekere schroom om hier naartoe te komen. Daar kunnen we best inkomen, in ieder mens zit een drempel. Niemand is snel geneigd te koop te lopen met een probleem. Dus gaan ze niet graag naar een hulpverlener. En komen ze hier uit eindelijk dan toch, dan zijn er velen die van zichzelf vinden dat ze tekortschie ten. Die denken dat ze falen. Maar dat hoeft helemaal niet zo te zijn. Door in vloeden van buitenaf, bijvoorbeeld door maatschappelijke factoren kunnen ze soms in een psychosociale crisis komen te verkeren". „Natuurlijk, iedereen heeft weieens te genslag en gelukkig kunnen velen die manna bepaalde het vermogen van knof look om het gehalte aan cholesterol in het bloed van ratten te verlagen. De die ren kregen een dieet dat rijk was aan verzadigde vetten. Knoflookolie en ont vet knoflookpoeder zorgden ervoor dat het gehalte aan cholesterol in het serum minder steeg dan normaal. Het effect trad ook op in de lever. Eenzelfde resul taat vond een andere Indiase onderzoc ker, dr. Chaudhuri. Hij gaf ratten gedu rende twaalf weken cholesterol en knof lookolie. Chaudhuri vond dat een ver hoging van de hoeveelheid cholesterol in het serum in de hand kon worden ge houden met de knoflook die hij aan de ratten gaf. De controlegroep die geen knoflook kreeg, had aanzienlijk meer se- rumcholesterol. En dan is er nog de Nigeriaanse onder zoeker Bobboi. Hij gaf aan ratten knof look en alcohol. Van alcohol is bekend dat het een verhoging geeft van serum - cholesterol en bepaalde vetzuren in het bloed. Knoflook, zo ontdekte de Nige- riaan, kon dit proces tegengaan. Boven dien kon hij aantonen dat de ophoping van cholesterol en vetzuren in de nieren en de lever werd tegengegaan. Zo is nog een aantal onderzoeken te noemen, waarbij men steeds hetzelfde vindt: knof look vermindert de afzetting van vet (zuren) in een aantal organen, terwijl het problemen zelf oplossen. Niet voor elk probleem hoeft een maatschappelijk werker klaar te staan. Sterker nog: ons beleid is er juist op gericht de cliënten zo snel mogelijk weer op eigen benen te la ten staan. Maar er kan zich een moment voordoen dat iemand het niet meer ziet zitten. En dan kan een gesprek met een maatschappelijk werker verhelderend werken. Niet dat we voor elk probleem een pasklare oplossing voorhanden heb ben. Maar wij kunnen de mensen wel op weg helpen een oplossing te vinden voor hun probleem. Desnoods gaan we naar ze toe. Mits men maar de bereidheid toont met ons te praten, want het over stijgt onze ethiek om onszelf op te drin gen. We zijn geen gluurders. Wat we wel zijn: maatschappelijk werkers die in principe alles aanpakken. Dit bureau kan worden gezien als een brede basis- opvang voor iedereen. Die zou voor ie dereen dag en nacht toegankelijk moe ten zijn. Vandaar ook dat we in principe, we kunnen het niet genoeg benadruk ken, ja zeggen tegen een 7x24 uurs dienst. Nogmaals: dat we nu de midde len niet hebben om structurele hulpver lening te bieden, vinden wij heel erg jammer". Meer tolerantie In Oegstgeest, op het kantoor van de Riagg Zuid-Holland-noord („Voor eens en voor altijd", zegt prof. H.R. Kraus, psychiater en inhoudelijk directeur, „het is niet het Riagg, het is de Riagg. Een rot afkorting die staat voor Regiona le Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg") voelen de medewer kers zich nogal eens het mikpunt van kritiek van andere hulpverleners. „Ik zou denken", meent Kraus, „dat de hulpverlenende organisaties ten opzich te van elkaar best wat meer tolerantie zouden mogen opbrengen". Nu gebeurt het naar zijn mening te dikwijls dat hulpverleners over en weer kissebissen over gevallen die Jij had moeten opknappen". Te vaak komt het naar zijn zin voor dat de Riagg ten on rechte wordt opgepiept voor een per soon, die in de een of andere crisis ver keert en waarmee de politie, de dienst doende huisarts en de eerste hulpdienst geen weg weten. „Onherroepelijk dat er dan worai ge zegd: dat zou weieens iets voor de Riagg kunnen zijn. Maar dat hoeft helemaal niet het geval te zijn. Meestal gaat het om alcoholisten of om personen die in ook de cholesteroltoename kan vermin deren. Welke chemische stoffen zijn in knof look aangetoond en welke zijn verant woordelijk voor deze effecten op de ge zondheid? De knoflookgeur is afleom- stig van de chemische stof allicine. De Amerikaanse chemicus Chester Cavalli- •to isoleerde al in 1944 deze verbinding uit vier kilo knoflook met behulp van al cohol. De zes gram olie-achtige substan tie die hij verkreeg was allicine. De olie bleek zowel antibacteriële, alsook een antischimmelwerking te bezitten. Allici ne ontstaat overigens pas bij het aansnij den of persen van een knoflookteentje. Daarbij gebeurt namelijk het volgende: een ander in knoflook gevonden stof, al- liïne, wordt door het enzym allinase in de geurstof allicine omgezet. Bij het per sen van knoflook komt de stof alnne dus in aanraking met het enzym. Het gevolg is de typische knoflookgeur. Dit is de re den ervan dat verse, ongesneden kno flook niet geurt. Een paar jaar geleden ontdekte de- Amerikaanse chemicus dr. Eric Block een chemische verbinding in knoflook die zorgt voor het tegengaan van de vor ming van bloedstolsels in de bloedvaten. De stof werd ajoene gedoopt (£do is Spaans voor knoflook). De knoflookbol maakt het uit allicine en het is - volgens Block - als anti-trombosestof minstens net zo actief als aspirine. Op het ogen blik onderzoekt Block of deze stof mis schien bruikbaar is als geneesmiddel. In droog knoflookpoeder of in pillen, oliën, extracten of andere in de handel zijnde knoflookpreparaten kon de Amerikaan dit ajoene niet aantonen. De reden hier een depressieve toestand verkeren en daarom naar de fles hebben gegrepen Daar is de Riagg niet voor. Zoals we er ook niet zijn om een kerel op te vangen die zo kwaad is geweest op z'n chef dat- ie daarom diens huisdeur heeft inge trapt. Zo'n man is hooguit psychisch ontregeld. Die man kan naar huis wor den gestuurd, nadat van het voorval pro ces-verbaal is opgemaakt, nadat er op hem is ingepraat en hem desnoods een kalmerend middel is toegediend Wij zijn geen witte jassenpolitic. De hoofd taak van de Riagg is: begeleiden en be handelen van ambulante psychiatrische cliënten. We hebben een tweedelijns functie, we behandelen uitsluitend op verwijzing van de huisarts. Overdag kunnen we iemand nog wel eens snel be handelen na telefonisch overleg met de huisarts. Tenzij er dringende redenen bestaan om de huisarts te passeren. Bui ten de kantooruren houden wij ons uit sluitend bezig met gevallen van acute psychiatrie. Want dat is het kernpunt voor ons, er moet sprake zijn van een psychiatrische crisis". Vaak Leiden Of iemand daarin verkeert, is ter beoordeling van de opgepiepte Riagg- medewerker. Wanneer er een vermoe den van krankzinnigheid bestaat en de patiënt opname in een psychiatrische in richting weigert, kan de burgemeester op grond van een medische verklaring besluiten tot het afgeven van een inbe waringstelling. Prof. Kraus: „Een psy chiatrische crisis doet zich geregeld voor. Ongeveer tweederde van alle cri ses, waarvoor de hulp van de Riagg wordt ingeroepen, zijn Leidse. Opmer kelijk. Wij bestrijken een regio waarin 450.000 mensen wonen, het gebied strekt zich uit van de bollenstreek tot Nieuwkoop. Maar hoewel Leiden met 100.000 inwoners geen grote stad is, be staat daar wel een grote stadsproblema tiek. Er wonen veel kansarmen, die niet in staat blijken een crisissituatie op te vangen". Hij prijst zich gelukkig met de aanwe zigheid van negen bedden in het nieuwe AZL. Op voorwaarde dat ze met opname instemmen, kunnen daar „op de afde ling van dokter Rooymans" tegenwoor dig mensen worden ondergebracht die zich „gek" gedragen, dat voordien nooit hebben gedaan en van wie redelijker wijs valt aan te nemen dat ze na een dag of twee „intramurale behandeling" dat ook niet meer zullen doen. „In het geheel van de geestelijke ge zondheidszorg bekleden wij als Riagg een centrale plaats met als doel mensen zoveel mogelijk ambulant te houden Je moet nooit meer hulp geven dan strikt nodig is. Het uitgangspunt moet zijn dat de hulpverlening zo kort mogelijk wordt gehouden. Als er wordt gezegd: de Riagg moet maar komen om iedere per soon die afwijkend gedrag vertoont weg te halen, dan zie ik daarin een zienswijze die tegenstrijdig is met de onze. Ons be leid is zoveel mogelijk gericht op extra murale behandeling. Als het maar even kan de mensen buiten de inrichtingen houden. Maar in de samenleving is men nogal gauw geneigd te zeggen: weg met die gek. die moet maar worden afge voerd". Mazen De geestelijke gezondheidszorg vindt prof. Kraus op een redelijk peil staan, maar is volgens hem voor verbetering vatbaar. „Er bestaat een netwerk van voorzieningen, de opvangcentra zijn le gio. Maar zoals de wet mazen vertoont, zo kent ook elk systeem die. Dat er m nood mensen tussen de wal en het schip vallen, die klacht van de politie is niet ongegrond. En het is ook waar dat de politie met die mensen, veelal alcoholis ten, blijft zitten. Een roesuitslaapcen trum zou de oplossing kunnen zijn voor dit probleem. Je zult ook een dergelijke instelling medisch moeten bemannen Het is de vraag of daarvoor geld beschik baar is". De Leidse politie is thans druk doende de opvangproblemen in kaart te bren gen. Woordvoerder Graveland zegt het niet met zoveel woorden, maar het staat vast dat de Leidse politie de gegevens wil inbrengen in het overleg van hulp verleners met wethouder Kuijers, dat voor begin volgend jaar op de agenda staat. „Met het oog op de toekomst moet die registratie in elk geval een duidelijk plaatje opleveren. Op dit moment gaat de hulpverlening naar onze mening te veel gepaard met strubbelingen, onte vredenheid en wrevel. En die moeten zo snel mogelijk uit de wereld worden ge holpen". voor is waarschijnlijk dat de fabrikanten van de meeste van deze produkten be ginnen met de stoomdestillatie van knof look en dat levert geen allicine op. En dat is juist nodig om ajoene te vormen Vers Het wetenschappelijk onderzoek van de laatste jaren heeft laten zien dat er een zekere medische werking uitgaat van knoflook. Van verse knoflook wel te verstaan, want dat is bij de meeste expe rimenten gebruikt. De resultaten van het onderzoek laten drie werkingsgebie den van knoflook zien: het is werkzaam tegen bepaalde bacteriën, schimmels en gisten; het gaat ongewenste klontering in het bloed tegen èn het vermindert de afzetting van cholesterol en vetzuren in de onderzochte organen. Daarbij weten de chemici nog maar zeer ten dele welke chemische stoffen van de knoflookteen deze effecten hebben. Alleen van de stof ajoene is enige jaren geleden ontdekt dat deze het bloed goed vloeibaar kan hou den. Overigens heeft de ontdekker van ajoene deze stof nog nooit in knoflook preparaten kunnen aantonen. In reuklo ze knoflookpreparaten is dat misschien niet zo verwonderlijk, immers, geen geur betekent geen allicine en dat is juist nodig voor de anti-trombosestof. Maar als er allicine aan een knoflookpil is toe gevoegd? Dan moet die pil een knof lookgeur hebben, anders is die allicine niet werkzaam en heb je er nog niets aan. Het lijkt er dus op dat alleen van het eten van verse knoflooktenen een me disch gunstig effect kan uitgaan. Dat is slecht nieuws voor de knoflookhaters die voor hun gezondheid knoflookpillen slikken. Dat laatste is overbodig: knof lookpreparaten helpen niet bij het te gengaan van klontjes in het bloed, laat staan tegen jeugdpuistjes of hoge bloed druk. JEROEN VAN DER BOON De volksgeneeskunde schrijft al duizenden jaren aan knoflook een heilzame invloed op de gezondheid toe. Tegenwoordig is knoflook nog steeds populair: voor sommigen als teen in de sla, voor anderen als reukloze knoflookpil. Helpt een knoflookpil inderdaad tegen jeugdpuistjes en hoge bloeddruk, zoals de fabrikanten beweren? Dat lijkt een valse belofte. Prof. Kraus (Riagg)' "Buiten de kantooruren houden wij ons uitsluitend bezig met gevallen van acute psychisa- rie": (fotoHoi,ast,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21