Science fiction wordt werkelijkheid gSS§£K=ar vader h> g "Ssrvsre-. „—..—.as Voortplanting '85: van diepvrieswees tot wensouders ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 EXTRA ^^^^^^BIJLAG^A^E^EIDSCH/ALPHEN^AGBWD PAGINA 13 door Ben Rogmans Diepvriesweesjes, donorsperma, baringscontract, leenmoeder, reageerbuisbaby. Kinderen krijgen is weer in zwang, maar de nieuwe voortplantingsrage is van geheel andere snit dan de tot voor kort gebruikelijke. Seksuele voorlichting zal in de zeer nabije toekomst niet meer gaan over pappie en mammie die met elkaar vrijen, maar over glazen kweekschaaltjes en diepvriezers. Ben Rogmans schetst een huiveringwekkende ontwikkeling. 1978, Bourn Hall, Engeland: gebo ren Louise Brown, de eerste rea geerbuisbaby ter wereld (televisie camera zoomt in: trotse arts met kind op de arm). 1981: de eerste buistweeling (foto in de krant: art sen met twee kinderen op de arm). 1983: de eerste drieling. 1984: de eer ste vierling. Er zijn momenteel meer dan duizend reageerbuisbaby's op de wereld. Een veel groter aantal kinderen is ter wereld gekomen via kunstmatige inseminatie: een uitkomst voor echtparen waarvan de man onvruchtbaar is, lesbiënnes die een kind willen zonder met een man te moeten vrijen, en BOM-moeders. Verder dragen steeds meer vrouwen een kind voor een ander: gratis of tegen betaling voor een kinderloos echtpaar, een man nelijk homopaar, een BOV-vader of een onvruchtbare zus of vriepdin. De mogelijkheden om een kind te be machtigen zijn door al deze nieuwighe den aanzienlijk vergroot. De technische kennis van de medici is behoorlijk opge schroefd, de samenleving verrijkt met spermabanken en embryo-laboratoria en het woordenboek aangevuld met ter men als draagmoeder, leenmoeder, huurmoeder, wensouders, in vitro ferti lisatie, diepvrieswees en baringscon tract. Niet meer nodig Voortplanting in de twintigste eeuw. Laten we in dit verhaal de Schepper, Frankenstein, Brave New World, 1984 en Joseph Mengele maar buiten beschou wing laten: bij een beschrijving van wat er tegenwoordig allemaal gebeurt, heb ben we hen niet meer nodig. Embryo- handel voor de produktie van huidcrè me, medische operaties aan embryo's, diepvriesweesjes, baby aan heroine ver slaafd, baby met aids, zwarte baby van blanke ouders. Science fiction is werkelijkheid en alles wat we kunnen bedenken, lijkt te geschieden. Kinderen krijgen mag weer. Het is weer in zwang om broeds te worden. De nieuwe rage dringt de grote wereldpro blemen naar de achtergrond: een jaar of tien geleden was het nog egoïstisch en pnverantwoord om 'een kind op deze verrotte wereld te schoppen', tegen woordig heeft de kinderwagen het span doek verdrongen en de voormalige ba zinnen in eigen buik vervoeren hun jong moedergeluk met flinke pas de paden op en de lanen in. Meestal zal het een vaste vriend of zelfs echtgenoot zijn, die op beproefde wijze het zaadje bij het eitje brengt. Maar als dat niet kan (lesbiennes, homo's, al leenstaanden) of geen resultaat oplevert (vruchtbaarheidsstoornis), trekt de ooie vaar een doktersjas aan. Tien tot twintig procent van de echtparen is onvrijwillig kinderloos: heeft te kampen met vrucht baarheidsstoornissen bij man of vrouw. Gelukkig voor hen is er de wetenschap, die met voortvarendheid het voortplan- tingsmechanisme ontrafelt en storingen vaak kan verhelpen. Lukt dat niet, dan is er nog de mogelijkheid tot adoptie'of het huren van de baarmoeder van een ander voor de periode van negen maanden. Nobelprijs-zaad Het verhaal over voortplanting in de twintigste eeuw is een verhaal over rea geerbuisbaby's, embryodiepvriezers, zaadbanken en babyhandel. Ethische normen vervagen en de politiek loopt als vanouds achterop: bij het voortplan- tingsonderzoek doet zich het verschijn sel voor dat een grens pas getrokken kan worden als hij reeds is overschreden. De bandeloze wetenschap duikt slechts in het gat in de markt en maakt een storm achtige ontwikkeling door: huivering wekkend en krankzinnig als je er van uit gaat dat alles wat technisch mogelijk is, ooit in werkelijkheid zal worden uitge voerd. We beginnen simpel, met de zaad- of spermabank. Zaad van geselecteerde, vruchtbare, evenwichtige, intelligente mannen (in Utrecht: géén homo's), zon der erfelijke ziekten of andere afwijkin gen, wordt bij zeer lage temperaturen bewaard. Vrouwen kunnen zich tot de zaadbank wenden als ze via kunstmatige inseminatie in verwachting willen ra ken. In Oakland (Californië) hebben femi nisten een aparte zaadbank opgericht voor lesbiennes en BOM-moeders. Som migen van hen besluiten - uit principië le overwegingen zeggen ze zelf - om de identiteit van de vader onachterhaalbaar te maken door verschillende potjes sper ma te mengen. Als één donor twee vrou wen van zaad voorziet, is het mogelijk dat twee van zijn kinderen ooit een rela tie met elkaar aanknopen. De generatie va ilcagctM'buis- Zeventi£jav\1k,;Ji,,S I ON'llKs'i <!"/-1',j. >n dit Jij, dc „rste P1*" r»(nrbul, v Am de luOio. universiteit van '«ronnen j\ «weneieeMenlnte eht. Aldos men Iedere week helpen. J* J in vriestitst gaat Tsjechoslowakije in Australië y MKLHOl'ltNK ilK-ui. - In I» pljggf 'zaadbank-kinderen op zoek naar hun vaders, halfbroers en halfzussen' komt er aan. Over twintig jaar krijgen ze een aparte rubriek bij de kleine advertenties in de kranten. In Escondido (Californië) bestaat een zaadbank waar sperma van Nobelprijs winnaars wordt bewaard. Een vergelij king met de prijsstieren in de veehoude rij dringt zich op. Maar waarom zou een vrouw die toch zaad nodig heeft, niet meteen het beste van het beste nemen? (foto in de krant: trotse arts met toekom stige Nobelprijswinnaar op arm). Per postorder Het bedrijf Xytex verstuurt sperma per postorder. We zien de catalogus al voor ons: 'Dit zaad is van een bijzondere kwaliteit. De donor heeft blond haar en blauwe ogen. Lengte: 1.85 meter. IQ: 140. Atletisch gebouwd. Geen erfelijke afwijkingen'. Het is te hopen dat op de verzendafdeling van Xytex geen fouten worden gemaakt. Dat gebeurde wel bij een Britse zaadbank, waar twee buisjes verwisseld werden en een blank echt paar een zwart kind kreeg. En vóórdat de ziekte aids een volksvijand werd, zijn enkele tientalen baby's door hun biolo gische vaders via de zaadbank besmet met deze ziekte. Zaadbanken zijn handig voor vrucht bare vrouwen. Bij onvruchtbare vrou wen moet er meer gebeuren. In veel ge vallen wordt de vruchtbaarheidsstoor nis veroorzaakt door verkleefde eilei ders. Een euvel dat, zo bleek onlangs uit Nederlands onderzoek, veroorzaakt kan worden door de intense wil om een kind te krijgen. Via 'laparoscopic worden rij pe eitjes van hun stokken geplukt en in een glazen doosje bevrucht met sperma van de partner van de vrouw, of, als die er niet is, met donorsperma. Een derge lijke bevruchting noemt men 'in vitro fertilisatie' (IVF) bevruchting onder glas, in de volksmond de reageerbuis. De bevruchte eitjes, embryo's dus, worden ingevroren en in series van vier in de baarmoeder van de vrouw inge plant, net zolang totdat er een zwanger schap optreedt. Het was een ware race onder wetenschappers wie 's werelds eerste reageerbuisbaby zou produceren. De Britten wonnen met Louise Brown in 1978. Daarna volgden de VS, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Nederland, België, Hongarije, Tsjechoslowakije en India. We gaan een stapje'verder: de eitjes van de onvruchtbare vrouw zijn niet goed, evenmin als het zaad van haar partner. Dan kan in de buis een donor eicel bevrucht worden met donorsper ma, waarna inplanting volgt en negen maanden later de bevalling (foto in de krant: trotse arts met eerste baby uit do noreicel en donorzaad op arm). Het wordt ingewikkelder: man is on vruchtbaar, eicellen van de vrouw zijn onvruchtbaar en haar baarmoeder staat innesteling van een embryo niet toe. Dan zijn een donormoeder en een donor- vader nodig. In de praktijk komt het voor dat vrouw nummer één de eicel le vert, man nummer twee de zaadcel en vrouw nummer drie het kind draagt, dat na de geboorte wordt geleverd aan de af nemers: een alleenstaande man of vrouw, een lesbisch of homopaar of een ongewenst kinderloos echtpaar, (foto in de krant: vijf volwassenen, de-'ouders'. Trotse arts in het midden met kind op arm). In dat geval is de voortplanting niet alleen een verhaal over donors, maar ook van draagmoeders, leenmoeders of huurmoeders: vrouwen die een kind voor een ander baren, al dan niet tegen ruime betaling. In de meeste gevallen wordt een 'baringscontract' opgesteld, waarin de financiële vergoeding en de leveringsvoorwaarden worden geregeld. Desondanks is het al gebeurd dat een huurmoeder een besteld kind niet wilde afstaan en dat 'afnemers' een kind niet wilden nemen omdat het zwaar gehandi capt was. Je zal zo'n kind maar wezen. De wetenschap vaart wel bij al dit ge rommel met de voortplanting. Grenzen vervagen, wetten zijn er (nog) niet. Ethi sche codes zijn misschien belangrijk in ons modderige calvinistische landje aan de Noordzee, maar niet in de Sowjet- staatslaboratoria of Amerikaanse privé- klinieken. Wat gebeurt er bijvoorbeeld met de ingevroren embryo's die overblij ven als een inplanting geslaagd is? In a de overdracht BOM-MOEDERS; bewust c «stal alleenstaande i kunstmatige inseminatie zwanger raken. BO-OUDERS: bewust ongehuwde ouders BO V-V ADERS: bewust ongehuwde vaders. Komen meestal aan hun kind door vrou wen die nog eens zwanger willen zijn, maar niet meer een kind willen en het daarom na de bevalling aan de man afstaan. Bov's zijn meestal (via kunstmatige inseminatie of vrijen) ook de biologische vader van hun kind. DIEPVRIESWEES: embryo in diepvries worden. DONORSPERMA: sperma van e huur- of leenmoeders. de verwekkers zijn overleden. HUURMOEDER: vrouw die tegen betaling kind baart voo HYBRIDEN: kruising tussen twee soorten organismen. IN VITRO FERTILISATIE: bevruchting in glazen doosje. KLONEN: ongeslachtelijke voortplanting van een volwassen organisme (plant of dier). Het bijzondere aan klonen is dat er erfelijk materiaal van slechts één organisme voor nodig is. Voor zover bekend bij zoogdieren nog nooit gelukt. Wel worden soms in eierstok-tumoren resten van haar en tanden gevonden, een aanwijzing dat een of meer eicellen bezig zijn uit te groeien. KUNSTMATIGE INSEMINATIE: sperma wordt met spuit in baarmoeder gebracht. d eierstok gehaald om buiten het lichaam van REAGEERBUISBABY: baby die 'verwekt' is in glazen doosje in laboratorium. SPERMABANK: bewaarplaats voor sperma. WENSOUDERS: onvruchtbare ouders die een kind willen. ZAADBANK: zie spermabank. medische kringen wordt geschat dat de ze embryo's vierhonderd jaar 'vers' blij ven bij een temperatuur van 180 graden onder nul. Diepvrieswezen Veel aandacht kreeg het geval van het steenrijke echtpaar dat bij een vliegtuig ongeluk om het leven kwam, terwijl in een diepvriezer te Sidney hun embryo's op inplanting wachtten: de eerste diep vrieswezen. Ze zijn vernietigd en een stiefzoon is er met de erfenis vandoor. Maar in Oostenrijk verhandelt een be drijf embryo's voor de produktie van huidcrème. Hoe verder de embryo's ont wikkeld zijn, hoe hoger de prijs. In Engeland mogen medische experi menten verricht worden op de overge bleven embryo's. Eén van die experi menten is het opkweken van een em bryo in een soort intensive-care couveu se. Als het misgaat staat de cosmetica- industrie met rammelende buidel klaar. Wie weet zal het ooit lukken het proces van bevruchting tot geboorte in een la boratorium na te bootsen. We zien de fo to's van de artsen alweer vóór ons: kind op de arm, dóórbraak in de wetenschap, een uitkomst voor vrouwen die een zwangerschap niet zouden overleven of gewoon lastig vinden: er zal altijd wel een markt voor te vinden zijn. Niemand kan ons verzekeren dat de medische onderzoekers hun ongezonde nieuwsgierigheid binnen de perken kunnen houden. Er zijn nauwelijks re gels of wetten die hun voorschrijven wat er met overtollige embryo's moet gebeu ren. Er wordt eigenlijk maar raak geëx perimenteerd. Bij bepaalde vruchtbaar- heidsproeven voor mannen worden hamster-eitjes bevrucht. Wat doen ze daarmee? In de veehouderij is het ver schijnsel van de hybride wezens be kend: een paard en een ezel maken een muilpaard. Een schaap en een geit ma ken een scheit. En zo is het mogelijk om een mens met een aap te kruisen (foto in de krant: apetrots artsenteam met aap mens-kind op arm). Deze aapmens zal een zeer intelligent dier zijn, dat ge traind kan worden om zware, onaange name of gevaarlijke taken te verrichten. Als kanonnevlees bijvoorbeeld. Handelsvereniging In de veefokkerij is men al veel verder met het ontheiligen van de voortplan ting. Het begon met kunstmatige inse minatie. Hierboven schreven we over kruisingen tussen verschillende dier soorten. Een andere techniek, ook reeds bij mensen toegepast, is de embryo transplantatie. Een vrucht wordt uit de ene baarmoeder gehaald en in een ande re ingeplant. We kennen in Nederland de ETH, de embryo-transplantatie han delsvereniging. Dat er gehandeld wordt in sperma van superstieren, is al lang bekend. Maar De eerste Nederlandse reageer buisbaby (fotoGPD) 'embryo-veilingen' voor rundvee, daar hadden we nog nooit van gehoord. Een door een superstier bevruchte superkoe, met in haar baarmoeder een hele reeks ingenestelde embryo's wordt verhan deld. De koper spoelt de embryo's uit en plant ze één voor één bij normale koeien in, die na verloop van tijd superkalfjes baren. Als het te veel geld kost om de koe te vervoeren, dan worden de superem bryo's onmiddellijk na de verkoop uitge spoeld, ingeplant in de baarmoeders van konijnen, per vliegtuig naar een andere plek op de wereld gebracht, weer uitge spoeld en ingeplant bij normale koeien, die na verloop van tijd superkalfjes ba ren. De wetenschap staat voor niets. Een nieuwe techniek die bij dieren ontwikkeld wordt, is het klieven van em bryo's. Een vrucht van enkele dagen oud wordt doorgesneden, waarop de twee helften zich ontwikkelen tot normale dieren. Omdat eicellen van superkoeien en sperma van superstieren duur zijn, is het voordelig om met één bevruchting twee kalfjes te krijgen. Of vier. Of acht of zestien... Het klieven is eigenlijk het op kunstmatige wijze verwekken van een één-eiige meerling. Het klieven wordt door veel mensen - ten onrechte - aangezien voor klonen. Over klonen zijn veel angstaanjagende boeken en films gemaakt 'De jongens van Brazilië' van Ira Levin gaat over het klonen van Hitier. De wetenschap is er (nog) niet in geslaagd om menselijke klonen te maken. Althans: wij weten er niks van, wat niet hoeft te betekenen dat klonen niet bestaan. DNA Een tak van wetenschap die wèl met rasse schreden voorwaarts gaat is het sleutelen aan het erfelijk materiaal van bacteriën en planten, in de toekomst on getwijfeld aan dat van dieren en men sen. Elke cel bevat een verzameling chromosomen. De chromosomen be staan uit DNA. De techniek heet DNA- manipulatie. Het DNA geeft de code voor het bouwplan van elk levend wezen en zorgt ervoor dat een hond hondjes baart en een mens mensjes. Door aan dat bouwplan iets te veranderen, is het bij voorbeeld mogelijk om onschuldige bacteriën aan te zetten tot de produktie van geneesmiddelen. Een nobel streven, uiteraard, net als het helpen van onvruchtbare ouders en het kweken van een supertarwe of su perrunderen. Het probleem is echter dat de wetenschappelijke kennis die met al dergelijke experimenten wordt opge daan, ook voor allerlei andere doelein den gebruikt kan worden. Naarmate het uiterst gecompliceerde proces van erfelijkheid, celdeling en voortplanting meer en meer wordt ontrafeld, groeit de mogelijkheid om in te grijpen samen met het risico dat dat met boze bedoelin gen gebeurt. Wetenschap is internationaal. Het heeft geen enkele zin om in Nederland wetten te maken die bepaalde experi menten verbieden, omdat ze dan elders wel worden gedaan. Desnoods in een of ander dictatoriaal geregeerd land, waar in de (zogenaamde) westerse ethiek niet meespeelt. De ontwikkeling is niet te stuiten. Seksuele voorlichting gaat in de toe komst niet meer over pappie en mam mie die met elkaar vrijen, maar over gla zen schaaltjes en diepvriezers. Het zaad en de eicellen van sporthelden, Nobel prijswinnaars en regeringsleiders zullen bij opbod verkocht worden. Wat dacht u van embryo's van Den Uyl en Thatcher? Van Rob Druppers en Els Vader? Of toch liever van André van Duin en Mie- ke Telkamp? Broedplaatsen Op zekere dag zal de wereld wakker worden in een nachtmerrie die de verha len van Mengele, Brave New World, 1984 en Frankenstein zal doen verbleken. Aapmensen werken in fabrieken of voe ren oorlog, nazaten van Nobelprijswin naars ontwerpen de nieuwste computer systemen en de rest van het volk wordt op twaalfjarige leeftijd gesteriliseerd om te voorkomen dat ze zich ongecontro leerd kan voortplanten. Wie houdt het tegen? De politiek heeft het druk met verkiezingen. De kerk waarschuwt voor mono-kini's, con dooms en openbaar onderwijs, maar slaat bij het zoeken naar Satan de labora toria over. In de diepvriezers van de we tenschap wachten duizenden Rosema ry's baby's op een baarmoeder. En in de broedplaatsen van het kwaad wordt ver der en verder geëxperimenteerd, wor den steeds weer nieuwe grenzen over schreden: steeds nog vóórdat ze door de politiek of ethica getrokken zijn. Wie trekt de stekker uit het stopcon tact?

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13