Stroomtarieven in 1986 fors omlaag Alida de Jong: 'n vrouw als een muur Weer ldacht tegen Hurks Regering: rookverbod in openbare ruimten Mestoorlog uitgebroken met Duitsland 399- Eerste vrouwelijke vakbondsbestuurster Door dalende brandstofprijzen Personeel van Heidemij 5 jaar eerder met pensioen Ruim 2,5 miljoen voor veiling Flora Rijnsburg Juridisch gevecht om tapijtfabriek Desseaux Tel.01720-31102 DINSDAG 24 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Chemische industrie had een goed jaar LEIDSCHENDAM (ANP) - De chemische industrie in ons land heeft dit jaar met 45,5 miljard gul den vijf procent meer omzet be reikt dan in 1984. De werkgelegen heid in de bedrijfstak nam dit jaar toe met 500 man tot 90.000. De in vesteringen bleven gelijk: 2,5 mil jard gulden. Ir H. J.J. van der Werf, voorzitter van de vereniging van de Nederlandse chemische industrie, spreekt in het blad van de VNCI dat gisteren is verschenen van een bevredigend 1985. Over 1986 laat hij zich in dezelfde bewoordingen uit. De omzet zal iets minder sterk stijgen, maar de investeringen zullen op eenzelfde peil uitkomen. De bedrijfstak heeft grote zorg over de onduidelijke energiesituatie in ons land. Het ne men van investeringsbeslissingen wordt er door bemoeilijkt. Binnen de groei heeft zich in 1985 een verschuiving voorgedaan. In 1984 groeiden vooral de omzet in de petrochemische halfproduk- ten. Dit jaar zat de groei meer in kunstmest, vgrf, wasmiddelen en cosmetica. Door de dalende dollarkoers hal verwege dit jaar, heeft de export al leen in de eerste helft van 1985 van de hoge dollar kunnen profiteren. De VNCI wijst erop dat aardolie- producerende landen nog steeds bezig zijn zelf een chemische in dustrie op te bouwen, wat de con currentie verscherpt en in sommi ge gevallen zorgt voor onbevredi gende prijzen. De chemische industrie is blij met de groeiende samenwerking op onderzoeksgebied met overheid en universiteiten. Van der Werf be pleit voorzetting hiervan over een langere periode. Plannen om schoolverlaters op te leiden tot proces-operator zijn door gebrek aan belangstelling niet doorge gaan. De vraag naar personeel met middelbare opleiding neemt toe. Kort Zakelijk Bijenkorf Op de Amsterdamse effecten beurs is gistermorgen de handel in het fonds Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) hervat. De notering van KBB werd vrijdag gestaakt, nadat bestuursvoorzitter ir. A. Maas van Bijenkorf gezegd had dat een aantal institutionele aandeel houders extra informatie over de toestand van het concern had ge kregen. Ter geruststelling deelde KBB 's avonds mee dat verwacht wordt dat de omzet over 1985 circa vijf procent hoger zal liggen dan vorig jaar. Werklozen Minister De Koning (werkgele genheid) heeft besloten tot uitbrei ding van het aantal proefprojecten om langdurig werkloze jongeren aan een tijdelijke baan te helpen. Op dit moment wordt hiermee geëxperimenteerd in drie regio's. Dat worden er tien, zo heeft de be windsman gisteren in Hardenberg laten weten bij de officiële start van een project voor beroepsoplei dingen in Noord-Oost Overijssel. ARNHEM (ANP) - Werknemers van de Heidemij (cultuurtechni sche advisering en aanneming) kunnen voortaan op hun zestigste jaar met pensioen. Het Heidemij Pensioenfonds krijgt met ingang van 1 januari 1986 een gemoderni seerde pensioenregeling waarbij een vervroegde pensionering met 60 jaar op een pensioen van 85 pro cent van het laatst genoten netto salaris mogelijk wordt. Met deze nieuwe pensioenvorm hoopt Hei demij in te spelen op de voort schrijdende arbeidsduurverkor ting. Het nieuwe reglement is door een ruime meerderheid van de deelnemers goedgekeurd, zo heeft het fonds gisteren bekendge maakt. Het bestuur van het Pensioen fonds van Heidemij heeft na een voorbereidingstijd van anderhalf jaar en een voorlichtingscampagne van zes maanden het aangepaste reglement in stemming gebracht. De aanleiding van de wijziging ligt in het zoeken naar een bijdrage aan werkgelegenheid door verkorting van de loopbaan (vroegpensioen) en erkenning van de gelijkheid van man en vrouw door invoering van een weduwenaars-pensioen. Voor Heidemij, dat vooral bestaat van het beschikbaar stellen van kennis en kunde van mensen, is arbeids duurverkorting in de vorm van minder arbeidsjaren verkieslijk boven andere vormen van adv. De financiering van de vroeg- pensionering vindt plaats door ma tiging van het bestaande ouder- doms-, weduwen en wezenpen sioen, door een bijdrage uit geld dat is ingeleverd voor adv, aange vuld met een bijdrage van Heide mij. DEN HAAG (GPD) - .De regering blijft denken aan het stellen van scherpere voorschriften aan ta baksreclame. Zij zal die afkondi gen als nader overleg met het be drijfsleven niet tot aanpasssing van de reclamecode leidt. Rook verboden voor openbare ruimten van overheidsgebouwen en scho len zijn te verwachten. Dit staat in de Memorie van ant woord op de Tabakswet, die giste ren naar de Tweede Kamer is ge zonden en waarbij het aanhangige wetsvoorstel op enkele punten wordt gewijzigd. Die komen er op neer dat de staatssecretarissen Van Zeil (economische zaken) en Van der Reijden (volksgezondheid) het ontmoedigingsbeleid voor tabaks gebruik willen aanscherpen. Direct nadat de Tabakswet in Automatische pehnacliines voor garnalen in Zoutkamp ZOUTKAMP (GPD) In het Groningse Zoutkamp gaat op 7 januari een volautomatisch gar- nalenpelcentrum draaien. Di rect na de feestdagen worden tien pelmachines geplaatst. De ingebruikneming van dit pel- centrum, het eerste ter wereld, komt ruim een half jaar later dan was gepland. Dat komt doordat er geen bedrijf was te vinden voor de oroduktie van de pelmachines. De BV Garnalenpelcentrum Verhaagen en Co investeert, met medewerking van de pro vincie Groningen, anderhalf miljoen gulden in het project. Nog niet bekend is hoeveel mensen er uiteindelijk werk zullen vinden, het aantal van tien pelmachines zal in de loop van de tijd fors worden uitge breid. Het project wordt nauw lettend gadegeslagen door 'de garnalenwereld', omdat het zou kunnen betekenen dat het thui- spellen - waar vanuit het oog punt van Volksgezondheid steeds meer kritiek op komt - daardoor wordt verdreven. werking zal zijn getreden (dat kan in de loop van 1986 zijn), zal de re gering eisen stellen aan de tabaks reclame. Dat geldt als het overleg met het bedrijfsleven niet leidt tot aanpassing van de Reclamecode die het bedrijfsleven erop na houdt. De bestaande regels zijn veel te mager, vinden Van Zeil en Van der Reijden. Als maatregelen moeten worden getroffen, dan zou het gaan om het verbieden van tabaksreclame in bijvoorbeeld sport-, jeugd-, pop-. AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Onderzoek Bedrijfsinformatie (Sobi) heeft opnieuw een rechts zaak aangespannen tegen Bouw- groep Hurks in Eindhoven. Vol gens Sobi-directeur Pieter Lake man is geknoeid met jaarrekenin gen en zijn daardoor schuldeisers van het gefailleerde Hurks Bouw bedrijf Amsterdam benadeeld. Hurks moet zich nu verantwoor den voor de ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechts hof. Lakeman diende eerder dit jaar een strafklacht in tegen Theo Hurks, eigenaar van aannemings bedrijven en onroerend goed bv's wegens het niet publiceren van jaarrekeningen. Volgens Lakeman is Hurks Bouwbedrijf Amsterdam „leeggehaald" ten gunste van Bouwgroep Hurks en van de Ne derlandse Middenstandsbank. Le veranciers van Hurks Bouwbedrijf Amsterdam zouden voor miljoe nen benadeeld zijn. Onrechtmatig Vervolgens spande Lakeman sa- radio- en tv-tijdschriften. In de re clame van tijdschriften en biosco pen zou dan uitsluitend de afbeel ding van een gesloten verpakking tegen een neutrale achtergrond met informatie kunnen worden toegelaten. Het wetsvoorstel voorziet al in de mogelijkheid reclame-uitingen aan de wettelijke eisen te toetsen voor dat tot publikatie wordt overge gaan: de zogeheten preventieve toetsing. no hoHnoling is rookverboden men met de curator van het faillis sement, mr. Dingemans, een kort geding aan om publikatie van de stukken af te dwingen. Ook mr. Dingemans zei te beschikken over aanwijzingen dat onrechtmatig was gehandeld bij het faillisse ment. Enkele dagen voordat dit kort geding in oktober zou dienen, werden de jaarrekeningen ter inza ge gegeven. Lakeman heeft na bestudering van de jaarrekeningen van de Bouwgroep Hurks over de jaren 1978 tot en met 1981 en over 1983 OSS (ANP) - De Westduitse tapijt- fabriek DLW, die een meerderheid van de gewone aandelen in de ta- pijtfabriek Desseaux in Oss heeft verworven, probeert door een juri dische procedure ook de zeggen schap over dit bedrijf te verkrijgen. Voor de rechtbank in Den Bosch wordt het uitgeven van nieuwe aandelen, die beheerd worden door een stichting, aangevochten. Toen Desseaux er lucht van kreeg dat de concurrentie aande len opkocht, heeft dit bedrijf een stichting opgericht en daarin pre ferente aandelen ondergebracht. Daarmee wilde de directie een "overval" voorkomen. "Al in december vorig jaar was duidelijk, dat op grote schaal aan delen Desseaux werden opge kocht. De beweging ging in ëén richting, maar we wisten niet voor wie de opgekochte aandelen pre cies bestemd waren", aldus direc teur ir. Duiverman van Desseaux. In april werd de "Stichting Con tinuïteit Tapijtfabriek Desseaux" opgericht. Daarin werden op 13 ju ni evenveel nieuwe aandelen on- DUSSELDORF (DPA/AFP) - Tus sen Nederland en Noordrijn-West- falen is gisteren een ware mestoor log uitgebroken. Dierlijke uitwerp selen uit Nederland kunnen van nu af aan niet meer vanuit Nederland de Westduitse deelstaat worden in gevoerd, zo heeft het ministerie van milieu in Dusseldorf bekend gemaakt. Hiermee reageert het ministerie op het Nederlandse verbod op de import van Westduitse mest verplicht te stellen voor ruimten die voor het publiek toegankelijk zijn of waar andere aanwezigen (niet-rokers) hinder van roken heb ben. Hierbij gaat het om overheids, en gezondheidsinstellingen, maat schappelijke dienstverlening, sport, sociaal-cultureel werk en on derwijs. De bewindslieden overwegen bovendien onderzoek te laten doen naar de kosten die voortvloeien uil het roken. De resultaten daarvan zouden ook tot maatregelen kun nen leiden. Bedoeld wordt dat ro kers dan meer financiële risico's zouden moeten dragen, door bij voorbeeld meer verzekeringspre mie te betalen. Schattingen van de kosten van het roken voor de ge zondheidszorg e.d. lopen tot zes miljard gulden per jaar. Inflatie in Nederland op een na laagste in EG BRUSSEL (DPA) - De inflatie in Nederland bedraagt dit jaar 1.9 procent, zo blijkt uit ramingen van de Europese Commissie die giste ren in Brussel zijn gepubliceerd. Nederland heeft daarmee na West- Duitsland de laagste inflatie van de tien landen van de Europese Ge meenschap. De inflatie in West- Duitsland bedraagt dit jaar 1,8 pro cent. De gemiddelde inflatie in de tien EG-landen komt dit jaar uit op vijf procent, na 5,5 procent in 1984 en 7,7 procent in 1983. In 1982 was dat 8,5 procent en in 1981 11,7 procent. Ondanks de vermindering is de EG-inflatie nog hoog in vergelij king met Japan (twee procent), de Verenigde Staten (drie procent) en Canada (vier procent), aldus de Eu ropese Commissie. Hoogste De hoogste inflatie in de EG-lan den komt voor rekening van Grie kenland met 23,5 procent, gevolgd door Italië met 8,7 procent, Groot- Brittannië met 5,6 procent, Ierland met 4,9 procent, Frankrijk met 4.7 procent, België met 4,1 procent, Luxemburg met vier procent en Denemarken met 3,4 procent. Spanje en Portugal, die op 1 janua ri lid worden van de EG, kennen dit jaar een inflatie van respectie velijk acht en dertien procent. een zaak aangespannen voor de on dernemingskamer. Lakeman be schuldigt Hurks er nu van oninba re vorderingen ter waarde van mil joenen jarenlang ten onrechte te hebben opgevoerd als bezittingen in de boeken. Ook stelt hij, dat een bankcontract geantidateerd is, zo dat aan de NMB meer zekerheden zijn toegekomen bij het faillisse ment dan waarop deze bank recht had. De raadsman van Hurks was nog niet voor commentaar bereikbaar. dergebracht als er op dat moment al in omloop waren (475.893). Vol gens de toenmalige voorzitter van de Raad van Commissarissen, prof. mr. W. van der Grinten, werd de mogelijkheid tot het oprichten van een stichting en het onderbrengen van preferente aandelen daarin met zoveel woorden in de statuten genoemd. Volgens prof. Van der Grinten "is er geen vuiltje aan de lucht". Tijdens de vergadering van aan deelhouders op 9 december werd onthuld, dat de Deutsche Lino leum Werke in Dietigheim Bissin gen een meerderheid van de gewo ne aandelen in handen had. Vol gens Duiverman heeft Desseaux zich bereid getoond tot een ge sprek met deze grootaandeelhou der, maar is tot nu toe geen uitno diging ontvangen. Navraag bij de rechtbank in Den Bosch leert, dat daar inmiddels een procedure is aangespannen. Volgens DLW heeft Desseaux onrechtmatig gehan deld. ADVERTENTIE VW POLO VAN v a. p.m. NEW YORK - Professor George Sperling uit New York demonstreert een nieuwe 'beeld-telefoon' voor doven. Deze telefoon maakt het doven moge lijk te praten door het apparaat tekens te geven die worden omgezet in plaatjes op een monitor. (foto ap> DEN HAAG (GPD) De Utrechtse Alida de Jongschool heeft een naam opgebouwd als opleiding voor herintredende vrouwen die hun kansen op de arbeidsmarkt willen vergroten. door Runa Hellinga Maar wie Alida de Jong zelfwas, weet bijna niemand. Zoals zoveel vrouwen is haar naam in de ar chieven verdwenen. Afgelopen week, op 18 december, zou ze honderd jaar geworden zijn. His toricus Peter-Paul Baar be schreef het leven van de naaister die als eerste vrouw een betaalde baan bij de vakbond kreeg en die in 1931 als eerste vrouw uit een arbeidersmilieu lid van de Twee de Kamer werd voor de SDAP. Een vrouw, maar héél bekwaam, vonden haar tijdgenoten. Maar ruw was ze wel. Dat het zo zou lopen, was be slist niet te voorzien toen Aaltje de Jong als dochter van Levie en Sara de Jong in een kelderwo ning in de Amsterdamse Wees- perstraat, het hart van de joden buurt, het leven zag. Vader Levie was diamantslijper en vroom joods. Een vetpot was het thuis niet en er was dan ook geen geld genoeg om het advies van Aaltjes schoolhoofd op te volgen en haar door te laten leren. Tot haar grote verdriet trouwens, want ze ging heel graag naar school. Naaister Veel minder had ze het op met het vak dat voor haar werd uitge zócht: costuumnaaister, overi gens een beroep waar ook een onbetaalde leertijd van drie jaar aan vastzat. Echt geschikt was ze er niet voor, haar leermeesteres liet haar dan ook liever loopwerk doen. Het socialisme trok haar in die tijd nog niet aan. Haar broer Sam hoorde wel bij de 'rooien' en had daar thuis vaak hevige conflicten met zijn vader over. Toch koos ze op een bepaald moment partij voor een collega toen die ontsla gen werd omdat ze de arbeidsin spectie had ingelicht over het on rechtmatige overwerk dat in het atelier werd gedaan. In het daar op volgende arbeidsconflict werd Alida lid van de Naaisters- vereniging Allen Eén. Toen ze in 1912 als betaald lid voor halve dagen in dienst van de Amsterdamse bondsafdeling van de NVV kwam, had ze al een bewogen carrière als bondslid achter de rug. Als actieve vrouw in de vakbond en later in de SDAP bewoog ze zich in een we reld waarin voornamelijk man nen actief waren. Zij was, naar de beschrijvingen van haar tijd, een vrouw die haar mannetje kon staan. Muur Een vrouw als een muur. zo noemden mensen haar. En haar neef, de historicus Loe de Jong noemt haar, ook vanwege haar fi guur: „Bepaald een stevige tan te". Ze kon zonder microfoon, menigten van honderden men sen in de open lucht toespreken. Ze rookte sigaren en dronk ster ke drank. Ze was ongetrouwd en maalde niet om het huishouden dat haar eveneens ongetrouwde zuster Nanette voor haar deed. In de Tweede Kamer wist ze dé leeftijdsgrens voor toekenning van steun aan ongetrouwde vrouwen te verlagen van 35 naar 25 jaar. Het was haar belangrijk ste politieke succes. Bij de vol gende verkiezingen verloor de SDAP twee zetels en moest ze uit de Kamer. Maar een paar jaar la ter werd ze weer herkozen, on danks tegenstand van het partij bestuur, dat haar ontaktisch vond. Tegelijkertijd was ze lid van de Amsterdamse gemeente raad, waar ze in 1939 tot fractie voorzitster van haar partij werd gekozen, een functie die ze hield tot de Duitsers de joodse ge meenteraadsleden uil de raad zetten. Fatalisme Alida de Jong is in 1943 overle den in het Poolse vernietigings kamp Sobibor. Haar neef, Lou de Jong, heeft na de capitulatie nog gevraagd of ze mee naar Enge land wilde gaan. Dat heeft ze niet gedaan, net zo goed als ze niet ondergedoken is, hoewel ze daar mogelijkheden genoeg voor had. Volgens Lou de Jong uit fatalis me, maar ook uit solidariteit met al diegenen die er de mogelijk heid niet voor hadden. Op 20 juni werd ze opgepakt. Op 6 juli ver trok de trein uit Westerborg naar Sobibor. Daar kwam hij op 9 juli ARNHEM (GPD/ANP) - De stroomtarieven gaan, als gevolg van de dalende brandstof prijzen en verdere kostenbesparingen bij de elektriciteitsbedrijven, in het eerste kwartaal van volgend jaar omlaag. De verlaging varieert per bedrijf, maar zal voor gezinnen met een gemiddeld jaarverbuik van ongeveer 3000 kilowatt-uur tenminste veertig gulden per jaar bedragen. Dat komt neer op een verlaging van vijf procent. De recente ontwikkeling op de we- reldoliemarkt, die duidt op een verdere verlaging van het prijsni veau van olie, wijst bovendien in de richting van verdergaande ver mindering van de stroomkosten tot liefst 120 gulden (15 procent) per jaar. Een en ander is gisteren in Arnhem bekendgemaakt door de VEEN (Vereniging van Exploitan ten van Elektrifciteitsbedrijven in Nederland). In ons land wordt gemiddeld 30 procent van de elektriciteit met ko len opgewekt en circa 60 procent met gas. De kolenprijs vertoont momenteel een dalende tendens. De gasprijs, die gekoppeld is aan de prijs van stookolie, zal in het eerste kwartaal van 1986 ongeveer 8 procent lager zijn dan in het laat ste kwartaal van dit jaar. Een laag terecord dat sinds 1981 niet meer is gehaald. Zoals de olieprijzen zich thans ontwikkelen ligt een verdere daling in de loop van volgend jaar in het verschiet. De lagere brandstofkosten wor den door de elektriciteitsbedrijven geheel in de tarieven verwerkt. Een aantal bedrijven heeft boven dien kans gezien de zogenaamde niet-brandstofkosten omlaag te brengen. Ook dit voordeel wordt zoveel mogelijk aan de verbruikers doorberekend. Volgens de VEEn zal er volgend jaar ook voor groot verbruikers sprake kunnen zijn van forse tariefsverlagingen. (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBÜRG/BRUSSEL - Bloe menveiling Flora in Rijnsburg krijgt 2,59 miljoen gulden investe ringssteun voor de bouw van een nieuwe aanvoerhal en voor de uit breiding van de koperszijde van het veilingcomplex. De Europese Commissie heeft daar goedkeuring aan verleend. Een woordvoerder van veiling Flora zei vanmorgen ingenomen te zijn met de subsidie. "Het is pre cies waarom we hebben ge vraagd". Volgens deze woordvoer der verwacht het veilingbestuur dat dit jaar een omzet wordt ge haald van 330 miljoen gulden. "Dat is acht procent meer dan vorig jaar", aldus de woordvoerder. Veiling Flora maakt deel uit van 32 projecten op het gebied van de verwerking en afzet van agrari sche- en visserijprodukten die in aanmerking zijn gekomen voor in vesteringssteun. Met de bijdrage van het ministerie van landbouw en visserij meegerekend wordt aan de projecten ruim zeventien mil joen gulden uitbetaald. Het EG-geld komt uit het Euro pese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. De grootste bijdrage krijgt de Bloemenveiling Westland in Honselersdijk (3,99 miljoen gulden). De BV Visconser- venfabriek VICO in IJmuiden krijgt 1,04 miljoen. De andere projecten krijgen alle minder dan één miljoen gulden. Het geld gaat onder andere naar slachterijen, veilingen, vis- en schelpdierverwerkende bedrijven en zaadbedrijven, die bijvoorbeeld resp. hun slachtlijnen modernise ren, nieuwe opslagloodsen bou wen of installaties voor de schei ding van vuil water aanleggen. ANTWERPEN - Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft gisteren in Antwerpen met de Belgische minister De Croo een overeenkomst ondertekend met Philips over de oprichting van een Walradarketen voor de Wester- schelde. Bij een maquette liet minister Smit zich voorlichten. Links de heer Van Dijk van Philips. foto anp> Lakeman: geknoeid met jaarrekeningen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9