actief in vrije tiid 'Een informaticus is een bemoeial' Duitsers rijden niet door rood Eerste afgestudeerde medische informatica aan de slag Massale kerstboomverbranding Nieuwe entree station Prettige feestdagen. Maar denk erom: niet in de vuilnis-zak} maar in de glasbak. Mr. P. H. Bos DINSDAG 24 DECEMBER 1985 LEIDEN - Medische infor matica heeft invloed op het dagelijks leven van veel mensen. De computer is im mers tot in alle hoeken van het ziekenhuis doorgedron gen. Om maar eens wat te noemen: de hartbewaking, radiodiagnostiek, de labora toria en de ziekenhuisadmi nistratie zouden het niet meer zonder de hulp van de computer kunnen stellen. door Saskia Stoelinga Deze toepassingen zijn er natuur lijk niet opeens; ze moeten worden ontwikkeld. De eerste 'echte' des kundige op dit gebied is vorige week aan de Leidse universiteit af gestudeerd. Medisch informaticus Rob Schuitema gaat vanuit het be drijfsleven de ziekenhuizen, maar ook de artsen en de apothekers be stoken met praktische en nuttige informatiesystemen. In september 1981 is in Leiden de zelfstandige studierichting in formatica begonnen aan de subfa culteit wiskunde en informatica. Eén van de drie afstudeerrichtin gen binnen deze studierichting is de medische informatica. Rob Schuitema heeft na twee al gemene jaren in het derde en vier de jaar voor deze specialisatie ge kozen, omdat hjj zich ook in wat andere aspecten van de informati ca wilde verdiepen. "In deze stu die, waarvan de helft van de vak ken wordt verzorgd door de subfa culteit wiskunde en de andere helft door de faculteit geneeskunde, maak je kennis met de gezond heidszorg en de medische re search. Dat trok mij. Dit betekent dat ik mij heb verdiept in algeme ne wiskunde- en informaticavak ken, maar ook in de grondbeginse len van de geneeskunde en het me dische onderzoek". Het aardige is dat de studenten in de medische informatica in Lei den een goede leerschool treffen. De stichting BAZIS, gehuisvest in het Academisch Ziekenhuis Lei den, heeft één van de meest uitge breide en meest vooruitstrevende informatiesystemen in Nederland ontwikkeld. "En zelfs ter wereld", durft de studie-coördinator van medische informatica, ir. A.J. To- mas, zonder blikken of blozen te beweren. Het AZL beschikt over een com puter, een computergeheugen (voor de kenner: meer dan één mil jard lettertekens) en een groot net werk van telefoonlijnen. Via die te lefoonlijnen is de computer ver bonden met terminals op het gehe le ziekenhuisterrein. Het systeem ondersteunt in het AZL het infor matieverkeer voor zo'n 2000 mede werkers. Zij beschikken nu over ruim driehonderd terminals. Op maat Zoals het veel informatici in Ne derland vergaat, had Schuitema nog voordat hij was afgestudeerd al een baan als projectleider bij het bedrijf Medisys in Zoetermeer. Dit bedrijf is gespecialiseerd in het ontwikkelen en installeren van zie kenhuisinformatiesystemen. Zyn afstudeeronderzoek ging over au tomatiseren van gegevensstromen tussen specialist en ziekenhuis. Aan hem de vraag hoe een kersver se informaticus te werk gaat. "Allereerst, een informaticus is een bemoeial. Dat wil zeggen, als hij bijvoorbeeld een medische ad ministratie wil automatiseren, hij moet weten wat boekhouden is, hij moet weten welke handelingen voor de medicus nuttig zijn, hij moet weten hoe de medicus werkt". In de praktijk betekent dat dat Schuitema alvorens hij begint te denken, eerst zijn neus overal in steekt. Soms loopt hij enkele da van zo'n systeem. "Schiet er geld over dan wordt daaraan wat extra aandacht besteed". Over BAZIS is hij heel tevreden. "In het AZL kan bijvoorbeeld nie mand van buitenaf gegevens op vragen. Er is ook een goed regle ment. Daarvoor is bewust gekozen. Beveiliging is steeds een kwestie van afwegen: wat kan wel en wat kan niet en wie mag die gegevens bekijken en wie niet. Op sommige punten ben je natuurlijk ook af hankelijk van de goede wil van de gebruikers. Je hoopt erop dat co dewoorden niet worden mis bruikt", aldus Schuitema. Röntgenfoto gen mee om precies te weten wat ervan hem wordt verwacht. Op zijn beurt zegt hij: "De mensen ver wachten ook veel van een compu ter. Daarin hoef je ze ook niet te leurstellen, als ze maar iets krijgen dat op maat is gesneden. In het verleden zijn er teveel verkeerde systemen geïnstalleerd, omdat de behoeften niet voldoende werden gepeild". Informaticus Schuitema is erg gebrand op de beveiliging van de gegevens in de computer. Hij wil zich daar de komende tijd meer op gaan toeleggen. "In de relatie arts patiënt is dat heel belangrijk", zegt hij. "We kennen allemaal het ver haal dat een archiefkast in wezen minder goed beveiligd is dan een informatiessyteem. Daar zit een kern van waarheid in". Toch denkt hij dat de beveiliging vaak afhan kelijk is van de 'kosten en baten' Ook binnen de sectie medische informatica wordt er op een aantal terreinen onderzoek verricht. To- mas noemt de Trombosedienst. In het daar gebruikte informatiesys teem is een rekenschema opgeno men dat een dosering van antistol- lingstabletten en een afspraakter mijn voorstelt op grond van vorige doseringen, van de gemeten stol lingstijden en andere gegevens. "De doseringen komen voor onge veer de helft geheel automatisch tot stand, en in een aantal andere gevallen worden experimentele doseringsvoorstellen aan de be handelend arts voorgelegd ter goedkeuring. Deze gegevens gaan we met elkaar vergelijken en na verloop van tijd moet hieruit dan een informatiesyteem komen". Een ander belangrijke ontwikke ling is de beeldplaat, waardoor het mogelijk is geworden niet alleen berichten in informatiesystemen op te slaan die bestaan uit korte reeksen letters en cijfers, maar ook uit hele grote reeksen getallen. Daarmee lijkt een lang gekoestcr de wens van medewerkers uit het ziekenhuis over niet al te lange tijd in vervulling te gaan: de mogelijk heid om röntgenfoto's op beeld plaat op te slaan. In het AZL wor den op dit moment zo'n twee mil joen röntgenfoto's bewaard. Een groot deel daarvan is opgeslagen in het medisch archief. De rest zwerft rond in de patiëntendossiers bij de verschillende specialisten. Tomas: "Als een röntgenfoto eenmaal door een computer is 'ver taald' in getallenreeksen, kan dat resultaat op dezelfde manier wor den opgeslagen in een computer geheugen als een laboratoriumuit slag of een diagnose. Met speciale beeldterminals is het dan mogelijk röntgenfoto's op te vragen. Die fo to's kunnen dan nooit meer zoek raken en kunnen op meerdere plaatsen tegelijk worden ge bruikt". Huisartsen Schuitema denkt, nu de appara tuur goedkoper aan het worden is en de toepassingen steeds beter worden, dat meer groepspraktij- ken en gezondheidszorgcentra er mee willen werken. "En niet alleen de automatisering van een admini stratie is voor deze groep van be lang". Hij denkt ook aan program ma's die 'toezicht' houden op de handelingen van artsen en apothe kers. "Een programma dat recht streeks met de apotheek is verbon den en alarm slaat als het verkeer de medicijn wordt uitgeschreven of als verschillende artsen aan de zelfde patiënt elkaar tegenwerken de medicijnen voorschrijven". De eerste medisch informaticus heeft bewust niet voor een baan bij de universiteit gekozen. "Niet om het geld" zegt hij nadrukkelijk, "maar ik wil eerst veel praktische ervaring opdoen. Het bedrijfsleven geeft mij die kans". Volgens To mas moet je deze baan zien als de tweede fase van zijn studie. "Zoals je weet vraagt de Leidse universi teit daar al jaren om. Helaas, de mi nister neemt daarover maar geen beslissing". LEIDEN - Er was wel een advo caat, geen verdachte. Die advo caat: "Mijn cliënt heeft me dui delijk gemaakt: hij had groen licht en is dus niet, zoals in het proces-verbaal staat, door rood gereden". Uit de verklaringen van getui gen bleek echter duidelijk dat hij wel degelijk door rood was gere den, of zoals dat in het rechterlij ke dieventaaltje heet: het rode licht dat hem toestraalde, had ge negeerd. De rechter: "Ik heb hier een si tuatie-tekening. Het ene licht staat op rood, het andere op groen". Maar zo'n tekening zegt na tuurlijk nog niks, vond de advo caat. "Is men alles nagegaan? Liepen die lichten synchroon?" Ondertussen ging je je toch af vragen waarom die verdachte een advocaat had ingeschakeld. Wel of niet door rood - daarvoor heb je toch geen dik betaalde hulpkracht nodig. Die hulpkracht: "Mijn cliënt stelt het duidelijk: hij is niet door rood gereden en het is een princi pe-kwestie voor hem, want hij rijdt namelijk nooit door rood". En nu werd ook duidelijk waarom die cliënt een advocaat in de arm had genomen. Hij kon zelf niet ter zitting verschijnen. Het bleek om een Duitser te gaan. "En Duitsers", aldus de advo caat, "zijn wetslegitiemer dan wij. Die rijden niet door rood. Als het licht op oranje staat, dan remmen ze al. Allemaal". Wat zei Vredeling ook al weer over Duit sers? Hollend De zaak werd aangehouden, evenals één van de volgende za ken. Hoofdpersoon: een man die begin dit jaar te hard had gere den in Oestgeest. 101 kilometer had de politie genoteerd, ruim vijftig kilometer te hard. Klopte dat? Ja, kon wel kloppen, meende de verdachte. Maar hij was toen nogal overstuur geweest, ver volgde hij. Dat verklaarde veel. In elk geval waarom hij toen een aanrijding had veroorzaakt. Een aanrijding? De rechter keek verbaasd. "U heeft toen een aanrijding veroorzaakt?" "Jazeker, ik reed een beetje on der invloed en..." "U heeft het over een andere zaak. Ik lees hier niets over een aanrijding". "O, dat zal wel...ik kan me er eigenlijk niet zoveel meer van herinneren". De rechter begon de feiten voor te lezen en te con troleren. Had hij toen in die auto door Wim Brands gereden? De feiten klopten. De rechter had het dus toch over de goede zaak. "Het was de eerste keer dat het me overkwam", zei de verdachte even later. "En die andere keer dan...die keer dat u een aanrijding veroor zaakte? U had het er net over". "Ja, ja, maar ik herinner me daar eigenlijk niet zoveel meer van". De zaak werd aangehouden. Reed hij eigenlijk nog in een au to? Nee, luidde het antwoord. En de verdachte verliet de rechts zaal. Op een holletje. Inzamelactie gemeente gecombineerd met loterij LEIDEN - Evenals vorig jaar zal er in Leiden weer een kerstboom-in- zamelactie worden gehouden voor de kerstboomverbranding op 3 ja nuari op het Schuttersveld. Voor elke ingeleverde kerstboom krijgt Scholier van fiets beroofd LEIDEN - Een 16-jarige scholier uit Voorschoten heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van dief stal van zijn spiksplinternieuwe fiets. In de nacht van vrijdag op za terdag kwam hij van een disco avond van zijn school in het Lam- menschanspark. Bij de uitgang werd hij omsingeld door een groep jongens die hem van zijn fiets ruk ten. Een van de knullen is er daar op met zijn fiets vandoor gegaan. de 'aanbrenger' een lot. Het doel om straatvandalisme, kerstboombrandjes en vervuiling van de stad te beperken, slaagde vorig jaar onder meer omdat er aan de inzamelactie prijzen waren ver bonden. Ook dit jaar zullen voor de loterij prijzen beschikbaar worden gesteld. Zo heeft de directie sport en recreatie van de gemeente tien zwemabonnementen beschikbaar gesteld en de gemeente heeft in het kader van het anti-vandalisme-be- leid extra geld gereserveerd om het aantal prijzen te verhogen. De verbranding van kerstbomen op 3 januari begint om zeven uur 's avonds op het Schuttersveld. Di rect hierna zal de commissaris van politie. H.W. van Voorden, een aan tal winnende lotnummers en de bijbehorende prijzen bekend ma ken. Het inzamelen van de kerstbo men is dit jaar als volgt geregeld Met verbinding naar AZL LEIDEN -Het Leidse NS-station krijgt een nieuwe in- en uitgang aan de zijde van het Terweepark, waardoor een nieuwe rechtstreekse verbinding ontstaat tussen het station en het nieuwe Academisch Ziekenhuis. De nieuwe ontsluiting is gesitueerd op een thans onooglijk plekje dat wordt gedomineerd door bosjes, stoompijpleidingen en een condenssta- tion. Door een constructie van stalen kolommen en lichtkappen wordt straks een aantrekkelijke looproute gecreëerd van het station naar het nieuwe AZL en naar de polikliniek in één van de oude gebouwen. Van de aanwezige pijpleiding wordt onder meer gebruik gemaakt door er de nieuwe constructie deels aan op te hangen. De nieuwe route voert straks van het station, langs het talud, naar de AZL-nieuwbouw. Om het niveauverschil tussen het station en de begane grond te overbruggen zijn behalve een trapje ook twee hellingbanen in het plan opgenomen, zodat de nieuwe route ook voor rolstoelgebruikers toegankelijk is. Muurtjes, hellingbanen en trapje worden opgetrokken uit een witte steen. De stalen kolommen worden geschilderd in een heldere kleur geel terwijl de lichtkappen worden uitgevoerd in een transparante kunststof. Het ontwerp is van de hand van de Leidse architect J. Vollmer. De bouw van de nieuwe in- en uitgang zal vermoedelijk in februari beginnen en ongeveer twee maanden duren. ADVERTENTIE ■/J<jehkWnieU"J Personeel van de reinigingsdienst Leiden Kerstnacht Voor alle jongeren uit Leiden en omgeving organiseert "t Bree- huys' vannacht een kerstnacht spektakel. Twee bands, Tilt Team en T.T. Togs, treden op en hard rockers kunnen in een speciaal ingerichte ruimte van video's op een groot scherm genieten. Bezoe kers zijn welkom 's avonds van negen uur tot 24.00 uur. Na mid dernacht wordt niemand meer binnengelaten en met de dan aanwezige bezoekers wordt de kerstnacht tot vier uur 's och tends doorgevierd. Op tweede kerstdag is "t Bree- huys' weer open. nu voor een 'bik kelhard Heavy X-mas spectacle' De band 'Anguish' zal voor de no dige horror-sfeer zorgen en er wordt bovendien een horror-film vertoond. Aanvang: 20.00 uur. Na elf uur 's avonds wordt nie mand meer binnengelaten. Vrijwilligers De Vrijwilligerscentrale is van woensdag 25 december tot en met 1 januari gesloten. Vanaf 2 ja nuari is de centrale van maan dag tot en met vrijdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur. De Vrij willigerscentrale zit op de Oude Rijn 44c, telefoon 149064. Liederen In restaurant 'De Zaailing' aan de Hooigracht zullen op tweede kerstdag Ierse en Schotse liederen ten gehore worden ge bracht door Julia Stegeman, Kel tische harp en zang, en Kees Bak ker. diverse fluiten en slaginstru menten. Wandeltocht De LWSV 'Willen is kunnen' or ganiseert op tweede kerstdag een kerst-stadswandeltocht door Lei den over afstanden van 5. 10 en 15 kilometer. De start is bij de IJshal, Vondellaan 41. Tussen ne gen uur 's ochtends en drie uur 's middags kan met wandelen wor den gestart. Inschrijving aan de start. Als herinnering krijgen de wandelaars een medaille. Inlich tingen over het evenement op te lefoonnummer 01720-75724. Kerstswing Voor de vierde achtereenvol gende maal organiseert het Leids Vrijetijds Centrum een kerst swing op tweede kerstdag. Deze swingavond, die van tien uur tot twee uur 's nachts wordt gehou den, is voor iedereen toeganke lijk. Als speciale attractie wordt een uitgebreide lichtshow gepre senteerd. Vanaf één uur 's nachts is de deur aan Breestraat 66 ge sloten. New Wave In het jongerencentrum STATS aan de Haarlemmerstraat treedt vrijdagavond vanaf half negen de new wave-groep European Syndrome op. Hengelsport De jaarlijkse uitslag van hen gelsportvereniging 'De Vlok' luidt: 1. D. Herreur, 57,665-338 stuks; 2. D. Boer, 37,035-143; 3. G. de Jong, 36,190-195; 4. F. v.d. Pluijn, 26,495-93; 5. I. Bakker, 22,025-94; 6. D. Klinkhamer, 20,800-159; 7. L. Tegelaar. 19.475- 79 8. Bouwman. 15,940-69; 9. H. Gordijn, 13,200-51; 10. J van Ag- gelen, 9,725-21. Postduiven Postduivenvereniging 'De Blauwkras' organiseert op 28 en 29 december haar jaarlijkse ten toonstelling in het sportpark De Vliet. Keurmeester is de heer Krouwel. De tentoonstelling is zaterdags vanaf 16.00 uur en zondags van 10.00 tot 17.00 uur geopend. De toekomstige entree van het sta tion aan de zijde van het Terwee park, die via een trap als via hel lingbanen toegankelijk zal zijn. Vrouw in park aangerand LEIDEN - Een 21-jarige Leidse vrouw is vannacht omstreeks half drie in het Huigpark mishandeld en aangerand. Zij liep daar op weg naar de Maresingel. toen zij door een man werd ingehaald. Die pakte haar beet en dreigde haar te zullen verkrachten. De vrouw verzette zich hevig, maar de man wist niet van wijken. Uiteindelijk droop-hij toch af. Bij thuiskomst bleek de vrouw onder de schrammen en de blauwe plekken te zitten. Omdat het donker was kon zij de politie geen goed signalement van de aan rander geven. maandag 30 en dinsdag 31 de cember bij de reinigingsdienst van 8.30 tot 16.00 uur; donderdag 2 januari bij de reini gingsdienst, de onderkomens van de directie groen en enkele buurt huizen van 8.30 tot 16.00 uur; vrijdag 3 januari op dezelfde adressen als op 2 januari, maar dan tot 15.00 uur; op 3 januari kunnen vanaf 12.00 uur de kerstbomen ook worden in geleverd op het Schuttersveld. De kerstboom-inzamelactie is een gezamenlijke actie van brand weer, politie, de directies groen, reiniging, sport en recreatie en van de commissie vandalisme-bestrü- ding. V eroordelingen wegens ontucht DEN HAAG/LEIDEN - Een 58-ja- rige Leidenaar is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf weken voorwaardelijke gevangenisstraf, wegens ontucht met twee meisjes van 4 en 5 jaar. Aan de voorwaardelijke straf is een proeftyd van drie jaar verbonden. Hij moet zich bovendien onder toe zicht laten stellen van de reclasse ring. Een 19-jarige Leidse jongeman is vanochtend tot 150 dagen waarvan 92 voorwaardelijk veroordeeld, met een proeftijd van twee jaar. Hem waren ontuchtige handelin gen met twee meisjes ten laste ge legd, van wie er één nog geen zes tien jaar was. Show en sport in Vijf Meihal LEIDEN - Ten bate van de gehan dicapten sportvereniging 'De Sleu tels' organiseert de werkgroep 'Sport-Inn-Kerstsfeer* op tweede kerstdag een sport- en showpro gramma in de Vijf Meihal. Om één uur 's middags wordt het programma geopend door de voor zitter van de Nederlandse Invali den Sportbond, Martin van Die- men. 's Avonds om tien uur is de sluiting van dit evenement, waar aan onder anderen wordt meege werkt door Leidse artiesten, de 'Fourty Four degrees', sportschool Aad v.d. Luit', de Big Band van Hans Dubbelaar en vele andeen Tussen de showbedrijven door wordt onder meer een rolstoelbas ketball-wedstrijd gehouden van het Nederlandse team tegen Dt Sleutels, een zaalvoetbalwedstrijd tussen Leidse profs en amateurs en een touwtrekwedstrijd - op blote voeten - door bekende Leidenaars De presentatie is in handen van George Julien en Wim van Duiven- bode. ADVERTENTIE advocaat en procureur deelt mede dat hij m.l.w. 2-1-1986 de praktijk zal uitoefenen in samenwerking met mrs. Van Hartingsveldt en Roest c.s., advocaten. Groenhovenstraat 19 2311 BW Leiden 071-134246 Westwaarts 46 2711 AC Zoetermeer Stadshart - kantoreningang Amerika B 079-510234

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3