'Kromme tenen, dat komt voor' 'Als bloot mooi is, waarom niet? 1deiexaminat°r' he t Fo t omo del, 1 PAGINA IV EINDEJAARSBIJLAGE 1985 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD E Albert Hoorn (37) is meer dan negen jaar rijexamlnator. Woont in Noordwijk, is getrouwd en heeft twee kinderen. door Raymond Peil Albert Hoorn (rechts): Soms doe je even je ogen dicht". De gemiddelde dag van rijexamina- tor Albert Hoorn ziet er als volgt uit: vanaf 8.00 uur tien examens, met na elke twee examens een kwartier pauze. Hoorn is full-time examina tor. "Eentonig? Nee. Elk uur is an ders. We hebben twintig routes waaruit we kunnen kiezen". "Het verveelt me geen moment, ook door de afwisseling van praktijk en theo rie, examens voor invaliden en motorrij ders". Hoorn geeft zonder meer toe dat rijexaminator best een vermoeiende baan is: "Je moet altijd opletten. Soms ben ik het 's avonds wel zat. Maar dat zet ik van mij af, tegelijk met mijn tas in de hoek." Eén ding hebben bijna alle kandidaten gemeen. Ze zijn zenuwachtig, waarvan de gevolgen variëren van niets zeggen tot aan één stuk door ratelen. Albert Hoorn: "De meeste mensen beginnen over het weer. Dat de zomer van 1985 een hele slechte was, is me ook daaruit wel duidelijk geworden" "Het leukste is om iemand die hyper nerveus is te kalmeren, die daarna ook een geslaagd examen aflegt. Ik maak al tijd een leuk praatje, probeer het ijs te- breken en dan gaat het vaak vanzelf. Laatst had ik een kandidaat, dat werd helemaal niks. We hebben toen de auto aan de kant gezet en zijn even gaan wan delen. Daarna is het prima gegaan". "Wij zijn geen boemannen", zegt Hoorn nadrukkelijk. Hij beseft dat er veel indianenverhalen de ronde doen over examinatoren die óf de kandidaat zouden neppen óf juist onevenredig veel door de vingers zouden zien. "Dat soort verhalen ben je nu een beetje kwijt, om dat vrij veel instrukteurs meerijden tij dens het examen". De opleiding voor rijexaminator ver zorgt het Centraal Bureau Rijvaardig heid. Honderd examens rijdt de exami nator in spe achterin in de auto mee met een mentor, en nog eens honderd zit de "Die reportage heeft me een jaar gekost. Niet datje er dag in, dag uit mee bezig bent natuurlijk. Maar de Playboy loopt wel als een soort rode draad door 19JJ5 heen. Of eigenlijk ook nog door een deel van 1984. Want in oktober van het vorig jaar hebben mijn levenspartner Joop de Koning en ik het al aangezwengeld. De fotograaf van Playboy benaderd bijvoorbeeld. Dat gaat allemaal niet zomaar. Ze waren enthousiast, dat wel, maar er waren zoveel 'maren'". "Toen we uiteindelijk 'ja' te horen kre gen zijn we als een gek gaan zoeken naar spullen die je nodig hebt: mooie schoe nen, lingerie, je kent dat wel. En ons gek gebeld om goede locaties te vinden. Ook een klus: je gaat eerst zelf ergens kijken en als je denkt dat het wat is moet je vragen óf je er mag fotograferen. Dat is ook lang niet overal zo. We gingen bij voorbeeld in een sauna vragen of we er foto's mochten maken, ze smeten ons er praktisch uit. Hoe we het in onze her sens haalden". "Nou ja, daarna moet je nog een keer terug met iemand van Playboy, want die heeft het laatste woord. We hebben ge kozen voor een heel mooi huis van een architect en voor een badkamer-show room, maar er zitten ook foto's bij die gewoon bij ons thuis zijn gemaakt". Lijnen "Intussen heb ik ook een paar maan den speciaal aan body-building gedaan. En lijnen natuurlijk. Ja, je moet er op je best uitzien, toch? In januari dit jaar werden de testfoto's gemaakt. En in maart zijn we aan de eigenlijke serie be gonnen. Bij elkaar vijf- tot zeshonderd dia's!" "De opnamen hebben ongeveer een week in beslag genomen - van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. Vervelend? kandidaat voorin en de mentor achterin. Dan volgt een eindtesl. Een bepaalde vooropleiding is niet nodig. De examinatoren wordt veel geleerd over de technische kant van motoren. Een psychologische test hoort er ook bij. "Je moet mensenkennis hebben en tact. bijna een huis-tuin-en-keuken-psycho- loog zijn. Bovendien moet je rustig blij ven onder alle omstandigheden", schetst de Noordwijkse examinator en kele belangrijke eigenschappen. "De wetgeving op het gebied van verkeersre gels en -tekens moet je zo'n beetje van buiten kennen. Evenals de foutenlijst die ter beoordeling van een examen wordt gehanteerd" Fabel Want het verhaal dat iedere rijexami nator de zaken anders beoordeelt, is vol gens Hoorn duidelijk uit het rijk der fa belen afkomstig. "Het wordt afgenomen aan de hand van een foutenlijst. Econo misch, sociaal of financieel belang telt niet mee. Men mag wel een foutje ma ken, alleen niet tijdens het hele parkoers of grove fouten". "Je zit wel eens met kromme tenen, als kandidaten te laat reageren. Maar ik heb nog nooit in een boom gehangen. Wel heb ik meegemaakt dat we tijdens een examen van achteren in elkaar wer den gereden". En niet zonder zelfspot: "Alles is onder controle". Verschillen tussen nu en tien jaar gele den zijn er volgens Hoorn weinig. "De rijopleiding is verbeterd, maar het aantal geslaagden blijft ongeveer op hetzelfde niveau. De kandidaten zijn nu gemid deld jonger. Een aantal jaren terug had je veel huisvrouwen - zonder dat ik wil discrimineren - van 45 tot 50 jaar oud. Zulke mensen rijden wat bezadigder, dat gaat wat rustiger". Is dat een voor deel? "Elke kandidaat is anders. Als men zich maar veilig door het verkeer beweegt". De grootste groep kandidaten is mo Ach nee. We hebben er echt voor ge zorgd dat er alleen maar mensen bij wa ren die er echt wat te zoeken hadden. Je hebt natuurlijk altijd wel mensen die ko men kijken, daar ontkom je niet aan, maar last heb ik er niet van gehad. Ik was op die momenten trouwens ook veel te veel met mezelf bezig: je moet overal aan denken. Hoe je kijkt, of je houding goed is, je make-up, je kapsel". "En koud dat ik het had. Het was har tje winter en we hadden een huis als lo catie met tegels op de vloer. Af en toe zat het kippevel op m'n armen. Dan sloeg ik maar weer even een badjas om, want kippevel op foto's...". "Nou, en toen was het wachten. Je leeft verder het hele jaar naar die maand oktober toe. Natuurlijk heb je zat andere dingen aan je hoofd, maar je bent en blijft er een heel jaar mee bezig". "Eindelijk was het dan oktober. Ik weet nog precies wat ik dacht toen ik die uitklapper bekeek: ze hebben m'n moe dervlek weggehaald! M'n hele leven zit er één boven m'n borst en nu was 'ie weg. Niet dat ik het erg vond: je moet er zo perfect mogelijk uitzien". "Voor de rest, en dat wil ik toch wel even kwijt, hebben ze er echt weinig aan gedaan. Mensen denken altijd dat er aan die dia's wordt gerommeld. Maar zo is het echt niet. Dat kan ik zeggen omdat ik de mazzel had dat m'n vriend die dia's had gemaakt. Ik kon vergelijken". Trucjes "Ja, kijk, niemand is in het echt prach tig egaal. Dus haal je van tevoren wel on effenheden weg. Ik had kattenkrabbels op m'n arm, daar smeer je dan poeder op. En je laat je beste kanten zien. Je poseert zó datje taille zo smal mogelijk is, dat je benen zo lang mogelijk lijken. Die trucjes zijn bekend. Als model weet je dat soort dingen". "Toen ik die reportage zag was het toch wel vreemd. Om jezelf zo uitgestald menteel 18 tot 25 jaar. "Men wdrdt wel iets agressiever", heeft Hoorn ervaren. "Financiën spelen misschien een rol, of de baan". Een rijschool had hem een keer opgebeld met de mededeling dat een kandidaat met het boze plan rond liep de examinator te lijf te gaan. mocht hij zakken. "Voor het examen zei die kandidaat nog tegen me: 'Ik doe aan karate'. Vijftien oude dakpannen kon-ie in één keer aan stukken slaan". "Ik zeg: 'Dan moetje toch nog wat le ren' Ik sla twintig nieuwe dakpannen in één keer kapot'. Pure bluf natuurlijk", lacht Hoorn. "Maar toen hij een onvol doende examen had afgelegd, stelde hij toch zelf voor om het nog eens een keer opnieuw te proberen. Wanneer ie men sen echt goed tekst en uitleg geeft, ac cepteren ze wel dat ze een onvoldoende examen hebben gereden". te zien..verwarrend. Ik kan het met zo goed beschrijven wat ik voelde. Toch weer heel anders dan die losse dia's van tevoren. Het idee ook dat je in zoveel duizendvoud door het hele land gaat. Een heel gek idee. Spannend ook". "Je bent als model gewend dat je jezelf in allerlei bladen tegenkomt, maar dit was toch even wat anders. Elf pagina's! De kick was dus wel groter dan bij alle andere foto's, maar echt lang duurde die niet. Een paar dagen nadat de Playboy in de winkels lag was die echte spanning al verdwenen en begin je het meteen jammer te vinden dat het afgelopen is. In één keer afgelopen. Daar heb je dan een jaar voor gewerkt "Maar het begint wel weer heel span nend te worden als je in boekhandels gaat signeren. Als je hoort dat er in Lei den boekhandels waren die exemplaren moesten bijbestellen". Het blijkt nog al eens dat kandidaten hun theorie onvoldoende kennen. "Men studeert niet. Dat merk je bij borden en voorrangssituaties, die in elke examen route wel vookomen".- Hoorn neemt ook motorexamens af. "Dat kan riskant uitpakken. Je kunt geen ingrepen doen. Soms doe je even je ogen dicht als een gevaarlijke kruising met redelijk hoge snelheid wordt geno men". Ondanks het feit dat het motorex amen enige tijd geleden is uitgebreid, met onder meer een slalom, een 'achtje' en een remproef, is de animo ervoor niet noemenswaardig afgenomen, zo heeft de examinator ervaren. Gemotiveerd Rijexamens met lichamelijk gehandi capten vindt Albert Hoorn erg leuk werk. "Deze mensen zijn veel beter ge "Spijt? Absoluut niet. Dit is wat ik wil de vanaf het moment dat de Playboy ook in Nederland verscheen. De reden waarom is simpel: ik heb geen bezwaar tegen bloot en ik vind het een heel mooi blad. Vreselijk leuk om jezelf daar een keer in te zien staan". "Niet omdat ik nu zo nodig aandacht moet hebben. Ik vind het juist heerlijk om aandacht aan andere mensen te be steden. Met erkenning heeft het ook niets te maken en voor het geld hoef je het evenmin te doen. Althans, niet in Ne derland. Ja, als je Patricia Paay heet, dén krijg je dik betaald. Maar niet als je on bekend bent". Verkocht "Anders wordt het als je reportage aan andere landen wordt verkocht - en daar begint het nu op te lijken. Australië motiveerd. Zij zijn vaak erg afhankelijk van vervoer met de auto. Minder validen accepteren meestal ook veel eerder dat het niet goed is. Maar het is ook veel leu ker om hen te feliciteren". Omdat de kandidaten van heel ver schillende pluimage zijn, zitten er ook altijd levensgevaarlijke klanten bij. Hoorn herinnert zich èen man die aan kwam in zijn eigen Mercedes, met dub bele bediening. De man reed tienduizen den kilometers per jaar door Europa, was al 25 jaar in het bezit van zijn rijbe wijs, maar had het helaas laten verlopen. "Hij reed levensgevaarlijk. Na diverse ingrepen hebben we rechtsomkeer ge maakt. Nee, we zijn niet terug gaan lo pen, dat doen we niet zo snel". Hoorn vermoedt dat de tolerantie van de ande re weggebruikers de gevaarlijke auto mobilist brokken heeft bespaard. De er heeft 'm dezelfde week al gekocht. Dat is een hele sneller reactie, want ik heb me laten vertellen dat het heel goed moge lijk is dat andere landen over een x-aan- tal maanden komen. Volgend jaar kom ik trouwens op de kalender te staan. In januari keer ik nog eens terug in Play boy voor het overzicht - iets heb ik dus nog tegoed". "En wat helemaal zo leuk is: Hugh Hefner, de grote baas van Playboy in Amerika weet je wel, heeft ons via de Nederlandse hoofdredactie de compli menten gegeven. Voor het model én de fotografie! Echt fantastisch. Want voor Playboy is Amerika altijd het voorbeeld voor alle andere edities..". "Verder heb ik aan reacties van alles gehad. Veel leuke. Vooral bij het signe ren. In Leiden was het niet leuk. Daar kreeg je allemaal van die stiekeme kij kers. Maar in Den Haag kwamen de varing leert desondanks dat kandidaten wier rijbewijs is verlopen meestal wel slagen. Desgevraagd wil Hoorn ook wel ver tellen dat sommige kandidaten een 'ge schenk' aanbieden in ruil voor het be geerde roze papier. "Het komt spora disch voor en lukt toch niet. Mij is tij dens het examen wel eens een bundeltje honderdjes in de hand gedrukt, met het motto 'als u mij helpt, help ik u'. De bankbiljetten heb ik na het examen voor de voorruit laten wapperen, in het roos ter van de blower. Dat was duidelijk ge noeg". Een andere klant heeft Hoorn een keer duizend gulden geboden, als de exami nator een oogje wilde dichtknijpen tij dens de rijproef. De rijexaminator heeft een behoorlijk betaalde baan, blijkt wel, en dergelijke cadeautjes geenszins no dig. "Ik stelde de man in kwestie voor, het geld aan rijlessen te besteden. Dan haalt hij het examen ook wel, en op een h eerlijke manier". w In de privésfeer blijkt het rijexamen li een geliefd gespreksonderwerp. "Overln geen enkel examen wordt zoveel gepraat i y als over het rijexamen. Het is iets dat ja v ren op je inwerkt. Op feesten en partijen barsten de verhalen los. Rijexamen is hét onderwerp. Wanneer grote verhalen n worden opgehangen, hou ik me meestal!r' op de vlakte. Als men bij mij aan het ta- feitje zit is men meestal timide", weet Hoorn wel beter. "Standaardgrappen zijn: doe je een goed woordje voor me?. L Dat zal ik doen, beloof ik dan". Hoorns persoonlijke recordhouder is een man die voor de zeventiende keer rijexamen kwam doen. "Zijn instructeur) zei nog tegen me: 'die kun je niet losla- ten op de weg, die is levensgevaarlijk'. De man haalde inderdaad het examen niet. Maar dat vond hij niet erg. Hij had j al een vliegticket naar Egypte op zak. "Dan haal ik het daar toch wel". Dat kan gelukkig niet meer", vertelt Albert I Hoorn. Bloesknoopje d Stof voor anekdotes levert zijn werk 11 blijkbaar voldoende op. Verhalen over v dames die een bloesknoopje los doen om bij de examinator wat meer in de e smaak vallen, hoge splitten en huid- s strakke broeken, daarover laat Hoorn e zich liever niet uit. «j Een kandidaat die tien minuten nodig had om de auto überhaupt te starten. e passeert wel de revue. Daarna volgde r een rondje plankgas om het Witte Huis, r waarbij Hoorn uit alle macht en met al- lerlei kunst- en ingrepen een aanrijding heeft kunnen vermijden. "Na dat ene rondje was het gelukkig afgelopen. De r man had zelfs nog nooit rijles gehad en het examen zelf geregeld", veegt Hoorn toch nog even het denkbeeldige zweet 1 van zijn voorhoofd. Linda Dubbeldeman (22) uit Leiden is fotomodel en beheert sinds kort een eigen modellenbureau. Was dit jaar Playmate in het oktobernummer van de Nederlandse Playboy. mensen echt naar me kijken: er waren mensen die zeiden het een eer te vinden omdat ik met ze praatte! Dan weetje dus echt niet wat je moet zeggen". "Hijgers, die kwamen er ook. Maar is dat wel leuk om over te schrijven? Nou ja, het is een stuk of vier, vijf keer ge beurd. Ik moet er wel bij zeggen: ieder een heeft wel eens een hijger aan de tele foon. Leuk is het niet. TVee keer zat ik alleen thuis. Dan ben je even van je stuk gebracht. Maar echt kapot was ik er nou ook weer niet van". "De positieve reacties overheersen ab soluut. M'n familie? Die vond het met een al prima. Toen ik het m'n ouders ver- telde dat ik in de Playboy zou komen te staan hoorde ik ze wel even denken. 1 Maar dat is logisch. Echt, ze hebben 1 steeds achter me gestaan en het eindre- sultaat vonden ze echt fantastisch". Briefje "Eigenlijk kwam er maar één negatie- I 1 ve reactie: van het modellenbureau waar ik stond ingeschreven. Ik kreeg een paar weken nadat het bewuste nummer was uitgekomen ineens een kort briefje in de bus dat ik niet langer ingeschreven stond. Dat had ik dus totaal niet ver- wacht. Maar ja, sommige bevolkings- j groepen in dit land zijn nog preuts. Ik heb het idee dat die de schijn willen op- houden. Maar ik denk anderzijds dal in principe weinig mensen er écht proble- men mee hebben. Als het mooi is, waar- i om niet? Als je voor wat kunst heet in je blootje gaat staan mag het wel, waarom dan niet voor deze vorm van kunst?" "In elk geval, met die afschrijving zit i ik niet. Ik was toch al van plan om met I 5 het modellenwerk te stoppen en m'n ei- j gen bureau te beginnen. Van de ene op de andere dag een modellenbureau: dat j is m'n karakter ook helemaal. Ik kan I t niet bij een baas zitten. Ik werk liever j voor mezelf. De boel regelen, de touw- j tjes in handen hebben. Weet je, als mo- 1 del moetje vaak uren wachten. Daar we- gen die leuke reisjes niet tegenop. Maar ik blijf het er wel bij doen, alleen, m'n i bureau leiden wordt de hoofdzaak. Nu. Ooit wil ik gaan acteren. Ik heb naar aan- i leiding van die Playboy-reportage een filmaanbieding gehad. Die kón interes- i sant zijn. Een soort komische film met een romantisch verhaal. Ik zie wel". "Verder heb ik een aanbieding liggen om te gaan zingen. Een plaat die in i Frankrijk moet worden uitgebracht, j Maar ik sta niet bij elke aanbieding op J m'n kop, ik zoek het allemaal eerst rus tig uit". dcorMiepHoenson Linda Dubbeldeman: "Als je voor wat kunst heet in je blootje gaat staan mag het wèl"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 34