Acties chauffeurs leiden tot ontslag Bonn drukt stakingswet door Bedrijven optimistisch over 1986 Cao-onderhandelingen moeizaam op gang Chaotische toestanden bij transportbedrijven EG zet het mes in de rundvleesoverschotten Vakbonden woedend: tal van werkonderbrekingen Hongerstaking Griekse piloten Frankrijk jubelt over komst van Disneyland DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 UTRECHT (ANP/GPD) - De Vervoersbond FNV heeft gisteren van een kleine honderd chauffeurs meldingen binnengekregen dat aan hén ontslag is aangezegd omdat zij heb ben meegedaan aan de acties in het wegtransport. Volgens de bond zullen de ontslagen zeker niet doorgaan, omdat de bond verantwoordelijk is voor de acties en werkgevers hun personeel daar niet persoonlijk op mogen aanspreken. De vervoersbond zal de chauffeurs juridische bijstand verlenen als hun werkgever het ontslag niet intrekt. De Algemene Verladers en Eigen Vervoer Organisatie EVO schat de schade die telers, handel en trans portbedrijven door de chauffeurs- acties van begin deze week hebben geleden, op enkele tientallen mil joenen guldens. Een precies be drag kon de EVO gisteren nog niet noemen. De inventarisatie is nog gaande, aldus een woordvoerder. Op de bloemenveilingen kelder den de prijzen maandag en dins dag. Alleen daar al bedraagt de schade vijf miljoen gulden, vol gens een raming van de Vereniging van Bloemenveilingen in Neder land (VBN). Ook de Centrale orga nisatie voor de groothandel in groenten en fruit komt op een schadepost van tussen de vier en vijf miljoen voor de handel. Die wordt veroorzaakt door gemaakte overuren, onzekerheid bij de in koop en klanten die uitgeweken zijn naar andere leveranciers. Da gelijks zijn in deze branche in een dergelijke drukke periode 2200 vrachtwagens op de weg om een dagomzet van 45 miljoen gulden te halen. De vervoersbond heeft deze week een klein aantal schade claims ontvangen van bedrijven die schade hebben geleden van de blokkades. De bond verwacht dat deze claims de bond geen geld gaan kosten omdat de ervaring met soortgelijke acties in het verleden is dat bedrijven de claims verder laten voor wat ze zijn. De acties hebben de bond zelf naar schatting bijna een miljpen gulden gekost. Het overgrote deel daarvan is opgegaan aan stakings uitkeringen (73 gulden per man per dag). Verder is ruim twee ton uitge geven aan advertentiekosten. DSM bouwt fabriek in Geleen met Toyo Soda HEERLEN (ANP) - Het chemie concern DSM te Heerlen en de Ja panse onderneming Toyo Soda Manufacturing gaan op het DSM- terrein te Geleen een fabriek voor de zoetstof aspartaam bouwen. Met de bouw is een investering van ruim f 100 miljoen gemoeid. Te vens zal de werkgelegenheid met meer dan 100 personen worden uit gebreid. DSM heeft dat woensdag bekendgemaakt. De nieuwe fabriek van de in april van dit jaar opgerichte gezamenlij ke onderneming Toyo-DSM Aspar tame wordt het eerste commerciële project dat DSM in Nederland met een Japanse partner opzet. De pro- duktie zal in 1987 beginnen. De fabriek krijgt een zodanige capaciteit dat DSM-Toyo Asparta me een redelijk aandeel op de Eu ropese markt en daarbuiten zal kunnen verwerven. Geprofiteerd kan worden van de voordelen die voortvloeien uit de bundeling van krachten. Het gaat om technologie en beschikbaarheid van grondstof fen van DSM voor het vervaardi gen van tussenprodukten van as partaam en anderzijds om de unie ke en zeer vooruitstrevende bio technologie die Toyo Soda heeft ontwikkeld. Kort Zakelijk Optimistisch De werkgevers in het wegver voer en de Vervoersbond FNV zijn redelijk optimistisch over de kans op overeenstemming over een nieuwe cao voor de 60.000 vracht wagenchauffeurs. Zij zeiden dat gistermiddag in Rijswijk, waar de cao-onderhandelingen werden her vat. Die besprekingen leverden overigens geen concrete resultaten op, ze worden op 30 december voortgezet. Tijdens de drie uur durende zit ting zijn procedure-afspraken ge maakt over de gang van zaken fond de raad van toezicht op de na leving van de cao en het werkgele genheidsbeleid in het wegvervoer. Op beide punten was tot nu toe sprake van grote meningsverschil len. De Vervoersbond FNV eist de instelling van een chauffeurspool, waarop bedrijven in tijden van gro te drukte een beroep kunnen doen. De werkgevers hebben zo'n pool tot nu toe falikant afgewezen. Zij willen bovendien de raad van toe zicht afschaffen, maar daar zijn de vervoersbonden weer tegen. Werk gevers en vakbonden zullen nu ge zamenlijk onderzoeken hoe het werkgelegenheidsbeleid en de na leving van de cao precies vorm moeten krijgen. UTRECHT (ANP) - De bijna 40.000 chauffeurs in het wegtransport krijgen jaarlijks ongeveer 66 mil joen gulden aan overuren niet uit betaald. Bovendien wordt in bijna een kwart van de bedrijven een deel van de uren zwart uitbetaald en illegaal personeel ingehuurd, waardoor er jaarlijks ongeveer 73 miljoen gulden zwart geld in om loop komt. De belastingen en de sociale verzekeringen worden hier mee voor bijna 30 miljoen gulden benadeeld. Dit staat in het zwartboek over de arbeidsomstandigheden in het "beroepsgoederenvervoer over de weg, dat de Vervoersbond FNV gisteren in Utrecht presenteerde. Volgens de bond blijkt uit de op basis van klachten van chauffeurs en daaraan gekoppelde juridische procedures verzamelde gegevens dat in het beroepsgoederenvervoer vaak "chaotische en soms midde leeuwse" omstandigheden heer- Uit het zwartboek blijkt volgens de bond dat een betere cao hard nodig is, evenals beter toezicht op de naleving ervan. De bond wil dat er hiervoor een snelrechtprocedu re bij de economische rechter tot stand komt. De vervoersbond hoopt dat via economisch snel- Zwartboek Vervoersbond FNV: recht malafide transportbedrijven op een effectievere manier kunnen worden bestreden dan nu via de Raad van Toezicht in het beroeps goederenvervoer het geval is. Uit het zwartboek komt volgens de vervoersbond duidelijk naar vo ren dat de stelling "Als je in het vervoer werkt, dan wordt er met je gerotzooid" helaas maar al te vaak op waarheid berust. Daaraan zijn ook de verladers, verenigd in de EVO, in hoge mate schuldig. Deze bedrijven, die via contracten met transportbedrijven hun goederen laten vervoeren, spelen de trans porteurs tegen elkaar uit, waarbij ze tarieven bedingen waarbij de cao onmogelijk kan worden nage leefd. "De EVO-leden kunnen dan op hun vingers natellen dat er al leen kan worden gereden wanneer de cao wordt ontdoken", aldus bondsvoorlichter B. Duym. Veel kleine transportbedrijven (circa 6000 van de in totaal 7416 transportbedrijven die ons land telt) zijn op die manier niet in staat om een levenvatbaar bedrijf te ex ploiteren. Veel bedrijven trachten de winstgevendheid op peil te hou den door het uitbesteden van de minder winstgevende opdrachten. De overwegend kleine bedrijven die dit vervoer doen verhalen het verlies dan weer op de chauffeur, door de cao niet na te komen. De Vervoersbond FNV consta teert dat arbeidstijdverkorting in het wegtransport een moeilijke zaak is door de zeer lange werkwe ken die er gebruikelijk zijn. In de meeste bedrijven werken de chauf feurs langer dan 50 uur per week. De bond wil er nu naar streven om de gemiddelde diensttijd binnen vier jaar met 10 procent terug te dringen. Voorwaarde voor een der gelijk plan is de instelling van een chauffeurspool, die een omvang van tussen de 2500 en 3500 chauf feurs moet krijgen. Samenvattend stelt de vervoers bond in het zwartboek dat in onge veer 40 procent van de transport bedrijven de cao niet op de juiste wijze wordt nageleefd. De cao-ont duiking komt zowel bij kleine, middelgrote als grote transportbe drijven voor, waarby in aanmer king moet worden genomen dat veel chauffeurs van kleinere be drijven dit slechts zelden melden. Dit komt volgens de bond vooral door "het genadeloze sociale kli maat" bij transportbedrijven, dat zich bijvoorbeeld uit door dreiging met ontslag als de bond wordt in geschakeld. "En dan hebben we het nog niet eens over de werkgevers die hun chauffeurs proberen af te kopen met de belofte dat ze binnenkort een nieuwe wagen krijgen of ande re toeters en bellen. De aantrekke lijke kanten van het chauffeursvak worden op die manier ondermijnd door pogingen om de mensen ge woon uit te buiten. De actiebereid heid van chauffeurs in de afgelo pen dagen heeft wel aangetoond dat dit veel mensen de strot uit komt", aldus bondsbestuurder Kloosterman. BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie wil de komende twee jaar drastisch het mes zetten in de rundvleesoverschotten van de Ge meenschap. Gisteren kondigde landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen enkele voorstellen aan die ertoe zouden moeten leiden dat de produktie en de consumptie van rundvlees in 1988 met elkaar in evenwicht zijn. De regeling, waarbij de EG de overschotten opkoopt, zou in haar huidige vorm moeten verdwijnen. Ook moet er een nieuwe premiere geling voor rundveehouders ko men. De voorstellen van de Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, moeten worden goedge keurd door de landbouwministers van de twaalf lidstaten. De opkoopregeling was destijds als 'vangnet' bedoeld voor noodge vallen, maar is voor de Europese veehouders steeds meer economi sche vanzelfsprekendheid gewor den. In de Europese koelhuizen ligt momenteel een overschot van 750 miljoen kilo rundvlees opgesla gen. De kosten van de aankoop en opslag bedragen momenteel meer dan twee miljard gulden per jaar. Andriessen deelde gisteren mee dat de opkoopregeling (de 'inter ventie') zijn functie als vangnet moet terugkrijgen. Daarom wil de Commissie de interventieprijzen vanaf nu tot 30 november 1987 ge leidelijk verlagen, tot zij het markt- niveau hebben bereikt. Gedurende die twee jaar zouden ook alleen nog maar bepaalde soorten te veel geproduceerd rundvlees voor de interventie in aanmerking mogen komen. Vanaf 1 december 1987 wil de Europese Commissie het opkoop systeem alleen nog maar toepassen indien zich ernstige marktversto ringen voordoen, en dan slechts gedurende een beperkte termijn en voor zover de financiële toestand van de Gemeenschap dat toelaat. De Commissie wil daarnaast een speciale steunregeling invoeren voor veehouders die uitsluitend rundvlees produceren en niet daar naast in melk of melkprodukten handelen. De regeling komt neer op een premie van maximaal 50 gulden per stuk voor de eerste 50 runderen, kalveren beneden zes maanden uitgesloten. Voorts zou nog eens 50 gulden voor elke melkkoe beschikbaar zijn op deze gespecialiseerde vee houderijen. De nationale regerin gen mogen daar dan nog eens ruim 60 gulden per rund zelf boven op doen. Ten slotte vindt de Commis sie dat de bestaande steun voor ex port gehandhaafd moet blijven. Deze maatregelen gaan de Euro pese Gemeenschap op jaarbasis ongeveer 1,3 miljard gulden kos ten. Maar als zo op den duur de overschotten kunnen worden weg gewerkt, scheelt dat de EG jaar lijks 2,2 miljard gulden. Het totale voordeel zou vanaf 1988 dus onge veer 900 miljoen gulden per jaar kunnen bedragen. Staking bij Caleb Bret na akkoord van de baan ROTTERDAM (ANP) - Bij het controlebedrijf Caleb Bret in Rot terdam (zeventig werknemers) is gisteravond een principeakkoord bereikt over een nieuwe cao. Dat heeft bestuurster R. Bosch van de Vervoersbond FNV meegedeeld. De staking bij het bedrijf is als ge volg van het bereikte akkoord gis teravond laat opgeheven. De directie van Caleb Bret en de vervoersbonden zijn overeengeko men dat op gefaseerde wijze op 1 januari 1987 een 36-urige werk week bij het bedrijf zal worden in gevoerd. Daarbij zal het verplichte overwerk, dat nu op grote schaal plaatsvindt, worden afgeschaft. De werknemers behouden echter vrij wel hetzelfde loonniveau als zij op dit moment, inclusief het over werk, hebben, aldus Bosch Het loon van de circa veertig werkne mers in de buitendienst bij het be drijf wordt extra opgetrokken om hen op hetzelfde niveau te brengen als dat bij de overige controlebe- drijven in de Rotterdamse haven. Over de nieuwe arbeidsplaatsen die ten gevolge van de arbeidstijd- die ten gevolge van de arbeidstijd- AMSTERDAM - Stijlvol verkleed als kerstmannen verkopen Corry en Rina Woudenberg op de Amsterdamse verkorting vrijkomen zijn geen Bos en Lommerweg hun kerstbomen. Het blijkt een daverend succes. (foto ANP) bindende afspraken gemaakt. BONN - Tot woede van de West- duitse vakcentrale DGB heeft de bondsregering gisteren besloten het stakingsrecht ten nadele van de werknemers binnen één be drijfstak te wijzigen. Werknemers voor wie door een staking bij een ander bedrijf in dezelfde sector, bijvoorbeeld door gebrek aan on derdelen, tijdelijk geen werk is krijgen voortaan geen uitkering door Hans Hoogendijk De regering-Kohl heeft besloten dit plan door te drukken, nadat po- gingen om de sociale partners tot een compromis te brengen op een volledige mislukking was uitgelo pen. De vakbonden, gesteund we ten door de sociaal-democratische SPD en de Groenen, reageerden gisteren met werkonderbrekingen in tal van bedrijven. De bondsdag moet zich nog over het voorstel uit spreken. Minister Norbert,Blüm (sociale zaken) verklaarde gisteren dat de regering bij arbeidsgeschillen „ab solute objectiviteit en neutraliteit" moet betrachten. Hij staat daarmee op één lijn met de werkgeversorga nisaties, die zich tijdens de stakin gen in de metaal twee jaar geleden ernstig hebben gestoord aan het feit dat de vakbond IG Metall kans zag vrijwel de hele bedrijfstak plat te leggen door bij enkele belangrij ke toeleveringsbedrijven stakin gen te organiseren. De werknemers van toeleve ringsbedrijven, waar niet werd ge staakt maar ook kwamen stil te lig gen, kregen toen een uitkering en volgens de werkgevers gaf de rege ring daarmee indirect steun aan de stakers. De uitbetaling van derge lijke uitkeringen is in handen van de overheid. De vakbeweging stelt daar tegenover dat het gaat om geld uit de algemene sociale verze keringspot, dat door de werkne mers is opgebracht. De wijziging van de zogeheten 'paragraaf 116' in de arbeidswet die de regering nu voorstelt en die een eind zou maken aan die uitkerin gen, is gebonden aan de voorwaar de dat het gaat om één cao-gebied. Werknemers bij een bandenfa briek die naar huis worden ge stuurd omdat bij een autofabriek wordt gestaakt, krijgen wel bij voorbeeld ondersteuning. Maar als er bij de auto-industrie wordt ge staakt en werknemers in een ande re tak van de metaal worden door hun werkgevers naar huis ge stuurd wegens gebrek aan op drachten krijgen zij geen geld meer. Ze moeten dan maar een be roep doen op de stakingskassen. De vakbonden hebben deze voorgestelde wetsverandering een frontale aanval genoemd op de vakbeweging. Stakingen worden door deze verandering onbetaal baar, stellen zij. Tienduizenden werknemers legden gisteren spon taan het werk gedurende een aan tal uren neer. De schijnwerpers zijn nu vooral gericht op de ongeveer 50 man tel lende werknemersvleugel van de regeringsparij CDU/CSU, die kri tisch staat tegenover de voorgestel de wijziging Zij kunnen de oppo sitie van SPD en Groenen aan een meerderheid helpen. Export De agrarische export van Neder land zal dit jaar de recordhoogte bereiken van 55 miljard gulden. Dat betekent een stijging van 6 procent vergeleken bij de 50 mil jard van vorig jaar. Deze goede tij ding voor de Nederlandse econo mie werd gisteren door minister Braks (landbouw) in Madrid mee gedeeld. Computers In 1990 zullen in de Nederlandse kantoren naar verwaching meer dan 1,1 miljoen computers, tekst verwerkers en dergelijke staan. In 1984 waren dat er 347.000. Dit blijkt uit een onderzoek van Stanford Research Institute International (SRI). Volgens SRI wordt kantoor automatisering in grote Neder landse bedrijven even snel doorge voerd als in Amerikaanse. Sommi ge daarvan, zoals Shell, lopen in ternationaal zelfs voorop. Modehuis De Franse modekoning Pierre Cardin heeft gisteren een verdrag gesloten met de Sowjet-Unie om daar tweemaal per jaar een collec tie te ontwerpen die is toegespitst op de levensstijl in het arbeider sparadijs. ATHENE (AP) - De piloten van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Ze willen hier mee kracht bijzetten aan hun eis voor betere gezondheidszorg. UTRECHT - Gisteren was het 100 jaar geleden dat de eerste bezoldigde De piloten hebben gezegd dat ze zonder eten of slaap zullen blijven vrouw in de Nederlandse vakbeweging, Alida de Jong, werd geboren. Ter vliegen 'totdat ze er bijna bij neervallen'. gelegenheid daarvan werd het eerste exemplaar van een boek over Alida De directie van Olympic Airways weigert tegemoet te komen aan de de Jong overhandigd aan het enige vrouwelijke lid van het FNV-bestuur, eisen van de piloten over betere gezondheidszorg en een pensioenrege- Karin Adelmund. Links de auteur Peter-Paul de Baar. (foto anpi ling. Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling DEN HAAG (ANP) - Nog slechts twaalf procent van de Nederlandse bedrijven gaat er voor volgend jaar van uit dat het verlies zal leiden. Dit jaar zal dat nog vijftien procent zijn. Het aantal mensen dat dit jaar in het Nederlandse bedrijfsleven een baan had, is met drie procent gegroeid ten opzichte van vorig jaar. De investeringen zijn met vijf procent toegenomen. Hoewel de groei van de export vertraagt, leve ren deze resultaten toch het beeld op dat het met het bedrijfsleven over een breder front beter gaat. Die conclusie trekt de Vereni ging van Kamers van Koophandel in Nederland op grond van haar jaarlijkse enquête regionale be drijfsontwikkeling. De resultaten zijn vandaag gepubliceerd. De bedrijven kijken tegen 1986 nog positiever aan dan tegen 1985. Van hen verwacht 29 procent een reële omzetgroei (1985: 26 procent) en slechts 14 procent een omzetda ling (twintig procent). In de groot handel en industrie blijft het aantal bedrijven dat uitgaat van een reële groei het grootst. Grote bedrijven zijn positiever gestemd dan kleine. Van de grote bedrijven voorspelt nog maar zeven procent dat het volgend jaar verlies zal leiden, bij de kleine is dat twaalf procent. De meeste grote bedrijven hebben voor 1986 ook investeringsplannen (91 procent). Dat geldt in veel min dere mate voor de kleine (37 pro cent) al is dat ook meer dan voor 1985 werd verwacht. De groei van de export is in 1985 duidelijk vertraagd, aldus de en quête. Die zal nog wel 4,6 procent bedragen, maar rekening houdend met de stijging van de exportprij zen bedraagt de reële groei niet meer dan 1,6 procent (1984: 4,1 pro cent). Alleen de sectoren groothan del en industrie zien hun reële ex port in 1985 toenemen. In de ande re sectoren is de groei onvoldoen de om de stijging van de export prijzen te compenseren. Hoewel de omzetten in geld dit jaar iets minder sterk groeiden dan in 1984 kwam de werkelijke omzet door de geringe inflatie iets boven die van vorig jaar. Vooral de grote bedrijven en de groothandel scoor den opmerkelijk, aldus de enquête, terwijl ook de agrarische sector, de industrie en de dienstverlenende bedrijven hun omzetten weer za gen toenemen. De bouw blijft nog steeds achter, terwijl de detailhan del de inflatie net kon goedmaken. De totale ïnvestexingssom groei de in 1985 met vijf procent. De agrarische sector, de detailhandel en de dienstensector bleven daar bij achter. De groei van de investe ringen bij kleine bedrijven was zeer bescheiden (twee procent). Daartegenover stond dat grote be drijven 21 procent meer investeer den. Van alle bedrijven investeer de 34 procent in uitbreiding. De werkgelegenheid nam dit jaar bij kleine bedrijven meer toe dan bij grote. De totale toeneming van de werkgelegenheid is over alle be drijfstakken gespreid. Vooral be drijven die uitbreidingsinvesterin gen doen zien hun personeelsbe stand flink groeien (7,8 procent). Bedrijven die louter vervangings investeringen hebben gedaan na men 2,1 procent meer mensen in dienst, zo blijkt uit de enquête. PARIJS (GPD) - Disneyland komt naar Frankrijk. Over een jaar of vijf moet Disney's Euro pese droomstad gereed zijn op zo'n 25 km oostelijk van Parijs, in de buurt van de moderne slaapstad Marne-la-Vallee. De Franse regering en de Franse economen jubelen. Het gaat om een project van niet minder dan 30 miljard francs, dat in eerste door Rudolph Bakker aanleg al 4.000 arbeidskrachten vraagt en later, als het gereed is, permanent 25.000 tot 30.000 hulpkrachten. Voor de Franse staat zal vooral de verwachte stroom van deviezen de belang rijkste bron van vreugde zijn. Marne-la-Vallee is wat hier een 'ville nouvelle' - een nieuwe stad - wordt genoemd, die ten oosten van Parijs in aanbouw is. Ze valt in vier eenheden uiteen, die ieder zo'n 100.000 inwoners zullen tel len. De nog glooiende korenvel den eromheen zullen straks over een oppervlakte van 2.000 hecta ren in beslag genomen Worden door de wonderen van Disney land. Terwijl de ingewikkeldste con structies in de supergeheime fa brieken van Disney zullen wor den vervaardigd, krijgt ook de Franse industrie zijn deel in de opbouw. Van de te investeren 30 miljard francs brengt Disney er zelf 6 miljard in. De Franse staat verschaft aanzienlijke leningen tegen de gematigde rente van tien procent. In Franse schoot vallen ook de activiteiten in verband met de nieuwe infrastructuur: de ooste lijke autoroute zal worden uitge bouwd, hotels en motels verrij zen, de buurtspoorweg RER wordt verlengd en er komt het grootste winkelcentrum van Eu ropa, aldus de plannenmakers van Disney. Disney verwacht de meeste be zoekers uit Duitsland, Zwitser land, de Benelux en Engeland. Volgens insiders zal het plan tot de bouw van een kanaaltunnel nieuwe impulsen krijgen door de komst van de Franse Disney. Tot de mede-ondertekenaars van het verdrag behoorde de vrouwelijke minister voor bui tenlandse handel Edith Cresson. Zij lachte op de feestelijke foto na afloop het hardst. Op het ogenblik ziet haar handelsbalans er nog maar somber uit, met een tekort van 20 miljard, terwijl er op was gerekend dat men quitte zou spelen. Disneyland zal alles veranderen. Men schat het nog onontgonnen toeristengebied op zo'n 60 miljard francs per jaar. Voor Spanje betekent de toe kenning van Disneyland aan concurrent Frankrijk een gevoe lige psychologische en economi sche klap. De Spaanse onderhan delingsdelegatie had kosten noch moeite gespaard om de lei ding van Walt Disney Produc tions te verleiden. De overwegingen, die de door slag ten gunste voor Frankrijk hebben gegeven, zijn vooral de bevolkingsdichtheid van het ge bied rond Parijs (een potentieel bezoekersbestand van 55 miljoen mensen binnen een straal van 600 kilometer) en de uitstekende communicatieverbindingen: twee moderne vliegvelden en de toezegging, dat de Parijse buurt- spoorlijn verlengd wordt tot aan Marne-la-Vallee, waar het toeris tische complex zal verrijzen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9