Internationa] Centre wil uitbreiding NBA wil spoedig beginnen met bouw Schuttersveste Subsidies bij verhuizing en herinrichting Aan Rapenburg Lezers Schrijven actief in vrije tij Forse inbraak in meubelzaak PAGINA 4 DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 Schoenenimporteur en bank in kantoorcomplex; hotel nog onzeker LEIDEN - De projectontwikkelaar NBA wil in april volgend jaar beginnen met het eerste gedeelte van het kantorengebouw annex hotel 'Schuttersveste'. Volgens di recteur D. van Dijck van NBA is het de bedoeling dat 5000 vierkante meter kan toorruimte wordt verwezenlijkt. Het totale complex bestaat uit 7500 vier kante meter kantoren en een hotel. De overblijvende gedeelten zullen pas later worden gebouwd, vooral omdat de finan ciering van het hotel nog steeds niet rond is. NBA begint nu alvast met bouwen om dat het inmiddels twee huurders heeft ge vonden voor een gedeelte van de kantoor ruimte. Het betreft een importeur van schoenen en een bankinstelling. Deze wil len niet wachten tot de financiering van het hele complex rond is. De schoenim porteur en de bank huren ongeveer 2500 van de 5000 vierkante meter die beschik baar komt. Dat in april wordt begonnen met bou wen houdt verband met de afschaffing van de negatieve wir-premie. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat deze per 1 januari zou worden afgeschaft. Volgens Van Dijck is dit nu verschoven naar 1 april. Overigens hoopt de NBA-directeur dat voor die datum ook een beslissing valt over de verwezenlijking van het hotel en de resterende kantoorruimte. Hij zegt dat de NBA in onderhandeling is met een aantal hotelketens. Een van de belangrijkste gegadigden denkt het hotel te kunnen exploiteren zonder wir-premie, een andere belangrijke kandidaat meent een dergelijke premie hiervoor wel nodig te hebben. "Om beide opties open te hou den is het natuurlijk noodzakelijk dat er nog een beroep kan worden gedaan op de wir-premie", aldus Van Dijck. Planconsult Mogelijk begint op vrij korte termijn de ontwikkelingsmaatschappij Planconsult Vastgoed bv met de bouw van een 3300 vierkante meter groot kantoorgebouw op het Schuttersveld. Volgens bedrijfsmake- laar Menno Smitsloo spelen nog enkele problemen, waarvan de voornaamste het verwezenlijken van voldoende parkeer ruimte bij het kantoor is. Hij zegt dat er al vrijwel zeker een huurder is voor het kan toor en dat ook de financiering ervan kan worden geregeld. LEIDEN - Het Leids Universitair Fonds (LUF) is bezig met de verkoop van het studentenhuis aan Rapenburg 4 aan de Van der Mandele Stichting. De Stichting Interna tional Centre, gezeteld aan Rapenburg 6, heeft voor num mer 4 bij de gemeente een plan ingediend voor de verbou wing van de ruimten tot woon- en hotelaccommodatie. De voorzitter van het Centre-be- stuur, prof. dr. J.C Heesterman, zegt niets af te weten van een even tuele koop van Rapenburg 4. Ook het bouwplan voor nummer 4, dat tot eind deze maand ter inzage ligt in het Stadsbouwhuis, zegt hem niets. "Wij hebben wel contact ge had met het LUF, maar misschien dat Van Dijk meer kan vertellen". Drs. H. van Dijk van het LUF zegt: "Wij zijn bezig met verkoop van het pand. Verder kan ik niets vertellen, dat zou de verkoop al leen maar schaden. Bouwplannen bij gemeente ter inzage? Nee, nee, dat is mij niet bekend". Ir. K. Post van de afdeling ruim telijke ordening van de gemeente: "Zover ik kan bekijken gaat het hier om een aanvraag van het In ternational Centre voor woonap partementen. Uitbreiding? Zo zou ik niet willen noemen. Er wordt geen muur doorgebroken. Nee, het is de bedoeling dat er appartemen ten in komen voor buitenlanders die tijdelijk bij de universiteit gaan werken. Een echt hotel kan ik het dus niet noemen. De kamerbewo ners zullen er denk ik ook niet in kunnen blijven". De studenten die thans het pand Rapenburg 4 bewo nen roepen echter: "Het is niet de bedoeling dat wij er uitgaan. Hotel accommodatie erbij mag niet in de Pieterswijk".Het International Centre is bestemd voor buiten landse medewerkers (met hun ge zinnen) en buitenlandse studenten, die aan de Leidse universiteit ko men werken. Het International House aan het Rapenburg herbergt deze gasten in elf kamers en twee appartementen. Zo'n tweehonderd buitenlanders per jaar maken daar tijdelijk gebruik van. Het gebouw rechts is het huidige International Centre. Ook het studentenhuis links daarnaast, Rapenburg 4, :al in de toekomst dienen als verblijfsruimte voor buitenlanders die tijdelijk bij de universiteit betrokken zijn. i hiervoor kunnen worden uitgevoerd. Woningnood Vorig jaar augustus liet het be stuur van het Centre weten drin gend behoefte te hebben aan meer accommodatie voor mensen die korte tijd in Leiden verblijven. Een brief van bestuurslid prof. dr. A. Ollongren van het International Centre aan het college van B en W verschaft enige duidelijkheid. Hij schrijft dat het de bedoeling is voorzitter Heesterman daarvan niet op de hoogte? Ollongren: "Het Leids Universi tair Fonds is in onderhandeling met de Van der Mandele Stichting, een particuliere stichting die mo numentale panden koopt en res taureert. Daarop vooruitlopend hebben wij vast een bouwplan in gediend. Nee, wij - Stichting Inter national Centre - kopen dus niet. Wij gaan in principe huren de Stichting International Centre Van der Mandele Stichting", het pand wil exploiteren, "mits de financiering van de noodzakelijke verbouwing kan worden gere geld". Aan hem twee vragen: Wat nood is hoog. Het hangt echter af wordt hiermee bedoeld c "Ja, wanneer deze plannen rond zijn, weet ik niet. Wat ons betreft liever vandaag dan morgen. De de aankoopsom die het LUF ervoor wil hebben. Precies, die moet niet te hoog zijn. Verder zijn we ook in onderhandeling met de gemeente over subsidie voor de restauratie". Ongelukkig "Het worden dus wooneenheden voor buitenlanders die tijdelijk bij de Leidse universiteit komen werken, dan wel studeren. Het gaat niet om hotelaccommodatie. Dat is misschien wat ongelukkig gesteld in de bouwaanvraag. De studenten zullen eruit moeten. Nee, dat zul len ze niet leuk vinden, maar ik denk wel dat het LUF voor vervan gende woonruimte zal zorgen of anders studentenhuisvesting". (foto Fred Rohde) "Ach, voorzitter Heesterman is wel op de hoogte, maar precies weet hij het allemaal niet, omdat wij uit het bestuur een klein clubje hebben gevormd dat zich met dit pand bezighoudt". Gemeentenambtenaar E. Veld- huyzen van Monumentenzorg ver telt dat er inderdaad onderhande lingen met de Van der Mandele Stichting hebben plaatsgehad over het pand Rapenburg 4. "Niet over de aankoop. Dat moet de stichting zelf regelen. Wij beperken ons tot de restauratie. Voor een ideeële stichting, zoals de Van der Mande le, zijn er hogere subsidiemogelijk heden. Daar zijn we nu voor in de slag". Paard Gaarne wil ik reageren op het arti kel in het Leidsch Daglad van 11 december 'Vrijwilligster moet met paard weg, moeilijkheden in Leids Dierenasiel'. Is het bestuur wel eens wezen kijken naar Cora's paard en heeft u de stal die de heer Tiele voor Cora's paard in elkaar heeft gezet, wel eens bekeken, van binnen en van buiten? Nu, ik wel! Ik was in gezel schap van iemand van de bereden politie uit Den Haag. Het zal u niet onbekend zijn dat de paarden hier van een prima verzorging genieten. Deze politieman was er vol lof over, zoals Cora voor haar paard zorgt en de stal onderhoudt. Haar eerste gang na schooltijd is naar het asiel. Kortom, er is geen sprake van verwaarlozing. Cora heeft het paard sterk ver waarloosd uit de paardenhandel gehaald en door haar goede zorgen is het weer opgeknapt. Nu moet het opnieuw de paardenhandel in. Kan het bestuur zich enigszins in denken wat dit voor een dierenlief- hebster als Cora betekent? Boven dien kan ik niet begrijpen dat als het bestuur zo overtuigd is van ver waarlozing, het de Dierenbescher ming niet inschakelt. Het getuigt van weinig dieren liefde van het bestuur om het paard van Cora 1 februari de laan uit te sturen, omdat het in die tijd onverkoopbaar is. En dan zwijg ik nog maar over wat een jong meisje wordt aangedaan, dat gehecht is aan haar paard, dat zij helemaal op geknapt heeft en waar zij zoveel zorg aan heeft besteed en nog be steedt. Bestuur, er zit ook nog een menselijke kant aan deze zaak. Wilt U hier misschien ook eens aan denken? A. Addink-Kranenburg Oudemansstraat 126 's Gravenhage Loting Met verbazing heb ik in de rubriek Steeds het artikel 'loting' gelezen. Verbazing omdat de aspirant-ko pers van de omschreven woningen in de Stevenshof geen of nauwe lijks bedenktijd werd gegeven, al vorens zij tot koop moesten over gaan. Het bericht over de loting daar voor binnen een tijdsbestek van twee dagen versturen, is toch wel heel erg kort. De heren ambtena ren hebben er schijnbaar niet bij stil gestaan dat kopers van wonin gen meestal werknemers zijn van bedrijven waar vooraf vrije dagen of uren geregeld dienen te worden. Je vraagt je af: 'voortvarendheid'! Ik hoop voor de kopers dat bij de uitvoering van de woningen bedachtzamer wordt ge handeld, zodat bij eventuele fouten de schuld niet op een ander be hoeft te worden afgeschoven. Be langrijke brieven waar het hier om ging, behoren toch minstens een week vanteovren in het bezit van de mensen te zijn. Ik vind dit erg onnadenkend van de ambtenaren van het bureau huisvesting en daarom is het vol gens mij ook niet nodig dat zij de PTT beschuldigen. Want de fout ligt geheel bij hen. Het zou hen sie ren dit ook te bekennen. Het is jammer voor de familie Van Eg- mond dat zij van dit gedoe de dupe is geworden. Mevr. Knetsch Zwartepad 21 Leiden Inpakken (3) Aangaande Christo het volgende: Dat sommige kwistend vinden dat molen 'De Valk' zou worden ingepakt door Christo kan ik begrijpen. Maar als zij 'Steeds' in uw dagblad van 11 december goed hebben gelezen zouden ze begrijpen dat Leiden er geen cent armer van wordt. Veel mensen die naar de ingepakte mo len zouden gaan kijken bezoeken waarschijnlijk ook ons mooie mu seum. Dat betekent dat onze recep tioniste wat meer werk zou hebben en dat Leiden misschien iets min der arm wordt. Suzanne, hopelijk gooit Christo jouw brief niet in de prullebak. Willy Fijma-van Zoelen assistente huishoudelijke dienst Stedelijk Museum 'De Lakenhal' Muiderkring 40 Leiden Mulisch De schrijver Harry Mulisch sig neert vanavond bij boekhandel Kooyker aan de Nieuwe Rijn 13 zijn nieuwe boek 'Hoogste tijd'. Hij doet dat van zeven tot negen Matilo Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat organiseert vrijdagmid dag een volksdansinstuif voor ouderen. De aanvang is om twee uur. De instuif staat onder lei ding van Ger Elsenaar. Vrijdag avond is er in Matilo een kerst bingo-dansant, met levende mu ziek van de Boemerangs. Folk De Leidse folkclub Horus orga niseert vrijdagavond een optre den van de groep Crysaal. Dat gebeurt in Le Bambou (Heren straat 1) waar deze groep al eer der optrad. Zij speelt en zingt, meerstemmig, overwegend jiddi- sche muziek. Aanvang negen Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag wederom een ruilavond voor verzamelaaras van postze gels, munten, prentbriefkaarten, iucifermerken, enz. Dat gebeurt in de aula van de Dr. Van Voor- thuysenschool aan de Marnix- straat 104, waar ruilclub Ko ningskerk elke eerste en derde vrijdagavond trouwens zo'n beurs organiseert. Hij duurt van zeven tot tien uur. Voor meer in lichtingen: tel. 071-312513 of 071- 211150. Postduiven Postduivenvereniging De Snel- vlieger houdt zaterdag van drie tot tien en zondag van tien tot vijf uur de jaarlijkse tentoonstel ling, met op zaterdag de prijsuit reiking over het afgelopen sei zoen en zondag een tombola. Dit gebeurt in het gebouw van De Vriendenclub aan de Anna Pau- lownastraat. Basketbal De gemeentelijke schoolsport commissie houdt zaterdag een basketbaltoemooi voor brugklas sen, de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. De wed strijden beginnen om half negen en nemen daarna vrijwel de hele dag in beslag. Het toernooi wordt gehouden in de universitaire sporthal aan de Wassenaarse- weg. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag een bingo avond in het Parlement aan de Nieuwstraat 45. Aanvang acht uur. In buurthuis Op Eigen Wie ken wordt zaterdagavond een kerst-bingo georganiseerd. De zaal aan het Valkenpad 2 gaat om half acht open. LEIDEN - In een meubelzaak aan de Nieuwe Rijn is in de nacht van zondag op maandag voor 15.000 gulden aan spullen gestolen. Naast Perzische kleden werden klokken, een ivoren schaakspel, een ragout- bord en 3000 gulden aan kasgeld meegenomen. De daders zijn bin nengekomen door een ruitje in de toegangsdeur te forceren. Een verhuizing jaagt u meestal flink op kosten: de transportkos ten zelf, nieuwe gordijnen en vloerbedekking, kosten in ver band met heraansluiting energie, telefoon enz... In bepaalde geval len hebt u recht op een tegemoet koming in de kosten van verhui zing en herinrichting. We bespre ken hieronder puntsgewijze ver schillende subsidieregelingen. I. Verhuizing van bejaarden. Voor wie geldt de regeling? De subsidie wordt verstrekt op grond van de landelijke regeling ('Beschikking geldelijke steun bejaarden bij verhuizing'). Het kan zijn dat de gemeente waar u woont, zelf een verordening heeft gemaakt ter uitvoering van deze landelijke regeling. In Lei den is dat niet het geval. We be schrijven hier de landelijke rege ling. Subsidie in de kosten van verhuizing en herinrichting wordt verstrekt aan mensen die 65 jaar of ouder zijn en die een huurwoning met een huurprijs van niet meer dan ƒ300,- per maand bewonen, in geval zij ver huizen. Ook de nieuwe woon ruimte moet worden gehuurd (mag dus geen eigendom zijn). Daarbij moeten zij verder aan één van de volgende voorwaar den voldoen: a) de nieuwe wo ning heeft een huur die minimaal 50 hoger is of een huur die mi nimaal 100,- per maand hoger is of b) de nieuwe woning heeft minstens twee kamers minder of c) de nieuwe woonruimte is een niet-zelfstandige woonruimte (bijvoorbeeld een kamer in een verzorgingshuis). Geen termijn De gemeente waar u woont, beslist op de aanvraag. Aan vraagformulieren zijn bij de ge meente te krijgen. De aanvraag is niet aan termijn gebonden, al thans niet in de gemeente Lei den. Dat zou in andere gemeen ten anders kunnen zijn. Zonodig kunt u (in Leiden) de aanvraag ook nog na de verhuizing doen. bijvoorbeeld als u eerder niet van de mogelijkheid op de hoog te was. U kunt de aanvraag het best indienen, zodra bekend is dat u gaat verhuizen. Zo is moge lijk ten tijde van de verhuizing al bekend of u voor vergoeding in aanmerking komt. De vergoe ding bedraagt maximaal 3000,-. Betaling vindt plaats op vertoon van gespecificeerde rekeningen. Het is dus belangrijk uw reke ningen goed te bewaren. Niet alle kosten die u in ver band met de verhuizing maakt, komen voor vergoeding in aan merking. Zo zal geen vergoeding worden verleend voor de aan schaf van bijvoorbeeld nieuw meubilair. Op het aanvraagfor mulier vindt u een overzicht van de posten waarvoor de tegemoet koming geldt. In geval van afwij zing van uw aanvraag kunt u be zwaar en zonodig beroep aante kenen bij achtereenvolgens B en W en de Raad van State, op grond van de Wet Administratie ve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen (Wet AROB). Hier voor geldt een termijn van 30 da gen na dagtekening van de be slissing. Medisch Voor wie geldt de regeling? De subsidieregeling heet 'Be schikking geldelijke steun huis vesting gehandicapten'. Het is een landelijke regeling. De subsi die in verhuis- en herinrichtings kosten is er maar een onderdeel van. Deze subsidie geldt voor mensen, die een woning bewo nen, die wegens hun ziekte of handicap niet geschikt voor hen is en daarom verhuizen naar een woning die in medisch opzicht wel geschikt is. Daarbij denkt u natuurlijk in de eerste plaats aan speciaal aan gepaste woningen, zoals een rol stoelwoning. Maar de subsidiere geling is beslist niet beperkt tot verhuizing naar een "echte" aan gepaste woning. Ook als u bij voorbeeld een bovenwoning be woont en door een hartkwaal geen trap meer mag lopen, kunt u voor uw verhuizing naar een benedenwoning of liftwoning een beroep on deze regeling doen. De voorwaarde is wèl, dat sprake is van lichamelijk-medi- sche problemen. Mensen die om psycho-sociale redenen verhui zen komen niet voor de subsidie in aanmerking. Ook bejaarden, die naar een verzorgingshuis ver huizen vallen erbuiten. Mensen, die voor het eerst zelfstandig gaan wonen, hebben er in het al gemeen ook geen recht op, be halve als sprake is van extra kos ten, die de handicap meebrengt. Tenslotte kan de aanvraag stranden als u om gezondheids redenen een vochtige woning moet verlaten. De aanvraag wordt afgewezen als het vocht in de woning te verhelpen is door technische voorzieningen dan wel door maatregelen die u zelf kunt treffen. Aanpassing De subsidieregeling geldt ook, als de woning waarin u al woon de, verbouwd wordt om deze aan te passen aan uw handicap, zo wel wanneer u tijdelijk moet ver huizen als wanneer u in de wo ning blijft. In het laatste geval is van verhuiskosten natuurlijk geen sprake. Maar het kan zijn, dat u wel herinrichtingskosten moet maken, bijvoorbeeld om dat de vloerbedekking vervan gen moet worden. De subsidieregeling is ook van toepassing, als niet-gehandicap- te mensen verhuizen uit een spe ciaal aangepaste woning naar een niet-aangepaste woning. U moet daarbij denken aan gezins leden van een gehandicapte, die bijvoorbeeld na diens overlijden naar een niet-aangepaste woning verhuizen. Tenslotte nog dit: u hebt geen recht op subsidie op grond van de Beschikking gelde lijke steun huisvesting gehandi capten, als u recht heeft op subsi die op grond van de Beschikking geldelijke steun bejaarden bij verhuizing. De gemeente beslist ook hier over de aanvraag. De ge meente vraagt advies aan de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD). Aanvraagformu lieren zijn bij de gemeente te krijgen. De aanvraag is niet aan termijn gebonden en kan dus eventueel nog worden gedaan als u al verhuisd bent. De vergoeding bedraagt meestal ƒ3000,- en wordt ver strekt op vertoon van bonnen. Ook bij deze regeling is het dus zaak de bonnen te bewaren. In bijzondere gevallen kan een voorschot worden verleend op vertoon van een offerte. Ook hier geldt dat niet alle kosten die u bij verhuizing maakt, voor vergoe ding in aanmerking komen. Bij afwijzing is weer bezwaar en be roep mogelijk op grond van de Wet AROB. Stadsvernieuwing 3. Verhuizing en herinrichting bij groot-onderhoud, renovatie en sloop. Voor wie geldt de regeling? De subsidieregeling is geba seerd op de landelijke 'Regeling Bijdragen ineens verhuis- en her inrichtingskosten bij stadsver nieuwingsactiviteiten'. We be schrijven hieronder de invulling van deze regeling in een verorde ning van de gemeente Leiden. In andere gemeenten kan de rege ling een andere inhoud hebben. Voor deze subsidie komen aller eerst in aanmerking mensen, die een woning huren, die met over heidssubsidie wordt opgeknapt. Daarbij kan zowel sprake zijn van groot-onderhoud als van ver betering. Bij groot-onderhoud geldt wel als voorwaarde, dat de kosten van de voorzieningen aan de woning meer bedragen dan 15.000,-. De regeling gedlt zo wel voor huizen van woning bouwverenigingen als voor hui zen van particuliere verhuur ders. Soms hebben ook eigenaren/ bewoners recht op een tegemoet koming, als zij hun huis opknap pen. Voorwaarde is dat zij voor het opknappen zelf subsidie krij gen van de gemeente op grond Instituut Burgerraadslieden Breestraat 92, 2311 CV Leiden telefoon 071-254142 van de Subsidieverordening stadsvernieuwing en dat zij met toestemming van B en W tijde lijk in een wisselwoning verblij ven. In de tweede plaats hebben zowel huurders als eigenaren/be woners recht op de subsidie, als het door hen bewoonde huis wordt afgebroken. Dat moet wel gebeuren in het kader van een zgn. plan voor vervangende nieuwbouw of een ander stads- vernieuwingsprojekt. Het moet vast staan dat de woning op kor te termijn wordt afgebroken. Soms is voldoende als vast staat, dat de woning blijvend buiten gebruik wordt gesteld. Verder is voorwaarde dat men de woning minimaal een jaar heeft be woond. Zowel bij groot-onder houd en verbetering als bij sloop geldt, dat de kosten van herin richting en eventuele verhuizing in direkt verband moeten staan met de onderhouds-/verbete- ringswerkzaamheden of de sloop. Als u recht hebt op een tege moetkoming in verhuis- en her inrichtingskosten op grond van een andere overheidsregeling, wordt de subsidie verminderd met de tegemoetkoming op grond van die andere regeling. De gemeente is weer de instan tie die beslist. De aanvraag wordt ingediend via een bij de gemeen te beschikbaar formulier. Hier geldt wèl een aanvraagtermijn. De aanvraag moet worden ge daan binnen twee maanden na de ontruiming (bij sloop). Bij groot-onderhoud bedraagt de subsidie 500,-. In zeer bijzonde re gevallen geldt een bijdrage van 1000,- of zelfs 2000,-. Bij verbetering loopt de subsidie uit een van 1000,- tot 4500,-. Welk bedrag wordt toegekend hangt af van dc kosten van de verbetering en van de vraag of u moet verhui zen. In het laatste geval is weer van belang of u eenmaal dan wel tweemaal verhuist. Bij sloop is de bijdrage 4000,- als u eenmaal verhuist en ƒ4500,- als u twee maal verhuist (dus in de vervan gende nieuwbouw terugkeert). Het gaat steeds om vaste be dragen. U hoeft geen bonnen in te leveren. Bij afwijzing geldt weer de mogelijkheid van be zwaar en beroep op grond van de Wet AROB. Tenslotte kan het zijn, dat de regeling de komende jaren gewijzigd wordt, omdat niet duidelijk is of het Rijk er steeds voldoende geld voor be schikbaar blijft stellen. Woonwagens 4. Andere regelingen. De belangrijkste subsidierege lingen bij verhuizing en herin richting hebben we hierboven besproken. Maar daarmee is het overzicht nog niet compleet. Zo bestaat er een aparte regeling voor mensen die een woonwagen bewonen en die gedwongen zijn van standplaats te veranderen of die van een krotwoonwagen naar een goede woonwagen of woning verhuizen. Verder steunt het Ministerie van Sociale Zaken onder bepaal de voorwaarden werklozen of mensen die werkloos dreigen te worden, wanneer zij elders in Nederland werk aanvaarden en daarvoor moeten verhuizen. Die zelfde regeling geldt ook als werknemers meeverhuizen bij verplaatsing van het bedrijf waar zij werken. Ook kan het zijn, dat de werkgever zelf een tegemoet koming in de kosten van verhui zing en herinrichting verstrekt. Tenslotte zullen veel mensen verhuizen zonder dat op hen een bijzondere subsidieregeling van toepassing is. Als de verhuizing noodzakelijk is en zij geen lening kunnen afsluitep bij de gemeen telijke kredietbank, kan recht bestaan op bijstand op grond van de Algemene Bijstandswet. Als bijstand wordt verleend, zal dat gebeuren in de vorm van een renteloze lening. Daarbij wordt dan wèl bijstand als gift ver strekt voor de transportkosten en voor de extra huur, die men vaak in verband met verhuizing moet betalen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4