Hevig protest tegen beperking parkeren terrein Morssingel Leiden zou iets van landelijke betekenis moeten hebben Conflict in ploeg tv-medewerkers Omroep Rijnland Streekomroep hoopt volgend jaar via de ether uit te zenden 'Auto's voor deur wethouder zetten' DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 LEIDEN Een avond praten over kunst en politiek - en waar dat toe leidt LEIDEN - "Christo is gevraagd om een Leidse molen in te pakken; is dat nou Leidse kunstpolitiek of zou het een onsje meer mogen zijn", vroeg Wil- lemien Ruygrok op de avond over cul tuurbeleid die de Leidse PvdA-afde- ling had georganiseerd in De Burcht. "Een molen met strikken om de wie ken leek ons toch aardiger dan zo'n in gepakte brug", zei wethouder Kuijers met zoveel ironie dat een gedeelte van de aanwezigen hem niet serieus leek te "De relatie politiek/kunst is gespan nen en dat moet zo blijven", zei Yvon ne van Baarle, secretaris van de Raad voor de Kunst, aan het begin van haar inleiding. En je moet oppassen voor inspraak. ging ze even later verder. Waarna ze de geschiedenis van het Wilhelmina-mo- nument in Den Haag nog eens in grote lijnen vertelde. Omdat ze daar in Den Haag de inwoners vroegen wat ze van bepaalde voorstellen vonden, het laat ste woord niet aan deskundigen gaven, kreeg de Residentie het monument dat zij verdiende: een bronzen afgietsel. En het had een monument van klasse kun nen worden, aldus Van Baarle. Is kunstbeleid nodig, en waarom? Zo luidde één van de vragen die de plaat selijke PvdA-afdeling had geformu leerd. En Van Baarle deed alle moeite om die vraag te beantwoorden, tot on genoegen van Jan Riezenkamp, direc teur-generaal Culturele Zaken van het ministerie van WVC. "Waarom", zo zei hij, "moet er altijd weer worden gepraat over de legitime ring van het kunstbeleid? Als we het over landbouw hebben, vragen we ons toch ook niet af of landbouwbeleid noodzakelijk is". Later tijdens de avond: "Ik pas er voor om iedere keer weer te moeten uitleggen waarom kunstbeleid zinvol is". Avonden over kunstbeleid - hij pro beerde ze altijd te mijden als de pest, zei de laatste inleider, Frans Boelen, di recteur van de Leidse Schouwburg. "Want het gepraat leidt meestal tot oe verloos gezwets". Over het gemeente lijk kunstbeleid wilde hij niets zeggen. Kon hij ook nog niets over zeggen, "want ik ben hier te kort werkzaam". Kunst naar het volk - een platgewalst pad, maar Boelen bewandelde het wel. Jazeker, de kunst kon naar het volk worden gebracht, de televisie had die rol op zich kunnen nemen, "maar in Hilversum bevredigen ze de cultuur- honger die volgens mij bestaat niet". En hij begon te fulmineren tegen zijn vorige werkgever, de VARA, een om roep, aldus Boelen, die niets behoor lijks doet op cultuurgebied, uit angst dat het omarmen van de muzes tot een val zal leiden, lees: de B-status Jeugdtheater Na de pauze mocht het publiek vra gen stellen. Maar de eerste die opstond, wilde helemaal geen vraag stellen. Het was cultuurambtenaar Van Ree en het leek hem toch niet onaardig om eens wat dingen op een rijtje te zetten. En hij vertelde onder meer dat de decen tralisatie er de oorzaak van is dat een stad als Leiden "voor kunstzinnige vorming nul komma nul krijgt. Door die ellendige decentralisatie valt Lei den uit de boot". Ja, zei Riezenkamp. decentraliseren gaat van au. Waarmee hij niet alleen een dooddoener ten beste gaf. maar ook nog eens een dichtregel van Vro- man verkrachtte. Leiden ligt ingeklemd tussen Den Haag, Rotterdam en Amsterdam: kan zo'n stad op cultureel gebied eigenlijk wel iets voorstellen? Volgens Van Baarle wel. Sterker nog: "Leiden zou iets van landelijke betekenis moeten hebben". Maar wat dan? "Meer doen aan jeugdtheater", was het antwoord. Alsof ze gedachten kon lezen, want wat wist Schouwburgdirecteur Boelen even later te melden? Dat er een voor stel bij de wethouder ligt. betreffende een eigen jeugdtheater. "Ik kan na tuurlijk schaamteloos gebruik maken van m'n oude contacten", vertelde Boelen die vroeger, zoals bekend, on der meer kinderprogramma's maakte voor de VARA Aan het einde van de avond traden de dichters Eddie Kagie en Dorpsoud ste de Jong op. Eigenlijk hadden ze in de pauze hun gedichten al moeten voordragen, maar toen waren ze er nog niet. Ze hadden last gehad van "een stremming" en zaten dus niet in het ca fé, zoals Willemien Ruygrok al had ge opperd. WIM BRANDS LEIDEN - Bewoners van de Morssingel dreigen massaal hun auto voor de deur van verkeerswethouder Peters te parkeren ("daar is ruimte zat, en nog gratis ook") als het plan doorgaat om voor het parkeerterrein achter de Morssingel en op het Schuttersveld een systeem van betaald parkeren in te voeren. De gemeente maakte vorige week bekend het ongehinderd lang par keren in de Stationsbuurt aan ban den te willen leggen. Volgens B en W worden de parkeerterreinen in de buurt vrijwel geheel opgeslokt door langparkeerders en zal dit, door de kantorenbouw, in de toe komst alleen maar toenemen. Om het langparkeren in te dammen zullen voorzieningen worden ge troffen om de beschikbare par keerruimte te verdelen tussen be woners, woon/werkverkeer en be zoekers door middel van een sys teem van betaald parkeren. Buurt bewoners en bedrijven komen in aanmerking voor een ontheffing waarvan het tarief 180 gulden per jaar zal bedragen. Overvallen Tijdens een gisteravond door de gemeente georganiseerde informa tie-bijeenkomst liepen ongeveer zeventig buurtbewoners te hoop tegen de aangekondigde maatrege len. De bewoners zeiden overval len te zijn door de plannen van de gemeente en menen dat de in spraak een wassen neus is. "Er wordt over de buurtbewoners heengewalst, net als bij de tot standkoming van het bestem mingsplan voor de Stationsbuurt". zo kwam nog niet zo heel erg oud zeer naar boven. "Waarom zitten we altijd voor joker hier. Dit is toch geen democratie", reageerde een bewoonster op de mededeling dat het college van B en W vrijdag al een besluit zal nemen over het nieuwe parkeersysteem. Een bewoner van de Morssingel vroeg zich af of een openbaar ter rein, zoals achter de Morssingel, zomaar geprivatiseerd kan wor den. "En dat notabene onder een PvdA-wethouder! Vindt de ge meenteraad dat zomaar goed"? Het resultaat, volgens de Morssingel- bewoner. is dat het parkeerpro bleem verplaatst wordt naar ande re buurten. De bedoeling van de gemeente is het terrein tussen Morssingel en Stationsplein af te sluiten met slag bomen, te bedienen door een ex ploitant. Volgens één van de aan wezige gemeente-ambtenaren blijft het openbaar terrein met als enig verschil dat voor parkeren, tussen 9.00 en 18.00 uur (op don derdag tot 21.00), betaald moet worden (rondjesrijden is en blijft gratis). Stokpaardje In de ogen van bewoners van de Stationsbuurt creëert de gemeente zelf een parkeerprobleem door het Schuttersveld vol te laten bouwen met kantoren zonder voor voldoen de parkeergelegenheid te (laten) zorgen. Met name verkeerswethou der Peters moest het ontgelden. "Het is een stokpaardje van de re gent Peters om langparkeerders aan te pakken en bewoners er voor te laten betalen. En als ze niet wil len dan zal hij ze dwingen. Waarom is Peters eigenlijk niet hier? Omdat hij dat niet durft", wist bewoner Oosterling van de Morssingel zelf het antwoord. "Plannen horen niet door de wet houder en een handjevol ambtena ren aan de buurt te worden opge legd maar samen met de buurt ge maakt te worden", aldus de Mors singelbewoner die opriep straks bij de wethouder voor de deur te gaan parkeren. "Daar is ruimte zat. en nog gratis ook. En dat zal het voor lopig wel blijven ook". Zijn voor stel kreeg algemene instemming. Een aantal bewoners vreest dat de dagmarkt de voormalige Edah- vestiging, als laatste winkel voor In de Pieterswijk (zoals hier op de Pieterskerkgracht) zijn inmiddels borden geplaatst met de nu nog afgeplakte tekst 'parkeren alleen voor vergunninghouders'. Na 1 januari mogen hier alleen bewoners en bedrij ven hun auto stallen, mits ze in het bezit zijn van een parkeervergunning. Hetzelfde geldt voor Pancras-west, de wijk rond de Hooglandse kerk. De gemeente staat een soortgelijke oplossing voor voor de buurt rond de Mors singel en het Schuttersveld. (foto Holvast» de dagelijkse levensbehoeften, uit hun buurt zal verdwijnen als au toklanten om boodschappen te kunnen doen moeten betalen. Ook de eigenaar van een koffieshop zei te vrezen dat zijn klanten zullen wegblijven als ze om een kop kof fie te kunnen drinken eerst f 1.50 moeten betalen. "Dan gaan ze er gens anders heen. De gemeente donderstraalt immers alles de stad uit", zei hij op z'n Hollands. Garantie Slechts enkele buurtbewoners zeiden wel wat te willen betalen voor een parkeerplaats maar wil den de garantie dat ze dan ook werkelijk op een parkeerplaats kunnen rekenen. Volgens de ge meentewoordvoerder Kuiper wor den honderdtwintig parkeerplaat sen voor bewoners vrijgehouden en zal, als dit onvoldoende blijkt, het aantal parkeerplaatsen voor be langhebbenden worden uigebreid De tarieven van de ontheffing zijn in de ogen van bewoners, ook van hen die wel een beetje met de gemeente mee willen gaan, veel te hoog. Het merendeel van de aan wezigen op de informatie-avond wil alleen een regeling van het par keren als de honderdtwintig par keerplaatsen voor bewoners gratis zijn. Het tekort aan langparkeer- plaatsen zou, volgens bewoners van de Stationsbuurt, opgelost kunnen worden door een stuk van het Schuttersveld (tijdelijk) in te richten voor parkeren. LEIDEN - De Omroep Rijnland kampt met een conflict binnen de ploeg televisiemedewerkers. Dat conflict zou er toe kunnen leiden dat het aangekondigde televisie programma van de streekomroep op 28 december in gewijzigde vorm wordt uitgezonden of moge lijk wordt verschoven naar een la tere datum. Voorzitter J. Walenkamp van de Omroep Rijnland hoopt overigens dat het conflict door bemiddeling kan worden opgelost en dat het tv- programma normaal kan door gaan. De problemen zijn ontstaan, onder meer doordat binnen de ploeg televisiemedewerkers twee groepen tegenover elkaar staan met een verschillende visie op het maken van programma's. Beide groepen willen tv-pro- gramma's maken met een zo hoog mogelijke kwaliteit. De ene groep - volgens Walenkamp de meerder heid van de tv-medewerkers - wil dit voornamelijk verwezenlijken met de huidige beschikbare vrij willigers. De andere wil daarbij echter ook meer de hulp van pro fessionele krachten inroepen. En dat is iets dat uiteraard meer kos ten met zich mee brengt voor de streekomroep, die toch al niet erg ruim in zijn geld zit. De hoofdredacteur televisie bij 'Rijnland' legde mede door de ge rezen problemen zijn werk neer. Die hoofdredacteur was trouwens CRESCENDO - Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft een bedrag van f 1660,- toegekend aan het Leids operette- en instrumentaal muziek gezelschap 'Crescendo'. De vereni ging zal het geld besteden aan ge luidsapparatuur en een stencilma chine. ook eigenaar van een videobedrijf dat vaak medewerking verleent aan de televisieprogramma's van de streekomroep. In zijn kielzog stapten enige andere tv-medewer kers van 'Rijnland' op. Volgens één van de vrijwilligers wordt het uit zenden van het programma op de 28 december hierdoor 'bemoei lijkt'. Walenkamp hoopt, zoals gezegd, dat de problemen door bemidde ling van het bestuur van 'Rijnland' uit de wereld kan worden gehol pen. Overigens illustreert de kwes tie volgens hem dat de vrijwilligers zeer zijn betrokken bij de omroep en het werk dat ze daarvoor doen. "Ik zou me meer zorgen gaan ma ken als mensen zonder enige emo tie de omroep in en uit lopen", al dus voorzitter Walenkamp. Vrouw aan verwondingen overleden LEIDEN - Mevrouw E. Hansen, de 71-jarige vrouw, die vonge week onder een groentewagen in de Su- matrastraat was terecht gekomen, is gisteren in het ziekenhuis overle den. De vrouw kwam haar huis uit om de groenteboer te vertellen dat ze niets nodig had. Volgens de politie is ze daarna een stukje de rijbaan opgelopen en heeft er geen reke ning mee gehouden dat de groente man achteruit reed. Met een long bloeding, hoofd en schedelletsel moest ze naar het AZL worden overgebracht. LEIDEN - De Omroep Rijnland hoopt begin volgend jaar te kun nen beginnen met het uitzenden van radio-programma's via de ether. Nu is de streekomroep al leen nog via de kabel te beluiste ren. 'Rijnland' maakt kans op een eigen etherfrequentie dank zij een experiment dat de PTT wil hou den. Behalve 'Rijnland' komen ook de lokale omroepen in Utrecht en Landsmeer in aanmerking voor een eigen radiofrequentie. Enkele maanden geleden hoopte voorzitter J. Walenkamp van 'Rijn land' nog dat de streekomroep al in november zou kunnen beginnen met uitzendingen via de ether. Het experiment van de PTT, dat een half jaar moet gaan duren, moet echter nog worden goedgekeurd door de Omroepraad. En die wil nu eerst wachten tot allerlei juridische haken en ogen aan het plan nader zijn onderzocht. Het probleem is namelijk dat lo kale en streekomroepen die via de ether gaan uitzenden, in principe ook een beroep kunnen doen op de financiële middelen voor regionale omroepen. En dat is niet de bedoe ling. Walenkamp zei gisteren tijdens de ledenvergadering van 'Rijnland' dat er wellicht snel helderheid komt over deze zaak. Dan staat er niet veel meer in de weg om met uitzenden te beginnen. Mocht dat echter niet lukken, dan zal waar schijnlijk worden gewacht tot de Mediawet is behandeld in de Twee de Kamer. Gebeurt dat, dan ver wacht Walenkamp dat de omroep pas in maart of april 'de lucht in kan'. Als het plan inderdaad doorgaat, zou 'Rijnland' één van de eerste streekomroepen in Nederland zijn die over een eigen radiofrequentie kan beschikken. De uitzendingen zullen overigens niet in het hele ge bied van de omroep te horen zijn. Het uitzenden van programma's via de kabel blijft, ook tijdens het experiment, normaal doorgaan. RUITEN VERNIELD - Een 22-ja- rige man is gisternacht om een uur op heterdaad betrapt bij het in gooien van ruiten aan de Papen- gracht. Na de aanhouding bleek dat hij ook de ruiten van de Rex- bioscoop aan de Haarlemmerstraat had vernield. Een verklaring voor deze daden kon hij niet geven. Tentoonstelling kerststalletjes LEIDEN - In het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat begint morgen een tentoonstelling over kerststalletjes. In de afdeling Latijns Amerika worden kerststalletjes geëxposeerd uit het zuidwesten van de Verenigde Saten, Mexico, Guatemala, Colombia en Peru. De tentoonstel ling duurt tot 7 januari. Het museum biedt in de kerstvakantie een speciaal programma. Dins dag om elf uur wordt er een film over Japan gedraaid en 's middags om twee uur kunnen belangstellenden onder leiding van het hoofd van de educatieve dienst, G.D. van Wengen, zelf gamelan spelen. De volgende filmvoorstelling is op 31 december, met om elf uur de Cambodjaanse film 'Nick het olifantenjong' en om drie uur 'Prairi Indianen'. Donderdag 2 en vrijdag 3 januari draaien er om elf uur ook films en kan er 's middags weer gamelan worden gespeeld, terwijl er dan ook een korte wayang tentoonstelling wordt gegeven. Het museum wijst er verder op dat het nu voorlopig de laatste gelegen heid is de afdelingen Nieuw-Guinea en Indonesië te bezoeken, daar zij na de vakantie wegens reorganisatiewerkzaamheden worden gesloten. De sigaar (1) Het ziet er naar uit dat André Voordouw, slager aan de Willem Klooslaan, een kat in de zak heeft gekocht. In juli van dit jaar liet zijn buurman verderop we ten dat hij het in zijn sigarenzaak wel voor gezien hield. Hij wilde de boel van de hand doen. Kom aan, dacht Voordouw, dat is een leuk zaakje, waar mijn vrouw misschien wel trek in heeft. Voor tienduizend gulden nam hij op een mooie zaterdag het hele boel tje over. De ex-sigarenman zou de maandag daarop terugkomen om de twee winkelmeisjes, die Voordouw inmiddels had inge huurd, in te werken èn om het huurcontract bij woningbouw vereniging Ons Doel over te la ten schrijven op naam van me vrouw Voordouw. Inderdaad verscheen de man die maandag in de zaak. Maar om een uur of elf moest hij eventjes naar het belastingkantoor. Hij liet weten rond de klok van twaalf uur terug te zullen zijn. Samen met Voordouw zou hij dan naar Ons Doel stappen om de boel te regelen. Maar buurman kwam niet meer opdagen. Niet om twaalf uur, niet 's middags, niet diezelf de week. Hij vertrok met de noorderzon en verdween. Voor douw wist niet anders te doen dan die week de zaak toch maar te laten draaien, maar van over schrijving van dat huurcontract kwam natuurlijk niets terecht. Als klap op de vuurpijl las zijn vrouw de donderdagavond daar na in de krant dat de inboedel van de sigarenzaak de dag erna openbaar zou worden verkocht. Voordouw rap het belastingkan toor gebeld, maar hoe gaat dat met ambtenaren? Die zijn om vijf uur vertrokken. Voordouw, ook niet dom, liep meteen naar de sigarenwinkel en haalde alle pakjes sigaretten en doosjes siga ren eruit. Niettemin kwam de deurwaarder die vrijdagochtend beslag leggen op de resterende inboedel. Voordouw was mooi de sigaar. De sigaar (2) Hij liet zijn hammen en biefstuk ken voor wat ze waren en toog rap naar het belastingkantoor Daar bleek dat zijn in allerijl ver trokken buurman nog een belas tingschuld van vierduizend gul den te vereffenen had. Voor douw, niet de beroerdste, betaal de dat meteen en het beslag werd opgeheven. Voordouw: "Later heb ik ook nog eens tweeduizend gulden aan leveranciers betaald. Ik heb klanten achternagelopen van wie daar nog fotorolletjes binnen kwamen. En intussen haalden al mijn verzoeken aan de woning bouwvereniging om het huur contract over te schrijven niets uit. Ze zeiden mij dat er een wachtlijst is voor die winkels. Die moesten ze eerst afwerken" Voordouw sloot de tent maar. in afwachting van een beslissing. Later werd Voordouw op een avond gebeld door voorzitter De Bock van de woningbouwvereni ging. Hij had bij gerucht verno men dat Voordouw er een kaas- en notenwinkel in wilde begin nen. En dat kon hij niet goedkeu- ren. De buurt had een sigaren winkel nodig en niets anders, zou De Bcok volgens de slager hebben gezegd. Voordouw zei daarop bereid te zijn zwart-op- wit te verklaren dat hij er niets anders dan sigaren en sigaretten in zou verhandelen, maar daar bereikte hij niet veel mee. Het huurcontract werd niet overge schreven. Voordouw schreef brieven aan 'Ons Doel', maar mondeling werd hem steeds meegedeeld dat de zaak nog in behandeling was en dat er over vergaderd moest worden. De sigaar (3) De zaak sleepte zich voort tot een Slager André Voordouw voor de voormalige sigari in rook opgegaan. i de Willem Klooslaan. Zijn plannen zijn week of vijf, zes geleden. Op een dag stond de wijkagent met meer dan normale belangstelling naar het gesloten winkeltje te kijken. Toen Voordouw vroeg waarom hij de zaak stond op te nemen, zei de man: "Die tent wordt mor gen ontruimd". Voordouw fu rieus. Hij hing meteen aan de te lefoon bij voorzitter De Bock. Die kon hem niets meer meede len dan dat er een videotheek in zou komen. Van verbazing rolde Voordouw bijna van zijn stoel. Want had De Bock zelf niet ge zegd dat de sigarenzaak het beste voor de buurt zou zijn? "Wie zegt dat wij een sigarenzaak willen?", zou De Bock zich daarop hebben afgevraagd. Ja, zo kun je natuur lijk wel aan de gang blijven. De volgende dag had de ont ruiming plaats. Onder het toe ziend oog van politie-agent en deurwaarder werd de inboedel, door Voordouw aan Mulder be taalde stellingen en rekken, op straat gezet. Voordouw: "Hij bleek een huurschuld aan de wo ningbouwvereniging te hebben. Die wilde ik best betalen. Ik heb zelfs aangeboden een jaar huur vooruit te betalen. Maar daar werd niet op ingegaan. Ik moest de gemeente nog tweehonderd gulden betalen om het boeltje te komen weghalen ook". Voor douw had mevrouw Keijzer van de woningbouwvereniging, die ook bij de ontruiming was. ge vraagd om nog twee dagen te wachten. Maar haar antwoord was: "We weten nog niet hoe het gaat lopen". Voordouw: "Dat zit me nog het meeste dwars. Dat ze het verdomden om even te wach ten. En dat ze niet eens het fat soen hadden om me een en ander schriftelijk mede te delen. Ik heb sterk de indruk dat Ons Doel zich gepasseerd voelt", aldus Voordouw. De sigaar (4) "Ja als mijnheer Voordouw ons vooraf mededeling had gedaan over zijn plan om de inboedel van die sigarenwinkel te kopen, dan had de normale procedure kunnen worden gevolgd. Voor douw heeft niet de goede weg be wandeld. Hij heeft die winkel on dershands gekocht", aldus me vrouw Keijzer van Ons Doel des gevraagd. Volgens haar is de winkel nu toegewezen aan ie mand die al een hele tijd op de wachtlijst stond. Maar had Ons Doel dat dan met eerder kunnen schrijven? Nu zit Voordouw al maanden te vergeefs te wachten, hij heeft er flink wat geld in gestoken en het uiteindelijk resultaat is nop. "Dat komt omdat we middenin een juridische procedure zaten. We konden geen mededelingen doen. Als Voordouw ons van te voren had ingelicht, was het an ders gegaan", aldus mevrouw Keijzer. die overigens ontkent dat de woningbouwvereniging per se een sigarenhandel in het pand wilde handhaven. "Zo is dat nooit gesteld. Maar nog maals. als Voordouw de zaak tij dig had aangekaart, had het nooit zo moeilijk hoeven te lo pen". Inmiddels wordt in de voorma lige sigarenzaak hard gewerkt aan de videotheek. Voordouw is zijn geld kwijt; de plannen vooi de sigarenwinkel zijn in rook op gegaan

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3