'Bouw meer huizen om nood te lenigen' Raad slikt Digros, maar winkeliers niet 'Het wordt echt geen ijzeren koe' Melkgigant even uitgever PvdA Wassenaar in verkiezingsprogramma Voorschotense huisarts neemt afscheid Groen licht PSP/PPR- Leiderdorp Debat over oorzaak sluiting dierenpark? PAGINA 2 DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 ZOETERWOUDE - Het gemeente bestuur van Zoeterwoude wil haast maken met de komst van een kunstwerk, dat het Dorpspleintje bij het winkelcentrum moet op fleuren. Vandaar dat het gisteren in alle dag- en weekbladen die in de regio uitkomen een advertentie heeft geplaatst. Hierin worden kunstenaars, die denken voor het vervaardigen van het kunstwerk in aanmerking te kunnen komen. Tot 6 januari hebben ze de kans de opdracht te veroveren die, in clusief ontwerp, plaatsing en ver vaardiging, 30.000 gulden zal ople- In principe komt iedereen in aanmerking. Gegadigden moeten echter wel rekening houden met de zware eisen die aan het kunst object worden gesteld: het moet fi guratief zijn, vandalisme-besten- Zoeterwoude maakt haast met komst kunstwerk naar Dorpsplein dig en geïnspireerd door het agrari sche karakter van Zoeterwoude. Bovendien zal het onderwijs er bij worden betrokken. Alleen niet bij de keuze van het ontwerp, zoals eerder in de raadscommissie wel zijn wel was gevraagd door raads lid Ooijendyk (PZ). Wethouder Graniewski vindt niet dat deze voorwaarden zo zwaar zijn dat uit het ontwerp al leen een 'ijzeren koe' zou kunnen rollen, zoals enige betrokkenen on langs wat schamper suggereerden. "Je moet de voorwaarden niet zo zwaar zien als ze op het eerste ge zicht lijken. Er blijft genoeg ruimte over voor de kunstenaar zelf', al dus de wethouder van 'kunstza ken'. Op 13 januari is duidelijk welke kunstenaar met welk ontwerp de uitverkorene is. Een speciaal hier voor in het leven geroepen advies commissie bepaalt dat. Naast drie kunstenaars van de Culturele Raad voor Zuid-Holland, zitten ook om wonende Jan van Gent en een ar chitect van de plaatselijke bank in deze commissie. Dat er iemand van de bank 'mee denkt' komt doordat uit die hoek 5000 gulden beschikbaar is gesteld. Van de 30.000 gulden neemt de provincie 75 procent voor haar re kening. De rest betaalt de gemeen te Zoeterwoude. Graniewski zegt geen idee te hebben hoeveel kunstenaars dat zich voor de opdracht zal melden. Ze hoopt wel op een groot aantal. Andere plaats Voorlopig is er dus nog weinig definitief in de kwestie 'kunstob ject Dorpsplein'. Dat terwijl de op dracht eigenlijk 1 januari al rond had moeten zijn. Vast staat al wel dat geschoven is met de standplaats van het kunst werk. Zou het aanvankelijk mid den op het pleintje komen te staan, in overleg met kunstenaars heeft men gekozen voor de locatie bij de blinde muur van het Chinees res taurant. Buiten het pleintje dus. Met het figuratieve object is Zoe terwoude binnenkort vier kunst werken rijk: twee abstracte vor men staan al naast sportpark Haas broek en op het schoolpleintje bij de Westwoud-school. Een kunst werk 'dat lijkt' is te vinden bij de Eendenkooi. Graniewski wil het niet bij deze vier laten: "Ik zou graag willen dat er nog meer op dit gebied gaat ge beuren in Zoeterwoude. Misschien is de plaatsing van het kunstwerk bij het Dorpsplein wel eens het be gin van een hele reeks. Laat de mensen maar komen met ideeën", vindt de kunstgevoelige wethou der heid. Historische en culturele waarden, sportvoorzieningen sociaal-culturele WASSENAAR - Om de urgente woningnood in Wassenaar op te lossen wil de PvdA de komende vier jaar 950 woningen bouwen in moeten betaalbaar blijven. En de sociale sector, 200 meer dan B jongeren dienen aparte, lagere ta 200 hiervan zijn be- rieven voor het zwembad te wor r ouderen. Ze^ouden bij den ingevoerd. Toeristenbelasting doeld het Sophiekehuis en De Burcht kunnen komen, maar ook moet worden gedacht aan samen wonen met jongeren in grote villa's of gro tere appartementen. Dit blijkt uit het verkiezingsprogramma van de partij, genaamd 'Progressief per spectief voor Wassenaar'. Opmerkelijke punten hieruit: mogelijkheden voor naturistische bepreekbaar voorzieningen i komen. Vrouwen een coördinerend wethouder emancipatiezaken en voorzieningen patienota. De gemeenteraad moet dit stuk vaststellen en controleren of de aanbevelingen worden nage leefd. Een Derde Wereld-nota behoort eveneens tot de PvdA-wensen. Uit gevaar dreigen te de nota moet blijken dat Wasse naar meer wil dan het verstrekken van incidentele bijdragen aan goe de doelen. Bewustwordingsactivi teiten via scholen, bibliotheken en culturele instellingen en onder steuning van een Derde Wereld- de basis- veillance en het invoeren van wijk- =~roT^^eredlcht^ Om de politie dichter bij de be volking te brengen, pleit de PvdA verhoogde voet- en fietssur- projêctVoT kan'wOTdën gedacht DONDERDAG Leiden Schouwburg - LEST 'Midsummer- nights dream', 20.15 uur. De Lakenhal - Prof.dr. J. van Goudoe ver spreekt over 'De godsdienstpolitiek van Willem van Oranje', 20.15 uur. Boekhandel Kooyker - Nieuwe Rijn 13, 'Harry Mulisch signeert zijn nieuwe boek 'Hoogste tijd'. 19-21 uur. Filmhuis LVC - film 'Broadway Danny j Rose' van Woody Allen. Instituut Burgerraadslieden - spreekuur van 18.30-20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering. 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, kerst-klaver jassen en sjoelen bij buurtvereniging De Buitengewonen, 20 uur. VRIJDAG het Wassenaarse Slag) dienen te worden uitgebreid en bij openbare gebouwen en winkelcentra die vaak door ouderen worden be zocht, moeten openbare toiletge- inzake verkrachting. PHHP randing en mishandeling moeten liëJVnït'iatiefmoetdoor degemeen- aan het aangaan van een vriend schapsband met een streek, stad of dorp in de Derde Wereld'. Particu- Dr. Vrijenhoek. geflankeerd, door zijn echtgenote (links), schudt de hand van zijn allereerste patiënt Holvast) behandeld. De PvdA vindt dat S&KSt. EmTe ÏÏSjftËSWE korpS ee' PTT zou slecht ter been zijnde ou- kwart vrouw moet z«n' deren meer moeten helpen. Post De partij vindt de vrouweneman aan de voordeur en posttransacties cipatie zo belangrijk, dat het colle aan huis. Voorts: verlaagde stoe- ge van burgemeester en wethou pranden en goede voorzieningen ders wordt verzocht daaraan indien gewenst en mogelijk, door te worden gestimuleerd. Ze bijeengebrachte geld kunnen ver- voor (oudere) wielrijders. Daar naast hecht ze aan goede kinderop vang en wil ze een actieplan voor het verkeer, opgesteld door ge meentebestuur, politie én bevol king. Bij bezuinigingen wil de partij de laagste inkomens ontzien. Een ver sterkt kwijtscheldingsbeleid voor gemeentelijke heffingen en belas tingen, lijkt een goede mogelijk- LEIDERDORP - De leden van de PPR/PSP-combinatie in Leider dorp hebben het ontwerp-verkie zingsprogramma ongewijzigd gela ten. Ook aan de volgorde van de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen werd niet gesleuteld. Hein van der Zan- de, het huidige PPR-raadslid, is lijsttrekker. Gevolgd door PSP- man Jos Janssen. Aldus werd gis teravond tijdens een drukbezochte ledenvergadering vastgesteld. Zoals bekend zullen PSP en PPR samen de verkiezingen in gaan. Buiten de gemeenteraadspo- litiek blijven ze echter hun eigen identiteit behouden. paragraaf te wijden. Ook wenst 2 dubbelen. Daarnaast willen de sociaal-de mocraten vechten tegen 'voor de gezondheid riskant gedrag'. Ze denken hierbij aan een goede voor lichting (op scholen) over voeding, roken, seksualiteit en en het ge bruik van alcohol en drues. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense huisarts E.M. Vrijenhoek (42) heeft gistermiddag en -avond af scheid genomen van zijn patiën ten. In het Cultureel Centrum kwa men velen hem de hand schudden. Vrijenhoek is vijftien jaar huis arts geweest. Aanvankelijk assis teerde hij dr. Swen in het bekende hoekhüis Papelaan/Veurseweg. Later nam hij deze praktijk over en associeerde hii met dr. Schotanus. Vrijenhoek stond aan de basis van een nauw samenwerkingsver band tussen wijkverpleegkundi gen, maatschappelijk werk en huisartsen in Voorschoten. Ook was hij mede-oprichter van de plaatselijke huisartsenvereniging. Volgens een woordvoerder van het afscheidscomité stond dr. Vrij enhoek bekend als een 'ouderwets' huisarts. "Een vaderlijk figuur. Ie mand ook die een open oog had voor de veranderingen in de maat schappij. Hij is allesbehalve sta tisch". Vrijenhoek stopt ermee om het wat rustiger aan te kunnen doen. Waarschijnlijk gaat hij in de toe komst jonge huisartsen begelei den. Zijn opvolger is mevrouw L. Prescott-de Wit. Zij begint op 1 ja nuari in de praktijk, die tegen woordig aan de Bachlaan is geves tigd. Huis-aan-huis actie kinderen ZOETERWOUDE - Zo'n 225 Zoeterwoudse schoolkinderen zullen morgenochtend alle hui zen in het dorp aandoen. De leerlingen van de 'Westwoud'- basisschool pogen toiletartike len op te halen voor de kinde ren in Comombia, die zijn ge troffen door een vulkaanuitbar sting. Daarmee zegt de school een zinvolle invulling te heb ben gegeven aan de traditie om de Zoeterwoudenaren jaarlijks een kerstwens te brengen. 'Westwoud' is ingesprongen op een actie van het jeugd-Ro- de Kruis. Die heeft de scholen in ons land aangeschreven met het verzoek in deze maanden (tot 1 februari) artikelen als tandpasta, zeep, pleisters en tandenborstels te verzamelen. Spullen die inwoners van Co lombia momenteel hard nodig hebben, ook al om te voorko men dat er besmettelijke ziek ten uitbreken. De Zoeterwoudse school heeft er een 'bliksemactie' van gemaakt. In 50 groepen zullen de kinderen morgenochtend tussen half elf en twaalf uur hun ronde door het dorp ma ken. Staatssecretaris Ploeg (li directeur Luycks. WASSENAAR - Tijdens een beslo ten cocktailparty in het Wassenaar- se Auberge de Kievit is gistermid dag het jubileumboek "Meer dan melk" van de Wassenaarse melkgi gant Menken-Landbouw gepresen teerd. H?t eerste exemplaar van het boek, dat werd geschreven naar aanleiding van het zestigjarig bestaan van Menken, was voor staatssecretaris A. Ploeg van land bouw en visserij. De staatssecretaris prees het ma nagement van Menken-Landbouw, "anno 1985 de grootste particuliere zuivelonderneming van ons land", en de manier waarop zij haar in middels meer dan 700 medewer kers weet te motiveren. In zijn toespraak, waarin hij de geschiedenis van Menken in de context van de Nederlandse zuivel industrie schetste, constateerde de staatssecretaris dat de markt voor melk in Nederland verzadigd lijkt en promotie-acties zoals 'de witte motor' kunnen daar niet veel aan veranderen. Dat is één van de rede nen waarom het assortiment steeds bréder wordt, van blanke vla tot en met vruchtentoetjes. "Met melk meer mans, met Men ken nog meer mans", aldus Ploeg. De directeur van Menken-Land bouw, drs. R.A.G.M. Luycks, ging uitvoerig in op het ontstaan en de inhoud van het jubileumboek. Aan het boek, waarin het verleden, he den en toekomst van de firma Men ken in 128 pagina's worden be schreven, is in totaal 9 maanden gewerkt. De vorm van het boek is volgens Luycks wat ongebruike lijk. "Het past niet in de boeken kast en hopelijk blijft het daardoor langer onder de aandacht". Het eerste deel van het boek gaat met name over de beide oprichters van Menken, volgens Luycks "een fantastisch verhaal over keien van kerels: Leen Menken en Theo Heemskerk". Toch miste hij iets, namelijk de klassieke anekdotes, "de humor waarmee nog altijd bij Menken wordt gewerkt". (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/WASSENAAR - Er komt wellicht volgend voorjaar een openbaar debat in provinciale staten over de oorzaken die heb ben hebben geleid tot sluiting van dierenpark Wassenaar. Het college van GS, het dagelijks bestuur van de provincie, zegt dit té zullen be- OEGSTGEEST - Op de valreep van 1985 wordt de Oegstgeester gemeenteraad vanavond ander maal geconfronteerd met één van de belangrijkste vraagstuk ken die hij het bijna voorbije jaar voor zijn kiezen heeft gehad. De volksmond spreekt van de Di- gros-affaire. Dat is wat al te kern achtig geformuleerd, want het gaat om veel meer dan het in sep tember door een nipte meerder heid genomen voorbereidingsbe- sluit dat de eigenaren van het ge- door Wim Koevoet bouw van de garage Kamsteeg aan de Geversstraat in staat stelt het pand aan Jan van den Broek te slijten opdat deze er een Di gros van kan maken. Het gaat, zo is de mening van vooral de Oegstgeester middenstanders, om de toekomst van het gehele winkelapparaat. Op het gemeentehuis wordt dat niet ontkend. Daar loopt ook niemand rond die erop uit is de middenstanders de nek om te draaien, net zo min als dat er middenstanders zijn die ervan overtuigd zijn dat de voorstan ders van het Digros-besluit (CDA, PvdA en D66) hen met een faillissement willen opschepen. Het is 'slechts' de uitleg die wordt gegeven aan de uitwer king van een Digros-vestiging aan de Geversstraat op de plaat selijke middenstand, waarover de partijen van mening verschil len. Dat neemt niet weg dat er flink wat oorlogszuchtige taal is en wordt gebezigd. De gemoederen zijn dan ook aan de verhitte kant. Kenmerkend voor dat sfeertje waarin de discussie zich afspeelt, is het grote aantal plotselinge be zoekjes en de vele lang niet altijd vriendelijke telefoontjes die de Oegstgeester eerste burger krijgt naar aanleiding van deze zaak. Overigens kan burgemeester S. Scheenstra, toch al niet iemand die op zijn mond is gevallen, er zelf ook wat van. Zijn als uitnodi ging/stimulans bedoelde maar door de middenstanders als pro vocerend ervaren boodschappen ("Waar blijft nu dat ondernemer schap?", "Met bezwaarschriften tegen de Digros krijg je de Markthof niet vol" enz.) hebben dan ook voor de nodige olie op het vuur gezorgd. Desalniettemin heeft het colle ge en de raad op samenwerking en overleg met de winkeliers aangedrongen. Het gemeentebe stuur is voornemens de De Kem- penaerstraat, waarmee het, als straks de Digros in de Kamsteeg- garage een feit is wel eens nog slechter zou kunnen gaan, zo wordt zeer gevreesd, "een face lift te geven", zoals Scheenstra het begin deze week tijdens 'het praatje met de pers' uitdrukte. Dat moet gebeuren in nauwe sa menwerking met de midden stand. Diezelfde middenstand echter zal er vanavond naar alle waar schijnlijkheid getuige van zijn dat dezelfde raadsmeerderheid van september het advies van de commissie beroep- en bezwaar schriften overneemt. Dat advies luidt, vrij vertaald: verklaar de bezwaarschriften van Oegstgeest Actief, Proper bv (eigenaar van de Markthof) en de Stichting Lange Voort ongegrond. Voor de bezwaarden zal dit vrijwel zeker aanleiding zijn 'het hogerop' te gaan zoeken. Beslotenheid Vanavond gebeurt er nog meer. De raad zal zich ook bui gen over het tot op heden angst vallig geheim gehouden "stap penplan" voor dc De Kempe- naerstraat van B en W, een plan waarvan Scheenstra niet veel meer kwijt wil dan de aanduidin gen "verstrekkend, ook in tijd gezien" en "een miljoenenkwes tie". Bedoeling is dat de raad vanavond uitspreekt of hij vindt "dat het college met dit plan op de goede weg is", aldus Scheen stra. Dat gebeurt echter in besloten heid. En dat bevreemdt ten zeer ste. Een plan waarvan wordt ge zegd dat het in nauwe samenwer king met de middenstand dient te worden uitgewefkt, een plan ook waarmee het college denkt dat het de morrende Kempenaer- straatwinkeliers van dienst zal zijn, moet niet achter gesloten deuren worden behandeld. Ster ker nog: misschien is het plan wel zo goed, de gemeenteraad verwacht er in elk geval heel veel van, dat het vertrouwen van de winkeliers wordt terueeewon- nen en zij hun bezwaarschriften tegen de Digros-plannen laten voor wat ze zijn. Burgemeester Scheenstra ech ter: "Wij komen er niet mee naar buiten voordat de raad de plan nen kent. Ze raken zo veel belan gen, ze zijn ook lang niet voor ie dereen zaligmakend. Wij willen weten nu alleen even weten of de ingeslagen weg volgens de raad de goede is. Dan pas gaan we er mee naar de winkeliers en Pro per bv.". Meer en meer lijkt het erop dat de plannen voor de politiek be langrijker zijn dan voor degenen voor wie zc eigenlijk bedoeld zijn, de winkeliers. Zeker voor de partijen die destijds vóór het 'Di- grosbesluit' waren en zich daar mee de woede van de winkeliers op de hals haalden, is het van be lang dat het stappenplan bij de winkeliers in goede aarde valt. Dan kunnen zij hun Digros-be sluit van toen ook beter verko pen en de - overigens valse - schijn wegwerken dat ze te wei nig oog hebben gehad voor de middenstanders. Per slot van re kening komen de verkiezingen angstvallig dichtbij. Zoethoudertje Als zoethoudertje heeft het plan zijn uitwerking in elk geval niet gemist. Op bijna elke vraag of opmerking over het Oegst geester winkelapparaat kon het college tot dusverre vriendelijk naar Het Plan verwijzen. Zelfs de fel tegen het Digros-besluit ge kante WD gedroeg zich tijdens de begrotingsbehandelingen op vallend mak. Scheenstra temde de liberale leeuw met Het Plan gelijk een dompteur een schoot- katje. Het vertrouwen in het col lege is blijkbaar zo groot dat het door het louter in het vooruit zicht stellen van plannen ieder een het zwfigen kan opleggen. Vragen over de inhoud van de plannen bleven onbeantwoord. Het enige wat Scheenstra wel kwijt wil zijn de toch veelbeteke nende woorden: "Je kunt niet zeggen: we leggen 25 parkeer plaatsen in de De Kempenaer- straat aan, klaar is Kees, we heb ben nog veel meer plannen met die straat". Veelbetekenend om dat de burgemeester hiermee in direct het grootste strijdpunt aangeeft, een strijdpunt dat ook na de bekendmaking van de in houd van de plannen niet aan 'discussie-gevoeligheid' zal in boeten en samen is te vatten met de vraag: hoe lang moeten de winkeliers nog wachten? B en W denken op de lange termijn, de winkeliers willen bij wijze van spreken vandaag nog concrete dingen zien. "Het is een politiek spelletje geworden", oordeelt mevrouw Münninghof van de Stichting Lange Voort. "Vooral het CDA (een partij die doorgaans nogal wat stemmen uit middenstan derskringen haalt, red.) zit er ver schrikkelijk mee in zijn maag, is vreselijk bang voor gezichtsver lies. Ik heb overigens wel veel waardering voor de wijze waarop het CDA zich in de materie ver diept, ze lopen de deuren hier plat". Tegen het met veel bombarie aangekondigde doch tot op he den geheim gehouden stappen plan kijkt Münninghoff op voor hand sceptisch aan. "Ik kei* dat plan best. Nee, de gemeente (vil het geheim houden, dan ga ik niet voor woordvoerder spelen. Maar veel maakt het toch niet uit. het plan is zo onrealistisch. Waar het mij gewoon om blijft gaan is dat men moet afzien van detailhandel in de Kam steeggarage. Ik zal daartegen tot mijn laatste druppel bloed blij ven vechten. Bij Kamsteeg gaat het er natuurlijk om dat de grond aan de Geversstraat als bouw grond minder opbrengt dan als bedrijfsgrond. Maar die plek is nu eenmaalniet bestemd voor detailhandel. Ik vraag me af of de winst die zou worden geboekt bij verkoop aan Digros niet even groot is als het renteverlies dat onstaat van het drie jaar moeten wachten. Want wij blijven pro testeren". sluiten na overleg met de staten commissies voor recreatie, natuur bescherming en landschapszorg en die voor de provinciale financiën. De beide commissies is in elk geval een evaluatienota toegezegd die in zicht moet verschaffen over de oor zaken van de sluiting van het die renpark. Het college antwoordt een en an der naar aanleiding van kritische opmerkingen en vragen van de sta tenfracties van RPF/GPV, D66 en WD in hun algemene beschou wingen bij de behandeling van de begroting voor volgend jaar. GS voegen er overigens aan toe dat de beide statencommissies alvorens tot sluiting werd besloten meerma len gehoord en volledig geïnfor meerd waren. De fractie van D'66 had om een onderzoek naar de oorzaken van de sluiting en om een openbaar debat gevraagd en gedreigd desnoods zelf een onderzoek te zullen instel len. Fractievoorzitter Schuyer meende dat de statenleden essen- tiele informatie over het reilen en zeilen van het park tijdens de reno vatieperiode was onthouden. RPF/ GPV hadden opheldering ge vraagd over de vraag of „De ver spilling van 5,5 miljoen gulden overheidsgeld niet had kunnen worden voorkomen die het heeft gekost om het dierenpark twee jaar langer open te kunnen houden". De VVD had de rol van de provin cie als ondernemer in het geding gebracht en had gevraagd om hier aan voor de toekomst nadere gren zen te stellen. LEIDSCH -£k DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd'. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2