Bouw muziektheater verloopt naar wens Kunst in de werkomgeving Nu al behoefte aan extra repetitieruimte Engels kerstconcert: parels van harmonie LAK-expositie Geert van Fastenhout: opvallend onopvallend Gedegen samenspel in Sehubert-vertolldngen Imperium speelt andere Dickens Joris Ivens ernstig ziek DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 KUNST PAGINA 29 AMSTERDAM - De bouw van het muziektheater, onderdeel van de Amsterdamse Stopera, vordert voorspoedig. Volgens architect Cees Dam zal het mogelijk moeten zijn om op 23 september volgend jaar het muziektheater in gebruik te nemen. In april en mei al kun nen in de grote zaal de repetities met de techniek beginnen. De oplevering van het stadhuis gedeelte zal voor de bouwvakantie in '87 een feit zijn. Met de bouw van de Stopera is een bedrag ge moeid van ruim 107 miljoen gul den. Volgens de architect is men bij de bouw tot nu toe onder de be groting gebleven. Nu de bouw van het muziekthea ter de voltooiing nadert is ook ge bleken dat er een gebrek zal zijn aan repetitieruimte voor grote orkesten. De Nederlandse Operas tichting en het Nationale Ballet (plus het Nederlands Balletorkest) worden de vaste bespelers van het muziektheater. Architect Cees Dam zei tijdens een rondleiding gistermiddag dat de vraag naar een extra oefenruimte voor het orkest een redelijke vraag is 'die dan ook wel gehonoreerd zal worden. Maar ik heb nog geen officiële opdracht'. Die extra ruimte, mogelijk op het dak van het muziektheater, zal ze ker niet voor de voltooiing van de Stopera worden gebouwd, omdat anders de opleveringsdata in ge vaar zouden komen. Over de meer kosten kon of wilde de architect niets zeggen. Over zijn samenwerking met me de-ontwerper Wilhelm Holzbauer uit Oostenrijk heeft hij in vele in terviews nogal wat kritiek gespuid. Gistermiddag deelde hij de verza melde pers mee dat die samenwer king nu prima is. Maar tijdens de rondleiding op de bouwplaats liet hij zich ontvallen: „Het heeft wei nig zin om elke keer die ellende aan te halen. Maar het is natuurlijk iets verschrikkelijks die samen werking". En, wijzend op 'zijn' mu ziektheater: "Moet je kijken: zie jij hier enige Oostenrijkse invloed De bouw van de Stopera was het politieke antwoord op de 80-jarige vruchteloze strijd voor een eigen operagebouw in Amsterdam en de veel te grootse bouwplannen voor een nieuw stadhuis. Daaruit kwam tenslotte het plan van die combina tie voort. Een combinatie waar niet iedereen even gelukkig mee was. Een kijkje in het muziektheater met op de achtergrond het grote podium en de royale orkestbak. Holzbauer wilde beide plannen in een gebouw en Dam was voorstan der van twee aparte gebouwen. In het uiteindelijke plan, dat nu zijn voltooiing nadert, zijn de beide gebouwen sterk in elkaar verwe ven, maar hebben beiden wel een eigen uitstraling. Zes ingangen ge ven toegang tot een groot interieur van binnenhoven en binnenstra ten, die ook in de avonduren open blijven. Of het daarmee niet een Mekka dreigt te worden voor de in Amsterdam nog altijd opvallend aanwezige junkescene: "Dat inte resseert me niet zoveel. Ik ken geen anti-junkearchitectuur. Met dat soort zaken kun je je niet teveel bezighouden. Misschien is die overlast als het complex in gebruik komt, wel volledig achterhaald". Kerstconcert door het Saint John's College Choir uit Cambridge o.l.v. G.H. Guest, m.m.v. Philip Kenyon, orgel. Uitgevoerd werden: een serie advent-motetten, antifonen, advent- en kerstliederen. Gehoord op woens dag 18 december in de Pieterskerk in Leiden. LEIDEN - Om tien uur was het concert afgelopen, want de jong ste jongens-sopranen moesten nodig naar bed. En terwijljwaalf volwassen studenten en zestien jongeren van het Saint John's College Choir uit Cambridge na een magistrale buiging in hun zwart-rode capes onder enthou siast applaus het podium van de Pieterskerk verlieten, wreef het publiek de ogen uit om te ontwa ken uit een zachte en harmoni sche droom: Een wonder van ge luid. Dit lijkt op een sprookje, maar bestond gisteravond echt. Een kerstconcert door dit uit 1660 da terende Engelse universiteits koor, dat sinds de jaren vijftig onder leiding staat van Geaorge Guest en over de gehele wereld bekendheid geniet door z'n grammofoonplaten (80), begeleid door de niet minder beroemde Academy of Saint-Martin-in-the- Fields, betekent, in werkelijk heid beluisterd, niet minder dan het hoogste wat er op het gebied van de a-capella zangkunst te be reiken valt. En het verrukkelijke van deze oude motetten, antifonen (beurt zangen) en kerstliederen is, dat zij oorspronkelijk zijn geschre ven voor de akoestiek van kathe dralen en kerken, wardoor men wat volume of tempo betreft nooit in de problemen komt. De muziek is zacht, ingehouden ter wijl de dynamiek zich beweegt als een rustig golvende zee. Zin gend bidden. En hoewel deze ou de kerkmuziek met haar mini male dynamiek in het begin niet altijd even toegankelijk lijkt, raakt men al snel in de ban van deze parels van harmonie en con trapunt. Zoals de schitterende advent- motetten: waarvan de zuiver heid, devotie en evenwicht zoals bereikt werd in het Ave Maria van Robert Parson, een van de mooiste liederen uit de muziek geschiedenis genoemd mag wor den. En niet minder de zeldzame schoonheid van de Gregoriaans getinte beurtzang Veni Sponsa Christi van Da Palestrina welke na een uiterst geconcentreerde vertolking tijdens het Sanctus ontroerend mooi verstierf in een wonder van harmonie. Koel en zeer 'British' speelde daarna de organist Philip Ke nyon als intermezzo twee Zwit serse Noëls, welke daardoor even 'keurig' bleven als dat land zelf, terwijl ook de Fuga in Es- groot van J. S. Bach om die re den nogal braaf overkwam. Een genot was de gedegen aanpak van het 8-(!)stemmige a- capella gezongen motet Bened ic tus Dominus Deus Sabaoth van Andrea Gabrieli, waar kristalzui- vere jongenssopranen een per fecte dialoog houden met teno ren en bassen. Helaas sloeg net op het mo ment dat een keur van solisten uit dit unieke koor het beste ga ven van wat er aan zangkunst mogelijk is tijdens een serie sneeuwlichte Christus Carols, de klok 10 uur. De kleintjes moes ten naar bed en het sprookje was uit. ANNEKE VAN VLIET Eén van de 'portretten' van Arhan. LAK-expositie met grafiek, uitgege- Arhan, tot 9 januari 1986. LAK- galerie, Cleveringaplaats 1, Leiden. Geopend ma. t/m vr. van 10-22 uur (gesloten van 25 december t/m 1 ja nuari). LEIDEN - De laatste LAK-ten- toonstelling van dit kalenderjaar bestaat opnieuw uit twee onder delen, maar meer dan ooit gaat het in dit geval eigenlek om twee op zichzelfstaande presentaties, te weten een collectie door de PTT uitgegeven grafiek en re cente schilderijen van Arhan. De DEV (Dienst voor Estheti sche Vormgeving) van de PTT bestaat in 1985 veertig jaar. Naar aanleiding van dit jubileum is er een extra nummer van Kunst schrift, een uitgave van Open baar Kunstbezit, verschenen, ge heel gewijd aan 'Kunst en Vorm geving bij de PTT'. Hierin ko men de vele terreinen waarop de DEV actiefis uitgebreid aan bod, zoals architectuur (interieur en exterieur van onder andere post kantoren), vormgeving van post zegels tot telefooncellen, om slechts enkele dingen te noemen. Bij de 'bemoeienissen' van de DEV met kunst moet men bij voorbeeld denken aan opdrach ten aan kunstenaars in het kader van de 1 %-regeling. Dit houdt in dat 1 van de kosten bij nieuw bouw of verbouwing wordt be steed aan een door een beeldend kunstenaar of ontwerper uit te voeren project, variërend van een binnen dan wel buiten ge plaatst kunstwerk tot een artis tieke ingreep, die de omgeving in brede zin beheerst. Ook onder deze regeling valt de niet gebouw gebonden beel dende kunst. Aan dit deel van de DEV activiteiten wordt slechts in enkele alinea's aandacht be steed in de hierboven genoemde Kunstschrift. De DEV koopt niet alleen hedendaagse kunst aan maar geeft ook opdrachten voor grafiek aan Nederlandse kunste naars. Uit de aldus ontstane col lectie kunstwerken kunnen werknemers bij de PTT een keu ze maken om daarmee de werk omgeving op te luisteren en met eigentijdse kunstuitingen kennis te maken. Het LAK presenteert de bijna volledige collectie grafiek-op drachten vanaf 1980, waarbij vrij veel bekende namen voorko men, zoals Marte Röling, Ger La- taster en Charlotte Mutsaers. De samenstelling van de collectie is uiterst gevariëerd wat gezien de bestemming van de werken een eerste vereiste is. Voor elk wat wils - Liefhebbers van abstract werk komen aan hun trekken bij Bob Bonies, Lataster en Han Schuil, terwijl meer figuratief in gestelde lieden terecht kunnen bij Pat Andrea, Pieter Holstein of Jacqueline de Jong. Het figura tieve, niet al te moderne werk schijnt het meest gevraagd te worden door de mensen van de PTT. Welke keuze je zou maken als je daar in dienst was is moei lijk te zeggen want het aanbod is zoals gezegd gevarieerd, ook waar het de kwaliteit betreft. Als ik mocht kiezen zou het zijn voor Expositie met schilderijen van Geert van Fastenhout t/m 12 januari 1986. Stichting Burcht, Burgsteeg 14, Leiden. Geopend wo. t/m zo. van 12-17 uur. LEIDEN - Opvallend onopval lend werk van Geert van Fasten hout is nog tot na het nieuwe jaar te zien bij Stichting Burcht. Om een idee te geven van een schil derij van Van Fastenhout het volgende voorbeeld: schilderij no. 12 (1983) is een vierkant stuk van 70x70 cm., in het midden een diep-zwart vierkant met aan weerskanten twee smalle blauw paarse lijnen, ingesloten door mat-zwarte, aaneengesloten ba nen; langs de boven- en onder rand van het schilderij lopen over de hele breedte twee dunne blauwe lijnen. Het geëxposeerde werk is on opvallend te noemen doordat Van Fastenhout met het zwart weinig contrasterende kleuren, zoals paars, blauw, donkerrood of bruin, gebruikt. Het toppunt hierbij is schilderij no. 17 (1985), waarin hij een glanzend-zwart vierkant afzet tegen dof-zwarte vlakken. Deze vorm is nauwe lijks" zichtbaar maar toch ont stond door subtiele verschillen een duidelijke compositie van geometrische figuren, die - ver gelijkbaar met het werk van de Russische kunstenaar Malevich - een beroep doen op een bepaald gevoel of emotie. Binnen de compositie gaat het om de ver houding tussen de verschillende elementen; een baan van een be paalde breedte heeft door zijn plaats ten opzichte van andere delen niet hetzelfde 'gewicht' en kan bijvoorbeeld smaller lijken. Dergelijke wisselwerkingen ge ven evenals de grootte van be paalde kleurvlakken aan het schilderij een zekere spanning. De toevoeging van kleinere kleurvlakken kunnen in een compositie evenwicht brengen of dit juist verstoren. Evenwicht is duidelijk aanwezig in een vier kant schilderij no. 18 (1984), waar in de hoeken vier blauw omka derde, diep-zwarte vierkantjes op de mat-zwarte ondergrond ge zet zijn. Een compositie uit 1982 maakt daarbij vergeleken een onevenwichtiger indruk. Door het ontbreken van sterke contrasten is de werking van de ze schilderijen niet op grotere af stand te zien. Nadere beschou-' wing leert dat in de opbouw van deze werken een sterke eenheid aanwezig is. De presentatie is zo danig dat de grote overeenkom sten en verschillen duidelijk naar voren komen. Een goed ge heel wordt gevormd door werk no. 19 (1984/1985) en no. 22 (1985). Sterk op elkaar afgestemd maar door de troebele kleur minder geslaagd, vond ik no. 24 (1984) en no. 1 (1985). Met het werk van Van Fasten hout heeft Stichting Burcht op nieuw een goede expositie aan de reeks toegevoegd. NANCY STOOP. de lichtend witte rechthoeken op een zwart vlak in Jeroen Henne- mans 'Lorry' of de kleurendruk van Nono Reinhold maar dat blijft een kwestie van smaak. Deze expositie geeft een in druk van de verschillende soor ten grafiek in het bezit van de PTT. Helaas is hierbij geen reke ning gehouden met de diversiteit van het werk bij de presentatie. Anders dan gebruikelijk bij het LAK exposeren in plaats van één of twee nu vierendertig kunste naars, die zonder duidelijke ver melding van naam, titel of tech niek zijn neergehangen. Geluk kig dat een aantal van hen met de volledige naam of tenminste met initialen gesigneerd hebben want zonder dat zou een bezoek aan het LAK op een ware speur tocht uitlopen. Het kijkplezier wordt enigszins bedorven door het ontbreken van die weinige informatie, hetgeen ik als een te kortkoming van deze tentoon stelling beschouw. Arhan Ten slotte nog iets over het werk van Arhan dat in foyer van het LAK en in de aangrenzende gang geëxposeerd is. Arhans schilderingen op papier omvat ten behalve de kleurrijke stuk ken ook composities in zwart-wit of grijstonen. Zijn onderwerpen beperken zich tot landschappen en 'portretten', welke hij volgens tamelijk vaste patronen op bouwt. Bij de landschappen ke ren bepaalde elementen terug, zoals een boogvorm en de kleu raccenten van een wolk in de meestal zeer bewogen lucht De figuurstukken met een naakte of in een wijde mantel ge hulde persoon noemt Arhan 'zelfportretten', die overigens niet opgevat moeten worden als afbeeldingen van hemzelf. Over deze stukken van zowel manne lijke als vrouwelijke figuren 'wordt in de toelichting gezegd dat zij een beeld zijn van het in nerlijk. De uitdrukking in de portretten, moedeloosheid of norsheid, kunnen aldus opgevat worden als afspiegelingen van een bepaalde gemoedstoestand. Arhans figuren zijn vaak zwaar, in donkere tinten aange zet en vervolgens met witte verf gedeeltelijk afgedekt. Ondanks de vrij snelle en impulsieve werkwijze weet hij bepaalde ge voelens raak weer te geven maar door de bewogenheid van de toetsen wordt de suggestie van somberheid of gekweldheid ge wekt. Zowel voor de zelfportret ten als voor de landschappen geldt om de toelichting te citeren dat hierin het emotioneel bele ven van de kunstenaar voorop staat. NANCY STOOP. Concert door Lanny Kho, piano en Irene den Herder, viool. Program ma: F. Schubert - Sonatine voor pia no en viool opus posth. 137 nr. 1; Rondo voor viool en piano in A gr.t.; Sonate in Bes gr.t. 960 voor piano lo. Gehoord op 18 december in Kapelzaal van het K&O-gebouw. de LEIDEN - Het mooiste vameen duo (of groter ensemble) is dat het geheel meer kan worden dan de som der delen. Dat Lanny Kho en Irene den Herder twee goede musici zijn lijdt geen twij fel. De violiste Irene den Herder heeft een krachtige, grote toon. Haar techniek, de zuiverheid in haar spel en haar subtiele wijze van nuanceren zijn bewonde renswaardig. In het Rondo voor viool en piano waarin aan de viool duidelijk de solerende rol is toebedeeld, kwam zij uitstekend voor de dag. Uit haar samenwer king met de pianiste Lanny Kho klinkt duidelijke zorgvuldigheid, maar uit hun spel klinken even eens twee totaal verschillende geaardheden. De violiste speelt dwingend, de tonen werkelijk aan haar instrument onttrek kend; de pianiste^etuigt ook van grote uitdrukkingskracht, maar zij speelt vanuit een andere, min der geladen intensiteit. In Schu berts eerste Sonatine had voor namelijk het derde deel een geza menlijke overtuigingskracht. Ondanks gedegen samenspel (in zetten waren werkelijk spat-ge- lijk) bleek het contact tussen de beide musici niet intensief ge noeg om de inspiratie-vonk naar het publiek te doen overslaan. In het laatste jaar van Schu berts leven, 1828, schreef hij drie grote pianosonates, waarvan de gisteravond gespeelde Bes-dur de laatste is. Vergelijken we Schuberts Bes-dur sonate met de laatste sonates van Mozart, Haydn en Beethoven, dan valt op dat de drie laatstgenoemde com ponisten allen een glansrijke, voor de interpreet op vele gebie den moeilijke, sonate op papier gezet hebben, terwijl Schubert in alle eenvoud met een rustige, verinnerlijkte, steeds maar door zingende sonate zijn oeuvre be sluit. Het eerste deel van de sona te in Bes is dan ook geen allegro maar een molto moderato, met een prachtig eerste thema. Het werd door de pianiste Lanny Kho verstild en met een mooie, tedere toonvorming vertolkt. Op vallend gedurende de hele sona- te was haar uitgebalanceerde ge- voel voor timing, waardoor met name ook de rusten een meesle pende spanning kregen. Het an dante sostenuto kon me niet vol ledig blijven boeien; de lange, uitgesponnen lijnen werden niet genoeg dóórgetrokken, waar door wel een dromerig, maar wat al te vrijblijvend karakter ont stond. Het scherzo uit deze sona te is een waar juweeltje, door Lanny Kho sprankelend en con trastrijk vertolkt. Schubert-liefhebbers krijgen aan het begin van het nieuwe jaar wederom de kans: Irene den Herder en Lanny Kho geven op 15 januari hun tweede concert uit de Schubert-cyclus, met o.a. het schitterende Duo in A gr.t. FRANCIEN HOMMES 'Redlaw', een kerstvoorstelling naar Charles Dickens, door toneel vereniging Imperium. Regie: Ans Alting. Spelers o.a. Ans Alting, Kees Visser en Roeland Segaar. Gezien op 18-12-'85 in het Micro Theater Imperium in Leiden. Al daar nog te zien op 20. 21, 23 en 24 december. LEIDEN - Het verhaal A Christ mas Carol' van Charles Dickens is misschien wel zo bekend als het eigenlijke kerstverhaal; w kent de vrek Scrooge en diens tijdige bekering niet? Het ver haal blijft boeien en wordt elk jaar rond de kerst in vele vormen gebracht. Na het een aantal jaren op het programma te hebben ge had, heeft toneelgroep Imperium dit jaar besloten de traditie in wording te doorbreken en in plaats hiervan een ander kerst verhaal van Dickens voor het to neel te bewerken: 'The haunted man and the ghost's bargain' werd 'Redlaw'. Redlaw is een scheikundige, een introvert man die geplaagd wordt door zyn tragische verle den. Als op een nacht een geest (oftewel zijn alter ego) aanbiedt hem van zijn verleden te verlos sen, neemt hij het aanbod graag aan. direct verandert hij in een hard en onverschillig mens. Als blijkt dat hij de mensen om hem heen aansteekt en van tevreden mensen in brompotten veran dert, smeekt hij zijn geest alles terug te draaien; hij ziet in dat hij met zijn verleden moet leven. Met de hulp van een wel zeer goed meisje komt alles weer in orde. Imperium heeft dit verhaal recht voor zijn raap aangepakt en daarin de noodzaak van lief zijn voor elkaar benadrukt: de liefde en het goede overwint. De perso nages zijn in de stijl van Dickens gehouden en kennen slechts twee kanten: lief of boos; hard of zacht. Alleen aan Redlaw (Kees Visser) is getracht meer diepte te geven. Zijn geest spreekt tot hem vanuit de vier hoeken van het theater terwijl hy in een spiegel kijkt: deze man zoekt in zichzelf. Jammer genoeg bleef het bij slechts een paar van deze pogin gen. waardoor zijn probleem nooit volledig inleefbaar werd. Imperium heeft het zichzelf ta melijk moeilijk gemaakt door een groot decor, dat vijf locaties min of meer realistisch aangaf, in het kleine Micro-theater te per- als gevolg waarvan de ac teurs regelmatig om elkaar heen moeten manoeuvreren. Het zag er - ook omdat de changementen lang duurden - vaak ongemakke lijk uit. Ook aan de bewerking schortte wat: de overgangen in het verhaal kwamen mechanisch over en bijvoorbeeld het laten uitspreken van Redlaws gedach ten deed wat knullig aan: dat hadden we moeten zien of voelen zonder het te horen. Dat de voorstelling overeind blijft is te danken aan het en thousiaste spel van de groep, waarbij ik Roeland Segaar niet onvermeld wil laten; zijn rollen hadden net dat extra dat recht doet aan de milde humor van Dickens. PAUL DEVILEE. PEKING (AP) - De 87-jarige ci neast Joris Ivens ligt met longont steking en een hartafwijking in een ziekenhuis in Peking. Zijn toe stand is zo ernstig dat voor zijn le ven wordt gevreesd. Ivens kwam 23 oktober in China aan met zijn vrouw Marcelan voor filmopnamen. Hij zou na een maand terugkeren, maar de onder handelingen over de film waren nog niet afgerond. Ivens werd vijf dagen geleden in het ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE Gevraagd ter versterking van het team muziekmede- werksters van het Leidsch Dagblad en het Alphens Dag blad twee muziekrecensenten (m/v) Liefst met voltooide conservatoriumopleiding en brede belangstelling, ook op het gebied van opera-, koor- en kerkorgelmuziek. Sollicitaties, schriftelijk of telefonisch, bij de chef van de kunstredactie, tel. 071-144941, toestel 223. Brieven (t.a.v. P.C. Rosier) naar Leidsch Dagblad, Postbus 54. 2300 AB Leidert Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Een werkmaatschappij van Damiate Holding B V.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29