TANDY viert al wok»|» fees»! Avifauna wil vogels uit Wassenaars dierenpark 'Omleggen Oude Rijn blijft beste oplossing' Keuring zaden van belang voor m Tandy heeft zijn eiaen technische dienst DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 PAGINA 25 Verkoop van duizend dieren begonnen ALPHEN/WASSENAAR-Het Wassenaar r de verkoop vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn stelt pogingen het werk om het vogelbestand de dieren contact opgenomen met de gerenommeerde dierentuinen in binnen- en buitenland. In ons land met parken die lid van de Ne- van het dierenpark Wassenaar derlandse Vereniging van Dieren over te nemen. De Wassenaar- se dierentuin is sinds kort ge sloten en bezig met de voorbe reidingen om de ongeveer dui zend dieren te verkopen aan andere dierentuinen. Uiterlijk april hoopt de directie voor alle dieren een goed onderkomen te hebben gevonden. Directeur Martin van der Valk van Avifauna heeft na enig aandringen de inventarislijst van Wassenaars Dierenpark gekregen. "We hebben alleen belangstelling voor de vo gels. Van de hoefdieren, die we nu ook in Avifauna hebben, willen we in de toekomst af. We willen ons specialiseren in de vogels. tuinen, in het buitenland met de aangesloten parken bij de Ameri can Association of Zoological Pares and Aquariums. "Avifauna is geen lid van de Nederlandse or ganisatie, vandaar dat we in eerste instantie niet aan het Alphense vo gelpark hebben gedacht, maar uit- T ekenwedstrij d tegen vandalisme ALPHEN AAN DEN RIJN - In na volging van de affiche-actie tegen vandalisme heeft de gemeente Al phen thans een tekenwedstrijd uit geschreven voor de jeugd in de leeftijd van 10 tot 15 jaar. De op sluiten doen we het niet. Ons stre ven is de dieren zo zorgvuldig en doordacht mogelijk elders onder te brengen. We verkopen geen machi nes. Factoren als de winterperiode, transport, zieke en drachtige die ren spelen allemaal een rol". Van Dooyeweert voegt er aan toe dat het welzijn van de dieren op de eerste plaats komt en de opbrengst op de tweede. "Het is maar wat een gek er voor geeft. Een dierentuin die echt een giraf wil, wil ook wel betalen. Voor een aantal dieren- groepen hebben we een bijzonder grote reputatie, bijvoorbeeld de go rilla's, dwergchimpansees en jacht luipaarden. Dat zijn echt de kren ten uit de pap". "We willen voldoende zekerheid hebben dat de dieren goed terecht komen. Als je al vanaf 1937 met je dierentuin bezig bent, is het lo gisch de nieuwe eigenaren te Het dierenpark Wassenaar bezit dracht luidt een stripverhaal, affi- enige honderden vogels. Het hangt che sticker ofbutton te ontwerpen gen wat hun bedoelingen ziin Een Het Alphens vogelpark wil zich verder specialiseren en heeft belangstób Il?k dat gren lid is vf n rif Neri ling voor deze en andere vogels uit het bezit van Wassenaars Dierenpark. met als onderwerp het bestrijden van vandalisme. De inzendingen kunnen worden gebruikt bij ver- uiteraard van af wat de vraag prijs is. Als het een puur commer ciële prijs wordt, dan wel als we - moeten meebieden met grote die- deJ"e yandalisme-projecten rentuinen, wordt het wel moeilijk Ue inzendingen worden voor ons", aldus Van der Valk. Volgens directeur Jac. van Dooyeweert van het dierenpark de Nfeder- landse Vereniging van Dierentui- i mag zich bijvoorbeeld niet be- Inwoners Oude Wetering betrokken bij bankoverval ALKEMADE/DEN HAAG - Tien gewapende overvallen op banken en postkantoren, waar onder die op de Rabobank in Ou de Wetering, en vijf grote inbra ken zijn opgelost door de recher cheurs van de rijkspolitie district Den Haag en de Haagse gemeen tepolitie. Er zijn 24 mensen gear resteerd, waarvan er twee afkom stig zijn uit Oude Wetering. De inwoners van Oude Wetering wa ren overigens niet betrokken bij de overvallen, maar fungeerden als 'informanten'. Bij de overvallen en de inbra ken werd in totaal drie miljoen gulden buitgemaakt. De rijkspo litie in Alkemade heeft een en ander gistermiddag bekend ge maakt. De gemeentepolitie in Den Haag en de rijkspolitie hebben in de afgelopen maanden 22 men sen aangehouden, die volgens hen tot een 'groep criminelen' behoren die zich vooral in het westen van het land bezighield met gewapende overvallen en grote inbraken onder andere in Delft, Den Haag, Barendrecht en Schiedam. Uit het onderzoek en volgens de rijkspolitie in Alke made door 'uitmuntende oplet tendheid van burgers' kon wor den vastgesteld dat drie van hen de bankoverval op 26 augustus in Oude Wetering hadden ge pleegd. Daarbij werden twaalf personeelsleden gegijzeld en zo'n honderdduizend gulden ontvreemd. De drie verdachten, een 28-ja- rige man uit Delft, een 23-jarige man uit Schiedam en een 28-jari- ge Hagenaar, werden daarbij ge holpen door een 35-jarige inwo ner van Oude Wetering en zijn echtgenote. De laatste twee, die in de afgelopen week werden aangehouden, hadden de over vallers geïnformeerd over de bank aan de Veerstraat. Van de drie miljoen gulden die werd buitgemaakt, is een klein gedeelte teruggevonden. Hoe veel is nog onbekend. Alle ver dachten zijn in voorlopige hech tenis genomen. Alleen de vrouw uit Oude Wetering, die in het ge heel een ondergeschikte rol heefl gespeeld, wordt op korte termijn vrijgelaten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een twintigjarige Amsterdammer is vannacht om kwart over twee aan gehouden toen hij inbrak in een bloemenwinkel in de Alphense Ridderhof. Hij werd in de winkel aangetroffen, nadat hij eerder de deur had geforceerd. Een persoon die op de uitkijk stond, kon ontko- oordeel onderworpen door de Am sterdamse striptekenaar Hein de Kort, coördinator van Expressie 70 Chris Nobels en Trees Treur, va"emL™draigdê Reactie Kamer van Koophandel bedreigde diersoorten", aldus Van Dooye weert. Op dit moment heeft Avifauna al een aantal vogels uit Wassenaars Dierenpark. "Soms leen je eens MDGO-stagiaire bij de afdeling ™at of krygje^delijk wat dieren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Om- welzijn. De makers van de 25 beste Dat gaat over en weer zo. Een aan- leggen van Qude Rijn is voor de ontwerpen krij gen een. dagje Rot- ^^Tefhld^VefgaTnefook Kfmerva^ Koophandel en Fabrie- terdam cadeau, melusief een be- t^^ldS Vanfer vflk In R«nlanin°i?^?& Avifauna is men op dit moment al bezig met het bijbouwen van die- wa renverblijven. Over een aantal zoek aan het vandalencentrum een rondvaart met de Spidoboot. De ontwerpen dienen vóór 20 ja- één om een eind te maken aan de verkeerproble- het centrum van Alphen. nuan ingeleverd te zijnby het ge- hooptVmderValk meeste Gaat de omleZZin£ niet door< dan meentelijk bureau voorlichting in een m^eliik aSoo dient grote terughoudendheid te de Julianastraat. weten over een mogelijk aankoop. worden betracht met de aanleg van De meeste niet-professionele tuinders weten waar schijnlijk niet dat groente- en bloemzaden en de zaden van siergewassen uit en te na moeten worden onder zocht vóór de zaden te koop mogen worden aangebo den. Tientallen proeven en keuringen moeten de zaden en plantjes ondergaan voor deze het predikaat 'veilig' verkrijgen. het allemaal in de praktijk le- De winterrassen kunnen het ren". Dat de vele zakken bloem- best worden geoogst 'als de vorst zaad in de particuliere achtertuin eroverheen is gegaan'. Door de toch maar een schamel perkje kou wordt in de plant zetmeel opleveren, zegt Koomen ten slot- omgezet in suiker waardoor de te, ligt niet aan de kwaliteit van groente iets zoeter wordt. Herf- het zaad. "Mensen zaaien vaak te strassen kunnen beter worden Bloem- groente- en siergewas- senzaden worden onderzocht door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Siergewas sen (de NAKS) of de Nederland se Algemene Keuringsdienst voor Groente- en Bloemzaden (de NAKG). De proeven en keu ringen worden uitgevoerd in een uiterst modern kassen- en labo- ratoriacomplex aan de Sotaweg in Roelofsarendsveen. De keuring van de zaden op rasechtheid, raszuiverheid en eventuele ziekten is vooral voor de professionele tuinders van be lang. Uitgangsmateriaal (zo wor den de zaden of planten ge noemd waarmee een tuinder be gint) dat niet deugt, kan de tuin der een schade van tienduizen den guldens bezorgen. Zo'n tachtig mensen zijn in Roelofarendsveen dagelijks be zig in de kassen, laboratoria en de proeftuin om de siergewas sen, waaronder bijvoorbeeld chrysanten, anjers, fresia's en cy clamen, en de groente- en bloemzaden te beproeven. De duizenden plantjes worden vrij wel dagelijks beoordeeld op groei- en kweekresultaten. Het belang van de keuringen is overduidelijk, meent ir. N.C.A. Koomen, directeur van de NAKG in Roelofsarendsveen. Hij wijst op de export en de noodzaak om ook in het binnen land goede produkten op de markt te krijgen. "Maar vooral voor de export is het belang van de keuringen gigantisch. Een mooi voorbeeld daarvan is de chrysanteninvoer, die door En geland werd gestaakt toen er een virus in de bloemen zat. Door een strenge keuring is zo'n maat regel te voorkomen". In het laboratorium en de kas van de NAKS wordt niet alleen gekeurd, maar wordt ook zoge naamd elite-stekmateriaal ge kweekt als service aan de aange sloten bedrijven. Het zijn plan tjes die aan de allerstrengste ei sen van de NAK voldoen. Er zit ten geen ziekten of virussen in, de plantjes hebben bewezen ras zuiver en rasecht te zijn, terwijl bovendien vaststaat dat alle na komelingen van de planten de zelfde raseigenschappen zullen hebben. Met dat elite-stekmateriaal gaat de leverancier van 'gewoon' stekmateriaal aan de slag. Hij vermeerdert dat en zet de stek ken weer af bij de kwekers. Door deze handelwijze wordt bijvoor beeld voorkomen dat chrysan- tenstekken worden verkocht die drager van een virus ziin. De NAK's zijn stichtingen waarin behalve de overheid ook het bedrijfsleven deelneemt. Volgens Koomen zijn alle bedrij ven die zich met de produktie van zaai- en plantgoed bezighou den bij de dienst aangesloten. De bedrijven zijn dat ook verplicht op grond van de Zaai- en plant- goedwet. De kosten tingen komen zowel het bedrijfsleven als van de overheid. Koomen vertelt dat Roelofa rendsveen niet zomaar is uitge kozen als vestigingsplaats van de keuringsdiensten. Het tuinders dorp levert de juiste arbeids krachten voor dit werk, meent hij. "Vooral in Roelofarendsveen vinden we mensen met groene vingers, die het nodige geduld kunnen opbrengen. De proef moet slagen en daarvoor is vaak geduld nodig". Verder is de grond aan de Sota weg overal van een uniforme, goede kwaliteit. "Dat is belang rijk, want het maakt het vergelij ken van de proeven gemakkelij ker", aldus Koomen, die het be treurt dat er noodgedwongen een filiaal moest worden gereali seerd in de Haarlemmermeer. "De gemeente Alkemade kon ons geen grond meer bieden". De controle beperkt zich overi gens niet tot het teeltmateriaal. Ook als de zaden en bollen in de winkel liggen, wordt er gecontro leerd. Medewerkers van de keu ringsdiensten bezoeken de de tailhandel en kijken of de pro dukten voorzien zijn van het ver eiste NAKG-etiket. Zit dat etiket er niet op, dan wordt het produkt direct uit de handel genomen. De keurmeesters van de NAK's zijn specialisten. "Het zijn altijd mts'ers, maar ze zijn pas na vijf jaar echt volledig in gewerkt. Er is geen echte oplei ding tot keurmeester. Ze moeten diep. Vooral kleine zaadjes i ten niet dieper dan een halve De structuur centimeter in de grond. Boven dien moet de grond niet te nat worden gemaakt, maar wel i beetje worden aangedrukt". geoogst vóór de echte kou invalt. smaak van deze Wordt er niet beter op als paar nachten in de kou hebben gestaan. Overigens wordt boerenkool opvallend genoeg vrijwel alleen in Nederland gegeten. Inwoners van de ons omringende landen stellen deze groente veel minder Boerenkool, de lekkere leveran- op prijs. De Brazilianen echter Boerenkool kalk, ijzer, kalium, caro- kunnen dit wintergerecht teen en vitamine B en C, eenvoudig te telen. Van alle kool soorten is de boerenkool het minst kieskeurig voor wat be treft de grondsoort en de struc tuur van de bodem. De boerenkoolrassen zijn on der te verdelen in rassen voor de herfst- en voor de winterteelt. Binnen deze twee groepen kun- ken geleden in deze rubriek, nen de rassen weer worden on- Tuinbezitters die toch willen wèl waarderen. Kerstboom De kans op aanslaan (wortelen) van kerstbomen die in de huiska mer hebben gestaan is erg klein. Daarover schreven we twee a derverdeeld Sommige proberen hun kerstboom (voor zover gekocht met kluit uiter- de oude rassen zijn onder de 'Westlandse Herfst' landse Winter'. stronk, andere juist niet. Beken- aard) in de tuin te laten doorle- meer ven, doen er verstandig aan het 'West- plantgat flink groot te maken. In w het plantgat moe\ een behoorlij- Boerenkool wordt vanaf begin ke hoeveelheid zand worden ge- mei tot half juni gezaaid. De stort. De kans op aanslaan wordt herfstteeltplanten moeten voor hierdoor vergroot half juli op hun definitieve plekje staan, de planten voor de winter teelt een maand later. Bij lage rassen moet een plantafstand van 50 bij 50 centimeter worden aangehouden. Hoge D centimeter Winterslaap De komende vier weken zal de rubriek 'Uit het groene hart' niet elkaar ver- verschijnen. Dit onder meer in wijderd staan. De boerenkool- verband met de feestdagen. Bo- plant is weinig ziektegevoelig. Wanneer de kool lang op het veld blijft staan moet ze wel met net ten worden beschermd tegen vo gels en hazen die zich graag aan januari weerop. dit groenvoer tegoed doen. vendien valt er tussen half de cember en half januari niet zo bar veel te doen in de tuin. We pakken de draad donderdag 16 MONICA WESSELING de stich- Technisch leider van de NAKS, M. Hertgers, controleert de chrysantenstekken op rasechtheid, -zuiverheid rekening van en de aanwezigheid van ziekten. (foto NAK) bruggen in het centrum omdat dit het scheepvaartverkeer te zeer zou belemmeren, aldus de Kamer in een reactie op het verkeerscircula tieplan (vcp) van de gemeente Al phen. Met de aanleg van een brug ter hoogte van de Stationsstraat als de Rijn niet wordt omgelegd, kan de Kamer zich, ondanks dat daarmee volgens haar de situatie voor de be roepsvaart er niet op vooruit gaat, evenwel neerleggen. Toegejuicht wordt de steun die Alphen Koude kerk geeft bij de pogingen over de Oude Rijn ter hoogte van die ge meente een brug aangelegd te krij gen. Het op proef voor gemotori- die in het vcp worden voorgesteld, seerd verkeer afsluiten van de Al- mogen van de Kamer pas na de phense Brug, wijst de Kamer af. aanleg van Rijksweg 11 worden "Voor de onderlinge bereikbaar- uitgevoerd. Zij wijst er wel op dat heid van de Hoge en de Lage Zijde de maatregelen voor de Prins is de verbinding Castellumstraat- Bernhardlaan 'leiden tot een ver pieter Doelmanstraat-Van Boetze- minderde bereikbaarheid laerstraat-Aarlplein-Thorbecke- straat onontbeerlijk". De aanleg van een brug over het Aarkanaal kan de goedkeuring van de Kamer wel wegdragen. De be- het centrum'. Het gebied tussen de Stevin- straat en de De Smethstraat ziet de Kamer meer zitten als locatie voor ,._oonieuwe parkeerplaatsen dan de reikbaarheid van Alphen uit ooste- Prins Bernhardlaan, het ijsclubter Jijke richting wordt daarmee vol gens haar aanmerkelijk verbeterd het terrein aan de Oude Rijn tegenover de Stationsstraat. Verkeersbelemmerende maatrege- Die plaats is, denkt de Kamer, qua len in de Prins Bernhardlaan, Prin- loopafstand tot het kernwinkelge- Margrietlaan en de Eikenlaan, bied gunstiger gelegen. Kleuren-TV's mot klasse! Een prachtcomblnatie! Z/W-TV met 9.5 cm POCKETVISION® 2 mini- scherm en UHF/VHF-ontvangst, MG en FM STEREO IV. Ongelooflijk! Slechts radio, STEREO cassetterecorder met Ingeb. 11,7 x 6,2 x 2 cml 16-9036 microfoons. 16-9031 m 12! Philips 20 CT 2336 1 51 cm scherm, 40 preselecties, breedbanqiuld- spreker, hoofdtele- I foonaanslulting, i zoekfunctie, staand beeld, 12 preselecties, af standsbediening,... 16-9040 1249 Philips VR 6462 videorecorder ft. IS9T VHS-systeem, snelzoek- functie, stilstaand beeld. 35 preselecties, afstandsbediening,... 16-9045 Realistic STV-1000 Stereo-ontvangst, 56 cm scherm, 99 kana len, 30 preselecties. IR-afstandsbedle- nlng, Insteekbare De >CPC 464< Is veelzijdig en gur prljsd. 64 Kb RAM. 27 kleuren. 261-9125 Met groen beeldscherm 1699 261-9115 Met groen beeldscherm 261-9126 Met kleurenmonltor 2299 261-9116 Met kleurenmonitor Er Is overal een Tandy-wlnkel In de omgeving LEIDEN, Haarlemmestraat, 26 tel.(071)140803 UOeldlg In Tandy-wlnkela met d*i« emblemen Aanbiedingen geldig v

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25