LEIDSCH DAGBLAD Moskou zal kern proeven hervatten Aa Bb Cc Deetman: 300 man weg NET E V E M A N PERS 'Derde-wereldlonen' in illegale ateliers Eis van kabeljauw vissers afgewezen Surinaamse politieke leiders komen niet Als Verenigde Staten niet stoppen Meerderheid steunt D66- voorstel euthanasie Geef'n Kangaroo kado! VS nu achter conferentie Midden-Oosten DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37889 DEN HAAG (GPD) - De drie poli tieke leiders in Suriname hebben de uitnodiging van het Neder landse parlement om het akkoord dat zij begin december met leger leider Bouterse hebben gesloten te komen toelichten, van de hand gewezen. Lachmon, Arron en Soemita hebben dit vandaag in een brief aan de vaste commissie voor bui tenlandse zaken van de Tweede Kamer laten weten. Zij schrijven dat zij niet kunnen ingaan op de uitnodiging „op grond van de sa menstelling van de delegatie". Eerder deze week liet legerlei der Bouterse tegenover de Neder- landse ambassade in Paramaribo doorschemeren, dat hij de uitno diging van het Nederlandse parle ment „selectief en onjuist" vond, omdat zij was gericht aan slechts drie van de vier gesprekspart ners. Bouterse zelf is niet uitgeno digd. Volgens welingelichte kringen in Paramaribo hebben Lachmon, Arron en Soemita, onder druk van Bouterse de uitnodiging van de hand moeten wijzen. De vaste ka mercommissie heeft nadrukkelijk verklaard dat de uitnodiging al leen is bestemd voor de drie poli tici en niet voor de militairen. „Wij hebben geen behoefte om met vertegenwoordigers van het Bouterse-regime te praten", ver klaarde Knol (PvdA), van wie het initiatief kwam om de drie Suri naamse politici uit te nodigen. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede Kamer steunt het gewijzigde voorstel van D66 om euthanasie onder bepaalde om standigheden niet langer te be straffen. PvdA en WD zijn het op hoofdzaken eens met het voorstel van mevrouw Wessel-Tuinstra. Het CDA blijft tegen en verwijt bo vendien coalitiepartner WD 'ge mene zaak te maken met de oppo sitie'. In het wetsontwerp van D66 wordt euthanasie niet strafbaar ge steld wanneer de betrokken pa tiënt zich in 'een uitzichtloze nood situatie' bevindt. Deze formulering is op verzoek van PvdA en WD ingebracht. Over coma-patiënten wordt in het wetsontwerp niets ge regeld. In het wetsontwerp is ook een bepaling opgenomen daWgeen enkele arts of verpleegkundige verplicht is aan euthanasie mee te werken. Het ziet er niet naar uit dat er een kabinetsvoorstel inzake euthana sie te verwachten is. De tegenstel lingen binnen het kabinet zijn daarvoor nog steeds te groot. Over leg is nog gaande. Direct na het kerstreces (eind januari) zal het ka binet definitief beslissen. (zie verder pagina 5) KORT GEDING VAN HEINEKEN-ONTVOERDERS MOSKOU (DPA/TASS/AP) - De Sowjet-Unie schort de eenzijdig afgekondigde 'bevriezing' (moratorium) van kernproeven per 1 januari op, als de Verenigde Staten hun kernproeven niet staken. Dit schrijft het Russische partijorgaan de Prawda vandaag. Volgens de krant is de Sowjet-Unie bereid tot inspectie van terreinen voor kernproeven door buitenlandse deskundigen als de Ver enigde Staten zich aansluiten bij een blijvend weder zijds verbod op kernproeven. "De heren zijn van harte welkom in Nederland, maar wel op voorwaarde dat zij voor dezelfde feiten mogen worden vervolgd als hun mededaders". Dit heeft de landsadvocaat, mr J.L. de Wijckerslooth (r) vanochtend gezegd in een kort geding in Den Haag van de twee hoofdverdachten in de Heineken-ontvoeringszaak tegen de intrekking van het Nederlandse verzoek aan Frankrijk om hun uitlevering. Raadsman mr. M. Moszkowicz (IJ noemde dat welkom een misplaatste grap. Hij bespeurde er een neiging in om de verdachten bij voorbaat schuldig te noemen aan de ontvoering. De staat moet volgens hem berusten in uitlevering van de twee wegens het misdrijf schriftelijke bedreiging. ,rolo ANP) Helft doet aan sport ZOETERMEER (ANP) - Ruim vijf miljoen Nederlanders, on geveer de helft van de Neder landers die twaalf jaar en ouder zijn, doet aan sport. Driekwart van hen komt regelmatig in ac tie, een kwart zo nu en dan. Wordt incidentele sportbeoefe ning meegeteld dan is zwem men de meest beoefende sport. Bij de geregelde sportbeoefe ning is voetbal nagenoeg even geliefd als zwemmen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM) en het bureau Into- mart. Vervolgens staan op de rang lijst van populaire sporten tur nen (19 procent), tennis (18 pro cent), volleybal (bijna 13 pro cent) en badminton (8 procent). Minder taken voor ministerie De Russische partijleider Gorbats- jov had gisteren zijn oproep aan Washington herhaald om zich aan te sluiten bij een verbod op kern proeven, waartoe Moskou in juli eenzijdig besloot. De Verenigde Staten hebben zich daartegen steeds verzet omdat een verbod volgens de Amerikanen niet valt te controleren. Volgens de Prawda zijn er geen bezwaren tegen een wederzijdse bevriezing van kernproeven als de ze werkelijk ten doel heeft de kern wapenwedloop te beëindigen. Een dergelijke gezamenlijke stap zou volgens het dagblad van de groot ste politieke betekenis zijn. Het blad schreef echter ook, dat 'om lo gische redenen de Sowjet-Unie, ge zien de militaire voorbereiding overzee, niet de belangen van haar veiligheid en die van haar vrienden en bondgenoten kan opofferen'. Registratie Volgens het Oostduitse persbu reau ADN willen de Russen bij een wederzijds verbod in zes landen apparatuur plaatsen die kernproe ven kunnen registreren. Het zou gaan om Argentinië, Griekenland, India, Mexico, Zweden en Tanza ZOETERMEER (GPD) - Het ministerie van onder wijs en wetenschappen kan met 300 ambtenaren minder toe, als het departement, waar nu 3500 personen werken, minder regels voor scholen hoeft te maken. Dat laatste houdt in dat de scho len zelf een grotere verant woordelijkheid krijgen. Dit zegt minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) in een rap port dat vandaag aan de Kamer is toegstuurd. Bij die personeelsver mindering hoeft volgens de minis ter niemand gedwongen te worden ontslagen. Belangrijkste conclusie van het rapport 'Minder regels, meer ruim te' is dat de regels te gedetailleerd zijn. Daardoor ontstaat veel meer werk voor uitvoerende ambtena ren op het ministerie en inspec teurs van het onderwijs dan nodig Los van het streven om de scho len zelfstandiger te laten worden, staat de wens van de regering om het overheidsbeleid te decentrali seren. Als aan die wens wordt vol daan, kunnen er opnieuw veel ambtenaren bij het ministerie weg. Voor de 300 mensen die weg kunnen, moet volgens het rapport een sociaal plan worden opgesteld. Overigens onderstreept minister Deetman dat het rapport niet meer is dan een inventarisatie van de mogelijkheden tot personeelsbe- perking. Hij vindt dat het volgende kabinet daarover een besluit moet Het rapport is opgesteld nadat de Kamer eind vorig jaar een motie van de WD'er Franssen aanvaard de. De WD heeft altijd sterk aan gedrongen op vermindering van de richtlijnen en regels van het minis terie van onderwijs. Fractievoorzit ter Nijpels liet onlangs weten dat wat hem betreft de helft van de on derwij sambtenaren kan vertrek ken. Korting geldig t/m 4 |anuari 1986 i7~777 Ws//fï*r/ïïZT/r/Jïiï hVVlfr WASHINGTON (AP) - De Verenig de Staten zullen zich niet langer verzetten tegen een internationale vredesconferentie over het Ara- bisch-Israëlische geschil. Dat heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren ver klaard. Hij zei dit na een recent bezoek van de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Ri chard Murphey aan het Midden- Oosten. De zegsman benadrukte dat de Sowjet-Unie niet 'serieus' aan de conferentie zou kunnen deelne men als het de diplomatieke be trekkingen met Israel niet herstelt die in 1967 na de zesdaagse oorlog verbroken werden. Ook Syrië staat volgens deze zegsman minder af wijzend tegenover een vredescon ferentie over het Midden-Oosten. Israel is bereid mee te doen mits het leidt tot snelle en directe on derhandelingen. Jordanië en de PLO zouden volgens de hoge amb tenaar niet op voorhand garanties Wisselvallig Vannacht veel bewolking, af en toe re gen en een minimumtemperatuur van ongeveer 6 graden. Overdag wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtera- peratuur rond 8 graden. Vrij krachtige, aan de kust harde zuidwestenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: aanhoudend wisselval lig. Weinig verandering in tempera tuur. 20 december 1985 (UTRECHT (GPD) - In Westerse steden, zoals in Nederland, de Ver enigde Staten en Engeland', werken steeds vaker migranten vrouwen tegen 'Derde-wereldlo nen'. Deze ontwikkeling speelt het duidelijkst in de ateliers van de confectie-industrie. Nederlandse grootwinkelbedrijven, zoals C&A, Hij en MS-mode, betrekken via tussenpersonen hun kleding van deze grotendeels illegaal werkende ateliers. Dat concludeert de Evert Ver meer Stichting, het instituut voor ontwikkelingsvraagstukken in de PvdA, in het vandaag gepresen teerde boek 'Made in Heaven', ge schreven door Maartje van Putten en Nicole Lucas. Binnen Nederland heeft vooral Amsterdam dergelijke ateliers, maar volgens de arbeidsinspectie zijn er ook al in Enschede, Deven ter, Leerdam, Apeldoorn en Rot terdam. De meeste zijn in Turkse handen. Van de Amsterdamse ate liers kent de arbeidsinspectie er maar een klein aantal. Controle op het thuiswerk, waar de ateliers ge deeltelijk op draaien, blijkt al hele maal niet mogelijk. De ateliers zitten, zo blijkt uit in formatie van de arbeidsinspectie-, vaak achter een winkelpui of in een kelder. Van buitenaf zijn ze niet herkenbaar, de gordijnen zit ten dicht, de atmosfeer is bedompt. De uurlonen zijn laag, voor thuis werksters zelfs tot minder dan een gulden. Nadat de confectie-industrie ja ren geleden was overgebracht naar de lage-lonenlanden, komen de ateliers steeds meer terug naar de Westerse steden, constateert 'Made in Heaven'. Het terughalen van de confectie naar de Westerse steden heeft voor de winkelbedrijven het voordeel dat zij met kleine voorra den onmiddellijk op de snel veran derende mode kunnen inspelen. Door via de tussenpersonen flexi bel gebruik te maken van de rech teloze naaisters, kunnen zij met weinig kosten een optimaal service aan hun veeleisende klanten bie den. nia. Ook zouden de Russen bereid zijn tot het toelaten van waarne mers over en weer. Het Oostduitse persbureau werd vanochtend geci teerd door de Britse communisti sche krant Morning Star. De BBC berichtte vanochtend, dat de VS de Russische verklaring over de kernproeven bestuderen. De Amerikanen namen overigens vandaag in de Nevada-woestijn een belangrijke ondergrondse kernproef voor het onderzoek naar een strategische defensie in de ruimte (SDI oftewel Star Wars). Dat is vernomen van een Ameri kaanse parlementaire bron. KEERS ii:hzischi:taputk.\ 6BERBERS Wijsheid in Oosterse Tapijten. 1860-1985 26 PAGINA'S (foto ANPl Architect Cees Dam in de enorme concertzaal: de bouw van het Amsterdam se muziektheater (Stope ra) vordert gestaag. PAGINA 29 Werkgroep wil - om drugs gebruik tegen te gaan - uri necontrole gevangenen verplicht stellen. PAGINA 5 Bonn vóór SDI, maar op afstand. PAGINA 7 Tientallen chauffeurs na blokkade-actie ontslag aangezegd. PAGINA 9 Tennisrage in West-Duits- land: tv zendt alle Davis- Cuppartijen tegen Zweden volledig uit. PAGINA 15 Ouwehand: uitspraak bedroevend DEN HAAG (GPD) - De Haagse rechtbankpresident heeft vanmor gen in kort geding de eis afgewe zen van 22 gespecialiseerde vissers om voor deze groep het vangstver bod op kabeljauw ongedaan te ma ken. Staatssecretaris Ploeg (visse rij) verbood de vangst in de Noorse Zee en de Noordzee omdat het voor Nederland beschikbare quo tum was opgevist. In zijn vonnis zegt mr. Wijnholt dat uit niets is gebleken dat de staatssecretaris zou hebben toege zegd dat het voor de kabeljauwvis sers gereserveerde deel van het quotum ook door hen zal kunnen worden opgevist. „Het tegenover gestelde is veel aannemelijker", al dus mr. Wijnholt. Hij verwijst daar bij naar een brief van Ploeg aan de kabeljauwvissers waarin woorde lijk staat dat hij niet de garantie kan geven dat zij het gereserveerde deel te allen tijde volledig kunnen opvissen". Volgens de rechtbankpresident is slechts toegezegd dat er alles aan zal worden gedaan om de kabel jauwvissers daartoe in de gelegen heid te stellen. Dat is volgens hem ook gebeurd. Mr. Wijnholt: „Ten eerste heeft de bewindsman de niet specifieke kabeljauwvissers eind oktober een vangstverbod opgelegd en ten tweede zijn er 30 processen-ver baal opgemaakt en is in 6 gevallen de vangst of de opbrengst in beslag genomen. SecreUris J. Ouwehand van de Katwijkse Vereniging van Schip- perseigenaren, die de belangen van de groep kabeljauwvissers behar tigt, noemt de uitspraak van de Haagse rechtbank 'bedroevend'. "Wij zijn het totaal niet eens met het door de rechter gehanteerde ar gument dat het ministerie wèl af doende heeft opgetreden tegen het vangstverbod voor de overige schepen. Hoe kan je daar nu over spreken als er slechts maatregelen zijn genomen tegen 30 van de 500 kotters?" De vissers overwegen dan ook in hoger beroep te gaan. Volgens Ouwehand zit de helft van de betrokken vissers nu nog op zee. De schepen worden mor gen in IJmuiden verwacht. 'Tegen de overtredingen van het vangst- verbod door de K-documenthou- ders is de afgelopen weken niet op getreden. Het zou wel erg misselijk zijn als dit na deze uitspraak plot seling wel zou gebeuren", zegt Ou wehand. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt!"! I I P®r maand 22,70 Q] por hall jaar 134 90 (alléén mogelijk met automatische betaling) r~i per jaar 256 90 per kwartaal f 67.45_uw VOo,keur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus' Postcode Plaats Telefoon

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1