FC Groningen in verlenging langs AZ'67 'Twee liefdesnachten voor twee kaartjes' Nieuwe profploeg rond Knetemann Zandvoort 'stoffige boel' Perspectief voor Raas bij overname Ik juich niet te vroeg' Clark en Doyle Hysterie rond finale Davis Cup winnen in Maastricht WON zet Eric Vilé op de 'zaak-Cruijff Chinezen wagen zich op glad ijs Hengelo wil Paralympics Grote Prijs Nederland van de kalender DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 PAGINA ROOSENDAAL (GPD/ANP) - De kans is groot dat Neder land er nog deze week een zesde profploeg bij krijgt die wordt opgebouwd rond Gerrie Knetemann. Een bankin stelling, waarvan de naam nog niet wordt vrijgegeven, heeft interesse om in 1986 met de steun van twee co-spon sors een ploeg van maximaal twaalf renners op de weg te brengen. Als ploegleider moet Hans Voge laar gaan fungeren. De manager van de formatie wordt Cees van Beek, die de onderhandelingen met de nieuwe sponsor(s) voert en vorige maand net als Vogelaar bij de affaire rond de Skil-ploeg was betrokken. „De bedoeling is dat we met een ploeg komen waarin op de eerste plaats de renners die buiten de boot zijn gevallen na het samen gaan van Skala en Skil een plaats krijgen", zegt Hans Vogelaar. Hoewel de besprekingen met de bankinstelling nog niet helemaal zijn afgerond, gaat Vogelaar er nu van uit dat de zaak in orde komt. „Het zijn nog contacten die zijn blijven hangen uit de periode dat we met Skil op zoek waren naar een co-sponsor. De zaak is nog niet afgerond, maar ik ga er niet van uit dat dat bedrijf het in dit stadium van de onderhandelingen nog laat afweten". Indien de laatste plooien worden gladgestreken, komt er ook voor Gerrie Knetemann (34) een einde aan een lange periode van onzeker heid. „Je mag gerust weten dat ik de laatste tijd enorm in mijn piep zak heb gezeten", reageerde Knete mann gisteren vanuit Maastricht. „Ik voel me nog steeds verant woordelijk voor alle renners die door die Skil-affaire werkloos dreigden te raken. Maar ik ben toch niet eerder gerust dan het mo ment waarop ik de mededeling krijg dat alles echt in orde is. Ik juich niet te vroeg. Wat dat betreft heb ik onlangs bij mijn vorige sponsor mijn hoofd hard genoeg gestoten". NK veldrijden Een recordaantal wielerprofs heeft ingeschreven voor de^strijd om het Nederlands kampioen schap veldrijden, die in het week einde van 4 en 5 januari op het Landgoed Ruighenrode in Lo- chem wordt gehouden. Door het grote aantal inschrijvingen heeft de Koninklijke Nederlandse Wiel- renunie (KNWU) toestemming ge geven de titelstrijd over twee da gen te verdelen. De organisatie van het evenement, dat in totaal 347 in schrijvingen telt, is in handen van de wielerverenigingen De Paes- berg Lochem en RTV Wichmond Vierakker. Op de eerste dag komen de lief hebbers (80), nieuwelingen (50), vrouwen (5) en amateurs (111) in actie op het 2700 meter lange par koers op het recreatiecentrum Ruighenrode. Een dag later starten veertig veteranen. Op dezelfde dag komen ook de junioren (40) en de 41 professionals in actie. Bij de profs starten onder meer titelver dediger Reinier Groenendaal, Frank van Bakel, Jos Lammertink, Henk Lubberding, Peter Harings, Eric Nijboer, Adri van der Poel (tweede bij de wereldtitelstrijd van dit vooijaar), Stephan Rooks, Peter Winnen, Johan van der Velde en favoriet Hennie Stamsnijder. Peter Houtman (rechts) gaat onderuit, in een duel met Martin Haar. De Groningse spits zou evenwel het laatste woord hebben. In de verlenging besliste hij het bekerduel (foto anp> ROOSENDAAL (GPD) - De op handen zijnde overname van Kwantum door de confectieke- ten Macintosh uit Stein heeft geen nadelige gevolgen voor de wielerploeg die nog drie jaar heeft te gaan. Directeur Joop Steenbergen van Kwantum zegt zelfs dat de overname van zijn bedrijf in de toekomst prettige consequenties heeft voor de wie lerploeg van Jan Raas. „De perspectieven voor de wielerploeg zijn beter dan ooit", reageerde Steenbergen gister avond. "Uit de besprekingen met de directeur van Macintosh heb ik begrepen dat ze best nog wat extra financiële bronnen willen aanboren om via de wielerploeg meer bekendheid te krijgen". Ploegleider Jan Raas toonde zich zeer verrast toen hij een paar weken geleden voor het eerst hoorde van de komende veran deringen. De Zeeuw werd echter snel gerustgesteld toen hem de mededeling bereikte dat het voortbestaan van de wielerploeg niet in gevaar komt. Raas: „Wat Steenbergen met zijn bedrijf doet is uiteraard een privé-zaak van hem. Voor mij is het belang rijkste dat ik de garantie heb dat we, zoals ook de bedoeling was, nog drie jaar kunnen doorgaan. Er bestaat dan ook geen enkele vorm van onrust bij de renners. Ik vind het ook niet zo belangrijk dat we nu nog niet weten wat er in 1987 en 1988 op de kleding komt te staan. Dat horen we bin nenkort wel. We hebben in elk geval de zekerheid dat we in '87 en '88 kunnen fietsen". De Kwantum-ploeg belegt ove rigens in 1986 geen trainings kamp als voorbereiding op het nieuwe seizoen. Raas: „We gaan in februari naar de Ronde van Bessèges en de Ronde van de Middellandse Zee. Die wedstrij den zijn in feite niet meer dan voorbereidingswedstrijden op de klassiekers. Vervolgens werken we het bekende pro gramma af, met onder meer de Tirreno-Adriatico als eerste grote meerdaagse wedstrijd". GRONINGEN (ANP) - In een spannende, maar povere ontmoe ting is FC Groningen er in een zeer laat stadium in geslaagd AZ'67 in het bekertoernooi uit te schakelen. Evenals in de eerste wedstrijd tus sen beide clubs was de stand na de normale speeltijd 0-0. Vervolgens toonde FC Groningen zich in de twee maal vijftien minuten duren de verlenging de stérkste: 2-0. In valler De Koek en Houtman maak te de dure doelpunten. AZ heeft in de eerste helft de kans laten liggen om FC Gronin gen definitief van zich af te schud den. Nadat de thuisclub in de ope ningsfase had geheerst, trok AZ halverwege de regie naar zich toe. De Groningers hadden geluk, dat doelman Storm in grote vorm stak. Hij hield zijn ploeg in de race. AZ dook via Guyt, Nortan, Kist en op nieuw Nortan in vrije positie voor de goalie op, die evenwel weigerde te capituleren. Na de pauze was er een stuk min der te beleven in het door slechts 4015 toeschouwers bijgewoonde treffen. FC Groningen controleer de de wedstrijd, maar slaagde er niet in tot grote daden te komen. AZ schiep zich één kans, de thuis club twee. In de verlenging was het al binnen één minuut raak ten gun ste van FC Groningen. De nog geen vijftig seconden in het veld zijnde De Koek kopte onhoudbaar voor De Koning in en vlak voor het einde velde Houtman definitief het vonnis over de Alkmaarders. De zaterdagamateurs van WOG en ASWH moesten in de tweede bekerronde het onderspit delven op vreemde bodem. Haarlem ver sloeg op eigen veld de club uit Har derwijk met 4-1, terwijl Fortuna Sittard afrekende met ASWH. De amateurs uit Hendrik Ido Am bacht hielden precies 41 minuten stand. De Graafschap tenslotte schakelde op eigen veld Veendam uit (2-1). Bundesliga Borussia Mönchengladbach kreeg gisteren in Krefeld de zo veelste tik van de laatste weken te verwerken. In de inhaalwedstrijd tegen Bayer Uerdingen werd niet alleen een punt verloren (1-1), maar raakte het ook libero Bruns voor een aantal wedstrijden kwijt. Bruns kreeg twee keer geel en werd van het veld gestuurd, waar door de defensie van Mönch- gengladbach voor de eerste weken na de winterstop zijn leider kwijt is. De rode kaart viel overigens twaalf minuten voor tijd. Toen had Uerdingen de achterstand van 0-1 (strafschop Hannes) al goed ge maakt door een treffer van de IJs lander Edvaldsson. Bayern München kwam in zijn laatste wedstrijd van dit jaar in de kwartfinales van de Westduitse be kercompetitie terecht. In de replay uit de achtste finales werd in Mün chen, voor de magere coulisse van 6500 toeschouwers, VFL Bochum met 2-0 verslagen. Wohlfarth en uitblinker Lerby zorgden voor de doelpunten. MAASTRICHT (ANP) - Het Au stralisch/Britse duo Clark/Doyle heeft gisteren de Zesdaagse van Maastricht gewonnen. Het koppel moest twee andere duos in de zelf de ronde dulden, maar had een grote puntenvoorsprong. Voor Clark betekende het zijn derde overwinning in Maastricht en zijn 31e zege in een zesdaagse in zijn loopbaan. De tweede plaats in de slechts door zo'n 14.000 toeschou wers bezochte zesdaagse, was voor René Pijnen. Met zijn Deense kop- pelgenoot Frank slaagde hij er niet in Clark en Doyle op achterstand te rijden. Gerrie Knetemann eindigde met Roman Hermann als derde met slechts een geringe punte- nachterstand op Pijnen. De eindze ge van de Zesdaagse werd eigen lijk slechts betwist door vier kop- moet Becker aan de bak in de Mün- chener Olympiahall. Twaalfdui zend tennisfans hebben een kaar tje, er waren meer dan 200.000 aan vragen. Tien Beierse schonen in dirndljurk waren zes uur in de weer om de gelukkigen uit te loten. Maar toen begon het pas echt. Offi cieel kosten de kaartjes tussen 30 en 200 mark. Op de zwarte markt werden op een gegeven moment bedragen tussen de 500 en 2000 mark betaald. Het super-de-luxe Sheratonhotel had ook beslag weten te leggen op wat plaatsen. Een Davis-Cup- weekeinde all-in boden de hotelba zen aan voor 2950 mark per per soon. In een lokale Münchener krant stonden op één dag 120 ad vertenties waarin kaarten te koop werden aangeboden. Excessen ook in ander opzicht. Een 28-jarige, vol gens de advertentie welgeschapen, dame bood twee nachten liefde r voor twee kaarten. pels. Buiten de eerste drie koppels Tussen de bedrijven door werd waren dat de Belgen De Wilde en de held van de natie 18 jaar. Pagi- Tourne. De rest van het deelne- nagrote verhalen in alle kranten, mersveld telde nauwelijks mee. De v^n het boulevardblad Bild tot de Belg Vaarten was met zijn twee uiterst gedegen Frankfurter Allge- koppelgenoten, de Australiër Sa- meine. wyer en de Westduitser Kirsten, de m beste van de rest. Hij eindigde op GgGngRS tien ronden. Ralf Elshof bezette Voor enig tegengas zorgden werknemers van de Deutsche Bank waar Boris een contract te kende dat hem in driejaar drie mil- BONN (GPD) - In de Bondsrepubliek Duitsland zijn aan de vooravond van de finale voor de Davis Cup tussen Duitsland en Zweden werkelijk alle stoppen doorgeslagen. De beide tv-zenders ARD en ZDF zenden alle vijf partijen direct uit. Mochten de partijen erg lang duren, dan sneuvelen zelfs onverbitterlijke krakers als de 'Schwarzwaldkliniek' en de 'Lindenstrasze'. Boris Becker, sportman van het jaar, tv-persoonlijkheid van het jaar, het hele Davis-Cupteam sportploeg van het jaar en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Maar vrydag, zaterdag en zondag joen mark oplevert. „Beste Boris, met Peter Pieters de laatste plaats Zij hadden een achterstand van 31 ronden op Clark en Doyle. TILBURG (ANP) - De Vereniging van Voetbal Oefenmecsters Ne derland (WON) wenst op korte termijn een uitspraak van de tuchtcommissie van de KNVB in de zaak-Cruijff. Ter bespoedi ging van dat vonnis, heeft de WON deze week zijn rechtskundig adviseur, mr. Eric Vilé, de opdracht gegeven alle middelen aan te wenden voor een snelle afwikkeling. De WON heeft zich bij monde van algemeen secretaris Jaap van der Leek verbaasd over het uitblijven van een uitspraak over de al op 20 augustus schriftelijk gemelde overtreding van de reglementen door Cruijff. Naar de mening van de WON fungeert Johan Cruijff bij Ajax reeds van begin juli als oefenmeester zonder daarvoor de bevoegdheid en een trainerslicentie te bezitten. De aanbrengers van de overtreding, drie WON-leden, werden begin september individueel ieder één uur gehoord door de tuchtcommissie. De nadien opgeroepen delegatie van het Ajax- bestuur en Johan Cruijff gingen niet akkoord, toen het tuchtcol lege ook Cruijff individueel wenste te horen. Het gezelschap ver liet de séance in Zeist ijlings. In een later stadium is een Ajax- afvaardiging gehoord door de commissie alsmede door Jan Ras per, hoofd opleidingen van de voetbalbond. Bovendien heeft de commissie kennis kunnen nemen van de nota van de werkgroep Technische Functies over de technische en leidinggevenede functies in de voetbalsport, Johan Cruijff is tot nu toe niet meer gehoord. je bent nu een collega van ons hoe wel we je niet kennen. Maar wat jij in een keer krijgt, verdienen wij in ons hele leven niet. En afgezien daarvan, het geld dat de bank jou betaalt is door ons met heel hard werken verdiend". De anti-Boris Becker-fanclub werd geboren. 'Ie dereen houdt van Boris. Wij in ie der geval niet'. T-shirts met de tekst: 'Wie voor de duivel is Boris Becker', een videoband met 'de slechtste slagen van Boom Boom Becker'. De toeloop was groot, na twee dagen werd een ledenstop af gekondigd. Maar de Duitsers waren niet meer te stuiten in hun liefde voor de Wimbledon-winnaar uit Lei- men. Elke dag pagina's vol over Boris in bed, Boris in bad, Boris in training, Boris aan het eten of Bo ris gestrekt op het veld na een van zijn nu al befaamde duikvluchten. Boris het stralende gelukskind. Boris het voorbeeld van de door kanselier Helmut Kohl zo gepre dikte 'Aufschwung': geen kapso nes, hard werken, veel geld verdie nen. Irion Tiriac, de gehaaide mana ger van Becker vaart er wel bij. Contract na contract sluit hij af, het ene nog lucratiever dan het andere en omdat Tiriac tussen de 20 en 30 procent van alle inkomsten van Becker krijgt, wilde hij wel lopen. Maar op 28 november beleefde Duitsland een zwarte dag: Boris verloor in Australië van de hier vol slagen onbekende Michiel Scha pers. 'Boris zwartste dag', 'De bit terste dag in zijn leven', 'Zelfver trouwen verloren'. Alle Duitse kranten brachten groot opgemaak te verhalen over de nederlaag. Het idool leed en het land leed mee. Vertrouwen Het vertrouwen van het land in een zege op de Zweden kreeg een nog grotere dreun toen de twee Zweden Mats Wilander en Stevan Edberg in Melbourne in de finale tegenover elkaar stonden. De zwarte markt reageerde di rect en de kaartjes zakten tot prij zen tussen de 200 en 800 mark. Maar nu is de hysterie weer volle dig terug. Populaire kranten druk ken elke dag grote verhalen af met in de bovenhoek een kalender: nog vier dagen... nog drie dagen... nog twee... morgen. Duitsland heeft zelfs weer ont dekt dat Boris niet in zijn eentje vijf partijen kan spelen en dus krij gen nu ook zijn teamgenoten flink wat aandacht. Michael Westphal (22 jaar, 54e op de wereldranglijst, 'een talent, maar trainingslui'), Andreas Maurer (27 jaar, 36e op de lijst, Boris dubbelpartner), en re serve Hansjorg Schwaier (21, num mer 47) garneren de verhalen rond BB en de 'sportgebeurtenis van het jaar'. „Winst op de Zweden is net zo belangrijk als de Olympische Spe len van 1972 en het wereldkam pioenschap voetbal in 1974", schrijven de Duitse bladen. Overdreven of niet, een feit is dat bij de halve finale Davis Cup tegen Tsjechoslowakije voetbalclubs hun wedstrijden verschoven of de begintijden aanpasten aan de ten- nispartijen. Feit is ook, dat er sinds Beckers zege op Wimbledon meer dan 2500 jeugdvoetbalelftallen zijn opgeheven, omdat de voetballer tjes meer zien in tennis. De commercie vaart er intussen wel bij. Beckers sponsor Amin A. Dassier, beter bekend als Puma, is van een volslagen onbeduidende producent van rackets in een jaar Duitslands grootste racketverko per geworden. Puma ziet met enige zorg 1987 naderen. Dan loopt het contract met Becker af en die an dere Dassier van Adidas is bereid bijna elke prijs te betalen die Tiriac verlangt. Verder adverteert de Deutsche Bank dag in dag uit met het fenomeen Becker. Per slot van rekening is er drie miljoen in hem geïnvesteerd. Koude kermis Sinds begin deze week heeft Phi lips voor een zelfde bedrag de dien sten van Becker gekocht. Daar ko men dan nog wat 'kleingheden' bij zoals 300.000 mark per jaar van El- lesse dat zijn shorts en shirts le vert, een ton omdat Becker een Zwitsers horloge draagt, ruim een ton van BASF voor een miniscuul stickertje en er is nog meer ruimte op het lijf van Becker. Het weekblad Der Spiegel heeft zelfs een hele enquête laten hou den over het fenomeen Boris. Vie rentachtig procent van de Duitsers AMERSFOORT (ANP) - Een negen leden tellende Chinese schaatsploeg arriveert morgen voor een trainingsstage in Alk maar en Haarlem. De Chinezen verblijven twee weken in Ne derland. In samenwerking met de bondscoaches Henk Gemser en Leen Pfrommer heeft Eddy Verheijen een trainingspro gramma opgesteld. Ook zullen de Chinezen op 28 en 29 decem ber in Alkmaar en op 2 en 3 ja nuari in Haarlem aan wedstrij den meedoen. Vervolgens reist het gezelschap af naar het Zuidduitse schaatsoord Inzeil. De stage maakt deel uit van een uitwisselingsprogramma van het ministerie van WVC. Twee maanden geleden bracht Verheijen een bezoek van tien dagen aan de Volksrepubliek. Het ligt in de bedoeling, dat de Noordhollandse schaatslessen worden geruild tegen een vol- leybalstage voor Nederlanders in China. Boris Becker, de hoop van de natie voor de finale van de Davis Cup tegen Zweden die het komende weekeinde in de Bondsrepubliek wordt verspeeld. (archieffoto AFP) HENGELO (GPD) - Hengelo heeft zich als eerste stad kandidaat ge steld voor de organisatie van de Olympische Spelen voor gehandi capten, de Paralympics 1992. Deze Spelen zullen in ons land worden gehouden wanneer het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) vol gend jaar oktober besluit de Olym pische Spelen van 1992 toe te wij zen aan Amsterdam. Het gemeentebestuur van Hen gelo is van mening dat deze regio uitermate geschikt is voor de orga nisatie van de Paralympics. Naar het oordeel van het college zijn in Hengelo alle voorzieningen aanwe zig voor een dergelijk topevene- ment, niet alleen op sportgebied, maar ook voor de huisvesting van atleten en officials. Een pluspunt is volgens de initiatiefnemers boven dien de grootte van de stad, waar door de Paralympics niet zullen ondergaan in de drukte van alle dag. ZANDVOORT (ANP) - De formu- le-l-race om de Grote Prijs van Ne- vindt hem aardig, 56 procent vindt derland is voorlopig van de inter- dat hij te veel verdient, procent heeft er wel begrip 54 nationale autosportkalender ge schrapt. Bernie Ecclestone, de En- dat hij om belastingredenen naar gelse topman van de organisatie Monaco is verhuisd en 68 procent renstallen (FOCA), heeft dat gelooft dat het Duitse Davis-Cup- bepleit in de desbetreffende com- team dit weekeinde van de Zwe- missie van de FISA, de internatio- den zal winnen. nale autosportfederatie. Namens de FOCA sloot Ecclestone begin dit jaar nog een contract met het circuit van Zandvoort tot 1992 voor koude kermis thuis komen. Per het houden van acht GP-races, slot van rekening zijn de heren Mats Wilander (derde op de we reldranglijst), Stefan Edberg (zes de van de wereld), Anders Jarryd (achtste) en Joakim Nystrom (elf de) door de wol geverfde profs. Daar verandert zelfs een door des kundigen uitgerekend 'uiterst hoog bio-ritme' van de Westduitse tennissers niets aan. waarbij zijn organisatie het finan ciële risico droeg. De Brit breekt met dat contract, omdat hij de ac commodatie in Zandvoort onder de maat vindt. Met name de voorzieningen voor het publiek, de pers en de veilig heidsdiensten (brandweer, rode kruis en politie) voldoen niet meer aan de huidige eisen van de FISA. Op 3 januari van het nieuwe jaar publiceert het uitvoerend comité van de federatie de definitieve ka lender voor 1986. De formule-1- agenda had vrijdag jongstleden al bekend moeten zijn, maar de moei lijkheden met de organisaties in Brazilië en Mexico hielden een snelle besluitvorming tegen. Deze zomer liet Ecclestone zich al kritisch uit over de omstandig heden in Zandvoort, die door hem als een stoffige boel werden geka rakteriseerd. Slechts de baan is nog van niveau. De exploitant van de enige permanente autosportac commodatie van ons land, de CE- NAV, is zich bewust van die situa tie. „Maar we kunnen er op dit mo ment weinig aan veranderen. We zoeken investeerders. Ecclestone is er één van, maar de al jaren du rende onzekerheid over de verle ning van een vergunning voor de geluidshinder blokkeert alles", liet woordvoerder Buwalda gisteren desgevraagd weten. Met de gemeentelijke overheid praat de CENAV al enige tijd over de verlenging van het pachtcon- tract voor een periode van veertig jaar. De afwachtende houding van de provinciale en landelijke over heid houdt een beslissing op dat gebied tegen. Buwalda: „We gaan nu op korte termijn praten met die gecombineerde overheden. De be slissing is nog niet definitief. De renstallen komen nog altijd graag naar onze baan, maar Ecclestone zegt na vier jaar van investeringen nu wel eens een stap van de Neder landse instanties te verwachten." De Grote Prijs van Nederland was voor het komend jaar op zon dag 31 augustus vastgesteld. Die datum wordt voorlopig nog wel vrij gehouden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15